PDA

View Full Version : Vino od kupine

Advertisement

Advertisement

Advertisement

novii
31-05-09, 22:25
Kupinovo vino je zanimljiv proizvod. Prilično je skuplje od uobičajnih vina koja se mogu naći po našim prodavnicama. I naravno ne pravi se od grožđa nego se pravi od kupine. Može se pročitati kako se preporučuje sorta Thornfree za gajenje. I zaista kada sam potražio slike plodova te sorte kupina po Internetu ima se šta i videti.

http://i42.tinypic.com/16m7xpw.jpg

Koliko vidim po Internetu se mogu naći i neki recepti za kućnu izradu kupinovog vina, ali bi mi bilo draže da ovde neko napiše neki koji je isproban u praksi.

W.S.C.
25-06-09, 19:50
Pozdrav svima.
Pravljenje vina od kupina je krajnje jednostavno.Odredjenoj kolicini kupine koja se malo izgnjeci doda se 20% secera i ostavi se da odstoji oko 3 nedelje.Na vrhu se usled vrenja stvori kora koja se probije crevom a vino istoci u drugi sud.Posle toga se vino pretace,sto vise puta to bolje jer je vino cistije.Vazno je da sudovi budu cisti,bez mirisa i da se ne pune do vrha da ne bi doslo do izlivanja usled vrenja.U mom kraju uglavnom svi prave na isti nacin,ali se vina kvalitetom veoma razlikuju.Sorte koje su najbolje za vino su thornfree i cacanska rodna,jer su krupne,slatke i pune tecnosti.Ja imam oko 50 ari pod kupinom i zbog ocajne cene vec godinama je ne predajem hladnjacama,nego pravim vino.Vino mi je svake godine ekstra kvaliteta,i tu kolicinu prodam od sezone do sezone,a ne cimam se mnogo. ::)P.S.Treba napomenuti da se od komine koja ostaje prilikom cedjenja vina moze ispeci odlicna rakija >:({

jhon dere
26-06-09, 13:41
W.S.C. a u kakvim sudovima ga drzis ? drvenim kao i obično vino ili koristiš nesto drugo? ako bi ja to radio neku manju količinu , dali moze u plastičnoj posudi , nekom plasticnom burencetu da se odradi vrenje , a i da stoji posle ?

W.S.C.
26-06-09, 18:20
U principu mozes koristiti sve vrste sudova(drvene,plasticne,staklene,prohrom ::namigivanje::).Plasticna burad ako su kvalitetna mogu normalno da ti odrade posao,s tim sto ako su losa ili nedovoljno cista mogu da uticu na miris vina.Treba da imas min. dva komada radi pretakanja.Posle vino mozes drzati u zatvorenom buretu ili rastociti u najbolje bi bilo staklenu ambalazu.Vino bi naravno trebalo da cuvas u podrumu ili nekoj hladnijoj prostoriji

jhon dere
26-06-09, 18:22
W.S.C. hvala na informacijama >:({

dadoxxl
14-07-09, 07:21
Posto imam i ja manju plantazu kupina,a ove godine su dobro rodile,pripremam se za manju proizvodnju vina od kupina.Interesuje me da li se ubacuju vinobrani i ostali preparati,te da li se dodaje vode u kom?To sam negdje procitao,a volio bi da znam od nekoga ko je dobro upucen u pravljenje vina od kupina,hvala :D

goran_75
16-07-09, 07:06
pozz svima divna tema i ja ove god.očekujem prvi rod imam čačanku i želim isto da pravim malo vina ovo je stvarno jenostavan način što je opisao W.S.C.samo mene zanima negdje sam čitao da treba vode da se doda i koliki vremenski razmak treba da bude kod pretakanja vina:lol:

matke
18-07-09, 23:19
SVE o kupinovom vinu i opšte o kupinarstvu možete naći na Facebooku. Upišite u pretraživač ,,KUPINA 100%..

Edit by novii
Pošto je prvi post, ja sam ga ručno ispravio. Na forumu nije dozvoljeno pisanje samo velikim slovima, već se dosta pažnje posvećuje tome da postovi izgledaju normalno. Sledeće put obrati malo pažnje, jer je lako moguće da takvi postovi budu izbrisani bez obaveštenja.

W.S.C.
20-07-09, 16:13
Ja apsolutno ne dodajem vodu,ali za ljude kojima je takvo vino prejako treba dodati destilovane vode,sto se tice pretakanja, sto cesce se radi vino je bolje,ali neki vremenski interval ne postoji.Vinobran se uglavnom dodaje,mada sam ga ja pre dodavao tako sto bukvalno na vrh noza stavim malo za bure od 1000 litara.U zadnje vreme ne stavljam uopste.A opet imam druga koji koliko god stavi vino mu ''pokipi'',iako mu vrenje traje isto 3 nedelje.Mislim da on drzi vino u prostoriji u kojoj je visoka temperatura i zato mu se to desava.

goran_75
09-08-09, 09:57
E narode došlo doba da se vino stavlja samo mene sada interesuje (neko će se sad nasmijati)u šta da se stavlja vino posle vrenja jer mene muči ona logika kad otvoriš flašu ona nemože dugo da stoji???Može li neko da mi objasni tu proceduru posle vrenja kako ambalažirati vino,kako pretakanje možeš li u jednom danu da pretačeš više puta i koliko dana da se pretače kad počinje ambalžiranje? Ja znam da ovima koji to prave ovo izgledaju banalna pitanja,ali mene to muči i da li mogu vina posle da držim u plastičnim buradima?E to mene zeza šta će se desiti kad otvorim to bure recimo od 50l za koliko vremenski ono treba da se potroši?HVALA UNAPRED

Post je spojen: Sun Aug 9 10:12:15 2009

W.S.C.
14-08-09, 20:39
Nije dobro dodavati kupinu u kacu posle par dana tj.najbolje je jednu berbu staviti u jednu kacu.Sto se tice flase vina kad se otvori moze da stoji koliko hoces,tj. ne bi trebalo da se kvari.Kada se zavrsi vrenje crevom probijes koru koja se stvorila na vrhu i izrucis vino u bure ili dr. ambalazu.Posle par puta pretocis vino da bi se iscistilo,i to ti je to.

goran_75
15-08-09, 08:25
Jos samo ovo da pitam kako da znam koliko vino ima alkohola?Hvala W.S.C. na savjetima,javiću svima šta se desilo sa vinom stavio sam 180kg kupina.SRETNO SVIMAAAAAA

goran_75
15-08-09, 08:28
Posto prvi put pravim vino od kupine moze li mi neko reći kad se vino napravi čime da izmjerim procenat alkohola u vinu??

Edit by Branko: teme su spojene, jer je tematika ista.

dule trnava
23-08-09, 17:04
goran_75
Evo "kolega pocetnik u vinarstvu" odgovor na tvoje pitanje:
narezes malo suvoga mesa uzmes jedno 5l vina (najbolje bi bilo da jke balon izbazdaren) i ako predjes (popijes) pola znaci da nije dovoljno jako!!!!!!!!!!! Sto manje vina to je jace!!!!!! Ali da ne boli glava sutra!!!!!!
P.S.Mala sala! Ali korisna! >:({

Post je spojen: 1251040664________________________________________ _________
Pre nekoliko nedelja trazeci recet za kupinovo vino naisao sa na ovaj forum i ostavio vino po receptu W.S.C.,elem ostavio sam kolicinu koja sve skupa sa secerom iznosi 150kg, ineresuje me koja bi kolicina vina trebalo da izadje tj. koliko litara?! ^-^

goran_75
23-08-09, 18:13
Ljudi ajd sad za rakiju od tropa jel treba dodavati šećera i koliko?

W.S.C.
24-08-09, 11:34
@dule.Na tu kolicinu bi trebao dobiti minimalno 100 litara vina.
@goran.Za rakiju od tropa kao sto kazes ne treba dodavati secer,a za rakiju od ciste kupine treba dodati oko 5% secera

ivanhoe
24-08-09, 13:21
^-^ Kakva je kupinova rakija?

W.S.C.
24-08-09, 14:09
Odlicna >:({

dule trnava
24-08-09, 23:49
Hvala puno,danas sam vino otocio i izaslo je oko 110l vina. Javicu za kvalitet!

goran_75
26-08-09, 08:39
dule koliko si dana drzao kupine? I jos me nesto zanima ljudi mada je kasno ali cisto da se zna gdje ste vi drzali kacu sa kupinama napolju ili u nekom zatvorenom prostoru?Ja sam napolju i sutra je tačno 3 sedmice pa javljam i ja za moje kvalitete i količine. Samo niko mi neodgovri kako da saznam koliko je alkohola u vinu?I pitanje za W.S.C. za koliko dana posle pretakanja mogu ambalazirati u flase citao sam negdje za 20 dana da to nije mnogo,ajd jos to pa da pijemo.

dule trnava
30-08-09, 17:03
Izvinjavam se sto nisam odgovorio pre. goran_75: bure sa kupinom mi je stajalo na takvom mestu da je do pola dana bilo u hladu a od pola dana na suncu ali ne jakom. Naravno napolju.
I jedno pitanje za W.S.C. da li postoji neki optimalni period izmedju pretakanja (mislim na drugo i trece) ili to sami otprilike odlucujemo? Ja bi na primer opet sacekao 3nedelje.

goran_75
31-08-09, 07:24
I ja sam završio dobio sam oko 130l vina,i mislim da u trop treba dodavati šećera jer sam ispeko rakiju i loše je bacala(samo jedan ispod puta bio:))))),šala mala naravno jer vodeći se nekom logikom mi iz kupina izvučemo skoro svu slast sa vinom tako da trop ostane loš i moj predlog je da se u njega doda malo šećera i pusti par dana pa onda peći ja ću tako iduće godine ako bog da.Rakija koju sam ispeko je ok dobar miris i kvalitet ali sa malo šećera bi dobio i na kvantitu.zašto se vino pretače ako može objašnjenje?

dadoxxl
31-08-09, 11:25
Ja sam u dvije bacve skrenuo oko 100 kg.kupine,te po 15.kg secera i po jednu kesicu vinobrana.Prvu bacvu sam otocio poslije 15,dana,a drugu jos nisam.Sada me interesuje koliko vino da mi stoji tako u posudi i kada cu ponovo da ga pretacem.U preostali drop nasuo sam oko 50.l. vode i dodao 5.kg.secera,sada je li to dovoljno za kvalitetnu rakiju?Naime ovo radim prvi puta i radio sam po upustvima sa foruma.Volio bi malo vise da neko pojasni sta nakon prvog otakanja vina.Hvala!

goran_75
03-09-09, 15:10
Opet ja narode imam pitanje za W.S.C. kakvo je vino jel bude kiselo(mislim malo kisi) ili slatko da znam?Pozz i živjeli >:({

W.S.C.
10-09-09, 20:45
Ne bi trebalo da vino bude previse slatko(bar ja ne volim) a nikako ne bi smelo da bude kiselo.Ovako spravljeno vino je prilicno jako,i ne bi trebalo da se pije bas onako k'o na svadbi :<<>.
@dadoxxl
Mislim da si stavio malo secera i da si trebao tu prvu bacvu ostaviti jos malo da vri.

dadoxxl
16-09-09, 07:50
Moze li se naknadno dodati secer u vino od kupina?Kako ovo radim prvi put,vino mi je jos mutno nekako,a vremenom i malo kiselije.Sta da radim i koliko treba cekati da se vino flasira?

nemanja_st01_58
24-09-09, 09:24
Ja sam pravio vino od kupina tako sto sam na 50 kg kupina dodao oko 5kg secera i sve to izmeljao (pozeljno da se pusti na meljacu kao grozdje) i to ostavio 40 dana da provri, inace bure je bilo napolju i u hladovini. Posle 40-tog dana sam otocio i odneo vino na sporet da ga pasterizujem. Zagreva se do prvog kljuca ali se ne dozvoljava da provri vec se skida sa vatre i vruce razliva u vec zagrejane flase. Inace vino je jako i ne sme da se pije vise od pola litre dnevno. Inace ovako spremljeno nece da se ukvari a cuva se na hladnom i tamnom mestu.
Drugi recep po kome sam spremao je po principu 1kg kupina 300g secera i 700 ml vode, to se izmelja isto i drugi dan se doda 1 kesica vinobrana na 10 kg voca. Vino se moze otakati posle dve 3 nedelje ali opet je bolje da stoji do 40 dana dok ne zavrsi svoj proces vrenja. Inace vino je rozikasto i pitko a moze da se pije u vecim kolicinama nego spravljeno po predhodnom receptu. Zbog ranog dodavanja vinobrana zadrzao se sladak ukus u njemu.
Inace vino po prvom receptu se koristi i kao lek (krvna slika, po casa dnevno) a dobro je i kad se ubaci u soseve.

goran_75
25-10-09, 08:56
Narode moze li neko da mi objasni sta mi se desilo,zasto su neke flase(vecina) prevrele a neke nisu znaci vino mi se pokvarilo.drzao sam 21 dan u kaci,zatim pretakao svaki dan mjesec dana i sve spakaovao u flase i drzao na tamnom i hladnom mjestu(15-18 step) i sad odjednom prevrelo ali ne sve flase a sve su bile zajedno u jednom buretu sve zajedno pretakao i zajedno nasuo u flase.Dali se moze sad od toga ispeci rakija dali bi bila kisela?

vilamet
25-10-09, 15:32
Zdravo, ja sam Milan, do sada sam pratio forum i mogu izneti samo reci hvale,stvarno mnogo korisnih stvari se moze naci ovde!
I ja sam ove godine pravio vino od kupina.Vino sam otocio od tropa posle 23 ili 24 dana, negde krajem avgusta.Izaslo je oko 120 litara vina, koje sam smestio u 3 plasticna bureta od po 50 litara.Vino sam pretakao svakih desetak dana i sada skoro da nema taloga, te ga planiram narednih dana i flasirati.Prilicno sam zadovoljan ukusom jer prilicno lici na pravo vino,a to zanaci da se oseca alkohol kada se pije a ne da je samo slatko kao sok.Inace ovo mi je drugi put da sam se oprobao u pravljenju kupinovog vina.
Gorane,
Nije mi jasno zbog cega se Tvoje vino pokvarilo. Mozda je ostalo taloga u vinu,inace ako se dobro ne istalozi hoce da se ukiseli.Toliko iz mog skromnog iskustva.
Pozdrav

goran_75
07-08-10, 07:51
Pozz narode ima li koga ovdje i ove godine na ovoj temi,ja bih imao jos jedno pitanje kako da napravim ono slatko vino od kupina dali se tu dodaje manje šećera jer vodim se onom pretpostavkom da više šećera daje i veci % alkohola dali sam u pravu.pozz i ajmo i ove godine da se dopisujemo.pozz

zoran sef
08-08-10, 19:32
Ja sam nasao experta za kupinovo vino i on ce ga praviti ove godine za mene a ja cu budno motriti svaki njegov potez.

Kizi
15-08-10, 10:43
Pozdrav svima,evo do prosle godine i ja sam kupinu davao da ne kazem-poklanjao hladnjacarima ali sam i isprobavao nacine za pravljenje vina i rakije.Prosle godine sam napravio manju kolicinu izuzetno dobrog vina i rakije,pa sam ove godine umesto da kupinu poklanjam hladnjacarima oko 2tone kupine stavio u vino a od komine ce biti i dobre rakije i nadam se ako da bog da ponovo bude dobro,A hladnjacari ako ovako nastave uskoro ce da idu sami u brdo da beru divlje ali i ne zasluzuju bolje.Steta sto ima i onih koji na zalost moraju zbog finansijske situacije da im nose kupine na ruke i da dozivljavaju razna ponizenja sa njihove strane.Da je srece da samo jedne godine niko ne nosi nista bila bi to druga prica... ::lose::

goran_75
15-08-10, 22:23
dobro kizi kad se tako pohvali izuzetnim vinom zasto neizbaci recept >:({ da mozemo i mi da se hvalimo u svom selu :D,ajde podjeli sa drugarima recept mene zanima kako napraviti malo sladje vino posto sam prosle godine imao musko vino sa 12% alkohola ali žene se bune sad da mi je i za njih da malo napravim sladjusnog vina. >:({ >:({ >:({ živeli

Kizi
16-08-10, 17:47
Ej,pa neko je vec izbacio taj recept mislim da sam ga procitao negde ovde,nije neka sara na 100kg kupina 25 kg secera,i otaces 9-ti dan otprilike ::svaka cast::.Ali strogo voditi racuna o cistoci sudova :<<>.Zadnju flasu proslogodisnjeg vina sam otvorio pre 3 dana i bilo je izvrsno >:({.Jos nesto je vrlo vazno,da zatvaraci budu od plute i da flase budu polozene posle flasiranja,a povremeno ih okretati ako ostane malo taloga da se ne lepi po zidovima flase.Zbog cistoce vina otakati bar 4-5puta i nema greske :D.Nego,ako neko zna gde mogu ovi zatvaraci od plute za buteljke da se nadju jeftinije,ovde u Paracinu su papreno skupi a trebaju mi malo vise-javite >:D.

goran_75
18-08-10, 05:17
pa okaci svima da i mi vidimo a koliko kosta masina za cepove??

goran_75
03-09-10, 18:35
a narode mogu li metalni cepovi kao na nekim pakovanjima vina posto je masina za cepove jeftinija i sami cepovi od plutanih:lol:

dragisav
05-09-10, 23:28
Pozdrav svima na forumu. Ja vec niz godina pravim vino od divlje kupine. Malo sam na nekom drugom forumu, ali to nema veze. Probacu da postavim malo slicica iz moje proizvodnje i polako da se ukljucim u pricu.

Vrenje u balonima
http://i52.tinypic.com/2gvpo8z.jpg

Temperatura u podrumu
http://i52.tinypic.com/2r72gip.jpg

Ambalaza za 2010
http://i52.tinypic.com/2s1uque.jpg

Tiho vrenje u bocama
http://i54.tinypic.com/2qa5qxf.jpg

Masina za ubacivanje pampura
http://i56.tinypic.com/2hg5v9l.jpg

Kupinovo vinu u 2009 godini
http://i54.tinypic.com/2yv10nk.jpg

Etikete u 2009 godini
http://i53.tinypic.com/30bldux.jpg

Otkup Divlje kupine berba 2010
http://i55.tinypic.com/1j9tg6.jpg

Vrenje u INOX posudi od 500l
http://i51.tinypic.com/ddztkn.jpg

Pozdrav!

marko d
05-09-10, 23:45
Svaka ti cast Dragisave! ::svaka cast::
Ako mozes da nam odas tajnu i napises celokupan recept bili bi smo ti veoma zahvalni...... >:({

dragisav
05-09-10, 23:49
Ja imam neki recept pa cu ovih dana da ga napisem. Tako ja pravim i evo ves par godina upeva. Pravim VINO OD PLODOVA DIVLJE KUPINE a ne sok od kupine sa malo alkohola.

Kizi
06-09-10, 14:11
Svaka cast,lep ti ovaj rad ali ni ulaganje nije malo.Ali nije losa ni domaca kupina,niko se nije zalio do sada.Uzgred masina za cepove u Paracinu je 6700din.

dragisav
06-09-10, 16:00
U hernandezu Paracin pretpostavljam, u REVIN-u Beograd je 4900 dinara!
Za domacu kupinu neznam nisam probao. Cuo sam da treba vise secera i da je bolja neka TOM REE od Cacanke!
Pozdrav!

Post je spojen: 1283782745________________________________________ _________
Izvinite nova tastatura pa sam pojeo slovo treba TOM FREE.

Kizi
09-09-10, 13:11
Mozda ali ona je sitnija i ima manje soka,ja pravim od Cacanke i zadovoljan sam jer od 100 kg kupine dobijem oko 75-80 l vina,isto je izvanrednog ukusa i boje.Potrazicu u nekoj radnji ovo tvoje da probam.Hvala na informaciji za masini za cepove.Gde nabavljas buteljke i po kojoj ceni ako mozes da mi kazes,u Paracinu sam ih placao u staklarskoj po 27din0,75 ali su drugacije od tvojih po obliku.Imalo je i malo jeftinijih ali su mi ove zapale za oko.Pozdrav.

Post je spojen: 1283966060________________________________________ _________
Mozda ali ona je sitnija i ima manje soka,ja pravim od Cacanke i zadovoljan sam jer od 100 kg kupine dobijem oko 75-80 l vina,isto je izvanrednog ukusa i boje.Potrazicu u nekoj radnji ovo tvoje da probam.Hvala na informaciji za masini za cepove.Gde nabavljas buteljke i po kojoj ceni ako mozes da mi kazes,u Paracinu sam ih placao u staklarskoj po 27din0,75 ali su drugacije od tvojih po obliku.Imalo je i malo jeftinijih ali su mi ove zapale za oko.Inace proizvod ti deluje bas svetski.Pozdrav.

Post je spojen: 1283998804________________________________________ _________
Mozda ali ona je sitnija i ima manje soka,ja pravim od Cacanke i zadovoljan sam jer od 100 kg kupine dobijem oko 75-80 l vina,isto je izvanrednog ukusa i boje.Potrazicu u nekoj radnji ovo tvoje da probam.Hvala na informaciji za masini za cepove.Gde nabavljas buteljke i po kojoj ceni ako mozes da mi kazes,u Paracinu sam ih placao u staklarskoj po 27din0,75 ali su drugacije od tvojih po obliku.Imalo je i malo jeftinijih ali su mi ove zapale za oko.Inace proizvod ti deluje bas svetski.Pozdrav.
[/quote]

Post je spojen: 1284031377________________________________________ _________
ako sam neku poruku poslao vise puta-izvinite.Komp mi pravi zbrku. {"{":

W.S.C.
09-09-10, 14:19
Thorn free(torn fri) iliti bestrna.americka sorta

dragisav
09-09-10, 19:32
Popitanju buteljki ove od 0.75 l sam prikupljao iz nekih restorana. A za ovu godinu sam kupio i buteljke od 0.5 litara i 0.375 litara u AGRITEC Nis (018/585160 Marija), a 0.187 l sam kupio u Hernandez Paracin.
CENE!
0.5 l 21.00 Din. (sa PDV-om)
0.357 l 16.99 Din. (sa PDV-om)
0.187 l 11.5 Din. (sa PDV-om)

http://i53.tinypic.com/25rnqzs.jpg

bacan
09-09-10, 20:38
stavljajte i meda umesto secera,onda ce te dobiti extra vino

dragisav
09-09-10, 21:45
Ja sam ipak za vino od kupina, nisam za pricu oko dodavanja meda onda bude slatko i po meni to nije vino!
Ali ukusi se razlikuju.

Pozdrav!

Kizi
10-09-10, 15:41
Ej,hvala puno na inforfmaciji.Raspitacu se za ove buteljkice.Pozdrav!Za med-neznam.Probacu malo sledece godine ali preskupo je to jer treba vise meda nego secera a med je kudikamo skuplji.

Kizi
15-10-10, 15:28
Stiglo je napokon...http://i51.tinypic.com/2vnjqzk.jpg

dragisav
16-10-10, 15:34
E i kod mene jos malo i gotovo.
Evo izgleda etiketa i pakovanja za ovu godinu (kanap nije odgovarajuci, jos nisam kupio)

http://i51.tinypic.com/2la4l6c.jpg

http://i55.tinypic.com/eqqi5d.jpg

http://i52.tinypic.com/332zcb6.jpg

http://i56.tinypic.com/15gxow5.jpg

http://i53.tinypic.com/as9ko.jpg

Pozdrav!

Kizi
16-10-10, 17:45
Svaka cast Dragisave,za svaku pohvalu.Domacinski uradjeno-nema sta.imam jedno pitanje ako mozes da mi odgovoris-Da li mozda znas gde moze da se izvrsi kontrola kvaliteta vina i kakvi su uslovi potrebni da bi se nesto ovako pokrenulo(ako nije poslovna tajna)?

Post je spojen: 1287244023________________________________________ _________
I jos nesto,svidja mi se dizajn etikete.nije prenatrpan i izgleda bas svetski.pozdrav!

dragisav
16-10-10, 18:40
E ja sam Dragisa, a "v" je od Vulovic. Hvala na pozitivnim komentarima. Sto se tice kontrole kvaliteta, ja cu ove godine uraditi kontrolu zdravstvene ispravnosti vina na VMA ili u Batutovoj u BGD. Jos cu uraditi kontrolu i odredjivanje alkohola i kiselina u vinu (to sam video da rade u REVIN-u - ima mini laboratorija). Ja sam pokrenuo tako sto sam registrovao Poljo Gazdinstvo, srediopodrum i kupio potrebnu opremu i to je to. Za kasnije nisam se raspitivao, ali polako korak po korak. Bitno mi je da nisam jos uzimao kredite ili nesto slicno, jos sam svoj na svome. Nema poslovne tajne, sam rad, upornost, ucenje-usavrsavanje i sticanje iskustva. Pozdrav svim ljubiteljima kupinovog vina!

Kizi
17-10-10, 23:18
Ej izvini Dragisa,mislio sam da se tako zoves.Pa i ja bih tako polako poceo jer ne mogu mnogo da investiram u to,nego polako pa kad bude.Krediti mi ne padaju napamet jer danas nije nista sigurno da bi se ulazilo u nesto tako olako.Polako,jedno po jedno.Bitno je da volim to sto radim i nadam se da ce se trud isplatiti-kad,tad.Hvala ti puno na ovakvom obrazlozenju,dosta si mi pomogao.Pozdrav.

dragisav
01-11-10, 22:07
Kupinovo Vino 2010. - FINAL

http://i56.tinypic.com/k96xjl.jpg

http://i55.tinypic.com/317bbcj.jpg

http://i53.tinypic.com/2mn3trq.jpg

http://i55.tinypic.com/14sf81h.jpg

http://i51.tinypic.com/1ph5vm.jpg

http://i56.tinypic.com/1zqvo5t.jpg

http://i52.tinypic.com/2942us3.jpg

http://i53.tinypic.com/35hnt5j.jpg

http://i55.tinypic.com/mai915.jpg

http://i54.tinypic.com/sdh288.jpg

http://i52.tinypic.com/978kyh.jpg

http://i52.tinypic.com/v6riq1.jpg

Pozdrav!

zoran sef
01-11-10, 22:30
Al ga je "opravio svaka mu cast...

Kizi
05-11-10, 16:43
Lepo,lepo domacine.Kao novogodisnja jelka i pod njom casa vina.Pravo zadovoljstvo za gledati.Da li se varam ili je ona masinica za filtriranje?

dragisav
05-11-10, 19:58
Da, da. Pumpa sa filter plocama COLOMBO 6. Radio sam sa plocama finoce 4. Inace imaju od 0 do 24 finoce filtriranja. Sve je olicno funkcionisalo, samo brzo se filteri zapuse pa pre filtriranja reba imati rezervne filter ploce.

Kizi
07-11-10, 09:27
Ja sam dobio izuzetnu cistocu samo pretakanjem ali iskidas se od posla-mada kad vidis rezultat,vredno je truda.Nema se za veca ulaganja pa se snalazimo kako mora.

zoran sef
08-11-10, 01:41
Ja sam dobio izuzetnu cistocu samo pretakanjem ali iskidas se od posla-mada kad vidis rezultat,vredno je truda.Nema se za veca ulaganja pa se snalazimo kako mora.

moj slucaj...

laslohatala
10-11-10, 20:26
Postovani;za svoje potrebe imam 80m2 lugosa od kupine,i treba mi strucna literatura o kupinovom vinu,detaljniji opis sta treba i kako se pravi kupinovo vino.Dali u opste postoji knjiga napisana? ili mi vi mozete ne trazim za dabe da napisete tacne detalje kupinovog vina.Sto znaci berba,secer,vrenje trajanja,merenje secera,alkohola,pretakanje i na kraju cuvanje vina,ostajem u nadi dacete mi odgovoriti pozdrav laslohatala >:D >:D ::novac::

dragisav
21-11-10, 19:11
Poz

Evo jos dodatnog proizvoda od komine kupine.

http://i51.tinypic.com/2m3slfa.jpg

http://i54.tinypic.com/110dpbs.jpg

poz!

Kizi
27-11-10, 17:05
Svaka cast,ovo je rakija pretpostavljam.Izuzetno Pozdrav. >:D

Kizi
29-11-10, 11:19
Hajdete malo ovde i ubacite slike da pojacamo sadrzinu.
http://www.facebook.com/pages/Kupinovo-vino/152214538144800
Pozdrav za sve.

dragisav
29-11-10, 21:56
Hvala na lepim recima. Jeste ovo je rakija od komine divlje kupine. Prvi utisci o rakiji su pozitivni! Pozdrav za sve!

dragisav
06-12-10, 22:30
Evo malo slika-staniste divlje kupine - OSTRUGE

http://i54.tinypic.com/6fyuxj.jpg

http://i52.tinypic.com/2h3zsko.jpg

http://i55.tinypic.com/erfvjr.jpg

http://i53.tinypic.com/244vg61.jpg

http://i55.tinypic.com/33afm1v.jpg

http://i51.tinypic.com/21o2csk.jpg

http://i53.tinypic.com/177g2d.jpg

http://i56.tinypic.com/153s2sm.jpg

http://i51.tinypic.com/2rp8m5v.jpg

dragisav
31-01-11, 18:37
Evo malo slicica! 29.01.2011.

http://i52.tinypic.com/2s0yfz5.jpg

http://i55.tinypic.com/aeqm49.jpg

http://i54.tinypic.com/34f00wo.jpg

http://i51.tinypic.com/jf848j.jpg

http://i53.tinypic.com/2r616k1.jpg

http://i52.tinypic.com/zy9jlz.jpg

http://i54.tinypic.com/zks7lz.jpg

http://i53.tinypic.com/9as5lk.jpg

http://i52.tinypic.com/13z14w.jpg

http://i52.tinypic.com/2rzxl44.jpg

http://i53.tinypic.com/23tihbd.jpg

http://i56.tinypic.com/f4ocww.jpg

http://i53.tinypic.com/2r616k1.jpg

Poz!!

mojalovaa
07-03-11, 22:24
Citam ovo za vino od kupina i odmah mi herc proradi , nisam ljubitelj vina niti alkohola ali jednostavno vino od kupina mi je zakon.
Posadio sam proslo proljece nekih 40 sadnica kupine za probu , da se malo naucim, i da vidim kako sta ide i to sve sta treba , pa me zanima , koliko mogu ocekivati ploda od tog nasada , i ako ima netko dobar recept za vino od kupina , ali samo s cistom kupinom i dodatkom secera da napise , znaci nikakva voda , alkohol i sl. da se dodaje u njega.
Ako ne zelite objaviti na forumu posaljite mi na PP ili na emajl nenad_grujic@yahoo.com
Hvala vam svima unaprjed.
Pozdrav

zoran sef
12-03-11, 18:26
Na 40 kucica bi trebao imati oko 400 kg kupina, ne vise... Prelistaj malo forum imas vise recepata za vino...

mojalovaa
13-03-11, 19:17
Te sam sadnicesam pravio povijanjem vrhova u supstrat , sada je 2 godina , obrezao sam ih tako da sam od zemlje prve da kazem grane ostavio sa dva pupa a ostale odsjekao , kako bi mi ojacala ova centralna stabljika , dali ima ikto slike kako je pravilno obrezana kupina u proljece.
Ako bi imao i 200 kg to je super , a ako bude 400 kg , strava , bice i vina i djema i za jelo.
Sadio sam ih na 1.2 metra , sada sam ih obrezao i stavio oko njih piljevinu kao mulch , da mi trava ne probija , i prihranijo sa oko 100 grama 7-14-21 po sadnici , sta kazes na to , dali je to ok.

zoran sef
14-03-11, 08:05
Sve si uradio kako valja.. ::svaka cast::

dragisav
27-04-11, 19:23
Pozdrav svim ljubiteljima Kupinovog Vina!

Evo polako vrse se pocetne pripreme za predstojecu sezonu proizvodnje Vina od Kupina.

Ja se neukljucujem u diskusije oko zasada Kupina i oko gajenja Kupina zato sto moja proizvodnja Vina je bazirana na Divljim Kupinama. Iskreno nisam nikada uzgajao Kupine pa nebih da pametujem.

Polako se pripremam za ovu sezonu. Kupio sam jos prohromskih sudova (evo informacije sud od 520 l Letina u Enovitis-u je sa PDV oko 377 Eura, Mislim da je povoljno). Boce sam nasao u Hernandezu Paracin 29.5 RSD Europea 0,75 l Moldavska. Ove podatke sam naveo mozda nekom koriste.

Podneo sam zahtev i u zavodu za zastitu intelektualne svojine i tako zastitio Naziv proizvoda.

Evo i par slika iz kraja gde mi sakupljaju kupine za proizvodnju!

http://i54.tinypic.com/11ujkmu.jpg

http://i56.tinypic.com/2qu65j5.jpg

http://i51.tinypic.com/2lc5rl.jpg

http://i56.tinypic.com/2salztf.jpg

http://i53.tinypic.com/cmgle.jpg

http://i51.tinypic.com/2qir41k.jpg

http://i56.tinypic.com/2ush0jl.jpg

http://i56.tinypic.com/1ql6dv.jpg

http://i53.tinypic.com/24zcbd4.jpg

http://i56.tinypic.com/j0f902.jpg

Poz svima i trebalo bi polako da krenemo sa razmenom iskustava u ovoj godini.

zoran sef
05-05-11, 21:59
Ja se nadam puno boljoj ceni kupine ove godine, tako da ne moram ni da pravim vino...

dragisav
29-06-11, 19:47
http://i54.tinypic.com/2938ufc.jpg

http://i53.tinypic.com/2hwz78n.jpg

http://i51.tinypic.com/30w046a.jpg

http://i51.tinypic.com/20j1now.jpg

http://i52.tinypic.com/2yx19p0.jpg

http://i51.tinypic.com/2e5jq11.jpg

http://i52.tinypic.com/33xzs3p.jpg

http://i53.tinypic.com/2db34ef.jpg

http://i56.tinypic.com/35a65vs.jpg

http://i54.tinypic.com/j77qrn.jpg

Ivan.Stanojev
02-07-11, 00:51
Pozdrav svim kupinarima!!!
Uključujem se na ovu temu jer ozbiljno razmatram proizvodnju kupinovog vina. Zanima me da li je neko pravio okvirnu kalkulaciju koja je najviša cena kupina po kojoj se isplati praviti vino (ako se prodaje u rinfuzu 200din-l)
"Tajne zanata" sam sakupljao po netu i od raznih poznavaoca materije i čini mi se da je proizvodnja vina "relativno jednostavna" i dosta isplativa. Takođe me interesuje da li se nekom desilo da nije uspeo da proda vino?
Ja bih kupine kupovao (većina vas je vino pravila iz nužde) , pa me plaše ove najave da će kupine biti 100dina:lol:
Takođe me interesuje po kojoj ceni bi neko sada prodao ( 50% avansa) 2-3 tone?

Ivan.Stanojev
02-07-11, 00:53
i još jedno "glupo pitanje"- za koliko ste prodavali vino prošle godine?

dragisav
06-07-11, 21:51
Pozdrav!

Ova godina je povoljna za sada za kupine i lepo su iscvetale i zametnule rod. Ja se bavim samo Divljom kupinom, tako da bas nisam upucen u rod i cene domace kupine. Naravno bitno i je koja je cena domace jer ona donekle diktira i cenu divlje na otkupu.

Cena Vins zavisi od ciljne grupe kupaca, kvaliteta vina, kvaliteta sirovine, marketinga i naravno bitan faktor po meni ambalaza.

http://i53.tinypic.com/29qo3sl.jpg

http://i55.tinypic.com/34yqpae.jpg

http://i51.tinypic.com/33krhv5.jpg

http://i51.tinypic.com/2yoqvy8.jpg

Ivan.Stanojev
07-07-11, 00:13
@dragisav
Hvala na odgovoru
Ovako ozbiljna proizvodnja je neki dugoročni cilj, jer kod ovakvog proizvoda otkupna cena teško može biti previsoka, ali bolje je krenuti na sitno , "jeftinije platiti školu" i razvijati tržište.
Interesuje me iz kojih razloga pravite vino isključivo od divljih kupina? Zbog marketinga, tehnologije proizvodnje ili ekonomskih razloga

Pozdrav

dragisav
07-07-11, 09:24
Pozdrav!

Kupinovo vino ne radim jos u velikim serijama (treba puno sredstava da se pokrene ozbiljna proizvodnja), moja filozofija je 50 boca ali besprekorna proizvodnja i besprekorno pakovanje. Na srecu sada su Boce, etikete, plutani cepovi, kapice, fen za kapice i zatvaracica dostupno i za nas male proizvodjace.

Malo sam samo ulozio u prohrom, staklene balone, vrenjace i pumpu za filtriranje.

Ka iskljucivo pravim od divljih zato sto su po meni boljeg kvaliteta, manje su kiseline, a veci je procenat secera.

Drugo proizvod je potpuno prirodan (nema kultivisanja, prskanja i preparata raznih)

O ekonomskoj isplativosti je jos rano da se razmislja.

Moje misljenje treba kupce navici od pocetka na pakovanje i kvalitet, jer ako ih naviknete na plasticnu flasu od 2 litra, a onda napravite lepo pakovanje i podignete cenu......

Ivan.Stanojev
07-07-11, 16:44
Pozdrav,

Slažem se sa vama, ali ciljate na samo jedan segment tržišta (verovatno najbolji), međutim ima i ljudi koji vole da kupe u rinfuzu (domaće i jeftinije) i uopšte bitno je da postoji što šira paleta proizvoda.
Pošto vidim da ima par tehnologija i vrsta vina to jako dobro može marketinški da se isprati. Kao kod vina od grožđa oćeš banatski r ili oćeš 5x skuplju kasnu berbu...
I ne mogu da verujem da ste napravili toliko ozbiljnu priču za 50 boca.
Da li su još uvek aktuelne cene boca koje ste naveli u pedhodnim mailovima
Zanima me i cena punilica i mašine za panpur (može i na PP, ako..)

dragisav
08-07-11, 08:41
Po pitanju opreme posaljite mi PP adresu pa cu Vam poslati adrese prodavnica. Necu ovde da ih navodim da im ne cinim besplatnu reklamu jer neke mozda nezasluzuju to zbog cene ili usluge.

Cene boca i opreme variraju cak i do 50% u zavisnosti od prodavaca i distributera. U principu ostale su iste sa malim korekcijama.

Moja proslogodisnja proizvodnja je iznosila jedva 1000 boca i to sam imao u tih hiljadu i po 100 kom zapremina 0.5l , 0.375l i 0.187l.

Pozdrav!

futurefarming
09-07-11, 13:24
http://i56.tinypic.com/2ush0jl.jpg

Kolega, koji je ovo kraj, odakle stiže kupina za vino? http://i54.tinypic.com/2uidnhv.gif

dragisav
09-07-11, 16:54
Pozdrav!!

Mozda sam vec pisao gde mi je proizvodnja, ali napisacu jos jednom.
Kupine za vino mi sakupljaju na obroncima Kopaonika i Jastrepca (Opstina Blace, Brus, ..)
Kupine su izuzetno kvalitetne jer nema uticaja ljudi, naime podrucje je slabo naseljeno. Poznato je gde covek umesa prste obicno sve pokvari.

Na fotografiji je predeo atara sela Sibnice kod Blaca u daljini se vide prvi obronci Kopaonika planina Javorac.

Poz.

zupa100
10-07-11, 09:00
Drage kolege,
Umešao bih se samo jednom činjenicom. Znam da neki moji prijatelji jednu količinu kupina umešaju sa crnim grožđem, i dobiju perfektno crno vino. Em dobije tamniju boju takvo vino, em mu je poseban buke. Ne znam tačno tehnologiju svega toga, ali mogu da se raspitam ako vas interesuje. Ja sam pio takvo vino, baš bude dobro. >:({

dadoxxl
10-07-11, 12:57
Vino od kupine ton fri je tamne boje.

dragisav
10-07-11, 14:00
U pravu si dadoxxl. Od kupine je dovoljno tamno da nema potrebe da se dodaje grozdje, u ostalom onda to vise nije vino od Kupine. Pozdrav!

dragisav
24-08-11, 22:41
http://i55.tinypic.com/nwesg9.jpg

http://i53.tinypic.com/r9lc39.jpg

http://i55.tinypic.com/5546dk.jpg

http://i52.tinypic.com/2r2qiyt.jpg

http://i56.tinypic.com/s1n7tk.jpg

http://i55.tinypic.com/2v0jz14.jpg

dragisav
30-10-11, 18:55
Rezultat proizvodnje Kupinovog vina, rakije Moravke i pripreme za rakiju od dunje!

http://i43.tinypic.com/350wk79.jpg

http://i44.tinypic.com/2626t5d.jpg

http://i42.tinypic.com/156615c.jpg

http://i44.tinypic.com/funty9.jpg

http://i39.tinypic.com/nzpnv8.jpg

http://i39.tinypic.com/makmcm.jpg

http://i39.tinypic.com/1630o7.jpg

dragisav
17-11-11, 21:07
IZVESTAJ O PRIZNANJU ZIGA _ OSTRUGA

http://i40.tinypic.com/21kxje0.jpg

Pozdrav!

stole77
08-07-12, 17:50
Драгисаве, зашто си престао да штампаш етикете на српском писму ћирилици? Видим имао си у берби 2009. после нема више. Који разлози су те навели на то.

German hunting terrier | Jagdterrier