Tov junadi

Ja trenutno zavrsavam jedan turnus od 100 junadi u tovu. Kupio sam ih sa 160 kg u proseku. Ulazili su u tri ture sa razmakom od 15 dana. Prva tura je usla 15. novembra 2008. Sada su u proseku na 430 kg. Tokom celog perioda tova, hranjeni su sa 10 kg silaze (cela stabljika sa 35% suve materije), 4 kg koncentrata i 3 kg senaze lucerke (50 % suva materija). Ovo je naravno prosek. Koncentrat je sastavljen od 64 % kukuruza, 20 % suncokretove sacme, 10% psenicnog stocnog brasna, 3% Zenural (urea i bentonit), 1% premiks, 1% so, 1% fosfozel (grubo). Mislim da ova receptura daje dobar rezultat. Pokazace vaga a cena dati presudnu rec.
 
@markosavic molim te nemoj da se ljutis ali ti sta si sve napisao da dajes junadima pa ti nemas nikakvu zaradu na njima, sracunaj samo koliko to kosta. Mislim sto se tice hranjenja to ti je za svaku pohvalu prva liga, ja hranim bez kocentrata pa nazalost nemam nista sem pare na gomili :ppozdrav:
 
Koncentrat , ali ako napreduju i pre budu 600kg onda se koncentrat i više nego isplati .
 
Do sada sam samo čitao komentare o tovu junadi a sad bih da se malo i uključim u diskusiju.Pošto sam kupio neki plac na kraju sela imam u planu da tokom proleća iduće godine dignem neke objekte za smeštaj mehanizacije i jedan za tov junadi.Hteo bih sve da radim legalno i po propisu pa me interesuje sledeće:Koji su uslovi da bi se za gradnju moglo dobiti od države deo bespovratnih sredstava za gradnju objekta,može li se registrovati farma za tov junadi(kako,šta je uslov)u selu ili mora biti van naseljenog mesta,koja je solucija trenutno izgradnje jeftinog objekta.......
U suštini moje priče je da imam dosta svoje zemlje koja je samo za lucerišta ,imam nešto para koje bi da uložim, i ratarstvo i tov junadi bi mi bili osnovna životna delatnost jer od firme u kojoj radim nema više ništa dobro.Pomozite mi malo da se u narednim mesecima uputim u tu tematiku ili bar gde bi mogao u to da se detaljno uputim.
 
Pa i ja sam za to da bude što jeftinije ali ipak mora proći određene kriterijume kako bi se dobili podsticaji od pokrajine Vojvodine ili države.
 
markosavic je napisao(la):
Ja trenutno zavrsavam jedan turnus od 100 junadi u tovu. Kupio sam ih sa 160 kg u proseku. Ulazili su u tri ture sa razmakom od 15 dana. Prva tura je usla 15. novembra 2008. Sada su u proseku na 430 kg. Tokom celog perioda tova, hranjeni su sa 10 kg silaze (cela stabljika sa 35% suve materije), 4 kg koncentrata i 3 kg senaze lucerke (50 % suva materija). Ovo je naravno prosek. Koncentrat je sastavljen od 64 % kukuruza, 20 % suncokretove sacme, 10% psenicnog stocnog brasna, 3% Zenural (urea i bentonit), 1% premiks, 1% so, 1% fosfozel (grubo). Mislim da ova receptura daje dobar rezultat. Pokazace vaga a cena dati presudnu rec.
Druže malo su ti napravili za godinu dana,ja držim ih u tovu oko 11 meseci,prošla tura uzeta sa 150kg prodata sa 520 kg,sadašnja uzeta u prvoj polovini marta sa oko 150 kg sada imaju oko 450 kg
 
Alfa 9 mislim da nisi u pravu.U ovoj godini je čovek iz sela dobio 2 miliona dinara BESPOVRATNO za gradnju objekta za tov junadi.Ne mogu da ga nahvatam da mi sve malo pojasni ali kaže da je prezadovoljan sa uslovima i novcem koji je dobio.Kaže da ga je objekaz "ključ u ruke" koštao tek nešto više od dobijenih para.Da je imao sto kontrola i inspekcija jeste ali kako on kaže uošte mu nije teško da ih ugosti naspram onih para koje su mu dali.On je radio sve po pravili:plan objekta,biznis plan,izvođač legalan-firma,sve u roku odrađeno,upisi u svim papirima,legalizacija.....
 
Zato što su me namagarčili,kada smo potpisivali predugovor pokupili nas ko stoku u jednu salu i sve je prosto sve je lako i potpisali smo ga.Prvi korak je bio doneti ugovor sa izvođačem radova,naravno odneo sam ali oni trže izvođača "ključ u ruke"a ja sam već nabavio materijal započeo sa zemljanim radovima koga sad da nađem jul mesec,jedna od njihovih službenica mi ona daže da njih ne zanima ko će meni raditi već samo papir.Ja onda nađem čoveka koji mi da to već šta je trebalo.Završim ja moje tovilište sve po standardima,dozvole,upotrebna dozvola,procena uticaja na životnu sredinu,uradio veću zgradu 20% nego što je bila u zahtevu,izlazi njihova inspekcija objekat u potpunosti završen,useljen,pohvalili su me da sam dobro uradio...Posle nekoliko dana dolazi druga inspekcija i traže mi opet papirologiju i optužuju za nenemensko trošenje sredstava,jer nemam dokaz da sam izvođaču radova platio preko banke,ja im kažem zar nije dokaz objekat gde sam pare potrošio,ne ,njih samo zanima taj papir.Zatim su me tužili za prevaru i naravno dobili na sudu,pre nekoliko dana mi je stigla presuda.Najintresantnije je to da od svih korisnika iz 2006 95% njih je proglašeno da su nenamensko trošili novac,zar je moguće da su svi nepošteni ili su kao i ja lošim savetima od njihovih službenika nagrabali.Ovo je samo ukratko šta je se sve dešavalo,daleko im lepa kuća
 
Zatim su me tužili za prevaru i naravno dobili na sudu ,montoya@. stvarno mi nije jasno kako su te dobili na sudu.jedino ako nisi imo advokata ili je bio neki pacer.
 
Nazad
Vrh