Tov junadi

kakva je cena teladi,naravno mislim na simentalca, kod vas u kraju i sta mislite o kretanju cena u buducnosti
 
odgovor za Branko. Nazalost moje like su sve velike i nemogu da ih postavim, stvarno mi je zao ali gledacu nekako da nesto izmislim da bi ih postavio
 
Druže, samo lagano...
Uživaj u predstojećim praznicima.
Za slike ima dana.
Ni ja nisam postavio slike mojih objekata...
Poslaću ti na PP jednu vrlo dobru recepturu za tov junadi uzrasta od 250kg naviše.

Sve najbolje u Novoj godini.
 
hvala branko takodje i ja tebi zelim isto. Ako nije tajna odakle si ti i koliko imas godina, a mozes mi dati i mejl da ti posaljem slike sto imam, jer mejlom mogu da idu provereno
 
e evo bice nesto od slika ali se unapred izvinjavam posto slike bas i nisu nesto ali za sad takve imam

img0337mx9.jpg

img0344iy7.jpg

img0351fc5.jpg

img0352br4.jpg


edit by Čugi:zbog preglednosti foruma sve slike sam ti stavio u jedan post, ubuduće slobodno kači više slika po postu.
 
Lepo, lepo, nema šta. :D
Fino izgleda ta štala. Čista i uredna...
Ako sam dobro video (a možda i nisam), tu ima različitih generacija.
Tov junadi je uvek sigurniji i isplatviji od tova svinja. Najveći problem je nabaviti telad što povoljnije.
Ustvari, tu je najsporiji obrt, ali srazmerno tome da je u pitanju kategorija životinja koja je ipak manje rizična za tov od svinja (trihineloza), ili pogotovo pilića gde me najviše nervira kada nađeš uginule piliće a jednostavno ne znaš šta im bi, jer si im dao sve uslove koji su potrebni.

Živeo :ppozdrav:.
 
evo da se i ja malo ukljucim u stocarstvo po sto sam cisti ratar i vidim da ovo moje ratarenje neide bez neke stoke pa me interesuje dal bi bio pogresan korak sada uzeti junadi za tov u zimskom vremenu posto imam kukuruza suvog oko 100t ai sirovog nesto oko 8t kojeg sam mislio samljet i popakovat u najlon vrece imal ko iskustva sa vakom vrstom silaznog kukuruza kako junad reaguju na takav kukuruz
 
tov tele,june,bik ako nemate spremljenu silazu od cele biljke kukuruza bi bio vrlo skup a sto se tice silaze klipa mislim da bi to bilo mnogo produktivnije za svinje da se razumemo nece bikovi da kaslju od klipa kukuruza spremljenog na taj nacin ali bi kalkulacija troskova i cene hrane bila daleko veca
 
branko dobro si video da tu ima vise generacije ustvari dve to mi je kao novija stala imam ja jos i staru stalu gde isto drzim junad to mi je takozvano zabaviste, pa onda u sklopu sa novom stalom u nastavku su mi kocine za svinje e tu sam dve kocine(obora) preradio za junad tako da ih imam na vise mesta. A sto se tice samog tova junadi imali zarade ili ne evo vam iskren odgovor ,ako stavis sve na papir posto je hrana + tvoj rad jako malo ti ostaje ili nista, ali za sad je jos nekako dobro jer dobijes pare na gomilu i tu sto ja kazem po meni ispod 8 kom naj manje nevredi ni drzati, zato ja imam 4 ture godisnje u proseku po 8 kom. pa kad dobijes oko 8000 eura mozes nesto i da kupis.
p.s.
hteo bih da se zahvalim cugi sto mi je sve slike stavio na jednom mestu,jer iskreno ja sam seljak pa neznam bas tako puno oko kompa.
 
Naučićeš, nema veze što si seljak kao i svi mi, mnogo više ima direktora koji ne znaju da se služe kompom nego sekretarice rade za njih. :ppozdrav:
 
Pa reče ja još proletos da imam poznanika koji sabira i otkupljuje junad za Karneks. On ima mogućnost i mesta za tov pa se ne bavi time, nego samo čistim trange-frange. To je bilo proletos.
A sada kad je cena kukuruza i suncokretove sačme izuzetno niska, ima računice malo bolje.
Mada se potpuno slažem sa cukanecom da nema zarade bez ishrane silažom. Al' šta da se radi ako toga nema spremljenog...
 
kao sto znate kupio sam telad,pa me zanima dali je imao neko ovakav slucaj kao ja: Jedno tele nezna da pije vodu kada mu dam iz kante, on ije kao pas neznam dali ce te me razumeti ali sa jezikom lapce,dal je neko to imao i kako je resio,posto moram za sad da mu dajem vodu iz kante jer im svima mesam i dajem mlaku vodu
 
uzmi kantu za telad sa sisom , ako se dobro secam tvog posta o kupovini telad su nesto manja 130 kg. pa bi trebalo da im dajes zamenu za mleko nekog proizvodjaca i neki od startera bar dok ne krenu da se hrane normalno 160-180 kg. ja tako radim
 
hvala na savetu i predlogu ,dobro se secas mog posta telad su tu u proseku do 130 kg(mislim da ci ih slikati pa postaviti slike). Ali ja neam bas puno vremena da se zezam tako sa njima,ipak hvala ti na savetu, ali mislim da mora nauciti jednom da pije vodu
 
hajde da razmenimo iskustva o nacinu ishrane teladi , bikova .cime ih hranimo i koliko .negde sam citao da je potreban jedan hektar po uslovnom grlu za pripremu hrane .mislim da je bez silaze cele biljke kukuruza nemoguc ili bar tesko isplativ tov. moj obrok izgleda ovako, seno+koncetrovana smesa u licnoj izradi+nesto za grickanje/balirana kukuruzovina ili slama/+silaza 20,30kg normalno u odredjenim vremenskim intervalima
 
Svaka čast, Dragane. :D

E, vidiš, to je prava roba. Kada stigne u štalu, mnogo je manje problema u startu.

Prošle godine je moj drugar kupio telad, u Rumi na vašaru, koja su imala prosek ispod 100kg. Dobrih dva meseca se patio u startu.
Hranio ih je skoro čistom prekrupom tokom tog perioda a tek kasnije prešao na koncentrat. Na kraju je i rezultat bio mršav. Kupio je telad 3. marta a prodao bikove polovinom decembra sa prosekom ispod 400kg. ::lose:: Plašio se da će cena ići dole.

@cukaneca

Ujutro koncentrat+seno, podne seno+kukuzovina ili graškovina, uveče koncentrat+seno.
Seno bude uglavnom sudanska trava. Za silažu, nažalost, još uvek nemam uslova, tj. prostora.
Kasnije ću napisati sastav koncentrata, samo da nađem recepturu.
 
Nazad
Vrh