PDA

View Full Version : Tov junadi

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7

mrakodol
26-01-11, 20:02
drugar totije vrlo rizicno narocito ako nemas iskustva lako dobiju proljev jedino ako imas svoje krave ovako jeupitno

Zoran Kostović
26-01-11, 20:21
@berke
Isplativost takvog posla direktno zavisi od cene mleka. Postiji i mogućnost ishrane zamenom za mleko ili kombinacijom oba hraniva. Jako osetljiva i zahtevna rabota. Trbalo bi imati dosta strpljenja, solidne uslove i bar malo predznaja iz ove oblasti.
Rade to ljudi kod nas ali ta telad ostaje u tovu. Prednost je što treba manje novca za ulazni materijal.

cika_jova
26-01-11, 21:01
po meni se to ne isplati - veliki rizik
prvo stres promene sredine, pa prelazak na vestacko mleko, pa njemu treba ugoditi temperaturu, mora da se gleda jel u roku, nikad ne moze da postigne taj prirast i da ima imunitet ko da sisa ili se doji majcinim mlekom

kod mene ima ljudi koje je mlekara odbila zbog male litraze pa uzimaju malu telad podmecu pod svoje krave i prodaju ih sa 120-130kg i uzimaju drugu telad i tako u krug

berke
26-01-11, 22:01
hvala ljudi na savjetima,nemam nekog iskustva stim ali jedan moj drug ima farmu krava muzara i talad odmah odbija i prelaze na mljeko u prahu,neisplati mu se da sisaju a kaze neisplate se ni hraniti pa ih izbacuje iz stale u nekakv tor pod vedrim nebom i odlicni,ni proljeva ni uginuca ma nista a na njima snjega 5cm,hehe,pa reko nije neka mudrolija moglo bi se probat

isidor
26-01-11, 22:07
ja sam ove godine prvi put u zivotu tri teleta na zamenu za mleko odranio tela su bila od nedelju dana .i ni jedno tele mi nije imalo proliv samo je bitno da popiju kolostrum ,tako da ko ima volje za tako nesto jer je velika obaveza slobodno neka uzme tele da tako hrani

Post je spojen: 1296076596________________________________________ _________
Koristio sam za dva teleta panto ibekinu zamenu a za trece sano milsan ,i cini mi se da je sano bolje jer je mleko nekeko gusce jer me je dok sam ranio sa ibekom zbunjivala redje stolica kod teladi ali to nije bio proliv bar mi je ujak veterinar pa mi je to rekao ,a sa milsanom toga nije bilo .I da napomenem prv cetiri dana obavezno prokuvana voda ,temperatura vode mora biti odgovarajuca i jos sam u ta prva cetiri dana koristio caj za spravljanje mleka zbog proliva .a posle obicnu boelerusu vodu i nisam imao problema.Ali pred uslov je da ste imali prethodno malu decu pa da ste ih dohranjivali na cuclu i sve vam je jasno oko temperature vode higijei ostalo

saramilanko
28-01-11, 22:11
Pozdrav,zanima me koliko se krecu cene mladih teladi i koja je osnovna i najbolja hrana za uzgoj teladi.Imam omanju njivu pa me zanima sta da posadim,naravno da bi mi se isplatilo kad ga odhranim i prodam da budem u plusu!
Hvala unapred!

Petar 90
28-01-11, 23:01
Trenutno oko 3e....
koliko teleta mislis ubaciti u tov?

saramilanko
28-01-11, 23:40
Cao.Pa kontao sam da pocnem sa 2 komada jer nemam bas puno viska zemlje.Sta mi preporucujes sta da sejem za ishranu(tov)!Sta je najpametnije posejati da bi se sto bolje i brze ugojili!!?

univerzal 453
29-01-11, 11:06
sta kazete za ovu staluhttp://i51.tinypic.com/x6c3li.jpg

Štala je odlična a i junad. Još samo da nam se i Vi predstavite.
ZK
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.4020

drasko
29-01-11, 15:44
@univerzal 453
Koliki ti je kapacitet stale?

http://i53.tinypic.com/2n71fee.jpg
Stizu i mojih 10 bikova, lepa im cena.

Zoran Kostović
29-01-11, 18:03
Dobro izgledaju. Jeste li im ovo sipali koncetrat preko silaže?

univerzal 453
29-01-11, 18:13
ja sam pocenik pa sam napravio vezove za deset teladi,jedini je problem nama u kalesiji naci prave sjementalce za tov.uglavnom uzimamo od svercera koji uvoze iz srbije jer su tamo bolji :D

drasko
29-01-11, 18:41
jesmo i do izutra ne ulazimo

univerzal 453
29-01-11, 19:04
a kako ih hranis kad im dajes silazu mislim na redoslijed.ujutro na podne i navece

Post je spojen: 1296324352________________________________________ _________
a kako ih hranis kad im dajes silazu.mislim na redoslijed.sta im dajes ujutro na podne i navece

rokfeler
29-01-11, 19:25
Drasko ajd stavi jos koju sliku ovih bikova jako lepo izgledaju :D :Dslikaj malo i objekat ako nije problem >:({ >:({ >:({

drasko
29-01-11, 20:16
@univerzal 453
Silazu ima dajem oko 16 casova konecetrat im bacim preko silaze i tek izutra idem u 8 sati naravno onisu to sve pojeli od sinoc dajem im opet koncetrat kad to pojedu dajem im seno a posle oko 11 dajiem im :-* luzerku i neidem do silaze i sve tako u krug

Post je spojen: 1296303576________________________________________ _________
@rokfeler udji u moj profil i vidi slike ima ih 4 a sutra cu slikati objekat,obejakat je zatvorenog tipa.

Post je spojen: 1296329344________________________________________ _________
http://i52.tinypic.com/2ymt44i.jpg http://i52.tinypic.com/2yox1m1.jpg http://i52.tinypic.com/343q3pt.jpg http://i51.tinypic.com/2czoxlf.jpg
http://i56.tinypic.com/v42ick.jpg

univerzal 453
29-01-11, 22:32
koliko su ti stari ovi bikovi

Petar 90
30-01-11, 14:58
Cao.Pa kontao sam da pocnem sa 2 komada jer nemam bas puno viska zemlje.Sta mi preporucujes sta da sejem za ishranu(tov)!Sta je najpametnije posejati da bi se sto bolje i brze ugojili!!?

sa ta dva komada ces se samo razocarati...sejes uvek ono sto je najskuplje na trzistu >:({

Gradacac
30-01-11, 17:22
Drasko,
svaka cast bikovi su ti stvarno odlicni..

entuzijasta
30-01-11, 22:14
kako si resio izdjubravanje, ulazis medju njih?

drasko
01-02-11, 17:16
@universal453 stari su 14 mececi

Post je spojen: 1296551880________________________________________ _________
@gradacac hvala ;D}

Post je spojen: 1296577226________________________________________ _________
@entuzijasta jednom nedeljnom cistim a medju nih udjem bez problema kao medju ovce sklanjaju se sami jer me poznaju nemam nikakvih problema

Maidovski
01-02-11, 17:51
Pozdrav kolege >:({
Krava mi je prije 30 dana otelila musko tele.
Tele je do jucer bilo iskljucivo na mlijeko,a danas mu dao malo kukuruza i poliza sve.
Pa imam pitanje dal' bi on smio jesti kukuruz i u kojoj mjeri?

Hvala >:D

alfa 9
01-02-11, 20:00
prekrupu,das mu po jednu saku,i uvek malo dignes

rekreativac
01-02-11, 22:26
izmesaj prekrupu od kukuruza i mekinja pola pola. ujutru i uvece dati 100-njak grama za pocetak pa postepeno povecavati i neka jede sto vise sena i deteline

Maidovski
01-02-11, 23:20
Hvala na odg >:({

miilan
02-02-11, 22:14
Pazite lucerka moze izazvati nadun. Ja je izbegavam davati mladim teladima.

[color=purple][b]Bilo bi lepo da nam se predstavite u odgova rajučoj temi pa da nastavimo. Z.K.
http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.0

Petar 90
02-02-11, 22:15
Ja za mlade telice samo livadsko seno >:({

zoran kjlajicevo
03-02-11, 13:40
imali neko da radi usluzni tov

Zoran Kostović
03-02-11, 18:15
U našem kraju to više niko odavno ne radi. Drže ljudi po 10-ak komada, sami isfinansiraju i prodaju. Neko nastavi dalje, neko prekine i predje na nešto drugo. Nema pravila. Jedino znam da KOTLENIK-PROMET, pododična firma iz Ladjevaca ima junad u uslužnom tovu ali ne i u mom kraju.

cukaneca
03-02-11, 21:16
Union MZ firma iz Požarevca nudi uslužan tov. Otprilike ovako- tvoji telići, kabasta hrana, rad, objekat obavezno pušteni bikovi, njihov koncetrat i mislim da se mere tople polutke na liniji klanja. Ne znam u kom procentu se obračunava i kako deli ili uzima.

Zoran Kostović
03-02-11, 21:28
Gledao sam prilog u nekoj emisiji o ljudima koji tove junad u kooperaciji sa KOTLENIK-PROMET-om negde u okolini Arilja da im plaća 100 evra po komadu. Koliko se sećam domaćin je dužan da obezbedi kabastu hranu, objekat i naravno rad. Na kraju turnusa mu se toliko plaća pod uslovom da se potrošnja koncentrovane hrane uklapa u predvidjenu tabelu.

cika_jova
03-02-11, 21:59
po meni to nema veze s mozgom ^-^

cukaneca - ako se deli 70% para meni a 30 njima pa da se razmisli, a kako otkupna cena se formira?

Zoran Kostović
03-02-11, 22:15
Kada bi ova dva navedena primera imala veze s mozgom, Srbija bi imala puna tovilišta junadi. Kako ljudi nisu blesavi da rade za djubre, nije ni čudo što ne uspevamo da ispunimo odobrenu kvotu za izvoz junećeg mesa.

cukaneca
04-02-11, 05:33
po meni to nema veze s mozgom ^-^

cukaneca - ako se deli 70% para meni a 30 njima pa da se razmisli, a kako otkupna cena se formira?
Čuo sam da je cena čak i malo niža od trenutne i to i jeste problem uvek jer kako ugovoriti cenu kod toliko nepoznatih u jednačini. Sad vidim da sam u prethodnom postu zaboravio da kažem da je i djubre tvoje neće ti ga uzeti :D

cika_jova
04-02-11, 10:00
a osoka cija je ^-^

Zoran Kostović
04-02-11, 10:11
Pa ni ambalaža od koncentrata nije baš zanemarljiva stavka u zaradi od uslužnog tova. :lol:

kifler
04-02-11, 11:58
Do sad sam prodavao telad po 250e ali sad sam resio da ih ostavam, ostace mi ako nista drugo bar stajnjak

Petar 90
04-02-11, 12:14
Do sad sam prodavao telad po 250e ali sad sam resio da ih ostavam, ostace mi ako nista drugo bar stajnjak
to ti ostaje 100% :lol: >:({

zoran kjlajicevo
04-02-11, 14:35
znaci to izadje u prevodu na srpski 1-1=-1

Petar 90
04-02-11, 15:04
Ma nije nama toliko lose u stocarstvu koliko ovima u svinjarstvu ::lose:: ::lose::

Mustang
04-02-11, 21:10
Evo jedan dobronameran i prijateljski clanak za edukaciju i za sve one koji ne prate svecke i Evropske standarde i tokove kod tova junadi a koji se pre svega odnosi na kilazu do koje treba-odnosno do koje se preporucuje toviti junad...,a napisao ga je profesor doktor Milan Tosic-poljoprivredni fakultet Beograd-Zemun.Dobro obratite paznju na kraj teksta gde doktor Tosic govori o tovu junadi i crnim zadebljanim slovima naglasava 'Kada je rec o kraju tova kod junadi/goveda treba uvek misliti na jedno pravilo koje vec odavno vazi u zemljama Evropske unije:TOVITI DO NAJMANJE 600,A JOS BOLJE DO 700kg/grlo(samo naglasavam da ne dodje do nesporazuma).Time se svako dobro tele dobro iskoristi,a istovremeno se dobija kvalitetnije meso-ono je punije i vise trazeno,kao govedje meso!...' Pozdrav svima >:({
http://poljoprivreda.info/?oid=6&id=504

Post je spojen: 1296850789________________________________________ _________
Za dragannrt
Hvala puno druze na informaciji,a je l mozes da se raspitas ili da mi kazes ako znas da l' ih je dao po 2 e cisto ili uz kalo,ako uz kalo koliko mu uzeli kalo po grlu?? Veliki pozdrav >:({ >:D

dragannrt
04-02-11, 21:12
sad sa ovom cenom nije lose...a sta ce biti za koji mesec ^-^

cukaneca
05-02-11, 06:32
Mustang, kod mene smo se izborili još pre 15-ak godina za ukidanje tog kala. Mada još uvek zna poneki od starijih mućkova da dodje i pomene reč kalo. Ne dozvolim mu da stigne do slova O već bude na kapiji. Isto tako trebate i vi da radite.

MONTOYA
05-02-11, 08:49
kod nas kalo odavno ne spominju

branko
05-02-11, 09:06

Izvinjavam se svima, ja odavno nisam čitao ovu temu.
Što se tiče te cene za telad... Koja je tu kilaža u pitanju?
Interesuje me pre svega zbog poređenja cena.

Zoran Kostović
05-02-11, 09:18
Radi se o muškoj teladi, starosti oko 15-ak dana a kilaža je u takvim slučajevima relativna stvar.

Mustang
05-02-11, 09:24
Za cukaneca
Hvala puno prijatelju na informaciji,kod mene ovde u centralnoj Srbiji od kad znam za sebe i kako su moji prodavali do sada uvek je bilo odbijano kalo bilo da su krave ili bikovi,pa ne mogu da verujem da ste se vi tamo gore izborili i to ukinuli,kod nas je ono mahom 5 posto po grlu,a to ti fakticki odmah smanji cenu za nekih 10 centi po kilogramu zive vage zato sam ja i potencirao stalno i raspitivao se da li su dati sa kalom ili bez kala...Izvini,na ovom sada pitanju-mozda malo sporije kapiram ::namigivanje:: ali sta ti znaci ovo 'ne dozvoli mu da stigne do slova o vec budi na kapiji',ovo do slova 'o' si naravno mislio na kalo,a za ovaj drugi deo recenice mi nije jasno ^-^ ?? Hvala jos jednom i ziveli >:({

Post je spojen: 1296869325________________________________________ _________
Hvala i tebi Montoya na informaciji!Mi ovde nikad nismo bili slozni pa kao sto vidis zato nas i j.bu {"{": {"{": Al to ije razlog da mi dobronamerni ljudi ne nazdravimo >:({ Veliki pozdrav

Post je spojen: 1296894798________________________________________ _________
Za Branko
Kod nas ovde druze ti do 15-tak dana starosti idu od 150 do 200 eura,a kao sto ti je Zoran rekao,kilaza je tu sada relativna stvar! Ziveli >:({

cika_jova
05-02-11, 09:36
kad pomene kalo ti mu kazes ajde prijatelju dovidjenja ja sa neozbiljnim ljudima ne poslujem, ni kod mene nema kalo, samo cena, vaga i pare na sunce

Zoran Kostović
05-02-11, 09:43
I kod nas kalo više ne postoji u trgovini. Dešava se da poneki bezdušnik prevari obično starije ljude koji ili ne znaju ili i nemaju drugu mogućnost za prodaju. Nadam se da im se takve stvari negde upisuju u dosije.

cukaneca
05-02-11, 09:45
Mustang, možda sam mogao i bolje da napišem /deca imaju temp. pa skoro dve noći ne spavam/, mislio sam da kad pomene kalo ja mu pokažem kapiju i svaka dalja priča prestaje. Sporadično se još uvek pojavi po neki sa tom 'ponudom' ":":{

Mustang
05-02-11, 09:53
Hvala vam puno ljudi na ovoj informaciji!Ja stvarno ne znam kao ovi moji do sada to nisu culi ipak se bave govedarstvom od kada ja znam za sebe a ja evo vec imam 30 godina!.Mi smo im cak i sami isli uz rudu,misleci da je to praksa svuda,pa kada nam kazu cenu mi ih jos i pitamo koliko kalo racuna na tu cenu {"{": {"{": {"{": Prosle godine sam dao 8 bika sa 5 posto kala.....Dobro je sto ste mi ovo rekli,ali sad bi se ujeo za d.pe kad bi mogao {"{": {"{": Hvala vam puno prijatelji jos jednom! Zivi mi bili jo puno-punoooo godina >:({

Petar 90
05-02-11, 13:52
Ja svoje zadnjih 5 god sigurno,a mozda i duze dajem bez kalo >:({

Mustang
07-02-11, 14:28
Za cika_jova
Ja sam radio u mesoni,a i po svim tablicama koje sam video udeo soli u smesi je negde oko 1 posto,sto znaci da na 100 kg smese ide 1 kg soli,to je ja smatram normalno i od toga ne bi trbalo nista da im fali...,i posto verujem da to svi znaju koji su pravili smese zamolio bi cika_jovu(kao i cukaneca i sve ostale koji zele da se ukljuce) da mi odgovore:ako gazda nema ili nekoristi silazu nego ga hrani samo senoim(detelina-lucerka) i koncetratom,koliko maksimalno sme da jede 1 bik (tezine od 600 kg pa na vise) smese-koncetrata na dan(znaci interesuje me ukupna kolicina koju bik sme da pojede za 1 dan koja ce da se podeli na 2 ili 3 sledovanja kako vec ko daje)??.
I jos bi zamolio cika_jovu posto vidim da ima dosta iskustava(naravno da mogu i drugi koji zele i koji su imali iskustva o ovoj temi da se ukljuce)da mi odgovori posto verujem da je imao ili cuo za takve slucajeve..,naime postoji neka rasprava izmedju mene i drugova,gde 1 od njih ne zna sta znaci bik star preko 2 godine i tezak preko 800 kg,i koliko je tesko,opasno i rizicno takvog bika manje vise odvuci(veze se za traktor sa prikolicom) ali UVUCI(samo naglasavam) na stocnu vagu od 1000 kg i da on tu mirno stoji da ga mi izmerimo?? ":":{ :<<> Ja im kazem da june staro 15-16 meseci od 500 pa i do 600 kg je skoro kao krava i da cim predje 15-16 meseci postaje sve vise agresivno i da nije ni priblizno isto meriti takvo june i bika od 2 ili 2.5 godine tezine 800 i vise kg!pa ovi moji u stali cim cuju nepoznat glas odmah kopaju nogama po betonu i udaraju rogovima po zidovima,a on ce covek ko kravu da ih vodi na stocnu vagu :lol: :lol: Jesam li upravu?? Izvinite ako malo davim,ali ovo moze da bude korisno i savet mnogima da se neupustaju u takve avanture!

branko
07-02-11, 14:33
Princip slobodnog tova je da junad imaju koncentrovanu hranu po volji a da se senaža "obroči", tj daje dva-tri puta dnevno.
Na taj način se postiže brži prirast.

E sad, cena kukuruza, sačmi i mekinja je tolika da je ishrana koncentratom i pored cene od 2 evra/kg - nerentabilna.

Mustang
07-02-11, 14:49
Za Branko
Hvala prijatelju na informaciji,ali ja sam kriv sto se nisam lepo izrazio,naime moji to cuvaju na onaj starinski nacin,vezano i daju im po obrocima i seno i koncetrat,e sad ja planiram u nekoj bliskoj buducnosti da to izmenim i da to preuredim u slobodan tov!,cak sam uzeo i neke knjige o govedarstvu gde je to u vezi slobodnog tova sve lepo objasnjeno,ali posto je sada kod mene situacija takva-kakva je a i pre se tako i radilo,ja pitam ove starije a i mladje koji jos uvek civaju na star nacin koliko sme bik da pojede dnevno koncetrata??,cisto da uporedimo iskustva i da ja znam dal dajem mnogo ili malo?? A to oko slobodnog drzanja-to treba od malena da se stoka tako navikne da ima uvek hrane i da jede po volji,kada bi ja npr sad dao mojim bikovima tako da jedu oni bi verujem svako od njih pojeo po pun dzak koncetrata odnosno jeo dok nebi crkao,neverovatno je koliko su jesni...Nadam se da se sada razumemo Ziveli i pozzz >:({
A sto se tice cene od 2 e i pariteta sa hranom,ja samo pogledam situaciju sa cenom zive stoke svinja i kazem dobro je! tako se tesim,mada imam i tovljenike i prasice -propast {"{": {"{":

cika_jova
07-02-11, 14:51
branko ja mislim da on to drzi u vezanom sistemu

goveda ukoliko mogu da biraju imaju neogranicene kolicine i jednog i drugog hraniva, onda uvek biraju da jedu vise koncentrata a manje sena
inace odnos u obroku je obicno 60:40 u korist sena, ali tu je glavno pitanje sta covek ima od hraniva na raspolaganju da bi se u sustini apravio kolko-tolko dobar obrok, da se iskoristi ono sto se ima a da se kupi onoliko koliko mora jer ipak treba da je cilj dobar ekonomski rezultat a ne fantastican prirast a ti u minusu

u dnevnom obroku ide 2-4 kg SM/100kg TM, i onda na osnovu toga odnos 60:40

inace ako covek hoce da vodi bika od 800kg ko kravu na vagu neka ga, samo nemojte da mu dajete stap da ne razdrazi bika i neka mu prica - biku - da nije lepo da ga udari i da divlja vec da lepo stane na vagu i da se ne pravi blesav, vec da bude kooperativan da se posao brzo zavrsi i da se ko covek i bik lepo razidju svak na svoju stranu ":":{

Mustang
07-02-11, 15:17
cika_jovo ja se izvinjavam,ali samo da mi potvrdite da ne gresim u ovim oznakama:
sm-smesa;a tm-telesna masa
I iz svega navedenog po vasim podacima bik od nekih 700 kg telesne mase treba da jede dnevno od 14 do 28 kg smese,gde pod smesom podrazumevate ukupan obrok,odnosno i koncetrat i seno!.Odnosno od 5,6 do 11'2 kg koncetrata i od 8,4 do 16,8 kg sena ukupno za ceo dan!Je l' tako??

branko
07-02-11, 15:20
Nisam shvatio dobro pitanje.

Nezgodan je taj sistem vezanih goveda, ako objekat nije prilagođen tome.

cukaneca
07-02-11, 19:23
Nisam nikad imao bika težeg od 750-800kg to je bio neki plafon kod mene ali je moj stric imao jednog koji je izmerio 1050kg. Jbga čekao cenu čovek i na kraju uzeo za njega iste pare kao da ga je prodao u 650kg. Moje iskustvo je generalno da dobar debeo bik utovljen ide kao malo dete kada ga vodi onaj koji ga je hranio. Mršavi su zajebani, ali uvek ima izuzetaka. I vezani se isto mnogo bolje ponašaju u manipulisanju sa njima nego pušteni. Za ishranu je već rečeno da je individualno i zavisi sa čime se raspolaže. Naravno ne smeš da im sad odjednom sipaš pune kante zobi a pre toga su jeli na 'kašičicu', lagano povećavaš pa ti proceni koliko. Ja sad trenutno ovima što imaju oko 500kg dajem 10-12kg na dan ali mi je recimo silaža puna zrna pa i to kad uzmeš u obzir...

cika_jova
07-02-11, 19:42
SM je suva materija i u 1kg sena ima 0.8kg suve materije, ali kolicina zavisi i od kvaliteta hraniva - svako hranivo ima tablicnu vrednost i te tablice se koriste u skolskom resavanju zadataka pri pravilnom formiranju obroka za pojedinu vrstu i kategoriju stoke, uzimajuci pri tom njene potrebe u proizvodnji mesa, mleka, jaja..

opet napominjem gledas sad sta imas i kombinujes kako najbolje mozes i dokupis ono sto nemas i moras da kupis, a sad ide prolece pa setvenu strukturu prilagodi primarnoj proizvodnji - ako je to tov- i potrebama zivotinja u odredjenim hranivima

Mustang
07-02-11, 21:22
Hvala cika_jovo na odgovoru,vidi se da ste puni znanja-svaka cast >:({
Cukaneca hvala i tebi takodje na informaciji oko hrane >:({ A sto se tice o merenja tako velikih i starijih bikova na stocnoj vagi do 1000 kg po mojim iskustvima se samo donekle slazem sa tobom,ustvari sve to zavisi od slucaja do slucaja,odnosno od grla do grla.Ja sam koliko se secam do sada skoro uvek imao neke goropadne i ljute bikove,kazem sve kopaju nogama i udaraju rogovima kad cuju nepoznat glas-ispustaju jezivu riku,hoce cak i na nas koji smio ih ocuvali da jurnu kada ih hranimo pa se sve pazimo porucito zato sto moras da udjes medju njih da ih nahranis(stari sistem sa jaslama do zida) i sada da mi neko kaze,kao ovaj drug,koga jos bikovi nepoznaju da ce on da ih istera i da ih izmeri na stocnoj vagi mi je bas smesno :lol: :lol:,znaci ne govorim da se ti bikovi utovare na kamion,to svakako sa manje ili vise muke moze,ali da ga ti nateras na stocnu vagu od 1000 kg i da on jos tu mirno stoji dok ga meris je meni nepojmivo!!Jos ono bio vezivan pa kada ga sada odvezes i kad oseti slobodu i prostor pa njega samo puska i pistolj moze da obuzda!.Ovo kazem jer se secam kao mali da je moj komsija odmah do mene hteo tako da meri tako 1 velikog bika i skupio tu 5-6 ljudi i kad ga odvezali iz stale bik im se nekako otme,razbije-prodje kroz betonsku ogradu dvorista kao kroz karton!i ljudi ga jurili nekih kilometar dva i posto nisu mogli da ga obuzdaju i da mu pridju,a bio je kupljen za lokalnog mesara za klanje, komsa(lovac)uzme pusku i ubije ga!,eto toliko,mada naravno da mozda ima i mirnih ali ja se nebi upustao u tu avanturu,a i nisam lovac ::namigivanje:: Pozdrav cukaneci i ziveli >:({

Petar 90
07-02-11, 21:41
Sve to zavisi i od osvetljenja u stali,ako je u strali mnogo marcno ,a bika izvodis usred dana,pogodi se lep i blistav dan,on moze da zaslepi i onda se razjari i pobesni i krece da trci ko lud,u stali sa solidnim osvetljenjem,dobro uhranjen i debeo bik moze lagano da se vodi ali bez udaranja i sto cika jova kaze uz dosta price,postavicu ovih dana sliku da vidis kako moj deda vodi bika od 900kg,onako nosalantno...Ja licno tovarim sam sa caletom bikove ili ja i radnik klanice,inace ja sam visok 175 i imam 70kg,tako da nemam bas neku konstituciju,ovo kazem cisto da bi mogo da uporedis....

Sto se hranjenja tice,ja na 10 bika dajem po obroku,kantu od polikolora kocentrat,tri bale sena i kolica silazu,punis dok moze,dok ne krenee da ispada sa strane....pa ti sad proracunaj sam

BARBA
08-02-11, 19:57
jeli itko od forumaša slučajno koristio krompir u ishrani teladi nakon sto se odbiju od mlijeka, ako je da mi malo objasni sa koliko kila treba poceti i koliku kolicinu krompira se moze davati teladi od 100 do 180 kg:lol: Unaprijed hvala !!!

alfa 9
08-02-11, 20:02
:lol: ja to nisam jos cuo u mom kraju

cukaneca
08-02-11, 20:07
jeli itko od forumaša slučajno koristio krompir u ishrani teladi nakon sto se odbiju od mlijeka, ako je da mi malo objasni sa koliko kila treba poceti i koliku kolicinu krompira se moze davati teladi od 100 do 180 kg:lol: Unaprijed hvala !!!
Krompir ponekad kad ima viška dajem svinjama i to isključivo kuvan u kazanu normalno neljušten. Pretpostavljan da bi isto tako kuvan se mogao davati i preživarima ali u manjim količinama??

Zoran Kostović
08-02-11, 20:46
@BARBA
Kakav krompir u ishrani teladi? Video sam Vaše pitanje u obrisanim temama o uginuću teladi na težini od oko 65kg. Ima li to nekakve veze sa krompirom?
Čak i za svinje je problem ako se ne baci voda iz prvog ključa.
Radi se o solaninu, materiji koja izaziva trovanje.

Mustang
08-02-11, 21:25
I ja se u potpunosti slazem sa Zoranom Kostovicem,ja to do sada nigde i nikada nisam cuo!Gde krompir u ishrani teladi??To sa moje tacke gledista nikako!! ":":{

Petar 90
09-02-11, 00:49
Moji krompir nekad davali svinjama i to skuvaju ga u dve vode pa onda,a za telice nisam jos uvek cuo...
moj savet ti je da se manes toga >:({ >:({ >:({

Mustang
09-02-11, 10:12
Kao sto ti kazes komso za svinje moze!,ne kaze nas narod dzabe 'svinja je to',i moji onaj sitan i visak sto nam je daju svinjama ali obavezno kuvaju u 2 vode i mesaju svinjama sa ostalom hranom.Ali za telice to jos nisam cuo i to nepreporucujem!! :<<>

BARBA
09-02-11, 11:22
to ljudi kod nas daju nakon sto se tele odbije od mlijeka ja sam davao u malim kolicinama i nije bilo nikakvih posljedica, a telad vole krompir to sam primjetio!!! a do 65 kg su ona kad tek dodju s tim imam velike probleme...

Mustang
10-02-11, 23:39
Ja se bavim tovom junadi u slobodnom tovu, od ishrane se koristi kukuruz koji se kompletno melje (znaci kako dodje sa njive ide u cardak, zatim u mlin i u jasle kod bikova), od krmnog bilja dok su manji dajem seno do jedno 250 kg telesne mase, a zatim prelazim na lucerku. Bikovi stalno imaju prekrupe i lucerke pred sobom 24h. Kada kupim telad u martu ili aprilu oko 120-130 kg. Krajem avgusta ili u septembru ih prodajem sa nekih 630-670kg. Sto se tice silaze, znam pouzdano da kupci kad dodju ako i hranim silazom odmah daju 20e/centi manje.
Posto sam sa Poljoprivrednog fakulteta i znam neke od profesora, receno mi je da je najbolje kupovati telad u martu aprilu ili u septembru zbog klimatizacije isto tako su mi rekli da nije dobro da se u jednom boksu nalazi vise od 15 bikova, sve preko toga smanjuje dnevni prirast za 10% i vise. Telad se vakcinise tek 5 dan kad ih donesem, protiv proliva, kaslja i suge...

Post je spojen: 1297350245________________________________________ _________

Pozdrav prijatelju i hvala na ovim informacijama,samo mi 1 nije jasno,ako ih ti uzmes u martu-a uzimas ih kako kazes sa 120-130kg,oni do kraja septembra(racunajuci i mart) imaju 7 meseci(210 dana) da se natove do 630-670 kg,preko 500 kg ti nabace za 200 dana?? ^-^ ^-^

Petar 90
11-02-11, 00:07
i to u letnjem periodu,meni obicno slabije malo jedu,verovatno zbog vrucine...
druze ispada da ti imas dnevni prirast od 2.5kg ^-^ ^-^
Svaka cast ako tako radis i imas takve rezultate::svaka cast::

Zoran Kostović
11-02-11, 00:14
Ima dobru mehanizaciju a i znanje. Dovoljno je pogledati slike u profilu i napisane postove.

Mustang
11-02-11, 08:41
Za mehanizator
Pozdrav prijatelju >:D ,svaka tebi cast na ovim podacima koje si dao,ali ako je to tacno,i da si telice uzimao i sa 200 kg,onda znaci da ti je prirast bio preko 2.1 kg dnevno ^-^ Nije mi cilj ovde nikoga da omalovazim ili ne daj boze uvredim,ali ako je to istina onda bi brate trebao ti da napises knjigu o tovu junadi i da ti drzis predavanja ovim tvojim profesorima,evo ja cu prvi da kupim tu knjigu od tebe i ne pitam koliko kosta,jer onda svi ovi profesori i doktori iz stocarstva sto su napisali da je maksimalni prirast u idealnim uslovima do 1,5 kg na dan ne znaju nista! A sto se tice toga kada su telad oteljena,nemoj uopste da se drzis do tih podataka,porucito zato sto to nisu tvoja telad-nisu kod tebe oteljena,jer mnogi judi ne prijave tele odmah,nego kad stignu-kroz mesec dva ili bas pred prodaju pozovu veterinara i udare zumbu pa posto su zaboravili kada je oteljeno-moguce da samo otprilike lupe datum,mada naravno da ima i onih koji su tu disciplinovani i uredno vode podatke! Opet kazem nisam imao nameru nikoga da uvredim samo govorim podatke koje sam procitao sto u knigama-sto na internetu od eminentnih i priznatih strucnjaka u ovoj oblasti! Ziveli >:({

kifler
11-02-11, 10:04
sve je dobro ali samo je zaboravio da kaze septembar iduce godine i onda se uklapa racunica ::svaka cast::

cika_jova
11-02-11, 10:38
Sto se tice silaze, znam pouzdano da kupci kad dodju ako i hranim silazom odmah daju 20e/centi manje.

Post je spojen: 1297350245________________________________________ _________

^-^
prva stvar koju ce te nauciti na fakultetu je sta je prihod , sta je prirast, sta je profit, sta je cena nekog hraniva - cena kostanja istog - i da bez silaze nema ekonomske racunice u govedarstvu >:D

Petar 90
11-02-11, 10:39
i ja sam pomislio da nije mozda septembar iduce godine >:({ >:({

BARBA
11-02-11, 20:05
Zanima me čime pokrenuti želudac kad stane kod teladi koja doje zan li mozda netko, da dobije proljev ili nesto slicno.... hvala!!!

Zoran Kostović
11-02-11, 21:33
Kod nas se praktikuje maja ili sirište. Jedna supena kašika.

Petar 90
11-02-11, 21:38
kod nas se rastvori so u vodu i da teletu,prodje tele kao kad se ti napijes rasola :lol: :lol:

BARBA
12-02-11, 12:34
Mislim nemoj se ljutiti ali neznam šta je maja ni šta je sirište. Ima li neki drugi naziv za to ili dami pojasnite šta je to ... Hvala!!!

cukaneca
12-02-11, 12:47
Barba, ako ne znaš to šta je znaš li šta je podlivak? A ako i to ne znaš onda si, bez ljutnje u pogrešnom biznisu.

BARBA
12-02-11, 21:32
Nasao sam sliku sad na netu znam sta je... puno vam hvala >:({

VetMed
16-02-11, 22:52
Pozdrav svima na forumu. Vidim da je na nekim prethodnim stranama bilo reci o usluznom tovu junadi. Kod mene rade neki ljudi i kazu da su zadovoljni. Uslovi su: dobiju telad i koncetrat, tove ih do 550kg, koriste svoju kabastu hranu a konc. dobijaju po tablici 7kg za svako kilo prirasta od pocetka do kraja tova. Na te uslove sam mislio i ja da ubacim jedno 15-20 komada posto imam mojih 35, a imam dosta silaze da sastavim do sledece godine. Sta mislite o tome?

maki_vs
17-02-11, 17:17
a ko to daje?i kakva je racunica ,sta ti placaju na kraju?

goranpejcic
17-02-11, 17:40
...Bitna je tezina na ulazu, kvalitet teladi, da li su samo muski, kakav koncentrat dovezu, da li placaju i kad.....
I koliko. I kako primenjuju tablicu normativa za vecu ili manju kilazu na isporuci.

Ma, proveri ti malo bolje kod komsija koji to rade kako sve to ide.

Ako imas viska kvalitetne kabaste hrane, onda mozes verovatno da napravis ustedu koncentrata pa njega da iskoristis za svoje bikove, ali.... tri puta meri, pa onda seci.

cika_jova
17-02-11, 17:55
pre par dana sam bio kod momsije i rece mi da se dogovorio da uzme 20 telica od 150-180kg i dobija 6kg koncentrata po kg prirasta, njegovo je seno , lopata i kolica i treba da ih tovi do oko 350kg mase i za to ce da dobije 7000 po teletu...

jel cuo neko za takvu kombinaciju ?

alfa 9
17-02-11, 19:52
pre par dana sam bio kod momsije i rece mi da se dogovorio da uzme 20 telica od 150-180kg i dobija 6kg koncentrata po kg prirasta, njegovo je seno , lopata i kolica i treba da ih tovi do oko 350kg mase i za to ce da dobije 7000 po teletu...

jel cuo neko za takvu kombinaciju ?
moje misljenje je da to 7000kosta 50 bali deteline,i to pojedu do 350kg.

VetMed
17-02-11, 20:30
Telad su tezine oko 130-140kg prosek, sva su muska, kvalitet, jbg, domaci simentalci, nije holstajn. Po tablici dobija 7kg koncetrata za kilo prirasta tokom celog tova. Ako ima dnevni prirast oko 1.3kg to izadje dnevna kolicina koncetrata oko 9kg po grlu. Kaze da uz njegovu kvalitetnu silazu i seno jedu oko 5.5kg koncetrata tokom citavog tova (na pocetku malo manje, na kraju malo vise) Razliku od nekih 3.5kg koristi za tov svojih grla. Razgovarao sam sa jos nekima oni daju na usluzno musku telad oko 140kg, koncetrat daju po tablici do 350kg ide 5.5kg koncetrata za kilo prirasta, a preko do 550kg tablica se povecava na 7.5kg Na kraju daju 12din. za svako kilo prirasta. Koncetrat je Centin.

alfa 9
17-02-11, 20:35
znaci 550kg - 140kg tele = 410x 12 ?

Zoko
17-02-11, 20:37
trci kod komsije sto pre i kazi mu da ce na kraju i on morati da kupuje hranu samo da ih natera na 350 kg da bi ih oni oterali a on ce ostati u nevidjenim dugovima.Iskreno sam tako cuo da je tako u macvi nagrabusijo. :<<>

cukaneca
17-02-11, 20:42
Upravo me sad zove zet i pita za telad i on hoce da ubaci neki komad. Ovo je ludilo ovih dana i oni koji nisu imali stoku 10 zadnjih godina sad stavljaju po neko tele u tov ":":{ Sledeće godine u ovo vreme biće bikovi 1evro. Ne možeš naći muško tele taman da je za lek. Ovi što prodaju male kako se krava oteli čini mi se da nekoliko njih čekaju i hvataju ga da ne padne na zemlju :lol: :lol:

Petar 90
17-02-11, 20:43
Druze ako vec imas tu kabastu hranu koja ce da ti pretekne,bolje ti je da kupis 5 muskih teleta oko 130 kg,utovis to,prodas i vise ce ti sigurno ostati nego da se mucih sa tih 20 kom sto si hteo da uzmes.....veruj mi ,znas da je tvoje i ne odgovaras nikom za nista >:({

Post je spojen: 1297971923________________________________________ _________
Videla zaba da se konj kuje,pa i ona digla noge,,,,
takvo je trenutno stanje kod nas :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cika_jova
17-02-11, 20:47
ja mu reko od 150 do 350 kg oni najvise kilave, a kad predju 350 onda brzo nabacuju, zezace se sa njima bar 5 meseci, a mozda i celih 6, a ima da pojedu po mojoj proceni oko 1500 bala

Petar 90
17-02-11, 20:56
Ma bolje cuvati svojih 5 i znas da je tvoje sve sto zaradis,nego da cuvas tudjih 100 i koliko je sigurno da ce platiti,da te nece zajebati i sta sve jos,nedaj boze da uleti naka bolest,ume sve to da bude zajebano,a i bolj da jedu moji,nego tudj,ako se njemu isplati da placa da mu tovis,pa mora se i meni isplatiti da ja cuvam svoje i da ih tovim za sebe >:({

MONTOYA
17-02-11, 23:11
baš tako i ja sam pre nekoliko godina kupio tri sad držim 20-tak
dogodine ako bog da +

Petar 90
17-02-11, 23:17
Tako je druze,moj cale krenuo sa 3,sad iamo 12,do godine 20....
Jedini problem ovde kod mene je zemlja,nemam toliko svoje,a tesko je naci velike parcele za zakup,ili kad bi bar ove male mogle da se nadju u krugu ili jedna blizu druge,al tesko i to >:({
Moje misljenje,na vecu kolicinu vise i ostaje,sto je i logicno >:({

VetMed
17-02-11, 23:24
Nismo nikad radili tako usluzno, pa sam hteo da cujem vase misljenje. Ako svi kazete tako onda je tako, nema tu nekog mozganja. Mada taj sto vec radi nekoliko godina, kaze da je zadovoljan. Nego kad pomenuste telad, kakva je cena kod vas, tezine oko 130kg?
Slazem se sa Petrom da se na vecu kolicinu vise isplati i kod mene je problem zemlja, sve su parcele isparcane, male.

Petar 90
18-02-11, 01:57
Napisacu ti u odg temu za to da ovde ne odemo u off...
To je kod nas najveci problem,parcele su vrlo male 30-40a,meni se ispod 60ari ne isplati uzimati

Ako si njima isplati da tove usluzno,tebi ce se sigurno duplo isplatiti da kupis tele i da ga utovis >:({

Post je spojen: 1297990809________________________________________ _________
@VetMed

druze evo teme za tvoje pitanje,a tu je i odgovor:
http://poljoinfo.com/index.php?topic=634.0

kifler
18-02-11, 10:53
nesto ce se sigurno promeniti na bolje telad se traze kao nikad do sad ,a sto se tice usluznog tova bolje bezati od toga- tvoj rad,kabasta hrana,slama struja voda ciscenje njihovo tele i koncentrat ,ako dobijes koncentrat loseg kvaliteta onda si na sigurnom gubitku.

Petar 90
18-02-11, 13:54
Ma ja sam protiv toga....Da tu nema neke prevare tovili bi oni sami,a ne bi davali nekom drugom to da radi >:({

cika_jova
18-02-11, 14:24
pa svi bi na brzaka da dodju do neke love, ali to ne biva

kifler
18-02-11, 20:29
u tovu nema brze love od teleta do bika treba godina, izuzev naseg kolege koji od marta do septembra utovi bika do 500kg.

Mustang
19-02-11, 00:09
u tovu nema brze love od teleta do bika treba godina, izuzev naseg kolege koji od marta do septembra utovi bika do 500kg.
Ma prijatelju kifler,da je do 500 pa i nekako..,nego od marta do septembra nabiju od 630 do 670 kg :lol: :lol: :lol: Veliki pozdrav za tebe >:({

isidor
19-02-11, 14:38
Ima li neko resenje kako da ih poteram jbicice da jedu nesto su stali ovih dana sa jelom starasno ,samo nesto prebiraju po jaslama .Imaju oko 400 kg mozda koju kilu vise kao da im je stao preziv ili ph u buragu nije bas dobar pojma nemam .Danas sam poceo sodu bikarbonu da im dajem u vodi za pice pa cu videti za par dana ako to ne pomogne ona cunesto drugo da probam i tako
Zanima me vase misljenje

Post je spojen: 1298122784________________________________________ _________
Da dodam da ih ranim iskljucivo detelinom i koncentratom

cika_jova
19-02-11, 15:04
ti si to brale moj zaranio

jel prezivaju?

isidor
19-02-11, 15:11
Pa prezivaju oni ali slabo jedu u zadnje vreme

cika_jova
19-02-11, 15:16
ako prezivaju i ako kenjaju nista strasno, malo si ih isforsirao

MONTOYA
19-02-11, 15:18
a jel "kašljucaju"

isidor
19-02-11, 15:27
nema kaslja
pa i ja mislim da sam preterao sa hranom posto sam nabavio neku sojinu sacmu povoljno pa im skrkao u hranu .Sad sam malo smanjio ranu pa cu videti

cika_jova
19-02-11, 18:49
smanji koncentrat, a seno daj normalno, zbog boljeg varenja, da otaljaju to sto im je u stomaku >:({

VetMed
19-02-11, 19:03
Slazem se sa ostalima. Mozda su se malo zasitili. Ako ne kasljucaju i veseli su, smanji malo koncetrat. Kolika im je dnevna doza koncetrata. Mozda su ranije jeli manje pa si im odjednom povecao sa sacmom. Samo kvalitetnu lucerku nek se malo isciste. Ako prezivaju, bice OK. Ja moje hranim 2 puta dnevno i gledam da im nikada ne ostaje od prethodnog obroka (ne bas da sve olizu, da jasle budu mokre) Ako im ostane, obavezno sledeci obrok malo smanjim da pojedu sve. Pozdrav

isidor
19-02-11, 20:58
Pa ja biku od 400 dajem oko 6kg koncentrata dnevno sastava
10 posto soja
10.........suncokretova sacma
20.........tritikala
10.........mekinje
ostatak je kukuruz i mineralni dodaci hrani
Detelina na dovoljke i pomalo rezanaca

Petar 90
19-02-11, 21:02
Smanji kocentrat i probaj malo da im posolis.... >:({

MONTOYA
19-02-11, 23:36
Pa ja biku od 400 dajem oko 6kg koncentrata dnevno sastava
10 posto soja
10.........suncokretova sacma
20.........tritikala
10.........mekinje
ostatak je kukuruz i mineralni dodaci hrani
Detelina na dovoljke i pomalo rezanaca

druže na toj kilaži ne treba ti tolika soja,smanji na 5% a možeš je i izbaciti

isidor
20-02-11, 17:36
Situacija se popravila soda bikarbona resila moj problem od jutros ko da nikad nisu jeli i jutarnji obrok i sad poslepodne olizali jasle . znaci kiselina ih je mucila gorelo im u zeludcu

Rale 83
20-02-11, 18:06
Procitao sam temu od a do s , od 1 do 15 i nenadjoh koja je konverzija hraniva za kg prirasta i sa koliko % proteina , nije mi jasno kako finisirate tov .

cika_jova
20-02-11, 18:55
konverzija zavisi od kvaliteta hrane i genetike grla

odprilike ide ovako od rodjenja do 2 meseca starosti tele nabaci oko 100-120, ako pije majcino mleko
onda zvalavi do 350 kg tu mu treba jos oko 6-7 meseci, i onda pocinje da se pumpa sve brze i sa oko 14-15 meseci starosti je na oko 600kg
stocarstvo treba da je kruna ratarstva
sustina je da proizvedes na svojoj zemlji bar kvalitetnu kabastu hranu lucerku, silazu, kukuruza da imas, pozeljna je i soja...
u obrok ide 2-4% telesne mase, odnos kabasto:koncentrovano zavisi sa cime raspolazes od hrane ali nek ide 70:30

isidor
20-02-11, 19:45
Ja sam prosle godine prvi put u zivotu i u mojoj kuci ,kupio prva dva teleta od 5 dana starosti i odranio ih sa panto zamenom za mleko .Nije neka rasa ali jeda je solidne gradje .Ta telad su oteljena 15 marta ja sam ih danas merio kanapom obim grudi i duzina trupa nekako sam merio stezao kanap skracivao i dosao do zakljucka da su teski u proseku 450 kg ,jedan malo veci jedan manji .A i jedan moj prijatelj je sac metodom isto tako procenio .Ali od samoga starta ishrana je bila propisna .E kad napune godinu treba da ih finisiram mada nemam pojma sta to znaci i kako dali da nastavim sa ishranom kao do sada ili treba pojacati .ja probao da pojacam pre dve nedelje i odma nastao problem tako da to finisiranje ne razumem dajem im da jedu koliko mogu

Rale 83
20-02-11, 20:13
Jel dovoljno 900bala kabaste hrane po komadu (12kg bala ) i 1800 kg koncentrata 14 % proteina

MONTOYA
20-02-11, 20:14
do koje kilaže ?

Rale 83
20-02-11, 20:17
Npr 600kg

alfa 9
20-02-11, 20:18
do 1000kg?

MONTOYA
20-02-11, 20:23
sena ni pola od toga a koncetrata maksimalno ta količina a i to je puno,naravno ako je tele dobro

alfa 9
20-02-11, 20:30
za simentalca od 130kg do 550-600 oko 180bala deteline,i 1200kg koncentrata

Petar 90
21-02-11, 01:07
za simentalca od 130kg do 550-600 oko 180bala deteline,i 1200kg koncentrata
za simentalca od 130kg do 550- 600- oko 150bala deteline,i 750kg koncentrata

alfa 9
21-02-11, 09:11
dobro sad zavisi ko kako hrani.ja naprimer tako kao sam racunao,inace oko 150bala deteline po grlu potrosim

Petar 90
21-02-11, 10:38
dobro sad zavisi ko kako hrani.ja naprimer tako kao sam racunao,inace oko 150bala deteline po grlu potrosim
Upravo tako,,,ima tu razlike i silaza kad se koristi,pa jos ako se koristi od pocetka do kraja tova...
Ove godine sam prvi put radio silazu da imam preko cele godine i izracunao sam da ce svako grla pojesti oko 150 bala,750kg kocentrata,plus silaza...
Druze >:({

drasko
21-02-11, 18:23
petre izvini dali si ti to dobro proracunao ako ti pojedui 150 bala to je 15.000 dinara i 1300kg to ti je 35,000 dinara i platis tele 400 eura i silaza pa sta ce ti ostati kad prodas bika od 600kg po ovoj ceni od 1,9 nesto ce ti ostati a nedaj boze da cena padne ti si na 0

milanpljakic
21-02-11, 22:30
Ostace valjda bar nesto malo.......

Petar 90
21-02-11, 23:15
petre izvini dali si ti to dobro proracunao ako ti pojedui 150 bala to je 15.000 dinara i 1300kg to ti je 35,000 dinara i platis tele 400 eura i silaza pa sta ce ti ostati kad prodas bika od 600kg po ovoj ceni od 1,9 nesto ce ti ostati a nedaj boze da cena padne ti si na 0
Tacne koolicine su 122bale,oko 750kg kocentrata,ja se stvarno izvonjavam,doslo je do zabune u racunici,racunao sam dva puta duplo,moja greska,+ silaza......
Hranu da prodam nemam kome,a ne dokupljujm nista,tako da je sve moje....
obrni okrenio zadovoljan sam proizvodnjom >:({

dobices ovih dana i one slike koje si mi trazio,nisam jos slikao >:({

drasko
22-02-11, 09:20
@petar90 uredu petre na ovu racunicu i sa svojim zitaricama vredi se muciti pozdrav drasko

Zoran Kostović
22-02-11, 12:02
Sada mi je lakše kad ste se razumeli. I ja ću da tovim bikove. >:D

Petar 90
22-02-11, 12:25
Moja greska,,,racunao sam prvo dnevnu dozu kocentrata,pa se zaracunam,pa onda to pomnozim sa dva obroka i zato je ispalo maltene duplo...izvinjavam se jos jednom...

Zoran Kostović
22-02-11, 12:40
Pero, prijatelju, jedan savet:
Kako se latiš digitrona i para, odmah sklanjaj piće na stranu! Šalim se naravno. >:D

Petar 90
22-02-11, 12:49
da je sreca da pijem,nego batalio sam davno....
Ma radio sam jos nesto kuci pa mi odlutale misli i eto blama, :lol: :lol: :lol:
Ali u svakom slucaju drzacu se tvog saveta >:({ >:D

Zoran Kostović
22-02-11, 12:52
Ako nije piće, onda je ljubav. Velike su greške da bi bio neki mali povod. :lol:

Petar 90
22-02-11, 12:56
Desi se pa pogresi covek,mozda sam i ja nekad zzzzzzzbzbzbzbzbzbzzzzzzz,al ima sigurno :lol: :lol: :lol:
Ima druze svega po malo,od ovog jeb...g snega po do ljubavi >:D

alfa 9
22-02-11, 14:16
da vratim temu na mestu u tov junadi. ja sam naveo podatak bez silaze. ako hranim sa silazom onda ne potrosim ni 50bala po grlu,jer hranim senom do oko 5meseci pa kad prelazim na silazu,dobiju malo detelinu cisto zbog prezivanja,a koncentrat nista ne smanjim . kako sio ti petre naveo mislim da je 750kg koncentrata je malo. ispravi me ako gresim. >:({

Petar 90
22-02-11, 14:32
Pa jedu mi po 2kg dnevno,seno im ne smanjujem jedu uvek isto i sa i bez silaze,plus silaza,
za 12-13 meseci bik od 570 do 600 min,uvek budu preko 600 >:({

Zoran Kostović
22-02-11, 14:43
Potrošnja konc. po kilogramu težine kod tovne junadi do 450kg. iznosi oko 7,2kg.
Preko 450kg tel mase količina se povećava na 7,5kg u zavisnosti od kvaliteta junadi i hrane kao i mnogo čega još.

Petar 90
22-02-11, 14:49
Moji jedu kantu od balon ujutru i balon uvece,on hvata od prilike mozda malo vise od 1kg....
ili ti na 10bika,ide jedna kanta od polikolora,
tako hranim vec godinama,ko ne veruje za prirast neka svrati na rakicu i meze,ako se zadrzi bice i rucak,pa ce se veriti sam...
Dobijaju pola kofe silaze,preko toga kocentrat,kad olizu jasle ide seno,,koje imaju preko celog dana,uvece isto....
Preko dana se ne cuju... >:({

Post je spojen: 1298385999________________________________________ _________
Molio bih iskusnije kolege za jedan savet...
da li je mozda bolje da bikove,ajde da uzmemo moj slucaj posto ja imam 12kom,prodajemo na svakih dva meseca po dva ili da napravimo jednu ili dve ture?

kifler
22-02-11, 16:15
najbolje je na gomilu prodati sve od jednom ali ako se bavis samo tovom onda je bolje da oni stizu kontinuirano tako da cesce dolazis do para, sto se tice olovke ako je u ovoj drzavi uzmes u ruke u vezi stocarstva onda ti je pri ruci i stranka,ali normalno mi se svi nadamo bice bolje .

Mustang
22-02-11, 16:21
Ako mogu da se ukljucim u diskusiju,ja se u potpunosti slazem sa Zoranom Kosticem!.Cekajte bre ljudi,uredno citam sve sto ste pisali svakodnevno,i na prethodnoj stranici je bila diskusija oko usluznog tova,i ispade da se NEISPLATI,a ti za koje trebate da tovite usluzno vam daju,po recima ostalih clanova od 6 do 9 kg koncetrata po kg prirasta!.Pa ljudi,ja vas molim da prvo dobro razmislite pa da napisete!,ispada da su ovi ludi sto vam daju od 6 do 9 kg koncetrata za kg prirasta i uz to jos vam i plate po svakom grlu sto im ih cuvate :lol: :lol: Elem neka jedu u proseku i 5 kg koncetrata dnevno ili eto 5 kg za kg prirasta uz naravno kabastu hranu pride,to znaci da od 120 kg do 600-620 kg imamo 500 kg prirasta,500 pomnozite sa 5 to je 2500 kg koncetrata!!! i uz to moraju da pojedu u proseku sigurno 150 bala deteline po grlu!!!!Ja nikada nisam hranio sa silazom,ali eto odbijte 1000 kg koncetrata na silazu,znaci bez 1500 kg koncetrata NE MOZE.Ja vam tvrdim da i na ovoj ceni kada na sve ovo dodate cenu teleta da smo na nekoj 0,jedino ko ima svoju hranu i jos bolje uz to i svoju telad,on tu ratarsku kulturu kroz to tele pretvori u meso bika i tako i to proda! I ZA SVE DOBIJE PARE NA KUP-to je cela moja racunica!,i dodao bi da ovim nisam hteo nikoga da uvredim-samo sam izneo svoje razmisljanje i predocio vam sta ste pisali pre 2-3 dana a sta sad... Pozdrav svima i >:({

cukaneca
22-02-11, 16:45
Mustang- :D
Jeftina hrana je ono što je najbitnije u tovu bikova. U ovu raspravu i natezanja oko količine hrane i koncentrata potrebne za tov jednog bika uopšte ne želim da udjem. Vrlo prosto - ako nemate velike količine sena, lucerke, kabaste hrane i kukuruza, ječma, tritikala.. nemojte se upuštati u tov bikova. Dužina tova i velikih broj nepoznatih /x/ koji mogu za kratko vreme da promene kalkulaciju i svaku matematiku. Kogod hoće da se bavi ovim biznisom u svakom slučaju nikako sve u jednu turu ili dve, već podeliti bar na 3-4 ture koje će periodično stizati. Nekada je bilo pravilo da bikovi imaju dobru cenu u avgustu i decembru. Ova cena u februaru govori o ogromnom padu u stočnom fondu.
Sad vidim da nisam naveo silažu gore- najprijateljskiji savet - ko nema silažu bolje da ne kupuje telad. >:({

Zoran Kostović
22-02-11, 17:00
Potrošnja konc. po kilogramu težine kod tovne junadi do 450kg. iznosi oko 7,2kg.
Preko 450kg tel mase količina se povećava na 7,5kg u zavisnosti od kvaliteta junadi i hrane kao i mnogo čega još.

Ovo je tabela koja se priznaje u uslužnom a za sve ostalo potpisujem post kolege cukanece.

BELIT577
22-02-11, 17:03
bez silaze nema sta da se trazi u govedarstvu :<<>

cika_jova
22-02-11, 17:04
nekada su i moji prodavali 2 bika godisnje i ziveli ko carevi cele godine, a za 4 bika si mogao da kupis golfa, a ja sad trosim bar 1 bika mesecno i jos nesto vreme jeftinog zita i kukuruza je proslo...
kroz tov bi trebalo da se utrosi hrana koja se proizvede i da se kroz taj vid finalizacije ulazne sirovine njena cena uveca

Mustang
22-02-11, 17:26
Cukaneca,ja se u potpunosti slazem sa tobom,naime koliko se secam a ako treba mogu i da citiram-ta opcija hvala bogu ovde postoji,ti si mi rekao da ti sada bikovi koji su ti oko 500 kg jedu u proseku od 10 do 12 kg koncetrata dnevno i jos si mi dodao i napomenuo 'plus i silaza' a u njoj kao sto znamo ima kukuruza...Ja nemam nameru sa nikim ovde da se natezem,ali ovde govorimo o intezivnom stocarstvu gde bik treba da nabije od teleta do 600 kg za godinu dana!,a ne o ekstezivnom stocarstvu gde ces bika da cuvas 5-6 godina i da ga pustas na ispasu...Elem,ja nemam nista protiv-ako mogu neka bikove hrane samo na vazduh i vodu!!Ja sam samo ISKRENO hteo da predocim svima koji su sada jurnuli u jagmu i otimanje(o cemu si i ti pisao)za telicima,cuvsi za ovu sada cenu bikova pa kao ovce ono kad jedna krene u vodu a one sve za njom i sve se podave,da ako nemaju svoju hranu i jos bolje uz to i svoje tele i cak da i ostane ova cena da su se j.bali u d.pe!!!!! ":":{ ":":{ ":":{

BELIT577
22-02-11, 18:57
pa ja ih iskren da sam verovatno nikad ne bih ni tovio ali kad vec imam krave, sto da te telice ne nateram na 600kg i uzmem pare na gomilu.

BARBA
22-02-11, 20:47
a jeli ti jednostavnije natoviti ih do 180kg i u klaonicu s njima ili nekome na daljni tov manje hrane muke a i zarada je solidna

BELIT577
22-02-11, 22:41
pa najteze je natoviti ga do tih 200kg, e posle je to sve lakse ::namigivanje::

Mustang
23-02-11, 10:43
Ljudi,ja jesam ovde jos uvek novi na forumu i na ovom forumu sam se uclanio radi druzenja kao i razmene iskustva,saveta,pracenja cena...a ne da se sa nikim raspravljam ili NEDAJ BOZE VREDJAM :<<> ,i nisam ovde upao kao neki laik koji nikad nije video kravu,tele,june,bika...NEGO SAM ODRASTAO SA NJIMA(samo naglasavam).Ja APELUJEM:nemojte molim vas da ovde izlazite sa nekim decijim pricama ako ste iole ozbiljni ljudi,naime ja mogu da precutim sto se mene tice jer ja za sebe znam istinu koliko treba za bika vremena i koliko hrane kao i sto sam koliko-toliko svestan za sve te x nepoznate koje mogu da se dese u toku tova... ,ali onaj ko nikada nije bio u ovoj bransi i ako stane da cita sta ste pisali pre samo 2-3-4 dana a sta ljuce pa on ce da kaze:ovi bre se ovde igraju kao deca u pesku ili zajebavaju moj racionalni um!!!Pa pre 2-3 dana se NEISPLATI kada vam plate 7000 i daju 6-7 kg koncetrata za kg prirasta kada treba da ih cuvate usluzno,a kada ih cuvate vi kao VASE e onda vam jedu kilo-dva koncetrata dnevno,a imate prirast 1,3 ili 1,5 kg na dan,ili recimo ona odvala '2,5kg prirast dnevno' a stizu od marta do septembra(iste godine) do 650kg ?? Ja nikoga ovde necu da imenujem pojedinacno,niti zelim da se natezem oko svega ovoga(vec sam rekao-ako mozete tovite ih samo na vazduh i vodu) ali samo zelim da postavim ovo pitanje:JESTE LI VI SVESNI STA PISETE??,i pre svega u kakvi ZABLUDU I PROPAST navodite sve one koji citaju ovu temu a zele da krenu u tov junadi a nikada se pre nisu ovim vidom proizvodnje bavili??

Petar 90
23-02-11, 11:02
Prvo je pitanje na koji se kocentrat misli,da li neko smatra jarmu za kocentrat ili misli na kupovni kocentrt.....
druga strvar svi ovi sto dobijaju po 7kg kocentrata za slobodan tov,govore o tome da tim istim kocentratom tove i svoje bikove,a trece u silazi takodje ima dosta zrna kukuruza i nije isto hraniti bikove samo senom i kocentratom i hraniti ih silazom,senom i kocentratom....
Ja kocentrat pravim,napisao sam na nekoj od predhodnih stranica i kako...
Ali sam isto tako spomenuo da moji bikovi jedu dosta silaze, i da sam zbog toga smanjio kolicinu kocentrata na 2-3kg dnevno...

isidor
23-02-11, 11:12
pa tu si upravu Mustang malo se samara sa ciframa .
Ja sam od retkih koji je prvi put sam bez iskustva krenu sa tovom junadi prosle godine .I resio sam da na prvoj turi od sest teladi ne stedi .Meni se tov bazira na koncentratu i detelini i te price koliko koji pojede cu znati ka prodam prve bikove .Za sad moji naj veci bicici ne mogu da pojedu vise od pola povece bale deteline i 6 kg koncentrata dnevno zasad su izmedju 400 i 450 kg neznam tacno i imaju 11 meseci od teljenje a uzeo sam sisancad pa na cuclu sam ih urastio ,pa sad .
Na ovoj prvoj turi sam resio da ne stedim makar isao i u gubitak ali posto imam svoju hranu nekako kompenzujem a moj rad kao rad i ne racunam sta bi drugo sad zimi radio dodje mi kao razonoda a i volim sa zivotinjama .E hteo sam da kazem da cu od njih kupiti sledecu turu i uloziti jos novca u stalski prostor a svaki pocetak je tezak .
Pa cu videti sta ce vreme da donese i kako cu proci.

Petar 90
23-02-11, 11:26
Samo napred,ja te podrzavam isidore...
o toj ishrani sam ja govorio gore,nije isti kad bik jede 10 kg silaze i 5kg kocentrata + seno,dajem primer
i kad jede samo 5kg kocentrata + seno....
Razlika u tovu kada se koristi silaza i kada se ne koristi je ogromna >:({

isidor
23-02-11, 11:30
E a sada silaza kao silaza je ok ali u cemu je razlika osim u jeftiniji proizvodnji .Kad brze napreduju brze napreduju .
Posto primecujem da ko god koristi silazu smanjuje koncentrat a ubacuje i seno .
Ili samo koncentat idetelina .Kada se poistize bolji prirast

Petar 90
23-02-11, 12:54
u kukuruznoj silazi imas zrna kukuruza,zato neki smanjuju kocentrat...
hteo sam reci moji bikovi dobijaju 2-3kg kocentrata,ali zato dobijaju i 10 kg silaze ,kao i seno,malo vise od pola bale ,oko 0,6 >:({

isidor
23-02-11, 13:22
A u kom, uzrastu su koju kilazu imaju za obrok te velicine.

Mustang
23-02-11, 14:11
Ljudi ja svoje podatke uopste necu da iznosim,znaci ja ovde operisem samo sa vasim podacima odnosno sa onim sto ste vi rekli-napisali!!! i stajem u zastutu onih koji 1 put ovo citaju i zele da se upuste u ovu proizvodnju!,pa pitam i moracu da imenujem jer ili sam ja lud pa ne znam da citam ili se u medjuvremenu promenilo nase pismo a ja osto neobavesten,znaci PITAM:kako je moguce posto su i tebi Isidore i tebi Petre i tebi cukaneca i da vise ne imenujem bikovi u skoro istom uzrastu-negde oko ili blizu 500kg(vratite se unazad pa procitajte sta ste pisali da ne citiram),znaci kako je moguce da cukaneci jedu dnevno 10 do 12 kg koncetrata a i on daje i silazu,a Petru 2 do 3 kg i on daje i silazu i stizu vam za skoro isti broj meseci??,a Mehanizatora necu ni da spominjem-tu sam bez komentara!Ovo je znaci pitanje zdravog razuma,pa se vi neljutite na mene i meni nemojte nista da objasnjavate- nego objasnite ovim ostalim forumasima kako je to moguce?? i Isidore,molim te iznesi nam ovde podatak da vidimo koliko su ti do tih 400-450 kg (11 meseci)pojeli koncetrata i bala deteline po grlu posto sam razumeo da vodis evidenciju, i napisi koliko ja teska bala-TO JE VRLO BITNO jer ja sam pre neki dan kupio malo bala pa sam od pojedinca do pojedinca nalazio da su kod prvog bale u proseku 7-8kg a kod drugog 12-13 kg a kod treceg 15-16 kg a svi traze po 1 e po bali!,tako samu rec 'bala' neprihvatam!,samo tezinu prihvatam!!!

Petar 90
23-02-11, 15:03
A u kom, uzrastu su koju kilazu imaju za obrok te velicine.

oko 500kg,neki prosek....
bale su tezine od 12-13kg

cukaneca
23-02-11, 20:01
http://thumbnails27.imagebam.com/12082/1eb6ca120817634.jpg (http://www.imagebam.com/image/1eb6ca120817634) http://thumbnails33.imagebam.com/12082/1c7795120817658.jpg (http://www.imagebam.com/image/1c7795120817658) http://thumbnails37.imagebam.com/12082/3916d2120817680.jpg (http://www.imagebam.com/image/3916d2120817680)
Ovu kofu ne baš punu dajem ujutro, onda dobiju pola bale sena lucerke, oko 3 ili 4h popodne dobiju ovu bataru/korpu/ punu silaže i uveče opet onu kofu od jutros. Ponekad dobiju u podne malo kukuruzovine, čisto da pročačkaju zube. Ovo su količine po komadu u tzv finiširanju od otprilike 450-500kg pa do kraja tova. Slikano malopre mobilnim t. al se valjda vidi poenta.

goranpejcic
23-02-11, 21:06
...To sasvim logicno izgleda. Ali da samo 750 kg koncentrata pojedu za otprilike 450 kg prirasta to mi ne ide u glavu, pa i da su same aminokiseline u pitanju.
Sa vise kabaste hrane i broj hranidbenih dana mora da bude veci jer je prirast manji, sto opet trazi vise koncentrata.

isidor
23-02-11, 21:36
Pa bala nije bala nije ista bala 8 kg i od 20 kg
Ja jesenas zadnje sto sam done cetvrti otkos bale idu i preko 2o kg tezine jos nije ni suva sasvim

Rale 83
23-02-11, 23:06
Ljudi ja svoje podatke uopste necu da iznosim,znaci ja ovde operisem samo sa vasim podacima odnosno sa onim sto ste vi rekli-napisali!!! i stajem u zastutu onih koji 1 put ovo citaju i zele da se upuste u ovu proizvodnju!,pa pitam i moracu da imenujem jer ili sam ja lud pa ne znam da citam ili se u medjuvremenu promenilo nase pismo a ja osto neobavesten,znaci PITAM:kako je moguce posto su i tebi Isidore i tebi Petre i tebi cukaneca i da vise ne imenujem bikovi u skoro istom uzrastu-negde oko ili blizu 500kg(vratite se unazad pa procitajte sta ste pisali da ne citiram),znaci kako je moguce da cukaneci jedu dnevno 10 do 12 kg koncetrata a i on daje i silazu,a Petru 2 do 3 kg i on daje i silazu i stizu vam za skoro isti broj meseci??,a Mehanizatora necu ni da spominjem-tu sam bez komentara!Ovo je znaci pitanje zdravog razuma,pa se vi neljutite na mene i meni nemojte nista da objasnjavate- nego objasnite ovim ostalim forumasima kako je to moguce?? i Isidore,molim te iznesi nam ovde podatak da vidimo koliko su ti do tih 400-450 kg (11 meseci)pojeli koncetrata i bala deteline po grlu posto sam razumeo da vodis evidenciju, i napisi koliko ja teska bala-TO JE VRLO BITNO jer ja sam pre neki dan kupio malo bala pa sam od pojedinca do pojedinca nalazio da su kod prvog bale u proseku 7-8kg a kod drugog 12-13 kg a kod treceg 15-16 kg a svi traze po 1 e po bali!,tako samu rec 'bala' neprihvatam!,samo tezinu prihvatam!!!

Poceo si da ih prozivas :<<> ima razlike u genetici ( kod svinja je to mnogo vazna stavka) ima razlike u objektima (protok vazduha , temperatura , vlaga , komfor , mikroklima , higena itd) ima razlike u koncentratu ( proteini , vitamini , aminokiseline , mesanje , kvalitet komponenti- i na tarabi pise ....) ima razlike u silazi (moze biti od uljanih hibrida , od obicnih i moze se stvarati i razlika od podneblja, klime , vreme siliranja , inokulanata itd) isto i za detelinu .
Moze da se desi da svi budu iskreni i da budu u pravu , zato u ovakvim slucajevima izbegni prozivanje .
Zaboravih neke zivotinje traze i gazdinu paznju , druzenje da bi smanjilo konverziju hrane , a i kvalitet vode i brzina protoka vode u poilicama moze se odraziti na konverziju .

Post je spojen: 1298499447________________________________________ _________
Imam jos jedno pitanje , gledajuci slike primetio sam da bikovi nisu strojeni , jel se to vise neradi ili nema efekta ili nesto 3

Mustang
24-02-11, 02:27
Rale 83,kao prvo ja sam vec rekao da nemam nameru da se sa nikim natezem,JER JA ZA SEBE ZNAM(samo naglasavam) koliko mi jede bik od telete 120 kg do odraslog bika od 600kg i koliko mu treba za to vremena,kao i to sta su ljudi-doktori i profesori-priznati strucnjaci iz ove oblasti pisali u svojim knjigama...,nisam imao nameru nikoga ovde da vredjam,ja vas sve postujem i cenim,civilizovana sam osoba i pazio sam da svaku rec odmerim!!Ali ljudi,mi moramo da odvojimo posao od osecanja,ja sam samo zamolio da ovde pazite sta pisete jer ipak je ovo javna diskusija i ponavljam: mozete neke ljude koji prvi put citaju o ovoj oblasti da dovedete u veliku zabludu!Kao drugo,ja sada postavljam pitanje,zar ovde nase druzenje i diskusije treba da se baziraju na nekim informacijama koje nemaju veze sa zdravim razumom i da mi nesmemo jedan drugoga NI DA PITAMO kako je to moguce?,zar se ti slazes sa time da ti ja sada npr. kazem da su 2+2=5 ,ili voda tece uzvodno,ili da je vazduh tezi od olova,ili da ono sto je crno od sada belo samo zato sto ja to kazem,a ako mi kazes -ej Mustang objasni mi kako je to moguce to moj racionalni um ne moze da shvati?-je l' to onda znaci da me odmah prozivas?.Ja kolega Rale imam 30 godina,odavno sam znaci prestao da se igram u pesku, i ja i onom ko me rodio kada nije upravu kazem da nije upravu!-tako sam odgajan i naucen da nikome ne dozvoljavam da me pravi ludim,a ti ako to dozvoljavas ja nemam nista protiv-samo napred!
Negde sam medju mudrim izrekama procitao:'Ne raspravjaj se sa ljudima,nego se jednostavno slozite da se ne slazete!'.Ja se samo znaci NE SLAZEM sa nekim iznetim podacima ovde (ovim moja diskusija na ovu temu prestaje!),a ako na to nemam demokracko pravo kao clan ljudske zajednice i ako to nesmem javno da kazem kao slobodan covek,i ako to znaci da time odmah nekoga prozivam...e to je vec druga stvar i druga tema!.Veliki pozdrav za sve koji me razumeju >:({

cika_jova
24-02-11, 09:49
rale , ako su strojeni brze napreduju ali nabacuju mnogo vise loja

cukaneca
24-02-11, 10:24
rale , ako su strojeni brze napreduju ali nabacuju mnogo vise loja

To niko ne radi :<<>

Petar 90
24-02-11, 10:37
1. ja sam napisao oko 750kg,neka bude da onaj balon sto im dajem iz njega ima 1,5kg,a racunao sam ga na 1kg,moja greska....
to je dakle 3kg dnevno,puta 365 dana 1100kg....vise od toga ne dajem sigurno.....
2. Mozda cukaneca melje celi klip,tj i zrno i sisarku(talusku) ili kako je vec zovu kod njega u kraju,normalno da tad ide dosta vise kocentrata jer se kolicina proteina smanjuje....
moj kocentrat ima kukuruz+zito+jecam+premiks
3.racunamo kilazu od 500do 600kg,bik posle 600kg mnogo slabije napreduje,,,
4. ovde kod mene ima ljubi koji cuvaju bikove i po dve godine pa oni budu oko 900kg,sto znaci da od 130kg tele,mnogo brze napreduje do 550-600kg,nego sto bik kasnije napreduje od 600 do 900kg...

Post je spojen: 1298540408________________________________________ _________
Hocu da kazem neka bude da sam ja pogresio kad sam reko 750 kg......
Ali opet vise od 1000-1050kg nema sanse da pojedu,kocentrat >:({

@mustang nemoj da mislis da ti neko zamera,slobodno reci svoje misljenje,svakog vredi saslusati >:({

goranpejcic
24-02-11, 10:54
... Ajde, Mustang, kazi ti tvoje iskustvo.

Koliko i kakvog koncentrata utrosis i koliko i koje kabaste hrane?

Zoran Kostović
24-02-11, 10:56
Da bi već jednom prestali sa prepirkama, nagadjanjima i izmišljanjem tople vode, evo tabele sa dnevnim količinama hrane po grlu u tovu za maksimalno iskoričćavanje kapaciteta digestivnog trakta.

telesna masa (kg) koncetrat(kg) seno(kg) kuk.silaža(kg)
120-150 2,6 1,3 1,15
151-200 3,3 1 3,5
201-250 3,9 0,5 6,1
251-300 4,5 8,8
301-350 5 9,5
351-400 5,5 10,9
401-450 6 11,75
451-500 6,35 12,5

Izvor:
Savremsna proizvodnja junećeg mesa
Dr Novica Stolić

Svako odstupanje dovodi produžavanja vremenskog trajanja tova, smanjenog prirasta, povećane konverzije itd. ali to je već individualna stvar svakog tovljača.
Zamolio bih članove foruma da ubuduće svoja lična iskustva ili pretpostavke ne nameću ostalima kao apsolutnu istinu ili jedina rešenja.
Ovde smo da razmenjujemo iskustva i jedni drugima pomažemo a ne da čitamo tirade pojedinih "sveznalica"
Pozdrav.

Petar 90
24-02-11, 11:08
dakle po tablici neki prosek bi trebao da bude na kg prirasta ovakav:
4.45kg kocentrata
6,8kg kukuruzne silaze
e ovo za seno nisam razumeo

Hvala moderatoru na tablici >:({

MONTOYA
24-02-11, 11:11
sve to zavisi od ture do ture....
prošlu turu sam hranio do kraja koncetrovaom hranom + kabasta a turu pre nje samo do 300 kg koncetrovanom a posle samo kukuruz, ječam i 1% so i bili su bolji....tako da nema pravila

Zoran Kostović
24-02-11, 11:22
Normalno da nema pravila, postoji mogo faktora koji mogu promeniti krajnji ishod tova.
@Petar 90
Verovatno nisi razumeo zašto ga u tabeli nema od 250kg. pa na dalje. Razlog je što u daljem tovu predvidjena količina koncertata i silaže potpuno zadovoljavaju dnevne potrebe junadi u svakom pogledu.

Petar 90
24-02-11, 11:25
to sam i ja predpostavio...ali bolje da pitam,jer to nije sramota...
dakle ono sto ja dajem :
3kg-kocentrata
10kg silaze dnevno
6kg-sena
sasvim je dovoljno za normalan prirast

hvala i sa odgovorima na ovu temu sam zavrsio >:({

Zoran Kostović
24-02-11, 11:28
Nema na čemu, dodjite nam opet. >:D

Mustang
24-02-11, 11:34
Kolega goranpejcic rekao sam u proslom odgovoru da moja diskusija na ovu temu prestaje,i ja svoju rec kad kazem ne gazim!(a ako ti je bas stalo do mog misljenja ja nisam video da ta tema postoji,zove se 'troskovi za ishranu bikova' pa vidi sta kolega Farmil koji cuva preko 100 bikova na ovu temu kaze).Zahvajujem si i cukanecom-hvala mu na trudu i tome sto je ovde sve izneo slikovito >:({ ,kao i Zoranu Kosticu >:({ >:D .Izvinjavam se svima,posebno urednistvu!,a komsi Petru zelim od srca sve najbolje u daljoj proizvodnji i tovu junadi i zahvajujerm mu se pre svega na razumevanju i slaganju na tome da svako treba da ima i da iznese svoje misljenje i svoj stav pa bio on i dijemetralno oprecan...Komso ziv ti meni bio 100 godina i udvostrucio ma utrostrucio proizvodnju i samo da brojis ::novac:: ::novac:: Sve najbolje i ziveli >:({ >:({

Petar 90
24-02-11, 11:40
Pa niko se ovde nije registrovao da se svadja,vec da stekne neko prijateljstvo i da nauci nesto novo,razmeni iskustva i sl.....pos svima >:({

cika_jova
24-02-11, 11:54
Zorane da ne pise nesto ispred ili iza te tabele o dodatku nekog voluminoznog hraniva ili slame ipak su to prezivari

Zoran Kostović
24-02-11, 12:02
Nema ništa više, savim sigurno. Ovakvu tabelu (koro istu) sam našao i na nekom nemačkom sajtu tražeći nešto drugo.

cika_jova
24-02-11, 12:04
hm, i u TMR ubacuju slamu, meni je ovo malo rizicno zbog varenja

Petar 90
24-02-11, 12:20
hm, i u TMR ubacuju slamu, meni je ovo malo rizicno zbog varenja
pa mi i inako kroz celi tov koristimo seno,tako da nema potrebe da se brines,
a moguce da je na dole vazi ona kolicina od 0,5,pa nisu hteli da prepisuju >:({

Zoran Kostović
24-02-11, 12:27
Ima crtica umesto brojeva, isključena mogućnost greške.

cukaneca
24-02-11, 12:44
Ja se ne bih složio sa ovom tabelom nikako i to baš zbog neubacivanja sena ili slame/ovsa npr./. Voleo bih da se javi neko ko je lično probao ishranu ovakvom ili sličnom tablicom bez kažem opet sena ili slame u nekoj bar minimalnoj količini.

cika_jova
24-02-11, 14:32
tezina grla HJ ssp u g
120-180 4.0 500
180-250 5.1 600
250-350 6.2 700
350-400 7.5 800
400-500 9.0 850

Hj - hranljive jedinice
ssp - svarljivi sirovi proteini

za prosecan prirast od 1000g

VetMed
24-02-11, 14:33
Pozdrav svima.
Nisam ranije nista pisao kako ja hranim svoju junad, malo sam se bojao da cete mi se smejati i govoriti ovaj lud, ali kolega Zoran me je ohrabrio ovom tabelom pa sam resio da napisem. Hranim junad slicno kao u navedenoj tabeli stim sto na samom pocetku jedu malo vise kincetrata od navedenih 2.6 kg, ali zato duzi period jedu 4kg i tek kada dostignu 400-450 kg povecavam im na 5kg konc i tako do kraja tova (550-600kg) Silazu ne jedu odmah od starta tova, vec pocinjem tek posle 2 meseca (oko 4 meseca starosti) i dajem po volji do kraja tova. Nikada nisam merio koliko silaze ali od 450kg pa do kraja jedu oko 15 kg dnevno sigurno. Seno jedu prva dva meseca tova po volji, zatim pocinjem polako da im uvodim silazu a smanjujem seno tako da posle 4-5 meseci tova vise ne dobijaju seno, samo silaza i koncetrat. Sigurno da je bolje da dobijaju seno do kraja tova, mada mi ovako radimo godinama i nikada nismo imali problema sa prezivanjem. Zanimljivo je da sam par puta imao problema sa tek ubacenim teladima, pocnu nekada da se nadimaju, pa sam izduvavao crevom, malte ne predje u hronicno i kasnije kada pocnem da im dajem silazu, nema vise naduna. Tov mi traje oko 11-12 meseci, tako da sa nekim dnevnim prosekom od oko 4.5 kg koncetrata pojedu oko 1500kg konc za ceo tov. Imaju dnevni prirast oko 1.3kg
Jos da napomenem da sam skoro poceo da im dajem neki kukuruzni treber (sporedni proizvod industrije alkohola) Toga dobijaju preko svega ovoga oko 3kg dnevno. Mozda budem malo smanjio koncetrat a povecao ovaj treber jer je dosta jeftiniji, ali videcemo, otom potom.

cukaneca
24-02-11, 16:28
Lepota ovog foruma je, po meni, baš u tome da razmenjujemo svoja lična iskustva. VetMed, nemoj se nikad bojati i stideti da izneseš svoje iskustvo a naročito ako je pozitivno! A ukoliko ti se neko obrati sa omalovažavanjem, taj nije vredan rasprave i trošenja tastature. Mi nikad u početku ne možemo znati ko je i kakav lik koji se učlanjava, ali se vremenom kroz postovanje situacija izkristalizuje i ja odavno radim tako što prvo vidm ko je pisac posta pa tek onda čitam. Mnogo Nik-ova zaobilazim!
Da se vratim na temu- tvoje iskustvo mi je dragoceno jer ću ga provesti ako budem nekad u problemu sa senom. I još nešto, mnogo mi više znači tvoj opis ishrane nego gomila tablica, da mi kolege ne zamere. Tablica imamo mnogo ali praksa je praksa. >:({

Zoran Kostović
24-02-11, 16:40
U našem selu je nekada zadruga imala tov junadi. Uglavnom se ishranasvodila na koncetrat po volji i nešto malo sena koje prikupe ili kupe po selu. Sećam se da je za poslednji turnus pred propast navedene zadruge bilo pripremljeno podosta silaže sa sopstvene ekonomije. Sena je bila zanemarljiva količina i to je junad pojela još na samom početku tova. Do kraja turnusa se išlo samo koncetratom i silažom. Bikovi su bili odličnog kvaliteta i ako me dobro služi sećanje, izveženi su za Grčku.

cukaneca
24-02-11, 16:55
Grci i Italijani su bili odlični kupci "bebi bifa".

BELIT577
24-02-11, 18:02
pa i sad bi Grci kupovali nase bikove ali nemamo potredne kolicine. :<<>

Zoran Kostović
24-02-11, 20:18
Hteo sam reći da u ishrani nije bilo sena. To je poenta a ne Grčka kao potencijalni kupac nečega što nemamo.

BELIT577
24-02-11, 21:24
aha,na to si mislio zoki, ma nije to tako velika razlika u kvalitetu.

cukaneca
24-02-11, 21:35
Hteo sam reći da u ishrani nije bilo sena. To je poenta a ne Grčka kao potencijalni kupac nečega što nemamo.
Ne slažem se s tobom. Možemo pričati o tome da nemamo potrebne količine ali kvalitet je tu u štalama. I da tačno je da ga ima sve manje na žalost, jer ljudi koji povećavaju broj krava, to u 90% slučajeva rade sa holštajn-frigijskom rasom. Podvlačim BABY BEEF-a ima ali sve manje.

Zoran Kostović
24-02-11, 21:41
Šta se ovo dešava, danas me niko ne razume. Mislio sam da trenutno Grčka u Srbiji ne kupuje ne zbog toga što nemamo kvalitet nego što nema bikova.

BELIT577
24-02-11, 22:04
pa i sad bi Grci kupovali nase bikove ali nemamo potredne kolicine. :<<>
pa i ja sam ovde govorio o kolicini,odnosno da nemamo dovoljno bikova.

Ne slažem se s tobom. Možemo pričati o tome da nemamo potrebne količine ali kvalitet je tu u štalama. I da tačno je da ga ima sve manje na žalost, jer ljudi koji povećavaju broj krava, to u 90% slučajeva rade sa holštajn-frigijskom rasom. Podvlačim BABY BEEF-a ima ali sve manje.

a i slazem se imamo izuzetan kvalitet.

Zoran Kostović
24-02-11, 22:11
Ma opušteno, kolega cukaneca mi pustio čak i pesmu za kuliranje ali sam morao da sklonim jer je to već :){{.
Biće dana za slavlje kad dočekamo da nam po selima ponovo kruže kamioni-stočari iz Grčke. >:({

cukaneca
24-02-11, 22:22
Biće svega ljudi moji samo nas jednog dana neće biti >:({
Pozdravlja vas Milanče Radosavljević!! Ne smem više uzeće Zoki neku veću gumicu >:({ >:({ >:D

branko
24-02-11, 22:28
Ja bih da se ubacim, ako ne zamerate.
Pošto ponovo planiram da počnem sa tovom junadi, ali trenutno nemam nikakve senaže, šta da radim?
Ja mislio da posejem detelinu, ili sudansku travu, a telad da uzmem negde u julu, dok dođe prvi pravi otkos.
Nikada nisam ni pravio silažu, ali je evidentno da ću morati, da bi pojeftinio tov. I koji hibrid kukuruza uzeti za silažu?

Joj, ala sam nabacao pitanja...

Dok sam tovio junad tokom '90-tih godina uglavnom je koncentrat bio glavna hrana a seno samo obrok. Sada je to malo isplativo.

Molio bih vas za mišljenje.

Zoran Kostović
24-02-11, 22:37
Ne zameramo, navikli smo na svašta.
Da li bi ti pravio silažu, senažu ili jedno i drugo. Malo su mi konfuzna pitanja.
Ja ću ove godine po prvi put probati AS 160-silaž. Kažu da je odličan za silažu.
O tovu ni ne razmišljaj bez silaže. >:D

cukaneca
24-02-11, 22:37
Mikado je u vrhu al mu zameram pretprošle godine mnogo crvenila/sušenja/ bilo u njemu. B23, d-12... Ako imaš posejan ječam razmisli da uzmeš neki sa najkraćom vegetacijom i probaš sa postrnom setvom

branko
24-02-11, 22:41
Da li bi ti pravio silažu, senažu ili jedno i drugo. Malo su mi konfuzna pitanja.

Mislio sam i jedno i drugo.
Nije meni problem napraviti koncentrat, ali skup kukuruz, suncokretova sačma, mekinje pšenične...

Rale 83
24-02-11, 22:44
Branko danas sa pricao sa Zoricom Jestrovic iz NS instituta , posej cudansku travu ili krmni sirak prvi otkos ursi silazu , 2 otkos po potrebi silaza ili baliranje a mozes i zelenu masu da im dajes ako silaza ima uslova za cuvanje , za silazni kukuruz (on kasno stize ) trazi neki hibrid koji ima procenat ulja u sebi da nelistam sad po katalozima
Od sudanske trave bi trebalo da moze obicni silo kombajnom da moze da se radi silaza , ne senaza SILAZA

branko
24-02-11, 22:46
Eh...

Silo kombajn za kukuruz, noseći, to još i mogu da pozajmim, ali silo kombajna za ovo drugo ovde kod mene nema.

Rale 83
24-02-11, 22:50
Da silo kombajn noseci , sto se koristi za kukuruznu silazu , trebalobi da moze uraditi silazu i od sudanske trave i od krmnog sirka , trebas ga sejati u redove na 50-60cm

Petar 90
24-02-11, 22:51
Posto si vec tovio,znas da za telice moras obezbediti i livadsko seno malo,jer kad im odmah das lucerku dobiju proliv,kod mene je uvek tako...
Mozda je bolje da telice uzmes pocetkom jeseni,taman ces imati i sena,a i silaza ti uskoro stize pa da ih ne hranis mnogo samo senom i kocentratom,cisto zbog ustede....
Silaza ti je dosta bitnau tovu,mozes malo ustedeti na kocentratu....
Dobar primer za sve to ti je dao kolega VetMed,da preko silaze utedis na kocentratu...
Ako planiras sejati jecam i zito,taman ce u to vreme moci i oni da se koriste u tov,
Malo kasnije ce stici i kukuruz,taman da ih krenes forsirati od pocetka proleca....
Problem je samo prve godine,posle je sve lakse >:({
Moje misljenj,mozda se neko ne slaze s tim >:({

cukaneca
24-02-11, 22:57
Da silo kombajn noseci , sto se koristi za kukuruznu silazu , trebalobi da moze uraditi silazu i od sudanske trave i od krmnog sirka , trebas ga sejati u redove na 50-60cm
Pitanje je kako se ta masa ponaša? Da li joj treba dodavati nešto od inokulanata ili jarmu? Zoran će to bolje znati al mislim da senaži se mora dodavati nešto od toga.
Skoro sam pričao sa likomkoji je radio silažu od ječma u voštanom zrenju normalno. Dobio ogromne količine mase a da ga je požnjeo imao bi nekolko tona po h i slamu. Kaže da su mu krave to jele ekstra.

BELIT577
24-02-11, 22:59
a sta kazete da poseje koji ha graska ili grahorice, lepo rodi velika masa i eksta kvalitet. samo ako mozes da nadjes silo konbajn za niske trave.

Rale 83
24-02-11, 23:00
Nebiti znao raci , jel i kod tebe NS predstavlja Zorica Jestrovic

branko
24-02-11, 23:17
Meni predstavlja i problem mesta za silažu.
Sve je uzano, pa sve mora da ide "u đul baštu".

BELIT577
24-02-11, 23:35
Branko a jel imas mozda neke daske 'colare' 2-3cm debljine pa da improvizujes kanal na brzaka i nije ti skupo.a da treba ti i 20-30 stubova moze da posluzi i bagremovo ili hrastovo kolje.

Petar 90
24-02-11, 23:37
Sliperi od pruge,ako ih imas tamo gde kupiti,dosta su jeftini,a mnogo tesko trulu,prava stvar za praljenje silo jame.... ;D} ;D}

BELIT577
24-02-11, 23:58
da, sto kaze Petar moze i to,toga bar moze da se nadje.

kifler
25-02-11, 09:31
branko sto se tice hibrida za silazu moje iskustvo govori da je to zp 735 ,pravi momenat za siliranje je kad mozes zrno noktom da zgnjecis to jest cim izadje iz mleka. Takodje nemam mesta kuci za silazu pa je pravim na najblizu njivu kod sela sa jedne strane kamara mi sluzi kao zid , a sa druge strane napravim zid od dve bale po duzini i 4 u visini folija obavezno sa svih strana . Kad izgazis silazu onda sklonis po jednu balu od zida a te bale bacim preko silaze. Kao sto su kolege vec pisale tov zavisi od x faktora , ali u sustini trebas gledati da tov bude sto jeftiniji pa cak i malo duzi tako da nadjes najbolju racunicu za sebe. Lepo je cuti iskustva i misljenja drugih ,ali vremenom ces i sam uvideti sta je najbolje pa ces to u buducem tovu i primeniti.

cika_jova
25-02-11, 09:56
ala ste se sinoc raspucali...
Branko
ako uzimas telice od 10 - 15 dana, onda mozes vec da razmisljas o kupovini pocetkom aprila, ako ces vece sacekaj bar da prodje zetva, imace sena, lucerke, mekinja...
i taman ce da zalete i stize ti silaza, kukuruz, soja...
735 je za silazu zakon - kod mene se razgrabi kako se pojavi
moj rov je od dasaka 3ka i bagrenovi stubovi na 1.5m, dugacak je 24m, a sirok 4.20, visina mi je oko 1-1.2m
sudansku travu ako mislis da dajes u zeleno samo negde da je blizu kuce, jer brzo preraste, a ne sme da se kosi dok ne predje pola metra, a kad preraste ":":{ , nisam je balirao tako da neznam kako se ponasa kao seno, velika je masa neznam kako bi to otpustilo vlagu ^-^ a recimo kisevit period
i ja sam razmisljao o kombinaciji ovas+ grasak < ili grahorica> , ali mi je ipak bliza kombinacija ovas+lucerka i to cu verovatno raditi, jer kada skinem ovas posle mi ostaje lucerka na toj parceli >:D

daniel c
26-02-11, 12:59
Pozdrav društvo. Ja se bavim pretežno mlečnim govedarstvom, kao i čika jova, i hvala mu za informacije o cenama mleka, pošto je tu stalno aktivan. Da pređem na temu: svake godine utovim dva-tri bika pa mi je ova tema dosta bliska i iznosim moja iskustva u tovu: koncetrat uglavnom pravim slično kao i vi. tako i hranim samo umesto sena dajem lucerku sa silažom počinjem tamo od 5 meseca starosti kad nemam silaže onda koristim pivski treber,silažu sam unazad par godina pravio od mikada hibrid je dobar,prošle sezone sam radio od AS ovaj nov 160 silaž i mislim da je ekstra i da silaža bolje izgleda nego ranije a silos imam od tich pragova i sa strane fosna i obavezno folija,što se tiče sudanke mislim da je ekstra za goveda pošto je vrlo rado jedu i krave a i junad samo treba biti oprezan kakva se kosi u kojoj visini zbog toksina koje sadrži u sebi kao i stočni sirak ima na institutu NS zove se DŽIN čudo raste nenormalno i može se kositi i dva tri puta u godini ali siliranje sa redovnim kombajnom nejde nikako pošto se namotava na prednje privodne valjke i ima dosta vlage pa ga teško izduvava i zagušuje se.takođe mislim da i za senažu sudanke je neophodan kombajn za nisku silažu,ona se može i balirati ali tu jeste problem vlaga teže se suši.imam negde i slike silažnog kukuruza pa ću ih staviti ali pošto još neznam kako moram čekati klinca, >:D

Zoran Kostović
26-02-11, 13:10
Kolega daniel c
Izneli ste dosta korisnih informacija. Problem je u razumevanju teksta. Zimsko je vreme, ne žurimo, pokušejte koristiti tačku, zarez, veliko slovo...
Nisam sitničar ali Vas je teško pratiti. Veliki pozdrav i razmišljajte o tome. >:D

kifler
28-02-11, 20:34
Moze li se u ovoj temi postaviti koja slika od tovljenika-junadi?

Petar 90
28-02-11, 22:25
naravno druze,samo udri >:({

mims
02-03-11, 08:53
Moze li se u ovoj temi postaviti koja slika od tovljenika-junadi?

Može, ali imaš i posebnu temu sa slikama.

pocerina
03-03-11, 18:41
Ja kada napunim betonski silaznik, silazu sipam na zemlju bez ikakvih dasaka i ograda. Ja sam balirao sudansku travu, ali mora da bude jako dobra godina posto se dugo susi, i bikovi je lepo jedu baliranu. A sto se tice hibrida za silazu, ja sejem Mikado i mogu da kazem da sam zadovoljan. Ali bih najradije sejao ZP 735, sejao sam ga jedne godine i po meni je ubedljivo najbolji hibrid za silazu. Samo sto ne mogu da nadjem seme pa ga zato ne sejem

gilgames
03-03-11, 18:51
pocerina@
meni cale radi u institutu za kukuruz ZP, pa ako oces mogu da ti se raspitam za taj hibrid nije nikakav problem ! >:({

pocerina
03-03-11, 19:22
Pa ako mozes raspitaj se, bio bih ti zahvalan, koja je cena? Najsigurnije je kada je direktno sa instituta, posto ovde kod nas obicno prodaju dorade >:({

branko
03-03-11, 19:27
Izvinite što se mešam u prepisku oko ZP 735, ali član Raša02 isto radi u ZP institutu, pa i on može pomoći...

Janko Nj.
03-03-11, 19:58
Postovani, molio bih vas za malu pomoc. Kupio sam dva teleta starosti od 4,5 nedelja, nisu zaljucena. Potrebno mi e je znati koja je zamena za mleko najbolja, koliko je potrebno da ih jos pojim i dali je bolje pojiti da piju iz kofe ili da sisaju po cucli. Unapred Hvala. ::prica::

cukaneca
03-03-11, 20:01
Milkivit, kod mene je 4100,oo- 25kg. Cucla >:D

alfa 9
03-03-11, 20:04
cujem da je milsan trenutno jako lose,u mom selu vise teladi su uginuli koristeci milsan u zameni.veterinar mi je rekao

cukaneca
03-03-11, 20:07
Teško da su ti telići uginuli zbog Milsana. Pre će biti nešto drugo.

alfa 9
03-03-11, 20:16
pa i moguce da su menjali kvalitet

Janko Nj.
03-03-11, 20:41
Milkivit, kod mene je 4100,oo- 25kg. Cucla >:D

Druze jer dovoljno jos 2 nedelje da ih pojim posto ce imati skoro 5 nedelja, normalno uz postepeno dodavanje koncentrata i sena. Hvala

cukaneca
03-03-11, 20:53
Malo. Kad počnu da jedu 1,5 kg koncentrata otprilike.

Janko Nj.
03-03-11, 20:56
Ok. Hvala puno. >:D >:D >:D

Zoran Kostović
03-03-11, 21:18
cujem da je milsan trenutno jako lose,u mom selu vise teladi su uginuli koristeci milsan u zameni.veterinar mi je rekao

Zbog toga što neko "čuje" propadaju i kompanije a kamo li telad.

Ovo sada pišem kao potrošač SANO prizvoda a ne kao urednik. Voleo bih da na pp porazgovaram sa tim Vašim veterinarom.

pocerina
03-03-11, 21:20
Telad bi trebalo da sisaju do 2 meseca starosti, ispred njih uvek drzi koncentrat i seno da imaju po volji. Tele ne sme da sisa manje od 45 dana, jel mu se tek tada u potpunosti razvije sistem predzeludaca

Post je spojen: 1299183678________________________________________ _________

Izvinite što se mešam u prepisku oko ZP 735, ali član Raša02 isto radi u ZP institutu, pa i on može pomoći...
Hvala na informaciji >:({

cika_jova
03-03-11, 21:23
kod mene svi sto ostaju sisaju 3 meseca - na kantu, 2 i po meseca 3 puta dnevno, posle dva puta, i posle zadnjih 5 dana jednom i to jutri da se ne dere preko dana :lol:

Janko Nj.
03-03-11, 21:23
Vidi se da ima puno pravih ljudi, spremni da ti pomognu bilo kada. Hvala. ::svaka cast:: ::svaka cast::

isidor
04-03-11, 08:26
Pa moje iskustvo sa sano mlekom je OK .Cak sta vise bolje mi je nego Ibeka panto ,ajer sa ibekinim mlekom imam vise problema sa prolivom .Nacuo sam ija razne price ali u sustini veoma je vazna higijena kanti i temperatura mleka .Ja kupujem telad od 7 dana starosti koja su odsisala kolostrum .]
Ja se drzim nekog redosleda kada mi stigne tele .Prvo zovnem veterinara da mu da inekciju nekih vitamina nesto kao oligo selen i slicno .Nikako mu ne dajem punu meru prvog dana bolje malkice da gladuje. Mleko obavezno prva dva dana spravljam sa pirincanom vodom i cajem od kamilice .Obavezno kod kuce imam kolivet antibijotik da se nadje ako krene proliv .I prve nedelje obavezno prokuvana voda nikako boelerusa .posle moze i boelerusa samo da temperatura bude odgovarajuca .u trecoj nedelji pravo da vam kazem vise ni nepazim na temperaturu mleka da bude tacno u stepen samo da nije bas hladna voda . Koncentrat mu dajem posle druge nedelje zajedno sa senom i voda takodje stim da mu svaki dan obavezno dam pola litre caja na cuclu dok nevidim da pije vodu .Ido sada nisam imao nekih vecih problema .
Sad je sve vec preslo u rutinu

Tovljač junadi
04-03-11, 16:55
Pozdrav!
Koja je cijena junadi kod vas?

branko
04-03-11, 17:38
Ovde kod mene cena 1.9 evra/kg za simentalce.

Tovljač junadi
04-03-11, 17:41
I kod mene isto tako..
Pitam kako je kod Vas komšija,jer sam načuo da u Mađarskoj i Rumunjskoj je VELIKA potražnja za junadi,i nude čak po 3€ za kg žive vage...

cukaneca
04-03-11, 19:19
Ne dajte ispod 2e!!

cika_jova
04-03-11, 20:48
Ne damo !!

pocerina
04-03-11, 21:01
Kod mene komsija juce utovario bikove po 1,9 evra i ceka pare mesec dana. A pocetkom februara je imao ponudu za 2 evra i pare odmah. Al sta ce covek nadao se boljem, al ispalo gore

Tovljač junadi
04-03-11, 21:04
Ako mu bikovi nisu bili pre teški,trebao je još čekat...

MONTOYA
04-03-11, 21:07
Ne dajte ispod 2e!!

niko ne nudi,plaćaju 1,9 i niže ::lose::

pocerina
04-03-11, 21:08
Bili u od 580 do 650 kg. A sta da ceka, vidis da je pala cena, a niko ne garantuje da ce ici gore ponovo. Kako se setva priblizava tako i cena pada, tako je bar bilo do sada

Janko Nj.
04-03-11, 21:11
Pa moje iskustvo sa sano mlekom je OK .Cak sta vise bolje mi je nego Ibeka panto ,ajer sa ibekinim mlekom imam vise problema sa prolivom .Nacuo sam ija razne price ali u sustini veoma je vazna higijena kanti i temperatura mleka .Ja kupujem telad od 7 dana starosti koja su odsisala kolostrum .]
Ja se drzim nekog redosleda kada mi stigne tele .Prvo zovnem veterinara da mu da inekciju nekih vitamina nesto kao oligo selen i slicno .Nikako mu ne dajem punu meru prvog dana bolje malkice da gladuje. Mleko obavezno prva dva dana spravljam sa pirincanom vodom i cajem od kamilice .Obavezno kod kuce imam kolivet antibijotik da se nadje ako krene proliv .I prve nedelje obavezno prokuvana voda nikako boelerusa .posle moze i boelerusa samo da temperatura bude odgovarajuca .u trecoj nedelji pravo da vam kazem vise ni nepazim na temperaturu mleka da bude tacno u stepen samo da nije bas hladna voda . Koncentrat mu dajem posle druge nedelje zajedno sa senom i voda takodje stim da mu svaki dan obavezno dam pola litre caja na cuclu dok nevidim da pije vodu .Ido sada nisam imao nekih vecih problema .
Sad je sve vec preslo u rutinu
o

Hvala, komsija. Ja sam kupio Ibekino Panto posto nisam imao u okolini da kupim Milkivit ali ovi vec imaju 4-5 nedelja pa mislim da nebi trebalo da imam nekih vecih problema. Hvala puno na informacijama. Ako dodjem do Ecke castim >:({ >:D

BARBA
06-03-11, 17:38
Ima te li neke preporuke za mlijeko koje je najbolje, i za cucle kad stavim nove budu pretvrde telad jedva, a čim se malo smekšaju odmah ih progrizu pa cure previše..:lol:

isidor
06-03-11, 20:08
Ja i moj deran doneli juce jedno siroce ,http://i55.tinypic.com/2rgf1pu.jpgNeki mesanac ali bice nesto od njega valjda

Janko Nj.
06-03-11, 20:29
Lepo telence. bice ako da bog do godine 550 kg. I ja sam u subotu doneo 2 kom, ali imaju 5 nedelja, nece cuclu nikako samo iz vedra da piju mleko, jedu i detelinu i malo koncentrat.

isidor
06-03-11, 20:35
Pa moje ima 7 dana . Gazda od koga uzimam telad teladima od prvoga sata daje mleko na cuclu.
Tako da nemam problema sa sisanjem iz kante .
Mada neki i forsiraju telad da piju mleko iz kante a ne da sisaju posto je lakse .Ali kada sisaju bolje im se razvija burag , listavac cinimi se

German hunting terrier | Jagdterrier