Tov junadi

Koliko je silaza bitna u ishrani bikova u slobodnom tovu ?? Do sada nisam davao silazu ali ove godine planiram da napravim bazen i da odvojim 1 hektar u tu namenu
 
sto rece meni jedan covek kada sam hteo da probam da pravim silazu:

- mogu 2 stvari da ti garantujem kad uradis silazu prvi put

- koje?

- 1. kad je jednom napravis posle ces da je pravis svake godine

- a 2.

- 2. ti je ima da vidis gde si se zajebao, pa ces dogodine to da ispravis, al da odustanes od silaze neces

tako i jeste :ppozdrav:
 
Makisa je napisao(la):
Koliko je silaza bitna u ishrani bikova u slobodnom tovu ?? Do sada nisam davao silazu ali ove godine planiram da napravim bazen i da odvojim 1 hektar u tu namenu
Dosta je bitna i u potpunosti se slazem s ovim sto je cika jova napisao
 
Ja planiram da pravim ove godine silazu ali nemam bas neki objekat .Ima li ko sliku nekog improvizovanog manjeg objekta za silazu
 
Sto se tice kukuruzne silaze- cika Jova je sasvim u pravu. Nekad uradim manje , nekad vise, ali ne propustam godinu.
Nikad nisam koristio senazu ili silazu lucerke, da li je dobra za tov junadi, od koje kilaze teladi moze da se daje, ako neko ima iskustva o tome neka napise.
 
pozdrav drugovi
posto vidim da puno znate o ovoj temi pa me zanima da li neko ima iskustva sa tovom malih teladi,kupi ih sa par dana starosti i hrani ih mlijekom dok ne stasaju malo i prodaje ih sa 120-130kg
gledao sam neke farme u hr koje tako rade pa me zanima ima li tu neke isplativosti
poz...
 
drugar totije vrlo rizicno narocito ako nemas iskustva lako dobiju proljev jedino ako imas svoje krave ovako jeupitno
 
@berke
Isplativost takvog posla direktno zavisi od cene mleka. Postiji i mogućnost ishrane zamenom za mleko ili kombinacijom oba hraniva. Jako osetljiva i zahtevna rabota. Trbalo bi imati dosta strpljenja, solidne uslove i bar malo predznaja iz ove oblasti.
Rade to ljudi kod nas ali ta telad ostaje u tovu. Prednost je što treba manje novca za ulazni materijal.
 
po meni se to ne isplati - veliki rizik
prvo stres promene sredine, pa prelazak na vestacko mleko, pa njemu treba ugoditi temperaturu, mora da se gleda jel u roku, nikad ne moze da postigne taj prirast i da ima imunitet ko da sisa ili se doji majcinim mlekom

kod mene ima ljudi koje je mlekara odbila zbog male litraze pa uzimaju malu telad podmecu pod svoje krave i prodaju ih sa 120-130kg i uzimaju drugu telad i tako u krug
 
hvala ljudi na savjetima,nemam nekog iskustva stim ali jedan moj drug ima farmu krava muzara i talad odmah odbija i prelaze na mljeko u prahu,neisplati mu se da sisaju a kaze neisplate se ni hraniti pa ih izbacuje iz stale u nekakv tor pod vedrim nebom i odlicni,ni proljeva ni uginuca ma nista a na njima snjega 5cm,hehe,pa reko nije neka mudrolija moglo bi se probat
 
ja sam ove godine prvi put u zivotu tri teleta na zamenu za mleko odranio tela su bila od nedelju dana .i ni jedno tele mi nije imalo proliv samo je bitno da popiju kolostrum ,tako da ko ima volje za tako nesto jer je velika obaveza slobodno neka uzme tele da tako hrani
Post je spojen: [time]1296076596[/time]
_________________________________________________
Koristio sam za dva teleta panto ibekinu zamenu a za trece sano milsan ,i cini mi se da je sano bolje jer je mleko nekeko gusce jer me je dok sam ranio sa ibekom zbunjivala redje stolica kod teladi ali to nije bio proliv bar mi je ujak veterinar pa mi je to rekao ,a sa milsanom toga nije bilo .I da napomenem prv cetiri dana obavezno prokuvana voda ,temperatura vode mora biti odgovarajuca i jos sam u ta prva cetiri dana koristio caj za spravljanje mleka zbog proliva .a posle obicnu boelerusu vodu i nisam imao problema.Ali pred uslov je da ste imali prethodno malu decu pa da ste ih dohranjivali na cuclu i sve vam je jasno oko temperature vode higijei ostalo
 
  • Like
Reagovanja: PKB
Govedarstvo

Pozdrav,zanima me koliko se krecu cene mladih teladi i koja je osnovna i najbolja hrana za uzgoj teladi.Imam omanju njivu pa me zanima sta da posadim,naravno da bi mi se isplatilo kad ga odhranim i prodam da budem u plusu!
Hvala unapred!
 
Cao.Pa kontao sam da pocnem sa 2 komada jer nemam bas puno viska zemlje.Sta mi preporucujes sta da sejem za ishranu(tov)!Sta je najpametnije posejati da bi se sto bolje i brze ugojili!!?
 
sta kazete za ovu stalu
x6c3li.jpg


Štala je odlična a i junad. Još samo da nam se i Vi predstavite.
ZK

http://poljoinfo.com/index.php?topic=2.4020
 
Nazad
Vrh