Tov junadi

Odg: Cene teladi,junadi i gotovih bikova

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lbvY6KyY5-0&feature=related[/youtube]
Post je spojen: [time]1283101332[/time]
_________________________________________________
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Nmkj5gq1cQU&feature=related[/youtube]
 
isidor je napisao(la):
tovi li ko junad tritikalom , Zanima me koliko procenata moze da se daje junadima u hrani tritikale,i jel neko daje junadima rezanac repin dehidrirani
ja tovim,trenutno dajem 50kg tritikal i 50kg prekrupu izmesanog
 
ja isto dajem,ali u manjoj razmeri,recimo 1:4,1 tritikala a 4 sve ostalo,kazu da je tritikal jak i da netreba sa njim preterivati
 
Uz adekvatnu kabastu hranu i nešto proteinskih hraniva kao što je neka sačma, obično najeftinija tritikale može učestvovati i do 80% od ukupnih žitarica što znači da odnos može ići i do 4:1 u korist tritikalea . Kad se koristi sam može da dodje do naduna, ali se redje dešava, tako da za ne daj Bože može se koristiti sam. Kod mene ga koristimo do 30%, jer imam dosta kukuruza, a čovek kome sam radio ishranukoristi ga skoro samog u ishrani junadi i dobri su rezultati, samo je pitanje adekvatnog uvođenja u ishranu.
 
Odg: Štale za tov

evo i mojih stala za tov

ove sam uzeo krajem avgusta





a ovi su od decembra kod mene







 
Odg: Štale za tov

Da li neko zna ili ima iskustva;Koliko je minimum kvadrata potrebno za slobodan tov jednog teleta a kasnije bika?Odnosno,hteo sam ta pravim stalu za 10 pustenih koliki bi mi prostor trebao?
 
Odg: Štale za tov

Za tele do 150 kg minimalan prostor zahtevan pravilnikom o dobrobiti životinja jeste 1,5 m2, a za bika između 2.5-3 m2. Iako su propisis takvi često smo skloni da ih ne poštujemo, ali u ovom slučaju definitvno se isplati ispoštovati jer velika naseljenot grla u boksovima ima za posledicu veći utrošak energije na borbu a ne na prirast, takođe često dolazi do povreda i nepravilnog razvoja.
 
Odg: Štale za tov

Da objasnim laicki moj otac je drzao kako sem napisao usluzni tov davvvnoooo 220komada u turnusu.Boks 5x4 stajalo je hm kako kad od 11 do 19 komada praksa je pokazala samo dobra ishrana sve rijesava a mijesto za kretanje manje-vise.Opet ponavljam kako kad je bilo obicno te sto su bili borbeni smo svrstavali u 1 boks pa nek se tuku koliko im volja gazda se na kraju dozna a to se sve potkrepljivalo sa elektro sokom tako kad nas vide da su bijezali kao vrag od krsta i bio je mir.
 
Odg: Štale za tov

Trenutno imam 8 bikova od otprilike 400 kg i 14 teleta koji su stigli pre mesec dana i imaju otprilike oko 250kg,hranim ih koncetratom, cistom detelinom i senom zavisi kako kad mesam im a dajem i malo sume. Drzim ih u slobodnom tovu imam stalu zatvorenog tipa, boksevi su 4x3. Bikovi stizu otprilike za 9-10 meseci od 200kg do 550-650 kg i interesuje me da li postoji mogucnost tj da li bi neko mogao da kaze neku recepturu jer bih zeleo da probam sa jednim boksem drugaciju vrstu koncetrata da uporedim ?? I potreban mi je savet, jer planiram da pocnem do kraja godine sa gradnjom jos jedne staje poluotvorenog tipa kapaciteta od 10-15 kom pa bi svaki savet dobro dosao dok ne pocnem sa gradnjom, prednosti i mane a moze i neka slika. Hvala unapred :)
 
T O V J U N A D I
1. Postoje par klanica u Srbiji koje imaju adekvatne dozvole za klanje i izvoz mesa u Evropsku Uniju
2. Ono što se izvozi u EU (Italiju) je tzv. MILANEZ (but+ramstek-do plećke).
Prednji čerek i slabina ne idu za izvoz ,dakle prodaju se na domaćem tržištu za siću.
June koje dolazi u klanicu je staro između 11-12 meseci tzv. BABY BEEF.
Junci su težine oko 550kg žive mere dok su junice težine oko 420kg.
U nabavci su više traženi muški (junci),a samim tim junice su nešto jevtinije.
Odnos najčešći u toku samog tova je 70% junica i 30% junaca. Maksimalan broj tj.odnos između junaca i junica je 50+50%.Kakva pamet!
3. Što se tiče izvoza u Grčku traženi su (isključivo) junci.Grci uvek izvoljevaju.
4. Cena koja se ostvaruje na Italijanskom tržištu je sledeća:
I klasa 4,60 eura+20% izvozna stimulacija
II klasa 4,10 eura+20% izvozna stimulacija
Na izvoz žive stoke je stimulacija svega 10% ali se zbog bolesti u našoj zemlji živa stoka ne izvozi.
Rok plaćanja napr. italijanskog partnera uz adekvatne garancije je 15 dana.
5. Ostaci u klanju su prednji čerek iznutrice,koža... i to je tzv. peti čerek.
Od juneta teškog 500kg 60-62% su polutke + peti čerek.
Znači samo but i leđa idu za Italiju i nešto kompenzovano...
55% je Milanez + V čerek kao ostatak. 45% je prednji čerek sa slabinom.Dakle...

500kg june daje 300 kg polutki
300 kg polutki daje 165kg milaneza i
135kg prednjeg čereka
V čerek koji pokriva sve troškove klanja i još ostane..

6. Transport do klanica je trošak klanica, a od klanica napr.do Italije troškove prevoza pokriva italijanski partner.dakle to nam ne uzimaju.
Za kožu koja ostaje kao deo V čereka takođe postoji velika tražnja.Možemo da je prodajemo sami ili da je prodamo samom klaničaru.
7. Izvozom BABY BEEF-a imamo mogućnost uvoza govedine bez kostiju i to u odnosu 1kg za 3-4kg tako da postoji mogućnost duple zarade.Al to je samo za one što imaju gde da prodaju to što uvezu.
8. Vrsta teleta koje se ubacuje u tov je DOMAĆE ŠARENO u tipu SIMENTALCA.
9 .Presudno u plasmanu mesa tj u kvalitetu je ph-vrednost samog mesa. Idealna vrednost je 5,8 a taj odnos rezultira iz kvalitetne hrane. Silaža sa kabastim
hranivom između ostalog sadrži sirćetnu kiselinu dok koncentrat sadrži proponsku kiselinu. Idealan odnos tih dveju kiselina daje idealnu ph vrednost od 5,8.
June prosečno pojede 5kg hrane i ako je hrana dobra ima prirast od 1,5-1,8 kg.
Teško im je ugoditi al ko ne može nek se ne hvata u kolo. Digitron valja koristiti. Ko nema svoj kuruz nek ovo i ne čita.

preuzeto sa poljopartnera
 
2mo4lg6.jpg

kbt4ys.jpg

evo malo slicica :cao:
 
Koliko bik od 500 kg treba dnevno da pojede koncentrata da bi napredovao?
 
Ja imam sestoro sta junadi sta teladi .I imam dilemu ,koliko hrane da dajem junadima .oko deteline OK na dovoljke ali koliko koncentrata i kako ga izbalansirati to neznam pa pitam vas sto ste iskusni kako recimo hranite june od 350 do 550 kg,.
Recimo ja junetu od 400 kg dajem 8 kg nekog koncetrata sto ja sam miksam po mom nahodjenju.
10 posto mekinje
10 posto suncokretova sacma
20 posto tritikala
2 posto stocni kvasac
8 posto so, kreda, dkf ,i neki min dodatak
50 kukuruz
i toga 8 kg dnevno, malo rezanaca oko 5 kg i detelina na dovoljke.
pa sad ako valja to je to. Sta vi mislite
 
Ja sam drzao junad u slobodnom tovu i koncetrovana hrana je bila data na volju...a kabasto skoro isto.Tako je najbolje i kad naviknu nemas zime.... :cao:
 
Da.Pa od malena stavljas vise stocno brasno nego kukuruza,a od kabastog vise livadsko seno(zbog proliva)....
 
Nazad
Vrh