Jabuka

Odg: Jabuke

@meeker: Moj izbor bi bile Lechler TR dizne sa šupljim okruglim mlazom jer one imaju bolju i veću površinu nalijeganja mlaza (ako se gleda na ravnoj plohi) nego što to maju ostale dizne sa lepezastim mlazom. Što će reći da imaju bolje nanošenje sredstva (bolje vrtlože zrak sa svojim mlazom) pogotovo što tu neće biti struje zraka od ventilatora, a lisne mase ima poprilici.

Prije dvije godine mi je stradalo nekoliko jabuka i krušaka od zemljišnog herbicida za suncokret kojeg je komšo aplicirao po najvjetrovitijem danu tog proljeća. :udri: Nakon toga su se vočkice patile no nekako su preživile jer srećom nisu dobile puno sredstva. Najbolje ih je sada prhraniti sa nekim od folijarnih gnojiva (naglasak na N) i sa stimulatorom rasta da se malo trgnu.

Jabuka.



Uploaded with ImageShack.us

Kruška.



Uploaded with ImageShack.us
Post je spojen: [time]1273085636[/time]
_________________________________________________
Da dodam. Danas sam prorijedio Ajdared, sutra planiram Jonagold. Jel tko od vas radi-o ove godine kemijsku prorjedu jabuka? Kakva su vam iskustva i spoznaje o tome?
 
Odg: Jabuke

ja prodajem komplet program za proredu. (od etrela do benziladenina)
Nemam svoje voce ali znam sta su drugi uradili ili planiraju da urade.
 
Odg: Jabuke

valhalla je napisao(la):
Bećarina pusta je napisao(la):
Nekužim ovo: "defaultnu dvostepenu pumpu"? Ajd malo to bolje objasni. Jesi mislio na pokvarenu dvoklipnu pumpu? Ako je pumpa adekvatna što se tiče potreba atomizera (zapremina rezervara, broj mješača, broj dizni...) te ispravna i uredna onda nema potrebe da se ona mjenja. Nekad uz nosače dizni i dizne nije loše promjeniti i grane ako su one od običnog željeza (takve se znaju naći) jer komadići hrđe štopaju i oštećuju dizne. Treba vidjeti u kakvom je stanju filter koji čisti škropivo i jeli taj filter odgovara veličini dizni sa kojima se radi.

Na originalnoj moravi od 440l stoji dvostepena pumpa, a čuo sam dosta komentara da je ta pumpa (još jedna) slaba tačka ovog atomizera i da bi bilo pametno staviti neku trostepenu. Razmišljam da sad zamenim dizne, pa me zanima koliko ću se usrećiti takvom intervencijom ako ne menjam pumpu...
Da sa i ja javim! Imam moravin atomizer i imao sam muku sa pumpom, jednom godisnje pukne dekli! Najveci problem je bio Prelivni ventil koji nije radio kako treba. I na kraju sam stavio Kometovu troklipnu pumpu ,kometov prelivni ventil,novi lukovi za dizne od plasticnih vodovodnih cevi ,neke italijanske dizne koje su bile vec na njemu i remenica na pumpi je povecana na 450mm. da bi dobio jaci vetar prskam sa imt539 3 sporohodnom na 1300-1400obrtaja od 18 do 20 bari.
 
Odg: Jabuke

sasa j je napisao(la):
Sad ste me bacili u rebus,ja sam planirao da se bavim sa tim malo ozbilnije ali nisam planirao na toliko velikoj parceli,sto posto sam ubedjen da ste u pravu ali cu morati malo da razmislim.Kazite mi to sa gustom sadnjom nesto sam razmisljao,zar te vocke nisu blizu jedna pored druge na razmaku od 1.20m i 1.00m da li se to kasnije proredjuje .Hvala u svakom slucaju na lepim savetima. :ppozdrav:
Pobogu ljudi, pa ko još sadi jabuku na preko 1m razdaljine u 21. veku?! Jel to kalemljeno na sejancu?! Pogledajte ovo pa mi recite šta vidite.
vh6ka0.jpg

Post je spojen: [time]1273722727[/time]
_________________________________________________
talianu je napisao(la):
Može li neko da kaže od čega je ovo?
Bilo je grada veličine graška ali mi se čini da nije jako tukao!


eq3w5t.jpg
Na svakom preparatu piše sa kojim drugim sme da se meša, nekada se desi da usled naglog pada temperature dođe do reakcije voćke na preparat ima dosta razloga al' dizne sigurno nisu.
Post je spojen: [time]1273755554[/time]
_________________________________________________
markodim je napisao(la):
Pojavio mi se u jabuci neki crv koji pojede srediste stabla i za nedelju dana se vocka osusi!! ima li neko ideju cime da oprskam?
Uzmeš lepo tanku žicu i guraš u kanal koji je provrteo crv i to ti je jedino sigurno rešenje da ćeš ga ubiti, ne može hemija da dođe valjda unutar stabla da ga ubije.
Post je spojen: [time]1273788235[/time]
_________________________________________________
talianu je napisao(la):
Opet problem :zli: :zli: :zli:
Šta može da bude, komšija prskao suncokret uglavnom dva reda do njega listovi izgledaju ovako!

2e2e3y8.jpg
Ako su ti ta dva reda zl. delišes ili muca jer nešto su slike mutne, onda je ovo pepeljasta lisna vaš koja prvo napada ove sorte, moraš prskati acetamipridom ili imidaklopridom ali obavezno stavi galmin ili nešto drugo da bi bolje lepilo, silwet je dobar ali je preskup.
 
Odg: Jabuke

Ljudi, šta može da bude uzrok bledo zelenim listovima na jabuci(kao na slici) :sta: Do sada su uvek bili modro zeleni....
9i7dxf.jpg
 
Odg: Jabuke

To moze bidi nedostatak kalijuma, posto vidim da se list kovrdza-uvija ka unutrasnjosti, ako nisu vasi, zutilo se javlja u nedostatku kalcijuma i gvozdja, kao i u visku kalcijuma ako si isao folijarno jacom dozom...

Moj predlog ti je oprskaj to sa recimo FitoFert 3x19 i sa kalcijumom organo 15, odvojeni tretmani na 5-7 dana, i moze ici i slavol, kao i insekticid neki ako ima potrebe :D
 
Odg: Jabuke

Fakir nisu vaši na lišću nego ožegotine malo sam folijarno prihrani i vidim da se razvijaju normalno.
Komšija mi je i rekao da je zeznuo stvar kad je prskao suncokret. Nadam se da neće biti nekih posledica.
 
Odg: Jabuke

Svakako će voćka malo bolovati al' preguraće, nadam se bez posledica. Nemam stvarno iskustva sa oštećenjima od herbicida, možda bi megafol pomogao.
 
Odg: Jabuke

Uf brate otkucaj u pretraživaču pa ćeš naći, ja sam koristio pre godinu-dve kad me zakačio grad, dobar je kad su suše i tako te stresne stvari za jabuku a ostale voćke. Ja sam protivnik prihrane preko lista, ali ovo je nešto sasvim drugo...
 
Odg: Jabuke

Dragojlo je napisao(la):
To moze bidi nedostatak kalijuma, posto vidim da se list kovrdza-uvija ka unutrasnjosti, ako nisu vasi, zutilo se javlja u nedostatku kalcijuma i gvozdja, kao i u visku kalcijuma ako si isao folijarno jacom dozom...

Moj predlog ti je oprskaj to sa recimo FitoFert 3x19 i sa kalcijumom organo 15, odvojeni tretmani na 5-7 dana, i moze ici i slavol, kao i insekticid neki ako ima potrebe :D
Hvala kolega na odgovoru :cao:
 
Odg: Jabuke

Koliko ce ovo (ne)vreme smetati jabuci, plodovi su vec velicine lesnika/oraha, ne verujem da im se dopada temperatura od 10-12 stepeni! :kisa:
 
Odg: Jabuke

Pa da je dobro vreme nije sigurno za ovo doba godine novembar u maju, cim ovo prolepsa odraditi tretmane sa fungicidima protiv venturije krastavosti plodova i pegavosti lista jabuke i kruske, kod sljiva jedan tretman protiv plamenjace i rdje, ova vlaga i sada javljaju porast temperature i prestanak padavina odlicno pogoduju razvoju gljivicnih oboljena voca, i drugi tretman odraditi obavezno sa folijarnom prihranom ipak je ovo sok za voce ovako niske temperature, koje su sigurno usporile kretanje sokova u biljkama kao i smanjena fotosinteza, tako da folijarna prihrana je za voce kao coveku infuzija :zli:
 
Odg: Jabuke

Ma kakvo prolepšavanje vremena kada će ovako biti do kraja nedelje, nestabilno, čim stane kiša - pravo u voće!
 
Odg: Jabuke

Ja sam sad uleteo i isprskao jabuku, trebalo bi da bude mirno do sutra posle podne...
 
Odg: Jabuke

E, pa mi koji imamo jalovi ugar uletecemo, ali tek sledece nedelje, u vocnjak!!! :kisa: :kisa: :kisa:
ili eventualno ledjnom prskalicom!!!
 
Odg: Jabuke

a kako znaš da ćeš biti miran baš 7 dana. vi se ljudi koliko vidim igrate sa svojim voćem. ne možeš unapred planirati koliko ćeš biti 'miran'. izvini dragojlo ali to je malo neozbiljno sa tvoje strane. :nono:
 
Nazad
Vrh