Jabuka

Odg: Jabuke

Može li neko da kaže od čega je ovo?
Bilo je grada veličine graška ali mi se čini da nije jako tukao!
s2wh86.jpg

v31rp1.jpg

eq3w5t.jpg
 
Odg: Jabuke

Neke od mogućnosti: Loše i neuštimane dizne, palež uslijed visoke koncentracije pesticida, neuštiman atomizer, niske temperature...
 
Odg: Jabuke

UH sve si u pravu, ja sam se bojao da nije neka bolesština napala!
Sad ću na sajmu srediti dizne.Hvala Bećarino.
 
Odg: Jabuke

Na diznama (kao i adekvatan radni pritisak istih) nemoj žaliti jer one su vrlo bitne. Čije i koje dizne koristiš?

Pregledaj jel ti mješač u spremniku atomizera ispravno radi i jel na dobrom položaju (ako visi na crijevu onda se nekad zna loše "ušuškat" pa onda slabo mješa). Nekad i on zna napravit takva sranja na listu (teško za povjerovat no kad se tome osvjedočite onda povjerujete).
 
Odg: Jabuke

Pojavio mi se u jabuci neki crv koji pojede srediste stabla i za nedelju dana se vocka osusi!! ima li neko ideju cime da oprskam?
 
Odg: Jabuke

Bećarina pusta je napisao(la):
Na diznama (kao i adekvatan radni pritisak istih) nemoj žaliti jer one su vrlo bitne. Čije i koje dizne koristiš?

Pregledaj jel ti mješač u spremniku atomizera ispravno radi i jel na dobrom položaju (ako visi na crijevu onda se nekad zna loše "ušuškat" pa onda slabo mješa). Nekad i on zna napravit takva sranja na listu (teško za povjerovat no kad se tome osvjedočite onda povjerujete).
Koristim moravin atomizer od 440 lit. a dizne su neke pločice mesingane bez oznake :sta:.
Primetio sam da kad ima samo mali vetar dosta neravnomerno zanosi tečnost pri prskanju!
Verovatno i ventilator ima slab kapacitet protoka vazduha. Planiram staviti ventilator od agromehanikinog atomizer i dizne lechler samo ne znam koju veličinu.
Bećarino koliko je pri prskanju optimalno vode da se troši po ha voćnjaku?
 
Odg: Jabuke

dok su bile ove kise imao sam na jabukama neke crne insekte slicne krilatim mravima, samo vece. otprilike 2-2,5 cm. to su bili citavi rojevi. nidje ne mogu naci koji su to insekti, ali nadjoh neke slike slicne njima, za koje stoji objasnjenje da su korisni, jer jedu larve raznih stetocina na jabuci.
ja sam ih prskanjem ocerao, a izgleda napravio stetu. moze li ko komentarisati
 
Odg: Jabuke

Mjenjaj te dizne i nosače dizni te stavi Lechlerove dizne i nosače za te dizne. Te plosnate dizne su u banani. Vjetar na Moravi zna biti problem u zaštiti jer je distribucija struje zraka od ventilatora na lijevu i desnu stranu dosta loša tj. velike su razlike u odstupanju kod lijeve i desne strane, a ima odstupanja i po visini.

Što se tiče utroška škropiva u tvom nasadu ja bih išao sa 200-ak l/ha jer je nasad mlad i nema puno mase. Recimo da ti je razmak redova 4 m, ideš 6 km/h, i želiš trošiti 250 l/ha onda staviš Lechler zelene dizne TR 80-015 (recimo da imaš ukupno 10 dizni na atomizeru) na 9 bara i prskaš.
 
Odg: Jabuke

Bećarina pusta je napisao(la):
Mjenjaj te dizne i nosače dizni te stavi Lechlerove dizne i nosače za te dizne. Te plosnate dizne su u banani. Vjetar na Moravi zna biti problem u zaštiti jer je distribucija struje zraka od ventilatora na lijevu i desnu stranu dosta loša tj. velike su razlike u odstupanju kod lijeve i desne strane, a ima odstupanja i po visini.

Potpisujem.

Ja korisim moravu od 440l sa defaultnim diznama i kombinacija loseg atomizera i loseg vremena (puno padavina, jaki vetrovi) su doveli do infekcije venturijom pre par dana.
Sad sedim i nerviram se...

@becarina
Da li je dovoljno samo zameniti dizne na moravi a ostaviti defaultnu dvostepenu pumpu?
 
Odg: Jabuke

Nekužim ovo: "defaultnu dvostepenu pumpu"? Ajd malo to bolje objasni. Jesi mislio na pokvarenu dvoklipnu pumpu? Ako je pumpa adekvatna što se tiče potreba atomizera (zapremina rezervara, broj mješača, broj dizni...) te ispravna i uredna onda nema potrebe da se ona mjenja. Nekad uz nosače dizni i dizne nije loše promjeniti i grane ako su one od običnog željeza (takve se znaju naći) jer komadići hrđe štopaju i oštećuju dizne. Treba vidjeti u kakvom je stanju filter koji čisti škropivo i jeli taj filter odgovara veličini dizni sa kojima se radi.
 
Odg: Jabuke

Bećarina pusta je napisao(la):
Nekužim ovo: "defaultnu dvostepenu pumpu"? Ajd malo to bolje objasni. Jesi mislio na pokvarenu dvoklipnu pumpu? Ako je pumpa adekvatna što se tiče potreba atomizera (zapremina rezervara, broj mješača, broj dizni...) te ispravna i uredna onda nema potrebe da se ona mjenja. Nekad uz nosače dizni i dizne nije loše promjeniti i grane ako su one od običnog željeza (takve se znaju naći) jer komadići hrđe štopaju i oštećuju dizne. Treba vidjeti u kakvom je stanju filter koji čisti škropivo i jeli taj filter odgovara veličini dizni sa kojima se radi.

Na originalnoj moravi od 440l stoji dvostepena pumpa, a čuo sam dosta komentara da je ta pumpa (još jedna) slaba tačka ovog atomizera i da bi bilo pametno staviti neku trostepenu. Razmišljam da sad zamenim dizne, pa me zanima koliko ću se usrećiti takvom intervencijom ako ne menjam pumpu...
 
Odg: Jabuke

Bećarino hvala ti za savete već kolko ovih dana zovem da naručim samo mi nije jasno šta je nosač dizne :sta: ako se ne varam to je ova čašica koja se šrafi na cev!
sqiatt.jpg
 
Odg: Jabuke

Da to je to, samo što ti za keramičke dizne sa šupljim mlazom idu drugačij nosači u odnosu na ove tvoje. Obično budu dvostruki tako da imaš na njima po dvije dizne koje po izboru zakrećeš i koristiš. Na ovoj slici imaš 8 nosača sa po 2 dizne na razvodnoj grani i jedan nosač sa dvije dizne na gornjem dijelu usmjerivača.



Uploaded with ImageShack.us

Nadam se da si skužio.

@valhala: Ako je pumpa dovljnog kapaciteta i ispravna onda će zadovoljiti potrebe atomizera. No svakako, jača pumpa većeg kapaciteta je poželjnija.
 
Odg: Jabuke

@Bećarino

Pošto vidim da odlično baratate tehnikom zaštite (dizne,nosači dizni ). Zamolio bih vas za jedan savet. Nameravam napraviti dve grane sa rasprskivačima (diznama) za prskanje maline. Kao na slikama. interesuje me vaš savet što se tiče izbora dizni. Pogledao sam katalog Lechler i kontaktirao prodavca a on mi nudi dizne serije LU (broadcast spraying).Čini mi se da bi izbor trebao biti iz serije dizni za vinograd (space crops) ID,IDK,AD,ST ...
Unapred hvala!

11qpapt.jpg


kdodmw.jpg


P.S. Jabuke su vam za 10+ !
 
Odg: Jabuke

Imam iste probleme - prvo su mi se pojavile žute tačke na kruškama (kruške su do ograde) pa sam prvo pomislio da je to od streptomicina. Onda se malo pojačalo na kruškama, a i na breskvama (koje su opet do ograde, u produžetku krušaka) su počeli pojedini listovi da žute i suše se.

Suma sumarum, 99% je da je neko u susednim njivama prskao korov po vetru...

edit: Na temu dizni i atomizera - danas sam proverio cene za dizne. Nosač sa dve lechler dizne (1,5 i 2) je 10e (iste one kao na agromehanikinim atomizerima). Cevi na koje se dizne montiraju su oko 2000 din. Pogledaću još malo cene i koliko je izvodljivo i bezbolno ovo odraditi pa se nadam da će buduća prskanja biti kvalitetnija...
 
Odg: Jabuke

Ma to je od herbicida sigurno, ja sam pre 5-6 dana oprskao kukuruz sa merlinom+acetohlor, i svi korovi koji su se nasli po krajevima njive u medji, gdje je pao merlin to je sve dobilo bas iste zute fleke kao tvoja kruska, tako da ja sumnjam u neki herbicid pre-em koj ide sada u suncokretu, u suncokret se ne razumem sta prskaju...

Ne znam sta bi bilo pametno, da se malo te kruske prihrane preko lista -Slavol ne bili kako pregurale to ako nije previse ostecenja...

pozdrav
 
Nazad
Vrh