Jabuka

Odg: Jabuke

Za utehu je da ces moci podici,po snimku bi reko da je koren citav
 
Odg: Jabuke

na žalost koreni sistem ne može više da se vrati u prvobitno stanje mislim da taj red jabuke traba da se izvadi i da se sadi novi red. ne mogu da verujemda su i stubovi lomljeni na visini zemlje, od šega su bili stubobi i koji promer
 
Odg: Jabuke

Kod komsije smo ~10godisnji orah podigli odmah po padu.Drvo i rod te i narednih godina uobucajen,nakon 2 godine oslobodjen poveza kojim ga vezasmo za okolna drva
 
Odg: Jabuke

Bio sam u jedmom rasadniku i video tanke stubove 7 x 7 ili 8 x 8 betonski .Na pitanje cemu sluze ,odgovor je bio za jabuke .Ali su stubovi drugaciji od ostalih pravljenih posto su od inpregniranog betona i dosta vise kostaju nego obicni. Tada mi nije bilo jasno zasto je to potrebno bas za jabuku ali posle ovih slika ....
 
Odg: Jabuke

Popucali su svi stupovi. Dimenzije su 12x10 (neka me držat za riječ, možda sam fulao 0,5 cm) i od prenapregnutog su betona.
 
Odg: Jabuke

Jel neko brao Green Smith? da li kod vas ima da su dobile blago crvenkastu boju, pretpostavljam da je od slane, jer je moje uhvatila jedna jaka slana?
 
Odg: Jabuke

Imam jedno pitanje jeli neko pravio betonske stubove za voćnjak dami kaže koje željezo je metao i koji omjer cementa unaprijed zahvalan.
 
Odg: Jabuke

Pošto se bojim da otvorim novu temu jer neznam da li takva postoji, a da se nebi ljutili administratori, ja sam ovde hteo da pitam nekoga ko mi može reći, kako se konzerviraju sokovi za kasniju potrošnju. Konkretno ja i moj komsija smo napravili presu za ceđenje jabukovog soka uz dodatak dunja... Sok je božanstven a kako kažu '' voće pretočeno u češu...'' e to je stvarno jer se ništa ne dodaje...
Međutim pošto ga ima dosta a najbolji je od trenutno ubranih jabuka, a mi želimo da ga ostavimo na duži rok, postoji li način da se konzervura da nebi ukisao?
 
Odg: Jabuke

draganpan je napisao(la):
Pošto se bojim da otvorim novu temu jer neznam da li takva postoji, a da se nebi ljutili administratori, ja sam ovde hteo da pitam nekoga ko mi može reći, kako se konzerviraju sokovi za kasniju potrošnju. Konkretno ja i moj komsija smo napravili presu za ceđenje jabukovog soka uz dodatak dunja... Sok je božanstven a kako kažu '' voće pretočeno u češu...'' e to je stvarno jer se ništa ne dodaje...
Međutim pošto ga ima dosta a najbolji je od trenutno ubranih jabuka, a mi želimo da ga ostavimo na duži rok, postoji li način da se konzervura da nebi ukisao?

Za nas je jedna firma iz Osijeka radila usložno cjeđenje soka od ajbuka i pakiranje u flaše. Sok je bez konzervansa i samo je pasteriziran. Dakle zagrijan na 75 C i spakovan u flaše te zatvoren. Mogu napraviti mutni i bistri (filtrirani) sok. To je ono što ja znam, neka me držat za riječ za temperaturu no mislim da je oko 75 C. I sok se može čuvati dvije godine. A što se okusa tiče to sam određuješ sa sortimentom jabuka. :cao:
 
Odg: Jabuke

A sto bi koristio konzervans, ako moze pasterizacijom da odrzis kvalitet soka narednih par meseci? Izbegavaj konzervans u sto sirem luku, :nono:jako je stetan po zdravlje!!!
 
Odg: Jabuke

draganpan je napisao(la):
E super, a da li mogu da se koriste konzervansi i koji?

Nevidim razlog zašto bi koristio konzervansa ako nemoraš? :sta: Čemu to?

A koji bi mogao koristiti to ti neznam reći jer se nabavim sa tim ceremonijama.
 
Odg: Jabuke

Bećarina pusta je napisao(la):
nb-campari je napisao(la):
pozdrav svima, a velika molba onome ko zna da se javi i kaze. kako da nadjem i kupim torbu za branje jabuka, takozvana-kengur torba-, ko to pravi, ko prodaje? hvala do neba

U Hrvatskoj ih prodaje Ivan Kudec (voćarstvo Kudec), a u Srbiji ima neka firma koja prodaje
malčere, platforme i torbe od firme Hermes. Znam lika iz te firme samo sam zaboravio kako se firma zove. Kod nas su te torbe od 10-ak kg nosivosti oko 300 kn.
Pozovi firmu Agrol iz Temerina mislim da oni za Srbiju to prodaju ali samo da znas da su vise nego skupe. Ja ih imam preko 20 kom a sve su iz vlastite radionice a jako je jednostavno smotas krug(ne bas krug bukvalno) od 6mm gradjevinskog zeljaza i tako 2 ta kruga tj bolje receno elepse spojis sa komadima od 25cm tog zeljeza na 6 mjeta i stavis alikice sa strane da mozes staviti kais i
na to sve navuces verecu od umjetnog gnojiva i eto kengura. Za jedan ti je potrebno 3-4m zeljeza. Znaci prema obimu vrece pravis i obim tog krug(elipse). Ako se sjetim uslikacu ti pa postaviti sliku da vidis
 
Odg: Jabuke

majkl27 je napisao(la):
Bećarina pusta je napisao(la):
nb-campari je napisao(la):
pozdrav svima, a velika molba onome ko zna da se javi i kaze. kako da nadjem i kupim torbu za branje jabuka, takozvana-kengur torba-, ko to pravi, ko prodaje? hvala do neba

U Hrvatskoj ih prodaje Ivan Kudec (voćarstvo Kudec), a u Srbiji ima neka firma koja prodaje
malčere, platforme i torbe od firme Hermes. Znam lika iz te firme samo sam zaboravio kako se firma zove. Kod nas su te torbe od 10-ak kg nosivosti oko 300 kn.
Pozovi firmu Agrol iz Temerina mislim da oni za Srbiju to prodaju ali samo da znas da su vise nego skupe. Ja ih imam preko 20 kom a sve su iz vlastite radionice a jako je jednostavno smotas krug(ne bas krug bukvalno) od 6mm gradjevinskog zeljaza i tako 2 ta kruga tj bolje receno elepse spojis sa komadima od 25cm tog zeljeza na 6 mjeta i stavis alikice sa strane da mozes staviti kais i
na to sve navuces verecu od umjetnog gnojiva i eto kengura. Za jedan ti je potrebno 3-4m zeljeza. Znaci prema obimu vrece pravis i obim tog krug(elipse). Ako se sjetim uslikacu ti pa postaviti sliku da vidis
hvala, a slike bi vise nego dobro dosle
 
Odg: Jabuke

Muka mi je sa nabavkom ujednačenog sadnog materijala. Trebalo mi više sadnica, a dobijem npr. 5 dobrih, 2 katasrofalne i 2 sa razgranjenima. ::lose::
 
Odg: Jabuke

Becarina, ja sam gradjevinski inzenjer i mogu ti reci da su ti stubovi pali pre svega zato sto su LOSI, a siguran sam i da nisu PREDNAPREGNUTI... Naravno ima i toga sto si mogao gusce da ih postavis, ali nista ne bi pomoglo da si ih dublje zatemeljio, jer nije stvar do temelja, vec do stuba koji je slab, tacnije slab za taj razmak koji si ti napravio.... Da je slaba temeljna stopa on bi se ceo iscupao iz zemlje, ali kod tebe je stub pukao pri dnu! Moj savet svima da sami prave stubove :udri: Ja planiram na prolece za sebe da pravim i bice dimenzija dobrih 15x15cm, sa 4 sipke GA fi8, ali i sa uzengijama fi8 na 15cm ili fi8 na 10cm, ali samo pri dnu stuba, tacnije na nekih max. 1m od temelja-ovo nece dati stubu da se slomi... Eto to je ono sto ja mogu ljudi da pomognem...
Jedno pitanje za vas: Ja planiram da posadim jabuku, tacnije zlatni delises + 2 oprasivaca, ali moje imanje je na 1200 metara nad morem... Imam vec neke sorte jabuka, cak viljamovku krusku, ali me plasi to sto zlatni delises stize sredinom septembra meseca, pa se bojim da li ce moci da sazri? A nameravam na nekih 40 ari vocnjak, pa nije bas da se igram sa tim...Ima li neko iskustva sa vecim nadmorskim visinama? Pozdrav svima ljudi!
 
Nazad
Vrh