Vilina kosica kako je suzbiti ?

topalovic

Moderator
Učlanjen(a)
26 Apr 2009
Poruka
2.705
Lokacija
Grabovac kod Obrenovca
Danas obilazio lucerku i moram reci da se vilina kosica od prosele godine udvostrucila pa me interesuje cime je vi suzbijate i dali je imate na njivama
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

gromoksan,spricam sa rucnim spricom,malo vise nego sto se rasiri.posle detelina ponovo nice.ubija ono sto vidi(70% efikasno)
ili balu slame rasirim vece nego sto je zahvaceno podrucje,ne dozvolim da se veliko rasiri.slama se upali,sve unisti i kosicu i detelinu.(100% efikasno)
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Zavisi koja ti je vilina kosica u pitanju .Ima jedna koja unisti lucerku /bledo -zute boje i dosta je tanka/,ili druga koja je zatvoreno zute boje i debljih niti te se posle kosenja ne pojavi odmah te ni ne unisti lucerku.Navodno pivot mozeda se koristi za vilinu kosicu ali on vise unistava ovu drugu. Sto se tice one prave mozes mozda spreciti da se nesiri dalje prskanjem totalom /ali unistis i lucerku/ samomesta gde je ima.Inace tu gde se pojavi vilina kosa i posle 6-8 god ako ponovo sejes lucerku ona ce se pojaviti. Kad je primetim da je krenula ja pokosim taj deo rucnom kosom odozgo da lucerka ima sto manje lisca i oprskam taj deo totalom.Kad sam procitao Robertov post setih se za spaljivanje . Nekada sam radio sa butan bocom i brenerom.Malo siri krug sprzim . Bitno da je na vreme primetis.
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

ma ja sam je danas isprsko rucnom prskalicom i sipo sam neki preparat zove se kerb kaze da je jedini registrovan za vilinu kosu u lucerki
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Reglone forte.Sa njim suzbijam uspešno vilinu kosicu u lucerki.U ledjni špric naspem 2dcl na 15lit i okupam pošteno ogumak sa vilinom kosom.Reglone ne deluje na koren lucerke tako da ona ponovo krene ali vilina kosica ostaje bez domaćina i suši se drugačije ne može da se reši taj problem.Postupak ponavljam ako treba i više puta
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Mislim da ako je ona prava ima da se provuce pored kerba. Daj boze da gresim. Reglon isto radi sto i gromokson.
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

ljudi,rasirite slamu i upalite.
nema viline kosice,nema deteline. :D
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Probao sam sa slamom nisam dobio neke rezultate.Za sada sam zadovoljan Reglonom jer se nije pojavila ni jednom na tretiranim mestima
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Ma i ja sam probo slamom prose godine ali opet krene prsko sam i pivot-om celo luceriste ali nije imalo efekta.Ali ove godine sam cuo za kerb pa sam probo a rezultate ce da vidimo,a uzgred sam primetio da ima dve vrste viline kosice ima je koja je zuta i ona koja je crvena kod mene u selu kazu da je treba ukosavati dok ne pusti seme ako pusti seme onda si nagrabo jer jedna caura sadrzi i do 2000 semenki koje tu ostaju za naredne godine.
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

ta crvenija se kod nas zove sumska vilina kosica,ta nije opasna po detelini.
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Tu crveniju zovemo morski popanac
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Kazi slobodno kakve veze ima sto se neko smeje.
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Kad pokosiš lucerku , leđni špric i poprskaš totalom . Ako ne uspe iz prve iz druge sigurno. Lucerka će malo bolovati ali će ostati na njivi . :cao:
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

Neće ,ako je odmah po kosidbi poprskaš .Jer tada lucerka nema neku vliku površinu prianjanja ... Radio sam par puta , ali hvala bogu uvek imam svoje seme u kome nema viline kosice .
 
Odg: vilina kosica kao je suzbiti

nemam ni ja problema sa njom ali moguce da total nesmeta bas kada se kosi jer inace on ide preko lista !
 
Nazad
Vrh