Višnja

A koristis li etrel?
Ja pokusavam bas da berem, dakle ne da tresem. Imam I neki tresac ali posto visnje prodajem na pijaci pokusavam da to bude bas breba.
Poceo sam i skoro dovrsio neku platformu za berbu a da li cu stuici i da je upotrebim ove godine ne znam.
Danas sam obrao prvu kolicinu, malo jeste, par desetina kilograma, ali sutra ce na pijac pa da vidimo cenu :)
 
Ethrel sam koristio prošle godine. Ove godine planiram pametnije tj. prskati u razmacima, ha danas, ha sutra tako da mi dospijeva kako budem stizao brati a možda nešto i ne poprskam jer nemam iskustva pa da vidim kakva je razlika sa i bez Ethrela. Inače će sve ići u industrijsku jer za pijac nemam mogućnosti (radna snaga) a to će biti problem i za branje.
Načuo sam neku cijenu od 0,65 € . Kakva je cijena kod vas, pijac - otkupljivači jer kod nas kažu da Srbija određuje cijenu višnje (da bar određuje i cijenu repromaterijala).
Ta platforma ili neki kišobran nam je sljedeći projekt pa ako nije patentirano i zaštićeno intelektualno vlasništvo može neka slika.
 
Pa ne verujem da ce u otkupu biti bas 0,65 evra. Bilo bi dobro ali ipak mislim da ce biti ispod toga. Ja cu eto bas sutra biti u prilici da razgovaram s acovekom koji je dosta upucen u sve to i ako budem mogao da mu isicackam neku informaciju naravno da cu preneti ovde. Radi se o veoma jakoj firmi, najveci su otkupljivaci visnje u Srbiji daleko.
Zna se da visnje nema dovoljno, da su zalihe skoro potrosene, da cena koncentrata od visnje raste i d a svima treba. E sad kako ce se to odraziti na cenu, da li ce uspeti da odglume nezaintersovanost ili ce odmah u klinc medjusobni pa ce cena skakati videcemo. Ne bi trebalo da bude problema oko plasmana visnje ove godine.
Ma nikakvo patentiranje niti ista slicno oko platforme, cista improvizacija,
Naravno da cu slikati samo jos par detalja da doradim. Inace to sam pravim, mislim najneposrednije sam, konstruisem,varim, secem .
Jedina sugestija je od komsije koji me zamolio da deo na kome ce stajati radnicE bude resetkast, da se vidi kroz njega odozdo :)
Ne znam zasto :)
 
Sto se tice Etrela on je jako dobar preparat bez obzira o kakvom se branju radilo rucno ili masinsko.Jednostavno ujednaci plodove i lakse se bere,ja planiram da Etrelom prskam 15.06 a samo branje ocekujem krajem meseca.
Moj zasad je 4*2m i star je 11g.Prosle godine sam imao los prinos,razloga je vise ali mogu reci samo da je 2 dana pred berbu bilo 30cm vode u vocnjaku .Slike stizu u ponedeljak.
Cena bi ove godine trebala biti jako dobra iz vise razloga pominju se stvarno smesne cifre ali nesto oko 45-60 je realno
 
Pa evo obeacnog
Visnja (oblacinska) je na valjevskoj pijaci danas prodavana po ceni od 100 dinara (Batad, to je oko evro,nesto malo iznad) i nema je mnogo jos uvek.
Na osnovu razgovora sa vec pominjanim gospodinom sam zakljucio da se veruje da ce u otkupu nece biti ispod 0,5 evra.
Sve je to jos u domenu nagadjanja ali prilicno je izvesno da ce cena biti veca nego prosle godine i to znacajno veca kao i potraznja za visnjom.
 
Danas na autopijaci u Osijeku (gdje je ponuda voća malo slabija mada je tu i veletržnica) višnja samo na jednom mjestu i to u mjerici (kao za jagode) 5 kn =0,68 € a trešnje od 8 - 12 kn = 1,09 - 1,64.

Daleko veća potražnja za višnjom se već osjeti mada malo pritajeno a sad je samo pitaanje mešetara, otkupljivača i ostalog što si pisao u jednom postu, da ne ponavljam, kako će na kraju biti jer mi višnju moramo obrati. Mada je i to relativno jer mi je prošle godine jedan otkupljivač nudio smiješnu cijenu s argumentom da ja višnju svedno moram obrati a trošak branja bi bio skuplji od spomenute cijene. Moj kontra argument je bio da ću je stresti na zemlju i opet nemoram njemu prodati.
Danas sam iz drugog izvora ćuo da se spomonje 0,60€. Ovih par dana živimo u iščekivanju.
 
Danas slikano i to je među zelenijima a ima ih skoroi dozrelih.





Danas planiram prskati Ethrelom a berba od 22. pa nadalje.
Pitanje je dal još sačekati dan-dva i sa Ethrelom i sa berbom.
 
Poslednja izmena:
Može mi neko ovo pojasniti.?

Kod višnje treba naneti
150 ppm, odnosno 0.24 lit. na 378 litara
vode sa nejoničnim surfaktantom, 7 - 14
dana pre očekivane berbe.
 
A šta je 150 ppm

A jel to znači da obavezno treba 1000 lit/ha i 0,5 la Ethrela ili može kako sam ja mislio 450 lit=ha i o,5 lit Ethrela.
 
Sa sajta http://www.bayercropscience.com.hr/

Ethrel

Etefon, 480 g/lit

SL: tekući koncentrat za otopinu

Primjena
Sistemični fiziotrop kratke perzistentnosti u: nasadima višanja, u količini 0,5-0,7 lit/ha u 1000 lit vode/ha (tj. 50-70 ml u 100 lit vode na 1000 m2). Tretirati treba u početku dozrijevanja plodova višnje u cilju ujednačenog dozrijevanja plodova i lakše berbe. Niža preporučena doza koristi se pri suhom i toplom vremenu, a viša pri hladnijem vremenu.

rajčici, u količini 2 lit/ha u 1000 lit vode/ha (tj. 20 ml u 10 lit vode na 100 m2). Tretiranje treba obaviti u početku dozrijevanja rajčica u cilju ujednačenog dozrijevanja.

Ograničenja
smije se primijeniti samo jednom u vegetaciji, ne smije se tretirati pred kišu, alkalnu vodu se ne smije koristiti za pripremu otopine jer se u njoj ubrzano razgrađuje, vodi treba podesiti pH na 6, iako nije perzistentan u tlu, nakon berbe na tretiranu površinu ništa se ne smije saditi i/ili sijati 30 dana na tlima čiji je pH ispod 6,0 u polju, primjena iz zrakoplova nije dozvoljena.

Fitotoksičnost
prilikom primjene mora se spriječiti kontaminacija susjednih usjeva, kod rajčice tretiranje pri temperaturi iznad 30 °C može izazvati fitotoksičnost, umjereno stimulira defolijaciju masline.

Mogućnost mješanja
Ne miješati sa drugim sredstvima. Zabilježeni su slučajevi jake fitotoksičnosti u kombinaciji sa bakarnim kao i s ditiokarbamatnim fungicidima.

Karenca
Sedam dana za višnju i rajčicu.

Samo ne znam je li vrijedi prskati sredstvom koje je fitotoksično?
 
Pozdrav.
Imam 2 hektara višnje, (1h olačinska i 1h maraska), polako sam počeo sa berbom oblačinske višnje i zadovoljan sam s obzirom da sam voćnjak posadio u novembru 2006 godine. Inače drago mi je što možemo da podjelimo svoja iskustva.
Berbu za sada obavljam ručno, a imam u planu da pravim tresač.
 
Da li imate problema sa žilogrizom?
Kod mene (kao i kod svih mojih komšija) to pravi velike probleme?
Voćnjak je podignut u 2006 godini i do sada sam svake godine zakopavao neke od zemljišnih insekticida (galvation, bevenmet, radar, durzban ), pa i po dva put godišnje, ali uprkos tome i sada pronalazim oboljela stabla, ne u nekom velikom broju ali ima. Da napomenem da se žilogriz pojavljuje mnogo više na oblačinskoj višnji, koja je izdanak, nego na maraski koja je kalemljena na trensli.
Postoji li neko sredstvo koje može da djeluje na larvu i spasi zaraženu voćku?
 
Kod nas otkupljivači izašli sa cijenom 0,44 € . Navodno je potražnja za višnjom jaka i u okolnim zemljama (Bosna) ali je cijena ta.

Kako je kod vas, kod otkupljivača a kako na pijacama.
 
Nazad
Vrh