Višnja

Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Ma nesto sto brzo i visoko raste a podnosi gust sklop. Posto je vidim kod tebe ravno i cini se da ima dosta vode topola bi mogla. Samo problem sa tim zasadima je sto zasenjuju dosta posebno ako je parcela ili mala ili nezgodno postavljenja ( dugacka po pravcu dominantnih vetrova pa taj pojas mira da bude dug)
A proredjivanje...pokusas (jos uvek mozes) da svaku formiras priblizno nekom uzgojnom obliku posto vidim da ima i nesto sto je blizu piramide (druga slika u fornjem redu) i nesto sto je blizu vaze (prva u gornjem) nemoj (moj ti je savet) sad vracati sve na isti oblik vec rezi svaku na onaj oblik kome je pribliznija.
Kad to radis pokusaj da ispostujes pravila za taj oblik (piramida - osovina i na njoj spiralno rasporedjene osnovne grane na 30 40 50 cm, vaza- tri ramene i na njima bocne) a sve ostalo ukloni.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Za taj pojas nemam mjesta ni uvjeta.

@ironman upravo krećem u akciju pa ću opet poslikati da prokomentiramo rezidbu.
 
Višnja Maraska.
visnja-maraska-21042011.jpg
 
"Dah usne vrele visnje nagonile na blud " Stulic :)

Zaista jeste lepo stablo visnje u cvetu.

Ja i nisam bas od onih koji ima neke preterane emocije prema vocu, smatram to poslom i trudim se da tako to posmatram, ali uhvatim sebe da odem do vocnjaka "nako", da se nadjem u tom cvetu, izmisljam razloge da bih otisao: te da pogledam precvetava li, te ima li monilije, te ovo ono, a osnovni razlog je ipak da budem tu.

Ne pricam o ovome uglavnom, ali eto izvuce mi :)
 
Malo sam obilazio višnjike i mogu reći da je zametanje plodova puno manje nego što je to cvatnja obećavala. Hladno (mraz) i oblačno vrijeme, jak vjetar i uslijed toga smanjena aktivnost pčela učinili su svoje. Ništa bolje, a rekao bih i gore, je prošla šljiva. No nasadi koji su prošle godine zadržali lišće do kraja vegetacije (dakle zdravi nasadi), nasadi koji su kvalitetno ishranjeni i kvaliteno orezani, oni su puno bolje podnijeli ove jako stresne uvjete za višnju i ostale koštićave voćke i tu se neočekuje velik podbačaj u urodu.
 
Ja bih još dodao sušu jer je kod mene palo od početka godine 85 litara m2 i to naravno nesrazmjerno. Pored svega što je Bećarina napisao smatram da je i to razlog sledećoj slici, hoću reći da mi je to nekako rano za današnji datum ili možda griješim?



Uploaded with ImageShack.us
 
kod mene je danas tukao grad. Na zemlju je oko20% ploda. Velicina zrna grada je bila kao orah. pitam sve koji mogu da mi pomognu kako da da zastitim rod koji je ostao na drvetu a dobio je udarac. Danasnje nevreme u nasem kraju je napravilo ogromne stete tako da su pojedini vocnjaci pretrpeli stetu i do 100%.
 
Pa probaj malo stimulatorima. kalijum je dobar za zarastanje rana, neko folijarno djubrivo sa vise kalijuma, moras odmah i nekim fungicidom to istretitirati, a sve to kosta.... Da se posledice apsolutno ukolne ne mogu a nesto moras da pokusas.
Meni je prosle godine sljivu na 10 15 dana pred berbu unakazio, znam kako ti je.
 
Poslednja izmena od urednika:
mozda i nekim sredstvom od trulezi doneo sam uzorke pacu konsultovati i zastitare problem ce biti najveci sto nemogu odmah da udjem u parcelu posto je velika vlaga ogromna kolicina vode je pala.
 
Pa da, na to sam i mislio. Fungicid. Sad su moniliji (trulezu plodova) sirom otvorena vrata. Javlaju sad neko lepse vreme, do sutra popodne bi trebalo da osusi dovoljno da moze da se udje.
Koliko imas pod visnjom? Oblacinska?
 
Pod oblacinkom i mam 350 stabla na 30 ari, ostalo su mi sljivici podstenlejem ima malo ruska, kao i mali vocnjak pod jabukom oko pola hektera za koji sam sam kalemio sadnice i to vecinom stare sorte sve koje sam nasao na mom terenu. Ovaj je star4godine, ove je poceo i da radja na pojedinim sadnicama bice to prava oaza stqarih sorti.
 
Pozdrav svima,
vezano za problem oprasivanja oblacinske viesnje u losim vremenskim uslovima,za takve i slicne probleme ja vec duze vreme koristim Nevirol wp 50.Bez obzira kakvo je vreme oprasivanje je zagarantovano,a prinos zavisi od kondicije vocnjaka.Ja posedujem 1.5 ha 2009g nabrao sam 52t sa te povrsine.Inace tretiranje se vrsi u fazi punog cvetanja u kolicini od 500g na1000lit vode.Tretiranje se vrsi u punom cvetanju i nakon 24-48h.Cena ovog preparata je oko 12€ 1kg.Bitno je napomenuti da ovakav nacin tretiranja vocke zahteva i maksimalnu kolicinu prihrane i navodnjavanja,cak mnogo je vazno prihraniti visnju odma (10-15 dana) nakon branja kako bi bila u punoj snazi za sledecu godinu.
Za ovu godinu sam pripremio berac visnje u verziji " uradi sam" pa cu videti kako ce biti.
 
Ja posedujem 1.5 ha 2009g nabrao sam 52t sa te povrsine
Svaka cast, zaista prinos za hvalu. A 2010?
I koliko je star vocnjak, koje je rastojanje?
Za ovu godinu sam pripremio berac visnje u verziji " uradi sam" pa cu videti kako ce biti.
A jel moze neka slika toga bez obzira kako ce da funkcionise?
 
Evo se i ja pripremam za berbu. Majstor (inače moj dobar prijatelj) i ja smo napravili tresač traktorski jer mi se na omo kineskom od prošle godine raspala glava. Cerade ćemo razvlačiti ručno oko voćke i onda ide jedan sa motornim puhačem - kineskim (Nikako da se naučim na greškama ali je cijena bila odlučujuća-bilo na poniženju) i onda u gajbice.
tresa2.png


 
Nazad
Vrh