Višnja

Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Koju sortu ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

sport je napisao(la):
Zdravo, ja imam visnju sortu Oblacinsku. Vocnjak star godinu ipol, sad formiram koronu-krosnju i moze li mi neko reci kako treba rezati visnju ili ako ima neka slika od vocnjaka sa visnjom. I kolika ja cena visne ove godine, :ppozdrav:.

Posto je vocnjak star vec godinu ipo (znaci zasadjen ili u jesen 2008 ili u prolece 2009) vec si nesto uradio na rezidbi. Prvo bi trebalo znati sta je uradjeno da bi se eventualno predlozilo sta dalje.
Inace za visnju se preporucuje poboljsana piramida ali u svakom slicaju neka kruna sa centralnom osovinom. Oblik zavisi i od razmaka sadnje a posto ti je vocnjak vec posadjen trebao bi reci i na koji razmak.
Oblacinska "sorta" je prilicno sirok spektar klonova ali sto se krosnje tice ipak se tretirati kao sorta.
I ja imam oblacinsku (oko 500 kom) razmak sadnje je 4x2.5 m, kruna je piramida (nisam bas insistirao na teoretskoj preciznosti "poboljsane piramide" a zasad je u sedmoj vegetaciji pa ako nesto moze da ti pomogne da li da uradis kao ja ili da menjas evo ti slika
Slikano telefonom pa koliko sam uspeo da prikazem ne znam
Pojedinacno stablo


picture057g.jpg


neki generalni pogled

picture059y.jpg


i detalj roda (naravno izabrani detalj :) )

picture061v.jpg



Cena je od 20 dinara kolikoje najavio Nektar iz Backe Palanke sa mogucnoscu podizanja cene (sto ce se najverovatnije i dogoditi) do 70-80 dinara na valjevskoj pijaci kod prodaje na malo. Trgovci vocem na pijaci placaju oko 40-50 dinara na veliko. (1 euro oko 103 dinara).Treba imati u vidu da je oblacinska visnja koja je dominantna tek pocela sa zrenjem pa se cena moze menjati.


draganpan je napisao(la):
Zna li neko zasto moje visnje zute i opadaju

Plod ili list?
List verujem.
Najverovatnije je u pitanju pegavost lista, bolest ciji je uzrocnik gljiva blumeriela japi. Suzbija se fungicidima ali borba treba d abude kontinuelna pocevsi od zimskog prskanja pa preko tretiranja kada se pojave povoljni uslovi.Vlazno prolece je idealno za razvoj ove bolesti.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

[

draganpan je napisao(la):
Zna li neko zasto moje visnje zute i opadaju

Plod ili list?
List verujem.
Najverovatnije je u pitanju pegavost lista, bolest ciji je uzrocnik gljiva blumeriela japi. Suzbija se fungicidima ali borba treba d abude kontinuelna pocevsi od zimskog prskanja pa preko tretiranja kada se pojave povoljni uslovi.Vlazno prolece je idealno za razvoj ove bolesti.




[/quote]
Ne list. Plod zuti. Imam sliku sljiva koje zute na temi sljiva
zimsko prskanje pred cvetanje i po cvetanju sam izveo chorusom
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

[/quote] koju Ti sortu višnje imaš kad kažeš da je kod tebe dobrog kvaliteta?
[/quote]

Stvarno ne znam,imam par drva, pre ovih obilnih padavina se pokazalo da ce biti dobar rod.Posle padavina, onih dugih,opeklo sunce i brzo uzrile.Kvalitetne su jer su tvrde a zrele i imaju slast.Naravno,zbog kise nisu nesto slatke kao sto se ocekivalo, ali dobre su.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Kengur interesantna Ti je ova tema oko višanja ali velika je razlika u agrotehnici ,uzgoju , sadnji itd industriske ( oblačinke ) i recimo ove što ja imam stone ( marela,španska itd. ) koja se bere isključivo ručno, tako da je moj predlog za sve koji pišu na ovu temu da se natpomene o kojoj se višnji radi ::namigivanje:: tako će i oni koji postavljaju neka pitanja dobiti preciznije odgovore :cao:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@MARCELO
koju ti visnju imas ja imam nekih 250 stabala sumadinke i zadovoljan sam samo sto je zajebano sto je malo teza za rezanje bujna je kao sorta jos je kod mene podloga tresnja pa ubi boze sto se tice zastite nije preterano zahtevna i daje solidan rod :D
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@MARČELO

Da, u pravu si potpuno.
Radi takvih je i postavljena ova tema.
Mi mali korisnici ovog voca mozemo i da naucimo nesto od onih koji imaju vece povrsine pa da to znanje i primenimo na adekvatan nacin.

:ppozdrav:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@ kicca
Ova višnja što ja imam mislim da je sorte marela , jako malo ulaganja ima u ovu sortu ,orezivanje i đubrenje je minimalno a što se tiče neke zaštite može eventuano samo od monilije ali nije obavezno , mada ja moje nisam nikad prskao , jedino je nezgodna za branje jer moraš da poznaješ skoro sve akrobatske veštine :haha: pogledaj slike koje sam stavio 08 juna pa će Ti biti jasno.
35m1dg9.jpg
I ovo se dešava da na jednoj peteljki ima 3 višnje ali verovatnoća je 1:100000
2ighcf7.jpg
i ovo je nezgodno što se bere zajedno sa peteljkama( nema mašinskog branja) :cao: :cao: :cao:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Da li neko zna kakva je sorta KELERIS, prošle jeseni sam posadio par komada pa da znam šta da očekujem
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@omegapn
Verovatno je rec o visnji Keleris 16 slicna kao sumadinka stize par dana kasnije priblizne krupnoce ali malo svetlije boje i neki kazu prijatnijeg ukusa/manje kiselina/mozes da ocekujes kvalitetne plodove u svakom slucaju :ppozdrav:
Inace ono sto je kod nas odomaceno kao Oblacinska visnja je ustvari Keleris 14 Danska sorta
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

@omegapn

Jes gledao da u pretrazivacu ukucas KELERIS i da dobijes neke karakteristike te sorte
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Jesam ali sam hteo neko lično iskustvo, inače njen list me potseća na trešnjin list, ovalniji je i svetlije boje
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Isto je i sa organoleptickim osobinama i one povlace dosta na tresnju ima je kod mene u selu relativno dosta 10ak Ha i Hvale je
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Jel moze neko makar u kratkim crtama da napise sta se sve radi oko visnje izmedju sadnje i berbe. U raspravi sam s jednim covekom koji kaze da samo posadis, cekas 3 godine, i nista ne radis, i dobijes najmanje 7 tona po hektaru.
Uzgred, koliko kosta sadnica sad?
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Pa ako ste u raspravi mislili na Oblacinsku /keleris14/visnju on je blizu istine jer najveci neprijatelj visnje je monilija koja se pojavljuje sa pocetkom radjanja jer narodki receno kroz cvet ulazi u lastar zarazi ga i osusi a 7 tona je toliko mali rod da ces to dobiti sigurno ::namigivanje::
Znaci ako hoces ozbiljniji rod od oko 20t/ha posadis i prve dve godine radis samo zimsko prskanje i eventualno jos dva tretmana od lisne pegavosti,vasi i surlasa to su uglavnom jeftini preparati tako da nije neka investicija naravno tu je i borba protiv korova i djubrenje kako bi se stabla razvijala sve u svemu nemoze nista da se posadi i ne dira samo cekas rod :nono:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Razmak sadnje u zadnjih par godina je postao vrlo rastegljiv pojam.Zavisi od toga koliko roda hoces i koliko hoces da ti traje vocnjak cesci zasadi daju vise roda ali stabla brzo "izgore".Zasadi koje sam video sadjeni su 4*3m i cini mi se da je to optimalno :ppozdrav:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Kakva je situacija sa ovogodišnjim urodom višnje? Koje su otkupne cijene (po klasama) u vašim mjestima?
 
Nazad
Vrh