Višnja

Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Zaboravio sam na veličinu uvratina. Ostavio sam 12 metara od žice do početka reda, jedino mi je na par mjesta 10 metara jer mi tabla nije pravokutna. I ja sam na svojoj vučenoj tanjirači stavio manje krajnje prednje vanjske diskove i manje krajnje zadnje unutrašnje diskove i to čak sam i predzadnje stavljao malo manje (sredina između zadnjeg i trećeg od kraja), no svejedno ona nemože toliko ravno raditi i ravnati ko sjetvospremač. Zatim ti se zna dogoditi da ti se tanjirača nekda malo zabaci na red ili od reda voćaka (jer je ipak na okruglim diskovima) dok se to kod spremača jaaaako rijetko ili uopće nedogađa što znači da možeš ići bliže redu. Ljepše, brže i efikasnije radi spremač. Tanjirača dosta sabija zemlju i poprilici diže vlagu.

Ja na spremaču imam dva reda letvičastih valjaka i onda nema brda iza njega.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Kad smo sadili ucinilo mi se da je 8 m dosta ali kad zakacim vucenu tanjiracu ,em traktor 4 m + ranjiraca 5.5-6m bice cupavo.Na prvoj bareriji do traktora su mi sve veliki diskovi 560mm .Predpostavljam da si frezu izbacio iz opcije zbog velicine parcele.Ide sporo ali najvise pravi vazdusastog sloja tako da to korovu ne odgovara. Sad kad krene korov na prolece ,a bacio sam mnogo stajnjaka sigurno ce ga biti mnogo, probacu komsijin setospremac pa cemo uporediti.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Da, ali probaj stavit pačije noge širine 15 cm i onda neće bit problema, a ovako će ti se sa standardnim noževima provlačiti korov između njih.

Uskoro mi treba doć stroj s kojim ću u jednom prohodu obrađivati međured i red.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Kako izgleda da masina ? Malo pojasni kako medju red i red ?Ako se nevaram tebi je medju red kao kod mene 5 metara.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Gruber je zahvata 2,5-2,7 metara i na desnoj strani ima podrezujući nož iznad kojeg imaju dvije sekcije rotodrljače pogonjene hidromotorom i ta bočna kombinacija se odmiče od voćke na šemu ticala i obrađuje unutarredni pojas. Tako da ja odem gore dole i komplet red je obrađen.

Da 5 metara je red od reda.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Na slicnom principu radi ( ako je to to ) i roto-freza koju sam video na sajmu u NS . ima pipalicu koja kad naidje na vocku uvuce frezu i vraca je kad nema otpora.Nego pitanje je ako imas postavljen sistem kap po kap koji je po zemlji u redu od te obrade nema nista :nono:
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

to nije losa ideja .reci mi da li si ti podigao creva za navodnjavanje u jabukama i kako.
Imas li neku slikicu tog grubera.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

U jabuci je jednostavno zato što imaju žice između stupova pa onda cijev okačiš kopčama za prvu žicu i to je to.
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

""""U proizvodnom zasadu višnje podignutom jednogodišnjim sadnicama s prevremenim grančicama, zastupljene su "šumadinka", "reksele" i "ujfehertska grozdasta". Posađene su na četiri metra međurednog razmaka, a u redu na 1,5 i dva metra. To znači da po hektaru ima 1. 666, odnosno 1250 stabala. Kalemljene su na podlogu "kolt" i formirane kao vitko vreteno. Visina debla je 40 centimetara. """"""

""""Na dva metra rednog rastojanja prosečan prinos "šumadinke" bio je 31,8, a na metar i po 34.4 tone po hektaru. Ovo je, istovremeno, najveći ostvaren prinos u svim kombinacijama sorta razmaci sadnje. Prosečna masa ploda bila je 7,48, odnosno 7,40 grama, što je gotovo zanemarljiva razlika i potvrda izuzetnog kvaliteta višnje. To znači da povećanje prinosa ne mora da bude na štetu kvaliteta. Naprotiv, pri punoj agrotehnici prinos i masa plodova mogu da budu direktno zavisni. """"

""""Stručnjaci smatraju da se gajenjem višnje u gustom sklopu može povećati prinos po hektaru u odnosu na prosečne za 2,5 do 3,5 puta. Ulaganja nisu mnogo veća pa se ovakva proizvodnja isplati. Takođe, rezidba i berba su lakše, brže i jeftinije. Iako je prinos najvažniji pokazatelj, uvođenje gustog sklopa opravdava i kvalitet ploda. """


ovo sam prekopirao sa www.poljoprivreda.............
ali ovako bih mogao da zamislim rastojanje 4x2 sorta oblacinska
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Nije frka da se postavi direktan link odakle je tekst preuzet, čak je poželjno da se ne bi vlasnici sajta kasnije žalili. :cao:

Vidim da se hvali sorta Šumadinka, ima li nekih iskustava o njoj sa terena
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Znam za oblacinsku visnju da nije problem oko plasmana,jer je ona namenjena za preradu kao i za konzumnu upotrebu sve ostale sorte su dobre mozda i bolje ali je plasman diskutabilan.
Moj vocnjak je u 10 god 1.5 ha 4*2 m ukupno 1875 stabala ,kada sam posadio rekli mi da to nije ok i da to nevalja :nono:

kako je razmak mali izmedju stabala pokusavao sam sve metode odrzavanja prostora,po savetu strucnjaka uledinio sam sredinu i sada je redovno kosim dok izmedju stabala radim frezom sa pipalicom.

Sto se tice prinosa nisam bas zadovoljan max sam imao 30 000 kg dok vocnjak dve god.stariji od mog sa istim sklopom samo u boljoj formi dao je iste god 60 000 kg na 2 ha. ::novac::

Racunica je ovakva 1/3 ode na berace,1/3 ode na odrzavanje i 1/3 ostaje cisto
visnja trenutno ima ok cenu stim sto treba gledati prinos a ne cenu sa 10 000 kg/ha si na 0 preko toga je zarada !!!! ::novac::
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Hteo bih da nabavim nekoliko stabala Španske Marele. Jel neko zna gde može da se nadje i koja je razlika sa običnom Marelom, ako razlike uopšte ima?
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Kakva je situacija sa prinosima, krupnoćom, kvalitetom, suhom tvari...? Kako se kreće cijena, rokovi i načini plaćanja...?
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

::namigivanje:: E Bobo, Bobo... To smo odavano apsolvirali, sad smo otišli stepenicu gore. ::namigivanje::
 
Poslednja izmena od urednika:
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

sta te bobo zanima daj malo konkretnije, jel ti treba za distribuciju ili uporedjujes cene??
 
Odg: Višnja i sve u vezi višnje

Koliko sa upucen ovde kod mene je jako mala otkupna cijena visnje, negdje oko 15-20 euro centi po kilogramu.
 
Nazad
Vrh