Višnja

kod nas se visnja orezuje od 20 februara do 10 marta,to bi trebalo da je najpovoljnije vreme
 
Bećarino, da nije malo preoštra rezidba? :sta:

I je i nije. Još ovu godinu bi trebalo dati naglasak na formiranje krošnje tako da sam ju malo oštrije orezao. Ovo je bilo za primjer, a ako pogledaš voćke na desnoj strani vidit ćeš kako ih je gazda orezao i tako će izgleda i ostati. Nek te nebune majske kitice, na deblu i jačim granama, koje izgledaju kao da su tu odrezane neke manje grane. Voćnjak je u odličnoj kondiciji i za očekivat je da će (ako sve bude uredu ove godine) se voćke ove godine dobro "nakitit" sa rodnim pupovima i grančicama, a i novim granama.

Viđam dosta primjera di ljudi jako malo il gotovo nikako nerežu mlade višnje (i one u rodu) pa kad im se onda za 2-3 il 4 godine krošnja doslovno zaguši onda se hvataju za glavu. U krošnji se mora znat red i raspored.
 
Tako je, podržavam tvoj stav u potpunosti! Ovo sad jeste presudno u prvim godinama. Ova višnja sa slike će i dati neki rod ove godine ali ima dobru osnovu da se formira za iduću godinu sa kiticama i kratkim rodnim grančicama. Ja bi samo za nijansu manje ogolijevao vršne dijelove primarnih grana prvog i drugog nivoa, jer vidim ima dosta i bočnih rezova. No, krajnji cilj je vidim isti :)

:ppozdrav:
 
Kako kažu stari, tko dobije na mostu izgubi na ćupriji ili tako nekako.
U sadnji sam izbjegavao stupiće jer poskupljuju sadnju i kao ne trebaju. Kad su se prvi put nakosile ispravili smo ih ručno, stupići kao ne trebaju. Poslije sedam dana kiše i vjetra ispravili smo ih opet stupići opet kao ne trebaju. To je bila kišna 2010. Poslije toga kod mene nije palo prave kiše. E sad prije kretanje vegetacije se više nema šta čekati već stupići kao trebaju. Posao je išao sporo jer je poslje izvjesnog rahlog sloja dolje jako tvrdo. Samo da vam kažem da je i krv pala. Naravno ne moja ja sam bio u logistici.




Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


Jel ovaj sistem vezivanja dobar?



Uploaded with ImageShack.us
 
U subotu konačno završena rezidba višanja.
Poprskano sa Cuproxatom i izvučene grane u jednom dijelu voćnjaka.

batad i ja sam imao takvih problema ali prve 3 godine i onda su prestale da se krive, ali muka je to kopati, zbijati, meni je druge godine skoro 1ha oblačinske nagnuo se na jednu stranu, nije mnogo ali se ipak moralo vraćati.
 
Meni 3 ha.
Jesi ih vezo na isti način i kakva su ti iskustva koliko dugo im je potrebno biti ovako svezano. 1 ili 2 vegetacije?
 
Ja nisam vezao ništa.
Okopao ih i onda vrati ih nabio nogama oko njih i nisam imao više problema.
Mislim da sam ih prve dvije godine popravljao, a sada su ko strijela imaš slike negdje iznad ili u temi slike voćnjaka.
A maraska koja je na magrivi stoji kao svijeća, ne miče ni milimetra.
 
Ti bre za te stubice si potrosio 15 metara drva :DD,ja sam posadio 200 komada ove godine jos 400 ali kod nas niko nije to ispravljao a iskreno da ti kazem nisam i vidjao kriva stabla,pozdrav
 
Kao ne treba a treba. Pirne jedan jači vjetar kad okiša i sve nakrivi (dok je mlad voćnjak).
 
Mozda cu i ja te stubice staviti ako vidim da se nka pocne kriviti,mada meni za drva nije problem jer imam tu pored visnjara bagremar pa cu seci stubove,znaci samo zabodem stub pored visnje i vezem je za njega?ali nadam se da necu imati potrebe za tim
 
Ma nece se kriviti, ne bi trebalo bar.
Kod Batada je, ako se dobro secam, podrucje sa izrazito jakim vetrom, plus, sudeci po prvoj slici i krosnja je formirana malo vise nego sto je neophodno, pa kad se to iskombinuje sa raskvasenim zemljistem eto belaja.
A ako se i iskrive evo Batad je naslikao kako treba (samo bez krvoprolica, ako moze :))
 
I ja verujem da se nece kriviti jer kod nas u okolini nema iskrivljenih stabalaa nisam video stubove pored vocki nikada,ove subote idem da prekratim visnje na 80 cm i da stavim oko svake po saku dve 15:15:15 ili kan videcu,pozdrav za sve a narocito za kolegu ironmana koji mi je mnogo pomogao svojim savetima u uzgoju visnje i dao puno korisnih informacija koje cu rado poslusati
 
Ne napisa nitko procijenu koliko treba tako stajati da se isprave. Problem je jer berem priručnim tresačem i vjerojatno ću u berbi morati razvezivati pa poslije berbe opet vezati.

Krošnja je takva jer su od sadnje krenuli festivali. Posađeno u izrazito sušno proljeće pa sam se sa cisternom od 5000 litara vozao po voćnjaku samo da se prime. Sljedeće godine kišna godina a i ja "malo" isforirao dušikom i ustvari drugi kat je prerastao prvi koji je nestao. A bio sam i na voćnjaku gdje tako namjerno urađeno zbog strojnog branja.
 
Pa trebalo bi to da se stabilizuje za jednu vegetaciju. Neces valjda biti takve srece da i sledece godine bude neka ekstremna oluja koja bi sve ponovo iskrivila. Naprosto ne postoji garancija da neka oluja nece iskriviti bilo koje stablo, pa tako ni tebi nista ne moze biti garancija da se vise nikada nece kriviti ali, kazem, verujem da ce se to srediti za jednu vegetaciju.
A tresac mozes da koristis i kad je to kolje tu, biras pogodnu stranu sa koje ces kaciti stablo i mislim da to tako moze da funkcionise? Ili gresim?

Hvala Dubansr, zasita mi je zadovoljstvo ako mogu nekom da pomognem. I u buduce, naravno sve sto budem znao rado cu reci.
 
U svakom slučaju ću probati bez razvezivanja. Što zbog obima posla što zbog manile.
Što se tiče tresača u planu je da se pravi model s fiksnom rukom jer ovaj s gurtnom za posljedicu ima poneku odumrlu višnju što se ove godine pokazalo.
 
Jeste bolji za visnje, cini mi se, da veza tresac-stablo bude cvrsta. Sa gurtnom, da bi efikasno treslo mlado stablo mora dobro da se nategne a to moze da bude problem. Za jaca stabla, starija sljiva npr nema tih problema.
 
U svakom slučaju ću probati bez razvezivanja. Što zbog obima posla što zbog manile.
Što se tiče tresača u planu je da se pravi model s fiksnom rukom jer ovaj s gurtnom za posljedicu ima poneku odumrlu višnju što se ove godine pokazalo.

Dobro rješenje, samo treba vodit računa da se stablo dobro "priveže" sa malom gurtnom jer u suprotnom nastaju ozlijede na deblu. Ja bi svakako odmah išao sa voćarskim voskom (il ga dražao na tresaču) i či se deblo-kora oguli odmah namazat. Gledao sam par takvih tresača (sa fiksnom rukom) u radu, sa jednim il dva stabla, i rade solidno, samo daj mobe na najlone i gas.

P.S. Ako se može bilo bi dobro čestito zalit te višnje nakon sadašnjeg natezanja i podizanja jer kiše uopće nema na vidiku.
 
Da bi valjalo, valjalo bi. I sad opet ide ono "ali". Bušili bunar u dvoru 5/4 " u privatnoj režiji za tehničku vodu ali izdašnost nikakva. Zato odustali i od toga i od planiranog u voćnjaku. Vode u moja dva kopana bunara taman za naše potrebe. U blizini voda na 10-tak kilometara gdje bi se mogao poslužiti. Sad računaj koliko bi trebao km napraviti da svaku zalijem s barem 20 lit a da vozim s cisternom od 2500 lit. Ako uspijem posuditi onu od 5000 krećem uskoro u akciju.



Ovakav sam vidio u akciji na malo starijim višnjama i nije bilo puno oštećenja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh