Višnja

U toku januara visnje su orezane i cekamo povoljne uslove za plavo prskanje. Kako je godina krenula, svasta se moze ocekivati.
 
Sve mi se čini da će rezidba ove godine biti po skraćenom postupku, bar kod mene. Sve drugo bi trebala da ispravi zelena rezidba. Da je samo višnja problem!
 
imam jedno pitanje u vezi visanja...posedujem zasad star 5-6 godina, i posle ovog snega u tom zasadu nekih 10-20 stabala su se zbog tezine snega rascepila na pola. u pitanju je uzgojni oblik kotlasta kruna...da li je moguce nekako zaleciti te vocke i kako? hvala puno unapred...
 
Imao sam takav problem, pre 4-5 godina, na nekoliko višanja. Takva stabla sam sastavio, ovio najlonom, pa gumom učvrstio. To sam uradio u vrhu stabla, na početku krune.Posle toga sam zamazao balegom razblaženom. Sve do jedna su "kaluzirale" i nastavile normalno da žive. Samo, to bi trebalo što pre odraditi. Inače su stabla bila u punoj zrelosti. Sada su normalna, kao i svako drugo stablo.
 
Poslednja izmena od urednika:
nebojsa11, to jeste veliki rizik kod kotlaste krune. Koji je razmak sadnje, i koliko ti je visoka kruna?

zupa100, jel postoji rizik da se isto ponovi?
 
vocar, ako misliš na iste višnje, verovatno da može ponovo da se desi, kao i svako drugo stablo. Međutim, još nisam video sposobnost biljke da se "zaleči" kao što može višnja.
 
Vocar, naravno da ima na nekim stablima smolotečine, ne na svima, ali to stablu ne smeta da obilno i kvalitetno rodi, bar do sada. Iz tog razloga nisam ni imao potrebe da ih čupam.
 
Kod mene su ove godine berači slomili par stabala, naravno to je moja krivica jer sve grane koje su se odcijepile, su pogrešno ostavljene (znači oni školski primjerci grana koje ne smiju ostati za ramene grane), ali promaklo pa šta sada.
Ja sam svaki taj lom srezao (poravnao gdje je za to postojala mogućnost) i namazao kalemarskim voskom a neke sam "stegao" onom krep trakom, kojom se zaštićuju prozori kada se farbaju, jer je to papirna traka koja drži jedno vrijeme i onda se sama od sebe raspadne tako da ne morama da je dižim kasnije a dovoljno ostaje na stablu dok se rana zacijeli.
Dok sam rezao u subotu naišao sam na par grančica sa monilijom (ovogodišnje), nema mnogo ali na 115 stabala sam našao na 2 po jednu granu i to me brine.
U cvijetu sam tretirao 2 puta, nisam imao mnogo padavina ali opet promakla ta monilija.
 
Odgovor Nešku na pitanje o njegovoj rezidbi vlastitog nasada: Teško je na osnovi slika reć šta i kako treba rezat. Ono što se može donekle dokučit je to da bi ja malo sredinu pročistio i vanjske izboje pod obavezno prikratio.Ima i grana koje bi trebalo sklonit. Razmak između etaža je na nekim stablima mogo biti i manji, al šta je tu je.
 
Pa tako otprilike i radim.
Da li kod Maraske postoji neki poseban način rezanja koji bi trebalo primjenjivati, jer je to veoma bujna voćka, barem u našim krajevima koju nije lako "obuzdati".
Ja sam imao kakav takav rod ove godine pa je porast malo stao a inače raste kao luda.
 
Bujna je zbog podloge na kojoj je. Nema posebnog načina rezidbe Maraske na toj podlozi. Nije poželjno da se reže "kratko" kao Oblačinska već na maaalo duže. Sredina se čisti, jasno osim kratkih jednogodišnjih izboja koji nose rod koji se kad počnu zadebljavat (iduće godine, jel) vade van. Smjena (tanjih) grana je brža zbog većeg i gušćeg veg. porasta. Kod nje je vrlo poželjno da se nakon prvih godina kad se krošnja isfromira voćka dobro optereti rodom da puno netera u izboje i mladice. Malo više pažnje treba dat ishrani dušikom.
 
Juče sam čitav dan rezao višnje, danas isti scenario. Boga mi, razvija se desnica ruka! :haha: Lepo vreme će biti odprilike čitave nedelje. Taman da završim rezidbu i oprskam je uljima! :cool:
 
Ja sam u subotu rezao čitav dan, juče nisam mada kako mi se čini moraću i nedelju barem jednu da radim.
Otprilike sam na pola.
Znam da je različito za sva podneblja, ali do kada je optimalno za rezidbu, ja nešto mislim da će moći tamo do 20 marta, a ne znam, možda se samo tješim.
 
Nazad
Vrh