Višnja

mozel mala pomoc

stric ima oko 300 stabala oblacinske visnje, na rastojanju 3x4.5m u 8 godini, pa ga interesuje cime politi da ne opada list i djubrenje jesenje - koje, kad i koja kolicina -
 
Visnja se posle berbe prska protiv lisne pegavosti ima vise sredstava recimo Captan ili Agrodin ili Delan ili dithane samo da napomenem da se visnja proiv lisne pegavosti prska od pocetka vegetacije u svakom prskanju bar ja tako radim i da kucnem u drvo:ppozdrav:
 
Poslednja izmena od urednika:
koja je ovo vrsta visanja?

92558964.jpg







32875367.jpg

35412200.jpg
 
Pozdrav drage kolege. Kupio sam 10ak ha zemlje u okolini Bora radi sadjenja visnje. Mehanizaciju sam takodje pokupovao, nesto je novo a nesto polovno. Moja molba vama je da mi pomognete oko odabira sorte kao i nacina uzorkovanja zemljista radi nosenja na analizu? S obzirom da zivim i radim u Nisu, zanima me gde bih mogao kod mene uraditi analizu tog zemljista?
Iskreno bih voleo da zasadim ''Sumadinku'', ali vidim da svi sade "Oblacinsku". Moze li mi neko pojasniti zasto? Napominjem da sam totalni laik u vocarastvu, moj zivotni put nema veze sa "zemljom" ni na koji nacin, ali bih zeleo da se oprobam u tome. To je moja zelja iz detinjstva.
Hvala unapred.
 
Odlucio sam se za kupovinu i sadnju Oblacinske visnje. Jel postoji neki rasadnik koji je pouzdan i prodaje kvalitetne sadnice Oblacinske visnje? Potrebno mi je nekoliko hiljada komada. Ne znam da li zbog velike kolicine je potrebno rezervisati iste? Dao sam zemlju na lab.analizu. Ocekujem rezultate, pa cu se posavetovati sa Vama oko daljeg tretiranja zemlje radi sto bolje pripreme za sadnju.
 
Sa čime ćete da prskate višnju nakon opadanja lišća (jesenje prskanje)?
Ja sam prošle godine radio sa Cuproxatom, međutim ove godine ne mogu da ga nađem kod nas u apotekama. Razmišljao sam da sam mješam modru galicu i kreč, međutim tretiranje sa Cuproxatom je dosta jeftinije.
 
Ja koristim CUPROZIN 35 WP već drugu godinu i nemam problema . Predlagali su mi Blauvit ali je skup a sastav je isti. Neznam koja je cena Cuproxata ali 1 kg Cuprozina je 1000 dinara i stavlja se na oko 300 lit . vode .
 
Cuproxat se u mom mestu moze naci za 800,00 dinara po litru.I mislim da je na ovoj ceni povoljniji od ostalih bakarnih preparata na trzistu,a uz to i dosta dobar zbog svoje formulacije.
 
Ja sam prošlu jesen sa Cuproxatom odradio jesenju zaštitu, pa proljetnu ponovo bakrom i bio sam zadovoljan. Inače ove godine sam uspio da sačuvam kompletan list do prije deset dana kada je na oblačinskoj počelo žutilo, dok je u Maraski skoro pa kao u maju.
 
Sve teorije o rezanju su mi poznate, znam da bi bilo bolje da se reže što kasnije, ali nikada više neću čekati zadnji momenat za rezidbu.Imam 1700 stabala od toga višnje 1600 a led i snijeg ne jenjavaju.

---------- Poruka napisana u 07:32 ---------- Prethodna poruka je at 07:31 ----------

 
Kod nas je rezidba višanja završila u prvoj dekadi 1. mj. Nemožemo čekat kraj zime zbog većeg broja ha. Ova debela zima u 2. mj. je sve stopirala pa oni koji su na knap sa vremenom i poslom oko rezidbe će morat požurit da ju završe na vrijeme da nedočekaju cvatnju višnje sa škarama u ruci.
 
Ja sam zaposlen, a posle podne režem polako i subotama po cijeli dan.
Tako da ni teoriski ove godine neću stići sam, moram naći nekoga.
 
Nazad
Vrh