PDA

View Full Version : Bolesti paradajza u plastenicima

Advertisement

Sladjan
10-05-09, 20:36
http://img228.imageshack.us/img228/948/10052009192.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=10052009192.jpg)

http://img144.imageshack.us/img144/5222/10052009195.jpg (http://img144.imageshack.us/my.php?image=10052009195.jpg)

Pozdrav svima na forumu. Da li neko od zastitara moze da mi kaze sta je sa ovim mojim paradajzom i cime da ga lecim? Cini mi se da prvi boluje od jedne bolesti a drugi od druge. Da malo pripomognem za drugu sliku, malo su mu dlacice pri vrhu nakostesene sjaje se i lepljive su. U koliko je neko raspolozen da pomogne unapred hvala.

Mladendj
10-05-09, 23:01
koliko se meni cini na prvoj slici moze da bude neki nedostatak u ishrani ili neka viroza ali nekako mi vise lici na nedostatak , ako nema drugih takvih biljaka pratiti je pa na kraju krajeva i iscupati je kako ne bi doslo do moguceg sirenja ( za viroze nema lecenja). A druga ... mogu reci da bolest gljivicnog porekla i bakterijskog nije a najpre da je to fizioloski poremecaj. A okojim je sortama rec?

Sladjan
10-05-09, 23:41
Na prvoj slici je sorta mondijal i takvih poremecaja ima na jos dve tri biljke ali na sorti Amati. Te biljke nekih dvadesetak komada su rasadjene nesto ranije od ostatka u plasteniku. Na njima je postojao nedostatak Magnezijuma, konstatacija zastitara iz Pozarevca nosio sam uzorak na uvid. Oni su imali u polju lista bledu boju dok je nervatura bila tamnije zelena. Dodao sam Mg folijarno pre 4-5 dana i bledilo sa lista je nestalo ali su listovi pri vrhu ostali nerazvijeni moguce da je zbog toga jer na biljkama koje su rasadjene kasnije nema takve pojave. Na drugoj slici je sorta Monro. Zvao sam zastitara iz Pozarevca i po simptomima mi je rekao da je u pitanju biljna vas mada nisam bas primetio neku veliku kolicinu bubica na biljkama cak sta vise bukvalno ih i nema. Inace simptomi kao na drugoj slici su u celom plasteniku, a sorte su Monro, Amati i Buran. Danas popodne sam gledao i nisam primetio nista. Po savetu sam biljke tretirao sa Talstarom mada su biljke i dalje sklone tome da obore vrh, uvijaju lisce i lepljive su doduse juce su tretirane insekticidom. Jos samo jedno pitanje za Magnezijum da li treba da nastavim da ga dodajem biljkama i u kom vremenskom intervalu. Inace trenutno od djubriva dodajem 16:11:24 Fito fert i Kalcijum-nitrat.

novii
11-05-09, 13:08
Odvojio sam ovu temu iz dela o isplativosti gajenja u plastenicima. >:D

Sladjan
11-05-09, 23:37
Ok, izvinjavam se sto sam napisao poruku u kontestu teme o plastenicima bilo je vec pisano i u drugim porukama pa sam tu nasao za shodno da postavim pitanje.
Nece se ponoviti :D
_________________________________________________P ost je spojen: 1242129439________________________________________ _________
Da li je neko od vas cuo za medinjak ili tako nesto u paradajzu i kako se toga resiti? Trebalo bi da je vrsta biljne vasi koja ipusta lepljivu sluz a medinjak ili tako nesto je narodni naziv bar tako mislim. Postoji za to i strucni naziv ali ga ja neznam. Ako neko zna nesto o tome zamolio bih ga za odgovor, unapred hvala.

topalovic
12-05-09, 20:30
ovo sto je na slici iz mog licnog iskustva je ostecenje izazvano upotrebom srestva za oplodjavanje i to tomatina ili kaprina i slicnih.Prema tome ako ih oplodjavas pumpicom obavezno prestani i pocni da ih namaces cvetove iz nekih konzervi jer je to jedino spas a ako nesto nije jasno slobodno se obrati.Po mogucstvu korisi neko djubrivo folijarno sa naznacenim borom.

Igor
12-05-09, 20:35
Da, i ja mislim da je problem nasato upotrebom hormona...

A to sto si pitao za medinjak.. To se zove medna rosa.. Biljne vasi se hrane tako sto sisaju sokove iz lisca i to sa nalicja, i pri tom proizvode mednu rosu koja pada na listove i plodove i stvara idealnu podlogu za razvoj čađavice..

Sladjan
13-05-09, 06:44
Jeste koristio sam kaprin ali sam prestao ima vec neko vreme. Sto se tice medne rose kako je resiti? Biljke sam tretirao kombinacijom talstar+antrakol pre dva dana i juce popodne sam pratio situaciju. Sve biljne vasi koje su bile na biljkama su uglavnom mrtve sto znaci da to deluje mada mi je paradajz i dalje neveseo i ima mednu rosu. Ima oboren vrh i uvijene listove pa me interesuje da li ce se i to povuci. E sada da li postoji nacin spreciti vecu pojavu cadjavosti i cime tretirati biljke, kojim preparatima? Ali u svemu tome postoji i problem sto, po mojoj proceni, za max 15ak dana ce prvi plodovi poceti sa zrenjem pa tako da ne smem vise koristiti preparate sa duzom karencom. Cime ga isprskati sledeci put i za koliko vremena? Uh koliko ja pitanja imam :) pocetnik sam u plastenickoj proizvodnji ali nista na veliko vec za svoje potrebe pa ako ste raspolozeni za pomoc unapred hvala! Takodje se zahvaljujem Igoru i Topalovicu na odgovorima.

topalovic
13-05-09, 14:14
Pom nekom mom iskustvu ako ti se vec pojavila cađavica (medna rosa) koristi preparate koje imaju svojstvo da lece i deluju preventivno a to su ti ridomil,akrobat,qvadris,skor i drugi.Sto se mene tice najbolji je skor ide ga oko 15 ml na 10 l vode, mada kod nas nije registrovan za paradiz za sadaje ne prevaziđen.Ujedno tretiranjem sprecices i crnu pegu koja voli ovako suvo vreme,karenca je neki 7-10 dana po iskustvu iz inostranstva.Nemoj ubacivati folijarna đubriva tipa sal ili wuksal jer su ona slatka i privlace insekte vec koristi preko sistema kap po kap ako ga imas.
_________________________________________________P ost je spojen: 1242217099________________________________________ _________
sad sam bolje se zagledo u ovu gornju sliku i primetio da na rubu lista ima zutilo ono nastaje i ako preforsiras biljku azotom,da znas neces nista dobiti ako budes samo đubrio anom ili urejom,ishrana mora da bude umerena kao kod coveka

Sladjan
13-05-09, 20:22
Aha, znaci tako. Sto se tice Skora neznam da li mogu da ga nadjem ali imam Quadris tako da mogu da nastavim sa njime. Sto se tice folijarnog prihranjivanja radio sam ga samo jednom ali nisam koristio ni Sal ni Wuxal. Posto su mi u Pozarevcu u zavodu rekli da mu je nedostajalo Magnezijuma odradio sam folijarno Sifertov Kalcijum+Magnezijum jer nisam nasao Wuxal Mg ali sam u to dodao Ferti Care 10:5:26 i tu napravio gresku jer sam dva dana pre togao kroz kap po kap vec ubacio djubre u proporciji 14:11:25. Malo sam vise citao po netu i gledao slike pa sam utripovao da mu fali Kalijuma i napravio gresku. No u svakom slucaju to sam odradio samo jednom i vise ne radim djubrim ga samo kroz sistem za zalivanje. I ne koristim AN, KAN i UREA-u vec Ferti Care djubriva za sistem kap po kap uz postovanje kolicine i vremenskog intervala. Interesuje me samo jos kada bi trebao sledeci put da primenim Quadris jer neznam koliko se u biljci zadzava Antrakol. Da li bi bilo pametno u skorije vreme ponoviti fungicid ili sacekati da jedan zavrsi svoje dejstvo pa prskati ponovo? Pitam zato jer biljke i dalje boluju zbog zadrzavanja cadjavice na sebi. Unapred hvala.

jhon dere
14-05-09, 01:07
sladjane tebi je bolje da taj paradajz bacis a kupis drugi brate mili ako je to za tebe neznam zasto se toliko trujes prsko sam ovim pa onda ovim dao mu ovo pa onda ovo , sve je to sa KARENCOM prijatelju , to sto oni kazu karenca 15 dana to znaci da ti nebi trebao da jedes to u roku od 15 dana da se nebi otrovao ali to neznaci da ce ta hemija nestati posle 15 dana , ne nece nestati samo se nece pojaviti nikakve trenutne posledice ali razmisljaj malo duze to ostaje u plodovima ta hemija , ja moj paradajz prihranjujem koprivom i neprskam nicim uopste , dali ti mozes da uberes paradajz sa biljke i da ga pojedes bez pranja? dali smes? posle tolikog tretiranja svim i svacim?

topalovic
14-05-09, 16:19
Moram da se nadovezem na ovu gore konstataciju da je proslo vreme neprskanja to sto ti prskas koprivom za ozbiljne povrtare mozes da okacis macku o rep.Pitam se samo koliko je neko pojeo paradajiza i ostalog povrca iz marketa a nezna im se ni poreklo ni dekleracija odakle je uvezeno,ako nemci kontrolisu nasu posiljku malina jabuka i bresaka da li mi kontrolisemo turski,jordanski i mnoge druge paradaize koji stizu kod nas.Ako se bavis ozbiljno i ako imas uzgred i malo savesti i radis po preporuku proizvodjaca pesticida nemoj da se bojis hemije jel biljke kao i covek nemoze bez nje.Dacu ti primer da smo poceli da se priblizavamo toj pustoj evropi (i jako smo u njoj)se koriste tako zvani zeleni preparati sa karencom od 3-7 dana i razgradnjom u zemljistu oko 10-15 dana.Pa fala bogu vec ti preparati mogu da se nalaze i kod nas u apotekama
_________________________________________________P ost je spojen: 1242311090________________________________________ _________
qvadris mozes ponoviti za 7 dana a ako imas vec odmetnut paradaiz naj bolje koristi kemirinu 3 ili neko djubrivo koje ima u sebi vise kalijuma zbog pigmentacije ploda.Mozes ga koristiti i folijarno oko 50 gr u 10 l vode,a antrakol je preventivni preparat pa prema tome on stiti bilju samo tamo gde si ga naneo prskanjem

Sladjan
14-05-09, 23:16
@jhona DERU

Da sam ga prskao brate jesam i ostao je ziv ali da ga nisam prskao sigurno bih odavno kupovao drugi a mozda i treci. Cenim i postujem alternativne nacine lecenja i preventive ali mislim da mi to ne bi bilo od velike koristi u svakom slucaju hvala na ideji razmisljacu i u tom pravcu i mozda odvojiti par struka paradajza na kojima cu to i da primenim ako bi bio raspolozen da mi kazes kako da pripremim tecnost sa kojom bih prskao. Unapred hvala!

@topalovic

Po ponasanju biljaka sam i sam zakljucio da bi bolji efekat imao sa Quadris-om ali ne znam da li se mesa sa insekticidima pa sam zbog toga koristio Antrakol sa kojim nemam nikakvog iskustva jer ga nisam koristio nikada. Mozda nije bitno ali sam do ove godine gajio paradajz na otvorenom naravno sve za svoje potrebe mada nisam koristio nista od ovih djubriva i nisam imao kap po kap. Tako da sa prihranom i prskanjima u plastenickoj proizvodnji nemam iskustva, naravno sve se nauci uz malo dobre volje. Sto se tice djubriva u apoteci gde sam ga kupio rekli su mi da trojku koristim kada pocne berba prvog zameta mada i 14:11:25 ima dosta kalijuma. No u svakom slucaju za 3-4 dana cu promeniti kada dodje vreme za ponovno djubrenje. E sada ako bih dodavao i folijarno kada to da radim u medju koraku nadjubrivanja kroz sistem za zalivanje sto mi deluje logicki ili mozda ipak gresim. Hvala na odvojenom vremenu i savetima do sada su mi bili od koristi.

topalovic
15-05-09, 21:35
Ma tu sad postojje razne kombinacije jer svaki zastitatar ima neke svoje metode.Ja koristim haifinu dvojku i cim imam odmetke na prvoj cvetnoj grani odmah prelazim na cist kalijum koji doziram zavisno od vremenskih uslova i stanja biljaka obicno 2 puta nedeljno.Po potrebi moze i folijarano kada se vrsi zastita.

tibor.danji
11-12-09, 06:22
Paradajz, prema mnogim podacima, potice iz Perua ( Južna Amerika ). U Evropu su ga preneli Španci u 15. veku. U Evropi je doživeo slicnu sudbinu kao i krompir, jer sve do 19. veka nije bio prihvacen u ishrani zbog verovanja da je otrovan. Kod nas se paradajz gaji od sredine 19. veka kada je nauka uspela da dokaže da zreli plodovi paradajza ne samo da su ukusni vec zdravi i veoma hranljivi. Paradajz se od davnina gaji na otvorenom prostoru, ali zbog zahteva tržišta sve više se gaji i u zatvorenom prostoru. Proizvodnju paradajza kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru prati prisustvo veceg broja bolesti kao i štetocina koje u znatnoj meri smanjuju prinose i kvalitet proizvoda.

Plamenjaca paradajza je jedna od najznacajnijih bolesti paradajza koju prouzrokuje fitopatogena gljiva Phytophtora infestans. Gljiva prezimljava u zaraženim krtolama krompira. Inokulum se sa krompira vazdušnim strujama prenosi na biljke paradajza. Plamenjaca se javlja na svim nadzemnim delovima biljke. Na listovima se javljaju maslinasto-zelene pege nepravilnog oblika. U uslovima povecane vlažnosti po ivici pega sa nalicja lista javlja se belicasta prevlaka od reproduktivnih organa gljive. U povoljnim uslovima za razvoj bolesti, toplo i vlažno vreme, bolest se brzo širi, zahvata celu biljku koja izgleda kao da je vatrom spaljena, pa se zato bolest i naziva plamenjaca. Slicne pege javljaju se i na stablu, posebno u središnjem delu biljke gde je velika vlažnost.

Na zelenim plodovima javljaju se sivozele vodenaste pege koje kasnije postaju mrke, a zaraženo tkivo ploda je tvrdo. Propadanje plodova, u vidu truleži, je brzo posebno ako je toplo i vlažno vreme.

U zaštiti paradajza od plamenjace preventivne mere borbe nisu dovoljne pa je hemijska zaštita neophodna. Zaštita protiv plamenjace mora biti preventivna sa dobrom pokrivenošcu svih nadzemnih delova biljke, primenom preventivnih fungicida kao što su: Polyram DF, Prevent 80 WP i Cuproxat. Polyram DF je preventivni fungicid, visoko selektivan za gajene biljke, ne ometa rast i cvetanje vec naprotiv pospešuje razvoj zdravih listova. Kvalitetna formulacija omogucava da se Polyram DF dobro rastvara u vodi, dobro se meša sa drugim pesticidima, nema taloženja preparata, nema prašine...Primenjuje se u dozi od 2 kg/ ha, kolicina vode zavisi od velicine biljaka krece se od 600-800 l/ha.

Cuproxat je tecni bakarni preparat, izuzetno finih, sitnih cestica. Sitne cestice omogucavaju bolju pokrivenost istretiranih biljnih delova, teže spiranje preparata kišom, sporije oslobadanje bakarnih jona, samim tim duže delovanje preparata. Cuproxat se primenjuje u dozi od 2 kg/ha. Za uspešno suzbijanje plamenjace preporucuje se primena preventivnih fungicida na pocetku vegetacije kada je sporiji porast biljaka. U vreme intezivnog porasta biljaka preporucuje se primena sistemicnih fungicida, a u vreme plodonošenja i zrenja plodova treba primeniti fungicide sa kracom karencom, kao što je preparat Quadris. Quadris ima visoku selektivnost za gajene biljke i nisku otrovnost za životnu sredinu. Dobro se održava na površini lista, slabo se ispira pod uticajem padavina, deo preparata postepeno prodire u list, dok ostatak ostaje na površini lista. Na taj nacin omogucena je zaštita i površine lista i unutrašnjeg tkiva lista. Quadris je lokal sistemik treba ga primenjivati u fazama sporijeg porasta lisne mase, narocito u toku berbe plodova zbog njegove izrazito kratke karence: 3 dana za paradajz. Primenjuje se u dozi od 0.75 – 1.0 l/ha.

Plamenjaca paradajza se uglavnom javlja u kišnim godinama, u godinama sa manje padavina i višim temperaturama znacajnije se jav-lja crna pegavost paradajza ciji je prouzrokovac gljiva Alternaria solani.

Bolest se može javiti rano još pri proizvodnji rasada. Na starijim biljkama prvi simptomi javljaju se na donjem lišcu u vidu crnih okruglih pega i u njima se isticu zone u vidu koncentricnih krugova, što je karakteristicno za ovu bolest. Oko pega na lišcu javlja se hloroticna zona zbog razgradnje hlorofila.

Na plodovima pege se javljaju oko peteljke, crne boje sa ugnutim središnjim delom. Cesto tkivo u okviru pega puca što omogucava naseljavanje saprofitnih gljiva i bakterija koje izazivaju trulež plodova. Efikasna zaštita se postiže primenom preparata Signum. Signum je sistemicni fungicid sa preventivnim i kurativnim delovanjem. Sadrži dve aktivne materije: piraklostrobin i boskalid zbog cega ima izuzetno širok spektar delovanja. Signum ima dobro delovanje na gajenu biljku, prodire u epidermis lista i pospešuje zelenu boju kod istretiranih biljaka. Pored izuzetnog delovanja na prouzrokovaca crne pegavosti odlicno deluje i na prouzrokovaca sive truleži paradajza. Primenjuje se preventivno pre ostvarenja uslova za zarazu u kolicini 0.4 – 1.0 kg/ha. Pored Signuma svi preparati koji se koriste za suzbijanje plamenjace paradajza izuzetno dobro delovanje imaju i na prouzrokovaca crne pegavosti, pa se zaštitom protiv plamenjace istovremeno vrši zaštita i protiv ove bolesti.

Plesnivost lista - je bolest koja se uglavnom javlja u proizvodnji paradajza u zatvorenom prostoru. Prouzrokovac je parazitna gljiva Fulvia fulva. Simptomi se javljaju na lišcu i to prvo na starijem, retko se javljaju na stablu, plodu i cvetovima. Na licu lista se javljaju svetlozelene i žute zone sa nejasnim rubovima, zahvaceno tkivo nekrotira, a sa nalicja lista se javlja sivo-mrka prevlaka od reproduktivnih organa gljive. Nekrozom zahvaceno lišce se uvija, suši i opada. Pored preventivnih mera borbe kao što su uništavanje biljnih ostataka, dezinfekcija supstrata, regulacija vlage i temperature potrebno je primeniti i preparat Signum u dozi 0.7 kg/ha. Signum treba primeniti preventivno najkasnije po pojavi prvih simptoma, a drugo tretiranje nakon 7-10 dana.

Siva trulež – prouzrokovac je parazitna gljiva Botrytis cinerea. Gljiva u biljno tkivo prodire kroz prirodne otvore ili preko povreda prouzrokovanih negom ili insektima. Posebno su štetne infekcije spojnog mesta peteljke i ploda zbog cega dolazi do truleži i opadanja plodova. Pored smanjenja temperature i vlažnosti redovnim provetravanjem plastenika preporucuje se i redovna zaštita fungicidom Ronilan DF. Ronilan DF je nesistemicni fungicid sa protektivnim delovanjem koji sprecava klijanje spora i zaustavlja rast micelije. Poseduje ograniceno dubinsko delovanje. Koristi se u dozi 1.5 l/ha. Primenjuje se prvi put posle zalamanja zaperaka, zatim pocetkom cvetanja i u fazi precvetavanja.

Trulež korena i prizemnog dela stabla je bolest koja se sve cešce javlja pri proizvodnji paradajza u zatvorenom prostoru. Prouzrokovac je gljiva Phythophtora nicotianae. Parazit se održava u zemljištu u zaraženim biljnim ostacima. Gljiva prodire u stablo mladih biljaka u prizemnom delu. Prvi simptom je uvelost biljaka, zatim dolazi do truleži prizemnog dela stabla, a ubrzo i do propadanja cele biljke. Preventivne mere su znacajne, ali je neophodna i hemijska zaštita, koja podrazumeva primenu preparata Rival 607 SL. Preporucuje se zaliva-nje biljaka 2.3 dana pred rasadivanje i jedno do dva zalivanja biljaka nakon rasadivanja u razmaku 7-10 dana, jer preparat Rival 607 SL smanjuje stres i poboljšava ukorenjavanje presadenih biljaka. Primenjuje se u koncentraciji 0.15% – 0.20% u utrošak 0.2 l pripremljenog rastvora po biljci.

olgica popov
10-03-10, 23:25
Citam ovo za zastitu paradajza i kosa mi se dize na glavi.Ja tek sad a krajem marta treba da preuzmem rasad od rasadnicara za ceri paradajz za gajenje u plasteniku. Prvi pu se susrecem sa povrtarstvom. S obzirom da sam ostala bez posla ai suprug mi je na birou, resili smo da se vratimo prirodi. Jedan plaste nik smo postavili( 24 x 5 x 2,7) gde cemo saditi ceri paradajz. Na ostatku njive se mislim da li da sadim papriku i ljutu papricicu ili nesto drugo. Njiva je oko 60 ari. Molim vas za avet. Svaka sugestija ce mi dobro doci s obzirom da sam pocetnik. Veliki pozdrav svim poljoprivrednim proizvodjacima. Olja.

topalovic
11-03-10, 13:45
ako nemas unapred ugovorenu prodaju cery paradajiza neces se usreciti sa njim,jedino ti ostaje krcma na nekoj tezgi a neznam dali ce ti se isplatiti samo njega da prodajes jer on po jedinici povrsine manje rodi od klasicnih hibrida.Moja preporuka je bar 2-3 plastenika ako mislis ozbiljnije da pocnes da radis

vosi
11-03-10, 21:31
Citam ovo za zastitu paradajza i kosa mi se dize na glavi.Ja tek sad a krajem marta treba da preuzmem rasad od rasadnicara za ceri paradajz za gajenje u plasteniku. Prvi pu se susrecem sa povrtarstvom. S obzirom da sam ostala bez posla ai suprug mi je na birou, resili smo da se vratimo prirodi. Jedan plaste nik smo postavili( 24 x 5 x 2,7) gde cemo saditi ceri paradajz. Na ostatku njive se mislim da li da sadim papriku i ljutu papricicu ili nesto drugo. Njiva je oko 60 ari. Molim vas za avet. Svaka sugestija ce mi dobro doci s obzirom da sam pocetnik. Veliki pozdrav svim poljoprivrednim proizvodjacima. Olja.
u svakom slucaju probaj jesenski karfiol,pa brokolija,kelja i prokelja

topalovic
11-03-10, 21:48
da nesirimo temu bezpotrebno ima otvorena tema http://poljoinfo.com/plastenici-staklenici-i-visoki-tuneli/isplativost-i-zarada-gajenja-povrca-u-plastenicima!!!/
pa tamo mozemo da nastavimo >:D

cisar_yu
28-06-10, 07:39
Zasadio sam paradajz u plasteniku posle svake oplodnje cveta isti se susi i opdne molim za pomoc
pocetnik sam u svemu ovome. Hvala unapred. Sasa:

topalovic
28-06-10, 08:06
Zasadio sam paradajz u plasteniku posle svake oplodnje cveta isti se susi i opdne molim za pomoc

pozdrav za tebe sasa ali ako si procitao upustava na forumu bilo bi reda da se prestavis ko si,sta radis,gde zivis,cime se bavis pa onda da dodjes da ti pomognemo
a sto se tice oplodnje moras da obratis paznju na par veoma bitnih stvari
1.temperatura u plasteniku ne sme biti ispod 15 a ne veca od 27 stepeni
2.paradajiz mora da bude zaliven uvek pre oplodjavanja
3.namakanje cveta mora biti samo jednom nikako vise puta
4.oplodjavanje vrsiti svaki 4-5 dan bez preskakanja
ako se predrzavas ovih pravila ne bih trebo da imas problema naj bolje uslika pa okaci slike da pogledamo moze da bude i neka bolest

tibor.danji
28-06-10, 11:49

Vegetacioni period paradajza traje 90 -150 dana. Paradajz ima dubok korenov sistem u zemljištima dobrih fizičkih svojstava i povoljne vlažnosti (1,5 m ) . Maksimalnu dubinu dostiže oko 60 dana posle rasđivanja .Biljka paradajza cveta počev odozdo pa naviše prema vrhu . Navodnjavanje paradjza prilagođava se nameni plodova, tj. , da li se koristi za salatu ili pastu. Najveći prinos paradajza za salatu postiže se čestim zalivanjima malim količinama vode , dok se u proizvodnji paradajza za industrijsku preradu i mehanizovanu berbu primenjuju obilna i ređa zalivanja u podesnim rokovima , a poslednje zalivanje obavlja se znatno pre berbe.
Prema nedostatku lako pristupačne vode u zemljištu paradajz je najosetljiviji za vreme i neposredno posle rasđivanja , u vreme cvetanja (prouzrokuje opadanje cvetova) i u vreme obrazovanja plodova.
Suvišnim navodnjavanjem u periodu cvetanja , povećava se opadanje cvetova i smanjuje zametanje plodova.Prekomerni vegetativni porast biljaka i odlaganje sazrevanja. - Najveće količine vode troši iz aktivne rizosfere 50-70 cm usporava porast kada se utroši 60% pristupačne vode što odgovara vlažnosti od 80 % PVK - iako je razvijen koren , slabe je usisne moći , i zahteva povišenu vlažnost zemljišta - vodni stres najviše umanjuje prinose u fazama primanja rasada , i u porastu plodova - ukupne potrebe posle rasađivanja su 400-600 mmu
- prosečna dnevna potrošnja je 3,6-4,5 mm a max. 8 mm/dan - Proizvodi se iz rasada ( za zalivanje se uspešno može primenjivati zalivni režim prema spoljašnjim promenamana biljkama-kada lišće dobije tamnozelenu boju
- prvo zalivanje zajedno sa rasđivanjem
- drugo 3-5 dana sa popunjavanjem praznih mesta - norme su do 30 mm u zavisnosti od predzalivne vlažnosti zemljišta - posle primanja rasada ne zalivati 10-15 dana radi što boljeg ukorenjavanja biljaka
- vegetaciona zalivanja su po turnusima u modificiranom obliku - do pojave prvih plodova turnus je 8-12 dana a kasnije svakih 5-10 dana . Kod sorata sa višekratnom berbom u periodu berbe plodova zalivanje se obavlja posle svake berbe
TEHNIČKI MINIMUM DO POJAVE PRVIH PLODOVA JE 70% , KASNIJE 80 % PVK DO DUBINE 50-70 cm

U fazi formiranja cvetnih zametaka poželjna je niža vlažnost zemljišta do pojave prvih plodova. Kasnije veća, u tehnološkom dozrevanju preobilan i poremećen tok vlažnosti uzrokuje pucanje plodova - zalivna norma 30-50 mm, norm navodnjavanja 250-300 mm
Načini navodnjavanja: BRAZDE ; OROŠAVANJE; MIKROKIŠENJE ; KAP PO KAP, SUBIRIGACIJA

bushny
05-07-10, 22:52
pozdrav svima na ovom forumu i imam jedno pitanje sta je sa mojim paradajzom?http://i49.tinypic.com/nyzevm.jpg[/IM[img]http://i46.tinypic.com/15n4pr6.j[img]http://i47.tinypic.com/30 [img]http://i48.tin[img]http://i50.tinypic.com/2ivmqvb.jpg
donji listovi su povijeni i ogromni, jedna stabljika ima preko 40 cvetova, u ostalom vidite sami pa vas molim da mi pomognete ako ima pomoci.

Post je spojen: 1278331268________________________________________ _________
http://i46.tinypic.com/15n4pr6.jpghttp://i47.tinypic.com/30ctwmx.jpg

Post je spojen: 1278363959________________________________________ _________
http://i48.tinypic.com/35cmy6h.jpg[img]http://i

topalovic
06-07-10, 15:33
meni ovo deluje kao da si malo vise bacio azotnog djubriva a ovo sto je izrastao verovatno je zbog manjka svetlosti

bushny
06-07-10, 20:58
hvala :D samo me interesuje dali mu to skodi? >:({

luckystrike
07-07-10, 18:01
Mmm ja imam nesto slicno ovome , naime list se uvija i veoma je krt.
Danas sam se konsultovao sa jednim agronomom i on mi je preporucio da plastenik vise ne zatvaram nocu jer je velika promena temperature i da je to jedan od razloga. Preporucio mi je NPK 8:16:24 4KG NA 200L vode i da sa tim zalijem izmedju strukova paradajza plus FASTONIC 80-WP protiv plamenjace.
Neznam dal ce sta od ovoga da uspe , licno sam skeptican i mislim da za ovaj paradajz vise nema leka {"{": {"{":
Evo postavicu par slika pa ako Vam nije tesko da prokomentarisete kao iskusni.

http://img215.imageshack.us/img215/4789/img1306eq.jpg
http://img138.imageshack.us/img138/443/img1300pc.jpg
http://img683.imageshack.us/img683/4826/img1301t.jpg
http://img713.imageshack.us/img713/7592/img1302v.jpg
http://img821.imageshack.us/img821/9472/img1304.jpg
http://img820.imageshack.us/img820/4845/img1305c.jpg
http://img401.imageshack.us/img401/3392/img1303i.jpg

topalovic
07-07-10, 18:41
uvijanje lisca kao prvo je sortna osobina paradajiza,po ovim slikam ja mislim da si pretero sa azotnim djubrivima i postoji pravilo za paradajiz ako je tebi lepo u plasteniku onda je i paradajizu znaci nemoj dozvoliiti veliku vlaznost i nemoj ga zatvarati nocu!Probaj da ga izfreziras ili okopas koristi folijarno djubrivo tipa slavol ,agrostemin,fertokristal sa humunskim kiselinama u baci neko srestvo zastite ekvason pro on ima najmanju karencu a i dobar je.Probaj da donje lisce iskidas da bi napravio jace strujanje vazduha.jedno pitanje da nisi koristio srestva za oplodnju?

luckystrike
07-07-10, 20:29
Pa to sto se sortne osobine tice neznam. Kod mene u prvom redu je jabucar drugi red neki holandski , treci je roma i cetvrti sve i svasta :)
u principu ne verujem da sam preterao sa azotnim djubrivom jer sam samo jednom koristio prehranu preko lista HAKAPHOS PLUS 14-16-24 i koristio sam jednom koprivu za zalivanje. Ovo za vlaznost ja stvarno neznam sta da radim. Jbg kod mene su jaki udari vetrova pa se plasim da nocu ostavim otvoreno a ono ujutru kad otvorim bruka od kondezacije.
Koristio sam pre 20-tak dana tomatin ali bas slabo koncentrovan jer nisam imao kad da umacem cvetove pa sam prskao. ::lose:: ::lose::
Na kraju krajeva svi se nekako i drze sem jabucara, on je bas stradao ^-^

topalovic
07-07-10, 20:52
ovako svari stoje svi determinatni paradajizi imaju osobinu da se brane od prejakog sunca i uvijaju list (takvi su) drugo ako si koristio tomatin ,kaprin ili nesto trece a jos prskao pumpicom eto problema precesljaj forum pisano je ranije,velika vlaznost vazuha i koriscenje srestava za oplodnju samo ces stvoriti sam sebi probleme jer srestva za oplodnju deluju herbicidno na paradajiz

luckystrike
07-07-10, 20:56
Ma to sad znam , ali sto bi rekao nas narod "posle *cenzurisano* nema kajanja"
Pitanje je dal ja sta mogu da uradim da spasem ovo malo ili da se ne mucim bezveze nego da povadim ovaj osteceni paradajz :??

+Edit:
Topalovicu hvala na odgovoru, imas pice ako se ikad budemo sreli :)

topalovic
08-07-10, 12:33
Tu smo da jedni drugima pomognemo >:({

tibor.danji
21-07-10, 09:26
sa cime-kako se boriti protiv CRVENOG PAUKA I SOVICE ali ne hemijom zbog karence , sada pocinju da lete sovice i bice gusenica vagon ":":{ ::samo bes::

dfiskal
21-07-10, 11:44
sta tvoj deda dradi kada mu se uvije list na kukuruzu :lol:? Predposavljam da deda kaze "pa gledam u njega ti inije neka bolest":lol:?? On je totalno u pravu :lol::lol: Visak vlage,stres, (toplo-hladno, vlaga velika-mala ) itd dovode do uvijanja lista...znaci nema leka to je tako kako je .... seci lisce do prve rodne ili cvetne zone... kraj proce.....

Kurkela
23-07-10, 22:39
Ako do sada niste obrali paradajiz. :D

Otvarajte plastenike sto vise.
Probajte da ih zasencite sa mrezom ili prefarbate naj obicnijim krecom sa spoljne strane.

letac_72
10-01-11, 21:01
Pozdrav za povrtare,gajim povrce glavna mi kultura pardjiz uz njega ubacim papriku i krastavac.
Prosle godine sam radio takozvanu drugu sadnju tj rasadjivao sam oko 20.06.pojavila mi se neka bolest
ili sta vec kad je forimirao plodove pocetkom berbe poneo je odlicno plodovi bili odlicne velicine al nazalost bolesni.
Inace je rec o hibridu Astrion za koji inace kazu da je odlican za drugu setvu.
Prilazem par slika pa ako ima neko neku ideju sta moze da bude nek napise neku rec na tu temu :)
p.s.Inace sam kasnio sa sadnjom nije bio gotov plastenik na vreme malo se izduzio rasad.
http://i55.tinypic.com/af7mm0.jpg[/IMG]
http://i54.tinypic.com/2k2fzp.jpg[/IMG]
http://i51.tinypic.com/2i977lh.jpg
http://i54.tinypic.com/1fijp1.jpg

Post je spojen: 1294664515________________________________________ _________

Post je spojen: 1294690058________________________________________ _________
jos neka slika
http://i55.tinypic.com/af7mm0.jpg
http://i54.tinypic.com/2k2fzp.jpg

topalovic
10-01-11, 21:11
Ovo je klasiicna crna pegavost(altenarija) lepo se vidi na listovima .Otezano je suzbijanje kao drugog useva zato sto su razlike u temepraturi velike noci su hladne a dani topli taj sok ne pogoduje paradajizu ali zato crna pegavost napreduje kao luda.

Kurkela
10-01-11, 21:22
Trebao si uklanjati stari list i trule plodove predhodnog useva.

Preventivu mozes raditi sa fungicidima kao sto su:
Bravo, Quadris
Pri pojavi prvih pega razvoj oboljenja zaustavlja, delimicno Score. >:D

topalovic
10-01-11, 21:39
scor ima mogucnost i kuarativnog delovanja tj lecenja cele biljke ,pisano je ranije u temama

Kurkela
10-01-11, 21:49
Pre par godina smo imali isti sluca kao clan LETAC, u jesenjem
plastenickom paradajzu.
Nismo smeli da ga tretiramo, nego je bran zelen.
I od toga je pola stradalo.
A bilo je dve traktorske prikolice.

letac_72
10-01-11, 23:03
tretiro sam ga ridomilom,jos neznam cime dodoavao mikro elemente al dzaba,probao takodje sa uklanjanjem stari listova,cela biljka je pocela da dobija neku cudnu tamnu boju,leka mu nije bilo....

jhon dere
08-03-11, 22:38
Danas u blicu čitam da se pojavio moljac koji uništava paradajz ?

http://www.agropress.org.rs/tekstovi/12667.html

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/239982/Strah-od-moljca-koji-tamani-paradajz

topalovic
08-03-11, 23:23
Ali samo u mediteraskim zemljama za sad smo jos nedostupni za njega a inace se ocekuje jaka cena paradajiza bas zbog argetinskog moljca

Jagodica
09-03-11, 17:28
Ja cula na televiziji da sindjenta ima preparat za tu zgadiju sa karencom od tri dana ali nisam zapamtila ime preparata.

Ivica75
17-04-11, 19:40
Da li neko zna sta se desava sa ovim paradajzom, listovi se zavrcu a na njima nema nikakvih promena osim sto se suse po rubu.

topalovic
17-04-11, 21:37
prvo fotografije pa onda komentari

Miladin
17-04-11, 21:55
Da li neko zna sta se desava sa ovim paradajzom, listovi se zavrcu a na njima nema nikakvih promena osim sto se suse po rubu.

Ivica75, evo mene i ovde, isprobaj onaj eksperiment sa najlonom.

Ivica75
17-04-11, 22:34
Na ovom forumu ne mogu da postavim slike, neznam kako, a ono sa najlonom sutra probam.

topalovic
17-04-11, 23:13
Na ovom forumu ne mogu da postavim slike, neznam kako, a ono sa najlonom sutra probam.
postoje programi koji rade upload i onda se prekopira samo kod evo link
http://www.imagebam.com/
http://www.postimage.org/
http://www.easilysharing.com/

Deda Lala
21-04-11, 23:55
Летац,Наложи прво велику ватру ,почупај све и на ватру док се све не претвори у пепео.Земљиште у пластенику обавезно дезинфиковати до дубине од 50 сантим.,Пластеник такође.

DaVinci
05-05-11, 12:34
razboleo mi se rasad dan dva pre rasadjivanja,donji listovi zute,suse se i cela biljka nema tamno zelenu boju......

jedan pametan cica iz instituta rece da je to "MINER"

dali je neko imao problema sa njim u plasteniku i cime ga se resiti,(matori je upravo presao sa talsterom )

paradajz je rasadjem ,donji listovi pokidani sutra sledi vezivanje ,pa cu da nakacim koju sliku...

topalovic
05-05-11, 23:22
retko se desava da miner napadne paradajiz i to jos u rasadu uzmi lisku koja je zuta i sa nekom lupom pogledaj da li postoje kanali sa nalicja lista ako nepostoje onda ce pre biti trips a mozda mu fali neki mikroelement pa samo izgleda kao neka zaraza

DaVinci
06-05-11, 17:35
ima kanalcice zute ,bele boje

dali je zastita talsterom dovoljna

topalovic
06-05-11, 19:11
ima kanalcice zute ,bele boje

dali je zastita talsterom dovoljna
Probaj nekim sistematikom:sistemin perfektion,konfidor...

DaVinci
11-05-11, 08:31
prosle godine sam u istom plasteniku imao ovu boljku ali sad se prebacila sa jedne strane plastenika na drugu ,

oko stabla paradajza na mestu gde je zagrnut ili zatrpan pocinje biljka da tanji ,sive je boje kao da je neko vezao kanap oko biljke ,paradajz dalje vene i nema mu povratka ;(((

ako je ko imao slicnih problema ,molim za pomoc

Miladin
11-05-11, 21:59
prosle godine sam u istom plasteniku imao ovu boljku ali sad se prebacila sa jedne strane plastenika na drugu ,

oko stabla paradajza na mestu gde je zagrnut ili zatrpan pocinje biljka da tanji ,sive je boje kao da je neko vezao kanap oko biljke ,paradajz dalje vene i nema mu povratka ;(((

Ako se tanji iznad zemlje onda bi paradajz trebao i da pada, a ako pada onda može biti samo bolest padanja a to se jedino može riješiti Previkurom, imao sam takvu pojavu prije desetak godina u krastavcu u plastenicima. Najbolje bi bilo da ima slika.

topalovic
11-05-11, 22:20
mozda je i bortritis najbolje uslikaj i postavi slike

siki2
12-05-11, 07:33

Upiši na tražilicu koju koristiš (ja koristim Google) Botritis bolest rajčice (ako upišeš paradajz dobit ćeš nešto drugo) tamo imaš slike skoro svih bolesti paradajza a kako si opisao trebalo bi biti trulež korjena ili siva pljesan ali pogledaj sam pa ćeš vidjeti. Kad usporediš sliku i svoj paradajz bit će ti puno lakše lječenje oboljelih stabljika.

DaVinci
12-05-11, 11:36
nema mu spasa,nijedan preparat nepomaze sem sterilizacije zemlje a to nisam stigao da odradim ;(

topalovic
12-05-11, 13:08
nema mu spasa,nijedan preparat nepomaze sem sterilizacije zemlje a to nisam stigao da odradim ;(
Nemoj se predavati paradajizu i k......... nikad nemoj verovati jaka je to biljka i moze da izdrzi svasta nego ti to uslikaj da vidimo sta je i da ti pomognemo.

siki2
12-05-11, 15:35
Za sve ima lijeka ako si pročitao o bolestima nemoj to uzimati zdravo za gotovo fino ti to slikaj pa da se vidi. A sterulizaciju ćeš napraviti na jesen za sada postoje preparati koji mogu izvući paradajz na neko normalno stanje. Ako je siva boja to je pljesan a za nju ima ljeka. Ja nikada ne radim sterilizaciju i bude sve dobro.

Kurkela
16-05-11, 16:30
@ DaVinci

Po simptomima koje si naveo to se naziva "RAK STABLA".
Napada koren i nadzemni deo stabla. Sive je boje.
Parazit prodire u biljku preko korena.
Glavni uzrocnik je zarazeno zemljiste.
Po zavrsetku sezone iz plastenika treba izbaciti sve biljne ostatke.
Ovaj parazit napada biljku na temperaturama do 30 c. Preko tog, sirenje bolesti prestaje.
Dezinfekciju zemljista pre sadnje treba odraditi sa BENOMILOM. U svaki jamic nasuti 1,5 dl rastvora.
Sada ti preostaje da probas sa Ronilanom ili Sumilexom.

zex 012
17-05-11, 10:03
Pozdrav. Evo nekoliko slika na kojima se vidi da nesto nije u redu sa biljkom ali neznam sta. Mozda ste imali slicnih problema po molim za savet kako da popravim stanje. Prvi problem je sa stablima na kojima su listovi zakrzljali i krti a drugi je na biljkama gde se vrhovi po mom misljenju preterano uvijaju.

Kurkela
17-05-11, 10:08
Nema slika

zex 012
17-05-11, 10:23
imam problema sa ubacivanjem slika

Procitaj pravila foruma,imas dole u prozoru gde se pisu postovi prozor gde pise "ubaciti sliku" klikni na "ubaci" nadji sliku naznaci u drugom prozoru rezoluciju 15" i samo prekopiraj link koji dobijes u post.Nadam se da sam ti pomogao pozz

Kurkela
17-05-11, 10:42
Nedostatak kalcijuma odrazava se kroz zakrzljalost biljke, listova.
Sto moze biti uzrok prevelika kiselost zemljista.
Na uvijanje gornjih listova utice velika temperatura u plastenicima.
Sto znaci da treba sto vise provetravati plastenik.

Dali ima nekih promena u tipu fleka na listu, ozegotina?
Bez slika tesko je reci, jer ima vise opcija.

zex 012
18-05-11, 08:05
Problem sa uvijanjem listova http://i53.tinypic.com/2e3zz2a.jpg

zex 012
18-05-11, 08:56
http://postimage.org/image/2b8giyxd0/ Ovde se lepo vidi kako se vrh biljke uvija http://i51.tinypic.com/zpo3p.jpg
a drugi problem je ovohttp://i55.tinypic.com/b55h1i.jpg
Hvala na pomoci.

topalovic
18-05-11, 22:15
Ovo izgleda herbicidno dejstvo karpina (ili nekog drugog srestva), prestani da koristis pumpicu i pocni da koristis neku posudu i namaci cvetove

DaVinci
19-05-11, 10:14
uskoro slike ,.... nemam kabal usb ;(

spasao sam ga bukvalno bez ikakvih preparata , nagrnuo sam svaki paradajz sa jos dosta zemlje ,dobro zalio i PARADAJZ je pustio nov korenov sistem u gornjem delu biljke ....

panonac
19-05-11, 13:12
Imam jedno pitanje,dali je biljka u plasteniku zasticenija nego na otvorenom,mislim od raznih bolesti,ili je mozda obrnut slucaj.Ja se nebavim plastenocima pa neznam.

Kurkela
19-05-11, 13:16
Da, jeste zasticenija u plastenicima.
Ali nije pravilo.
Nekada vise oboljeva u zasticenom nego na otvorenom.
Sve zavisi od sorte i vremenskih uslova.

Дана
23-05-11, 12:56
Divim se vašim paradajizima, moji su tako mali kao bebe naspram vaših.
Najpre da nagovestim da ja nastojim da uzgajam bez hemije.

Primetila sam zadnjih par dana da mi listovi žute.
Čitala sam po netu i tražila uzrok, negde vidim da uzrok može biti manjak vlage u vazduhu, a negde da je nedostatak magnezijuma, a negde vidim da je crna pegavost.
Sad ne znam - zalivam ga svaki dan ( s tim da zemlja slabije propušta vodu ), e jedino žto nisam znala da treba uključivat bar na minutu više puta u toku dana prskalicu u palsteniku.

Pošto je meni ovo prva godina da nešto pokušavam uzgojiti u plasteniku ( mada moglo bi se reći uopšte jer prošla godina je sama po sebi bila promašaj zbog obilnih kiša) mislim da je najpametnije da pitam stručnije ljude od mene za savet.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/zutilolista3-1.jpg?t=1306147915

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/zutilolista-1.jpg?t=1306148031

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/zutilolista2-1.jpg?t=1306148092

Slike su malo mutne, nadam se da ćete uspet videt.

topalovic
23-05-11, 14:02
fotogafije su bas mutne da bi se nesto videlo,lici na alltenariju ova druga slika

Kurkela
23-05-11, 21:10
Tesko da mozete nesto uciniti bez hemije.
Ako se odlucite za hemiju, najbolje resenje je Antrakol, Qvadris, Curzate,
Imate li plodova na biljci, u kojoj je fazi razvica?

dzionik
24-05-11, 06:49
Da nije preterano to svakodnevno zalivanje, kad je malčirano nema šanse da mu treba vode svaki dan naročito na ovakvim temperaturama. Možda je ostala hladna zemlja ispod malča, ne bi bilo loše da izmeriš temperaturu zemlje. Nepovoljni uslovi oslabe biljku i učine je podložnijom bolestima pa treba razmisliti u tom pravcu.

Дана
24-05-11, 14:14
Hvala vam.

Postavim ponovo slike da se jasnije vide.

Ima plodova, još su sitni al postoje.

Biljka nije velika kao kad se koristi hemija, al ja sam za sad zadovoljna i sa ovom veličinom.

Rado poslušam i vas dzionik, al ne znam kako da izmerim temperaturu zemljišta.

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/Photo-0022.jpg?t=1306237889

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/ponovooooo.jpg?t=1306238709

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/ponovo.jpg?t=1306238765

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/ponovoo.jpg?t=1306238836

http://i1218.photobucket.com/albums/dd412/Nele78/ponovoooo.jpg?t=1306238869

Kurkela
24-05-11, 15:28
Pominjali ste '' prskalicu '' u vezi zalivanja ^-^

Na koji nacin ga zalivate?
sistemom kap po kap, ili,,,, ?

Дана
24-05-11, 16:12
e jedino žto nisam znala da treba uključivat bar na minutu više puta u toku dana prskalicu u palsteniku.

Zalevala sam koren kantom sa ružom samo sam ružu skinula.

A prskalicu nisam ukljućivala već sam spomenula da sam pročitala da je treba uključivati u toku dana zbog podizanja vlage u vazduhu.

Kurkela
24-05-11, 21:26
Gospodjo, slobodno zasencite plastenik.
Ako ste u mogucnosti, sa mrezom ( od rasel pletiva), takozvanom protivgradnom,
ili cetkom okrecite plastenik. Tako cete smanjiti visoke temperature u plasteniku, a tim ce
i vlaznost vazduha biti zadovoljavajuca.
Niukom slucaju nemojte biljku kvasiti vodom, jer ce to doneti dodatne probleme.
Vidim da imate podlogu u plasteniku.
Pristalica sam klasicnog gajenja ( malo staromodnijeg) na goloj zemlji.
Svaka biljka hoce da se ceprka oko nje. Lkl{{

dfiskal
25-05-11, 13:20
Tesko da mozete nesto uciniti bez hemije.
Ako se odlucite za hemiju, najbolje resenje je Antrakol, Qvadris, Curzate,
Imate li plodova na biljci, u kojoj je fazi razvica?

Zalevala sam koren kantom sa ružom samo sam ružu skinula.

A prskalicu nisam ukljućivala već sam spomenula da sam pročitala da je treba uključivati u toku dana zbog podizanja vlage u vazduhu.

Postovana Dano,

I naravno Radomil Wg-65, i naravno zalivanje sa ekstratom od koprive (na 1 kg kopriva 10 lit. vode- cekaj 10 dana da se dobro "usmrdi",odnosno provri i spadne pena pa onaj sok procedi i mesaj ga u odnosu 1 l soka koprive i 3 lit.vode..kao rukom odneseno...).imao sam istu pricu ,na 2-3 biljke ,ali na otvorenom...Zalivam ga svakodnevno i povratio je i boju i napreduje...ali morao sam malo Radomil, Antrkol dok nije postao jak ....Paradajz je povrce cudnovato...oporavlja se nevidjeno..osim...:lol:Ja se ovim "hobijem" bavim amaterski i iskljucivo za moju kucu (1 litar soka pijem dnevno x 365 dana i to iskljucivo po prepuruci lekara,znaci iz zdravstvenih razloga) ...ali sve radim po pravilu...kap po kap, zastita,zalamanje. prehrana itd... poslacu slike kako sada to izgleda na otvorenom.. i
Pozdrav Misa D_fiskal

siki2
25-05-11, 13:49
Postovana Dano,

I naravno Radomil Wg-65,

Provjeri da nisi slučajno pogrešio. Nešto mi je nepoznat ridomil 65 možda si mislio na ridomil gold mz 68.

dfiskal
25-05-11, 18:00
Provjeri da nisi slučajno pogrešio. Nešto mi je nepoznat ridomil 65 možda si mislio na ridomil gold mz 68.

Sory ,greska u kucanju, zahvaljujem Siki2 na ukazanoj gresci.Ridomil Gold (wg) 68 MZ ..Izvinjenje , imao sam neku guzvu i pogresno naveo proizvod, ali znamo o cemu se radi ....

S postovanjem Misa

Blaza79
29-05-11, 14:55
Pozdrav svima, prijatelj mi ima problem sa paradajzom u plasteniku pa me je zamolio za pomoć, sada ja to isto tražim od vas.
da li možda neko zna o čemu se ovde zapravo radi?

http://i51.tinypic.com/2iihicm.jpg

http://i52.tinypic.com/sqqlcg.jpg

http://i56.tinypic.com/2cqierk.jpg

Kurkela
29-05-11, 15:04
To je rak stabla paradajza.
Javlja se u vidu trulezi korena i prizemnog dela stabla.
Tu pomoci nema, koliko ja znam za biljke kao na slici.
Najbolje je ukloniti iz plastenika.
Jer ova sa slike je bas dosta zahvacena.
Ova bolest se prenosi sa zarazenim biljnim ostatcima od predhodne godine.
Biljke koje su u pocetnom stadijumu bolesti, mogu se sanirati, manje - vise.

ŽeljkoSanad
29-05-11, 16:56

Hvala na pomoći inače slike su od mog Paradajza, ja sam se tek danas registrovao i nisam ih mogao odmah postaviti

Дана
29-05-11, 18:19
Ja kad sam kupovala rasad paradajiza nisam ni znala da postoje niski paradajizi.
Kupila sam Maraton i to sam posle ( kad sam videla da mi je prestao rasti ) guglajući u potrazi za uzrokom videla da je niska vrsta i da se kod niskih ne kiidaju zaperci ( ja na žalost sam baš bila redovna po tom pitanju ) i da na njima bude plod.

Sad mene muči dal' ću ja uopšte imati ploda na tim biljkama jer sam pokidala sve zaperke i dal' da ih iščupam i posadim nove? ^-^

Unapred veliko hvala

siki2
29-05-11, 19:24

Potpuno si u pravu ove biljke treba što prije ukloniti iz plastenika, ovdje nije ili je jako slabo provedena žaštita još u proizvodnji rasada gje je trebalo izvršiti zaštitu sa Previcurom,Captanom ili ridomiliom sada nema pomoći.

Blaza79
29-05-11, 20:57
U pitanju je Nemo Netta, Prošle godine je plastenik bio na drugom mestu i takođe se radilo sa ovom sortom ali nije bilo tih problema

topalovic
29-05-11, 21:05
Ja kad sam kupovala rasad paradajiza nisam ni znala da postoje niski paradajizi.
Kupila sam Maraton i to sam posle ( kad sam videla da mi je prestao rasti ) guglajući u potrazi za uzrokom videla da je niska vrsta i da se kod niskih ne kiidaju zaperci ( ja na žalost sam baš bila redovna po tom pitanju ) i da na njima bude plod.

Sad mene muči dal' ću ja uopšte imati ploda na tim biljkama jer sam pokidala sve zaperke i dal' da ih iščupam i posadim nove? ^-^

Unapred veliko hvala
Postoje ideterminatni i determinatni paradajizi prvi visoki a drugi niski,ali maraton je visoki paradajiz i verovatno tr je prodavac zafrknuo ili zamenio sa nekim niskim

topalovic
29-05-11, 21:09
Blaza79 (http://poljoinfo.com/member.php?4046-Blaza79)
http://poljoinfo.com/images/statusicon/user-offline.png
Posto vidim da na stablu imas i lisne vasi a oni su vektori prenosa virusnih oboljenja znaci prvo njih suzbijas,a onda pokusaj sa nekim bakarnim preparatom koji je (sistematik) da okupas biljke po mogustvu uvece(jer je cvet zatvoren),Svaka bolest pod kontrolim nije opasna tako i ova u jako zarazenim plastenicima najvise strada do 20% biljaka tako je za ovu proizvodnju ekonomski isplatljivo da ti ostale biljke prezive......

Kurkela
29-05-11, 22:33
U pitanju je Nemo Netta, Prošle godine je plastenik bio na drugom mestu i takođe se radilo sa ovom sortom ali nije bilo tih problema

Radio sam i Nemo Nettu, i Qvin.
Vise mi se svidja ovaj drugi.
Daleko krupniji, malo pozniji.

Neke su sorte tolerantnije, neke manje na bolesti.
Za iducu godinu pre sadnje paradajza u jamice tretirati BENOMILOM, ili nekim drugim sredstvom.

topalovic
29-05-11, 22:40
Radio sam i Nemo Nettu, i Qvin.
Vise mi se svidja ovaj drugi.
Daleko krupniji, malo pozniji.

Neke su sorte tolerantnije, neke manje na bolesti.
Za iducu godinu pre sadnje paradajza u jamice tretirati BENOMILOM, ili nekim drugim sredstvom.
Benomil se ne proizvodi vec 2 godine,postoji neka zamena funomil ali nema istu aktivnu materiju,jedino ostaje previkur ili mankogal........

Kurkela
29-05-11, 23:01
Nisam ga skoro koristio.
Tako da nisam najupuceniji oko njegove nabavke.

Topalovicu ima li kod vas u prodaji SWITCH- a.
Bile su neke price o prestanku prodaje.

topalovic
29-05-11, 23:07
ima ali samo za 10l cena je 180 din

Kurkela
29-05-11, 23:17
Imam neke rezerve od ranije ostalo.
Cuo sam neke price, zato pitam.

Miladin
30-05-11, 22:51
Switch-a ima u Bijeljini po 100grama cijena je negdje oko 33 km.

StuparV
17-06-11, 12:20
Da li iko zna sta bi ovo moglo da bude? Biljka blago usporeno se razvija ali i plodovi rastu i cvjeta i sve izgleda normalno osim boje lista?

StuparV
17-06-11, 12:24
Da li iko zna o cemu se ovde radi? Biljka normalno napreduje, plodovi malo sporije rastu i sve se cini normalno osim boje lista? Moze li mi neko pomoci ako ima slicno iskustvo ?
http://i53.tinypic.com/2evrha0.jpg
http://i56.tinypic.com/15ho7tj.jpg
http://i52.tinypic.com/2nkhxck.jpg

dfiskal
17-06-11, 12:56
Ako ti je za utehu postovani Gdin.Stupar pogledaj kako izgleda lisce postovanog clana @monter na stranici "Oplodnja paradajza u plastenicima" :lol::lol:

S postovanjem Misa D_fiska

Edi
18-06-11, 18:32
poštovani forumaši,
pokupio sm fulviu u plasteniku, da li imate iskustva sa ovom gljivicom?
Pozdrav.

monter
19-06-11, 17:31
Pri pojavi prvih simptoma primeniti Bravo ili Folio Gold.

Edi
19-06-11, 21:04
Zaštitar mi je preporučio Signum i Previkur. Prskanje u dva navrata na svakih nedelju dana. Takođe i kidanje zaraženih listova. Okidao sam paradajz do trećeg sprata, jer mi je jedan drugi zaštitar rekao da je reč o plamenjači te preporučio kabrio top, a fulvia se dalje širila.
Sada, da ne ureknem, nema simptoma na listovima, no imam bojazan da zalivam paradajz zbog ovih vrućina. Da li da dalje nastavim sa prskanjem?
Monter super Vam paradajz, moj je još zelen_ Big Bif kasno sejao, stavio sam slike u bolesti povrća na otvorenom.

Sumadinac-Gruzanin
19-06-11, 21:34
Lisce pardajza u plasteniku je pocelo da se savija u rolnu oko drske lista a na jednom na duzini stabla od 30 cm lisce je ostalo malo i susi se. Sto moze da bude uzrok tome? Evo slika , nisu bas najbolje slikane su mobilnim.

Fotografije stavljajte jednu za drugom P.S

Sumadinac-Gruzanin
19-06-11, 21:35
http://i52.tinypic.com/1z1zse9.jpg

milovan64
19-06-11, 22:39
Vrlo je nezahvalno davati savete ovog tipa, ne znam da li si skoro okopao oko biljaka, da bi koren dobio malo više kiseonika. Liči da se biljka "guši" zbog nečega, previše amonijaka u zemlji, ili blokiran koren zbog nepropustne podloge. Opet kažem, vrlo je nezahvalno samo preko slike davati savete.

Deda Lala
19-06-11, 23:17
1.Испрскај неким фолијарним ђубривом биљке одмах па ујутро поново,онако својски.
2.прво пажљиво окопати биљке па залити кишницом да буде мокро.
3. узми узорак тла и измери ЕЦ.
Узми 1 биљку распори је и види шта има у пресеку па то сликај и окачи на форум.
Питање:Да ли ти се ова манифестација на биљкама појавила са почетком високих температура? Напиши какво је снабдевање водом и ђубрење биљака уназад 20 дана.

StuparV
20-06-11, 09:09
Da li iko zna o cemu se ovde radi? Biljka normalno napreduje, plodovi malo sporije rastu i sve se cini normalno osim boje lista? Moze li mi neko pomoci ako ima slicno iskustvo ?
http://i53.tinypic.com/2evrha0.jpg
http://i56.tinypic.com/15ho7tj.jpg
http://i52.tinypic.com/2nkhxck.jpg

Ljudi da li iko zna o cemu se radi ovde ili ne zna ?

zis
20-06-11, 09:53
Ljudi da li iko zna o cemu se radi ovde ili ne zna ?Liči mi na virusni http://www.poljoberza.net/casopisi/pglasnik/clanci/17/17-6-8.gifmozaik krompira Ali ne mora da bude jeli masovna pojava? Šta je bilo na tom komadu pre paradajza?

StuparV
20-06-11, 11:28
Nije masovna pojava, ima samo 2 ovakva slucaja, i krompir je bio prije paradajza. Znam da je krompir losa predkultura ali nisam imao izbora. :/

zis
20-06-11, 11:40
Najsigurnije bi bilo da te dve biljke odstraniš i tretiraš ceo paradajz nekim insekticidom protiv vaši preventive radi jer su one največi prenosioci bolesti ne samo ove nego i mnogih drugih.Srećno>:({

zis
20-06-11, 11:48
[QUOTE=Blaza79;320101]Pozdrav svima, prijatelj mi ima problem sa paradajzom u plasteniku pa me je zamolio za pomoć, sada ja to isto tražim od vas.
da li možda neko zna o čemu se ovde zapravo radi?

http://i51.tinypic.com/2iihicm.jpgMeni više liči na neku štetočinu (puž, rovac ili nešto drugo)Nagrni malo zemlje iznad tog oštečenog dela i zalivaj jer zbog oštećenja bilka ne dobija dovoljno hrane a lepo je razvijena

StuparV
20-06-11, 12:36
Najsigurnije bi bilo da te dve biljke odstraniš i tretiraš ceo paradajz nekim insekticidom protiv vaši preventive radi jer su one največi prenosioci bolesti ne samo ove nego i mnogih drugih.Srećno>:({
Tretirao sam aktarom protiv vasi prije nekih 15 dana, mislim da je ostalo malo pa cu ponoviti ali sa DECIS-om...hvala

Sumadinac-Gruzanin
20-06-11, 12:46
Ako moze da pomogne , Plastenik je napravljen krajem marta a paradjaz posadjen sredinom aprila .Pre rasadjivanja otac je rasturio kolica mozda i vise ovceg stajnjaka, neprevrelog , Zaliva ujutru vodom sa cesme i to crevom i natapa bas dobro svaka dva tri dana.Posle zalivanja pre nego sto se otvori ujutru ima dosta kondenzovane vode na najlonu. Provetravanje je dobro postavljena je mrezica preko da ne bude visoka temperatura ( zasencivanje). Prskan je insekticidiom , prihranjen , prskan protiv plamenjace. Mada ima dva paradajza koji nisu porasli vise od pola metra i ne rastu u vis a rodili su i to me zbunjuje .Ovaj sto ima malo lisce on bi trebalo kasnije da rodi i sazri ali nesto mi to sve sumnjivo . Nije na svim stablima paradajza lisce uvijeno , ali moram da napomenem da i napolju u basti ima paradajza kome je lisce uvijeno ali nije prskan istim sredstvima kao paradajz u plasteniku. jos jednom da probam da postavim slike u istom odgovoru .

stavljam opet slike
http://i55.tinypic.com/24b2rgj.jpg
http://i55.tinypic.com/es3mf6.jpg
http://i51.tinypic.com/29og70m.jpg

StuparV
20-06-11, 13:41
Ja mislim da na ovoj prvoj fotografiji nema problema, nego da je otkinuta provodnica i ne moze da raste dalje nego sve hranjive materije idu direktno u plod i zato je vjerovatno prvi dozrio, jedina mogucnost je da pustis zaperak (vodopija) ako bas zelis da dalje raste ali se mora sam pojaviti na zadnjem pazuhu....Zasto je uvijen list ne znam...Pozz

StuparV
20-06-11, 13:42
[QUOTE=Sumadinac-Gruzanin;330156]Ako moze da pomogne , Plastenik je napravljen krajem marta a paradjaz posadjen sredinom aprila .Pre rasadjivanja otac je rasturio kolica mozda i vise ovceg stajnjaka, neprevrelog , Zaliva ujutru vodom sa cesme i to crevom i natapa bas dobro svaka dva tri dana.Posle zalivanja pre nego sto se otvori ujutru ima dosta kondenzovane vode na najlonu. Provetravanje je dobro postavljena je mrezica preko da ne bude visoka temperatura ( zasencivanje). Prskan je insekticidiom , prihranjen , prskan protiv plamenjace. Mada ima dva paradajza koji nisu porasli vise od pola metra i ne rastu u vis a rodili su i to me zbunjuje .Ovaj sto ima malo lisce on bi trebalo kasnije da rodi i sazri ali nesto mi to sve sumnjivo . Nije na svim stablima paradajza lisce uvijeno , ali moram da napomenem da i napolju u basti ima paradajza kome je lisce uvijeno ali nije prskan istim sredstvima kao paradajz u plasteniku. jos jednom da probam da postavim slike u istom odgovoru .

Ja mislim da na ovoj prvoj fotografiji nema problema, nego da je otkinuta provodnica i ne moze da raste dalje nego sve hranjive materije idu direktno u plod i zato je vjerovatno prvi dozrio, jedina mogucnost je da pustis zaperak (vodopija) ako bas zelis da dalje raste ali se mora sam pojaviti na zadnjem pazuhu....Zasto je uvijen list ne znam...Pozz

topalovic
21-06-11, 08:44
Sumadinac-Gruzanin (http://poljoinfo.com/member.php?1171-Sumadinac-Gruzanin)
prva fotografija je ocigledno nedostatak vlage u zemlji,ali moze da bude i sortna osobina paradajiza da uvija lisce,druga fotografija je ostecenje od hormona tj moras prestati da koristis pumpicu i pocnes sa namakanjem cvetova (vidi temu oplodnja paradajiza)

Sumadinac-Gruzanin
21-06-11, 13:27
hvala topalovic , stupar v znaci nije nista opasno . Voda nije problem , a pumpicu nisam koristio vise , samo prve cvetove .

StuparV
21-06-11, 14:01
Mislim da ako si prestao koristiti pumpicu ranije, i obratio paznju na vodu kao sto je topalovic rekao, ovo nece biti problem, cak na ovoj prvoj fotografiji koliko vidim da uopste nije ni bila provodnica nego je jednostavno rastao samo do te prve cvijetne grane. To u narodu kazu "jalov paradajz"

Sumadinac-Gruzanin
21-06-11, 14:58
Povecacu kolicinu vode a ppumpicu necu da koristim,a koriscena je samo za prve cvetove.

Knez1
26-06-12, 21:13
zdravo ,treba mi pomoc ,naime paradajzu u plasteniku su poceli da se uvijaju listovi ,i po stablu su neke crne musice sa belim krilima .Interesuje me kako da se resim te gamadi ,cime da prskam ? Molim za pomoc ubacila sam i sliku malo se losije vidi ,slikano je telefonom......

topalovic
27-06-12, 11:32
Uvijanje listova je kao sto pise gore na postu ,odbrana od vrucine ali moze da bude i hibridna osobina paradajiza....Te musice su verovatno lisne vasi i od hemiskih prparata koristi :aktaru.elizu, cess(kraca karenca ako je stigao za branje) , talstar,tonus,amfimex,perfektion (ako nije jos stigao za branje)

radni
31-05-13, 14:34
Ako može neko od iskusnih da prokomentariše fleke koje mi se pojavljuju na paradajzu (relly) posađen 12.aprila dali je u pitanju bolest ili su neki nedostatci,u pitanju je plastenik 100 kvadrata svaki drugi dan navodnjavam 400 litara vode na 250 sadnica.
Ispočetka sam davao starter jednom sedmično,pa 20:20:20, a sada dajem 19:06:30 isto jednom sedmično.Dali je malo gnjojiva,vode ili puno?

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/2X/12I/36cljJOS/slika1349.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/3a/R6/110r43dH/slika1323.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/10/nG/2Nyybj2I/slika1346.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/15/nX/1oM5N3bd/slika1338.jpg

baneboss75
01-06-13, 09:33
http://www.dodaj.rs/f/3w/B9/3Sf0Hdpk/bolest.jpg
@ radni... Otprilike imamo isti problem :(
Jel' zna neko o kakvoj se boljki radi,lici mi na cadjavu plesan paradajza?

topalovic
01-06-13, 09:39
Ovo je nedostatak magnezijuma...probaj te naci magnezijum nitrat i jednom nedeljno folijarno tretirati ili ako mozete dodajte 1g na svaku biljku kroz sistem za navodnjavanje....

baneboss75
01-06-13, 09:41
Hvala Tope,imas >:({
KRISTATM MAG – 100% vodotopivo đubrivohttp://agro-ferticrop.rs/ferticrop/wp-content/uploads/2011/10/Krista-MAG.jpg (http://agro-ferticrop.rs/ferticrop/wp-content/uploads/2011/10/Krista-MAG.jpg)KRISTATM MAG je đubrivo bele boje u obliku kristala, 100% rasvorljivo u vodi. Sadrži magnezijum i azot u lakopristupačnom obliku. Sprečava pojavu hloroze i pojavu simptoma nedostatka magnezijuma. Pogodno je za đubrenje preko sistema za navodnjavanje i za folijarnu prihranu. U hidroponiji predstavlja izvor azota i magnezijuma.

Tope,jesi li mislio na ovako nesto?

radni
01-06-13, 11:24
Ovo je nedostatak magnezijuma...probaj te naci magnezijum nitrat i jednom nedeljno folijarno tretirati ili ako mozete dodajte 1g na svaku biljku kroz sistem za navodnjavanje....

koji omjer magnezijuma za folijarno,jeli isto 1 gr na 1 litar

topalovic
01-06-13, 11:29
koji omjer magnezijuma za folijarno,jeli isto 1 gr na 1 litar
20-30g u 10l vode.....

glamange
01-06-13, 13:39
Jedna supena kasika ide na 10l vode,to je odprilike 20-25g

radni
07-06-13, 13:38
@ topalovic s obzirom da sam i prije ovih fleka davao mg i ove i prošle god kako to da mi se ovo uvjek u isto vrijeme pojavljuje svake god,ja ipak sumnjam da nije do količine vode kojom navodnjavam (500l svaki drugi ili svaki dan na 100 kvadrata)i dali bi moglo biti do toga?uvjek postoji (ILI)
Dešava mi se i to da mi biljke krivo rastu vrhovi se ludo uvijaju krute su i debele.Dajem kalcijum, kalijum,mg,i 19:06:30-sad
Dali možda forsiram biljke,nemogu da budem pametan nikako..

- - - - - - - - - -

Prskao sam magnezijumom kako mi je topalović rekao i
kap po kap ali slabe vajde pa vas pitam jeli ovo bolest ili nedostatak,i dali vlaga u plasteniku imaju velik uticaj?
http://www.dodaj.rs/f/B/N1/2ErZYMI2/slika1363.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/33/SH/55ZMkOx/slika1361.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/1d/Ht/csc3Fjc/slika1358.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/E/vm/26NNNcdL/slika1355.jpg

- - - - - - - - - -

puno mi se proširilo pa bih voleo da čujem savjete i da reagujem da saniram dok se nisu počeli sušiti listovi.

radni
16-06-13, 23:17
nadovezujem se na predhodne moje postove i da vas pitam u vezi sušenja i opadanja cvjetova u plasteniku ,jeli se ova bolest proširila evo pogledajte smeđu fleku na cvjetu koji poslje otpadne ako je bolest o čemu se radi i čime da tretiram da spasim što se spasiti može.
http://www.dodaj.rs/f/3y/w1/HCURCM0/slika1370.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/2P/SD/mWzSL8Y/slika1368.jpg

dzionik
17-06-13, 06:27
Proveri kiselost, moguće da ti je ph previše pao.

glamange
17-06-13, 13:09
Izvini radni a koliki su ti plastenici i imas li zasenčenje,ja bih rekao da je tu pretoplo i da nemas insekte da opraše cvetove.

radni
17-06-13, 18:10
Pozdrav
nisam nikad zemlju nosio na analizu i imam osječaj koji me rijetko vara kada sumnjam na nešto a taj je da mi biljke slabo reaguju na prehranu koju redovno obavljam 1 put sedmično 0,5 kg na 500 l vode (starter,1,kalcijum,magnezijum,2,kalijum,3) zavisi u kojoj je fazi biljka,povremena folijarna prihranjivanja,+osnovno đubrenje prije sadnje 7:20:30 5kg na 100 kv.i stajsko 1 mali traktor.
Plastenici su 3 komada po 100m2 i nemam mrežu za zasjenjivanje i često je temp. previsoka ali svi ovi simptomi mi se dešavaju prije dolaska visokih temperatura ali sve je u redu i nikakvih problema nemam do onog trenutka kada biljka počne da ostavlja plodove i tada se javljaju ovakve nekroze na lišću.Na plodovima nemam nedostataka nikakve fleke samo su mi plodovi na drugoj i trećoj grani sitni i to me brine.Nemogu nikako da uzgojim biljku da je za vrijeme cjele vegetacije sve uredu, nekad mi fali cjeli i sprat cvjetova pa tek na sljedećem imam plodove.Volio bih da eliminišem stavke u koje sumnjam i da nađem odgovor i saniram problem .

dzionik
19-06-13, 08:58
Ne treba ti analiza za ph, kupi neki test ili lakmus. Toliko prihranjivanje bez analize može da bude kontraproduktivno, višak nekog elementa blokira drugi ili čak bude toksičan.

Stjepanovic88
21-06-13, 12:06
Kako da povecam vlaznost vazduha i smanjim temp. u plasteniku. Nabacio sam mrezu 35%, ali temp ide preko 40 stepeni, a vlaznost pada na 20%. U koje doba dana mi je najbolje da zaljevam biljke, sistemom kap po kap? Nicim nisam tretirao, 100 % organska proizvodnja. Polako pocinju da se uvrcu listovi, pa cisto da ne odu u krajnost i da mi ne strada 12 sorti paradajza, a nijedna nije F1!

http://postimg.org/image/c3w0v34av/

dzionik
22-06-13, 11:21
Zašto ne skloniš najlon i ostaviš samo mrežu??

kandelabar
27-06-13, 16:29
procitao sam negdje na forumu da je dobro prskati paradajz sa otopinom od žare 1kg na 10l vode i da odstoji 2sedmice nakon toga opet se razmućuje sa vodom odnos 1:3 sam koristio i prskao,medjutim posto je bilo hladnije vrijeme navece kada zaprscem sa zarom ostavim pola sata i zatvorim plastenik nakon 3ceg prskanja u roku od 12 dana pojavile su mi se svjetlije fleke na listu,poceo je da se susi i uvrće,zatim cvjetovi opadaju,a biljka i dalje nastavlja da raste i donje 2 rodne grane imam vec formiran plod..Mislim da je u pitanju plijesan lista interesuje me kako da zastitim ili spasim sto se moze,da li moze sa bijelim lukom sta ili ???

kandelabar
27-06-13, 18:04
problem je u tome sto sam ja nakon prskanja malo provjetravao jer je bilo hladnije vrijeme pa sam zatvarao plastenik navece,stvarala se velika kolicina vlage interesuje me cime se moze popraviti stanje osim fungicidima

dzionik
28-06-13, 06:32
Preterao si sa prskanjem, a i previše ti je jak rastvor. Rastvara se 1/10 ili čak 1/20.

Kornelius
28-06-13, 07:03
Za plesnivost lista prskaj sa switch 3 dana karenca. I ja imam to, jer sam prskao sa svakakvim bio stvarima protiv bele leptiraste vaši sa malo efekta.

kandelabar
28-06-13, 13:56
a moze li mi neko objasniti sta ce se desiti do kraja sezone hocu li imati paradjza da uberem jer prve 2 rodne grane imaju,gore iznad list se susi cvjetovi venu i plod se slabo zameće,a stablo i dalje raste hoće li mozda gore na cvijetnoj 5-6 grani biti roda ili da otkinem taj vrh ??

Za plesnivost lista prskaj sa switch 3 dana karenca. meni su bili rekli neki daconil i jos neko sredstvo sa O al ne mogu da ga nigdje nađem nestalo u apotekama pokusat cu sad da nadjem taj switch..jel puni naziv switch 62,5 WG i sta znaci karenca 3dana vidim negdje pise karenca 7dana ??

djjova
05-07-13, 15:32
Molim Vas pomoc jedna biljka od 200 sadnica mi je obolela ali posto nisam imao ovakav slucaj, a nisam nasao ni na netu pitam vas. Biljka je duze vreme bila bledja nego ostale, ali mi to nije bilo cudno sve dok se nisu pojavile ovakve fleke.
https://lh3.googleusercontent.com/-n72B9jmihxI/UdbKgyAXV2I/AAAAAAAAAMk/3HHQZnjJ5gM/w957-h538-no/2013-07-05-320.jpg

шоне
27-03-14, 19:15
Можњ ли ми неко помоћи ? Расад је повелик и већ би требало да је посађен али нећу то успјети за још 3-4 дана.Листови су почели да жуте па не знам јел у питању недостатак хране или је нека болест. http://www.dodaj.rs/f/31/l/131zRkjV/picture-001.jpg, http://www.dodaj.rs/t/c/im/XgSI6rO/picture-002.jpg (http://www.dodaj.rs/?c/im/XgSI6rO/picture-002.jpg) , http://www.dodaj.rs/t/3d/jE/1dL4CZF0/picture-003.jpg (http://www.dodaj.rs/?3d/jE/1dL4CZF0/picture-003.jpg)

- - - - - - - - - -

Јел могуће да нема нико расположен да помогне ?

Deda Lala
27-03-14, 22:23
'Само ти расад лепо нахрани и дај му мало воде само да не буде жедан,а кад га садиш нека буде садна јамица мало дубља и биљка полегнута .

шоне
28-03-14, 08:37
Много ти хвала,ваљда ускоро буде засађен.

lakan
05-04-14, 10:55
http://i58.tinypic.com/sgn0iw.jpgDali neko zna kako je doslo do ovih fleka na listu,sta je uzrok.

IVAN ILIC
05-04-14, 17:27
U pitanju je stetocina,lisni miner...

BatmanBG
05-04-14, 18:23
Vetimec 8 ml na 10 litara vode + okvašivač

Deda Lala
05-04-14, 22:20
И сво болесно лишће посеци изнеси из просторије и запали

lakan
06-04-14, 13:43
http://i58.tinypic.com/1qmko4.jpgSve zahvaceno iseceno i stavljeno u dzak.Sutra da nadjem CORAGEN i da isprskam.Dali je jos neko imao ovih problema i sta predlaze da uradim.Pojavilo se i u KRASTAVCU na par korena.

Darko V
06-04-14, 15:25
Pozdrav
Imam paradajz u čašama 7-ica i 9-ka. Danas sam primetio da je skoro komplet rasad manje više blago klonuo ili će tek biti, nema čvrstinu stablo i lišće. Visok je u proseku oko 20 cm (ili malo manje). Čaše su razmaknute i temperatura mu je u plasteniku izmedju 25 i 28 stepeni Jeste malo suv (poslednji put polivan u petak predveče uz fitopert 10 40 10 ) i poliću ga sad čistom vodom.
Nego da li postoji mogućnost da stablo malo klone i zbog nekih bolesti ili manjka (ili viška) nekog vodotopivog djubriva. Uglavnom sam polivao uz fitofert pomenuti i fertikare 15 30 15 na oko nedelju dana ili redje ranije i jednom uz mineral forte
I još jedno. Ako sad paradajz ima visinu oko 15-20+ cm, može li neko da mi kaže koliko će imati za recimo 20 dana pošto ja prvi put gajim rasad, pa sve mislim da će prerasti dok dodje povoljno vreme za rasadjivanje u polju. Na par biljska sam video da se krenuo i cvet kao formirati (visoke 22-23 cm).
Mogu li polivati i sa rastvorom koprive (koji će biti gotov za koji dan) i da li da polivam svaki dan po manje.

djjova
06-04-14, 22:41
Previse mu je toplote. Okali ga malo. preko dana ga izbaci na sunce. Sda su ti odlični dani za to. Temperatura je oko 20 stepeni.

Darko V
07-04-14, 15:34
Bilo mu je nedostajalo vode. Posle polivanja već nakon sat vremena se vidno popravio. Već sam pomislio da ga je neka boles ufatila
Dok su bile čaše u gajbama iznosio sam ga više puta po ceo dan na sunce ali sam ga morao raširiti u plasteniku da se ne izduži pa mi je sad malo nezgodno preko 500 biljaka. Sve se plašim da se do pre 10-ak dana i previše kallio na suncu. Inače stalno ima dobro provetravanje. Probaću ponovo po etapama
Za početak imam nekoliko desetina biljaka koje su ostale ispod listova ovih većih pa su ostale manje i one idu u gajbu i napolje pa da probam sa rastvorom koprive da ga polijem da vidimo šta ta kopriva radi ::namigivanje::

coka1
15-04-14, 21:01
pozdrav moze li pmoc kako da pomognem mom paradajizu ;D}

http://www.dodaj.rs/f/2a/Q3/4hfbXGKh/paradajiz-1.jpg
http://www.dodaj.rs/f/1c/m4/1ZCZQ4UP/paradajiz2.jpg
http://www.dodaj.rs/f/41/eu/2rbuTRH7/paradajiz-3.jpg

German hunting terrier | Jagdterrier