Najbolji i najlošiji hibridi u sušnoj 2012

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.752
Lokacija
Debeljača
Otvorio sam ovu temu da podelimo zapažanja . Ja još nisam završio berbu ( sve berem ) ali za sad mi najviše dao Pioneer N43 16 redi u zmajevku od 8 t . Posle toga ide Pioneer T56 sa sličnim prinosom , najlošiji mi je za sad Pioneer D 11 i D 12 koji su dali dobar rod za ovu godinu 20 - 22 redi u zmajevku . (Videčemo dalje kako će da bude pa ću se javim .) Ko neveruje nemora ....... :osmeh:
 
Kod mene od 3 hibrida koja su bila zastubljena (Pioniri K67 i F38 i Dkc5783), najlošiji je bio K67 u proseku 650 kg po kj, onda je Dkc5783 sa 2200 kg/kj i onda F38 sa 2600 kg/kj, što u proseku daje 1800 kg po kj... Sve u svemu zadovoljan sam, jer je moglo biti i gore...
 
Sejao sam ,
dekalb 4964,5276,5783

pionir f 73

zp 505,zp 560, zp 600,zp 606 i zp 684

Svi su na svoj način dobri i loši.Nikakav zaključak se ne može izvući.
Sledeće godine sejem slične hibride ali bez ZP,pošto smo odlučili da više ne beremo.
Najverovatnije ću sejati i omrženi 5783.Mislim da je dobar hibrid .Danas je u zmajevku stalo 8860 kg zrna ovog hibrida sa 15% vlage.
Da ne trošim tastaturu ,nema pravila.
 
Nema veze koji je hibrid, meni je f 38 bio i najbolji i najgori. Ranije sejan mi je bio najbolji a samo 10 dana kasnije posejan nije imao ni klipa ni resu, poceo da resava i sasekli ga oni vruci vetrovi
 
Kod mene u selu najlosiji hibrid NS 640(dosta zastupljen hibrid), vizuelno najbolji AS 72(takodje dosta zastupljen, mana plitko zrno,a svi beremo u klipu pa ne mogu da govorim o tacnom prinosu).Na mojim njivama najbolji KWS 3381, sledi LUCE, zatim KLIMT pa KERMES nisam jos skidao,javicu rezultate.AS 160 se lose pokazao iako je bio na zemlji prve klase sa punom agrotehnikom!NS 6030 se osrednje pokazao!Druge semenske kuce ne sejemo.Generalno veliko sarenilo, u mom kraju je bilo presudno vreme setve ove godine, i cesto se cuje recenica -"OVE GODINE LENJI POGODILI"
 
Ima zakljucaka i te kako. Obecao sam na private da stavim oglede, ali evo sad javno.
Na jednoj njivi sejani B08, Paco i Bergxon. Ovo im je i redosled po prinosu.
Na drugoj sejani razni KWS i LG 3330. KWS manje vise slicni, ali su za nijansu bolji 3381 i Krabas, od Krebsa i Karmasa. Svi bolji za duplo od 3330.
Treca njiva sejani LG 2306 i Ragt (Tyrex). Oba proapst, ali Ragt totalna. Delom moja greska jer je za bolje uslove, a ta njiva je 4 klasa.
Cetvrta njiva tj dve blizu, sejani KWS 3381 i LG 3350. Bolji KWS za standardnih 2 puta. Negde sam napisao tri puta, e pa pogresio sam.
Prosle godine sejan DKC 5143 i u susnim uslovima na istim njivama izgubio trku sa N01 i 3381. Greska sto ove godine nije sejan N01.

Nijedna povrsina nije bila manja od 1,6 ha, po hibridu, pa mislim da je to sasvim dovoljno za reprezentativan uzorak. Agrotehnika je po njivama normalno ista. I normalno svaka njiva je sejana isti dan, i prskana istog dana istim sredstvima.
 
Da marko ali nemora da znači ako jedan hibrid bolji u istim uslovima jedne godine da će biti bolji i druge ili sijani drugog datuma ili ...
razloga može biti dosta zašto je neki hibr pobjedio , npr bolji sklop iz razloga boljeg nicanja u hladnim uslovima što ne znači da će tako biti sledeće godine , možda onaj drugi bolje niče ako je toplije itd,itd...

al ajde da i ja dodam dva zaključka :

- netreba presudjivati iz onog što piše u katalogu (pa i na forumu ) , nego iz sopstvenog iskustva ili od iskusnih komšija višegodišnji prosjeci...

- netreba gledati u prednosti nego u mane nekih hibrida (opet iz iskustva )
 
Ove godine sam imao 4 hibrida PIonira.N43,f38,No1 i V74.Najbolji N43 i to za jednu dužinu od ostalih,čak je i vlagu iznenađujuće brzo spustio.Za f38 mogu reći da ima osobinu konstantnosti.Prošle godine sa njime sam imao nešto manje od 7tona po jutru ove godine po nekoj mojoj proceni dao je preko 4 tone.No1 je odradio svoje nikada najbolji,nikada najgori.Za v74 bi rekao niti smrdi niti miriše.Za njega nemam stav.Sve u svemu sledeće godine sejem ponovo f38.
 
- netreba presudjivati iz onog što piše u katalogu (pa i na forumu ) , nego iz sopstvenog iskustva ili od iskusnih komšija višegodišnji prosjeci...
Slazem se, i mislim da je to najvazniji deo, da treba sejati hibride koji se u tom kraju pokazu kao dobri. Cinjenica je da postoje tereni koji su sa losijim uslovima, tipa padavine, vlaznost, osobine zemljista, i da im ne odgovaraju svi hibridi.
 
Ove godine smo sejali:
DKC 5276 Prinos:2t po jutru sreća pa sam ga imao najviše)
ZP 434 1,5t
BC Pajdaš 1t
ZP 684 700-800 kg

Sledeće godine ide DKC 5276 i ZP 434 (možda kws 3381)
 
Nazad
Vrh