Spajanje slabih pčelinjih društava pred zimu sa jačim

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Ovo je tehnika koju koristim nekoliko godina, ali kako imam malo broj košnica ne mogu reći da je tačno. Stvar je da se spoje slabija društva sa jačima u cilju opstanka preko zime. Na taj način uklanjam slabe matice sa pčelinjaka, a što je jače društvo ima veće šanse da opstane.

Spajanje društava obavljam u toku avgusta meseca, polovinom da bi se imali vremena da se reorganizuju do zime. Nastavak sa slabijim društvom, stavljam na nastavk sa jačim, pošto sam pre toga uklonio slabiju maticu.
 
Iz tvojih ranijih poruka moglo je da se vidi da ti nemaš pčele, tako da je nemoguće da nešto spojiš.
Svako ko primeni tvoj savet može da ima štetu, jer kod spojenih pčela dolazi do borbe tako da broj mrtvih pčela može da bude veći od broja pčela u slabom društvu, takođe pčele iz slabijeg društva mogu da ubiju maticu u jačem društvu, zato spajanje društava treba obaviti stručno, a nikako ne onako kako ti preporučuješ.
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumeo, pčele držim od 2000 godine, ali uglavnom do 10 društava zbog obaveza na poslu. Imaju i neke slike na forumu, u temi o pčelinjacima, moguće da si ih prevideo. Inače sa spajanjem društava na ovaj način sam zadovoljan, jer ni jedno nije stradalo do sada.

Međutim zaista zbog malog broja košnica ne može se uzeti kao 100% proveren način. Inače se dosta piše na Internetu o tome pa tako ima tekst Pčelama novine i rakija iz revije "Zov", a i na SPOS-ovom forumu ima tema pod nazivom Spajanje slabijih društava sa jačim. Povoda za spajanje ima mnogo, ja to obavljam samo pred zimu sa slabijim društvima.

Ostavljanjem slabih društava da zimuju se malo toga postiže, pa je dobro svako iznese svoja iskustva o ovoj temi.
 
Nazad
Vrh