PDA

View Full Version : Tovni pilići

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

romanista307
24-04-09, 11:12
Pozdrav svima !! Izuzetno korisne informacije mogu da se pronadju ovde,stvarno hvala svima koji su spremni da podele svoje znanje sa nama,koji ga nemamo !! Mene interesuje vise stvari : sa koliko dana se kolju tovni pilici,ima li da se kupi gotove krmne smese za pocetni tov pilica tj.za prve 4 nedelje,a naravno i za period posle toga pa sve do klanja tzv. krmna smesa "dvojka" i koliko otprilike coveka kosta sve to ? Cena pilica i troskovi hranjenja... Koliko dnevno tovni pilici pojedu parica ??

Hvala,unapred

pilomilo
25-04-09, 16:25
Kolju se sa 50 dana (ako hoćeš 2.1-2.3kg. težine zaklanih), starter se daje od 0-21 dan (oko 1kg. po piletu), grover se daje od 22-33 dana (oko 2kg. po piletu) i finišer (bez kokcidiostatika) se daje od 34-do kraja tova (oko 2.5-3kg.) Ostalo ćeš sam odraditi digitronom kada saznaš cene koncentrata!

Goran Milosevic
25-04-09, 21:46
tako isto i ja radim samo drzim dva dana duze,i sa finiserom kombinujem u poslednjih 10 dana prekrupu,kako bi se "izcistili"od koncentrata i postizem prosecno 2.3-2.4kg!!!!

romanista307
27-04-09, 21:44
Hvala puno na korisnim informacijama,sada odoh po digitron !!!!!
pozdrav !!!!!!!

robins
29-04-09, 11:28
Tov brojlera je verovatno najdinamicnija proizvodnja u oblasti stocarstva. Potrebno je imati mnogo dobar digitron da se sve proracuna i jos vise srece da tura pilica stigne u pravo vreme kad je dobra cena za prodaju. Turnusi su kratki i novac se brzo obrce ali kako moze da se dobro zaradi tako se ponekad i gubi. Kod ove proizvodnje je najbolje ici u kontinuitetu jer se desava da se na nekoj turi dobro zaradi a na nekoj da se bude na nuli ili ode u minus. Problem je sto nema sigurnog otkupa pa se cesto desava da kajmak pokupe oni koji kolju. Sa stalnom proizvodnjom i sigurnim kupcima proizvodnja je dosta sigurnija a jos je bolje ako se brojleri prodaju kao zaklani jer je tada veca zarada. Kod kalkulacija se ne sme gledati najjeftinija hrana jer tada proizvodnja moze biti skuplja ako je los kvalitet pa se dobije losa konverzija hrane (kolicina hrane potrebna za kilogram zive vage piletine) . Moja preporuka je da se koristi peletirana hrana jer je tada mnogo manji rastur hrana .

srculence84
10-02-10, 09:56
dali se isplati trenutno da se tove pilici?

robins
11-02-10, 12:18
Sa trenutnom otkupnom cenom od oko 70 dinara na veliko i dosta skupim koncentratom ekonomska gimnastika je jako losa jer zarade nema. Problem je sto ce to tako biti sve dok se piletina uvozi iz Hrvatske preko Vindije i iz Brazila preko ko zna koga. Veliki je i lager zamrznute piletine kod svih tako da perspektiva nije sjajna.

Stajcic Milan
17-02-10, 16:51
Nov sam na forumu hteo bih da pocnem sa tovom pilica pa me interesuje koji su se koncetrati pokazali najbolji za tov koliko se isplati praviti koncetrat posto imam kukuruz,jecam soju i sta sve ide u smesu ina kraju koliko se krecu cerupaljke unapred zahvalan

Maestro
18-02-10, 08:15
@Stajcic Milan
Milane, evo šta ja koristim već dve godine, i mogu ti reći da sam zadovoljan. Ne postižem neke rekorde, ali hranim brojlere za sebe i prijatelje, po 100-nak komada u turnusu. Uzimam 3-4 nedelje stare i hranim do 8 nedelja, najbolji primerci vagnu i do 3.5 kg. (nisu mnogo masni).
Ako si zaniteresovan, javi se na PP da ti dam adresu predstavništva u Beogradu, pa da se raspitaš gde može u Bgd da se nabavi. Ja kupujem u Obrenovcu. Pakovanja su po 10 kg.

http://img2.imagetitan.com/img2/small/34/34_dopunska-smesa-za--ishranu-.gif (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=34_dopunska-smesa-za--ishranu-.gif)

>:({

P.S. Što se tiče "mašine za čerupanje" najbolje otiđi na buvljak u Pančevu ili Novom Beogradu, ima raznih da se nadje i po ceni i po kvalitetu!

Stajcic Milan
18-02-10, 10:50
Maestro jesi li dobio moj odgovor na tvoju poruku znam otprilike gde je ta prodavnica posalji mi na pp ako hoces po koliko placas pilice ,koliko su teski

Stajcic Milan
19-02-10, 23:00
Lazo dali si dobio poruku od mene hvala ti jos jednom na svemu .posto i ja nebih odmah veliki turnus jedno 50 komada dali se isplati uzimati te pilice imali ikake zarade posto vidim dase iole bolje razumes od mene

mladjoni1982
01-03-10, 21:39
zna li neko mozda ko bi otkupljivao pilice na veliko i kolika je cena? Unapred hvala!!

aleksandar.vet
12-03-10, 07:52
Pozdrav svima od Aleksandra...Hteo sam samo da pitam,da li umesto finisera koji sluzi za ciscenje moze pretrup koji je dosta jeftiniji i prirodnij..Mada cuo sam da kaliraju od pretrupa,pa jel tacno...?

Unapred Hvala!!! >:D

Maestro
12-03-10, 10:59
@aleksandar.vet

Dobrodošao na Forum, želimo ti uspešno post-ovanje, ali bilo gde da se ulazi red je da se čovek predstvi, ili da ga neko predstavi. Ovde je nepisano pravilo da se ukratko to uradi na Temi koja je za to predvidjena:

http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Kliknite i napišite, u par redova, najosnovije o sebi!

>:({ Moderator

P.S. Što se tiče "čišćenja" tovnih pilića, navodim moje iskustvo, pošto sam pripremam koncentrat. Bitno je napomenuti: Tov radim iskuljučivo za sebe i par prijatelja. Količina premiksa se postepeno smanjuje sa prtokom vremena, tako da se zadnjiih 5-6 dana potpuno ukida i prelazi se na "čišćenje" i daje samo prekrupa (50-60 % kukuruz, ostatak druge žitarice, kroz prekrupač i pomešati sa 1% soli). Verovatno je da ne napreduju kao sa koncentratom, ali i ne kaliraju drastično kao što to neko misli. Sve je ovo naravno dobronameran savet ako se radi za sebe i prijatelje i do 100-nak komada. Ostalo je "industrija"! Srećno!

robins
14-03-10, 18:13
Bilo bi dobro u zavrsne smese dodavati i 1 do 2 kg stocne krede jer je pilicima vazan kalcijum i bez njega im se brzo krive kosti. Kreda se dobija mlevenjem belog kamena tako da je bez hemije i ne moze da skodi a veoma je jeftina.

komsija
28-03-10, 13:16
Sutra mi stizu polu-utovljeni pilici, pa sam resio da ovaj put sam pravim smesu, medjutim vidim da se na 100kg. hrane dodaje 3% ribljeg brasna, a skoro sam citao da riblje brasno polako izbacuju iz zivotinske ishrane zbog sve cescih bolesti koje se javljaju upotrebom animalnih hraniva u ishrani zivotinja, veoma su jakog mirisa koji se prenosi na mleko, jaja i meso, i onda me zanima da li te zamene koje nude kao riblje brasno (biljna zamena za riblje brasno) ima stvarno ista svojstva kao i ovo, i sta preporucujete, riblje brasno ili biljnu zamenu. Pozdrav!!! >:({

robins
28-03-10, 17:31
Riblje brasno se vec nekoliko godina unazad ne koristi u ishrani jer pored loseg mirisa ima i manu da je cesto izvor zaraze salmonelama. Ovo je narocito opasno u ishrani tovnih pilica jer se pri pecenju nedovoljno termicki ne obrade pa se moze preneti na ljude. U ribljem brasnu bi trebalo da ima oko 64% proteina i oni se nadoknade drugacijim odnosom komponenti za stocnu hranu a jedini problem su aminokiseline lizin i metionin kojih ima u ribljem brasnu. Sada se i lizin i metionin mogu kupiti kao posebne komponente i idu u koncentraciji 0.1 do 0.2% . Problem je samo sto su dosta skupi i idu u pakovanjima od 20 kg tako da se njihova kupovina isplati samo ako se ima veliki turnus.

valjevac
28-03-10, 20:21
Komsija,
eto mene opet.Kupi trakozvani "vezejac" to je nekada proizvodio VT Zemun pa je u narodu ostao taj naziv.A to je pakovanje od 10.kilograma koje u sebi ima sve sto je potrebno za produzni tov.To pakovanje pomesas sa prekrupom i to u odnosu 1-3,4,5.
Kilogram smese za "produzni tov" sa 3.kilograma prekrupe (u prvoj nedelji posle mesec dana , kada se obicno prodaju pilici od jedan kilogram.).Druge nedelje jedan prema cetiri i na kraju jedan prema pet pred klanje.Pakovanje od 10.kilograma kosta oko 700.dinara.To ti je sa prekrupom veoma efikasno a ekonomski isplativo.Ovo je provereno jer svi oko mene koji uzimaju "kilase" tako rade i imaju pred klanje pilice oko 3.kilograma.Za podlogu im stavi susku, ubaci im jednu sijalicu od 75 wati, obezbedi im redovno vodu i stavi prst u uvo a posle pile u pekac.

Pozdravljam te i ako nesto treba pisi , ne kosta nista.

p.s.Riblje brasno izbaceno odavno.
Ako nije tajna reci mi koja je cena kilasa.Poslao sam ti na p.p. malo "sire" ali je izgleda negde zalutalo

komsija
29-03-10, 21:40
Auuuu..., pa ja vec kupio i napravio prvu turu smese, ma neka pojedu to pa cu kupiti tu zamenu nisam znao da je toliko opasno. Ima neki EKOFISH MEAL biljna zamena. robins da znas da si me uplasio, valjda ima nece biti nista za ova dva-tri dana dok ne pojedu. Hvala na savetima ljudi >:D

@robins, mogao bi da napises nesto o salmoneli, kako se reflektuje kod pilica, na sta da obratimo paznju, kako se vrsi pregled pilica (uzimanjem brisa ili pregledom mesa) koristilo bi nam.

robins
30-03-10, 22:25
Ministarstvo poljoprivrede je 19. februara 2010. godine postavilo Pravilnik o salmonelozi zivine i moze se skinuti sa njihovog sajta. Probao sam da ga postavim ovde ali je veliki. U pravilniku postoji podela na tri grupe salmonela po opasnosti i zastita od njih. Salmonele mogu biti i opasne po zivot a neke su bezopasne. U svakom slucaju je dobro pogledati pravilnik na www.minpolj.sr.gov.yu

komsija
31-03-10, 07:22
Ne radi im link, verovatno zbog yu. domena :lol:

robins
02-04-10, 16:49
Novi link Ministarstva poljoprivrede je www.minpolj.gov.rs a stari ne radi od 31.03.2010.

sneza_80
13-04-10, 20:45
Pozdrav svima.
Zelimo da se bavimo prodajom tovnih pilica. Ne znamo nista o tome, pa ako bi neko bio ljubazan da nas uputi u sve to. Naravno da nas interesuju cene hrane, uslovi za gajenje i sl. Mi bi za pocetak uzeli 50 komada

Maestro
13-04-10, 22:41
Snežo,

dobrodošla na podforum Živinarstvo. Vidim da si se već predstvila, što je OK, a što se tiče gajenja tovnih pilića, prvo, ima dosta napisano na tu temu pa to sve pročitaj. Naravno nejasne stvari kao i odgovore koje ne pronadješ, postavičeš ovde, pa ćemo ti objasniti ono što mi znamo.

Dobra ideja i odluka da se, na početku, krene sa manjim brojem - 50 komada, da se prodje taj prvi period učenja, a posebno plasmana, koji nije nimalo lak, već češ se sama uveriti.

Savet za početak: nikako male jednodnevne piliće, već nabavite piliće od 3 do 4 nedelje starosti (od 1 kg do 1,3 kg težine), biće problema (uginuće i ostalo), ali ipak mnogo lakše nego sa jednodnevnim. Cena ovih drugih je 120 do 130 din.po kilogramu.

Srećno >:({ Moderator

P.S. Traži od kolege robins-a adresu njihovog web site-a, tamo imaš za download puno korisnih stvari oko odgoja pilića!

sneza_80
14-04-10, 10:02
Hvala na informacijama. Pa da krenem sa prvim pitanjem. Za pocetak pilice cemo drzati u garazi, koja je u fazi renoviranja. Da li je ok ako se stave osb ploce prikacene za grede, ventilator ? Sijalice planiramo da stavimo cetiri ali neznam koje jacine. Ako uzmemo te vece pilice i dohranimo ih, koja je cena pilica?

Post je spojen: 1271232214________________________________________ _________
Koliko sam ukapirala daje se grover za te vece pilice, da li je tako?

Proka
20-04-10, 12:46
Poz svima.
Sobzirom da je sada jako mala cena mesa (zivih pilica), a koncetrat skup u odnosu na cenu mesa.
Otisao sam u debeli minus sa tovnim pilicima.
Imam ih oko 15000 kom. cobb 500
Zanima me koliko je jeftinije i isplativije praviti hranu sam,posto imam svoju malu mesaonu od 500kg.
Video sam ovde neku recepturu za hubart, pa me zanima dali se ona moze upotrebiti i za cobb.
Ako ne, znacilo bih mi ako neko ima recepturu za cobb.
Unapred zahvalan.
pozdrav

luna
21-04-10, 14:22
dobar dan !!! >:D

dali neko ima jaja od tovnih pilica na prodaju javi te mi na forum

a da nije daleko u blinizi ruskog krstura,kule,crvenke,vrbas....

JAVI TE MI HITNO!!!!

robins
22-04-10, 15:28
Koncentrati za tovne pilice hubbard i cobb su skoro isti i slobodno ih mozete koristiti. Razlike u potrebama su zanemarljive. Mi roditelje hubbarda hranimo koncentratom za cobb vec par godina. Sto se tice priplodnih jaja ima ih a cena je oko 19 dinara. Javite se na pp pa se mozemo dogovoriti.

Proka
23-04-10, 12:01
Hvala puno. ;D}
Nadam se da ce mi recepture biti od koristi.
Poz >:({

toni veljan
25-04-10, 22:19
zdravo na site.dali neko zna koj vakcini treba za tov brojlera i koj dan. >:D

sneza_80
30-04-10, 20:11
Zdravo svima,
da se pohvalimo uzeli smo 50 komada tovnih pilica., jednodnevnih. Kod nas su vec dva dana. Cena po kojoj smo ih uzeli je 45 dinara, koncentrat od 10kg 385din, zivimicin 70din. Drzimo ih u sanduku, za sada, imaju dve sijalice od po sto vati. Posto nismo nabavili piljevinu, stavili smo cilim, preko karton i novine koje menjamo dva puta dnevno. Prekriveni su zicanom ogradom i cebetom. Prihvatam svaku kritiku, ideju.

branko
30-04-10, 23:23
Vala, ove godine će svi koji se bave živinarstvom, a pogotovo inkubatorske stanice, godinu završiti sa velikim minusom.

sneza_80
30-04-10, 23:38
Nemoj tako,ja sam ostala bez posla( intezivno trazim vec mesecima), jedini nacin da dodjem do nekog dinara su pilici. S obzirom da mi muz samo radi, dvoje male dece, svaki dinar bi nam dobrodosao.

branko
30-04-10, 23:44
Izvini, nisam jasno definisao. Mislio sam na velike farme, koje su prinuđene da klanicama prodaju piliće po mnogo nižim cenama nego što ih ti prodaješ.
Za početak su tvoji pilići lepo ušuškani, ali treba misliti i na vreme kada postnu mnogo veći nego što su sada.
Čiji koncentrat ste kupili?
Ako pilići beže od sijalica, treba da ih se podigne višlje, ili da se smanji snaga sijalicama. Suprotno, ako se sakupljaju ispod sijalica, onda treba uraditi obrnuto.
Najbolje da ti postavljaš pitanja.

zorancile
30-04-10, 23:47
Moja tetka drži tovne piliće, samo za svoje potrebe, i kaže da kad sve izračuna (piliće i hranu) i kad ih sama zakolje ušteda je 50% u odnosu na cenu u mesari.

CAR
30-04-10, 23:54
ja svake godine kupim 50 komada za svoje potrebe i neznam da ih imam do 20 dana starosti u jednoj gajbi sa sijalicom od 100w imaju hranilice i pojilice ispod su novine koje u 2 dana zamijenim i tako popunim hranilicu i pojilicu zatim ih premijestim u gajbu vecu gdje je resetkasti pod sa tacnom ispod tad svaki dan 1 put dam vodu i hranu i za 2,5mijeseci pod noz.Jednostavno neznam da ih drzim jer nikakve obaveze prema njima nemam na ostali dio posla 5minuta svaki dan izgubim sa njima.

sneza_80
30-04-10, 23:58
Mi samo sto im u dupe ne duvamo.

Post je spojen: 1272567714________________________________________ _________
Videla sam da postoje vise vrsta smesa za pilice u zavisnosti od uzrasta. Interesuje me koji koncentrat vi kupujete i da li dajete zivimicin? Da li se daju neke vakcine? Nama je prodavac u poljoprivrednoj apoteci rekao da je zivimicin dovoljan i da se ne daje nista drugo.

Post je spojen: 1272600939________________________________________ _________
Do koliko dana se daje jedinica?

Post je spojen: 1272634289________________________________________ _________
Rastrkani su. Spavaju. Neki su ispod sijalice, neki ne. Da li je obavezna piljevina?

Post je spojen: 1272666805________________________________________ _________
koncentrat koji smo uzeli po sastavu odgovara onom iz veterinarskog zavoda u Zemunu ( tako nam je receno u apoteci), inace se proizvodi u Belegisu

branko
01-05-10, 15:10
Koncentrat za piliće početni se obično daje mesec dana, manje-više.
Živimicin je uglavnom dovoljan, mada ne i neophodan. Ako je hrana kvalitetna za njim nema potrebe.
Piljevina, tj. strugotina, ima veliku moć upijanja vlage, pa je zato jako dobra podloga za piliće.

sneza_80
01-05-10, 23:30
Hvala na informacijama. Zanima me koji koncentrat vi koristite i koja je cena. S obzirom da se ne razumem u to, primorana sam da prodavcima verujem na rec. Jedno pile slabo stoji na nogicama, krivi se, ali je poprilicno zivahno, jede, pije vodu. Ja sam ga izdvojila od ostalih, jer ga gnjece. Sta mislite hoce li preziveti, i da li je potrebno nesto dodatno?

Post je spojen: 1272749551________________________________________ _________
Branko , s obzirom da si iz moje okoline, koji ti koncentrat kupujes, po kojoj ceni i gde ga nabavljas?

branko
01-05-10, 23:39
Koncentrat pravim sam.

sneza_80
02-05-10, 08:39
Branko hvala ti puno. Htela sam jos nesto da pitam. Brat mog muza je nekad gajio pilice i u nekoj od prica pre neki dan, spomenuo nam je da se u vodu u nekom kasnijem periodu u pojilicu stavlja po dva cepa sone kiseline. Za sta ona sluzi? Mislim nije objasnio mom muzu, zato i pitam
Takodje me interesuje do kod perioda se daje zivimicin

Karalic
02-05-10, 10:44
Sona kiselina se dodaje u vodu da bi se oborila Ph vrednost vode na optimalnih 5,8.(meri se Ph starterom). Ali, ako se toci voda iz gradskog vodovoda , svaka dalja prica je bespredmetna.
Inace , ne sali se i ne dodavaj na svoju ruku sonu kiselinu, jer je to veoma opasna hemikalija . Osim ako ne zelis da ostanes bez pilica!

zorancile
02-05-10, 12:56
Nisam razumeo, u vezi vode iz vodovoda, ne valja?

Karalic
02-05-10, 13:20
Naravno da ne valja dodavati sonu kiselinu u vodu iz gradskog vodovoda , jer je ona vec tretirana sa sonom kiselinom i natrijum hiper hloridom. Dodavanje sone kiseline se praktikuje samo u slucajevima kad nije adekvatan kolicinski protok vode u cevima, ili kad je u pitanju bunarska voda kojoj je usled dugog stajanja i ne koriscenja iste skocio Ph. Naravno , takva voda se prvo tretira sok hlorom, saceka 24 casa, i onda se obara Ph.
Ali, da skratim pricu.. Redovno menjati vodu u pojilicama, prati ih svaki dan pre punjenja ( bez deterdzenta, samo cistim sundjerom , abrazivnom stranom i isprati cistom vodom), i nikako ne eksperimentisati sa hemikalijama, jer to je ozbiljna stvar koja moze imati stetne posledice kako kod ljudi tako i kod zivotinja!

bojanh66
18-05-10, 09:22
Pozdrav svima.

1.Da li se tovni pilici moraju drzati do 60 dana ili mogu i do 90 dana kako bi bolje napredovali?

2.Da li je realno ocekivati da u roku od 90 dana pilici dostignu otprilike oko 4-5kg?

3.Koliko otprilike ostane mesa bez kostiju,kozurice i ostalog,na jednom piletu koje tezi oko 4-5kg,jel bude mozda barem 2-3kg mesa?

4.Imam svoju mesaonu,kukuruz,komponente cu sam da kupim i da pravim hranu po receptu,pa bi trebalo da me izadje dosta jeftinije nego gotova hrana,zar ne?

5.Znam da je ovo glupo pitati,jer zavisi od veoma dosta uslova,ali me ipak zanima Vase misljenje:
Koliko otprilike na kraju izadje ulaganje da bih natovio 40 tovnih pilica do nekih 4-5kg?

Mozda su pitanja nekome glupa,ali mene ipak zanima Vase misljenje i iskustvo,da znam cemu da se nadam otprilike.
Pilice hranim iskljucivo za sebe,imam podrum i obezbedicu im sto cistije i bolje uslove uz pomoc roditelja koji su pre drzali pilice,pa imaju solidno znanje oko toga.
Dakle,kad budete odgovarali,racunajte neke prosecne cene koje su kod Vas u gradu sto se tice komponenti i svega ostalog.

Hvala unapred svima koji budu odgovorili,izvinjavam se ako je vec negde odgovoreno,ali juce sam procitao 15-ak tema i nisam nasao pojedine odgovore.

W.S.C.
18-05-10, 11:31
Koncentrat pravim sam.

Kazi mi Branko koliko te sad u proseku izadje kilogram koncentrata

ppr98
20-05-10, 16:38
pozdrav svima,ja sam iz RS i imam pitanje ako bi neko moze da mi kaze kako je najbolje da se namjesti rugulacija svjetla u toku jednog turnusa pilica,naime posjedujem dve 4 hale po 6000 pilica i kopjuterska oprema,nov sam u ovom pa prvu turu nisam ni gasio svjetlo a mnogi kazu da bi trebalo.
Znaci ako moze neko ko ima iskustva da mi napise koliko treba biti upaljeno a koliko ugaseno svjetlo za sveki dan u toku jednog turnusa .

hvala svima

Maestro
23-05-10, 21:18
@ppr98
1. - Pošto već postoji tema o uzgoju brojlera, ovaj post će biti spojen sa tom temom!
2. - Ako ovo nije samo jedno ad hoc pitanje, već hoćete dalje da učestvujete u radu Foruma, čaršijski red je da se predstavite, u najkraćem o sebi i biznisu!
3. - Uzimam sebi slobodu da komentarišem kao ne baš ozbiljno: da udjete u ovakav posao (desetina hiljada pilića, hajtek oprema i ostalo), a da postavljate takva pitanja, možda se varam!?!?
4. - Ono što ja znam, mislim da sam to negde pročitao na ovom Forumu ili nekom Uputstvu:
Pravilo je da je svetlo uključeno tokom 23 sata, a da se tokom noći isključuje na jedan sat!

>:({ Moderator

CAR
23-05-10, 23:44
Jedno pitanje za znalce sa iskustvom,ovako svake godine oko 50-tak pilica tovnih odgajam za vlastite potrebe,ali uvijek svi nedocekaju klanje sta bi kod nas rekli "vrag uzme svoj dio ovako ili onako"ali ja se stim neslazem.Ustvari jednostavno u turnusu pile sa nekih mijesec dana obijesi krila dolje i pocimlje zmiriti na oko ili oci i neveselo je za 2-3 dana baj-baj snjim u kontejner.Koncentrat jedu, kostantno dobijaju u vodu dal geomicin ili nesto slicno od preparata ali nema sanse da svi docekaju klanja.Sta se tice prostirke i prostorije gdje borave sve je ok provjetreno,temp.optimalna.Sta je na stvari?

Karalic
23-05-10, 23:52
Care, to Ti i nije tako strasno veliki kal... Nego, sta se desilo sa guscicima?Ima li prinove? Kod mene puuunoo dvoriste. Danas mi se zasnja guska izlegla, doduse samo pet, ali u cistoj rasi.. >:D

CAR
24-05-10, 12:26
Taman sam ti se mislio javiti,nijedno gusce nije izaslo a sve sam uradio kako treba ona i dalje lezi nedize se.Moji kazu od grmljevine nijedno nije izaslo sto nevijerujem u to i te "tzv.rekla kazala".Pokusacu sad u inkubator metnuti jaja guscijih samo neznam kako ce to ici sa kokosijim zajedno (mislim na temperaturu). ":":{

Karalic
24-05-10, 16:40
E bas steta.. Nego, nije ni do guske i isto ima da bude kiks i u inkubatoru.. (temperatura je ista kao i za kokosija jaja, nego dva dana duze leze na jajima od kokosaka)
Problem je do gusana! Nije ih dobro oplodio, nema druge. Da bi se izvrsila dobra oplodnja , pozeljno je da naskoci na gusku dok je ona u vodi.Prvo ulazi gusan u vodu, i u jednakim vremenskim intervalima zaranja glavu u vodu, sto je ljubavni zov u stvari...Tad ulazi i guska, i on naskace na nju, zaranja njenu glavu u vodu , kao da je davi (nema razloga za bojazan, u ekstazi su..)kad je osemeni, a to se desava najefikasnije putem vode, guska se klasicno malo opere, krila ,perje i napolje iz vode...A on? Pa tad pocinje kurcavela samo takva , kao da je samo on na svetu koji zna da kara... To su krici kao iz sume, to treba doziveti i cuti. E, sad . ako su dva ili vise gusana, onda se javlja rivalitet, pa dok se njih dvojica svadjaju, guske ostaju zeljne q..ca.
Zato nikad ne drzati zajedno dva gusana u jatu.. Uvek jednog , ili tri i vise..Inace , ide maksimalno jedan gusan na cetiri guske, mada je najbolje na dve , ili tri guske.
Pozdrav. >:D

W.S.C.
24-05-10, 20:23
E bas steta.. Nego, nije ni do guske i isto ima da bude kiks i u inkubatoru.. (temperatura je ista kao i za kokosija jaja, nego dva dana duze leze na jajima od kokosaka)
Problem je do gusana! Nije ih dobro oplodio, nema druge. Da bi se izvrsila dobra oplodnja , pozeljno je da naskoci na gusku dok je ona u vodi.Prvo ulazi gusan u vodu, i u jednakim vremenskim intervalima zaranja glavu u vodu, sto je ljubavni zov u stvari...Tad ulazi i guska, i on naskace na nju, zaranja njenu glavu u vodu , kao da je davi (nema razloga za bojazan, u ekstazi su..)kad je osemeni, a to se desava najefikasnije putem vode, guska se klasicno malo opere, krila ,perje i napolje iz vode...A on? Pa tad pocinje kurcavela samo takva , kao da je samo on na svetu koji zna da kara... To su krici kao iz sume, to treba doziveti i cuti. E, sad . ako su dva ili vise gusana, onda se javlja rivalitet, pa dok se njih dvojica svadjaju, guske ostaju zeljne q..ca.
Zato nikad ne drzati zajedno dva gusana u jatu.. Uvek jednog , ili tri i vise..Inace , ide maksimalno jedan gusan na cetiri guske, mada je najbolje na dve , ili tri guske.
Pozdrav. >:D

Fantasticno opisano.Za lektiru ::svaka cast::

Karalic
24-05-10, 21:06

Hvala, hvala... Ja sam pripovedac u pokusaju, ipak je nas casni i nada sve preposteni Dusan.N Kovacevic ,alijas Biblotekar, Vitez od zlatnog pera.
P.S. I primecujem da se nas forum dosta kultulrno uzdigao od mojih zadnjih postova, kao i da mi je puno nedostajao. >:({

W.S.C.
24-05-10, 22:08

Hvala, hvala... Ja sam pripovedac u pokusaju, ipak je nas casni i nada sve preposteni Dusan.N Kovacevic ,alijas Biblotekar, Vitez od zlatnog pera.
P.S. I primecujem da se nas forum dosta kultulrno uzdigao od mojih zadnjih postova, kao i da mi je puno nedostajao. >:({

To je zato sto vuce korene iz mog kraja ::namigivanje::

sneza_80
06-06-10, 02:19
Interesuje me gde se baca djubre od zivine, perje.

branko
06-06-10, 11:21
Interesuje me gde se baca djubre od zivine, perje.

Što se tiče perja:

1. Po naški: u prvi kanal.
2. Ekološki: u velike najlon džakove, pa smećari odnesu.

Što se tiče đubreta, prvom komšiji koji ima baštu.

dzionik
07-06-10, 07:47
Ne izgleda lepo u kanalu ::lose::

Perje se sasvim solidno kompostira. Kao i kosa i nokti uglavnom se sastoji iz proteina keratena i sadrži oko 15 % azota.
Rade se mnoga istraživanja na temu recikliranja perja kojeg ima u velikim količinama na farmama i klanicama i uglavnom se svode na pravljenje brašna, ali za kućne uslove je najlakše i najbolje kompostiranje. Kao i kosa bogato azotom perje daje kompost odličnog kvaliteta.
Mešati sa drugim organskim materijalima i ne stavljati veliku količinu odjednom.

dimitrije73
10-06-10, 15:56
pozdrav svima naravno i administratoru,nov sam na forum i bas je jako interesantan i dobar,imam jedno pitanje ako mozete da mi odgovorite u vezi belih tovnih pilica;imaju oko 22dana hranim ih zemunskim koncentratom super zuti(za jedinicu ide 14kg kukurut i 10 kg super zuti,za dvojku ide 17kg kukuruz i 10 kg zuti,a za trojku ili finiser ide 23kg kukuruz i 10 kg super zuti)na pocetku prvih pet dana sam im dao enrocin kapi 5 dana radi preventive(12kapi na litru vode)tako mi je rekao veterinar gde sam ih kupio,a od 10 dana im non-stop dajem zivimicin u vodu,dok su bili mali ni jedan nuje ispustio dusu a sada u roku od pet dana 3kom je ispustilo dusu,imaju prostirku od slame non-stop suvo ispod njih,unutra je cisto,sveza voda menjam dva puta na dan,ranim za sebe 55kom nije farma u pitanje pa bih nekog ko ima iskustva u tome da mi da nekakav odgovor,hvala.

cukaneca
10-06-10, 16:39
gosn dimitrije, pre bilo kakvih pitanja ajte se vi nama prvo fino predstavite u temi za nove članove i pročitajte pravila foruma, pa tek onda očekujte pomoć i odgovor >:D

robins
11-06-10, 17:02
Bre Vlado sto si tako strog.
Jedna od velikih gresaka je davanje pilicima stalno antibiotik ( cak je i zabranjeno ) jer kad im vi date antibiotik od prvog dana a narocito tako jak kao sto je enrofloksacin ubijete im odbranbeni sistem i sve korisne bakterije u stomaku. Kasnije u tovu ako dodje do neke infekcije taj antibiotik je neefikasan i nemate sa cime da lecite pilice. Razloga za uginuce po ovakvom vremenu ima mnogo a to ovako niko ne moze da utvrdi.

dimitrije73
11-06-10, 21:55
HVALA robins na odgovor :D

sneza_80
23-06-10, 21:31
Pozdrav svima. Prodali smo prvu turu pilica. Na nuli smo, sto je ekstra. Od 50 komada uginilo nam je 8 komada, ostali su slabo napredovali, pojeli boga oca, rasuli isto tako puno hrane. Mi samo sto im nismo duvali u dupe. Izvukli smo pouku iz svega toga.Hranilice smo zamenili plasticnim olukom i postavili uza zid na cigle, tako da je rasipanje hrane neprimetno. Imamo trenutno 22kom. od tri nedelje starosti, nismo ih ni osetili da postoje. Sutra nam stize nova tura od 50komada. Promenili smo koncentrat.Ova 22 komada super napreduju, ni jedan do sada nije uginuo

branko
23-06-10, 21:34
Koji sada koncentrat koristite?

sneza_80
23-06-10, 21:52
chick prom

dimitrije73
24-06-10, 22:38
chick prom
pozdrav,dali mozes napisati koja je cena tog koncentrata zato sto ja koristim zemunski >:({

Post je spojen: 1277412184________________________________________ _________
imam i ja 50kom,imaju tacno mesec dana a danas sam izmerio par kom i svaki je tezak 2kg,dal je to dobra kilaza za mesec dana?

sneza_80
25-06-10, 02:04
jedinica 370 din 10 kg
dvojka 340din 10kg
i pred kraj koristim prekrupu i soju

Post je spojen: 1277424386________________________________________ _________
mislim da su ti pilici super, ako negde nisi pogresio. Moji imaju tri nedelje i tezinu od 1,2kg

dimitrije73
25-06-10, 10:10
kod vas su koncentrati puno jeftiniji nego kod nas,ovaj sto koristim od veterinarskog instituta zemun je 440din jedinica,dvojka je 420din, a trojka je 400din,al je mnogo dobar.

sneza_80
25-06-10, 16:40
kod vas su koncentrati puno jeftiniji nego kod nas,ovaj sto koristim od veterinarskog instituta zemun je 440din jedinica,dvojka je 420din, a trojka je 400din,al je mnogo dobar.

To je cena i kod nas od veterinarskog zavoda

valjevac
26-06-10, 07:44
sneza_80
Član

Odg: Tovni pilići
« Odgovor #64 poslato: 23.06.2010, 21:52 »

--------------------------------------------------------------------------------
chick prom

Hranom od gore navedenog proizvođača unakazio sam ćuriće i to ne samo ja nego cela ekipa koja je tu hranu koristila pre 5-10.dana.Dva puta su je menjali i ista pesma.Više nikad ni "ch" od "chik proma". Problem su imali i neki ljudi iz okoline Smedereva.

dimitrije73
26-06-10, 11:36
chick prom sam ja ranije koristio za curke i pilice ali nisu napredovali kako treba pa sam presao na zemunski koji je skuplji ali je mnogo dobar,a sad 2 turu pilica ranim sa ibeka-panto to je nemacki konc i za pocetak je dobar pa cu do kraja tova da uporedim dal je bolji zemunski ili ibeka-panto >:({

sneza_80
26-06-10, 20:26
sneza_80
Član

--------------------------------------------------------------------------------
chick prom

Hranom od gore navedenog proizvođača unakazio sam ćuriće i to ne samo ja nego cela ekipa koja je tu hranu koristila pre 5-10.dana.Dva puta su je menjali i ista pesma.Više nikad ni "ch" od "chik proma". Problem su imali i neki ljudi iz okoline Smedereva.

Verovatno si u pravu, neznam. Mi smo za prvu turu koristili neki iz Belegisa, preselo nam je. Imali smo 50 komada, uginuca 8, pojeli su 80kg jedinice, 160kg dvojke, 50kg trojke, prekrupe i sojine sacme 40kg. Sa mesec dana su neki jedva imali i kilo, i to par komada. Prodavali smo ih po 180, pa mislim da vam je sada sve jasno. O njihovoj krajnjoj kilazi ne zelim ni da komentarisem. Srecni smo sto smo na nuli. drugim izdacima nesmem ni da vam na pominjem, u nekim situacijama morali smo i susku da kupujemo

dimitrije73
26-06-10, 22:43
sneza_80
Član
loš turnus pilica si imala,ove sto ja imam su od agroziva i zadovoljan sam,ali najbolje pilice,curke tovne isve ostale ptice ima ŠINKOVIĆ iz beceja,on je poznat po time u celoj evropi i jedini u drzavi ja mislim da izvozi male pilice(brojlere)curkei ostale jedini on sme sa time u evropsku uniju,ja sam od njega imao pre par godina pilice i u kratko vreme sam ih tovio i 80% su bili petlovi a prosek zakan je bio 4.5kg ::novac::

chick prom

Verovatno si u pravu, neznam. Mi smo za prvu turu koristili neki iz Belegisa, preselo nam je. Imali smo 50 komada, uginuca 8, pojeli su 80kg jedinice, 160kg dvojke, 50kg trojke, prekrupe i sojine sacme 40kg. Sa mesec dana su neki jedva imali i kilo, i to par komada. Prodavali smo ih po 180, pa mislim da vam je sada sve jasno. O njihovoj krajnjoj kilazi ne zelim ni da komentarisem. Srecni smo sto smo na nuli. drugim izdacima nesmem ni da vam na pominjem, u nekim situacijama morali smo i susku da kupujemo

Karalic
26-06-10, 23:47
Ja koristim momentalno za tov curaka koncentrat 3. Jabuku iz Panceva, i ne da sam zadovoljan, nego neka se samo ne pokvare... Odlicni su! 8)

jovanips
27-06-10, 14:20
pzdrav svima nov sam na forumu, javljam se iz Nisa. :D da se nadovezem na temu o losim koncentratima, prosle godine sam za svoje pilice koristio koncentrat od Veterinarskog zavoda Subotica, i nikad losije rezultate nisam postigao.sa mesec dana pilici su imali 0,8- 1,1kg ":":{ sto je prosto porazavajuce, dok je drugi turnus bio znatno bolji, tada sam koristio Gebi, i sam mesec dana su imali 1,7kg.hibrid je bio CoBB 500 u oba slucaja,i to iz iste vet.stanice.sledece nedelje mi stize 40 kom.i resio sam da uzmem Zemunski konc.posto vidim da ga hvalite, jeste malo skuplji...ali.... ::000::

branko
27-06-10, 15:33
Očigledno da je za sve vas rešenje pravljenje hrane u sopstvenoj režiji...

dimitrije73
27-06-10, 16:35
uvek moze u proizvidnji koncentrata da se napravi greska,moze biti najbolja marka na svetu pa neko u smeni ne sipa soje kolko treba ili onih vitamina ili ne odradi mesnje vremenski koliko treba,pa covek kupi 300 ili 400 kila za turnus kolko mu treba i onda kiks i vatanje za glavu,ali otprlike kod svih proizvođaća konc jedno pise na specifikaciji na dzak a drugo je u dzaku odnosno manje vitamina soje i svega sto ide u konc.

jovanips
27-06-10, 19:29
da, da........i to se najcesce desava u ovim manje poznatim privatnim fabrikama.oni uvek zaborave da stave proteine, pa umesto 22% kolko ide u starter, oni stave 15%..to je proverena informacija iz jedne laboratorije za kontrolu kvaliteta... ":":{ nego udaljismo se mi od osnovne teme

zoran sef
27-06-10, 19:54
koliko tovnih pilica ide na 1m kvadratni

jovanips
27-06-10, 20:18
zavisi....jedno pise u literaturi, a drugo je praxa...ja konkretno stavljam 12 pileta na m2..i to je sasvim dovoljno...i taman ima mesta za hranilice i pojilice... >:({ koja kolicina pilica je u pitanju kod tebe...

zoran sef
27-06-10, 20:24
ma hteo sam za sebe 50-tak komada,nista ozbiljno...

Karalic
27-06-10, 21:34
Ako ides za sebe, JAKO bitno je da prostirka bude kvalitetna... Beton, tanak sloj hidrantnog kreca, piljevina ili slama..

dimitrije73
27-06-10, 21:37
ja imam u prostoriji4x4 80 pilića,i imaju dovoljno mesta

jovanips
27-06-10, 21:43
ove godine nisam mogo da nabavim piljevinu, pa sam preko betona posuo debeo sloj trine.....sta mislite o njoj kao prostirci....., i da li je normalno da 40 pileta u prvih 15 dana pojede 20kg Koncentrata :<<> , rastura hrane nema, jer su koritanca takva, da samo glavu mogu da protnu...

dimitrije73
27-06-10, 22:00
normalno je da jedu tolko a treba da imaju hranu non-stop i dan i noc i da gori svetlo da imaju vodu svezu,a kolko ja znam evo primera ako tovljeno pile na kraju tova ima 4kg zive vage on je pojeo 8kg koncentrata, ;D} znaci 2kg koncentrata na kilo zive vage,i normalno je da za 6 nedelja dostigne 4 ili 4.5kg zive vage,a dosta se gubi kilaze kad se zakolje. ::novac::

jovanips
27-06-10, 22:11
imaju hrane non-stop, i vode, i sijalica od 150w gori 24h, i oni super napreduju, sa 15 dana, vec imaju od 450-700g.ja ih obicno tobim do 50 dana.pa sad kolko pojedu, pojedu ::svaka cast::

sneza_80
28-06-10, 22:18
Očigledno da je za sve vas rešenje pravljenje hrane u sopstvenoj režiji...

To je najbolje resenje, ali nemamo svi uslove za to.Mi ove godine imamo zito, kukuruz tek sledece. Nemamo ni prekrupac a kamoli mesaonu. Za prvu turu mesali smo prekrupu i sojinu sacmu rucno. Mozes zamisliti, izasla nam je na nos. Koliko jeftinije te izadje koncentrat koji sam napravis?

Karalic
28-06-10, 23:38
Trinje su odlicne...
Bitno je da je hidroskopno, i da je pilicima uvek suvo ispod njih.
A i je nemam mesaonu, ali mi je tu mesalica za beton.. Ma izmesa za desetku~ >:({

bojanh66
01-07-10, 23:39
U pitanju su jednodnevni pilici koje sam uzeo 27. maja i hvala Bogu,svi su zivi i zdravi,nema mortaliteta,ovo mi je prva tura.
Pilice inace hranim iskljucivo za sebe,uzeo sam 40 komada po 30 dinara,dakle 1200 dinara,a cini mi se da mi je covek rekao da su marke Rosa ??
Meni je veterinar ovako objasnio:
Zivimicin dajem samo prva 2 dana,a nakon toga dajem Elavitol,ostavljam link da vidite sta je to.
http://www.provet.rs/Elavitol%20spisak.html

Kaze da koliko dana dajem,toliko dana i ne dajem,sto znaci,dajem 4 dana,pa 4 dana pauze i tako sve 5 nedelja,odnosno do 35 dana.
Evo upravo sutra ce biti taj zadnji dan kako istice davanje Elavitola i tada im dajem samo obicnu vodu do klanja.
Doza koju mi je rekao je: jedna kafena kasicica (oko 5gr) na 4l vode.
A na ovom sajtu sto sam vam ostavio,pise 1gr na 1l vode,sto znaci da sam ja davao 1l vode manje na pomenutu gramazu od 5gr.

Imam sad 3 pitanja pa bih zeleo da me posavetujete kako da ispravno radim ubuduce,postavicu pod rednim brojevima da bude preglednije:

1.Da li je velika greska sto sam to radio,odnosno sto je na dozu od 5gr islo 4l vode ili da se ne brinem oko toga?
2.Da li da u sledecoj turi koristim 5gr na 5l vode kao sto i pise na sajtu ili mogu da nastavim kao i sad?
3.Da li mi je dobro objasnio veterinar sto se tice Zivimicina da se daje samo prva 2 dana,a da se Elavitol pocinje davati treceg dana i daje se naizmenicno sve do 35-og?

Hvala unapred.

jovanips
02-07-10, 11:59
Ja mojim pilicim dajem zivimicin 5 dana, i nakon toga AD3E kapi jos 10 dana, i to je to.nema potrebe da im dajes vise Elavitol, to je dosta slicno kao ove kapi.Nista im nece skoditi sto si im davao manju kolicinu vode, od propisane, jedino je mozda voda zbog toga bila malo koncentrovanija, pa je imala jaci ukus.Inace Ross 308 je odlican hibrid.koju kilazi su postigli do sada, i koj koncentrat koristis >:D Pozdrav

bojanh66
02-07-10, 18:32
Danas im je tacno 5 nedelja odnosno 35 dana i izvagao sam 2 komada na digitalnoj vagi.
Jedan je tezio 2100gr,a drugi 2500gr i veoma sam zadovoljan.

Koncentrat pravim sam,recepturu mi je propisao jedan prijatelj koji isto drzi pilice,ali ne ove bele,vec neke crvene.
On inace drzi koke nosilje,a pilici lepo napreduju po njegovoj recepturi.

Mene sad samo zanima,da li da nastavim da i u sledecim turama dajem po 5 nedelja Elavitol?

Ili da dajem manje?

Ja ne znam stvarno koliko je potrebno,nadam se da znas pa da mi objasnis.

Hvala.

Pozdrav.

jovanips
02-07-10, 19:28
pa oni odlicno napreduju, svaka cast.Evo ovako,da bi ti dao sto bolji odgovor konsultovao sam mog oca, koji je inace profesor na Poljoprivrednom fakultetu.u principu nemas potrebe da sledecoj turi dajes toliko dugo vitamine.najbolje ti je da im prvih 5 dana samo u vodi dajes zivimicin, a od 6-tog AD3E kapi vodene, jer se bolje rastvaraju u vodi, a u koncentratu mozes od prvog dana da pocnes da im stavljas Kostanovit, jedna supena kasika, na kilogram hrane, stim sto kostanovit ukidas najmanje 10 dana pred klanje, zbog toga sto meso moze mirisati na neke sastojke iz kostanovita.Nadam se da sam ti ovim odgovorom pomogao, ako te jos nesto interesuje slobodno pitaj.Pozdrav :D

bojanh66
02-07-10, 19:46
Hvala na odgovoru.
Taj kostanovit ne znam iskreno ni sta je,a ne znam ni te kapi da li bih uopste mogao nabaviti ovde gde inace kupujem Elavitol i pilice.

Posto imam samo mogucnost da im dajem Zivimicin i Elavitol,koliko dugo da im dajem taj Elavitol?

jovanips
02-07-10, 19:58
Kostanovit mozes kupiti u svakoj veterinarskoj apoteci, ima ga cak i u poljoprivrednim, proizvodi ga veterinarski zavod zemun.AD kapi mozes kupiti i u Humanoj apoteci, jer su to kapi, koje piju i male bebe,ukoliko neuspes da ih nabavis, stavljaj im Elavitol 10 dana. ;D}

branko
02-07-10, 21:24
Mala ispravka.

Nije Kostanovit, nego Kostanvit. >:D

Odličan univerzalni premiks. :D

jovanips
03-07-10, 10:42
haha 8) hvala, mada ima i Kostanovita ovde kod mene ::namigivanje::

Post je spojen: 1278154640________________________________________ _________
http://www.vetzavodzemun.com/producthrana.php?id=7 evo ovako izgleda >:D

bojanh66
03-07-10, 13:13
Zeleo bih da prokomentarisete kako vam se cini ova receptura?
Napominjem da meni daje odlicne rezultate,pilici sa 35 dana vec imaju u proseku oko 2200gr,neki jaci primerci i 2500gr.

jedinica dvojka trojka
kukuruz 55 60 66
sojin griz 31 26 20
suncokret 4 4 4
premiks 4 4 nista
mekinje 4 4 4
kvasac 2 2 nista

Verovatno cete pitati koji je premiks u pitanju,ali ja stvarno ne znam.
Jedino sto mi kolega rekao je da u njemu imaju sve potrebne aminokiseline.
Inace od njega i uzimam premiks,1kg 90 dinara.

Pravim kao sto vidite po 100kg keca,100kg dvojke i 100kg trojke.
Dajem im 100kg sve dok ne pojedu,onda predjem na 100kg dvojke i na kraju prociscavanje 100kg trojke.
Nadam se da ce imati jedno 4-4.5kg.

Dakle,vasi komentari,saveti i kritike.

Hvala.

jovanips
03-07-10, 14:17
potrazio sam u literarturi neke primere za gotove smese, i ovo apsolutno odgovara, inace da je lose, pilici nebi napredovali kako treba, a kolko dana ti mislis da ih cuvas, da bi postigao tu kilazu ^-^ , jer sada pocinju velike vrucine, tako da bi bilo vrlo rizicno cuvati ih sa tolikom kilazom, ali ako posedujes neku uradjaj za rashladjivanje, onda teraj :D

bojanh66
03-07-10, 14:33
Pa znas kako,jesu velike vrucine,ali ja njih drzim u podrumu i nije toplo,u podrumima je uvek hladnije nego napolju.

Ovih dana cu gledati da ugradim jedan ventilator na prozor,posto imam prozor na zidu u podrumu gde vazduh izlazi,tako da bi taj ventilator isisavao sav taj vazduh napolje jos brze.

A pored njih imam jedan obican kucni ventilator koji je uperen prema tom gornjem ventilatoru koji izbacuje vazduh,a pilici se nalaze izmedju ta 2 ventilatora,pa je preko njih stalno promaja,odnosno cirkulacija vazduha.

I tako svu prasinu koju dizu i koja ode uvis kao i smrad,ventilacija jednostavno povuce i ode napolje.

Evo i slicica kako sam ja to zamislio.
http://img194.imageshack.us/img194/1344/63633342.jpg

Ovo tu gde pise strujanje vazduha,to je isto taj kucni ventilator koji duva prema izlaznom prozor.

Inace,planiram da ih drzim dok ne pojedu svih 300kg hrane.
Ovo mi je prva tura,pa ako se dobro pokaze kako sam sve zamislio,onda cu tako i dalje raditi.

jovanips
03-07-10, 18:02
ova zamisao ti je bas dobra, uz ovakav sistem ventilacije, neces imati problema.ja neznam kolko su tvoji pojeli do sada ^-^ ali mojih 40 komada, je evo do danas pojelo celih 30kg.koncentrata, a imaju 20 dana, ja sam planirao da im dam 60kg.Jedinice, i 100kg dvojke, i jos jedno 30kg.ciste prekrupe sa malo trica,i nadam se tezini od bar 3,5kg zive mase, dok ti sa 300kg hrane trebas da se nadas i preko 5kg 8)

bojanh66
03-07-10, 18:22
A jel im nece smetati to sto preko njihovih glava šiba vazduh,posto ventilator drzim na najjacoj brzini i mogu reci da im je sad bas fino,temperatura je oko 26-27 stepeni.

Moji sad imaju 36 dana i pojeli su negde oko 160-170kg po mojoj proceni,posto mi je u vreci ostalo jos nekih 30kg po gruboj proceni,a u hranilicama oko 10kg,pa je vreme da uskoro pravim i trojku 100kg.

Ako ti mislis da ce imati oko ili mozda i preko 5kg,ja bih bio prezadovoljan :)

Ali ostaje samo da sacekam da pojedu sve,pa cu ih izvagati zive.

Samo te jos molim da odgovoris na moje prvo pitanje vezano za brzu cirkulaciju vazduha iznad njihovih glavica.

Pozdrav.

branko
03-07-10, 18:26
Neće im smetati strujanje vazduha ako je dovoljno visoko.
Smetaće im direktna promaja.
Dovoljno bi bilo da im radi samo taj ventilatora za izvlačenje vazduha iz prostorije.
Ako počnu da "gakću" kao vrane odmah ukineš svako strujanje vazduha i u vodu staviš napr. Tribrisen kapi...

jovanips
03-07-10, 20:01
Nece im smetati to stujanje vazduha iznad njihovih glava, naravno jedino im direktna promaja moze naskoditi :<<> ja mislim da ce imati preko 4,5kg.siguno, nevidim razlog za ukidanjem ventilatora, ukoliko pocnu da rade ;D} to ko vrane, jer kada pilici zevaju, znaci da im je vrucina, jer posto nemaju sistem za termoregulaciju preko koze, kao mi, oni se rashladjuju dahcanjem, ili zevanjem, tako da bi iskljucivanje ventilatora, moglo da bude pogubno po njih, i to pri kilazi od 3, i vise kg.Sto se tice stavljanja kapi Tribrissen u vodi, nisam upoznat sa njihovim nacinom delovanja, tako da nista nemogu da kazem na tu temu :-* p.s.na kraju krajeva, mozes da posaljes jednu slicicu svojih mezimca, da mi vidimo kako to sve izgleda u realnosti, da nebi nagadjali >:D

branko
03-07-10, 21:15
Kada počnu da "gakću" kao vrane, tada su već "prehlađeni" i bez lekova se neće izlečiti.

bojanh66
03-07-10, 21:18
Samo da napomenem da mi pilici dahcu vec jedno 5-6 dana otkako su krenule vrucine,pa sam tek danas odlucio da sredim taj problem ventilacije vazduha kako bi im spustio za koji stepen temperaturu i da bi imali stalno svez vazduh.

Evo da prikazem celu situaciju sa slikama i opisima.

1.Ulazak u podrum,sastoji se od dvokrilnih vrata,ova leva strana je uvek spustena,a desna podignuta,a prilikom slikanja je oboje otvoreno.Da li bi mozda bilo pametno drzati oba krila otvorena ili zatvorena?Ne znam sta je bolje uraditi kako bi imali stalno svez vazduh,da li mozda otvorena krila remete cirkulaciju vazduha koju ce da stvaraju ventilatori?
http://img341.imageshack.us/img341/9461/dsc02153j.th.jpg (http://img341.imageshack.us/i/dsc02153j.jpg/)

2.Ovo su ta 2 mala prozora,ja cu na desni da stavim neki ventilator da izbacuje vazduh,sutra idem u Pancevo pa ako nadjem neki takvih dimenzija da ga uglavim,kupicu,ako ne,drzacu obican sobni ventilator na visini prozora:
http://img576.imageshack.us/img576/996/dsc02155l.th.jpg (http://img576.imageshack.us/i/dsc02155l.jpg/)

3.Ovako su ogradjeni pilici:
http://img808.imageshack.us/img808/1620/dsc02156u.th.jpg (http://img808.imageshack.us/i/dsc02156u.jpg/)

4.Ovde gde stojim ce da stoji obican ventilator uperen ka desnom prozoru:
http://img651.imageshack.us/img651/4786/dsc02157f.th.jpg (http://img651.imageshack.us/i/dsc02157f.jpg/)

5.Evo jos jednom takva situacija iz drugog ugla:
http://img27.imageshack.us/img27/7585/dsc02158xm.th.jpg (http://img27.imageshack.us/i/dsc02158xm.jpg/)

6.I na kraju,slika pilica,pomalo dahcu,ali videcu da li ce im ventilacija barem malo pomoci.Tu su 2 hranilice uzdignute na ciglama da ne bi prljali hranu,a isto tako i 3 pojilice uzdignute.Prostirka malo prljava,ali sutra im opet cistim pa stavljam novu,veoma brzo uprljaju.Pre nedelju dana sam im kompletno ocistio i opet prljavo.Jel ima mozda smisla samo presipati cistu prostirku preko ove prljave,pa tako svaka 2-3 dana i onda kompletno ocistiti na svake 3-4 nedelje kad sloj bude debeo?
http://img22.imageshack.us/img22/9923/dsc02160zd.th.jpg (http://img22.imageshack.us/i/dsc02160zd.jpg/)

Eto toliko

branko
03-07-10, 21:35
Ma tebi tu ne treba nikakav ventilator u podrumu, već samo na prozoru iznad pilića da izvlači isparenja napolje.

Što se tiče prostirke, zamisli koliko bi posla imali na farmi od napr. 10000 pilića da svakih nekoliko dana menjaju prostirku?
Kada se prostirka navlaži preko nje samo dodaš novu suvu i gotovo.

bojanh66
03-07-10, 21:40
Hvala ti na pomoci i na dobronamernim savetima.
Ovih dana ugradjujem i taj ventilator na mesto prozora.

A sto se tice dahcanja,odnosno zevanja,jel to rade zato sto im je vrucina iako im je temperatura oko 27-28 stepeni ?

Jel mislis da ce ventilator da pomogne da ne dahcu vise,jer ne bih voleo da mi uginu kako budu postajali sve tezi?

jovanips
03-07-10, 21:45
pilici su odlicni, nemas razloga da budes zabrinut zbog bilo cega.i ponovo napominjem da dahcanje nije simptom niti prehlade, niti bilo cega drugog, vec samo vrucine, i nacina da se telo oslobodi prekomerne toplote.i sam kazes da dahcu vec nekoliko dana, od kako su krenule vrucine.Nemas potrebe da im dajes nikakvu vrstu medikamenata, jer da su pilici prehladjeni, oni ne bi samo dahcali, vec bi imali i smanjen apetit, nekad i diareju, bili bi nevoljni, rasirenih i nakostresenih krila, bognutih glava...i td.......jedino sto bih mogo da zamerim,jeste to sto ti je sijalica malo nize postavljena, i sto nije tacno iznad sredine kaveze, neznam od koliko je vati, ali sve sto je preko 25w je mnogo, oni su sada veliki, i jacina svetla nije od presudne vaznosti, jer dobro vide, a grejanje im naravno vise nije potrebno, tako da nemas nijednog razloga za brigu, jer da postoje i najmanji propusti, vec bi se odrazili na pilice, u pogledu loseg napredka :D sto se postirke tice mislim da nije pozeljno da dodajes novi sloj preko starog, jer na taj nacin, samo stvaras i tek tako bespotrebnu toplotu..dosta je da stavis piljevine tek toliko, kolko da neleze na golom betonu.tako ja radi evo 6-stu godinu za redom, i nikad se lose nista nije desilo 8)

branko
03-07-10, 21:48
Ma dahtanje nije problem. Daj im neke vitamine da lakše podnesu stres. I naravno uvek sveže vode.
Kažem ti da je problem kada počnu da ispuštaju zvuke koji podsećaju na gaktanje vrana. To je siguran znak da ih je uhvatila "promaja". tada treba reagovati sa lečenjem. Mada se to retko dešava. Obično piliće ta "promaja" hvata prilikom transporta.

Inače prostirka na farmama nakon kompletnog tova pilića, dakle nakon skoro dva meseca, bude mestimično debela i do 15 cm. Zanimljivo je to što to pileće đubrivo, suprotno očekivanju, bude jako, jako suvo.

jovanips
03-07-10, 21:53
Aha zvuke, onda uredu, ja te nisam razumeo, mislio sam da vi koristite takav izraz za dahcanje.....izvinjavam se >:({ pa vitamine su dobijali do juce kolko ja znam Elavitol.... nevidim razlog zasto bi imali neki stres, ova trenutna temperatura u nasoj zemlji nije nesto prevelika, da bi se oni bas tolko stresirali, jedino mozda kasnije..ali ........... ^-^

bojanh66
03-07-10, 22:07
Jedu oni kako treba,vodu svezu menjam svako jutro,Elavitol su pili od svog 3 do 35 dana,i to naizmecno 4 dana dajem,4 dana ne dajem,a juce im je ukinuti Elavitol jer je 35 dan prosao.

Sijalicu cu gledati da sutra namestim iznad sredine nekako,malo da produzim kanap ka uglu podruma,pa na sredinu da stavim.

Inace,uopste ne ispustaju nikakve cudne zvuke,jedu,piju,leze,dahcu pomalo i to je to.

Inace,oko vitamina se slabije razumem,jedino kao sto rekoh,prodavac mi je objasnio da im dajem Zivimicin prva 2 dana,zatim Elavitol do 35 dana na nacin na koji sam malopre objasnio i da nemam nikakve brige,prema njegovim recima.

Ali ako nesto krene po zlu,obraticu se za pomoc,pa da vidimo sta i kako od vitamina i jel se moze nabaviti kod mene,ali nadam se da nece doci do te situacije.

jovanips
03-07-10, 22:19
ma dugar nemas brige, sve je u savrsenom redu.........nemoj tolko da brines :lol:

dimitrije73
03-07-10, 22:53
pozdrav svima,pile na kilo zive vage pojede 2 kg koncentrata znaci ako pile ima 4,5kg on je pojeo 9kg koncentrata,i to da je kvalitetan ako nije pojede on i vise,i kod mene su nesto dahcali ali sam im dao enrocin kapi 4 dana pa je to prestalo i prekjuce sam im stavio ventilator da ih ladi i dobro su ::novac::

bojanh66
03-07-10, 23:13
Dakle posto kod mene ima 300kg hrane na 40 komada,ispada 7.5kg po piletu,pa cu javiti rezultate za par nedelja cim budu pojeli.

dimitrije73
03-07-10, 23:52
videces da sam u pravu,javi kada zavrsis tov,pozdrav

bojanh66
04-07-10, 00:04
Vazi.
Znam da mi je i prodavac pilica pricao tako nesto,da je spominjao da je piletu potrebno oko 2kg hrane da dobije 1kg.
A i ima logike,jer moji su pojeli sad oko 170kg hrane.
Sto znaci 170:40=4.25
4.25:2=2100gr po piletu

Dakle racunica je najverovatnije istinita i ja onda mogu da ocekujem u proseku oko 3.75kg zive vage.

jovanips
04-07-10, 12:28
tacnije, konverzija hrane za 1kg prirasta, je kod kokica 1,7 , a petlica 1,8kg hrane. to bi bila neka srednja vednost, posto nije ista konverzija u 15-stom, i 30-tom danu.na konverziju mogu uticati i jos neki faktori, npr.ukoliko je pilicima bilo hladnije prvih nedelja tova,oni su jeli skoro duplu kolicinu hrane, kako bi zagrejali svoja tela, a prirast je u sustini ostao isti, kao i kod pilica, koji su imali optimalne uslove, zatim ukoliko su pilici ostajali cesto bez svetla, i boravili duzi vremenski period u mraku,oni su opet sto zbog hladnoce, sto zbog odredjene vrste stresa, koju prozivljavaju u mraku jeli duplu kolicinu hrane, sa istim prirastom, zatim konverzija zavisi i od vrste hibrida koji se tovi, u literaturi pise da ubedljivo najmanju konverziju ima Arbor Acres, ali zato je kod njega i zavrsna telesna masa, nesto niza u odnosu na druge hibride, dok najvecu konverziju hrane ima Hubbard, to je nazalost ovaj hibrid koga ja tovim, i vidi se, jedu non- stop {"{": tako da je to veoma diskutabilna tema, i najbolje bi bilo da ukoliko vas interesuje konverzija hrane, da na kraju svake nedelje zabelezite koliko kg hrane je utrosilo X pileta, zatim stavite +,- jedan kg. koji ode na rastur, i td.i tako svake nedelje do kraja.zatim dobijene vrednosti saberete,onda podelite sa brojem pilica koji ste imali na pocetku tova, i dobili ste konverziju hrane po jednom piletu >:({ .nadam se da sam vam ovim objasnjenjem malo razmrsio neke koncice 8) PozZ

bojanh66
08-07-10, 15:25
Da se javim.
Pilicima je danas tacno 6 nedelja,odnosno 42 dana.
Izmerio sam 3 komada koja su mi dosla pod ruku,2 komada imaju 3000gr,a treci komad 2700gr.
Napravljena im je trojka 100kg,ostalo je jos oko 80kg da pojedu pa idu na klanje.

A danas sam uzeo i novih 40 komada,jednodnevni,pa sad imam pitanje.
Da li mogu i dalje da Elavitol dajem 35 dana sve ukupno,5 dana dajem,5 dana ne dajem i tako sve dok ne dodjem do 35 dana i tad ukidam?

Nije mi jos niko konkretno odgovorio na ovo pitanje,uglavnom skrecemo uvek sa tacnog odgovora,a mozda i jos nekog zanima.

Dakle,kako mi preporucujete da koristim Elavitol,da li ovako kao sto sam naveo ili na neki drugi nacin?

Samo vas molim,nemojte mi preporucivati nijedne druge vitamine,imam priliku samo ove da im dajem.

E sad,mali info.
Smestio sam ih u jedan drveni sanduk,prostirka je strugotina,stavljeno 2.5l vode sa 2.5gr Elavitola i hrana.
Stavljena obicna sijalica 100w,prekriven sanduk dekom,tako da im je temperatura oko 32-33 stepena,dakle taman,ali se ipak malo sakupljaju ispod sijalice.

Eto toliko od mene,sad cekam odgovor na koristenje Elavitola.

Hvala.

Pozdrav.

dimitrije73
09-07-10, 17:06
to mozes o ELAVITOLU i o njegovom koriscenju naci na njegov sajt,ukucas Elavitol u pretrazivac i izbaci ti sve o njemu ja mislim da je to najbolje.pozdrav ::svaka cast::

branko
09-07-10, 19:41
Ako je koncentrat kvalitetan nije ti potreban nikakav dodatni vitaminski preparat.

bojanh66
12-07-10, 18:14
Evo pilici su pri kraju tova,a nisam bas zadovoljan koliko mesa ima na njima.
Ziva vaga oko 2600gr jedan slabiji primerak,kad se odsece glava,noge,ocerupa perje,izvade creva,kad se skuva pile,ocisti meso od kostiju,ostane samo oko 1000-1200gr mesa sto je izuzetno malo.

Znaci hteo bih da ih jos vise utovim da bude barem 2000gr cistog mesa na njima i zanima me:
1.jel bolje da im ubuduce pravim po 130kg keca dvojke i trojke sto je ukupno 390kg hrane,trenutno sam pravio po 100kg svake hrane,sto je 300kg na kraju tova
2.ili 100kg kec i dvojka,a trojka 200kg,sto je ukupno 400kg hrane
3. ili da nastavim sa 100kg keca,dvojke i trojke i da im napravim 100kg cistog kukuruza. tu me sad zanima,jel oni mogu da dobijaju na tezini od samog mlevenog kukuruza ?

Mozda tek kad budu imali 4kg zive vage,imace oko 2kg mesa na kraju.

dimitrije73
13-07-10, 15:00
pozdrav prijatelju,tako je to dosta se gubi na piletu kada se ocisti bar 40 posto gubise na pile,ali ja kada ih ranim znam sta jedem,a ne kupiti one zaklane iz maxi marketa koji su iz brazila zaklani pre deset godina i ko zna koje bolesti imaju znaci ko rani zna sta jede pa makar imao kilo

bojanh66
14-07-10, 16:24
evo ovih dana su mi pilici kalirali dosta,slabije jedu i vidim da su manji.
par primeraka sam izvagao i smanjili se na oko 2.5kg,a pre su imali oko 3kg.

verujem da je zbog ovih vrucina,pa zato slabije jedu.

veliko razocarenje.

Maestro
18-07-10, 21:30
@bojanh66

Negde sam već nekome napisao, ako je proizvodnja za sebe, ili manji turnusi za prijatelje, savet svih ozbiljnih proizvodjača i poznavalaca ovog posla je: zadnji turnus klati do 15. juna, a sa sledećim krenuti tek u drugoj polovini avgusta (osim ako objekat u kome se gaje nije radjen namenski, odnosno po PS odgoj brojlera). Sve drugo je mučenje i razočaranje, jer su temperature visoke, često i procenat uginuća preko 10%, slaba iskorišćenost hrane i još mnogo toga.

zoran sef
19-07-10, 17:18
jbt nisam to znao... moram otkazati pa uzeti tek za mesec...

Maestro
19-07-10, 20:52
@ zoran sef

Zorane, pogledaj malo dugoročnu vremensku prognozu, pa onda odluči da li da otkazuješ. Čini mi se da za avgust ne predvidjaju neke visoke temperature, tako da može da prodje, posebno ako krećeš sa jednodnevnim pilićima.

Srećno, >:({

zoran sef
19-07-10, 21:01
hvala...

zoran sef
24-07-10, 09:46
ipak sam kupio uhranjene. Sad mi tip doterao 10 kom uredjenih, 190 din po kg sam mu platio... imali su u proseku po 2,5 kg.

jovanips
24-07-10, 12:44
ljudi pomagajte ;D} uzeo sam 8 jula 40kom tovnih pileta, hranim ih zemunskim koncentratom, dobijaju kostanvit, i elavitol, medjutim sa tacno 6 dana, preko noci meni ugine 7 pileta, a u toku dana jos 5, neznam od cega, dobili su neki proliv, izgledali su kao da su okupani, bili su celi mokri, slepljeno prerije, normalno su jeli i pili, danas ovih 28 kom, imaju 17 dana, i fino napreduju, imaju od 250-500g.sta bi to moglo da bude..... ^-^

zoran sef
24-07-10, 13:20
Zega i vrucina...+ 40 stepeni...

jovanips
24-07-10, 14:27
ma kakva zega, i vrucina, bas tih dana kod mene na selu je bilo prohladno, temperatura u stali, je bila 25C, a u njihovom kavezu 30C.....nije do toga sigurno, ovo mi je poslednji put da tovim pilice, nikad vise, veliko razocarenje :<<> , od sad i ja kupujem kao ti, samo sto je ovde na jugu cena 210din.po kilu ":":{

valjevac
24-07-10, 21:51
ma kakva zega, i vrucina, bas tih dana kod mene na selu je bilo prohladno, temperatura u stali, je bila 25C, a u njihovom kavezu 30C.....nije do toga sigurno, ovo mi je poslednji put da tovim pilice, nikad vise, veliko razocarenje :<<> , od sad i ja kupujem kao ti, samo sto je ovde na jugu cena 210din.po kilu ":":{

Au štali nema ništa - prazna ili ima krupne stoke i amonijaka koliko hočeš.
Izvini ali da pitam

jovanips
25-07-10, 11:16
u stali nema nista, bilo nekad stoke, ali sad je klot ::lose::

Post je spojen: 1280135399________________________________________ _________
Jutros mi je lipsalo jos 4 pileta, od juce su poceli nesto da kunjaju, nakostresilo im se perije, guse im se nadule, i jutros svo cetri kaput ::lose:: Sta mislite zbog cega bi to moglo da bude, da nije neki virus upitanju, jer je meni do danas lipsalo 16 pileta, imaju dans 19 dana, i tek po neko ima pola kg.da nije mozda do koncentrata nesto, uslovi gde ih drzim su odlicni, i covek bi mogo da spava ::)

dimitrije73
26-07-10, 18:35
koji koncentrat koristis,jel pravis sam,ili kupuješ gotov ili trošiš super pa mešaš sa kukuruzom,probaj taj koncentrat da nosiš na analizu.pozdrav

zoran sef
26-07-10, 18:55
jbg, nije te telo... salim se...
mozda je voda, sta si stavljao, jesi li gledao rok dal nije prosao, dal koncentrat nije bio uz neke preparate iz poljoapoteke...

jovanips
26-07-10, 19:22
ma koncentrat je od Vet.zavoda Zemun, stavljam kostovit, stavljao sam Elavitol, i Zivimicin, voda je iz bunara, i mi je pijemo, nosena je na analizu, i sve je ok.neznam stvarno zbog cega je sve krenulo po zlu,puko sam silne pare do sad,i kako je pocelo izgleda necu imati nijedno da zakoljem, da li se nekom desavalo nesto slicno... ^-^ uzecu uzorak koncentrata i nosim ga na analizu.a ako nevalja, onda tuzba ::lose::

piledebelo
26-07-10, 23:48
ima vise razloga ,pitanje kakvo je maticno jato od koga si uzeo pilice da li su im roditelji spricani,jer ako je maticno jato ok.oni su zasticeni 40 dana,drugo koncetrat nije vise sto je bio zemunac,pre svakog unosenja pilica u toviliste moras da dezinfikujes prostoriju ,ili sa rastvodom sode,ili sa nekim kuhinjskim srestvom kao sto je domestos ali obicno dva do tri dana pre unosenja pilica inace on je na bazi hlora.Probaj sa ERITROMICIN kapima sipaj im u vodu.I vidi da ti bude prostorija provetrena moraju da imaju svezeg vazduha uvek.Predji na drugi koncetrat mislim na proizvodjaca ,STO POSTO je jako dobar i zadovoljan sam sa njim,ali ako predjes na bilo koji drugi idi sa njim do kraja jer svaka promena hrane kod pilica izaziva sres i to se odrazi u njihovom daljem tovu.

jovanips
27-07-10, 11:15
hvala na savetima.Mislim da je kasno za zve, ostalo je jos samo 5 komada, tako da ne vredi.Sta Vi mislite ukoliko dokazem da je koncentrat bio los, da li bi mogao da podnesem tuzbu ^-^

zoran sef
27-07-10, 13:23
Ne bih im ja to oprostio...

dimitrije73
27-07-10, 13:44
pozdrav svima,nosi taj konc ne analizu jer i ja sam koristio zemunski pa kad sam otvorio đak smrdio na uzeglo,drugi đak je smrdeo na riblje brašno mada kolko sam cuo riblje brašno je zabranjeno za konc,nije više zemunski kao što je bio,ja sam prešao na konc ibeka-panto to je nemački neki ali je mnogo bolji od zemunskog i brze napreduju,javi kada dobiješ rezultat od analize.

jovanips
27-07-10, 14:03
pozdrav svima,nosi taj konc ne analizu jer i ja sam koristio zemunski pa kad sam otvorio đak smrdio na uzeglo,drugi đak je smrdeo na riblje brašno mada kolko sam cuo riblje brašno je zabranjeno za konc,nije više zemunski kao što je bio,ja sam prešao na konc ibeka-panto to je nemački neki ali je mnogo bolji od zemunskog i brze napreduju,javi kada dobiješ rezultat od analize.
ma nosicu ga sigurno,i ukoliko se ispostavi da nevalja, sta da radim onda ^-^ ovaj nesmrdi, ima normalan miris, koja institucija se bavi takom vrstom analize, da li moze to da se odnese u zavod za javno zdravlje.....pozdrav

Post je spojen: 1280262394________________________________________ _________
I uginulo je i poslednje pile ::jako_besan:: ali odlucio sam da neocajavam po mnogo, nego cu jos koliko sutra da narucim sledecu turu od 50kom. pa kud puklo da puklo.Sad me interesuje koji mi vi koncentrat predlazete da koristim, Subotica NEEE , Zemun NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE, Jabuka NE, to je sve isprobano, i jako su losi...sta preostaje ^-^ Interesuje me Vase misljenje, znaci koj koncentrat da uzmem sad, i posto mogu da biram izmedju Cobb 500, i Ross 308 hibrida, koji je po vama bolji.Hvala ::namigivanje::

dimitrije73
27-07-10, 22:47
strašno,tu nešto nije bilo u redu ko zna sta je bilo stim pilicima mozda iz jajeta su imali problem,ali šta da ti kazem nego više srece sa novom turom,a jel znaš još nekog sto je kupio na isto mesto pilice gde si ti uzeo ove sto su uginuli,kontaktiraj pa vidi kako su prošli drugi koji su kupovali sa istog mesta,sve u svemu nesto sa njima nije bilo u redu.

valjevac
27-07-10, 23:33
ma nosicu ga sigurno,i ukoliko se ispostavi da nevalja, sta da radim onda ^-^ ovaj nesmrdi, ima normalan miris, koja institucija se bavi takom vrstom analize, da li moze to da se odnese u zavod za javno zdravlje.....pozdrav

Post je spojen: 1280229994________________________________________ _________
I uginulo je i poslednje pile ::jako_besan:: ali odlucio sam da neocajavam po mnogo, nego cu jos koliko sutra da narucim sledecu turu od 50kom. pa kud puklo da puklo.Sad me interesuje koji mi vi koncentrat predlazete da koristim, Subotica NEEE , Zemun NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE, Jabuka NE, to je sve isprobano, i jako su losi...sta preostaje ^-^ Interesuje me Vase misljenje, znaci koj koncentrat da uzmem sad, i posto mogu da biram izmedju Cobb 500, i Ross 308 hibrida, koji je po vama bolji.Hvala ::namigivanje::

Ja koristim koncetrat "Komponente" iz Čuprije i trenutno sam prezadovoljan

Karalic
28-07-10, 00:52
Ja sam koristio za zadnju turu Zemunski, curke su mi na Jabuci a krmaci dajem Zemunski za dojilje.. Nego, pametnije bi Ti bilo da promenis dobavljaca pilica , jer je vise nego ocigledno da je problem u pilicima...

dimitrije73
28-07-10, 03:38
koncentrat komponente je jako dobar kolko ja znam oni i izvoze taj koncentrat,ja sam pre par godina komponenti dovozio kukuruz kamionom,tamo u fabrici je red i disciplina

jovanips
28-07-10, 11:28
Cuo sam za Komponentu, ali nema ga u mom kraju nigde, odnosno od Nisa, pa nadole.moguce je da je problem u pilicima, nabavio sam ih u jednoj inkubatorskoj stanici, koja ima svoje maticno jato, i na dobrom su glasu, ali mozda su kiksnuli nesto ^-^ Sada sam pilice narucio iz Agroveta, tako mi se cini da je reko veterinar u apoteci, kavez je potpuno denzifikovan s krecom, domestosom, i hipermanganom.Ostaje samo jos koncentrat da se nabavi, ali koji ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^ ^-^

Post je spojen: 1280288291________________________________________ _________
http://i25.tinypic.com/6rlcmt.jpg evo ga jedno pile sa 14 dana, nije lose napredovalo, al.................

Post je spojen: 1280320953________________________________________ _________
http://i32.tinypic.com/345eukk.jpg a ovde su imali 16 dana, i od tad kao da im neko bacio cini, jedno po jedno............ooopp ":":{

valjevac
28-07-10, 16:08
Cuo sam za Komponentu, ali nema ga u mom kraju nigde, odnosno od Nisa, pa nadole.moguce je da je problem u pilicima, nabavio sam ih u jednoj inkubatorskoj stanici, koja ima svoje maticno jato, i na dobrom su glasu, ali mozda su kiksnuli nesto ^-^ Sada sam pilice narucio iz Agroveta, tako mi se cini da je reko veterinar u apoteci, kavez je potpuno denzifikovan s krecom, domestosom, i hipermanganom.Ostaje samo jos koncentrat da se nabavi, ali

Post je spojen: 1280326398________________________________________ _________
[quote=valjevac ]
[quote=jovanips ]
Cuo sam za Komponentu, ali nema ga u mom kraju nigde, odnosno od Nisa, pa nadole.moguce je da je problem u pilicima, nabavio sam ih u jednoj inkubatorskoj stanici, koja ima svoje maticno jato, i na dobrom su glasu, ali mozda su kiksnuli nesto ^-^ Sada sam pilice narucio iz Agroveta, tako mi se cini da je reko veterinar u apoteci, kavez je potpuno denzifikovan s krecom, domestosom, i hipermanganom.Ostaje samo jos koncentrat da se nabavi, ali

Izvini greška.U Nišu imaš prodajno mesto te firme telefon 0691981992 vlasnik ili radnik se zove Bojan trreba da je firma "Hum".
Nadam se da sam ti pomogao s informacijom poydrav
>:({ >:({

Funaki
28-07-10, 18:18
Prevelike oscilacije u vremenskim prilikama mogu da budu razlog uginuca. Ja sam za ukrasne pilice koristio zemunski bas zbog kokcidiostatika koji sadrzi, uginuca su minimalna... Probaj ako opet pocnu, ne daj boze crkavati odma u vodu colivet! Pozz!

Karalic
28-07-10, 19:08
U koje doba dana si napravio ove slike? ^-^
Kako mi se cini, izgleda da nema dovoljno dnevne svetlosti, a ona je neophodna zbog vitamina D.
I da nisu bili na promaji?
Jer, ako nema dovoljno dnevne svetlosti, to je jedan od razloga mortaliteta 8)

jovanips
28-07-10, 19:20
ma pridvece, imaju svetlosti bas puno, znam ljude koji ih cuvaju u stalama, pa pilici beo dan nevide nikad, osim sijalice.Nego jer su oni postigli odgovarajuci prirasta za svoj uzrast ^-^ meni se cini da jesu, prosle godine su cak bili i manji, isto koncentrat zeznuo stvar Suboticki ":":{

Karalic
28-07-10, 20:03
Po meni je prirast dobar. I mislim , da bez obzira na sve proizvidjace koncentrata, da je prosto nevetrovatno da je tolika stopa mortaliteta. mislim da je problem onda u jatu. >:({

jovanips
28-07-10, 21:26
pa najverovatnije da je problem u jatu, ali kako to dokazati, imam neopisivu zelju da ih tuzim, mada od toga nema nista.ali ako nista drugo udaricu im takvu reklamu, da ce posle mesec dana da bankrotiraju, prevaranti {"{":

valjevac
28-07-10, 21:44
[quote author=jovanips

Da li si kontaktirao onaj telefon i da li ima one hrane koju sam ti preporucio.

jovanips
28-07-10, 23:23
Iskreno da ti kazem nisam.Bio sam malo pre kod kuma, i video njegove pilice koje hrani sa Stoposto, jako dobro napreduju, on je isto zadovoljan nema mortaliteta, a sa 30dana, vec imaju skoro 2 kila, tako da sam odlucio da uzmem stposto.Usvakom slucaju hvala..... ::namigivanje::

Karalic
29-07-10, 00:03
Ma , nije ti to od koncentrata..

valjevac
29-07-10, 08:14
Meni to sve liči na to da je "Gamboro" uzeo svoj danak ali čovek ne sme ništa da tvrdi.

piledebelo
29-07-10, 15:45
stoposto je dobar koncentrat ja sam zadovoljan sa njim i dobar je prirast.za pilice je dovoljno i 3w po kvadratnom metru osvetljenje,bar tako knjige kazu.A sto se tice rase neznaju ni oni koju ti prodaju .najbolje su bile hibro dzi i hibro pin ali sad tih rasa ja mislim da nema vise,i sve zavisi dali uzimas rostiljsko pile kao sto je bio abrorej,ili tovno.madas i prodajne stanice neznaju sta prodaju,prodaju sta im donesu.A inkubatorske stanice nemaju obicno dovoljno svojih jaja pa onda uzimaju od drugih da podmire broj jaja u inkub.Pa onda uvaljuju sve tri klase malih pilica.Treba uzimati kod proverenih distributera da znas koga da vatas za gusu kad tako nastradas. {"{":

jovanips
29-07-10, 21:11
Pa danas jedino i to preostaje Hvatanje za gusu {"{": .Uzeo sam danas novu turu pilica 50kom.hranim ih sa 100% konc.za sad je sve uredu, ali veceras cu spavati na iglama.Doslo je zadnje vreme, nezna se ni ko pije, ni ko placa, ali uglavnom proizvodjaci, odnosno mi, uvek izvucemo onaj............... tanji kraj. JBG >:({

zoran sef
30-07-10, 20:57
ovaj put vise srece... >:({
i da ti mortalitet bude 0 %, a napredovanje 100 % ::namigivanje::

jovanips
30-07-10, 21:14
Hvala puno.........daj boze >:({ Pozdrav ::suncanje::

chickenlover
01-08-10, 19:43
Bili bi lepo, ako neko zna da mi kaze, moze li se tovno pile odgajiti organski, ili bar u najvecoj meri prirodno, a pod tim podrazumevam "bez hemije". Hvala

jovanips
01-08-10, 22:21
Bili bi lepo, ako neko zna da mi kaze, moze li se tovno pile odgajiti organski, ili bar u najvecoj meri prirodno, a pod tim podrazumevam "bez hemije". Hvala
Moze, u Engleskoj je dosta zastupljena ta organska proizvodnja, ali ipak prvih dana zivota pile mora da jede koncentat, da bi se kasnije putilo na livadu, i palslo travu, naravno ide i dodatna prihrana neprskanim kukuruzom, psenicom, plus vocke i insekti koje nadju na pasnjaku.tov traje dosta duze, zavrsna kilaza dosta manja, al je zato ukus mesa MNOGO bolji. :D

nissan
02-08-10, 01:50
da se malo nadovezem na sve ovo,ja sam do februara tovio po 500 kom u turnusu i ta zadnja tura me je izbacila iz takta jer sam imao strasna uginuca imam namjensku prostoriju sa ventilacijom i zagrijavanjem redovno sam kontrolisao temperaturu prostirka suva od strugane piljevine ,sistem nipl pojilica znaci zatvoreno sve i poceli su da se grupisu kad sam se vratio posle 15 minuta na gomili je bilo 64 kom uginulih ima li su oko 600 gr 15 dan u naredna 2 dana na isti nacin je uginulo jos oko 150 kom i onda je stalo medjutim do kraja tova su bili izrazito sitni i meso im je imalo tamnu boju kao kod domacih pilica koji hodaju po dvoristu,napominjem da se tovom bavim 3 god i istu hranu koristim i imao sam dobre rezultate sve do zadnje ture kada se izdesavalo sve to,temperatura je bila 28 u visini ledja,nema promaje i ima li su dovoljno i dnevne i vjestacke svjetlosti prostor je 45 kvm skoro sve idealno zbog toga i neznam sta se to desilo i onda kad sam trebao da ubacim drugu turu pocele su akcije po marketima tako da nisam imao racun da pocinjem proizvodnju jer obican narod gleda da prezivi i kupuje ono sto je jeftinije ne zato sto je skrt vec zato sto nema mada je to prica za neki drugi forum pa ako bi neko znao zasto je doslo do grupisanja bio bih mu zahvalan ako to podijeli sa mnom

jovanips
02-08-10, 10:51
da se malo nadovezem na sve ovo,ja sam do februara tovio po 500 kom u turnusu i ta zadnja tura me je izbacila iz takta jer sam imao strasna uginuca imam namjensku prostoriju sa ventilacijom i zagrijavanjem redovno sam kontrolisao temperaturu prostirka suva od strugane piljevine ,sistem nipl pojilica znaci zatvoreno sve i poceli su da se grupisu kad sam se vratio posle 15 minuta na gomili je bilo 64 kom uginulih ima li su oko 600 gr 15 dan u naredna 2 dana na isti nacin je uginulo jos oko 150 kom i onda je stalo medjutim do kraja tova su bili izrazito sitni i meso im je imalo tamnu boju kao kod domacih pilica koji hodaju po dvoristu,napominjem da se tovom bavim 3 god i istu hranu koristim i imao sam dobre rezultate sve do zadnje ture kada se izdesavalo sve to,temperatura je bila 28 u visini ledja,nema promaje i ima li su dovoljno i dnevne i vjestacke svjetlosti prostor je 45 kvm skoro sve idealno zbog toga i neznam sta se to desilo i onda kad sam trebao da ubacim drugu turu pocele su akcije po marketima tako da nisam imao racun da pocinjem proizvodnju jer obican narod gleda da prezivi i kupuje ono sto je jeftinije ne zato sto je skrt vec zato sto nema mada je to prica za neki drugi forum pa ako bi neko znao zasto je doslo do grupisanja bio bih mu zahvalan ako to podijeli sa mnom
isto i kod mene, poceli da se grupisu, sve jedno na drugo, i ja da ih malo pomerim sa gomile, kad ono 7 mrtvih, i sve tako dok mi nije uginulo svih 40kom.Neznam ni ja zasto se to desilo, mozda da smo dali neko pile na analizu, sigurno bi i saznali.Koj koncentrat si ti koristio ^-^ ,Oni su odlicno napredovali za svoj uzrast 600gr.za 14 dana je odlicno, moji sa 14 dana, eno imas slike na prethodnoj stranici nisu bili ni upola.Ja sam i veterinara zvao, ali niko mi nista korisno nije reko, svi su prepstavljali da je Gamboro, kao i ovde na forumu sto su mi rekli.Pozdrav ::namigivanje::

chickenlover
02-08-10, 17:15
Narode, ja sam u ovome jos uvek totalni amater, ali se uzasno mnogo raspitujem i cula sam nesto o tom "gomilanju" od izvesnih zivinara sa ozbiljnim iskustvom. Ne znam dal je istina, al evo sta oni kazu: navodno pilici imaju instinkt da poubijaju slabije ili bolesne clanove. Tvrde da se to redovno desava medju "domacom" zivinom, a ponekad geni prorade i kod tovne piladi, koja je inace po tom pitanju mnogo pasivnija. Drugi razlog je kanibalizam. Nesto im klikne i naprosto hoce medjusobno da se poubijaju i pojedu. Daju razna objasnjenja za to, te nedostatak vitamina, te ovo te ono, nista konkluzivno medjutim.

nissan
02-08-10, 17:25
ma ja ovde dajem koncetrat od lokalnog proizvodjaca koji vec dugo koristim,jeste da je bio prirast odlican ja sam se nadao dobroj zaradi mada da budem iskren bilo je i sitnijih kokica ali tu je to negdje ja bih sumnjao na viruse losu hranu da se nastavilo samo je stalo i nije vise bilo uginuca sem par sporadicnih slucajeva sto je normalno veci problem mi je bio sto nisu kasnije imali nikakav prirast i izuzetno los kvalitet mesa,do hrane nije sigurno jer moj brat je istu koristio za svoje pilice i od 30 nijedno nije uginulo ,postoji mogucnost da nisu odlezali posle izlezanja tako mi je nekakav nazovi strucnjak pricao pa se to odrazi kasnije na mortalitet i kvalitet mada jednostavno nije me htjelo taj put

chickenlover
02-08-10, 19:12
Sledeci put vidi dal je pilicima dobar horoskop, da te ne zadesi ista "sreca".

Post je spojen: 1280770295________________________________________ _________
Salu na stranu, citam ovde i vidim koliko ljudi paze, brinu, drze se propisa, a opet nesto krene naopako. Ipak uocavam malu podudarnost: izgleda da definitivno cesce stvari odu dovraga u vecim populacijama. U mom okruzenju ljudi pretezno gaje za licne potrebe, gotovo standardno po 50 komada. Poenta price je da ih drze u neverovatnim uslovima, bez ikakvog svetla, na minimalnom prostoru, bez ikakvih vitaminskih dodataka, za antibiotike mislim da nisu ni culi, a prljavstina u tim nazovi kokosarnicima (citaj: jazbinama za jazavce) je sto neko ovde rece za rubriku "verovali ili ne". A opet im sva pilad istera do kraja. Tu i tamo mozda rikne 2-3 komada (izgaze ih drugi pilici jer nema mesta da se obrnu) i to je to. Sad neka mi to neko objasni?

jovanips
02-08-10, 20:41
Jao ja vise neznam nista, ma ti ljudi jednostavno imaju srece, pa ja evo tovim pilice 5 godina, i nikad mi se ovako nesto nije desilo, sto kaze chickenlover, desi se da rikne 2-3 komada, i to je to.ali ovih 40 nikada necu prezaliti.mada ovo mi je veliko iskustvo.sad nabavljam pilice samo od strogo proverenih proizvodjaca, koncentrat prvo nosim na analizu, e ako se i onda nesto desi, prekidam sa tom pricom ::lose:: Inace kod mojih pilica je cistije nego kod mene u kuci, ne bukvalno, ali vodim reda, samo tako, kao i sve moje komsie sto tove.Ali, ipak ...............jednostavo nije nam se dalo ::samo odmor::

chickenlover
02-08-10, 21:25
Ma ljudi, razumem ja vase jadikovke, al ajde da naucimo nesto. Ko ovde ume pouzdano da kaze, a ne samo da spekulise, o cemu se tu radi? Ja sto sam rekla za komsije, ne preuvelicavam. Bio i veterinar tu kod jedne zene, ona mu rece da ih pogleda kad je vec tu (drugim poslom) i on glat odbio da udje medju njene pilice. Kaze nije dostojno za ljudsku nogu da tu kroci u jamu za tvora. I ode covek krsteci se, a posle se ja krstila jer njoj uginulo samo dva komada od 50, sve ostalo u slast poklala. Na kraju cu stvarno pomislim da je sve u pilecem horoskopu.

jovanips
02-08-10, 22:17
Auuuu, prosto za neverovati :<<> , ja nemam reci stvarno, pa i ja cu poceti da verujem u horoskop, u ovom slucaju horoskop tovnih pilica, posto ove domace, i u saktu da bacis, ima da porastu..... ::namigivanje::
P.S.ccc nema pravde, znaci kod nje u nazovi Zivinarniku pilici uspevaju, a kod mene u hotelu sa 5***** nece, e, pa ja stvarno neznam sta da radim onda.jel zna neko kako se zovu novine u kojima izlazi taj horoskop, ali na mesecnom nivou ^-^ :D

nissan
02-08-10, 22:26
pa ima ono dosta takvih primjera,ja poznajem jednu gospodju koja ih othrani u nevjerovatnim uslovima gdje bukvalno nemogu da se pomjere i kad sam je pitao jel joj koje uginulo ona kaze zasto bi uginulo

jovanips
02-08-10, 22:29
pa ima ono dosta takvih primjera,ja poznajem jednu gospodju koja ih othrani u nevjerovatnim uslovima gdje bukvalno nemogu da se pomjere i kad sam je pitao jel joj koje uginulo ona kaze zasto bi uginulo

Aman ljudi nenavodite mi vise te porazavajuce primere, isfrustriracu se...... :P{

nissan
02-08-10, 22:49
a sta ces desava se medjutim stvarno je moguce da nisu odlezali dovoljno na odredjenoj temperaturi posle izlezanja jer kad kvocka ileze pilice ona ih par dana drzi pod sobom dok ovi proizvodjaci nastoje da sto vise smanje ciklus prizvodnje mada ja ne vjerujem da cu u skorije vrijeme ubacivati pilice za prodaju mozda samo nesto malo za svoje potrebe dok malo se trziste ne normalizuje jer sve ispod 2 eura je cist gubitak i sa tom cijenom nema bog zna sta ali eto prodam svoj kukuruz ne krcmim ga i nesto para skupim na gomilu

jovanips
02-08-10, 23:10
Pa vrlo je moguce,evo ja se sad bas nesto prisecam, ja jeste da sam ih uzeo u inkubatorskoj stanici, i da mi ih je covek vadio bas iz onih polica, u inkubatoru, i evo sad se secam da su pilici skoro svi imali polu mokre glave, i to je bas licilo kao da imaju sare, onda sam ga ja pitao, da li su to sigurno tovni, on je rekao, da jesu, nego se jos nisu prosusili dovoljno...da, da....toga sam se tek sad setio... ^-^ ^-^ ^-^ .Izgleda da je u tome bio problem...hmmmmm ":":{

nissan
02-08-10, 23:17
pa sta ces svaka skola se placa mada ja sam skoro mogao fakultet zavrsiti koliko sam izgubio ali sam dobio iskustvo koje kaze da sutri dan od izlezanja odem u stanicu po pilice i koji su zivahni i vitalni da uzmem a dostavu na kucnu adresu treba zaboraviti

chickenlover
03-08-10, 19:58
Vi to mene zezate, pa nisam mislila stvarno da uradis horoskop za pilice, mada sigurna sam i to moze i ne bi me cudilo da se placa - u pilicima. A ovi sto se nisu prosusili...pa to je crna komedija. Bili u perilici, al nisu u susilici. Ccccc...Ajde sad svi pred dolazak ture FEN u ruke. Ili kalorifer. Bilo je ovde dosta price o hladjenju pilica ventilatorima, pa sto ne mogu onda da se suse kaloriferima? Meni, doduse, najbolje kad se dobro "osuse" u rerni. Nego, ono o higijeni...ipak su to prirodno prljava stvorenja. Moze da bude kao ono sa decom - sto ga vise cuvas, vise se razboljeva. Ili ono - sto vise brines, lakse ce da se desi ono zbog cega brines.

jovanips
03-08-10, 20:02
hehehe, najbolje je da se stvar prepusti polozaju zvezda na nebu, pa kako one kazu 8) mala sala, znaci od sad nedrzimo nikakvu higijenu u objektima, neka se celice, bolje da rastu u prljavstini, bar ce postati imuni na bolesti, nego da im bude kao u staklenom zvonu, pa posla naidje neki sitan virus, a oni svi kod boga na ispovest >:({

Joky
04-08-10, 01:48
Sta mislite o koncentratu “Farm comerc” Cantavir ?
Jedinica 25kg -1050 din.
Dvojka 25kg -970 din.
Trojka 25kg -870 din.

Cena je ispod svake cene ali ne znam za kvalitet. Da li je I kvalitet tako nizak ili ipak zadovoljava ?

U prodavnici u kojoj se prodaje Farm comerc koncentrat je pile 33 din. I kaze da misli da je hibrid neki Hob, pretpostavljam da misli na Hubbard.

A Zemunski je:
Jedinica 25kg -1320 din.
Dvojka 25kg -1250 din.
Trojka 25kg -1170 din.

U prodavnici u kojoj se prodaje Zemunski koncentrat je pile 40 din. I ne znaju koji je hibrid (kazu “niko se nije zalio do sada”)

chickenlover
04-08-10, 10:24
Ljudi pomagajte hitno ! Ovde je nocas bila strasna oluja, sa gradom, odnela mi parce krova sa kokosinjca. Naravno da sam odmah popravila, ali je steta vec ucinjena- svi pilici pokisli i bili na mokroj suski par sati dok je sve popravljeno! Sad neki pustaju zvuke kao da tu i tamo kijaju. Racunam prehladili su se sigurno. STA DA RADIM? Stari su 13 dana. Hvala unapred, a posebno onom ko mi najbrze da odgovor !

jovanips
04-08-10, 12:16
Ljudi pomagajte hitno ! Ovde je nocas bila strasna oluja, sa gradom, odnela mi parce krova sa kokosinjca. Naravno da sam odmah popravila, ali je steta vec ucinjena- svi pilici pokisli i bili na mokroj suski par sati dok je sve popravljeno! Sad neki pustaju zvuke kao da tu i tamo kijaju. Racunam prehladili su se sigurno. STA DA RADIM? Stari su 13 dana. Hvala unapred, a posebno onom ko mi najbrze da odgovor !
dao sam ti odgovor na stranici pilici kao brojleri, znaci meni se zahvaljujes, ja sam prvi.Kad ih pokoljes, hocu pile.....hahaha >:({

Post je spojen: 1280917218________________________________________ _________

Sta mislite o koncentratu “Farm comerc” Cantavir ?
Jedinica 25kg -1050 din.
Dvojka 25kg -970 din.
Trojka 25kg -870 din.

Cena je ispod svake cene ali ne znam za kvalitet. Da li je I kvalitet tako nizak ili ipak zadovoljava ?

U prodavnici u kojoj se prodaje Farm comerc koncentrat je pile 33 din. I kaze da misli da je hibrid neki Hob, pretpostavljam da misli na Hubbard.

A Zemunski je:
Jedinica 25kg -1320 din.
Dvojka 25kg -1250 din.
Trojka 25kg -1170 din.

U prodavnici u kojoj se prodaje Zemunski koncentrat je pile 40 din. I ne znaju koji je hibrid (kazu “niko se nije zalio do sada”)

Moj savet ti ja da uzmes Koncentrat stoposto, Zemunski nikako, upropastili mi proslu turu, a i najskuplji su, ajde da su dobri, pa covek i da da te pare, ali nevaljaju nista.za ovaj prvi nisam cuo, to je verovato neki privatnjak, bolje nemoj, mnogo mi je jeftin.najbolje stoposto, ili Gebi.E sad sto se pilica tice, najbolje da vidis da li je uzimo neki poznank od njih, pa da se raspitas.tu ti stvarno nemogu pomoci, Hubard je odlican hibrid, mozda ti je reko CoBB, a ti ga nisi razumeo, on je jos bolji.

jovanips
05-08-10, 11:58
dobro veče drugari !!!!
što se tiče jabukovog sirćeta u vodu za piliće je odlična stvar i sam sam davao svojim pilićima i pokazalo se super. Takođe sam davao mojim pilićima suvi kvasac u hranu i to na jednu hranilicu 4 kesice suvog kvasca. Suvi kvasac pospešuje rast a smanjuje debljinu ili salo. Moji pilići u ovoj turi su bili lepi veliki od 7 nedelja 4,2kg. :D ::
pa naduli se od kvasca ::svaka cast:: mala sala.Svaka cast, ja nikada nisam uspeo da postignem takvu kilazu, ej sa 49 dana, 4,2kg to je fenomenalno ::namigivanje:: koj koncentrat si koristio , ako nije tajna >:D

sasa1
05-08-10, 14:08
sto se tice farm komerca-ni bolji ni losiji od drugih. hranio sam desetak tura sa njim posto je dosta jeftiniji. nekad budu fantasticni a nekad jedva prosek. momentalno se najbolje pokazao gebi ali je dosta skuplji pa ko ima puno neisplati se na ovu cenu. pozdrav

toni32
05-08-10, 20:28
Dosta sam procito za ovih pilicima i ednu turu od 30 komada odgajio - ni jedno nie uginulo i sa 42 dana bili su negde od 2,400g - 2,700g mislim da e bilo super er nisam cuvaao vise od 50 dana .
- Ranio sam nonstop sa koncentratom BECEJKA a i nisam nikakve vitamine davao- mozda greska -moja naravno.
Sad sam uzeo jos 25 komada i vec su 8 dana stari bas dobro napreduju mozda i bolje od proslih al mi 2 komada usinuli ili mozda slabe noge nesto ne hodaju na po jednoj nozi ili pa im treba neke vitamine ili neke kapi za da ojacaju te kosti , ali ti neznam koje su to kapi i vitamine .

Molim za neku pomoc posto ovde kod mene malo e tezje to naci po onih veterinarnih apoteka .

jovanips
05-08-10, 22:39
drugar to si trebao jos od prvog dana da pocnes da stavljas, da se nebi desilo, to sto se desilo.ali, idi kupi Kostanvit, to je kostano brasno, i stavlja se u hrani, jedna supena kasika, na kilogram koncentrata, i kupi Elavitol, stavljas u vodi. pola kafene na dva litra vode...ili jednostavno ako nemaju te preparate, ti im trazi neke preparate mineralno-vitaminskog porekla. >:D

chickenlover
06-08-10, 11:15
Meni je preporucen Vezevitan, koji sadrzi A,D i E vitamin. Za to ti nije kasno. Samo pazljivo procitaj uputstvo! Nemoj slucajno sad da stavljas duplo, kao da nadoknadjujes za propusteno!

Sto se tice tih sto copaju, nemoj mnogo da se nadas, ali nemoj oko toga ni da se stresas. To nije nikakva bolest, nekad su neki slabiji od drugih, izgaze se medjusobno...naprosto se desi. U mom komsiluku, obicno im prekrate muke i odmahnu rukom. Ja sa tovnim pilicima nemam neko veliko iskustvo, ali ti prenosim sta sam saznala i videla.

vlajkoo
06-08-10, 19:13
Jel cuo neko za vrstu tovnih pilica NUMBER F 15?

toni32
06-08-10, 21:28
Bas vam hvala na informacii . Kupio sam , pa videcemo sta ce da bude.

Drzim palceve

pozz.

jovanips
09-08-10, 18:52
Meni je preporucen Vezevitan, koji sadrzi A,D i E vitamin. Za to ti nije kasno. Samo pazljivo procitaj uputstvo! Nemoj slucajno sad da stavljas duplo, kao da nadoknadjujes za propusteno!

Sto se tice tih sto copaju, nemoj mnogo da se nadas, ali nemoj oko toga ni da se stresas. To nije nikakva bolest, nekad su neki slabiji od drugih, izgaze se medjusobno...naprosto se desi. U mom komsiluku, obicno im prekrate muke i odmahnu rukom. Ja sa tovnim pilicima nemam neko veliko iskustvo, ali ti prenosim sta sam saznala i videla.
Sto se tice tih sto copaju, ima nade, meni je za deset dana pocelo pet da copa, i to su pali sa obe noge, morao sam sam da ih hranim, i pojim, i reko mi prijatelj samo elavitol u vodu, i za tri dana svi su se digli, bili ko novi...i vise nijedno nije palo 8)

Jel cuo neko za vrstu tovnih pilica NUMBER F 15?
Ja nisam cuo, bas sam sad trazio na netu, i neke knjige gledao, i uopste se nepominje taj hibrid.jel to nesto novo, o cemu se radi. ^-^ ^-^

chickenlover
09-08-10, 20:59
E lepo je cuti kad ima nade! Uostalom, kad su moji mogli da prezive plivanje, sto ne bi i ovi prohodali. Svi se mi mnogo stresamo, izgleda. Ipak je to zilava zivotinja. A sto si ih sam hranio i pojio, svaka cast. Nema sumnje da i ljubav pomaze, hehe

Post je spojen: понедељак, 09. август 2010. 12:02:24 MST_______________________________________________ __

vlajkoo
09-08-10, 21:41
jovanips....da kazu da mogu da dostignu i do 7 kg....samo se malo duze hrane...i ja sam trazio nigde nema....

jovanips
09-08-10, 22:45
e hvala chickenloveru na podrsci, inace kako su tvoji pilici, sad mozes da im maknes krov, pa nek se suncaju, kad je lepo vreme..haha ::namigivanje::

jovanips....da kazu da mogu da dostignu i do 7 kg....samo se malo duze hrane...i ja sam trazio nigde nema....
au ma nema veze sto se hrane duze, ipak je 7kg.....woow...moracu ozbiljno da se raspitam gde ima da se naruce pilad tog hibrida.cim nesto saznam ljavljam, a i vi takodje. 8) sad sam se ozbiljno zaintregirao. :D

Post je spojen: 1281468773________________________________________ _________
evo kako sam i obeco, neke slicke mojih pilica,sutra 21 dan, izuzetno napreduju, prezadovoljan sam.gubitaka juce bilo dva, iznenada, valjda infarkt, i to bas ovo petlice sa slike, puko sam od muke i besa, a najvece je bilo ":":{ ":":{ ":":{ http://i38.tinypic.com/1io8t4.jpg http://i36.tinypic.com/117a8tc.jpg

chickenlover
10-08-10, 22:16
Pu! majku mu! Oni ko indijanci, ne vole da se fotografisu, odmah izgube dusu. Steta, bas slatki, moje saucesce. Al bar nisu nabili 3 kile, pa odapeli. Bilo bi ti jos gore, ako je to neka uteha.

Oni moji, sto su preplivali Lamans, su jos u odlicnom stanju, strah me i da pricam o tome, da ih ne ureknem. Cim naucim da saljem slike, dodajem ovde za kolekciju, mada, nadam se u kategoriji zivih.

Koji si ti hibrid uzeo? Moji su Ross i prezadovoljna sam za sad.

robins
10-08-10, 22:28
Genetika je cudo ali ipak nije dostigla brojlere od 7 kg. Toliko mogu da narastu petlovi u roditeljskom jatu ali na kraju eksploatacije. Postoji hibrid HUBBARD F 15 koji se pojavio pre dve godine i ima odlicne karakteristike ali ipak nemojte da ocekujete onih 7 kg za dva meseca.

jovanips
11-08-10, 10:54
hvala na saucescu, ma mrze kamere, neki cudni pilici, nece da idu na internet, moji su Hubbard, Ross je odlican hibrid ja sam ga tovio preprosle godine i bili su fenomenalni, cak su bolji od hubbarda, postizu vecu zavrsnu t.m.au robinse de nam sad to rece, a ja se ponadao ::novac::
P.S.kako bre nezans da izbacis sliku, pise ti gore iznad texta Ubacite sliku, i samo citas sta ti se trazi, vrlo prosto.jel su tvoji iste starosti kao i moji...cini mi se da jesu ^-^.Pozz

vlajkoo
11-08-10, 14:17
jovansip raspitao sam se u prodavnici stocne hrane..za te pilice i kazu da stvarno bu od 7 kg...i isao sam da vidim kod tog sto prodaje on ima i stvarno su tako veliki,ali se hrane malo duze od dva meseca....tako kazu ja cu da probam....

jovanips
11-08-10, 15:43
wau covece, bas si me obradovao sada, koliko kosta jedno pile, da li bi ti meni mogo da das broj telefona, ili adresu te prodavnice, da ja narucim, koliko duze se hrane, mesec, dva.......jel treba za njih neka specijalna hrana, ili klasicno....super, ti probaj, pa da vidimo utiske, i slike obavezno, BAS BI VOLEO DA VIDIM TA CUDOVISTA.jel vidis robins sta kaze, da je nemoguce, ali ipak postoji..... 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) hvala ti puno na informaciji

vlajkoo
11-08-10, 20:02
ja cu sad da uzmem ima neki paket gde dobijes 15 pilici i 40 kg koncentrata imaju oko 750 grama...i kosta sve to 2900 din....cisto da probam oce meni biti tako veliki...

Post je spojen: 1281550155________________________________________ _________
40 din kosta malo jednodnevno...sad nzm koliko duze nije mi rekao ali mislim da nije puno duze...netreba specijalna hrana....nemam sad br telefona icicu da trazim pa cu ti poslati...

chickenlover
11-08-10, 20:20
Alo, ljudi, setite se stvari koje znate! Konverzija, prosta racunica: 2kg hrane da dobije 1kg. u tezini. Pa racunajte 14 na 7. Otprilike 4 ipo meseca treba da ih gajis. Zgodno za licnu upotrebu, (pod uslovom da ti svako zaista dodje, manje vise, do te kilaze), al zeznuto za veliki obrt - max. 3 turnusa godisnje, sa odmaranjem objekta. A da ne pricam sto ce da ih udara srcka, jer to ti je proporcionalno (coveku) ko da pile ima 300 kila. Razumete? Mucnite malo tim alavim mozgovima. Ja mislim da se ne isplati. Dodaj dva meseca i imas curku od 20 kila.

vlajkoo
11-08-10, 20:24
menije taj rekao da se malo duze hrane...i da on nije imao poblema sa izvrcanjem...mislim sto su tako veliki...ali neznam ja cu da probam 15 komada pa da vidim sta i kako....

olja02
12-08-10, 00:11
Prvi put gajim piliće .Par godina sam gajila ćurke i bila sam prezadovoljna.Piliće sam uzela 28. juna 40 komada starosti dve nedelje.Ne znam koji su hibrid jer su ih uzeli moji matori kod ljudi kod kojih uzimaju svu živinu(ćurke,kokice nosilje) doneti su valjda iz Kraljeva ako sam dobro razumela.Hranimo ih sto posto koncentratom.Pojeli su 50 kg jedinice i 250 kg dvojke s tim što sam ih merila 40. dana i imali su kilažu 4,5 4 i 3,5 kg(ne znam koliko su do tada bili pojeli 300kg je do danas).Od tada im smanjujem koncentrat u odnosu 2/1 zatim 1/1 i na kraju 1/2 .Mešam ga sa prekrupom napravljenom od 60% kukuruza i 40% trikitala.Od danas prelazim na prekrupu da bih ih prečistila .Nisam im davala ništa od vitamina i antibiotika.Od 10. jula sam počela da im dodajem jabukovo sirće u vodu za piće 1/2 jelovne kašike na 1 litar vode.Doduše sipali smo im toplu vodu.Za sada su nam sva u životu.Držimo ih u objektu 2.5x4 m pravljenom od dasaka koje su se isturile pa imaju dobru ventilaciju prostiremo im slamu koju menjamo svaki drugi dan i mogu da kažem da je tada baš prljava.Da, uključeno im je svetlo jedna sijalica od 75 vati tako da imaju svetlost 23 sata dnevno.Za sedam dana klanje, valjda će mi do tada pojesti svu prekrupu koju sam im pripremila 50kg kukuruza,35 kg trikitala i 700 g soli pa vam javljam rezultate konačnog merenja.

chickenlover
12-08-10, 10:25
Vlajkoo, ti obavezno probaj...neko mora, hehe.

Olja, ako ti pilici pojedu 10 kg.hrane po glavi "stanovnika", onda na kraju svako treba da ima oko 5 kg. U protivnom, vise su "uzeli" nego sto su "pruzili". Sve to valja lepo staviti na papir i izracunati u nekoj kurentnoj valuti, pa nema dileme koliko si ulozila, a koliko si dobila. Pozz.

jovanips
12-08-10, 11:11
pa ljudi ti pilici ce za koju godinu da budu apsolutini hit u nasoj zemlji, svi ce njih da tove.jeste da je rizik veliki, ali ko igra taj i dobija.vlajkoo nerazumem bas oko tog paketa, sta pilici ce imati po 700gr kad ih dobijes, i plus 40kg koncentrata ^-^ ^-^ Olja02 jel tvoji sa 40 dana imau po 4,5kg,pa to je fenomenalno, ali zato su ti pojeli boga, 250kg dvojke... ;D}aaaaa. ja se razmisljam da uzmem 5kom za pocetak, da okusam srecu, pa ako bude sve ok, onda sledece god.vise 8) 8)

olja02
12-08-10, 13:31
Mislim da su do merenja sa 40 dana pojeli 50kg jedinice i 180 kg dvojke što je 5.750 po piletu što mislim i nije loše s obzirom da je bilo desetak piladi iznad 4.5 kg doduše bilo je dvoje sa 3.2.E sad nisam htela da ih odjednom prebacim na prekrupu pa sam je dodavala postepeno i potrošila još oko 70 kg dvojke.Kod nas uopšte nema trojke mora posebno da se naručuje a ja sam imala svoj trikital pa sam napravila tu prekrupu sa kukuruzom.To su mi jeli od 1.avgusta do danas.Od danas krećemo sa čistom prekrupom oko 65kg i nadam se da će piti dobro očišćeni.Nismo ih merili od 28.jula ali se vidi da su veći i jedva se kreću.Videću da kad odem u selo nekoliko izmerim čisto da vidim mada mi to i nije baš mnogo važno jer ih gajim za sebe .Inače kod nas se meso prodaje po 240 dinara pa će mi se u svakom slučaju isplatiti.Piliće sam platila po 70 dinara što je 2800,jedinicu 2300,u međuvremenu koncentrat poskupeo pa dvojka40 din kilogram znači 10000 kukuruz 50kg 1100 dinara što je 16200 odnosno 405 dinara po piletu.Nisam sigurna koliko će biti mesa ali računam prosek bar 2 kg po piletu.

chickenlover
12-08-10, 20:16
405 dinara po piletu?!!! Pa ja cu da se onesvestim! Cek, jel to koliko si ulozila il po kolko ces da ih prodas?...zavrtelo mi se u glavi :( Mene ce moji da kostaju 257 din po komadu, a ocekujem da budu bar 3 - 3.5 kg.

I koji to pilici kostaju jednodnevni 70 din./kom? Jel to taj neki ludi hibrid, il sta? Ljudi raspametili ste me sa ciframa!

robins
12-08-10, 21:36
Sto je pile vece to i konverzija hrane mora da bude losija i ona nije uvek 2kg hrane za 1kg prirasta. To vazi za brojlere do 2kg . Sto se tice onih 7kg nisam rekao da je nemoguce ali takav tov je neisplativ i rizican. Za tih 7kg trebace vam sigurno bar 90 dana i nece vam pojesti 14 kg hrane vec bar 20kg. Uz to ide veliki rizik od infarkta a i kvalitet mesa bi bio sigurno losiji. Sa ovakvim cenama hrane i piletine pri tovu ne treba da se gleda ko daje vecu masu brojlera vec kakava je konverzija jer tu lezi zarada na tovu. Mi smo imali farme sa F15 hibridom ( i do 50000 brojlera u turnusu ) koje su klale brojlere sa prosekom 2.2 kg i koji su uspeli da ostvare konverziju hrane od 1.8 . Naravno bitna je i oprema jer nema dobre konverzije ako je veliki rastur hrane na hranilicama zbog praskaste hrane i losih hranilica. Druga je prica ako se tove za sebe i voli se veeeliki batak jer dobar pileci rostilj nema cenu.

vlajkoo
12-08-10, 21:50
Pa to je paket u koji dobijes 15 pilica od 3 nedelje tezine 750 g + 40 kg koncentrata od 19%....i to kosta 2900 dinara...br telefona javljam sutra...

Post je spojen: 1281643434________________________________________ _________
Koji hibrid je ostvario konverziju od 1.8 a koji od 2.2?F 15 ili neki drugi? Do koje kilaze ste ih vi hranili, hibrid F15?

robins
12-08-10, 22:18
Prosecna masa brojlera na klanju je bila 2.2kg a konverzija hrane je bila 1.8 kg hrane za kilogram brojlera. Ili drugacije receno za tih 2.2 kg brojleri su pojeli nesto ispod 4 kg koncentrata. Ovo je ostvareno na nekoliko farmi i uz dobru kontrolu se postize. Mi se ne bavimo tovom brojlera vec samo proizvodnjom jednodnevnih pilica a pratimo rezultate sa farmi na koje nosimo brojlere i F15 ima stvarno odlicne rezultate. Dalja prica bi vec bila reklamiranje. Kod tova ne bi trebalo juriti velike mase narocito leti ako na farmi nemate rashladne sisteme jer tada su lose konverzije i nema neke ekonomske racunice narocito sa ovakvim cenama hrane. U principu bolje, lakse i ekomnomicnije je toviti brojlere do nekih 2,5kg nego ici na tezine od preko 3,5kg. Svi hibridi brojlera imaju genetski potencijal za velike mase ali koliko je to isplativo.

Joky
13-08-10, 21:26
Juce su mi stigli pilici I danas od 50 kom tri imaju pozadi kao ovo na slici. Upravo se uneredio kada je slikan. Da li je to proliv ili ne ? Ako jeste sta se tada radi ?
http://www.imagebanana.com/view/yagqspac/Pileuneredjeno.JPG
http://img3.imagebanana.com/img/yagqspac/thumb/Pileuneredjeno.JPG (http://www.imagebanana.com/view/yagqspac/Pileuneredjeno.JPG)

Ovo je tabela za koncentrat za tovne pilice izvucena sa sajta http://www.robins.co.rs/preuzimanje.html
http://www.imagebanana.com/view/adq6i6f3/Slika.jpg
http://img3.imagebanana.com/img/adq6i6f3/thumb/Slika.jpg (http://www.imagebanana.com/view/adq6i6f3/Slika.jpg)

Zanima me:
-sta staviti umesto Lizin I Metonin posto je neko ovde vec kazao da postoji samo pakovanje od 20kg, a za 300kg koncentrata je potrebno 0.6 kg Lizina I 0.7 kg Metonina
-koje ulje je potrebno, gde se moze kupiti I kako se mesa u koncentrat
-koja mast je potrebna, gde se moze kupiti I kako se mesa u koncentrat
-kukuruzni gluten gde se moze kupiti
-sojin griz gde se moze kupiti na malo (35 kg za 300 kg koncentrata)
-sojina sacma gde se moze kupiti na malo (55 kg za 300 kg koncentrata), pitam posto nema na stocnoj pijaci kao kukuruz I sl.
^-^

olja02
13-08-10, 22:39
Nisu jednodnevni nego starosti dve nedelje 70 din.Jednodnevni mogu da se uzmu samo u veterinarskoj stanici i to po porudžbini na svaka dva meseca,letnja.Ja sam ove nabavila kod preprodavaca koji ih kupuju u Kraljevu Valjevu i bog te pito gde po Srbiji i prodaju starosti 5 dana .Za svaki dan držanja podižu im cenu 2 din pa su tako moja bila 70 din.Zaista me koštaju 405 dinara po piletu do klanja za 6 dana ,ali računam ako su pre 15 dana kada sam ih merila bila prosek 4kg da će valjda zaklani imati bar 2kg mesa što znači nekih 480 dinara po piletu s obzirom da se ovde prodaju 240din kg .Ja ih neću prodavati jer sam ih uzela samo 40 koliko mi je potrebno.Zarada zaista nije velika ali bar znamo šta jedemo.

valjevac
14-08-10, 07:50
olja02

Cena jednodnevnog pileta u Valjevu je 25 dinara mada je u poslednjih nekoliko dana porasla potražnja tako da idu i po 30 dinara, cena pileta koje ima telesnu težinu oko kilogram ili kako ih popularno nazivaju kilaši je oko 150-160 dinara, pilići pred klanje se prodaju po 120 ili 130 dinara.U poslednje vreme odgajivači nude besplatnu uslugu ređenja i to se uklapa u cenu od 130 dinara.
Ovo sve pišem jer mislim da si ti malo skupo platila te piliće a pomenula si i Valjevo.
Puno uspeha u odgoju

olja02
14-08-10, 12:56
Meni to zaista ne znači puno mislim na cene u Valjevu ili bilo gde jer ja mogu da ih kupim samo po ceni koja je kod nas a ona je 45 din za jednodnevne koji se mogu nabaviti samo po narudžbini ,znači prijaviš se u veterinarsku stanicu oni te upišu na spisak i kada se skupi određen broj pozovu te telefonom i kažu za tri dana stižu pilići što je jedom u dva meseca.Na pijaci preprodavci prodaju te neke za koje kažu da su od 5 dana za 50 din. ,a ako im se koje zadrži kao ova moja, za svaki dan držanja naplaćuju dva dinara.Ovde nema ljudi koji drže veći broj pilića.Postoje samo dve mini farme koje proizvedu manje od 1000 u turnusu.Uglavnom ljudi drže za sebe 40-50 komada.Verovatno da ljudi drže veći broj bilo bi više dobavljača sa strane pa bi i cene bile niže.Piliće od kg i ove koji su gotovi za klanje niko ne prodaje.Gledajući cene koje vi ovde navodite cene kod nas su zaista paprene ali tu se ne može baš ništa promeniti.Kada bi se uzelo u obzir da kod nas nema ni soje ni suncokreta ni mnogih drugih stvari koje su potrebne za pravljenje smeša za tov,da je kg kukuruza 21din ,pšenice 15din videlo bi se da je kod nas proizvodnja bilo koje vrste mesa zaista skupa.Ali ljudi moraju nešto da jedu pa tako uzimaju samo onoliko koliko im je neophodno.

valjevac
14-08-10, 13:07
Ja se izvinjavam ako sam proizveo suprotan efekat a to je da vas ražestim.Samo sam rekao kako je to kod nas

olja02
14-08-10, 22:34
Ja se takodje izvinjavam ako si me tako razumeo.Ne žestim se i potpuno razumem da su cene o kojima ja govorim za većinu nestvarne ali su one kod nas zaista takve.Slučajno sam pomenula Valjevo .Nisam sigurna gde nakupci kupuju piliće ,mislim nisam pitala,ali mi je neko rekao da idu i u Valjevo.Ovi kod kojih sam ja kupila rekli su da su pilići iz Kraljeva .Još jednom se izvinjavam.

Joky
16-08-10, 22:59
Posle duzeg trazenja cena repromaterijala na raznim mestima za izradu koncentrata, izracunavanja isplativosti pravljenja koncentrata po nekim tabelama, cak I sa sopstvenim korigovanjem istih tabela sa ciljem pojeftinjenja izrade nisam pronasao neku racunicu da sve kupim, trcim po radnjama, maltretiram se sa mlevenjem, pecenjem, mesanjem I td. zbog toga sto ne dobijam skoro nista jeftiniji koncentrat od koncentrata Farm Komerc –Cantavir. Ne znam da li bi dobio nesto u kvalitetu izradom u sopstvenoj reziji, ali samo sabirajuci cene repromaterijala (ne racunajuci svoj rad, struju itd.) dobijam skoro istu cenu kao kod pomenutog proizvodjaca. Najskuplji su kukuruz (merica =300din) I sojina sacma (40kg = 2200din).
Tako da sam odustao od izrade.

Evo neke tabele koju sam nasao na netu sa komponentama koje se lako mogu naci u prodaji, mozda nekome bude koristila:
http://i37.tinypic.com/qrl086.jpg
:pecanje: ::traktor:: ::samo odmor:: ::traktor1:: ::sretan pecaros::

olja02
21-08-10, 00:02
Evo ljudi javljam konačan obračun.129.7kg mesa od 40 pilića ja sam prezadovoljna .Kao što sam rekla uložila sam16200 din pa mi je meso izašlo po 125dinara Nisam mogla ni da pretpostavim da ljudi koji kod nas prodaju piliće zarađuju duplo mislim 240din što je mnogo mnogo je.Najveće je bilo 4600g,bilo je još petoro preko 4kg,ali je zato jedno bilo 2200g i još troje sa 2800-2900g.Prosek 3250 g očišćeni mislim da je dobar.Kod mene su bili 51 dan.Prošle godine sam imala ćurke,10 komada.Kupila sam ih 10. maja i držala ih do 22. avgusta bile su teške prosek oko 12kg i bila sam zadovoljna koštale su me 156 din po kg mesa.Mislim da ću sledeće godine uzeti opet piliće.A što se tiče sastavljanja koncentrata šta da vam kažem sem da bih ja za recimo stočnu kredu,za nju tačno znam rekao mi čovek koji je kupio,morala da odem čak u Požegu koja je 100km od Nove Varoši u kojoj ja živim,a za ostale komponente ne smem ni da pomislim.

valjevac
21-08-10, 07:45
Čestitam na postignutoj težini.
U to ime >:({

Maestro
21-08-10, 20:43
@Joky, olja02, vlajkoo

Dobrodošlica novim članovima i uspešno postovanje na Forumu Živiarstvo !!!

Joky i vlajkoo molim da se predstavite na mestu za to predvidjenom u Caffe-u?! Hvala

>:({ Urednik

bojanh66
25-08-10, 16:50
Narode,da vas pitam jedno pitanje.
Trenutno pravim svojim pilicima po 100kg keca,dvojke i trojke.
Imam uvek po 40 pilica u turnusu i nisam zadovoljan koliko im ostane mesa nakon kuvanja,jednostavno nije ni malo,ali nije ni puno.

U cilju da ih utovim jos vise,barem do 4.5kg.a minimum 4kg,sta mi preporucujete da uradim sa kolicinom hrane?

Ja sam hteo ovako:
-100kg keca (iz razloga sto to pojedu za prve 4 nedelje,a receno je da im se kec ne treba davati duze od 4 nedelje)
-100kg dvojke + dodatnih 100kg dvojke (ali nisam siguran jel im u redu davati ovoliku kolicinu dvojke u cilju postizanja boljih rezultata)
- i zavrsnica 100kg trojke

Da napomenem da su pre 2 dana pojeli 100kg keca + 100kg dvojke i vecina primeraka ima od 2800-3000gr sto je sasvim solidno.

Jedan kolega mi rekao da nema potrebe povecavati kec sa 100 na 200kg,jer oni 100kg jedu 4 nedelje taman koliko je predvidjeno.
A kad sam ga pitao da povecam trojku sa 100 na 200kg,rekao je da nema ni to potrebe,jer od trojke nece puno narasti,zato jer je to zavrsnica i tu ide najmanja kolicina kvalitetnih komponenti (soja,metionin,kreda,so,DKF) pa nece nesto puno napredovati.
E pa zato mi se jedino povecanje kolicine hrane u dvojci namece kao logicno resenje,ali nemam pojma da li postoji odredjeno vreme dokle smeju jesti dvojku,kao sto je slucaj sa kecom da smeju 4 nedelje.

Pa eto,ako moze mala pomoc i meni.

@Olja,koliku kolicinu hrane si ti njima dala da pojedu kad je solidan broj njih uspeo da predje 4000gr,mislim na kolicinu keca,dvojke i trojke ako si im tako davala rasporedjenu hranu.
Hvala.

chickenlover
25-08-10, 20:51
Ja mojim pilicima za tri dana pocinjem da dajem novih sto kila "dvojke". Pre toga su pojeli 40 kila jedinice. Znaci pojeli su po kilo jedinice, onda su presli na dvojku koje ce pojesti 200 kg. a na kraju finiser, pa dokle hocu da teram. Ne znam kako si ti to racunao 100 po 100 po 100, kad se oni najvise goje u sredini tova, pa je logicno da najvise pojedu dvojke. I jos nesto, kazes sam pravis smesu. Trebalo je tu umesto soje da stavis suncokret, pa da vidis kako bi se udebelili. Bar moji jesu.

olja02
26-08-10, 00:38
Moji pilići su bili stari dve nedelje kada sam ih kupila .Kod mene su pojeli 50 kg jedinice i 200 dvojke pojeli su mi još 50 kg dvojke pomešane sa prekrupom od trikitala 30 kg i 15 kg kukuruza.Pošto kod nas nema trojke ,mora se naručiti ,ja sam im na kraju dala prekrupu 35kg kukuruza i30 kg trikitala plus oko 700.g soli.Ovo mešanje sa koncentratom radila sam kao privikavanje na novu hranu 2/1, 1/1 i 1/2 prva cifra je koncentrat pa onda čista prekrupa.Ja sam sa nekog srednjeg pileta izmerila file (belo meso) bilo je teško 850g.

bojanh66
26-08-10, 06:59
Ne znam kako si ti to racunao 100 po 100 po 100

Ovo mi je druga tura pilica uopste u zivotu,tako da se ne razumem bas najbolje :)
100 po 100 po 100 sam krenuo da pravim jer mi nekako ide tako logicno.
Mislim,necu sad da pravim 50kg keca,200kg dvojke,pa 80kg trojke,vec idem sve zaokruzeno.
A i ovaj kolega sto drzi farmu pilica mi je pravio recepture na 100kg hrane,jer i on tako daje svojim pilicima.
Naravno,moze sad tu da se podeli svaka cifra sa 2,pa da se dobije receptura za 50kg,ali ja im dajem 100kg.

Sto znaci,dosad sam pravio 100,100,100,ali odsad cu praviti 100,200,100 iz razloga sto kazes da:

kad se oni najvise goje u sredini tova

a to verovatno predstavlja dvojku,jel tako?

Inace,ide i suncokret u smesi,4kg na 100kg hrane.

Imam sad novu recepturu,pa ako nekoga zanima,napisacu je kasnije.

chickenlover
26-08-10, 11:48
Zameni ti tu soju suncokretom u potpunosti, neces da se pokajes. I opet ti kazem, nemoj da pravis toliko "keca". Na svako pile racunaj po kilo, pa teraj dalje sa "dvojkom". A to sto ti taj kolega prica...da ne kazem sad svasta ljudi pricaju i svasta ljudi rade. Uostalom, on ima farmu, kolko shvatam, druga je to prica. Najbolje ces da vidis kad sam probas, a suncokret ti je zakon, rastu ko iz vode. Posle kad im ponudis drugu smesu, nece ni da pipnu. Ja sam mojima morala da ubacim neki kupovni koncentrat na dva dana, jer je kasnila isporuka suncokreta, pa je to stajalo u hranilicama dok ovo dobro nije stiglo, a onda sam to kupovno bacila dvorisnoj zivini.

jovanips
26-08-10, 13:51
Zameni ti tu soju suncokretom u potpunosti, neces da se pokajes. I opet ti kazem, nemoj da pravis toliko "keca". Na svako pile racunaj po kilo, pa teraj dalje sa "dvojkom". A to sto ti taj kolega prica...da ne kazem sad svasta ljudi pricaju i svasta ljudi rade. Uostalom, on ima farmu, kolko shvatam, druga je to prica. Najbolje ces da vidis kad sam probas, a suncokret ti je zakon, rastu ko iz vode. Posle kad im ponudis drugu smesu, nece ni da pipnu. Ja sam mojima morala da ubacim neki kupovni koncentrat na dva dana, jer je kasnila isporuka suncokreta, pa je to stajalo u hranilicama dok ovo dobro nije stiglo, a onda sam to kupovno bacila dvorisnoj zivini.
chikenloveru bas si me zaintregirala ovom pricom oko suncokreta, mozes li malo da mi pojasnis.ja kupujem gotove smese Fsh Stoposto, pa sta mislis dal bi ja tu mogo da dodam koje kilo suncokreta, posto kazes rastu kao iz vode...evo ovako da vam kazem sto se tice kolko keca, kolko dvojke po piletu...nije 100 po 100 po 100, nego jedinice ide kilogram po piletu, znaci ako imate 100 pileta uzecete 100kg keca, ako imate 30pileta uzecete 30kg keca, dvojke ide dva kg po piletu, to vazi za one koji daju trojku, a za one kao ja, sto trojku nedaju, onda ide 3kg po piletu, ako imate 50pileta, onda kupujete 150kg dvojke, ako nedajete trojku.kasnije prekrupe , psenice , mekinja, i ostalih cuda ide od prilike, koliko je potrebno za 5-7 dana dok se ne prociste.jos nesto .... ::namigivanje::

chickenlover
26-08-10, 20:45
Jovanipse, drugar, bas mi je drago da si ponovo sa nama, >:({ nema bez tebe ko da me podrzi, a bogme ni celu ovu rubriku o zivinarstvu!

Sto se tice tovnih, kilo keca po piletu, to smo apsolvirali. Nego, ja sam za dvojku nabavila organski "koncentrat" ciji je procenat suncokreta veoma visok. Obzirom da nema sve ono vestacko sto inace podstice tov, tu je suncokret koji je mastan, pun vitamina i energetski jak. I stvarno tu ima logike, jer pilici ne mogu da ga se nasite, jedu ko pomahnitali, drugo nece da pipnu, a rastu ko ludi iako lete i skacu po onoj prostoriji od silne energije. Al zato se daje dupla kolicina dvojke. Medjutim posto je prirodan, ne moras posle da ih prociscavas, nego predjes par dana (ili kolko vec hoces da ih jos drzis) pred klanje na posebnu trojku, koja je tek ublazena verzija dvojke, inace bi pukli. I sve me to kosta prilicno manje nego da kupujem klasican koncentrat.

Inace, to sve zato sto znas vec sta rade sa sojom...necu to djubre u svom organizmu.

jovanips
26-08-10, 21:15
e bas mi je drago.znas kako cu ja, u narednoj turi tamo s proleca, davacu im klasican koncentrat, i plus suncokret, pa kako bude, samo nezam gde da nabavim suncokret, jedino da ga sejem, a jel jedu skrcan, ili sa sve ljuspicom :Dhaha, inace na stranicu o curkama prosto nemam zelju da osavim bilo kakav komentar, ovog puta ga je gosn karalic prekrdasio za desetku. 8) nego aj ti daj eku sliku tih tvojih orgaskih pilica, da vidimo kako su to zivahni, kolika im je tezina, sa 35 dana, ako negresim u starosti, posto su nam iste, i tvoji i moji ::namigivanje::

chickenlover
26-08-10, 21:39
Jedu skrcan, al sa sve skrcanom i ljuspicom. Ja sam stvarno odusevljena i fascinirana koliko brzo rastu i koliko su ludi. A sto se slika tice, vidis ovu koja mi je ispod nicka? To je moje dete (jedno od) sa jednim od tih pilica kad je imalo (pile) 7 dana. Vec je bilo ko krupan golub. A i za ostale slike ima da se postaram, da ne misli neko da lazem. Samo malo strpljenja, nemamo svi high-tech aparate po kuci.

A suncokret gde da nabavis...pa ne znam kakvo ti je okruzenje i opsta snabdevenost... najbolje na veliko, da se isplati, ili gaji sam ako mozes da odvojis deo, ne treba ti tona.

jovanips
26-08-10, 21:53
aha, ma ja nisam ni sumnjao u tvoju pricu, taman posla >:({. nadam se da je dete lepo na tebe.hehehehe ::super::

Post je spojen: 1282921923________________________________________ _________
evo slika mojih pilica sa 37dana.Mali, veliki ^-^ ^-^ , da cujemo kritike, i pohvale. ::namigivanje::http://i35.tinypic.com/5egyvo.jpg nisu bili bas raspolozeni za slikanje, spavalo im se....haha ::)

chickenlover
27-08-10, 23:19
Ala su celavi! :lol: Ma salim se, izgledaju ko pilici. Al moji su skroz pernati, ovi su mi stvarno malo goluzdravi. Nista lose ne mislim, mozda su moji zapravo nenormalni, ja stalno govorim da su ludi.

sasa1
28-08-10, 21:33
fabricki konc.sadrzi antibiotik kokcidiostatik(narocito 1 a redje 2 obavezno procitas etiketu)zato se jedinica(ili kec)daje tri nedelje(21dan)posle toga prelazis na dvojku.ako nema antibiotika i ribe(koja trazi ciscenje jer smrdi)mozes da ranis dvojkom do kraja tova.posto neverujem da ti stavljas antibiotik ti mozes i kecom do kraja ali ti je skuplje i nepotrebno.

chickenlover
28-08-10, 21:51
Upotreba ribljeg brasna kao sastavnog dela koncentrata je ZABRANJENA ZAKONOM jos pre x vremena. Ne znam ja sta ti to kupujes i od koga, kad pominjes ribe.

Post je spojen: субота, 28. август 2010. 12:58:37 MST_______________________________________________ __

Nije svejedno dal dajes keca ili dvojku ili trojku. Cak se, vidis, i ORGANSKI "koncentrat" pravi u 3 "nivoa". To nije bez razloga. Nemaju pilici iste potrebe tokom celog trajanja tova. Ako se pretera sa kolicinom proteina, posle one faze kad im je to udarno potrebno, mnogo lakse dobiju srcku i lipsu, jer im se preoptereti organizam. To je zato sto se proteini mnogo teze i duze vare. Zato uopste nije svejedno.

jovanips
29-08-10, 11:33
chikenloveru, slazem se sa tobom, da pilici odredjene starosti zahtevaju drugaciji sastav hrane, ja jedinicu dajem do mesec dana, a onda dvojku do 45tog, i tad prelazim na prociscavanje.Davanje jedinice u drugoj polovini tova, znaci posle mesec dana, je jako rizicno, zato sto moze doci do pojave infrakta, jedinica je dosta masnija od dvojke, vece je energetske vrednosti, a pritom sadrzi manje kukuruza, pa tako da je pilici konzumiraju u zantno vecoj kolicini, da bi zadovoljili tu neku potrebu za kukuruzom, odnosno za sastojcima iz njega, to se odnosi za one koji jedinicu daju, i posle 30tog dana...to je cak dokazano experimentalnim putem.davanje trojke je apsolutno neopravdano, trojka se najvecim delom sastoji od prekrupe, nema puno vitamina, minerala, i ostalih bitnijih sastojaka, ja trojku nikada nedajem, davanje trojke se preporucuje kod tzv.produzenog tova, kada tov traje preko 2.5 meseca, u litaraturi stoji da je produzeni tov,sve ono sto traje preko 56 dana, mada to nevazi i u praxi.poZzZ >:D

bojanh66
29-08-10, 16:29
Zanimljiv info.
Ja sam ovo turi napravio 100kg keca i njih 40 komada su to jeli tacno 35 dana,odnosno 5 nedelja.
I nije im bilo nista na svu srecu.

Sledecu turu sam mislio da radim ovako,ali ne znam jel to dobro:
-50kg keca
-200kg dvojke
-jedno 50kg trojke cisto da se prociste malo

Dakle,sve nade preusmeravam u dvojku da ce ih ona najvise utoviti,pa videcemo,jer uzimam nove pilice za jedno nedelju dana.

A ovi trenutni pilici ce 1 septembra da imaju tacno 8 nedelja,odnosno 56 dana,trenutna tezina im je oko 3200-3500 po mojoj slobodnoj proceni.

Slabo je to nesto,s ozbirom da imaju 300kg hrane da pojedu,ali jbg,videcu kako ce ici sledeca tura.

jovanips
29-08-10, 17:16
drugar ja mislim da bi trebao da uradis sledece, kada budes uzeo narednu turu, ukoliko budes uzo 40 pileta, uzmi 40kg.jedinice, znaci svako pile da pojede po kilo, i i tada uzimas dvojku, na svako pile po 3kila, a trojku da sam na tvom mestu nebih ni uzeo, bolje im ti pomesaj 20kg.dvojke, 10kg.prekrupe, kilo mekinja, i 10 kila psenice, i da vidis kako se utove, i plus deteline ako imas, i to seckane...ja tako radim oduvek...znaci 40kg.keca, 120kg.dvojke, i plus 20 kg dvojke za mesanje.....i to je to...e sad sto se zavrsne telesne mase tice, pa moglo je malo bolje za tu starost, meni su sa 49 dana imali po 3,8 prosle godine, i ja ih sa toliko dana i koljem uvek.Moguce da je hibrid upitanju, znam da si i sa proslom turom nesto bio nezadovoljan, ako se nevaram...pokusaj da promenis dobavlajca pilica, a mozda je do koncentrata probaj 100%, ili gebi, extra su......poZZz

chickenlover
29-08-10, 19:41
Ovo gore sto kaze jovanips, sve se slazem, za one koji kupuju gotov koncentrat. Pa posto se nema sta dodati, savet u vezi davanja "zelenisa": koga mrzi da secka, nek stavi u blender na tri sekunde sa malo vode. Ko nema to, odlicno radi masina za mlevanje mesa, oraha, pecene paprike...zapravo, bilo koji aparat koji usitnjava, radi radnju samo tako.

sasa1
29-08-10, 20:20
dali je riba zabranjena ili ne hecu da ulazim u to.spomenuo sam je samo kao primer zbog cega su se pilici cistili.jos uvek se prave i konc.sa mesnim kostanim brasnom(po narudzbini)i sa ribom ako zelis.sto se tice starosti pilica u redu je da netreba raniti 1. duze od 21.dana(ne 30 ili 40)ali sa fabrickim koncetratom.sto se tice konc.domace izrade retko(skoro niko ako nije tehnolog)da ce napraviti pravi odnos i jacinu kao fabricki.ko neveruje neka ga da na analizu.ovo govorim iz iskustva jer sam 5god.(do zimus)radio u fab.stocne hrane direktno na pravljenju komcetrata(pod tim mislim da su mi sve recepture bile u rukama)a mnoge i sad znam napamet.domaci konc. ili bude slab ili prejak.nezelim nikom da solim pamet samo kazem ono sto znam.pozdrav....

jovanips
29-08-10, 21:21
ok.nema problema, ja nevidim razloga za ljutnju......a koja fabrika je bila u pitanju, mislim ako nije tajna.... >:D Pozdrav

branko
29-08-10, 21:34
Mesno-koštano brašno koriste skoro sve mešaone, posebno sad kad je njegova cena u odnosu na suncokretovu i sojinu sačmu mnogo manja.

robins
29-08-10, 21:54
Kod ovih pilica sa slike se vidi da su odgajani u dobrim uslovima jer kad su im dobri uslovi a narocito da im je temperatura odgovarajuca novi hibridi imaju malo perija. Perije u sebi ima najvise proteina (pravi se i brasno od perija koje ima preko 80% proteina ) i mnogo hrane se utrosi na operjavanje. Kada im je malo hladnije pilici su potruno operjani i tada se proteini iz hrane koju pojedu koriste za formiranje perija a prirast je slabiji. Sto se hrane tice ako koristite fabricku hranu ne bi je trebalo davati duze od tri nedelje a maksimalno do 28. dana jer u njoj ima kokcidiostatika a i zbog velike opasnosti od infarkta narocito u toku leta. Maksimalna masa pilica leti ne moze biti ista kao i u ostalim periodima jer zbog visih temperatura leti pilici nisu voljni da jedu preko dana vec uglavnom nocu a i potrosnja vode je mnogo veca pa zbog toga imaju osecaj sitosti i slabije napreduju. Zamena sojine sacme sa suncokretom moze biti samo delimicna a nikako nemojte svu sacmu menjati sa suncokretom narocito u celom toku tova jer moze doci do problema. Znam neke nase tovljace kojma su mesaone da bi imale vecu zaradu dali koncentrat u kojem su smanjili sojinu sacmu i umesto nje ubacili suncokret. Kao rezultat pilici su imali konverziju od preko 3,5 kg koncentrata za kg prirasta i velika uginuca zbog cestog proliva.

jovanips
29-08-10, 22:14
E Robins hvala, sad mi je srce puno, ova slika visi ovde 10dana, a niko da se seti da pohvali moje pilice...valjda ljubomora :lol:, haha, salim se..... 8) PoZZ

chickenlover
29-08-10, 22:25
Robins, ovde ima nekih objasnjenja za mene! Moji su pilici POTPUNO operjani, sto se desilo vrlo rano i sad shvatam da je to verovatno zato sto organski nacin proizv. iskljucuje upotrebu elektricnog osvetljenja, pa je moguce da im je u pocetku bilo hladnjikavo, mada ocito ne toliko da bi od toga bilo bitnih posledica (nema smrtnosti od pocetka tova do sad). Takodje sam ih uzela kad su nominalno velike vrucine (totalno protiv svakog propisa), ali zapravo i nisu bile tolike. Svejedno, moji pilici piju neverovatne kolicine vode, ali i lepo jedu. Nisam stekla utisak da jedu vise, a dobijaju na tezini manje, bar obzirom na alternativni metod koji primenjujem. Najvise me zbunjuje sto su jako zivahni, ne konstantno, ali kad im donosim hranu, cistim i slicno. Takodje UJEDAJU (nikad jedni druge, samo mene). Ako mi neko to objasni, castim ga organskim piletom.

sasa1
29-08-10, 22:27
kostano brasno od perja(kupovalo se u b.topoli)se mesalo pola-pola sa ribom(radi cene)ko nezna tesko ce primetiti raxliku.sto se tice proteina tu je nenadmasno a tek sto se tice smrada to vam nemogu opisati.jos ako je moralo da se premelje(a uglavnom jeste)to je strasno.zbog toga sam govorio o ciscenju pilica jer da bi opstale mesaone(nemislim na nikog direktno)su prinudjene da se snalaze.zbog toga necu navesti gde sam radio da nebi ispala reklama(a one se posebno placaju)ni dobra ni losa.samo vam mogu reci da nije zlato sve sto sija.

branko
29-08-10, 22:32
Još da samo spomenem da je iskoristljivost proteina iz perjanog brašna izuzetno mala...

jovanips
29-08-10, 22:36
Robins, ovde ima nekih objasnjenja za mene! Moji su pilici POTPUNO operjani, sto se desilo vrlo rano i sad shvatam da je to verovatno zato sto organski nacin proizv. iskljucuje upotrebu elektricnog osvetljenja, pa je moguce da im je u pocetku bilo hladnjikavo, mada ocito ne toliko da bi od toga bilo bitnih posledica (nema smrtnosti od pocetka tova do sad). Takodje sam ih uzela kad su nominalno velike vrucine (totalno protiv svakog propisa), ali zapravo i nisu bile tolike. Svejedno, moji pilici piju neverovatne kolicine vode, ali i lepo jedu. Nisam stekla utisak da jedu vise, a dobijaju na tezini manje, bar obzirom na alternativni metod koji primenjujem. Najvise me zbunjuje sto su jako zivahni, ne konstantno, ali kad im donosim hranu, cistim i slicno. Takodje UJEDAJU (nikad jedni druge, samo mene). Ako mi neko to objasni, castim ga organskim piletom.
hehe ma bog zna kakve si ti pilice uzela, ma to te oni stipkaju kljunovima, svidjas im se, rani pseto da te ujede, e to ti je to, ne bukvalno....sad hocu pile..... ::namigivanje::

chickenlover
29-08-10, 23:12
Pa znas sta, da hocu da ranim pseta da me ujedaju, jos bih imala muza. :lol: A sad bih konkretan odgovor.

robins
29-08-10, 23:41
Po nekom pravilu kad se pilici kljucaju ili kad vas kljucaju nest im fali u hrani i oni to traze. Cak ako je nedostatak veliki ili ako je to sto im fali ( vitamin,so, neki elementi ili sl) vazno moze dovesti do kanibalizma. Mi imamo problem ma farmama jer se petlovi hrane jedan dan sa njihovim koncentratom a jedan dan im se daje samo ovas i tako naizmenicno. Kad se hrane koncentratom veoma su mirni i nema problema a u danima kad jedu ovas veoma su agresivni i radnice koje skupljaju jaja tad muku muce jer ih biju. Cak se desavalo da biju po kofama u kojima se skupljaju jaja i ponekad ih razbiju. Kako petlovi kod roditeljskog jata pri kraju eksploatacije budu teski i do 7 kg njihovi udarci nogama ili kljunom nisu naivni narocito sto napadaju sa ledja. Tim danima radnici ne ulaze bez motke od 1 metra kod njih a kako je "batina iz raja izasla" to deluje.

chickenlover
29-08-10, 23:59
Pa dal da im dam motkom, il da bacam pasulj sta im fali u hrani? (mala sala, bez uvrede)

jovanips
30-08-10, 10:16
e, pa sad, svasta moze da im hvali, mozes u neku zasebnu hranilicu, ili sud, da im stavis malo kostovita, da uzmu sta im treba od vitamina.........sigurno da taj organski koncentrat, ne sadrzi bas sve vitamine, i minerane materije....pokusaj, pa vidi za neki dan da li ce da te ujedaju...... ::pomoc:; ::samo bes::

chickenlover
30-08-10, 11:10
Jovanipse, dacu im seckanu marihuanu. Em pojacava apetit, em deluje relaksirajuce. Citajte o tome u mojoj temi "alternativne metode..." :lol: :lol: :lol:

jovanips
30-08-10, 11:23
Pa da te uhapsi pileca policija............ ::namigivanje:: e posto ti imas iskustva sa curkama, kazi mi nesto o onom hibridu, sto sam tamo napisao.........PoZzZ >:D

valjevac
02-09-10, 15:32
Ovako izgleda moje pile staro 44.dana
[img]http://i52.tinypic.com/2mrec0k.jpg[/IMG

Hubbard classic, koncetrat fabrički.
U subotu Roštilj + >:({ >:({

German hunting terrier | Jagdterrier