Tovni pilići

Bili bi lepo, ako neko zna da mi kaze, moze li se tovno pile odgajiti organski, ili bar u najvecoj meri prirodno, a pod tim podrazumevam "bez hemije". Hvala
 
chickenlover je napisao(la):
Bili bi lepo, ako neko zna da mi kaze, moze li se tovno pile odgajiti organski, ili bar u najvecoj meri prirodno, a pod tim podrazumevam "bez hemije". Hvala
Moze, u Engleskoj je dosta zastupljena ta organska proizvodnja, ali ipak prvih dana zivota pile mora da jede koncentat, da bi se kasnije putilo na livadu, i palslo travu, naravno ide i dodatna prihrana neprskanim kukuruzom, psenicom, plus vocke i insekti koje nadju na pasnjaku.tov traje dosta duze, zavrsna kilaza dosta manja, al je zato ukus mesa MNOGO bolji. :D
 
da se malo nadovezem na sve ovo,ja sam do februara tovio po 500 kom u turnusu i ta zadnja tura me je izbacila iz takta jer sam imao strasna uginuca imam namjensku prostoriju sa ventilacijom i zagrijavanjem redovno sam kontrolisao temperaturu prostirka suva od strugane piljevine ,sistem nipl pojilica znaci zatvoreno sve i poceli su da se grupisu kad sam se vratio posle 15 minuta na gomili je bilo 64 kom uginulih ima li su oko 600 gr 15 dan u naredna 2 dana na isti nacin je uginulo jos oko 150 kom i onda je stalo medjutim do kraja tova su bili izrazito sitni i meso im je imalo tamnu boju kao kod domacih pilica koji hodaju po dvoristu,napominjem da se tovom bavim 3 god i istu hranu koristim i imao sam dobre rezultate sve do zadnje ture kada se izdesavalo sve to,temperatura je bila 28 u visini ledja,nema promaje i ima li su dovoljno i dnevne i vjestacke svjetlosti prostor je 45 kvm skoro sve idealno zbog toga i neznam sta se to desilo i onda kad sam trebao da ubacim drugu turu pocele su akcije po marketima tako da nisam imao racun da pocinjem proizvodnju jer obican narod gleda da prezivi i kupuje ono sto je jeftinije ne zato sto je skrt vec zato sto nema mada je to prica za neki drugi forum pa ako bi neko znao zasto je doslo do grupisanja bio bih mu zahvalan ako to podijeli sa mnom
 
nissan je napisao(la):
da se malo nadovezem na sve ovo,ja sam do februara tovio po 500 kom u turnusu i ta zadnja tura me je izbacila iz takta jer sam imao strasna uginuca imam namjensku prostoriju sa ventilacijom i zagrijavanjem redovno sam kontrolisao temperaturu prostirka suva od strugane piljevine ,sistem nipl pojilica znaci zatvoreno sve i poceli su da se grupisu kad sam se vratio posle 15 minuta na gomili je bilo 64 kom uginulih ima li su oko 600 gr 15 dan u naredna 2 dana na isti nacin je uginulo jos oko 150 kom i onda je stalo medjutim do kraja tova su bili izrazito sitni i meso im je imalo tamnu boju kao kod domacih pilica koji hodaju po dvoristu,napominjem da se tovom bavim 3 god i istu hranu koristim i imao sam dobre rezultate sve do zadnje ture kada se izdesavalo sve to,temperatura je bila 28 u visini ledja,nema promaje i ima li su dovoljno i dnevne i vjestacke svjetlosti prostor je 45 kvm skoro sve idealno zbog toga i neznam sta se to desilo i onda kad sam trebao da ubacim drugu turu pocele su akcije po marketima tako da nisam imao racun da pocinjem proizvodnju jer obican narod gleda da prezivi i kupuje ono sto je jeftinije ne zato sto je skrt vec zato sto nema mada je to prica za neki drugi forum pa ako bi neko znao zasto je doslo do grupisanja bio bih mu zahvalan ako to podijeli sa mnom
isto i kod mene, poceli da se grupisu, sve jedno na drugo, i ja da ih malo pomerim sa gomile, kad ono 7 mrtvih, i sve tako dok mi nije uginulo svih 40kom.Neznam ni ja zasto se to desilo, mozda da smo dali neko pile na analizu, sigurno bi i saznali.Koj koncentrat si ti koristio :sta: ,Oni su odlicno napredovali za svoj uzrast 600gr.za 14 dana je odlicno, moji sa 14 dana, eno imas slike na prethodnoj stranici nisu bili ni upola.Ja sam i veterinara zvao, ali niko mi nista korisno nije reko, svi su prepstavljali da je Gamboro, kao i ovde na forumu sto su mi rekli.Pozdrav ::namigivanje::
 
Narode, ja sam u ovome jos uvek totalni amater, ali se uzasno mnogo raspitujem i cula sam nesto o tom "gomilanju" od izvesnih zivinara sa ozbiljnim iskustvom. Ne znam dal je istina, al evo sta oni kazu: navodno pilici imaju instinkt da poubijaju slabije ili bolesne clanove. Tvrde da se to redovno desava medju "domacom" zivinom, a ponekad geni prorade i kod tovne piladi, koja je inace po tom pitanju mnogo pasivnija. Drugi razlog je kanibalizam. Nesto im klikne i naprosto hoce medjusobno da se poubijaju i pojedu. Daju razna objasnjenja za to, te nedostatak vitamina, te ovo te ono, nista konkluzivno medjutim.
 
ma ja ovde dajem koncetrat od lokalnog proizvodjaca koji vec dugo koristim,jeste da je bio prirast odlican ja sam se nadao dobroj zaradi mada da budem iskren bilo je i sitnijih kokica ali tu je to negdje ja bih sumnjao na viruse losu hranu da se nastavilo samo je stalo i nije vise bilo uginuca sem par sporadicnih slucajeva sto je normalno veci problem mi je bio sto nisu kasnije imali nikakav prirast i izuzetno los kvalitet mesa,do hrane nije sigurno jer moj brat je istu koristio za svoje pilice i od 30 nijedno nije uginulo ,postoji mogucnost da nisu odlezali posle izlezanja tako mi je nekakav nazovi strucnjak pricao pa se to odrazi kasnije na mortalitet i kvalitet mada jednostavno nije me htjelo taj put
 
Sledeci put vidi dal je pilicima dobar horoskop, da te ne zadesi ista "sreca".
Post je spojen: [time]1280770295[/time]
_________________________________________________
Salu na stranu, citam ovde i vidim koliko ljudi paze, brinu, drze se propisa, a opet nesto krene naopako. Ipak uocavam malu podudarnost: izgleda da definitivno cesce stvari odu dovraga u vecim populacijama. U mom okruzenju ljudi pretezno gaje za licne potrebe, gotovo standardno po 50 komada. Poenta price je da ih drze u neverovatnim uslovima, bez ikakvog svetla, na minimalnom prostoru, bez ikakvih vitaminskih dodataka, za antibiotike mislim da nisu ni culi, a prljavstina u tim nazovi kokosarnicima (citaj: jazbinama za jazavce) je sto neko ovde rece za rubriku "verovali ili ne". A opet im sva pilad istera do kraja. Tu i tamo mozda rikne 2-3 komada (izgaze ih drugi pilici jer nema mesta da se obrnu) i to je to. Sad neka mi to neko objasni?
 
Jao ja vise neznam nista, ma ti ljudi jednostavno imaju srece, pa ja evo tovim pilice 5 godina, i nikad mi se ovako nesto nije desilo, sto kaze chickenlover, desi se da rikne 2-3 komada, i to je to.ali ovih 40 nikada necu prezaliti.mada ovo mi je veliko iskustvo.sad nabavljam pilice samo od strogo proverenih proizvodjaca, koncentrat prvo nosim na analizu, e ako se i onda nesto desi, prekidam sa tom pricom ::lose:: Inace kod mojih pilica je cistije nego kod mene u kuci, ne bukvalno, ali vodim reda, samo tako, kao i sve moje komsie sto tove.Ali, ipak ...............jednostavo nije nam se dalo ::samo odmor::
 
Ma ljudi, razumem ja vase jadikovke, al ajde da naucimo nesto. Ko ovde ume pouzdano da kaze, a ne samo da spekulise, o cemu se tu radi? Ja sto sam rekla za komsije, ne preuvelicavam. Bio i veterinar tu kod jedne zene, ona mu rece da ih pogleda kad je vec tu (drugim poslom) i on glat odbio da udje medju njene pilice. Kaze nije dostojno za ljudsku nogu da tu kroci u jamu za tvora. I ode covek krsteci se, a posle se ja krstila jer njoj uginulo samo dva komada od 50, sve ostalo u slast poklala. Na kraju cu stvarno pomislim da je sve u pilecem horoskopu.
 
Auuuu, prosto za neverovati :nono: , ja nemam reci stvarno, pa i ja cu poceti da verujem u horoskop, u ovom slucaju horoskop tovnih pilica, posto ove domace, i u saktu da bacis, ima da porastu..... ::namigivanje::
P.S.ccc nema pravde, znaci kod nje u nazovi Zivinarniku pilici uspevaju, a kod mene u hotelu sa 5***** nece, e, pa ja stvarno neznam sta da radim onda.jel zna neko kako se zovu novine u kojima izlazi taj horoskop, ali na mesecnom nivou :sta: :D
 
pa ima ono dosta takvih primjera,ja poznajem jednu gospodju koja ih othrani u nevjerovatnim uslovima gdje bukvalno nemogu da se pomjere i kad sam je pitao jel joj koje uginulo ona kaze zasto bi uginulo
 
nissan je napisao(la):
pa ima ono dosta takvih primjera,ja poznajem jednu gospodju koja ih othrani u nevjerovatnim uslovima gdje bukvalno nemogu da se pomjere i kad sam je pitao jel joj koje uginulo ona kaze zasto bi uginulo
Aman ljudi nenavodite mi vise te porazavajuce primere, isfrustriracu se...... :sjasi:
 
a sta ces desava se medjutim stvarno je moguce da nisu odlezali dovoljno na odredjenoj temperaturi posle izlezanja jer kad kvocka ileze pilice ona ih par dana drzi pod sobom dok ovi proizvodjaci nastoje da sto vise smanje ciklus prizvodnje mada ja ne vjerujem da cu u skorije vrijeme ubacivati pilice za prodaju mozda samo nesto malo za svoje potrebe dok malo se trziste ne normalizuje jer sve ispod 2 eura je cist gubitak i sa tom cijenom nema bog zna sta ali eto prodam svoj kukuruz ne krcmim ga i nesto para skupim na gomilu
 
Pa vrlo je moguce,evo ja se sad bas nesto prisecam, ja jeste da sam ih uzeo u inkubatorskoj stanici, i da mi ih je covek vadio bas iz onih polica, u inkubatoru, i evo sad se secam da su pilici skoro svi imali polu mokre glave, i to je bas licilo kao da imaju sare, onda sam ga ja pitao, da li su to sigurno tovni, on je rekao, da jesu, nego se jos nisu prosusili dovoljno...da, da....toga sam se tek sad setio... :sta: :sta: :sta: .Izgleda da je u tome bio problem...hmmmmm :zli:
 
pa sta ces svaka skola se placa mada ja sam skoro mogao fakultet zavrsiti koliko sam izgubio ali sam dobio iskustvo koje kaze da sutri dan od izlezanja odem u stanicu po pilice i koji su zivahni i vitalni da uzmem a dostavu na kucnu adresu treba zaboraviti
 
Vi to mene zezate, pa nisam mislila stvarno da uradis horoskop za pilice, mada sigurna sam i to moze i ne bi me cudilo da se placa - u pilicima. A ovi sto se nisu prosusili...pa to je crna komedija. Bili u perilici, al nisu u susilici. Ccccc...Ajde sad svi pred dolazak ture FEN u ruke. Ili kalorifer. Bilo je ovde dosta price o hladjenju pilica ventilatorima, pa sto ne mogu onda da se suse kaloriferima? Meni, doduse, najbolje kad se dobro "osuse" u rerni. Nego, ono o higijeni...ipak su to prirodno prljava stvorenja. Moze da bude kao ono sa decom - sto ga vise cuvas, vise se razboljeva. Ili ono - sto vise brines, lakse ce da se desi ono zbog cega brines.
 
hehehe, najbolje je da se stvar prepusti polozaju zvezda na nebu, pa kako one kazu :cool: mala sala, znaci od sad nedrzimo nikakvu higijenu u objektima, neka se celice, bolje da rastu u prljavstini, bar ce postati imuni na bolesti, nego da im bude kao u staklenom zvonu, pa posla naidje neki sitan virus, a oni svi kod boga na ispovest :ppozdrav:
 
Sta mislite o koncentratu “Farm comerc” Cantavir ?
Jedinica 25kg -1050 din.
Dvojka 25kg -970 din.
Trojka 25kg -870 din.

Cena je ispod svake cene ali ne znam za kvalitet. Da li je I kvalitet tako nizak ili ipak zadovoljava ?

U prodavnici u kojoj se prodaje Farm comerc koncentrat je pile 33 din. I kaze da misli da je hibrid neki Hob, pretpostavljam da misli na Hubbard.

A Zemunski je:
Jedinica 25kg -1320 din.
Dvojka 25kg -1250 din.
Trojka 25kg -1170 din.

U prodavnici u kojoj se prodaje Zemunski koncentrat je pile 40 din. I ne znaju koji je hibrid (kazu “niko se nije zalio do sada”)
 
Ljudi pomagajte hitno ! Ovde je nocas bila strasna oluja, sa gradom, odnela mi parce krova sa kokosinjca. Naravno da sam odmah popravila, ali je steta vec ucinjena- svi pilici pokisli i bili na mokroj suski par sati dok je sve popravljeno! Sad neki pustaju zvuke kao da tu i tamo kijaju. Racunam prehladili su se sigurno. STA DA RADIM? Stari su 13 dana. Hvala unapred, a posebno onom ko mi najbrze da odgovor !
 
chickenlover je napisao(la):
Ljudi pomagajte hitno ! Ovde je nocas bila strasna oluja, sa gradom, odnela mi parce krova sa kokosinjca. Naravno da sam odmah popravila, ali je steta vec ucinjena- svi pilici pokisli i bili na mokroj suski par sati dok je sve popravljeno! Sad neki pustaju zvuke kao da tu i tamo kijaju. Racunam prehladili su se sigurno. STA DA RADIM? Stari su 13 dana. Hvala unapred, a posebno onom ko mi najbrze da odgovor !
dao sam ti odgovor na stranici pilici kao brojleri, znaci meni se zahvaljujes, ja sam prvi.Kad ih pokoljes, hocu pile.....hahaha :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1280917218[/time]
_________________________________________________
Joky je napisao(la):
Sta mislite o koncentratu “Farm comerc” Cantavir ?
Jedinica 25kg -1050 din.
Dvojka 25kg -970 din.
Trojka 25kg -870 din.

Cena je ispod svake cene ali ne znam za kvalitet. Da li je I kvalitet tako nizak ili ipak zadovoljava ?

U prodavnici u kojoj se prodaje Farm comerc koncentrat je pile 33 din. I kaze da misli da je hibrid neki Hob, pretpostavljam da misli na Hubbard.

A Zemunski je:
Jedinica 25kg -1320 din.
Dvojka 25kg -1250 din.
Trojka 25kg -1170 din.

U prodavnici u kojoj se prodaje Zemunski koncentrat je pile 40 din. I ne znaju koji je hibrid (kazu “niko se nije zalio do sada”)
Moj savet ti ja da uzmes Koncentrat stoposto, Zemunski nikako, upropastili mi proslu turu, a i najskuplji su, ajde da su dobri, pa covek i da da te pare, ali nevaljaju nista.za ovaj prvi nisam cuo, to je verovato neki privatnjak, bolje nemoj, mnogo mi je jeftin.najbolje stoposto, ili Gebi.E sad sto se pilica tice, najbolje da vidis da li je uzimo neki poznank od njih, pa da se raspitas.tu ti stvarno nemogu pomoci, Hubard je odlican hibrid, mozda ti je reko CoBB, a ti ga nisi razumeo, on je jos bolji.
 
Nazad
Vrh