Tovni pilići

A jel im nece smetati to sto preko njihovih glava šiba vazduh,posto ventilator drzim na najjacoj brzini i mogu reci da im je sad bas fino,temperatura je oko 26-27 stepeni.

Moji sad imaju 36 dana i pojeli su negde oko 160-170kg po mojoj proceni,posto mi je u vreci ostalo jos nekih 30kg po gruboj proceni,a u hranilicama oko 10kg,pa je vreme da uskoro pravim i trojku 100kg.

Ako ti mislis da ce imati oko ili mozda i preko 5kg,ja bih bio prezadovoljan :)

Ali ostaje samo da sacekam da pojedu sve,pa cu ih izvagati zive.

Samo te jos molim da odgovoris na moje prvo pitanje vezano za brzu cirkulaciju vazduha iznad njihovih glavica.

Pozdrav.
 
Neće im smetati strujanje vazduha ako je dovoljno visoko.
Smetaće im direktna promaja.
Dovoljno bi bilo da im radi samo taj ventilatora za izvlačenje vazduha iz prostorije.
Ako počnu da "gakću" kao vrane odmah ukineš svako strujanje vazduha i u vodu staviš napr. Tribrisen kapi...
 
Nece im smetati to stujanje vazduha iznad njihovih glava, naravno jedino im direktna promaja moze naskoditi :nono: ja mislim da ce imati preko 4,5kg.siguno, nevidim razlog za ukidanjem ventilatora, ukoliko pocnu da rade :bravo: to ko vrane, jer kada pilici zevaju, znaci da im je vrucina, jer posto nemaju sistem za termoregulaciju preko koze, kao mi, oni se rashladjuju dahcanjem, ili zevanjem, tako da bi iskljucivanje ventilatora, moglo da bude pogubno po njih, i to pri kilazi od 3, i vise kg.Sto se tice stavljanja kapi Tribrissen u vodi, nisam upoznat sa njihovim nacinom delovanja, tako da nista nemogu da kazem na tu temu :sreca: p.s.na kraju krajeva, mozes da posaljes jednu slicicu svojih mezimca, da mi vidimo kako to sve izgleda u realnosti, da nebi nagadjali :cao:
 
Kada počnu da "gakću" kao vrane, tada su već "prehlađeni" i bez lekova se neće izlečiti.
 
Samo da napomenem da mi pilici dahcu vec jedno 5-6 dana otkako su krenule vrucine,pa sam tek danas odlucio da sredim taj problem ventilacije vazduha kako bi im spustio za koji stepen temperaturu i da bi imali stalno svez vazduh.

Evo da prikazem celu situaciju sa slikama i opisima.

1.Ulazak u podrum,sastoji se od dvokrilnih vrata,ova leva strana je uvek spustena,a desna podignuta,a prilikom slikanja je oboje otvoreno.Da li bi mozda bilo pametno drzati oba krila otvorena ili zatvorena?Ne znam sta je bolje uraditi kako bi imali stalno svez vazduh,da li mozda otvorena krila remete cirkulaciju vazduha koju ce da stvaraju ventilatori?


2.Ovo su ta 2 mala prozora,ja cu na desni da stavim neki ventilator da izbacuje vazduh,sutra idem u Pancevo pa ako nadjem neki takvih dimenzija da ga uglavim,kupicu,ako ne,drzacu obican sobni ventilator na visini prozora:


3.Ovako su ogradjeni pilici:


4.Ovde gde stojim ce da stoji obican ventilator uperen ka desnom prozoru:


5.Evo jos jednom takva situacija iz drugog ugla:


6.I na kraju,slika pilica,pomalo dahcu,ali videcu da li ce im ventilacija barem malo pomoci.Tu su 2 hranilice uzdignute na ciglama da ne bi prljali hranu,a isto tako i 3 pojilice uzdignute.Prostirka malo prljava,ali sutra im opet cistim pa stavljam novu,veoma brzo uprljaju.Pre nedelju dana sam im kompletno ocistio i opet prljavo.Jel ima mozda smisla samo presipati cistu prostirku preko ove prljave,pa tako svaka 2-3 dana i onda kompletno ocistiti na svake 3-4 nedelje kad sloj bude debeo?


Eto toliko
 
Ma tebi tu ne treba nikakav ventilator u podrumu, već samo na prozoru iznad pilića da izvlači isparenja napolje.

Što se tiče prostirke, zamisli koliko bi posla imali na farmi od napr. 10000 pilića da svakih nekoliko dana menjaju prostirku?
Kada se prostirka navlaži preko nje samo dodaš novu suvu i gotovo.
 
Hvala ti na pomoci i na dobronamernim savetima.
Ovih dana ugradjujem i taj ventilator na mesto prozora.

A sto se tice dahcanja,odnosno zevanja,jel to rade zato sto im je vrucina iako im je temperatura oko 27-28 stepeni ?

Jel mislis da ce ventilator da pomogne da ne dahcu vise,jer ne bih voleo da mi uginu kako budu postajali sve tezi?

:ppozdrav:
 
pilici su odlicni, nemas razloga da budes zabrinut zbog bilo cega.i ponovo napominjem da dahcanje nije simptom niti prehlade, niti bilo cega drugog, vec samo vrucine, i nacina da se telo oslobodi prekomerne toplote.i sam kazes da dahcu vec nekoliko dana, od kako su krenule vrucine.Nemas potrebe da im dajes nikakvu vrstu medikamenata, jer da su pilici prehladjeni, oni ne bi samo dahcali, vec bi imali i smanjen apetit, nekad i diareju, bili bi nevoljni, rasirenih i nakostresenih krila, bognutih glava...i td.......jedino sto bih mogo da zamerim,jeste to sto ti je sijalica malo nize postavljena, i sto nije tacno iznad sredine kaveze, neznam od koliko je vati, ali sve sto je preko 25w je mnogo, oni su sada veliki, i jacina svetla nije od presudne vaznosti, jer dobro vide, a grejanje im naravno vise nije potrebno, tako da nemas nijednog razloga za brigu, jer da postoje i najmanji propusti, vec bi se odrazili na pilice, u pogledu loseg napredka :D sto se postirke tice mislim da nije pozeljno da dodajes novi sloj preko starog, jer na taj nacin, samo stvaras i tek tako bespotrebnu toplotu..dosta je da stavis piljevine tek toliko, kolko da neleze na golom betonu.tako ja radi evo 6-stu godinu za redom, i nikad se lose nista nije desilo :cool:
 
Ma dahtanje nije problem. Daj im neke vitamine da lakše podnesu stres. I naravno uvek sveže vode.
Kažem ti da je problem kada počnu da ispuštaju zvuke koji podsećaju na gaktanje vrana. To je siguran znak da ih je uhvatila "promaja". tada treba reagovati sa lečenjem. Mada se to retko dešava. Obično piliće ta "promaja" hvata prilikom transporta.

Inače prostirka na farmama nakon kompletnog tova pilića, dakle nakon skoro dva meseca, bude mestimično debela i do 15 cm. Zanimljivo je to što to pileće đubrivo, suprotno očekivanju, bude jako, jako suvo.
 
Aha zvuke, onda uredu, ja te nisam razumeo, mislio sam da vi koristite takav izraz za dahcanje.....izvinjavam se :ppozdrav: pa vitamine su dobijali do juce kolko ja znam Elavitol.... nevidim razlog zasto bi imali neki stres, ova trenutna temperatura u nasoj zemlji nije nesto prevelika, da bi se oni bas tolko stresirali, jedino mozda kasnije..ali ........... :sta:
 
Jedu oni kako treba,vodu svezu menjam svako jutro,Elavitol su pili od svog 3 do 35 dana,i to naizmecno 4 dana dajem,4 dana ne dajem,a juce im je ukinuti Elavitol jer je 35 dan prosao.

Sijalicu cu gledati da sutra namestim iznad sredine nekako,malo da produzim kanap ka uglu podruma,pa na sredinu da stavim.

Inace,uopste ne ispustaju nikakve cudne zvuke,jedu,piju,leze,dahcu pomalo i to je to.

Inace,oko vitamina se slabije razumem,jedino kao sto rekoh,prodavac mi je objasnio da im dajem Zivimicin prva 2 dana,zatim Elavitol do 35 dana na nacin na koji sam malopre objasnio i da nemam nikakve brige,prema njegovim recima.

Ali ako nesto krene po zlu,obraticu se za pomoc,pa da vidimo sta i kako od vitamina i jel se moze nabaviti kod mene,ali nadam se da nece doci do te situacije.
 
pozdrav svima,pile na kilo zive vage pojede 2 kg koncentrata znaci ako pile ima 4,5kg on je pojeo 9kg koncentrata,i to da je kvalitetan ako nije pojede on i vise,i kod mene su nesto dahcali ali sam im dao enrocin kapi 4 dana pa je to prestalo i prekjuce sam im stavio ventilator da ih ladi i dobro su ::novac::
 
Dakle posto kod mene ima 300kg hrane na 40 komada,ispada 7.5kg po piletu,pa cu javiti rezultate za par nedelja cim budu pojeli.
 
Vazi.
Znam da mi je i prodavac pilica pricao tako nesto,da je spominjao da je piletu potrebno oko 2kg hrane da dobije 1kg.
A i ima logike,jer moji su pojeli sad oko 170kg hrane.
Sto znaci 170:40=4.25
4.25:2=2100gr po piletu

Dakle racunica je najverovatnije istinita i ja onda mogu da ocekujem u proseku oko 3.75kg zive vage.
 
tacnije, konverzija hrane za 1kg prirasta, je kod kokica 1,7 , a petlica 1,8kg hrane. to bi bila neka srednja vednost, posto nije ista konverzija u 15-stom, i 30-tom danu.na konverziju mogu uticati i jos neki faktori, npr.ukoliko je pilicima bilo hladnije prvih nedelja tova,oni su jeli skoro duplu kolicinu hrane, kako bi zagrejali svoja tela, a prirast je u sustini ostao isti, kao i kod pilica, koji su imali optimalne uslove, zatim ukoliko su pilici ostajali cesto bez svetla, i boravili duzi vremenski period u mraku,oni su opet sto zbog hladnoce, sto zbog odredjene vrste stresa, koju prozivljavaju u mraku jeli duplu kolicinu hrane, sa istim prirastom, zatim konverzija zavisi i od vrste hibrida koji se tovi, u literaturi pise da ubedljivo najmanju konverziju ima Arbor Acres, ali zato je kod njega i zavrsna telesna masa, nesto niza u odnosu na druge hibride, dok najvecu konverziju hrane ima Hubbard, to je nazalost ovaj hibrid koga ja tovim, i vidi se, jedu non- stop :udri: tako da je to veoma diskutabilna tema, i najbolje bi bilo da ukoliko vas interesuje konverzija hrane, da na kraju svake nedelje zabelezite koliko kg hrane je utrosilo X pileta, zatim stavite +,- jedan kg. koji ode na rastur, i td.i tako svake nedelje do kraja.zatim dobijene vrednosti saberete,onda podelite sa brojem pilica koji ste imali na pocetku tova, i dobili ste konverziju hrane po jednom piletu :ppozdrav: .nadam se da sam vam ovim objasnjenjem malo razmrsio neke koncice :cool: PozZ
 
Da se javim.
Pilicima je danas tacno 6 nedelja,odnosno 42 dana.
Izmerio sam 3 komada koja su mi dosla pod ruku,2 komada imaju 3000gr,a treci komad 2700gr.
Napravljena im je trojka 100kg,ostalo je jos oko 80kg da pojedu pa idu na klanje.

A danas sam uzeo i novih 40 komada,jednodnevni,pa sad imam pitanje.
Da li mogu i dalje da Elavitol dajem 35 dana sve ukupno,5 dana dajem,5 dana ne dajem i tako sve dok ne dodjem do 35 dana i tad ukidam?

Nije mi jos niko konkretno odgovorio na ovo pitanje,uglavnom skrecemo uvek sa tacnog odgovora,a mozda i jos nekog zanima.

Dakle,kako mi preporucujete da koristim Elavitol,da li ovako kao sto sam naveo ili na neki drugi nacin?

Samo vas molim,nemojte mi preporucivati nijedne druge vitamine,imam priliku samo ove da im dajem.

E sad,mali info.
Smestio sam ih u jedan drveni sanduk,prostirka je strugotina,stavljeno 2.5l vode sa 2.5gr Elavitola i hrana.
Stavljena obicna sijalica 100w,prekriven sanduk dekom,tako da im je temperatura oko 32-33 stepena,dakle taman,ali se ipak malo sakupljaju ispod sijalice.

Eto toliko od mene,sad cekam odgovor na koristenje Elavitola.

Hvala.

Pozdrav.
 
to mozes o ELAVITOLU i o njegovom koriscenju naci na njegov sajt,ukucas Elavitol u pretrazivac i izbaci ti sve o njemu ja mislim da je to najbolje.pozdrav ::svaka cast::
 
Ako je koncentrat kvalitetan nije ti potreban nikakav dodatni vitaminski preparat.
 
Nazad
Vrh