PDA

View Full Version : Tovni pilići

Advertisement

Strane : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

zeljkamiscevic86
28-11-11, 16:16
Bok svima.Lkl{{
Ja bih htjela započeti nešto sa pilićima(tovnim) ali neznam ni šta ni kako!
Da li bi mi neko mogao objasniti šta mi je potrebno i kako to sve ide!!!Hvala puno

SAMA
28-11-11, 16:27
Jako komplikovana tema o kojoj je dosta pisano.Bez uvrede ali mislim da je lakse tebi procitati napisano,pa da pisemo o eventualnim nejasnocama,nego nama da pisemo sve izpocetka.

zeljkamiscevic86
28-11-11, 16:33
da li mi neko može reći da li postoje neke tvrtke koje otkupljuju piliće od malih proizvođača koji nisu u sustavi pdv znači nemaju registriran obrt:lol::lol:

Duško58
28-11-11, 17:33
da li mi neko može reći da li postoje neke tvrtke koje otkupljuju piliće od malih proizvođača koji nisu u sustavi pdv znači nemaju registriran obrt:lol::lol:

Pa i Vama je smesno takvo pitanje.

Arandjel
28-11-11, 20:03
Pratim temu i zelim da se zahvalim dobrim ljudima koji imaju razumevanja za pocetnike. Hvala i svako dobro.

novii
28-11-11, 21:27
Može ako nađeš kupca, probaj sa velikim klanicama, nazovi ih pa pitaj, postavi oglase, gde nudiš prodaju 3000 tovnih pilića. Ali za početak razmisli koliki avans da tražiš, jer bez toga nema ništa, suviše je rizično.

nikola_VUK
28-11-11, 23:08
Danas me zovu ljudi pitaju kad će nova tura pilića, mislim da ću narednu turu morati da pojačam na 40 komada iako sam mislio da ih bude 20. Moraću da poradim na izolaciji i da konačno napravim neka vrata na garaži.

Inače danas pala supa od niših pilića, konačno da jedem žutu supu, to odavno nisam gledao.

valjevac
28-11-11, 23:44

Ima jedna tvrtka u Tospuskom ali njen broj telefona nema u imeniku:-\:-X>:D;D}

SAMA
29-11-11, 00:13
E profesore.To bas onako profesorski.:lol:Sta ti je iskustvo u tovljenju pilica.:lol:

nikola_VUK
29-11-11, 00:18
E profesore.To bas onako profesorski.:lol:Sta ti je iskustvo u tovljenju pilica.:lol:

Pretpostavljam da je to nastavak zezanja od danas, hvala, hvala tako mi i treba.

SAMA
29-11-11, 00:22
Ne ne druze.Tebi svaka cast i uspeh u daljem radu.To se odnosilo na prethodni post uvazenog kolege valjevca.>:({

Duško58
29-11-11, 06:43
Inače danas pala supa od niših pilića, konačno da jedem žutu supu, to odavno nisam gledao.

Ko ti kriv kada si otisao iz lepe nam Vojvodine. Sto se tice pilica samo napred i ne staj.>:({

MilanM
29-11-11, 14:02
Moj eksperiment koke tovljenice se jutros zavrsio, naso sam je mrtvu sa poluotvorenim kljunom zabijenim u zemlju imala je oko 6kg i 6 1/2 meseci nisam docekao da pronese iznenadila me, juce joj nista nije bilo normaln jela al eto sta da se radi

banePA
29-11-11, 14:27
Moj otac je avgusta ostavio dve koke od tovnih i posle nekog vremena su pocele da nose, imale su oko 5 kg, posle koliku su pocele da nose ne znam tacno zato sto se cale time zanima, setale su po dvoristu kljucale travu i prekrupu su jele, skoro svaki dan je bilo po dva jajeta, a obe su misteriozno nestale posle par nedelja, jer u dvoristu imam tri psa!

MilanM
29-11-11, 15:02
Ova koka je bila u dvoristu sa ostalim jela kukuruz, psenicu i stocno brasno, normalno svakod dana koke dobijaju zelenilo ali me bilo strah kada se zahladnilo da se ne razboli u kokotarniku posto je spavala na zemlji nije mogla da se popne na motkama pa sam je prebacio u prostoriji gde sam cuvao pilice. Mozda sam zeznuo stvar sto sam je prebacio posto ta prostorija nije ciscena jos ima podloge od pilica koji su zaklani pre 20dana a mozda je izdalo srce usled velike tezine

jovanips
29-11-11, 17:04
milane, mislim da je srce izdalo, ipak je 6kg..isuvise...steta sto je nisi zaklao pre, imao bi mesa od nje dosta.>:({

MilanM
29-11-11, 18:06
Nije mi se dalo, prica keva kolji bre to rekla mi veterinarka da ce da te iznenadi i samo ces da je nadjes mrtvu a ja jok cekam da pronese i eno je sad u djubretu bar ce biti djubriva ako je od vajde a bas sam se bio nameracio da probam meso :(

Duško58
29-11-11, 18:13
@MilanM

Da si je na vreme zaklao lepu supu bi jeo, steta, ali neka je to sva.

MilanM
29-11-11, 20:46
@Dusko58 ma kakva supa planirala keva da je ispece za novu godinu kaze morala bi da skine poklopac od pekaca imali bi curku na trpezi a ne kokosku, al sta da se radi to mi je za nauk

SAMA
29-11-11, 20:52
Ma snaces se ti za docek.Sto kaze Dule,nek se sva steta na njoj zavrsi.

nikola_VUK
29-11-11, 21:02
@MilanM

Žao mi je što se to desilo, jer je veliki trud uložen, šteta, ali sa druge strane svi na forumu će znati a i ti da je 6kg plafon za tovne piliće, neki od mojih su za 45 dana došli do 4.5kg ali je to sa Gebijevom hranom mogu samo da zamislim koliko je vode bilo u njima, a ovih tvojih 6kg verovatno vrede kao 10 sa Gebijevom hranom.

SAMA
29-11-11, 21:26
Ja sam prosle jeseni imao i preko 7kg.Silom prilike,slabo isla prodaja.Lkl{{Kako bi drukcije znao koliko mogu narasti.Bilo ne ponovilo se.Milane da ti nije ta koka jela novi kukuruz sa viskom vlage.Pile se slogira i pukne mu srce,kad tako veliko konzumira koncentrat,a ako kljuca po dvoristu,moze dugo ziveti.

MilanM
29-11-11, 22:10
@SAMA sad kad si pomenuo svez kukuruz pre nekoliko dana sam istrosio jedan klas ovogodisnjeg kukuruza cisto da vidim dal ce da jedu koke mozda je i ona pokupila koje zrno ali osim tog jednog klasa ostali kukuruz i psenica kojim ih hranim nisu od ove godine

SAMA
29-11-11, 22:17
To da znaju svi.Kukuruz vlaznosti preko 16% moze izazvati uginuce.Nesme se davati ni cist,a ni unositi u koncentrat.

Duško58
30-11-11, 18:17
Sutra stize turica od 30 jednodnevnih.

SAMA
30-11-11, 18:42
Ma kad se greje nek se greje.:lol:Dodas jos malo para i kupis na akciji.Poceli su s obaranjem.::jako_besan::Piletina 199 ociscena bez glave i nogu.Bataci 240.Zivi 120.Ko ima racuna da ih greje.":":{

Arandjel
30-11-11, 18:44
Ranijih godina sam cuvao jednu ,dve ture (30 kom.) za svoje potrebe. Ove godine sam naisao na Vas forum,procitao jako zanimljive tekstove i iskoristio slobodni prostor.Iz mog dvorista su izasle tri ture pilica po 100 kom. Hvala jos jednom.

SAMA
30-11-11, 18:46
Nema na cemu druze.Ziv bio i uspesno odgajao i u buducnosti.>:({

Duško58
30-11-11, 18:54
Ma kad se greje nek se greje.:lol:Dodas jos malo para i kupis na akciji.Poceli su s obaranjem.::jako_besan::Piletina 199 ociscena bez glave i nogu.Bataci 240.Zivi 120.Ko ima racuna da ih greje.":":{

Pa lakse mi je da grejem tri ture u zivinarniku nego jednu. Bas kada se greje nek se greje. Te cene su trenutne zato sto su svi poklali, ali videces za mesec dana ada odvade iz zamrzivaca. Ove sa akcije neka jede ko mora ja sigurno necu.

SAMA
30-11-11, 18:59
Iskreno mi je zao ljudi koji moraju to da kupe,jel nemaju novca.Ali znam neke koji imaju,a to kupuju.Ne mogu da verujem da toliko ne razmisljaju sta kupuju i cime se truju.

Duško58
30-11-11, 19:04
Verujem da dosta ljudi u ovoj zurbi od zivota ni ne razmislja sta kupuje, nego kada zure sa posla daj sta cu najlakse da spremim, normalno pile u rernu i napred. E sad to sto mi znamo a ona ne, to je druga stvar. Ona je svoga dragog obradovala sa pecenom "piletinom" i svi zadovoljni.

nikola_VUK
30-11-11, 19:15
Mi smo dugo kupovali tu "piletinu" i onda mi je drug rekao da oni kod nekih ljudi kupuju PILETINU, kad sam to probao, prestao sam i da gledam tu tobož piletinu.
A ovo što smo mi sad imali i što jedemo ne može da se poredi ni sa onom koju smo kod onih ljudi kupovali.

Duško58
01-12-11, 17:10
Stigla turica , trazio 30 kom. poslali 34 kom. hvala im.

jovanips
01-12-11, 17:44
super, pa castili te 4kom..zasluzio si.. Lkl{{

Duško58
01-12-11, 17:52
To su moji stari dobavljaci, radimo evo vec punih 12 god. pa se malo salim.

nikola_VUK
01-12-11, 21:39
Stigli tek večeras 40. komada, čekam ih čitav dan od 12 me pomeraju na 2 sata do sedam noćas, nisam bio kući žena ih je ubacila kaže da je ok, samo što me nije shvatila pa im je odmah stavila i hranu i vodu.

Duško58
02-12-11, 06:50
@nikola_VUK

Nista im biti nece, samo neka je toplo.

nikola_VUK
04-12-11, 10:52
Ubacio sam im danas pored kvočke od 250w još jednu običnu sijalicu od 100w, jer su se grupisali ispod kvočke a morao sam da je spustim na jedno 30-tak centimetara.

---------- Poruka napisana 03-12-11 u 15:21 ---------- Prethodna poruka je 02-12-11 at 14:46 ----------

Zaboravio sam da napišem, kad smo klali prvu turu, bilo je oko 140 kg žive vage a dobili smo tačno 113.5kg očišćenih pilića, tako da ispada da otpada oko 20% prilikom čišćenja, špretpostavljam da će nekoga ovo zanimati.

---------- Poruka napisana 04-12-11 u 10:52 ---------- Prethodna poruka je 03-12-11 at 15:21 ----------

Izgleda da im je bilo zima ona prva dva dana pa sam juče smanjio visinu na nekih 60 cm, ali ipak našao sam jedno pile uginulo jutros, nadam se da ih neće više biti.

nju-viliđ
04-12-11, 16:00
Imate li vece gubitke pilica ljeti ili zimi?

SAMA
04-12-11, 16:28
Leti je teze odrzati potrebnu temperaturu,te je to razlog veceg uginuca.Zimi moze doci do uginuca zbog povecane vlaznosti kukuruza.I kad se vestacki osusi,kukuruz je sklon povlacenju vlage,te moze doci do problema.Zato je naj sigurnije do proleca mesati stari i novi,naravno suseni.To su barem moja iskustva.

valjevac
04-12-11, 16:45
Leti je teze odrzati potrebnu temperaturu,te je to razlog veceg uginuca.Zimi moze doci do uginuca zbog povecane vlaznosti kukuruza.I kad se vestacki osusi,kukuruz je sklon povlacenju vlage,te moze doci do problema.Zato je naj sigurnije do proleca mesati stari i novi,naravno suseni.To su barem moja iskustva.

Delim tvoje mišljenje - ipak su veci gubitci leti.To su neka moja iskustva.>:({

nikola_VUK
14-12-11, 11:02
Ima jedno pile koje izgleda da su drugi malo kljucali, ima dve male rane, ne znam šta da radim sa njim.

SAMA
14-12-11, 11:21
Namazi te rane sa viksom.Slobodno nanesi debelo.Ako se nastavi i nedaj Boze da nacnu nekog drugog imas u apoteci tzv kanistop.Protiv kanibalizma.Moguce je da se nesto povredio i onda oni cokaju to mesto.Pripazi dobro,moze biti opasno.

Duško58
14-12-11, 17:15
Danas poklana turica, prosek 2,330 moglo i bolje, ali ipak dobro. Veceras oko 20 sati stize nova turica.

nikola_VUK
15-12-11, 10:37
Super, ja bih umro od sreće da mi je prosek oko 2.3, umesto 2.9.

SAMA
15-12-11, 10:58
Ne razumem.Pa sto ih ne zakla ranije.^-^

nikola_VUK
16-12-11, 16:18
Klao sam ih sa napunjenih 51 danom, od toga sam ih 10 dana čistio i za to vreme su pojeli 40kg trojke i oko 34 kg prekrupe.

---------- Poruka napisana 16-12-11 u 16:18 ---------- Prethodna poruka je 15-12-11 at 11:03 ----------

Merio sam danas piliće, ispadnu oko 775gr po komadu ili ukupno njih 40 imaju 31kg a pojeli su 40kg Gebi jedinice, dodje konverzija oko 1.3, inače imaju 18dana, kupio sam im još jedan džak jedinice i posle mislim da pređem na dvojku!

Merio sam danas piliće imaju 15 dana i oko 470gr, pojeli su oko 25kg hrane, tako da je konverzija ok samo što će biti manji, mada mi je i Dule rekao da će zimus slabije napredovati, pretpostavljam da za 21 dan neće trebati tri džaka jedinice nego će biti dosta dva.

MilanM
16-12-11, 19:55
pre nekoliko dana sam pricao sa covekom koji cuva po 300 pilica godisnje i kaze on meni da cuva 40 dana na jedinici, 15 na dvojci i 15 ih cisti i prosek je skoro 4kg a uginuce je 1 ili 2 pileta po turi. Koncentrat je neki agromil

Duško58
16-12-11, 20:02
Pa drze ljudi i po deset nedelja pilice, samo dugo je ono 40 dana na jedinici, mislim trosak je bez potrebe. moze jedinica i krace a dvojka u tom slucaju duze. Nece neki koji rade za sebe mladu piletinu da stavljaju u zamrzivac, nego cekaju da meso "sazri" pa onda klanje.

nikola_VUK
16-12-11, 20:56
Na osnovu priča sa foruma teško da bi mu samo jedan dva uginula ako su 40 dana na jedinici, jedino ako mu jedinica nema nekih 19% proteina.

Duško58
16-12-11, 21:23
Na osnovu priča sa foruma teško da bi mu samo jedan dva uginula ako su 40 dana na jedinici, jedino ako mu jedinica nema nekih 19% proteina.

Ako ima 19% prot. onda je dvojka sa kokcidiostatikom.

nikola_VUK
16-12-11, 21:26
Znam, ali isto tako je ovde pisano o tome da pilići ne mogu duže od 30 dana na jedinici a da ne crkavaju.

MilanM
16-12-11, 21:32
I meni je bilo cudno i kazem mu kako je meni sa 20 dana crkavalo od infarkta on mi akze crkavali ali kasnije kad predje na dvojku samo se izvrnu

Duško58
16-12-11, 21:56
Znam, ali isto tako je ovde pisano o tome da pilići ne mogu duže od 30 dana na jedinici a da ne crkavaju.

Ne mora da znaci da ce da crkavaju. Zavisi koliko hrane konzumiraju, da li su vrucine, same predispozicije pileta... ali nema potrebe da se toliko dugo (40 dana) hrane jedinicom.

MilanM
16-12-11, 23:52
Ako se imaju kvalitetni pilici, kvalitetan koncentrat, uslovii drzanja po ps, dal vredi onda hraniti recimo 30dana sa jedinicom ali ubaciti malo stocnog brasna od 20.dana?

Duško58
17-12-11, 08:36
Ja moje Milane hranim 4 nedelje cistom jedinicom i nema potrebe ni za kakve primese niti ih duze forsirati sa jedinicom. Posle hranim kupovnom dvojkom 19% prot. do punih 6 nedelja, zatim pravljenom smesom 17,8% prot do klanja 55-i dan, a moze i duze. Ja tada koljem posto mi sledeci dan stize nova tura i onda su sva 4 boksa popunjena.

MilanM
17-12-11, 13:45
Cika Dusko moze slika vasih boksova? Otac i ja nesto kao sada prepravljamo 2 kocine u kojima se nekada cuvale svinje pa mozda vam ukradem neku ideju :)

Duško58
17-12-11, 17:53
Milane sve je napravljeno od drvenih paleta koje mogu da se pomeraju. Ne znam na pamet sve mere ali kada budem dobro prohodao izmericu i javiti ti. To je sve u jednoj prostoriji koja je bila nekada zivinarnik u kojoj su moji roditelji drzali koke za po dvoristu. U toj prostoriji su tri boksa a cetvrti je u drugom objektu posto ovde nije bilo mesta za cetvrti, morao sam da ostavim mesta za prolaz. Kada se udje uprostoriju odmah sa leve strane iza vrata je boks za najmanje do 2 nedelje starosti, zatim u nastavku boks za starost od 4-6 nedelja pa popreko cele prostorije za 6-8 nedelja starosti. Izmedju zida i ova dva manja boksa je prolaz do najveceg. Ove od 2-4 nedelje drzim u drugoj prostoriji. Nacrtacu i objasnicu sve ali kasnije kada dodje mladja cerka jel ne znam kako da crtez skeniram. Kod naj mladjih je sijalica infra 250w kod ovih od 4-6 nedelja sij. obicna 200w a kod najstarijih obocna sij. 100w, gore ima dascani tavan pa se ne gubi mnogo toplote. trebalo bi na njega staviti i stiropor ali sada ima mnogo prasine pa cu cekati letnju pauzu. Kod ovih od 2-4 nedelje trenutno je sijalica obicna od 200w, ali ako bude trebalo ide infra od 250w. Ako budem slikao nece se sve videti posto je sve cakum pakum, ali kada bude manje paucine slikacu pa cu postaviti sliku, ali kazem da se sve nece moci videti.

---------- Poruka napisana u 17:53 ---------- Prethodna poruka je at 14:06 ----------

Evo kako bi to otprilike izgledalo, dimenzije ne znam tacno pa nisam ni pisao sada.
http://i42.tinypic.com/2aioshl.jpg

SAMA
17-12-11, 19:21
Ja isto koristim infra sijalice.Iskljucivo bele.Kod nekih,kad nosim kilase sam vidjao i crvene.To je greska.Crvene su za prasice,a pilici pod crvenim svetlom ne vide dobro.Ono se moze koristiti kad se pilici hvataju.Otuda i potice naziv kokosije slepilo.Po meni je bolje koristiti 2 sijalice od 150W,nego jednu od i da je 300W zbog iste snage,ali naravno su 250W.Ocu reci da je bolje da se pilici rasporede ispod dve.Lakse ce konzumirati hranu i vodu.
Dule zanimljivi su ti boksovi.Prosao sam nesto slicno.Lkl{{Vrlo dobro znamo da se to kosi sa osnovnim pravilom u zivinarstvu SVE UNUTRA SVE NAPOLJE.Nikako mesanje tura.Svi mi to radimo i radicemo,jel nuzda zakon menja.Treba ipak napomenuti ljudima,da je to licni rizik.U praksi to funkcionise,ali ni jedan strucnjak to nece preporuciti.Pogotovo je problem dezinfekcije,jel stalno u objektu ima neke generacije pilica.
Nije zgodno,da neko nedaj Boze nagrabusi,pa posle da kaze Dule mi je rekao da to moze.
Ja isto kazem,da moze,ali rizik od mogucih posledica je na samom vlasniku.

Duško58
17-12-11, 20:19
Za rizik sam mislio da napisem kasnije, o tome je i ranije pisano na forumu. Vise tura razlicite starosti nije preporucljivo drzati u istom objektu, ali nuzda zakon menja. Ja do sada nisam imao problema ali nije garant da necu. Kod mene je i rizik mali jel ne radim velike ture. Zimi po 30 kom u boksu a leti po 25 zbog vrucine. Hteo sam ja to da napisem ali kasnije kada se raspisemo o svemu. Bilo bi lepo kada bi boksovi bili cvrstom pregradom do plahona odvojeni jedni od drugih ali...Niko sem mene ne moze da ulazi u objekat sem kada sam kao sada naj...o pa zena me zamenjuje.

SAMA
17-12-11, 21:13
Sta sve covek nece izmisliti,samo da ne mora kod pilica.Lkl{{>:({

MilanM
17-12-11, 21:16
interesantno koriscenje prostora. Ne bi bilo lose postaviti slike hranilica i pojilica kucne izrade. Nesto se razmisljam da od sledece godine koristim samo drvene koje bih pricvrstio zisom za 2 motke ili letvice i po potrebi ih podizao da ne koristim cigle kao podmetace. To mi izlgeda nekako najprakticnije postavim uz 2 zida 2 hranilice, jedna bi bila dubiine i sirine nekih 5cm i duzine 190cm (zid je 2m)i nju bih koristio dok su mali, posle toga ubacim jos jednu kod drugog zida koji je nesto kraci ali ta hranilia bi bila dublja i sira, lagano mogu da se postave 20 pileta kad napune 2meseca da jedu eventualno bih stavio jos jednu od metar udaljenu od zida koja bi bila uvek na podlozi i sa obe strane bi pilici dolazili. Muci me voda imam 2 pojilice od 10l ali su koplikovane kada se obrcu pogotovo kad to rade cale i sestra uvek prosipaju vodu, ja sam se naviko pa retko kad prosipem.
Ima li neko slike onih niplica ili kako se zove taj sistem ili moze samo da napise sta treba za taj sistem i koliko bi to sve kostalo radi se o malombroju pilica najvise 40.

P.S. Bio sam skoro kod sestre i zeta i pitaju oni mene zbog cega meso pilica koje zetov otac cuva kada se kuva/pece uvek ostane uz kost i zilavije je, dok kazu oni meni moje meso koje sam im dao da probaju se ne zadrzava na kost i mnogo se lakse odvaja? Zetov otac pravi koncentrat sa smesom 100% za pravljenje koncentrata ubaci psenicu i kukuruz i na kraju tova samo izbaci tu smesu.

Duško58
17-12-11, 21:21
Sta sve covek nece izmisliti,samo da ne mora kod pilica.Lkl{{>:({
Procitaj ono u "zabava smesne slike...".
:lol:Cerka mi ispricala fazon.

nikola_VUK
18-12-11, 09:01
Ja isto koristim infra sijalice.Iskljucivo bele.Kod nekih,kad nosim kilase sam vidjao i crvene.To je greska.Crvene su za prasice,a pilici pod crvenim svetlom ne vide dobro.Ono se moze koristiti kad se pilici hvataju.Otuda i potice naziv kokosije slepilo.Po meni je bolje koristiti 2 sijalice od 150W,nego jednu od i da je 300W zbog iste snage,ali naravno su 250W.

Imate li iskustva sa Phillipsovim infra sijalicama, kupio sam od 175w a na njoj piše da je u stvari 250w, neka vrsta štedne sijalice, zanima me da li je to stvarno 250 ili 175?

SAMA
18-12-11, 11:01
Ne.Ja imam vise desetina komada Tungsramovih i rade vec godinama.Nisam imao problema.Na njoj pise 150 ili 250W i to je to.Nema mi bas logike,da sijalica koja greje,tj infra bude stedna.Znam da su stedne one koje su za svetlo.Lkl{{Al nikad se ne zna sta covek moze izmisliti.Pogotovo sto su stedene na gas,koji je hladan tj ne greje.Nesto slicno kao kod fluo cevi ili eventualno na led diode.Ja vam garantujem da cemo se mi vratiti klasicnim sijalicama.Vreme ce pokazati.
Ja stedne klasicne koristim za osvetljenje zivinarnika,ali u kuci drzim obicne.Ove stedne trepere izazivaju migrene i mogu nas ciniti nervoznim.::lose::

Duško58
18-12-11, 11:06
Tungsramove su zakon, ja ih drzim kod pilica a i u radnji za prodaju. Ovih obicnih imam sve vise filipsovih, nekako preuzimaju primat na trzistu.

nikola_VUK
18-12-11, 12:32
Na ovima piše da daju toplote kao ove od 250W a u stvari su 175W, pitao sam prodavce, imaju manje ali ove od 175W su najjače i on mi je potvrdio da ona menja tu od 250W.

SAMA
18-12-11, 14:37
Postujem.Covek se uci dok je ziv.Lkl{{

Duško58
18-12-11, 21:23
Na ovima piše da daju toplote kao ove od 250W a u stvari su 175W, pitao sam prodavce, imaju manje ali ove od 175W su najjače i on mi je potvrdio da ona menja tu od 250W.

Trgovacka posla, 175 w je 175w a 250 je 250w.

North ARMY
18-12-11, 21:33
Jedna mala zanimljivost sto sam zapamtio u skoli da obicna sijalica od ukupne energije 90% potrosi na toplotu,a samo 10% na svetlost.

SAMA
18-12-11, 21:51
A zato je ona vruca.:lol:Sala naravno.Infra sijalica ima vece toplotno iskoriscenje.Kao kad bi na obicnu sijalicu stavili tzv sirmu.Dobili bi veci intenzitet svetlosti,zbog refleksije.Ili kad bi stavili ogledalo.Tzv luks je intenzitet svetlosti,a snaga je snaga.Otuda stedna sijalica,koja ima vise luksa za manju sanagu,ali da bude 100W,a da greje kao 300W.Lkl{{Mozda i moze,necu da tvrdim,ali trgovcima i reklamama nije uvek verovati.

Duško58
19-12-11, 06:56
Mozda i moze,necu da tvrdim,ali trgovcima i reklamama nije uvek verovati.

Molim samo birane reci za trgovce.:lol:

nikola_VUK
23-12-11, 15:11
Prebacio sam danas piliće na dvojku, nije mi se kupovao još jedan džak jedinice s obzirom da imaju 21. dan, tako da sam im danas pomešao jedinicu i dvojku, vidim jedu super, pa ćemo da vidimo šta ćemo napraviti, inače njih pojeli su po 1 kg jedinice.

---------- Poruka napisana 23-12-11 u 15:11 ---------- Prethodna poruka je 20-12-11 at 11:03 ----------

Merio sam ponovo piliće, tačno imaju po 1kg, pojeli su 40kg jedinice i oko 15kg dvojke ispadne oko 1.4 konverzija, da im je bilo toplije možda bi bilo 1.3 ali dobro je i ovako, imaju 23 dana.

Duško58
27-12-11, 20:21
Sutra jutro dolazi koljac po pilice. Jedva sam rasturio turicu, oseti se da sve pare daju za grejanje (musterije)a za ostalo ako bude.

SAMA
27-12-11, 23:07
Naslo se tu malo i svinjetine osim grejanja.Lkl{{Salu na stranu,bas je kriza i oskudacija.

Duško58
28-12-11, 17:55
Poklali danas i rasturili turicu, prosek 2,430 kg. Bolja nego prosla.

nikola_VUK
28-12-11, 18:08
Žive vage? Koja je konverzija bila?

Duško58
28-12-11, 18:22
Žive vage? Koja je konverzija bila?

Ma kakvi zive vage, uredjeni pilici prosek 2,430 kg. Zive nisam merio posto ja prodajem samo uredjene.

nikola_VUK
28-12-11, 18:53
Bili su dosta veliki, mašala.

Duško58
28-12-11, 18:54
Za ovo vreme (zima) ja zadovoljan.

SAMA
28-12-11, 20:39
Uvek je dobar posao prodati uredjene.Tu se nikako ne moze puci.Naprotiv,zarada je ekstra.Jos pogotovo,kad se proda po dobroj ceni,koju je Dule ubo.Zato je nekad i bolje na sitnije,al da se zaradi.Vecu kolicinu je gotovo ne moguce prodati uredjenu,pa je i verovatnoca gubitka poprilicno velika.

Duško58
28-12-11, 21:05
Ne u danasnje vreme vecu kolicinu uredjenih pilica prodati je Sizifov posao. Jednostavno nema narod novaca. Dosla zima, veliki izdaci su za grejanje i ostalo a meso, makar i pilece postaje luksuz.

nikola_VUK
10-01-12, 12:57
Dule, bio si u pravu 1/1 za zimske piliće merio sam ih juče sa 40 dana tu su oko 2.8kg, prešao sam na trojku, pretpostavljam da će izaći zaklani oko 2.2kg tako da konverzija neće biti ni blizu onim prošlim za trećinu su manji ali nema veze.

Duško58
10-01-12, 16:19
Danas umesto u cetvrtak stigla turica, prekosutra se kolju stari.

robertbat
11-01-12, 21:16
Zdravo svima,moje ime je Robert i bavim se uzgojom tovnih pilica.Zanima me jeli neko hranio pilice cetiri nedelje sa kecom i kakvi su vam bili rezultati.Koliko ide odraslih pilica po metru kvadratnom?Lkl{{

SAMA
11-01-12, 23:05
O svemu tome je vec pisanoLkl{{.Jedinicu mozes davati,ali postoji rizik,da se slogiraju.Ipak je jedinica jaca od dvojke.Ne potreban rizik.A sto se tice kolicine,ona zavisi od klime u zivinarniku i godisnjeg doba.Nije preporucljivo vise od 34kg po 1m2.Uglavnom ide od 11 do 15 komada u zavisnosti od njihove telesne tezine.

valjevac
12-01-12, 10:03
O svemu tome je vec pisanoLkl{{.Jedinicu mozes davati,ali postoji rizik,da se slogiraju.Ipak je jedinica jaca od dvojke.Ne potreban rizik.A sto se tice kolicine,ona zavisi od klime u zivinarniku i godisnjeg doba.Nije preporucljivo vise od 34kg po 1m2.Uglavnom ide od 11 do 15 komada u zavisnosti od njihove telesne tezine.

Ja jedinicom hranim tri nedelje - 21 dan>:({>:({

SAMA
12-01-12, 10:33
Takodje.Znas da znas i bas te briga.>:({

nikola_VUK
12-01-12, 10:54
Mnogo rizikuješ sa dugim davanjem jedinice, a praktično vrlo malo dobijaš jer je razlika između jedinice i dvojke 2-3% proteina a u principu toliko ti je razlika i u ceni koncentrata, jedino ako nećeš da ti tura završi što pre, ali onda imaš meso koje nije zrelo i ima dosta vode u sebi.

Duško58
12-01-12, 18:23
Danas poklao turu 56-i dan prosek 2,450 kg. uredjeni, ja zadovoljan.

nikola_VUK
12-01-12, 19:54
Moji će na klanje u utorak, biće im 48. dana, posle idem na slavu u Novi Sad tako da mi je daleko da me čekaju da ih nosim na klanje.

Duško58
12-01-12, 20:12
Valjda cemo se videti.>:({

nikola_VUK
18-01-12, 08:33
Naravno, iako sam u NS samo četri dana nadam se da ću naići makar na 10. minuta, red bi bio.

---------- Poruka napisana 18-01-12 u 08:33 ---------- Prethodna poruka je 13-01-12 at 16:27 ----------

Zakla sam i razvezao piliće juče, mnogo bolje nego što sam se nadao, pojeli su 200kg koncentrata i oko 20kg prekrupe, u proseku su bili 2.39kg. Ispadne 2.39kg hrane za kilogram mesa, ja prezadovoljan mislio sam da neće biti preko 2.2kg.
Samo što su bili jako loše očišćeni, a na tri-četri su bila i krilca izlomljena, moram tražiti drugog da ih sređuje.

Duško58
25-01-12, 17:11
Stigli danas umesto sutra jednodnevni, turica useljena.Lkl{{

Deda Pera
25-01-12, 22:39
Pošto vidim da su ovde sve iskusni tovljači jedno pitanje
Koju hranu preporučujete za piliće mlevenu ili briketiranu

SAMA
26-01-12, 01:48
Peletrirana,kako vi kazete briketirana je bolja.Pilici volu krupnije ,a u peletriranoj je sve sadrzano,tako da mora uneti sve sastojke.Kod brasnastog koncentrata pile zna da prebira i uzima radije krupnije mleveni kukuruz.Osim toga peletrirana hrana manje prasi,te je zdravije i prijatnije u samom objektu.

Duško58
26-01-12, 17:39
Posao poradjen. Ocisceno djubre i izbaceno, postavljena nova prostirka i mnogo hladnije bez staroga djubreta. Kod ovih manjih u dva boksa sam stavio infra od 250w, a kod ovih u sedmoj nedelji obicnu od 200w. Prosek uredjenih bio 2,330 kg.

Duško58
14-02-12, 18:07
Poklana tura i rasprodata. Prosek mogao biti i bolji obzirom koliko su dana u tovu. Zaklani sa 60 dana, prosek ponovo 2,330 kg uredjeni, ali obzirom na vremenske uslove mozda treba biti i zadovoljan. J...m li ga.

valjevac
14-02-12, 20:06
"Agroprodukt" Becej, Sinkovic - vest iz dnevne stampe: uguseno 60.ooo pilica od toga 40.000 bili namenjeni za kupce iz Valjeva.Razlog: nemogucnost dopreme i problem sa prijemom pilica zbog velike hladnoce i nemogucnoscu obezbedjivanja potrebne temperature.
Ta i jos po neka situacija moze da utice na cene

Duško58
14-02-12, 20:34
Stvarno je steta i sigurno je da ce se odraziti na cene u zivinarstvu. O tome smo danas pisali u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?5617-Problemi-u-zivinarstvu.

valjevac
15-02-12, 08:05
Stvarno je steta i sigurno je da ce se odraziti na cene u zivinarstvu. O tome smo danas pisali u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?5617-Problemi-u-zivinarstvu.
Počeo sam ili nastavio sam da mašim.Nisam primetio da ej vest već objavljena.

Duško58
17-02-12, 17:23
Prethodne postove sam prebacio u temu:http://poljoinfo.com/showthread.php?892-Isplativost-uzgoja-pilica-brojlera i tamo mozemo nastaviti.

MilanM
19-02-12, 18:10
Neko je ovde pisao o pojedinim koncentratima, njihovom kvalitetu i duzini ciscenja pilica od istih. Za Gebi je napisano da treba pilice malo duze cistiti i bio je u pravu. Juce majka spremala poslednje pile iz prve ture koja je cuvana od maja do jula na Gebiju i posto sam ih cistio samo 5 dana video sam na delu tkz. vodu u mesu ,bataci se smanjili skoro za duplo posle prokuvavanja u vodi i pecenja u pekacu.

SAMA
19-02-12, 21:31
Ja sam to pisao.Svi ti savremeni koncentrati,od kojih pilici bujaju za posledicu imaju tako nesto.Puni su aditiva,a jeftinije ih je napraviti.Soja je najskuplja varijanta,ali je uku ne prevazidjen.Na zalost dolazi se na granicu isplativosti,dok sa druge strane oni koji truju imaju ekstra profit.Vec je pisano o tome,da koncentrat kosta 36 dinara.Da ali kakav i sta ima unutra.Na zalost kod nas cena nije merilo kvaliteta i ono sto je skuplje ne mora biti i kvalitetnije.Na ljudima je da probaju,najbolje da se sami uvere,pa nek odluce.

MilanM
20-02-12, 14:50
Moje malo iskustvo iz 2 ture cuvane sa gebijem i 100% koncentratom mi kaze da su sa gebijem boje napredovali ali meso je ukusnuje kod ture cuvanih sa 100%.

SAMA
20-02-12, 15:51
To je to o cemu pricam.Ne prirodno napredovanje iziskuje hemiju,koja rezultira losijim ukusom.Ja sam naveo recepture skojima hranim.Hrana je skuplja od nekih gotovih,ali je ukus fantastican.Ovo nije reklama ni za moje pilice,ni za koncentrat.Ja vam kazem da probate sami,pa da razgovaramo.Cak ima razlike i u rucnom i masinskom cerupanju.Tov ce vam biti malo duzi,ali verujte da vredi.Ja svoje dete ne bih hranio industrijskim specijama savremenog drustva,gde je borba za profit osnovno nacelo.Jedino od cega se ogradjujem,je kvalitet sojine sacme,tj da nije GMO.Na to nazalost ne mogu uticati,ali sam smanjio rizik upotrebom griza,koji se pravi sigurno od domace soje.

blueboy
29-02-12, 22:08
sutra mi stize 50 pileta ,i spalo je na meni da ih hranim prvi put i cuvam,moze li mi neko preporuciti nekakav koncentrat ili smesu kako,sta ? moji su mesali 30kg jarme sa nekim koncetratima i slicno,ja bih sad da probam nesto novo...

Duško58
29-02-12, 22:14
@blueboy

Dobro nam dosao u drustvo. Tov pocinjes sa P-I 22% sir. proteina i tu ne treba nista dodavati. Prelistaj malo temu u nazad i sve ti lepo pise. Moras se malo potruditi.>:({

blueboy
29-02-12, 23:01
zaboravio sam da napomenem da su ovo veci pilici nisu mali ...

Duško58
01-03-12, 07:09
zaboravio sam da napomenem da su ovo veci pilici nisu mali ...

I zaboravio si da napises koliko su stari. Kako da ti pomognemo, kada ni osnovne stvari ne napises? ^-^

blueboy
01-03-12, 08:16
ah izivinite,u zurbi sam,kad stignu znacu sve podatke,onda mi mozete malo pomoci...

Djole71
14-03-12, 19:10
Tovno pile za kucu -domaca radinost 2010.god....http://www.dodaj.rs/f/H/Pg/1ygkOlqy/picture-185.jpg

SAMA
14-03-12, 19:28
Ja sam u jesen 2010 imao petlice i od 7,5kg.Nisam ni znao da toliko mogu nagurati,ali je toliko dobro isla prodaja Lkl{{ da sam na zalost saznao koliko mogu dogurati.Imali su preko 3 meseca.::lose:: Ne ponovilo se.

nikola_VUK
14-03-12, 21:26
Meni je u prvoj turi jedan imao 4.5kg zaklan, pet dana smo ga nas troje jeli!

mityoo
15-03-12, 21:24
Ja sam u jesen 2010 imao petlice i od 7,5kg.Nisam ni znao da toliko mogu nagurati,ali je toliko dobro isla prodaja Lkl{{ da sam na zalost saznao koliko mogu dogurati.Imali su preko 3 meseca.::lose:: Ne ponovilo se.Taj je pojeo 3 puta više nego što je vredeo....

SAMA
15-03-12, 21:32
Taj je na kraju otisao po 90 dinara zive vage.Tuga nevidjena.Kad sam racunao konverziju izbio osigurac na digitronu.Nisam bio u situaciji da pitam za cenu.Samo da im vidim ledja.Sto je najgore ja sam njih prodavao mesec ipo i uvek birao krupnije.Znaci taj je od losijih.Zamisli onog sto sam prodao sa 6 nedelja,kao najveceg koliki bi bio sa 3 i kusur meseci.Lkl{{

Duško58
16-03-12, 07:37
Ja sam davno imao jednoga krzljavca kojeg smo pustili na dvoriste pa se hranio sa kujom zajedno. Izgurao je za ne znam koje vreme preko 5 kg zive vage. Bila dobra supa od njega.

Duško58
22-03-12, 18:16
Danas klana tura 56-ti dan. Prosek 2,300 kg uredjeni, zadovoljan obzirom da su preziveli one februarske hladnoce.

nju-viliđ
22-03-12, 18:46
Danas klana tura 56-ti dan. Prosek 2,300 kg uredjeni, zadovoljan obzirom da su preziveli one februarske hladnoce.

A kolika je konverzija? Ako mjerite

Duško58
22-03-12, 18:48
Njih 25 pojelo je 185 kg hrane, pa racunaj.

andreasko
22-03-12, 18:51
Sta sve spada u uredjeno pile?Jel i iznutrice ili cisto pile?

Duško58
22-03-12, 18:57
Sta sve spada u uredjeno pile?Jel i iznutrice ili cisto pile?

Sa iznutricama, kao sto se prodaje na pijaci.

nikola_VUK
27-03-12, 09:26
Jel moguće da su pilići od dva-tri dana počeli po malo da kljucaju jedni druge, moguće da im je hrana slabije ispadala?

Kiseonik
27-03-12, 14:23
Izvinite na smetnji, a jeli pilicima treba davati hranu da uvek ima pred njima ili...?

SAMA
27-03-12, 15:20
Nikola dobro obrati paznju to moze biti opasno.Kiseonik pozeljno je da imaju hranu ispred sebe,jer ce tako brze naraditi i manje ce se tuci za mesto ,kad se sipa.

laki1971
27-03-12, 18:52
nisam sve citao imali neko iskustva sa sano proizvodima kocentratima i ostalim dodatcima.pozdrav

nikola_VUK
27-03-12, 19:35
Danas sam ih pratio malo više, mislim da su prestali da se kljucaju, jer sam video na tri pileta da su malo očerupani, danas toga nema, merio sam ih oko 140 grama, peti dan.

Dule, naručio sam za sledeći četvrtak 30 komada, probaću da te kopiram!

laki1971
27-03-12, 19:47
sano proizvodi kocentrati i dodatci iskustva.pozdrav

Duško58
27-03-12, 19:53
Dule, naručio sam za sledeći četvrtak 30 komada, probaću da te kopiram!

Samo napred Nidzo brate. Kao sto kaze nas drugar SAMA sa uredjenima nemosw omanuti. Samo musterije i lepe uredjene pilice, i milina jedna.

MilanM
28-03-12, 17:40
Pozdrav narode, moze neka slika objekta u kome cuvate pilice, i nesto od opreme kucne radinosti, ja trenutno preuredjujem objekat gde palniram da uselim pilice prve ili druge nedelje aprila pa rekoh da nekom ukradem neki patent ;) >:({

Duško58
28-03-12, 19:21
Pa idi malo unazad i naicices na skicu kako sam to ja uradio u zivinarniku.

MilanM
28-03-12, 22:35
Toga se secam al rekoh da jos neko ostavi, od viska glava ne boli

mihajlodl
28-03-12, 23:19
sano proizvodi kocentrati i dodatci iskustva.pozdravsano avanti koji se mesa sa prekrupom je dosta dobar a relativno jeftin kod nas 2100 din 25kg konverzija oko 2kg za 1kg prirasta stizu za oko 60 dana od 3 do3,5 kg .

mityoo
29-03-12, 20:47
I meni su stigli pilići od 21 dan starosti jutros....

SAMA
29-03-12, 21:04
Koliko su teski i posto su?Ako nije tajna naravno.Lkl{{

mityoo
29-03-12, 22:31
Nisam ih vagao, a koštali su 145din/kom. Izmeriću sutra!

SAMA
29-03-12, 22:46
Cena je ekstra.Veliki za klanje su 145 na slepere.Ako imaju kilo cist profit.U principu si dobar na svemu preko 700g.Ne racunajuci sto se nisi bakcao s njim 3 nedelje.U zdravlju ih uhranio i potrosio.

mityoo
30-03-12, 21:23
Imaš odgovor ovde:

http://poljoinfo.com/showthread.php?1042-Kretanje-cena-tovnih-pili%C4%87a-jednodnevni-%C5%BEive-vage-i-o%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni.&p=487487&viewfull=1#post487487

Durio
01-04-12, 18:11
Pozz svima,

Da li je neko mozda cuo za hibrid Kom 500 ili Kop 500 sa tackama,slabo sam cuo ovog dobavljaca,inace sam iz Crne Gore a ako neko zna gdje bih mogao nabaviti Rossa ili Hubbarda a da dovozi u CG veliko hvala!

SAMA
01-04-12, 18:38
COOB 500.Cita se kob 500.Ja ih tovim.Uz Ros 308 jedna od najzastupljenijih rasa u Srbiji.

Durio
01-04-12, 18:48
COOB 500.Cita se kob 500.Ja ih tovim.Uz Ros 308 jedna od najzastupljenijih rasa u Srbiji.

Zahvaljujem na odgovoru,

Nisam mnogo nasao o toj rasi na forumu,rekao bih da nema velike razlike? A pretpostavljam da su jednako dobre kao Ross ili Hubbard,vise je stvar pravilnog drzanja istih a i dobavljaca(selekcija) ako se ne varam.

Svako dobro,

SAMA
01-04-12, 18:58
http://www.cobb-vantress.com/Products/ProductProfile/Cobb_500_PP.Pdf
http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/1450-9156/2008/1450-91560802051S.pdf (http://www.cobb-vantress.com/Products/ProductProfile/Cobb_500_PP.Pdf)

Durio
01-04-12, 21:04
Da li neko moze da mi kaze da li je imao iskustva sa Pantelic koncetratom,za hranu produkt sam procitao na forumu da je odlicna,pantelic konc. mi je blizi za transport pa zato i pitam da vidim o cemu se radi.

valjevac
01-04-12, 22:13
Da li neko moze da mi kaze da li je imao iskustva sa Pantelic koncetratom,za hranu produkt sam procitao na forumu da je odlicna,pantelic konc. mi je blizi za transport pa zato i pitam da vidim o cemu se radi.

Koristim njihovu hranu.Nemam primedbi.Za sada korektno.>:({

Matkee
01-04-12, 23:46
Pročitao sam da bi bilo dobro da je pre svega prekrupa pa i ostale komponente za koncentrat za piliće što sitnije samleveni, da li bi neko mogao da mi kaže koje sito bi bilo najbolje za koncentrat za piliće, u pitanju je severov prekrupač.

Aleks
02-04-12, 00:31
koristi sito od 3 mm ako je u pitanju mali prekrupac kao sto je lifam ili odjaci

Matkee
02-04-12, 00:42
Da kolega, Aleks (http://poljoinfo.com/member.php?5735-Aleks), u pitanju je mali prekrupač, pogledaću sutra u gradu negde da pronađem takvo sito. >:({

MilanM
02-04-12, 22:00
Mojoj komsiki je prosle godine trecina ture uginulo zbog loseg leka koksidiostatika u Pntelic koncentratu do tada nekoliko godina unazad su cuvali sve ture sa tim koncentratom, mi smo adnja rupa na svirali pa proizvodjaci i ne obracaju paznju sta nam salju od losijih pilica, premiksa do koncentrata,

nikola_VUK
04-04-12, 12:29
Merio sam danas piliće, svaki je malo jači od 400gr, konverzija za sada je oko 1.3, inače sutra pune dve nedelje, danas sam nameštao za drugu turu koja treba sutra da dođe Lkl{{

mityoo
04-04-12, 17:53
I ja sam moje merio danas, za 5 dana su narasli sa 1200 grama na 1800 grama... meren je najveći....

SAMA
04-04-12, 19:49
E kad bi se u intenzivnom tovu ostvarivali takvi rezultati.Lkl{{ Mozemo samo da vam pozavidimo.:lol:>:({

malimedo38
04-04-12, 20:27
kad bi ste smanjli broj grla po jedinici povrsine mozda bi ste i vi ostvarili iste rezultate???
Da li sam na pogresnom putu??

Duško58
04-04-12, 20:37
Sutra klanje. Iako sam mislio da cu tesko prodati, turica glat otisla, i jos bi da imam. Bice za dve nedelje ponovo.

dubansr
04-04-12, 21:57
Sutra klanje. Iako sam mislio da cu tesko prodati, turica glat otisla, i jos bi da imam. Bice za dve nedelje ponovo.

Koliko komada drzis ako nije tajna,jer ih koljes pa me zanima?pozdrav

Duško58
05-04-12, 06:41
Oko 30 kom. svake druge srede ili cetvrtka. Nemam vise prostora, a i nemam trziste za vise. Ovako polako penzionerski.

Durio
06-04-12, 12:58
Mojoj komsiki je prosle godine trecina ture uginulo zbog loseg leka koksidiostatika u Pntelic koncentratu do tada nekoliko godina unazad su cuvali sve ture sa tim koncentratom, mi smo adnja rupa na svirali pa proizvodjaci i ne obracaju paznju sta nam salju od losijih pilica, premiksa do koncentrata,

Kako ste ustanovili da je uginuce nastalo zbog loseg kokcidios.?

MilanM
06-04-12, 20:20
ustanovio veterinar, cim je promenjen koncentrat posle 2 dana zivnuli

SAMA
06-04-12, 20:25
Kokcidiostatik u koncentratu je preventiva,ali nije lek.Ako su dobili kokcidiozu,tesko da su mogli zivnuti od promene koncentrata.Ne kazem da hrana nije bila losa,pa su posle zamene zivnuli.^-^

valjevac
07-04-12, 08:25
ustanovio veterinar, cim je promenjen koncentrat posle 2 dana zivnuli
Delim misljenje Same

U suzbijanju kokcidioze, jedna od mera je promena hrane, ali se ona ne leci na takav nacin.Najefikasniji lek je bio ali ga je sve teze nabaviti "Amprolijum" - hoce da ga potisnu kao "nepozenjnog" zbog proteziranja drugog leka.

MilanM
08-04-12, 09:50
Ljudi imam problemcic sa vlagom, samo sto sam se vratio iz objekta kog spremam za useljenje pilica koje sam planirao za cetvrtak. Juce sam ga okrecio i malopre otisao da vidim dal je malo povuklo da ga predjem jos koji put kad tamo mokar pod na severnoj strani koja je do sume sirine 10cm, na toj strani se nalazi hranilica duzinom celog zida. Sta raditi? Ova prostorija je preuredjena za cuvanje pilica za ove malo hladnije dane, to je nekada bila zimska kocina i tu je boravila prasilja sa prasicima, usled ne koriscenja prostorije i neodrzavanja severni zid koji je napravljen od betona visine 1,5m je zatrpan zemljom i najverovatnije je negde pukao. Mogu prvih 20ak dana da cuvam pilice u sanduku dok se ta vlaga ne povuce planirao sam da stavim na podu slamu nekih 10ak cm a preko susku od drveta al ne znam koliko ce to imati efekta kada je pod vlazan.

Jos jedna stvar.Kako ide nabavka pilica tj. kako ih nabavljaju prodavnice? Da li postoji mogucnost da jedan prevoznik uzima pilice iz razlicitih inkubatorskih stanica i razvozi pilice. SInoc mi drug kaze raspitao se i saznao da za nas kraj Nis i okolina jedan isti dovbavlja pilice, ja pitao u dve prodavnice kod mene i u jednoj mi rekli da im pilice dovoze iz neke Palanke a u drugoj da dovoze iz Arilja, u trecoj pak koja je u Nisu kazu dovoze im vec 10 godina iz Panceva.

SAMA
08-04-12, 11:09
Svaka apoteka zadrzava pravo nabavke pilica odande gde ima i gde im je povoljnije.Uglavnom se svi drze vise dobavljaca,da ne bi zavisili od samo jednog.Sto se tice vlage,moras je resiti.Ako stavis prostirku na mokro,sve ce ti pobudjaviti,a to naravno nije dobro.Ako je veca kolicina vode,tj barica pokupi sa nekom krpom,a vlaznu fleku moras osusiti.Ja moje resavam sa ventilatorima,koji izvuku vlagu.Ako ih nemas,mozes uperiti obican letnji ventilator za kucu.Samo nek duva i isusice.U protivnom ti ne gine fen ili neko zagrevanje da se osusi.Lkl{{

MilanM
08-04-12, 11:23
Ma nije barica samo je pod tamnije boje, resicu to ili grejalicom ili uperim kvocku pa neka susi

Duško58
08-04-12, 11:25
Ma nije barica samo je pod tamnije boje, resicu to ili grejalicom ili uperim kvocku pa neka susi

A ako bude pljuskova? Moras naci gde zid curi i probaj necim zatvoriti pukotinu.

SAMA
08-04-12, 11:27
To se podrazumeva,ako vlaznost nadire,treba je spreciti.Lkl{{

a2afrika
08-04-12, 11:50
Eeee, prijatelju ovo si opisao za medalju!!!
Svaka cast!!!
Znas znanje!!

SAMA
08-04-12, 11:55
Nisam Branko,ali znam LITL.Lkl{{

branko
08-04-12, 12:06
SAMA je moj drug. 8)

MilanM
08-04-12, 12:11
E to je problemcic najverovatnije je puklo sa spoljne strane zida koji je zatrpan zemljom, ima tu nekoliko kubika zemlje dosta je nezgodno za kopanje, videcu ovih dana kako ce se ponasati posto najavljuju kise

SAMA
08-04-12, 12:11
I ti si na zalost moj.Lkl{{ Sala naravno.Popi der jednu pred nedeljni rucak,a Dule izvini.Ce padne brisanje ili prebacivanje u Chat.Lkl{{

branko
08-04-12, 12:16
Što na žalost? Evo častiću te u kafani tvog burazera, kad bude kuća častila.>:({

SAMA
08-04-12, 12:18
Za tebe ce morati dici rakiju na 11 dinara.Imas novaca pa plati.:lol:>:({

MilanM
08-04-12, 15:01
Sta mislite o postavljanju najlona na betosnki pod pa preko pecena puna cigla pa opet najlon pa onda slama ili postavim najlon po podu i po 30ak cm na zidu i slama preko

SAMA
08-04-12, 16:02
Ja stavljam najlon svejedno i na suv beton.Najlon nece smetati.

MilanM
08-04-12, 18:29
e pa onda sam ga resio posto i ako ima malo vlage tj. ako se nekad napravi barica voda se nece zadrzati postoje pod pod nagibom i sva voda odlazi ujednom uglu i ide van

SAMA
08-04-12, 18:47
Kad pomenu najlon.Zimi poredjas stiropor po podu i preko najlon,pa prostirka.Nema da nazebu s poda.Lkl{{

MilanM
08-04-12, 21:20
io stiroporu sam razmisljao ali nism bio siguran da se i on ne zabudja, mislim da ce najlon i 2cm stiropora zavrsiti posao

Duško58
09-04-12, 07:16
Dobro zahladnelo. Nadam se da necu morati ukljucivati infra sijalice kod pilica. Da su u starom zivinarniku sigurno ne bi bilo potrebe posto je on manji i topliji, ali nadam se da je ova hladnoca prolazna.

MilanM
09-04-12, 10:39
Ja sam zbog ove hladnoce odlucio da bar prvih nedelju dana drzim pilice u sanduku ako treba ukljucicu i kvocku

SAMA
09-04-12, 11:01
Koliki bi meni sanduk trebaooooo.:lol:Ja sam inace krenuo sa sandukom i 60 komada.Cak sam u sanduku imao izbusenu plasticnu cev fi 75 i na kraju ventilator iz kompjutera koji je izvlacio amonijak i vlagu,te su mogli biti u sanduku cele 2 nedelje,pa onda u kavez.Lkl{{

MilanM
09-04-12, 12:09
sanduk dimenzija 150x70x70, pokrijem gustom zicom da nista ne ulazi, preko kartoni i dzakovi za zito i nemam brige

a2afrika
09-04-12, 19:10
Dobro vece prijatelji iz srbije,
citav da citam vasa dopisivanja, vec sam rekla da sam u Africi, i da ovde pokusavamo da s bavimo tovnim pilicima i da smo pokupili dosta vasih ideja i predloga sa foruma, ovde nije tesko toviti pile po nasim Srpskim recepturama, jer se ovde pilici prodaju ziva mera oko 1,3 kg zive mere, ali paradoks je to sto oni to gaje po 35-40 dana, a sa nasim, odnosno vasim recepturama to se postize za 3 nedelje!
Ovde ima sve od zitarica sto je potrebno da se napravi hrana, a nasli smo i premikse, lisin, metotin i stocnu kredu..
A klima je idealna za tov, nema zime i hladnih dana, tako da moze da se gaje tokom cele godine. Pozdrav veliki za sve forumase!!

Duško58
09-04-12, 19:37
@a2afrika

Dobro nam Jasmina dosli. Nadam se da cete u ovome skromnom delu foruma naci prijatelje sa kojima cete podeliti znanje i iskustva iz zivinarstva.

MilanM
09-04-12, 20:41
Zasto se bese daje hrana pilicima 2-3 sata nakon useljenja citam tekstove o uzgoju(obnavljam gradivo) i nigde nema objasnjenja zasto se tako radi secam se da se i ovde pisalo o tome ali se ne secam da je dat razlog zasto se kasnije hrana daje

SAMA
09-04-12, 20:51
Svako zivo bice moze duze bez hrane nego vode.Jednodnevno pile ima rezerve hrane jos iz jajeta,a prilikom transporta ozedni.Zato je potrebno prvo ugasiti zedj,pa potom ide hrana.Ja mojima dajem nakon sat ipo.
@a2afrika. Kakvi su hibridi kod vas.Mozda je u njima problem,pa idu sa tako malom kilazom.Znam da je Srbija izvozila pilice jednodnevne za Egipat,a velike za Libiju i Saudi Arabiju.

MilanM
09-04-12, 21:15
Tako logican odgovor a mislio sam da je to neka visa matematika :)

a2afrika
09-04-12, 23:11
Neznam tacno da ti kazem o kojim se hibridima radi, ovde je sve tako na nivou srednjeg veka iskreno receno, ali imamo zelju da im pokazemo sta je pravo pile, ovi ovde su bili portugalska kolonija, tako da nista neznaju i tesko uce...
Razmisljamo i o pravljenju i prodaji hrane.
Slikacu ovih dana, kako izgledaju njihove pijace i pilici... necete verovati kako je to nenapredno da ne kazem zaostalo!!!
Bog im dao tako lepu klimu, mogu imati sve sto pozele..
Ovde je sada Juzno Africka Reublika glavni izvoznik za ovo podrucje, neverujem da uvoze nesto iz Evrope, mozda nesto Portugal izveze ovde sto je njima tamo "dz" klasa.

---------- Poruka napisana u 23:11 ---------- Prethodna poruka je at 23:09 ----------

Hvala Dusko na dobrodoslici, ja mogu samo od vas forumasa da pokupim znanje i iskustvo, ja sam pocetnik u ovome...
Covek se uci dok je ziv!! A novih znanja nikad dosta!!

SAMA
09-04-12, 23:34
Bojim se da ce biti problem sa hibridima.Lkl{{ Nije fazon samo u hrani.Kad pile nije rasno,ono dostigne tako neku manju kilazu i ne moze dalje.Tu smo da pomognemo koliko je u nasoj moci.Naravno dobrodoslica i od mene.>:({

a2afrika
12-04-12, 06:28
Dobro jutro svima koliko vas ima!!!
SAMA:
Mozda je i u pitanju hibrid, ali to im je najmasovnija kilaza koju prodaju, stvar je u losoj hrani i u kupovnoj moci stanovnistva.. oni kupuju neko vreme neku dvojku alu ako nemaju pare oni ce davati i kukuruzne ili psenicne mekinje, cak ni kukuruz... sta reci..

---------- Poruka napisana u 07:56 ---------- Prethodna poruka je at 06:22 ----------

Drzite mi ljudi palceve, krecem danas sa prevljenjem hrane za pilice... po Brankovoj recepturi, uzecu i par kilasa da isprobam na njima, a sledece nedelje par jednodnevnih....
Pa da vide kako se to radi!!!

---------- Poruka napisana 12-04-12 u 06:28 ---------- Prethodna poruka je 10-04-12 at 07:56 ----------

Dobro jutro svima!!!
Da li moze neko da mi objasni sta moze biti uzrok pospanosti pilica, i da li visak proyeina moze biti tome uzrok... pospani su , slabo jedu..

Duško58
12-04-12, 07:23
---------- Poruka napisana 12-04-12 u 06:28 ---------- Prethodna poruka je 10-04-12 at 07:56 ----------

[/COLOR]Dobro jutro svima!!!
Da li moze neko da mi objasni sta moze biti uzrok pospanosti pilica, i da li visak proyeina moze biti tome uzrok... pospani su , slabo jedu..

Ako su se rasturili po celom prostoru i samo se namestaju da spavaju onda im je dobro, a sto se tice hrane oni prvi par dana imaju rezervu od usisanog zumanceta iz jajeta u kojem su bili. Ako je neki drugi razlog onda samo moze biti neka komponenta u hrani koji oni tamo stavljaju.

SAMA
12-04-12, 10:01
Mozda im smetaju komsijini cverglani,pa su ne naspavani.Lkl{{ Ako sam dobro shvatio to su novi pilici,tek useljeni.Nisu tzv dobro odlezani,pa im fali malko odmora i da tako kazem dokucavanja.Zivnuce oni,bez brige.Opasno je kad se jesni veseli pilici kasnije umire.>:({

dubansr
12-04-12, 15:53
Koliko bih mogao da drzim pilica u prostoriji 3,5 x 3,5?hvala unapred

MilanM
12-04-12, 16:28
Koliko bih mogao da drzim pilica u prostoriji 3,5 x 3,5?hvala unapred

Po doktoru Rajku Latinovicu u objektu sa prirodnom ventilacijom-prozorima na kraju tova na m2 ide 25kg, ako objekat ima bolju ventilaciju gustina naseljenosti se povecava na 30 do 32kg pri tom ovo se misli na intezivan tov do 45 dana. Ja bih u tolikom prostoru drzao od 90 do 100 pilica. mora se racunati 2 a mozda i 3 pojilice(ako se koriste one plasticne od 10l pa moze i neka serpa da udje u objekat ako za to bude potrebno), hranilice mogu da budu one plasticne koje se okae o plafon i izdignu od zemlje a mogu i drvena ili limena koritanca.

Da se pohvalim danas uzeo 45 jednodnevnih :)

SAMA
12-04-12, 17:07
Mora se racunati i na godisnje doba.S obzirom da idu topliji dani,ne treba pretzerivati sa gustinom.Bilo bi dobro ubaciti neki ventilator.U protivnom ako temperatura predje 30c moze biti mnogo i 30 komada.Sa ventilatorom 80 do 100 komada.

MilanM
12-04-12, 17:29
A ako prostorija ima prozor i vrata i zasticena je hladovinom?

SAMA
12-04-12, 18:18
Svaka cast hladovini,ali kad je temperatura vazduha preko 30.Lkl{{ Promaja ima svoje prednosti i naravno mane.Najbolje je visoko ventilator,jer toplota ide gore,a dovod vazduha da ne poliva pilice.

dubansr
12-04-12, 18:28
SAMA ti si po meni jedan od najvecih strucnjaka ovde sto se tice tovnih pilica i svima nama dobro dodju tvoji postovi,i hvala ti na odgovoru,imam jos jedno pitanje koliko otpadne na iznutrice kada se zakolje pile tezine 3kg?pozdrav

SAMA
12-04-12, 18:37
Covek se uci dok je ziv.Nekad i kad misli da nesto zna u stvari ne zna.To sam vise puta iskusio na sebi.Zato bih ja sebe prihvatio sa rezervom.Lkl{{ Inace sto se tice otpada zavisi od starosti pilica i samog hibrida.Pile od 3kg,kako si naveo u primeru moze da kalira od 500 do 800g.Zavisi naravno dali je sito i sa staroscu su mu deblja creva,te vise otpadne.Pri tome nisam odbio glavu i noge,cisto da ne bude zabune.

MilanM
12-04-12, 21:09
Usled velike navale i potraznje opao kvalitet pilica, pozali mi se malopre komsija da mu vec jedno pile uginulo uzeo ih jutros, ja otkazao narudzbinu u toj prodavnici gde komsija uzeo narucio u prodavnici 15km udaljenoj od mog mesta, videcemo kolike sam srece, ima nekoliko pospanih pilica koji su mi sumnjivi videcemo narednih 2-3 dana kako ce biti

malimedo38
12-04-12, 21:59
to sto ugine po koje prvih par dana ,nije problem,desava se.
Problem je kad su loseg kvaliteta,jedu a ne rastu sto se meni desilo jesenas.
Morao sam da ih ranim do dva meseca pa da stignu do 2,5 kg i to zivi.
Vise tamo ne nabavljam,pisao sam o tome ranije.

Duško58
12-04-12, 22:05
Zbog velike navale stanice su sve izbacivale na trziste, nije bilo selekcije. Mnogo krzljavaca je proslo po maximalnim cenama. Kada vidim da neko zaostaje prebacim ga u mladju dve nedelje turu pa je onda jednak sa ostalima. Medjutim musterije se sa pravom bune posto su papreno platili pile, oni nemaju sledecu turu pa da ga prebace.

MilanM
12-04-12, 22:24
U toj prodavnici gde sam otkazao turu prodvacici su rekli jos u subotu da stagnira upis pilica, ja doso u ponedeljak i ona mi to kaze ali uzela mi broj telefona zapisala koliko hocu i rekla da ce uvece da mi javi sta ce da joj odgovore, prolazim uvece pored prodavnice i vidim otvoreno svratim da pitam sta se desava ona zove i kazu joj znace ujutru, produzim setnju posle pola sata se vratim i otkazem turu vodjen logikom ako oni stagniraju pa se razmisjaju da usled navale ucare jos koji dinar ko zna kakvog ce kvaliteta biti pilici zato sam narucio u prodavnici koju su mi preporucili komsije koje tu uzimaju godinama, covek koji drzi prodavnicu mi kaze da dolaze kod njega zato sto nema vise pilica u drugim prodavnicama a on saradjuje sa nekim dobavljacem iz Panceva vec 10 godina i nikada nije imao problema ne znaci da ce i ova tura da bude dobra niko nije imun na novac.

SAMA
12-04-12, 22:40
Lepo se pomolis i sta ti Bog da.Tako je u ova vremena.Lkl{{

MilanM
12-04-12, 22:49
Ne verujem u Svevisnjeg i ne molim se Lkl{{

SAMA
12-04-12, 22:57
Onda se nadaj dobrim pilicima.Nada umire poslednja.:lol: Ja imam dil sa dobavljacem i radim vec 11 godina intenzivno sa njim.Dajem mu dinamiku isporuke 6 meseci unapred.Znaci za mene moze da nasadjuje.Uzgred uzimam kolicinu kao neka apoteka.U poslednje vreme dobijam sve sto lici na pile.Lkl{{

MilanM
13-04-12, 00:09
Sad sam se vratio iz izvidnice za sada je jedno klimavo ne verujem da ce preziveti noc. Ti si SAMA ozbiljan igrac ja sam sitna boranija tek se ucim ali mozda i ja krenem u malo veci tov nesto se suska po selu da ce jedan politicar da pripomogne oko pilica on garantuje trziste i daje neki podsticaj a na nama je da ih cuvamo 45 dana

nikola_VUK
13-04-12, 14:43
Nisam siguran, ali izgleda da su mi prvu turu uvalili gril piliće, mnogo skaču, konverzija je oko 1.5, posle 22 dana su oko 1kg, videćemo šta će biti sad sam ih prebacio na dvojku.

SAMA
13-04-12, 14:49
U cemu je problem ^-^ Koliki treba da budu?

malimedo38
13-04-12, 15:33
cestoprocitam ovde izraz GRILL pilici.U cemu je stos i sta je to??
Ja znam samo za cobb 500 ross valjda 308 i tako to.
Nikad nisam cuo da postoje grill pilici.
Nasa posla.

dubansr
13-04-12, 16:06
Usled velike navale i potraznje opao kvalitet pilica, pozali mi se malopre komsija da mu vec jedno pile uginulo uzeo ih jutros, ja otkazao narudzbinu u toj prodavnici gde komsija uzeo narucio u prodavnici 15km udaljenoj od mog mesta, videcemo kolike sam srece, ima nekoliko pospanih pilica koji su mi sumnjivi videcemo narednih 2-3 dana kako ce biti

Ja uzeo 40 komada + 1 dobio gratis i samo to jedno crklo a ostali su u najboljem redu,planiram kad sredim objekat da uzmem 100 komada,SAMA ti kad narucis pilice mora da ih ima more,cim imas toliku kolicinu :DD

SAMA
13-04-12, 16:38
Sto bi rekli Indeksovci triput dovoljno.:lol:

MilanM
13-04-12, 17:39
Nocas ono jedno sumnjivo uginulo za sada ostali spavaju, jedu, jure se i prave lom po sanduku :)

nikola_VUK
13-04-12, 17:42
U cemu je problem ^-^ Koliki treba da budu?

OK su za sada, nego se bojim da će muka da bude kad dođu do 2kg, ako sam dobro shvatio posle toga neće da napreduju, ako su grill?

zis
13-04-12, 19:29
cestoprocitam ovde izraz GRILL pilici.U cemu je stos i sta je to??
Ja znam samo za cobb 500 ross valjda 308 i tako to.
Nikad nisam cuo da postoje grill pilici.
Nasa posla.:lol: A jesi li čuo za izraz TRKAčI ili PISMONOŠELkl{{ E to su oni plaćeni kao tovni a za 12 nedelja ne mogu da naprave 2,5 kila a pojedu kao da su 5 kg.:lol:

Duško58
13-04-12, 19:39
Vec sam pisao da je bila velika navala na jednodnevne tovne pilice i da se selekcija u stanicama nije radila. Normalno da navala nije opravdanje za losu robu, ali oni kazu: "Uzmi ili ostavi".

SAMA
13-04-12, 19:43
Ja to zovem avlijaner.Lkl{{Pile ko ono kadgodasnje 6 meseci do 1,5kg,a gosti moraju strogo da se najave inace ostadose gladni.Pile se moze uhvatiti samo na spavanju.:lol:

mityoo
13-04-12, 19:59
Moji su danas mereni, 37dan života, između 2.4 i 2.6kg žive vage....još nedelju dana koncentrat, i posle nedelju dana domaća smeša, i pod nož!

Duško58
13-04-12, 20:05
Moji su danas mereni, 37dan života, između 2.4 i 2.6kg žive vage....još nedelju dana koncentrat, i posle nedelju dana domaća smeša, i pod nož!

To su druze rezultati za svaku pohvalu.;D}

mityoo
13-04-12, 20:07
Ovu turu sam izgleda potrefio prave, odgajivač od koga sam kupio kaže da nikad nije imao ovako dobre piliće!

Duško58
13-04-12, 20:11
Ako me pamcenje dobro sluzi ti si i u prosloj turi imao dobre da ne kazem odlicne rezultate. Izgleda da ti taj posao ide od ruke.

mityoo
13-04-12, 20:14
Ja to onako za svoje potrebe, a na kraju ću da podvučem crtu, pa da vidim koliko me košta.... Imam prijatelja koji je veliki odgajivač, pa od njega kupim piliće od tri nedelje, i onda nema brige.... U ovoj turi sam imao jednog koga smo pojeli pre vremena jer nije mogao da ustane, samo je sedeo pred hranilicom, inače, da ih ne ureknem, stvarno lepo napreduju...

dubansr
13-04-12, 20:20

Domaca smesa?Dali je to obican prekrup pred kraj tova da se isciste?pozdrav

SAMA
13-04-12, 20:38
Od ciste prekrupe oslabe,a za tim nema potrebe.Uprekrupu se ubaci 25% sojine sacme,3 do 4% stocnog brasna,moze isto toliko suncokretove sacme i pilici ce napredovati,a ukus provereno fantastican.

dubansr
13-04-12, 20:49
Znaci na 67kg kukuruza 25 kg sojine sacme 4 kg stocnog brasna i 4 kg suncokretove sacme?

mityoo
13-04-12, 21:02
Domaca smesa?Dali je to obican prekrup pred kraj tova da se isciste?pozdrav To je smeša obične kukuruzne prekrupe, punomasnog sojinog griza i mlevenog suncokreta... Te sastojke imam kući, pa je zato ta kombinacija... Jesenas sam imao još zobi, pa sam stavio malo zobi, ali pošto više nemam, ta komponenta će ovog puta izostati!
Evo i slika, od pre par minuta:

http://i39.tinypic.com/lcj80.jpg

dubansr
13-04-12, 21:26
Super izgleda sve,koja ti je to prostirka i dali je hrana granulat ili mi se cini sa slike?

mityoo
13-04-12, 21:30
Hrana je granulirana, a to je stolarska drvena piljevina, samo je sad baš jako zaprljana, treba sutra da čistim...

nikola_VUK
13-04-12, 23:59
Samo bih ja pojilice i hranilice stavio više prema sredini ako je izvodljivo da im je lakše da jedu oko njih.

mityoo
14-04-12, 00:43
E vidiš to nije tako jednostavno, jer baš tamo je otvor odakle se ide na tavan, pa to malo otežava situaciju, ali snalaze se i ovako odlično... mogu da obiđu oko hranilice, a i pošto stalno imaju da jedu, nema navale na hranilicu.....

Duško58
14-04-12, 07:17
To je smeša obične kukuruzne prekrupe, punomasnog sojinog griza i mlevenog suncokreta... Te sastojke imam kući, pa je zato ta kombinacija... Jesenas sam imao još zobi, pa sam stavio malo zobi, ali pošto više nemam, ta komponenta će ovog puta izostati!
Evo i slika, od pre par minuta:

Zob se stavlja u hranu zivini da bi meso bilo socnije i crvenije. Barem literatura tako kaze.

valjevac
14-04-12, 07:26
E vidiš to nije tako jednostavno, jer baš tamo je otvor odakle se ide na tavan, pa to malo otežava situaciju, ali snalaze se i ovako odlično... mogu da obiđu oko hranilice, a i pošto stalno imaju da jedu, nema navale na hranilicu.....
Pojilica treba da bude u visini njihovih grudi.Hranilica ima dobru visinu.KAda hoce da uzme vodu u ustima mu je deo hrane i ako je voda niza ono uzimajuci vodu ispusta hranu u vodu.I tu sada vidis u cemu je problem ne toliko u toj kolicini hrane koliko u zagadjenju vode.Stavi malo hrane u vodu i videces posle nekog vremena na sta to lici.
Ako je visina dobra uzimajuci vodu proguta i onaj deo hrane koji se nalazi u ustima.A sto se tice ciscenja objekta ima vise nacina.Ja ne cistim do kraja turnusa vec dodajem susku.Jedino ako ima pokorice to skinem i opet dodam suske.

mityoo
14-04-12, 10:13
Slika vara izgled, hreanilica i pojilica su u istoj visini, a nema problema ni sa zagađenjem vode, pošto dva puta dnevno dobijaju svežu, i imaju dve pojilice.... Ovu crvenu nikad ne potroše toliko, kao onu drugu jer im je lakše iz one da piju, ova je malo uzana....

valjevac
14-04-12, 14:26
Slika vara izgled, hreanilica i pojilica su u istoj visini, a nema problema ni sa zagađenjem vode, pošto dva puta dnevno dobijaju svežu, i imaju dve pojilice.... Ovu crvenu nikad ne potroše toliko, kao onu drugu jer im je lakše iz one da piju, ova je malo uzana....

Izvini ali sve je bilo dobronamerno

MilanM
14-04-12, 19:09
Da se pohvalim
http://img692.imageshack.us/img692/2847/picture005ga.jpg
http://img192.imageshack.us/img192/7146/picture003oe.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/9371/picture001tle.jpg

Primetio sam interesantnu stvar obicna sijalica od 150W zagreje sanduk do 35C ali se usija grlo, zagreje kabal dok kvocka pise na kutiji da je Madjarska i da traji 5000h zagrreje do 31c kada je postavljena pod uglom od 90c u odnosu na podlogu

Duško58
14-04-12, 19:15
@MilanM

Milane ono bakelitno grlo na obicnoj sijalici obavezno zameni keramickim.

MilanM
14-04-12, 20:07
sijalica je od 40w i nju palim na 10minuta da se brze zgreje kada im menjam vodu i hranu posto se tada obicno ohladi sanduk, kada hladim kvacku stavim sijalicu od 100w i ona radi najvise pola sata, sanduk pokrijem kartonom a preko kartona idu oni stari braon debeli dzakovi za zito stim sto iznad sijalica napravim otvor.

Duško58
14-04-12, 20:09
Bez obzira Milane sto radi malo, keramicka grla su za te stvari zakon.

SAMA
14-04-12, 20:13
Cak bi bilo dobro da u grlo ide silikonska zica.Ja sam izvadio iz starog sporeta,pa preko luster kleme na obican kabl.Luster klema u termo buzir i onda nema zime.Bolje spreciti nego leciti.Cak mi sve sijalice vise na lancima,a ne kanapima.

malimedo38
14-04-12, 20:44
Cak bi bilo dobro da u grlo ide silikonska zica.Ja sam izvadio iz starog sporeta,pa preko luster kleme na obican kabl.Luster klema u termo buzir i onda nema zime.Bolje spreciti nego leciti.Cak mi sve sijalice vise na lancima,a ne kanapima.

bogami Sama ti si to bas preventivno osigurao od nezeljenog paljenja.
Mora da si se opekao.
Inace silikonski kablovi mogu da se i kupe i nisu skupi.

SAMA
14-04-12, 21:08
Ja sam elektrotehnicar po struci i znam za jadac.Lkl{{ Mada zimus ona kondenzacija kad je bila,bio sam pod zescim stresom.Neko ko se u to ne razume,bi mirno spavao.Ja sam preduzeo sve sto je u mojoj moci,pa su opet kablovi bili mokri.Ne ponovilo se.

MilanM
14-04-12, 21:31
Meni sijalice vise na armirackoj zici cale mi armirac pa ima uvek zice, sto se tice kablova i ja sam imao problem jesenas sajednim kablom koji se navlazio pa negde probio, takodje sam i ja elektrotehnicar(imam zavrsenu elektrotehnicku skolu sada zavrsavam elektronski fax ) ali sa daleko manjim iskustvom, mislim da je do grla silikonski kabal taj kabal je obmotan oko letvice, nije bas sigurno ali zavrsava posao, sledece nedelje ih prebacujem u ogradjen prostor gde idu sijalice na grla od lustera plus limeni sesir tako da se tu ne brinem, malo je frka za sada ali srecom kvocka negreje toliko grlo kao obicna sijalica

Da li je korisno/efikasno posle 15.og dana mesati jedinicu sa dvojkom u odmeru 1:1 sto bi dalo otprilike koncentrat sa 20,5% proteina i onda u tu smesu ubaciti stocno brasno i prekrupu(psenica+kukuruz recimo 70:30 ) u odnosu 1:4? Pilice cuvam za sopstvenu upotrebu i nekom logikom ovako bi trebalo da se smanji procenat uginuca od infarkta ne bi da mi se ponovi situacija od prosle godine gde sam imao uginuce trecoj nedelji od infrakta pile bilo 900gr.

mityoo
14-04-12, 22:46
Izvini ali sve je bilo dobronamerno Sve je OK, nema zašto da se izvinjavaš... Samo sam pojasnio situaciju.

nikola_VUK
15-04-12, 12:52
Meni sijalice vise na armirackoj zici cale mi armirac pa ima uvek zice, sto se tice kablova i ja sam imao problem jesenas sajednim kablom koji se navlazio pa negde probio, takodje sam i ja elektrotehnicar(imam zavrsenu elektrotehnicku skolu sada zavrsavam elektronski fax ) ali sa daleko manjim iskustvom, mislim da je do grla silikonski kabal taj kabal je obmotan oko letvice, nije bas sigurno ali zavrsava posao, sledece nedelje ih prebacujem u ogradjen prostor gde idu sijalice na grla od lustera plus limeni sesir tako da se tu ne brinem, malo je frka za sada ali srecom kvocka negreje toliko grlo kao obicna sijalica

Da li je korisno/efikasno posle 15.og dana mesati jedinicu sa dvojkom u odmeru 1:1 sto bi dalo otprilike koncentrat sa 20,5% proteina i onda u tu smesu ubaciti stocno brasno i prekrupu(psenica+kukuruz recimo 70:30 ) u odnosu 1:4? Pilice cuvam za sopstvenu upotrebu i nekom logikom ovako bi trebalo da se smanji procenat uginuca od infarkta ne bi da mi se ponovi situacija od prosle godine gde sam imao uginuce trecoj nedelji od infrakta pile bilo 900gr.

Mislim da nemaš potrebe za tim samo šibaj jedinicu do 21 dana i posle dvojku, meni to pije vodu skroz.

MilanM
16-04-12, 20:40
ma meni zbog mesa da bude sto slasnije i bolje :)

---------- Poruka napisana 16-04-12 u 20:40 ---------- Prethodna poruka je 15-04-12 at 13:12 ----------

Kao preventiva dao sam pilicima baktaricid, prvi put im to dajem izmesao sam ga sa mlakom vodom i secerom i naredna tri dana ga davao, od danas poceo da im dajem vigantol kapi. Jel neko imao iskustva sa baktaricidom?

SAMA
16-04-12, 21:07
Ja imam intenzivan tov pilica i dajem samo pri prijemu vitamin i secer u vodu.Prva tri dana.Ako ih prebacujem,a desava se samo secer u vodu.Vitamine dobijaju samo pri vakcinaciji.Ja na ovom forumu i uopste vazim za velikog borca zdrave ishrane.Zato i jesam protivnik nekih koncentrata punih aditiva i onih od kojih pilici abnormalno napreduju,tako sto vezuju vodu za misice.Kad se ispece pile,voda dehidrira i dobijemo cverglana.Lkl{{Da se ne ponavljam,jer je o tome vec dosta pisano.Dovoljno smo zatrovani kojekakvim industrijskim djubradima i hranite ljudi pilice par dana duze,ali zdravije.Sta vam za kucnu upotrebu znaci to sto ce stici koji dan ranije.A sto se tice preventivnog trovanja pilica i sebe,kosa mi se dize na glavi.Jedino sto preventivno mora je kokcidiostatik.I to bi mozda proslo u ne intenzivnom tovu,ali je rizik ipak velik.Pamet ljudi u glavu i netrujte se tamo gde ne morate.Ako hocete otrov i ne zdravu hranu,onda prijatno prodavnica i akcija,pa lepo jeftinije jedete pile,kome antibiotik viri iz da ne kazem cega.Neka mi niko ne zameri.Ovo pisem za dobro svih nas i nase dece.Ono sto zelim svom detetu zelim i vama.>:({

MilanM
16-04-12, 22:01
Ma razume te SAMA ali usled ovolike navale na pilice i slabije selekcije inkubatorskih stanica nisam smeo da rizikujem zato sam i dao baktaricid ono na kesici pise da ima neke vitamine ali i da sprecava razne bakterije, i opet mi je jedno uginulo koje se odmah nekoliko sati posle useljavanja izdvojilo, sto se tice vitamina mislim da su vigantol kapi najbolji izvor vitamina D pored njega uzeo sam zivomicin i Nutri plus pile koje je dodatak ishrani i pise da se daje pilicima od 35. dana tova. Znam da ce neko reci da u dobrom koncentratu ima svih vitamina ali ne verujem bas u potpunosti u deklaraciji zato dajem pilicima ove dodatke ishrane ali ne dajem bas punu kesu od 1kg, prosle godine sam samo pola kese zemunskog kostovita dao ostatak pojele kokoske, posle 20.dana dajem stocno brasno i prekrupu a posle 30. krecem sa koprivom.

Sto se tice zelenila kako izbeci pojavu proliva ako recimo dajem pilicima zelenu salatu, list kupusa, travu, maslacak?Trebalo bi da mi se izvedu pilici sledece nedelje pa sam planirao ako se izvede neko da te pilice ubacim sa ovim tovnim pa ce tovni od njih da uce kako se jede zelenis ali me brine pojava priliva kod tovnih.

SAMA
16-04-12, 22:12
Tovni i domaci pilici su dve razlicite price.Tovno pile ,ako je naravno pravo je hibrid.Odlika hibrida je brzo napredovanje uz odredjene preferirane delove tela,koji zavise od trzista.Npr u Kini su trazena krilca i njihovi hibridi su sa vecim krilcima.U EU se preferira belo,u americi batak i karabatak.Sa druge strane su hibridi poprilicno neotporni.Zato je pozeljno izbegavati spajanje sa domacim mnogo otpornijim pilicima,koji u sebi mozda nose neki virus.Ne kazem da to ne moze i da to nebi uspelo,ali je rizik na samom odgajivacu.Proliv je jedna od posledica razlike u genetici.Ti sad treba da im dajes nesto za proliv i time satro imas zdravu slobodnu varijantu,ali sa upotrebom lekova i kojekakvih stipsi.Po meni je bolje biti miran i hraniti kako je predvidjeno,ali bez lekova.

MilanM
16-04-12, 23:22
Znam da su domaci otporniji i da nose neki virus uvek postoji rizik, ja se oslanjam na iskustvo ljudi u mom mestu koji godinama unazad mesaju tovne sa domacima, jedan covek koji cuva vec 20 godina tovne preferira da uvek ubaci po neko domace pile kako bi u kasnijem tovu domaca terala tovnu da ustaju da budu malo pokretnija i time sprecava da se ne pokrive od tezine, sdruge strane ekonomicnije je cuvanje tovnih i domacih zajedno zato sto domaci jedu koncentrat i u roku od 6meseci koke pronesu i mnogo su mirnije nego li da ih cuvam negde na otvorenom i posebno. Prosle godine sam cuvao pored tovnih 10 domacih posle mesec dana nastradalo mi jedno domace ali su se ostalih 9 super razvijalo i koke pronele posle 26nedelja dok su koke koje sam dao kao jednodnevne pilice jednom coveku pocele da nose tek pocetkom marta a izveli se juna ali su cuvani u dvoristu na psenicii kukuruzu.

robertbat
17-04-12, 16:32
postovanje svima!
Zanima me jedna stvar ,vec dva dana se pilici guraju jedan pored drugog,cak se penju jedan na drugog sta da radim jel to normalno.Kvocka im je spustena dovoljno,imaju tacno 19dana i dobro napreduju da ne ureknem.Imam ih 48 i nalaze se u prostoriji od 4kvadrata koja je smanjene na 1.5m duzine i 0.75m sirine. trenutno.ROBERT

SAMA
17-04-12, 16:36
Koliko je stepeni unutra i jel suva prostirka?

robertbat
17-04-12, 17:25
Prostirka je suva,svaki dan dodajem piljevine a sto se tice temperature nemam cime da izmerim ali je toplije nego napolju.iskreno da ti kazem to je prostorija od dasaka

German hunting terrier | Jagdterrier