Tovni pilići

ma hteo sam za sebe 50-tak komada,nista ozbiljno...
 
ove godine nisam mogo da nabavim piljevinu, pa sam preko betona posuo debeo sloj trine.....sta mislite o njoj kao prostirci....., i da li je normalno da 40 pileta u prvih 15 dana pojede 20kg Koncentrata :nono: , rastura hrane nema, jer su koritanca takva, da samo glavu mogu da protnu...
 
normalno je da jedu tolko a treba da imaju hranu non-stop i dan i noc i da gori svetlo da imaju vodu svezu,a kolko ja znam evo primera ako tovljeno pile na kraju tova ima 4kg zive vage on je pojeo 8kg koncentrata, :bravo: znaci 2kg koncentrata na kilo zive vage,i normalno je da za 6 nedelja dostigne 4 ili 4.5kg zive vage,a dosta se gubi kilaze kad se zakolje. ::novac::
 
imaju hrane non-stop, i vode, i sijalica od 150w gori 24h, i oni super napreduju, sa 15 dana, vec imaju od 450-700g.ja ih obicno tobim do 50 dana.pa sad kolko pojedu, pojedu ::svaka cast::
 
Branko je napisao(la):
Očigledno da je za sve vas rešenje pravljenje hrane u sopstvenoj režiji...
To je najbolje resenje, ali nemamo svi uslove za to.Mi ove godine imamo zito, kukuruz tek sledece. Nemamo ni prekrupac a kamoli mesaonu. Za prvu turu mesali smo prekrupu i sojinu sacmu rucno. Mozes zamisliti, izasla nam je na nos. Koliko jeftinije te izadje koncentrat koji sam napravis?
 
Trinje su odlicne...
Bitno je da je hidroskopno, i da je pilicima uvek suvo ispod njih.
A i je nemam mesaonu, ali mi je tu mesalica za beton.. Ma izmesa za desetku~ :ppozdrav:
 
U pitanju su jednodnevni pilici koje sam uzeo 27. maja i hvala Bogu,svi su zivi i zdravi,nema mortaliteta,ovo mi je prva tura.
Pilice inace hranim iskljucivo za sebe,uzeo sam 40 komada po 30 dinara,dakle 1200 dinara,a cini mi se da mi je covek rekao da su marke Rosa ??
Meni je veterinar ovako objasnio:
Zivimicin dajem samo prva 2 dana,a nakon toga dajem Elavitol,ostavljam link da vidite sta je to.
http://www.provet.rs/Elavitol spisak.html

Kaze da koliko dana dajem,toliko dana i ne dajem,sto znaci,dajem 4 dana,pa 4 dana pauze i tako sve 5 nedelja,odnosno do 35 dana.
Evo upravo sutra ce biti taj zadnji dan kako istice davanje Elavitola i tada im dajem samo obicnu vodu do klanja.
Doza koju mi je rekao je: jedna kafena kasicica (oko 5gr) na 4l vode.
A na ovom sajtu sto sam vam ostavio,pise 1gr na 1l vode,sto znaci da sam ja davao 1l vode manje na pomenutu gramazu od 5gr.

Imam sad 3 pitanja pa bih zeleo da me posavetujete kako da ispravno radim ubuduce,postavicu pod rednim brojevima da bude preglednije:

1.Da li je velika greska sto sam to radio,odnosno sto je na dozu od 5gr islo 4l vode ili da se ne brinem oko toga?
2.Da li da u sledecoj turi koristim 5gr na 5l vode kao sto i pise na sajtu ili mogu da nastavim kao i sad?
3.Da li mi je dobro objasnio veterinar sto se tice Zivimicina da se daje samo prva 2 dana,a da se Elavitol pocinje davati treceg dana i daje se naizmenicno sve do 35-og?

Hvala unapred.
 
Ja mojim pilicim dajem zivimicin 5 dana, i nakon toga AD3E kapi jos 10 dana, i to je to.nema potrebe da im dajes vise Elavitol, to je dosta slicno kao ove kapi.Nista im nece skoditi sto si im davao manju kolicinu vode, od propisane, jedino je mozda voda zbog toga bila malo koncentrovanija, pa je imala jaci ukus.Inace Ross 308 je odlican hibrid.koju kilazi su postigli do sada, i koj koncentrat koristis :cao: Pozdrav
 
Danas im je tacno 5 nedelja odnosno 35 dana i izvagao sam 2 komada na digitalnoj vagi.
Jedan je tezio 2100gr,a drugi 2500gr i veoma sam zadovoljan.

Koncentrat pravim sam,recepturu mi je propisao jedan prijatelj koji isto drzi pilice,ali ne ove bele,vec neke crvene.
On inace drzi koke nosilje,a pilici lepo napreduju po njegovoj recepturi.

Mene sad samo zanima,da li da nastavim da i u sledecim turama dajem po 5 nedelja Elavitol?

Ili da dajem manje?

Ja ne znam stvarno koliko je potrebno,nadam se da znas pa da mi objasnis.

Hvala.

Pozdrav.
 
pa oni odlicno napreduju, svaka cast.Evo ovako,da bi ti dao sto bolji odgovor konsultovao sam mog oca, koji je inace profesor na Poljoprivrednom fakultetu.u principu nemas potrebe da sledecoj turi dajes toliko dugo vitamine.najbolje ti je da im prvih 5 dana samo u vodi dajes zivimicin, a od 6-tog AD3E kapi vodene, jer se bolje rastvaraju u vodi, a u koncentratu mozes od prvog dana da pocnes da im stavljas Kostanovit, jedna supena kasika, na kilogram hrane, stim sto kostanovit ukidas najmanje 10 dana pred klanje, zbog toga sto meso moze mirisati na neke sastojke iz kostanovita.Nadam se da sam ti ovim odgovorom pomogao, ako te jos nesto interesuje slobodno pitaj.Pozdrav :D
 
Hvala na odgovoru.
Taj kostanovit ne znam iskreno ni sta je,a ne znam ni te kapi da li bih uopste mogao nabaviti ovde gde inace kupujem Elavitol i pilice.

Posto imam samo mogucnost da im dajem Zivimicin i Elavitol,koliko dugo da im dajem taj Elavitol?
 
Kostanovit mozes kupiti u svakoj veterinarskoj apoteci, ima ga cak i u poljoprivrednim, proizvodi ga veterinarski zavod zemun.AD kapi mozes kupiti i u Humanoj apoteci, jer su to kapi, koje piju i male bebe,ukoliko neuspes da ih nabavis, stavljaj im Elavitol 10 dana. :bravo:
 
Mala ispravka.

Nije Kostanovit, nego Kostanvit. :cao:

Odličan univerzalni premiks. :D
 
Zeleo bih da prokomentarisete kako vam se cini ova receptura?
Napominjem da meni daje odlicne rezultate,pilici sa 35 dana vec imaju u proseku oko 2200gr,neki jaci primerci i 2500gr.

jedinica dvojka trojka
kukuruz 55 60 66
sojin griz 31 26 20
suncokret 4 4 4
premiks 4 4 nista
mekinje 4 4 4
kvasac 2 2 nista

Verovatno cete pitati koji je premiks u pitanju,ali ja stvarno ne znam.
Jedino sto mi kolega rekao je da u njemu imaju sve potrebne aminokiseline.
Inace od njega i uzimam premiks,1kg 90 dinara.

Pravim kao sto vidite po 100kg keca,100kg dvojke i 100kg trojke.
Dajem im 100kg sve dok ne pojedu,onda predjem na 100kg dvojke i na kraju prociscavanje 100kg trojke.
Nadam se da ce imati jedno 4-4.5kg.

Dakle,vasi komentari,saveti i kritike.

Hvala.
 
potrazio sam u literarturi neke primere za gotove smese, i ovo apsolutno odgovara, inace da je lose, pilici nebi napredovali kako treba, a kolko dana ti mislis da ih cuvas, da bi postigao tu kilazu :sta: , jer sada pocinju velike vrucine, tako da bi bilo vrlo rizicno cuvati ih sa tolikom kilazom, ali ako posedujes neku uradjaj za rashladjivanje, onda teraj :D
 
Pa znas kako,jesu velike vrucine,ali ja njih drzim u podrumu i nije toplo,u podrumima je uvek hladnije nego napolju.

Ovih dana cu gledati da ugradim jedan ventilator na prozor,posto imam prozor na zidu u podrumu gde vazduh izlazi,tako da bi taj ventilator isisavao sav taj vazduh napolje jos brze.

A pored njih imam jedan obican kucni ventilator koji je uperen prema tom gornjem ventilatoru koji izbacuje vazduh,a pilici se nalaze izmedju ta 2 ventilatora,pa je preko njih stalno promaja,odnosno cirkulacija vazduha.

I tako svu prasinu koju dizu i koja ode uvis kao i smrad,ventilacija jednostavno povuce i ode napolje.

Evo i slicica kako sam ja to zamislio.
http://img194.imageshack.us/img194/1344/63633342.jpg

Ovo tu gde pise strujanje vazduha,to je isto taj kucni ventilator koji duva prema izlaznom prozor.

Inace,planiram da ih drzim dok ne pojedu svih 300kg hrane.
Ovo mi je prva tura,pa ako se dobro pokaze kako sam sve zamislio,onda cu tako i dalje raditi.
 
ova zamisao ti je bas dobra, uz ovakav sistem ventilacije, neces imati problema.ja neznam kolko su tvoji pojeli do sada :sta: ali mojih 40 komada, je evo do danas pojelo celih 30kg.koncentrata, a imaju 20 dana, ja sam planirao da im dam 60kg.Jedinice, i 100kg dvojke, i jos jedno 30kg.ciste prekrupe sa malo trica,i nadam se tezini od bar 3,5kg zive mase, dok ti sa 300kg hrane trebas da se nadas i preko 5kg :cool:
 
Nazad
Vrh