Tovni pilići

Branko hvala ti puno. Htela sam jos nesto da pitam. Brat mog muza je nekad gajio pilice i u nekoj od prica pre neki dan, spomenuo nam je da se u vodu u nekom kasnijem periodu u pojilicu stavlja po dva cepa sone kiseline. Za sta ona sluzi? Mislim nije objasnio mom muzu, zato i pitam
Takodje me interesuje do kod perioda se daje zivimicin
 
Sona kiselina se dodaje u vodu da bi se oborila Ph vrednost vode na optimalnih 5,8.(meri se Ph starterom). Ali, ako se toci voda iz gradskog vodovoda , svaka dalja prica je bespredmetna.
Inace , ne sali se i ne dodavaj na svoju ruku sonu kiselinu, jer je to veoma opasna hemikalija . Osim ako ne zelis da ostanes bez pilica!
 
Naravno da ne valja dodavati sonu kiselinu u vodu iz gradskog vodovoda , jer je ona vec tretirana sa sonom kiselinom i natrijum hiper hloridom. Dodavanje sone kiseline se praktikuje samo u slucajevima kad nije adekvatan kolicinski protok vode u cevima, ili kad je u pitanju bunarska voda kojoj je usled dugog stajanja i ne koriscenja iste skocio Ph. Naravno , takva voda se prvo tretira sok hlorom, saceka 24 casa, i onda se obara Ph.
Ali, da skratim pricu.. Redovno menjati vodu u pojilicama, prati ih svaki dan pre punjenja ( bez deterdzenta, samo cistim sundjerom , abrazivnom stranom i isprati cistom vodom), i nikako ne eksperimentisati sa hemikalijama, jer to je ozbiljna stvar koja moze imati stetne posledice kako kod ljudi tako i kod zivotinja!
 
Pozdrav svima.

1.Da li se tovni pilici moraju drzati do 60 dana ili mogu i do 90 dana kako bi bolje napredovali?

2.Da li je realno ocekivati da u roku od 90 dana pilici dostignu otprilike oko 4-5kg?

3.Koliko otprilike ostane mesa bez kostiju,kozurice i ostalog,na jednom piletu koje tezi oko 4-5kg,jel bude mozda barem 2-3kg mesa?

4.Imam svoju mesaonu,kukuruz,komponente cu sam da kupim i da pravim hranu po receptu,pa bi trebalo da me izadje dosta jeftinije nego gotova hrana,zar ne?

5.Znam da je ovo glupo pitati,jer zavisi od veoma dosta uslova,ali me ipak zanima Vase misljenje:
Koliko otprilike na kraju izadje ulaganje da bih natovio 40 tovnih pilica do nekih 4-5kg?

Mozda su pitanja nekome glupa,ali mene ipak zanima Vase misljenje i iskustvo,da znam cemu da se nadam otprilike.
Pilice hranim iskljucivo za sebe,imam podrum i obezbedicu im sto cistije i bolje uslove uz pomoc roditelja koji su pre drzali pilice,pa imaju solidno znanje oko toga.
Dakle,kad budete odgovarali,racunajte neke prosecne cene koje su kod Vas u gradu sto se tice komponenti i svega ostalog.

Hvala unapred svima koji budu odgovorili,izvinjavam se ako je vec negde odgovoreno,ali juce sam procitao 15-ak tema i nisam nasao pojedine odgovore.
 
pozdrav svima,ja sam iz RS i imam pitanje ako bi neko moze da mi kaze kako je najbolje da se namjesti rugulacija svjetla u toku jednog turnusa pilica,naime posjedujem dve 4 hale po 6000 pilica i kopjuterska oprema,nov sam u ovom pa prvu turu nisam ni gasio svjetlo a mnogi kazu da bi trebalo.
Znaci ako moze neko ko ima iskustva da mi napise koliko treba biti upaljeno a koliko ugaseno svjetlo za sveki dan u toku jednog turnusa .

hvala svima
 
@ppr98
1. - Pošto već postoji tema o uzgoju brojlera, ovaj post će biti spojen sa tom temom!
2. - Ako ovo nije samo jedno ad hoc pitanje, već hoćete dalje da učestvujete u radu Foruma, čaršijski red je da se predstavite, u najkraćem o sebi i biznisu!
3. - Uzimam sebi slobodu da komentarišem kao ne baš ozbiljno: da udjete u ovakav posao (desetina hiljada pilića, hajtek oprema i ostalo), a da postavljate takva pitanja, možda se varam!?!?
4. - Ono što ja znam, mislim da sam to negde pročitao na ovom Forumu ili nekom Uputstvu:
Pravilo je da je svetlo uključeno tokom 23 sata, a da se tokom noći isključuje na jedan sat!

:ppozdrav: Moderator
 
Jedno pitanje za znalce sa iskustvom,ovako svake godine oko 50-tak pilica tovnih odgajam za vlastite potrebe,ali uvijek svi nedocekaju klanje sta bi kod nas rekli "vrag uzme svoj dio ovako ili onako"ali ja se stim neslazem.Ustvari jednostavno u turnusu pile sa nekih mijesec dana obijesi krila dolje i pocimlje zmiriti na oko ili oci i neveselo je za 2-3 dana baj-baj snjim u kontejner.Koncentrat jedu, kostantno dobijaju u vodu dal geomicin ili nesto slicno od preparata ali nema sanse da svi docekaju klanja.Sta se tice prostirke i prostorije gdje borave sve je ok provjetreno,temp.optimalna.Sta je na stvari?
 
Care, to Ti i nije tako strasno veliki kal... Nego, sta se desilo sa guscicima?Ima li prinove? Kod mene puuunoo dvoriste. Danas mi se zasnja guska izlegla, doduse samo pet, ali u cistoj rasi.. :cao:
 
Taman sam ti se mislio javiti,nijedno gusce nije izaslo a sve sam uradio kako treba ona i dalje lezi nedize se.Moji kazu od grmljevine nijedno nije izaslo sto nevijerujem u to i te "tzv.rekla kazala".Pokusacu sad u inkubator metnuti jaja guscijih samo neznam kako ce to ici sa kokosijim zajedno (mislim na temperaturu). :zli:
 
E bas steta.. Nego, nije ni do guske i isto ima da bude kiks i u inkubatoru.. (temperatura je ista kao i za kokosija jaja, nego dva dana duze leze na jajima od kokosaka)
Problem je do gusana! Nije ih dobro oplodio, nema druge. Da bi se izvrsila dobra oplodnja , pozeljno je da naskoci na gusku dok je ona u vodi.Prvo ulazi gusan u vodu, i u jednakim vremenskim intervalima zaranja glavu u vodu, sto je ljubavni zov u stvari...Tad ulazi i guska, i on naskace na nju, zaranja njenu glavu u vodu , kao da je davi (nema razloga za bojazan, u ekstazi su..)kad je osemeni, a to se desava najefikasnije putem vode, guska se klasicno malo opere, krila ,perje i napolje iz vode...A on? Pa tad pocinje kurcavela samo takva , kao da je samo on na svetu koji zna da kara... To su krici kao iz sume, to treba doziveti i cuti. E, sad . ako su dva ili vise gusana, onda se javlja rivalitet, pa dok se njih dvojica svadjaju, guske ostaju zeljne q..ca.
Zato nikad ne drzati zajedno dva gusana u jatu.. Uvek jednog , ili tri i vise..Inace , ide maksimalno jedan gusan na cetiri guske, mada je najbolje na dve , ili tri guske.
Pozdrav. :cao:
 
Karalic je napisao(la):
E bas steta.. Nego, nije ni do guske i isto ima da bude kiks i u inkubatoru.. (temperatura je ista kao i za kokosija jaja, nego dva dana duze leze na jajima od kokosaka)
Problem je do gusana! Nije ih dobro oplodio, nema druge. Da bi se izvrsila dobra oplodnja , pozeljno je da naskoci na gusku dok je ona u vodi.Prvo ulazi gusan u vodu, i u jednakim vremenskim intervalima zaranja glavu u vodu, sto je ljubavni zov u stvari...Tad ulazi i guska, i on naskace na nju, zaranja njenu glavu u vodu , kao da je davi (nema razloga za bojazan, u ekstazi su..)kad je osemeni, a to se desava najefikasnije putem vode, guska se klasicno malo opere, krila ,perje i napolje iz vode...A on? Pa tad pocinje kurcavela samo takva , kao da je samo on na svetu koji zna da kara... To su krici kao iz sume, to treba doziveti i cuti. E, sad . ako su dva ili vise gusana, onda se javlja rivalitet, pa dok se njih dvojica svadjaju, guske ostaju zeljne q..ca.
Zato nikad ne drzati zajedno dva gusana u jatu.. Uvek jednog , ili tri i vise..Inace , ide maksimalno jedan gusan na cetiri guske, mada je najbolje na dve , ili tri guske.
Pozdrav. :cao:
Fantasticno opisano.Za lektiru ::svaka cast::
 
W.S.C. je napisao(la):
Fantasticno opisano.Za lektiru ::svaka cast::
Hvala, hvala... Ja sam pripovedac u pokusaju, ipak je nas casni i nada sve preposteni Dusan.N Kovacevic ,alijas Biblotekar, Vitez od zlatnog pera.
P.S. I primecujem da se nas forum dosta kultulrno uzdigao od mojih zadnjih postova, kao i da mi je puno nedostajao. :ppozdrav:
 
Karalic je napisao(la):
W.S.C. je napisao(la):
Fantasticno opisano.Za lektiru ::svaka cast::
Hvala, hvala... Ja sam pripovedac u pokusaju, ipak je nas casni i nada sve preposteni Dusan.N Kovacevic ,alijas Biblotekar, Vitez od zlatnog pera.
P.S. I primecujem da se nas forum dosta kultulrno uzdigao od mojih zadnjih postova, kao i da mi je puno nedostajao. :ppozdrav:

To je zato sto vuce korene iz mog kraja ::namigivanje::
 
sneza_80 je napisao(la):
Interesuje me gde se baca djubre od zivine, perje.
Što se tiče perja:

1. Po naški: u prvi kanal.
2. Ekološki: u velike najlon džakove, pa smećari odnesu.

Što se tiče đubreta, prvom komšiji koji ima baštu.
 
Ne izgleda lepo u kanalu ::lose::

Perje se sasvim solidno kompostira. Kao i kosa i nokti uglavnom se sastoji iz proteina keratena i sadrži oko 15 % azota.
Rade se mnoga istraživanja na temu recikliranja perja kojeg ima u velikim količinama na farmama i klanicama i uglavnom se svode na pravljenje brašna, ali za kućne uslove je najlakše i najbolje kompostiranje. Kao i kosa bogato azotom perje daje kompost odličnog kvaliteta.
Mešati sa drugim organskim materijalima i ne stavljati veliku količinu odjednom.
 
pozdrav svima naravno i administratoru,nov sam na forum i bas je jako interesantan i dobar,imam jedno pitanje ako mozete da mi odgovorite u vezi belih tovnih pilica;imaju oko 22dana hranim ih zemunskim koncentratom super zuti(za jedinicu ide 14kg kukurut i 10 kg super zuti,za dvojku ide 17kg kukuruz i 10 kg zuti,a za trojku ili finiser ide 23kg kukuruz i 10 kg super zuti)na pocetku prvih pet dana sam im dao enrocin kapi 5 dana radi preventive(12kapi na litru vode)tako mi je rekao veterinar gde sam ih kupio,a od 10 dana im non-stop dajem zivimicin u vodu,dok su bili mali ni jedan nuje ispustio dusu a sada u roku od pet dana 3kom je ispustilo dusu,imaju prostirku od slame non-stop suvo ispod njih,unutra je cisto,sveza voda menjam dva puta na dan,ranim za sebe 55kom nije farma u pitanje pa bih nekog ko ima iskustva u tome da mi da nekakav odgovor,hvala.
 
gosn dimitrije, pre bilo kakvih pitanja ajte se vi nama prvo fino predstavite u temi za nove članove i pročitajte pravila foruma, pa tek onda očekujte pomoć i odgovor :cao:
 
Nazad
Vrh