PDA

View Full Version : Tovni pilići

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11

jovanips
02-09-10, 16:43
pa sto si mu iseko glavu.....kilaza je odlicna, kao i hibrid..... svak cast :D

valjevac
02-09-10, 16:49
Evo ih sa glavama
http://i53.tinypic.com/1624nc0.jpg

bojanh66
02-09-10, 17:48
Sad sam pregledao odgovore na moja pitanja i zahvaljujem svima.
Ono kad sam rekao da imaju po mojoj proceni oko 3200-3500gr,nisam bio daleko od toga,mada ima i jedno desetak komada koji imaju 3900-4000gr.

E sad,neko mi je napomenuo da napravim 40kg keca,120kg dvojke i jos 20-30kg trojke.
Tu ima ukupno oko 180kg hrane.
Sa tako malom kolicinom hrane,nema sanse da postignem rezultate koje postizem sa 300kg hrane,barem po mom misljenju,jer njima treba oko 2kg hrane za 1kg prirasta.

Ovu turu koljem za 3-4 dana,samo da isprazne hranilice i sledecoj turi smanjujem kec,povecavam dvojku i ostavljam trojku istu.

Trenutno sam pravio ovako:
-100kg
-100kg
-100kg

A sledecoj turi cu ovako:
-50kg
-200kg
-100kg

Moja receptura koju mi je dao prijatelj izgleda ovako:
http://img299.imageshack.us/img299/5412/dsc02333p.jpg

Ono gde pise griz,to je zapravo sojica pogaca,a on greskom napisao sojin griz.
Ako neko misli da receptura moze biti bolja,neka slobodno da svoje misljenje,pa cu se posavetovati sa kolegom.

A kad pogledam realnu situaciju,oni od 300kg hrane treba da imaju 3750gr u proseku iz razloga sto im treba otprilike 2kg hrane za 1kg prirasta.

Dakle,300kg hrane podeljeno sa 40 pilica je 7.5kg hrane pojede svako pile u proseku.
Polovina od 7.5kg je 3.75kg koliko i treba da tezi vecina njih,sto je sasvim u redu,jer je velika vecina skoro te tezine,iako imam 3-4 komada od 3kg i jedno desetak komada od 4kg.

chickenlover
02-09-10, 20:30
Eeeee, tako sam i ja mislila, dok profi odgajivaci nisu poceli da govore. Procitaj pazljivo sve teme koje su o pilicima ovde, pa ces razumeti sta ti pricam. Malo ces da becis oci u kompjuter, al ces mnogo da naucis. I bice ti pilici jos bolji...MASALA!

@Valjevac, ove sa glavom vidim, super su, al ono sto si ostavio prethodno, kod mene nece da se ucita. Svejedno sam sigurna da su odlicni :D

bojanh66
02-09-10, 20:45
Mozes li da citiras deo na koji se odnosi tvoj odgovor,jer je moj post preopsiran da bih znao na koji deo tacno si mislila?
Inace,procitao sam sve teme o pilicima jos cim sam ih poceo drzati pre 2-3 meseca,ali misljenja su veooma razlicita,a kad bih svakog slusao,ko zna gde bih zavrsio,jer kao sto neko kaze,izbaci soju,krkaj samo suncokret,neko kaze suprotno,tako da,ja nadjem zlatnu sredinu i piči.

chickenlover
02-09-10, 21:08
Normalno je da svako ima neki svoj stil i svoj stos. Normalno je i to da, bar kod nas, svi misle da su oni u pravu. Zapravo i jesu. Svakom je nesto njegovo najbolje upalilo. I za tebe bi "to nesto" verovatno upalilo, da se nadjes u slicnoj situaciji. Medjutim, ono na sta sam ja mislila je da razvrstas nas "amatere" (ako se neko uvredi, sta da mu radim) i strucnjake. Amateri smo mi sto gajimo 30 do 100 pilica u domacoj radinosti. Strucnjaci su oni koji imaju farme od 500-10 000. Sigurno je da sve sto oni rade nije primereno, a ni moguce za nas. Ali znaju mnogo o pilicima generalno i treba ih slusati po pitanjima kao sto je konverzija hrane, ili recimo slucaj kakav sam ja imala da pilici brzo operjaju i ujedaju. Uglavnom ces to vremenom sam sve znati i sam ces videti da su svi na neki nacin u pravu, samo je pitanje situacije kad to treba primeniti.

Kako bilo, obrati paznju na ono sto pise @robins. Meni je objasnio neke stvari i hvala mu. I drugi su mi jako pomogli, al on mi je rekao i sto drugi nisu znali. Najkrace receno, ako neko ima uslove slicne tebi, dace ti dobar savet. Ali za pilice UOPSTENO, imas i od profesionalaca sta da cujes.

valjevac
02-09-10, 21:16
chickenlover
http://i52.tinypic.com/2mrec0k.jpg

Ne znam šta se dešava sa otvaranjem - učitavanjem

>:({

chickenlover
02-09-10, 21:31
A to je to bez glave ! hahahahaha, ludi ste momci! Valjevac sve ti je po ps-u. Nadamo se da cemo slediti tvoj primer! Stize i moje klanje za koju nedelju, pa cu valjda i ja da se hvalim. A tu su i @jovanips, @bojan66... >:({ svima sretno.

robins
02-09-10, 23:12
Ona slika gde su sa glavama je skolski primer kako treba da izgledaju dobri brojleri. Petlici su sa jakim i cistim nogama i kresle su im jarko crvene. Svi brojleri imaju cisto i retko perije jer su im uslovi drzanja bili dobri ( suvo i toplo ) a prostirka je od drvene suske i nije uletljena i crna. Ono sto je vazno je da po prostirci ima dosta perija od brojlera govori da im je i hrana dobra jer kad ima neki nedostatak u hrani pilici jedu perije sa prostirke. Pilici su stvarno odlicni i Valjevcu svaka pohvala. Valjevca ne poznajem i pilici nisu moji tako da ovo neko ne shvati kao reklamu za Hubbard clasic.

Joky
03-09-10, 11:39
Pilici COBB, koncentrat Farm Commerc:

-5.dan -1 pile =110gr tesko
-11.dan -1 pile ~ 275gr tesko (pojeli ~22kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 440gr koncentrata)
-16.dan –1pile =350-530gr tesko, prosek 440gr (pojeli ~37kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 740 gr koncentrata)
-21.dan -1 pile =600-800gr tesko, prosek 700gr (pojeli ~63kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 1260gr koncentrata)

Uginuce 0 pileta

Mislim da je gledano po potrosnji hrane dobro, a po vremenu za koje su napravili kilazu slabo. Za 21 dan prosek 700gr, a neko je pomenuo da treba da imaju oko 1000gr. Sta mislite ?
Da li da kupim jos jedan dzak TOV I od 25kg ili da predjem sada na TOV II.

chickenlover
03-09-10, 11:52
Zasto neke ovde mrzi da citaju sta pise? Na bar 7 mesta je napisano da 1 pile treba da pojede 1kg. jedinice. Evo i slovima : JEDAN KILOGRAM JEDINICE PO PILETU. I tacka. Onda ide dvojka. E sad, neko hrani tim jednim kilom do 21 dan. Neko tera do 30 tog dana (ako NISU do tad pojeli to JEDNO KILO JEDINICE). Neko dok ne pojedu. Ja spadam u ove trece. Al tako radim JA, to ne znaci da je to jedino ispravno. Medjutim SVI se slazu oko toga da ide 1 kilo keca na 1 pile. Razumes sad?

jovanips
03-09-10, 16:53
i ja se slazem......znaci kilo keca po piletu, a na nekoj od prthodnih starnica sam napisao i zasto..ljudi samo citajte, sve vam pise...valjevac pilici prva klasa, nemam reci....ja moje koljem u sredu, pa javljam rezultate....bojanh66, ja sm ti spomenuo takvu recepturu, mislim ono 4okg keca, i td...ali ti si zaboravio psenicu, prekrupu, detelinu, i ostalo, nije sve u koncentratu.....,,ja sa takvim nacinom posizem odlicne rezultate.....

Post je spojen: 1283499070________________________________________ _________
ljudi jedno pitanje, juce moj prijatel uzeo sa jedne farme u leskovcu 75 pileta, starosti 21 dan.dok ih je doterao do kuce, koja je oko 50km odatle, u putu mi je lipsalo 15komada, a kasnije tokom veceri jos 10.........da li neko zna sta je upitanju.....strasno, platio ih je 160din kilo, neki imali i po kilo i dvesta.transportovani su u onim gajbicama za pilice, na prikolici koja je pokrivena...imala je ventilacija, nisu se pogusili...... ::lose:: ::lose:: ":":{

Post je spojen: 1283537772________________________________________ _________
evo neke slicke i od mojih pilica 44 dana, tezina, od 2,9 do 3,5kg.u sredu pravimo zurku od belog mesa i bataka http://i56.tinypic.com/2q2n5hz.jpg http://i51.tinypic.com/148zq5t.jpg

chickenlover
04-09-10, 12:24
Lepi pilici, nema sta, isti ko moji :lol: :lol: ::namigivanje::

Ovaj u gro-planu bistrooki mi se narocito dopada.

Al vidis sta je zanimljivo, imaju krive prste (ne mislim nista lose, samo zapazam), a moji nemaju ni jedan. Sta mislite o tome?

jovanips
04-09-10, 15:16
pa vidis stvarno...ja sam to primetio, al nisam pridavao znacaja......pa mozda im takva sorta.....Hubbard su, sad nek se javi Robins pa da nam pojasni sta je, i kako je..... ::namigivanje::

bojanh66
04-09-10, 18:59
I moji pilici Ross takodje imaju krive prste,ali nisam primetio da im to smeta,bitno samo da se tove 8)

Koliko su pojeli kila hrane dok nisu naterali tezinu do 2.9-3.5kg ?

chickenlover
04-09-10, 19:02
Ne kazem da smeta, samo kazem da moji nemaju uopste krive prste ni jedan, pa me cisto zanima kako to. Inace i moji su Ross.

jovanips
04-09-10, 19:12
moji nisu Ross, nego hubbard, a prsti su valjda krivi od tezine, inace jeli su kostovt do bre neki dan...pojeli 60kg.keca, 160kg.dvojke, zatim posebno 20kg.dvojke plus 10kg.prekrupe, plus 2kg mekinja, i 5kg psenice, sad im dajem samo cistu psenicu, sa malo prekrupe ukupno 10kg.to imaju jos za 3 dana, i onda ih koljem, verujem da ce nabaciti jos koji gram za ova nekoliko dana, i jedu deteline kolko hoce.......njih je 48, a bilo ih je 50 do 22 dana.... ::namigivanje::

bojanh66
04-09-10, 19:14
Neverovatan rezultat,pojeli oko 250kg hrane njih 50,sto znaci da bi trebali imati oko 2.5kg u proseku,a oni po 0.5-1kg vise.

Svaka cast,ocigledno je dobra receptura

chickenlover
04-09-10, 19:27
Jovanips je vec iskusan majstor, nemoj nikad da sumnjas u njega. ::svaka cast::

bojanh66
04-09-10, 19:32
A u ponedeljak koljem i ja mojih 37 komada,3 uginula dok su bila mala,pa sledecu turu malo drugacijim sistemom idemo,da probamo :)

jovanips
04-09-10, 20:48
e, pa ja ti otome pricam, neverovatnu masu nabace kad im se pomesa konc.i prekrupa....hvala, hvala, ovo mi je 5 ta godina kako se bavim ovim cudom od posla, pa ja sam moje mislio da koljem u sredu,za tad sam i rezervisao cerupaljku, ali nece stici hrane do tad, pa moram i ja u ponedeljak..... ::namigivanje::

chickenlover
04-09-10, 20:56
Eeee, vi cerupaljke, a ja rucno, pa ti vidi sta je cvrsta volja.

jovanips
04-09-10, 21:35
ma chikenloveru, moracu i ja rucno, cerupaljka je rezervisana tek za sredu, a ja moram u pon.da ih koljem, i onda cu morati rucno, jer nemogu da ih cuvam do srede, nemam ni zrno psenice vise, a sad da kupujem dzak od 50kg.zbog jednog dana, nemili mi se, a i skupo je....1000din, i to da je kvalitet, nego nema nista, svako zrno busno, i iseceno na pola,a baska sto ima nekih travka, i ono sto ostane od klasa, skart................... ::lose::

vlajkoo
06-09-10, 10:27
valjevac...cime hranis pilice:lol:?

Boris
06-09-10, 10:42
Ja sam 11 godina tako radio. 1 kg. startera po komadu. Pre otprilike 2 godine nekako dodjem do tabela prirasta za ros i cob, sa drugim hibridima nisam radio samo jednom sa hibro j ali mi nije davao zadovoljavajuce rezultate.Molim vas da pokusate ovako kako cu napisati.
450-470 grama STARTER od 10-12 dana
1 kg GROVRER 12-25 dana
3.2 kg FINISER bez kokcidiostatika do kraja tova

Znam da vam na prvi pogled deluje suludo,tako sam i ja reagovao ali kada saberete cenu i utroskak hrane dolazite do rezultata. SAMO DOBRO PAZITE GDE KUPUJETE HRANU ILI AKO JE SAMI PRAVITE DOBRO RACUNAJTE PROTEINSKU VREDNOST I NEMOJTE STEDETI.
PS. Na primer-Sojina sacma bi trbalo da ima 44% proteina, verujte jedva 42%
SUNCOKRET nemojte stavlajati u starter
http://i54.tinypic.com/2i7n53r.jpg

chickenlover
06-09-10, 12:18
Leleeeee...majko mila, ovo se zove proizvodnja! Da li bi molim te rekao kolike ti je kvadrature objekat?

valjevac
06-09-10, 14:26
valjevac...cime hranis pilice:lol:?

Poslaću ti na p.p. informaciju čiju hranu koristim da ne ispadne neka reklama pa da ne odem u aut

bojanh66
08-09-10, 10:23
Zaklani su mi pilici pre 2 dana i rezultati su solidni :)

Ima desetak primerak oko 3500-3700gr ocisceni i spremni za rernu 8)

Ostali prosek,oko 3000gr.

chickenlover
08-09-10, 19:36
@bojanh66, ja mislim da ti uopste nisi lose prosao, a obzirom na to da si nov u svemu prosao si odlicno. >:({

bojanh66
09-09-10, 13:37
Hvala.
Pa da,nov sam u ovome i prikupljam znanje polako vezano za tov pilica.
Danas sam uzeo novih 40 pilica i ususkao ih u sanduk sa hranom i vodom.

Cena pilica kod mene skocila sa 30 na 42 dinara.

chickenlover
09-09-10, 13:50
Ovde cena oscilira od 35-45, zavisi koji dan ubodes. A tek sta rade sa cenama hrane...!

@bojan, jel su ti pilici samo za tebe, il imas planove?

jovanips
09-09-10, 13:50
evo i ja sam moje napokon zaklao juce, i prezadovoljan sam rezultatima.... od 46 ileta koliko sam zaklao, imao sam 130kg.cistog mesa. 8) mislim da nije lose, imao sam dva primerka koja su bila 2kg.i njih nisam zaklao, ostavio sam ih da se dotove ::namigivanje::

chickenlover
09-09-10, 13:59
Cestitke i tebi Jovanipse, al ti si stari majstor, nismo ni sumnjali. Te skartove od 2 kg :lol: ostavi da omatore malo, za neki dobar recept. :D

Koji ti je bio prosek tezine?

jovanips
09-09-10, 14:52
hvala chikenloveru, pa 2,7kg, stim sto je 5 komada bilo po 3,2kg.sve u svemu ja sam prezadovoljan, i vama zelim takve rezultate.Borise sve pohvale za tvoju farmu, svaka cast, ja cu kasnije da izbacuim jos neku slicicu, nego chikenloveu, kad ces ti da zasuces rukave....... >:({

chickenlover
09-09-10, 15:21
Posto sam ustedela na koncentratu (ne bas zanemarljivo) ja cu lepo da platim da mi neko sve to kulturno pokoka i ocerupa. Al nista ne radim do kraja septembra, znaci pusticu punih 8 nedelja i koji dan pride. Vezbam za onaj 81 dan iz pravilnika o organskoj proizvodnji. :D

Za sad jurim nekog sa foto aparatom da ih slika, da ostane "dokumentacija". Malo su bili laksi u startu, al posle su prilicno ubrzali i sad je vecina oko 3 kg i nesto. Ima nekoliko sitnijih, te cu i ja da ostavim i pusticu ih sa domacima u bastu sve do novembra i pokoljem posle sa curkama.

jovanips
09-09-10, 15:33
evo neka slicica http://i52.tinypic.com/2lqqs4.jpg ovo su ti tzv.domaci, strava i uzas, vucaraju se u ovom kokosinjcu od maja, i evo koliki su ;D} http://i54.tinypic.com/10cp2me.jpg ovo su tovni sa 48dana http://i55.tinypic.com/s400ua.jpg

chickenlover
09-09-10, 16:06
U kakvom su ti to tunelu? I sta se zalis, domaci ti nose jaja, a posle ih ionako pojedes.

jovanips
09-09-10, 16:16
hahaha, ma kakav tunel, odkud ti to.......... 8) to je inpovizovano nesto, zato sto je postojeci objekat postao mali, bile su velike vrucine, i jako zagusljivo, pa sam ja morao da ih raspustim na veci prostor, i pritom ga ogradim daskama sa strane, kako nebi izlazili, to samo tako deluje na slici, ali uopste nije lose ::namigivanje:: ....ma ti domaci nisu moji, od komsije, ja samo slikao.... za primer ::lose:: ::lose:: ::lose::

jovanips
14-09-10, 00:34
chikenloveru kako ide proizvodnja............ >:({ ::namigivanje::

takor
14-09-10, 20:55
Bavim se tovom 500 pilica i sada mi je ponestalo kukuruza pa razmisljam da ovrsim od novog ( ovogodisnji) kukuruz, probao sam ga mljeti i ide bez problema.
Dali je netko od clanova dosada ranio pilice sa tako mladim kukuruzom i dali je imao problema i kako su ga jeli?

Piksi
14-09-10, 21:49
pozdrav zivinari.danas sam narucio prvu turu pilica da odhranim za mene znaci nisam ovo radio do sada pa mi nemojte uzeti za nesto lose i ako pitam neko i najosnovnije pitanje.za pocetak bih vas zamolio da mi kazete svoje misljenje kojim koncetratom naravno starterom to zanam posto imam svu ostalu stoku da pocnem da hranim pilice ili da budem precizniji od kog proizvodjaca?ovde kod mene ima od sto posto,zemun,hrana produkt,jabuka,gebi.

chickenlover
14-09-10, 22:07
@piksi sad ces da cujes jedno sto oprecnih odgovora. :lol: Evo ja da pocnem....uzmi najjeftiniji od poznatih (mislim poznata firma), razlika ti nece biti neka u pilicima, nego samo u parama.

@takor, mislim da od toga mogu da se naduju. I izgledaju deblji, a nisu :lol: :lol: :lol:
Salu na stranu, za ovo prvo sam cula.

Piksi
14-09-10, 22:18
mozda si i u pravu.a sad to najjeftiniji ma razlika je na 10 kg nekih 10-15din i nije to toliko veliko.od sto posto jedinica je 460 dina hrana produkt 465 bar kod mene.

chickenlover
14-09-10, 22:33
Ako su cene slicne, uzmi jabuku. Ovde se niko na to ne zali. Ili mozda kriju istinu :lol:

Piksi
15-09-10, 09:41
pa ne znam jabuku nikad nisam koristio znaci nikada ni jednu stoku nisam sa njom hranio

bojanh66
15-09-10, 10:25
Ja kod mene kupim 10kg keca od Hrane Produkt,da ih malo uhodam u zivot,a kasnije im napravim 100kg keca od mojih komponenti i nisam primetio nikakve probleme.

chickenlover
15-09-10, 10:59
Jeste pozeljno da im se da neki kupovni kec, dok se malo "prime". Sto se ostalog tice, industrijska hrana mozda nije najbolja, niti najeftinija, ali je najbezbednija za one koji nemaju iskustva. Ipak je to obradjeno po svim propisima i mala je verovatnoca da se unutra nadje nesto sto tu ne bi trebalo da bude. Sa druge strane, kad ljudi mesaju sami, mogu tu svasta da unesu, a da ni ne primete. Zato mislim da ako neko tek krece u ovo, treba prvu turu da uradi po ps-u, dok malo ne ukaci "stos", a posle moze i da eksperimentise.

Sto se tice eventualnih "problema", po mom iskustvu (posredno i neposredno) oni su najcesce u pilicima, a ne u hrani. Takodje i u NACINU drzanja pilica, sto mnogi, nazalost, stavljaju u zadnji plan po vaznosti.

jovanips
15-09-10, 12:33
chikenloveru moram da se po prvi put suprostavim tvome misljenju :<<> sto se koncentrata tice nije svejedno koji ces da uzmes, i nije istina da je samo razlika u ceni, a ne i u kvalitetu....ako hoces da znas od svih navedenih koncentrata koje je Piksi naveo, kvalitet opada seldecim redom Gebi>Stoposto>Hranaprodukt, a Jabuka i Zemun dele zadnje mesto, veruj mi na rec, tako je.......to sam i na svojoj kozi osetio...... ":":{ ":":{ Naravno da su bitni i ostalki faktori, kao sto su uslovi drzanja, a i sam hibrid koji se tovi...... >:({

bojanh66
15-09-10, 15:55
Kod mene ima samo da se kupi Hrana Produkt,ali sva sreca,pa ne kupujem hranu za ceo tov pilica,vec samo za prvih par pocetnih dana :D

chickenlover
15-09-10, 19:45
Dragi @jovanipse, ne kazem ja ni jednog trenutka da je SVEJEDNO, nego samo da nije PRESUDNO. Ti si iskusniji od mene, to je cinjenica, ali ja koliko sam posmatrala u svojoj okolini, od nekoliko razlicitih koncentrata koje ljudi koriste, pilici im se bitno ne razlikuju po tezini. Oni ciji se pilici ZAISTA razlikuju su oni koji uz koncentrat dobijaju i jos ponesto (trava, kopriva, otpatke zelenisa iz baste, itd). To je ono sto doprinese da dodatno napreduju, a oko toga smo se odavno slozili. >:({

jovanips
15-09-10, 20:03
aha....... ::prica:: ::vino:: ok.

Piksi
15-09-10, 21:03
evo opet mene.na znam sta cete mi reci ali ja sam ipak odlucio da hranimpilice sa sto posto,evo zbog cega.imam koke nosilje hranio sam ih jedno vreme sa ibeka panto,nutriko iz vranja i sa sto posto.sa prve dve nisu svaki dan nisile i propadala su jaja u djubre dok sa sto posto nisu propadala i desavalo se da nekada snesu i jedno jaje vise znaci jedna snese rano ujutru a jedna kasno uvece negde oko 20 casova i bas sam zadovoljan.iz tog razloga cu poceti sa sto posto.mozda je glupo ali...

chickenlover
15-09-10, 21:17
Nije uopste glupo, al koke nosilje su sasvim druga prica. Kad imas tovno pile ti hoces da ono bude DEBELO. Kad imas nosilju, cilj je da NOSI. Dva sasvim razlicita fizioloska procesa.

valjevac
16-09-10, 00:04
Rangirati kvalitet hrane koje su prisutne na našem tržištu, po mom dubokom ubeđenju, je jako nezahvlno i mnogo hrabro.Sa svim navedenim proizvđačima a i sa još nekim sam i mao iskustva i mogu samo da kažem sledeće:
Kvalitet hrane svih navedenih proizvođača u datom trenutku je "cul" i u datom trenutku loš.
Verujte da u istom džaku - vreći hrana nije ista.Zamislite mešaonu i napuni pola vreće a sa sledećim sastavom onu drugu polovinu.Može to nekome da bude smešno ali nema veze ja sve što napišem znam zbog čega sam to uradio.Neka se na ovu moju izjavu oglasni neki tehnolog i neka me opovregne.Zato još jednom izjavljujem nezahvalno je rangirati kvalitete hrane.
Često puta ostali uslovi nisu dobri a ljaga padne na hranu i t d.
Dosta sam napisao za večeras.Živinarima prijatno veče i jedna tura gratis >:({ ali ne od fabrike stočne hrane.HI

jovanips
16-09-10, 10:58
Nije uopste glupo, al koke nosilje su sasvim druga prica. Kad imas tovno pile ti hoces da ono bude DEBELO. Kad imas nosilju, cilj je da NOSI. Dva sasvim razlicita fizioloska procesa.
Chikenloveru pa ako je stoposto dobar za nosilje , verovatno je dobar i za tovne pilice, nadam se da nemislis da mozda tovni nepronesu kao ove nosilje... ^-^ ::namigivanje:: znaci oni uopsteno prave sve smese kavalitetno za ishranu svih kategorija domacih zivotinja.ja sam koristio stoposto i veoma sam zadovoljan.Piksi druze nisi pogesio.... :D PoZZ

chickenlover
16-09-10, 13:06
@jovanipse, ti znas da ja ne koristim klasican koncentrat. Ali nije o tome rec. Mislim da nisi dobro procitao moje postove. Procitaj i ovo sto je napisao @valjevac. Nesto slicno i ja govorim.

jovanips
16-09-10, 14:33
pa razumeo sam sta ste ti i valjevac rekli, ali sad to se mozda desi jedan u milion slucajeva, mislim kad bi tako svi radili, covek onda nebi smeo nista da kupi, ili bi to radio sa ogromnim strahom...... ::lose:: ::lose::

chickenlover
18-09-10, 10:09
Često puta ostali uslovi nisu dobri a ljaga padne na hranu i t d.

Ovaj deo je bitan. O tome pricam.

valjevac
18-09-10, 20:02
http://i52.tinypic.com/24l3i0w.jpg
Prsten je čudo.Ne može da se plati njegova usluga.
U to ime >:({

jovanips
18-09-10, 20:06
jao Valjevac extra, ja se uvek isfrustriram kad vidim tvoju farmu..... >:({ ziveli...

Post je spojen: 1284829862________________________________________ _________
jos koliko je dug ovaj objekat iza kamere, i kolko pileta imas u njemu.... 8)

valjevac
18-09-10, 20:32
http://i54.tinypic.com/2cxvyu8.jpg
Sve je to NIšlija skromno ali je lepo raspoređeno.Izvini na ovom snimku loš je tako to ide
i za tebe jedna tura valjevskog >:({

bojanh66
18-09-10, 20:35
a za cega sluzi taj veliki prsten ?

jovanips
18-09-10, 20:55
auuuuuuuuuuu ja sam opcinjen...SVAKA CAST..................nemam reci...ee bojanh66 ti veliki prsteni sluze za napajanje pilica...... ma >:({ >:({ >:({ evo tri ture.....treba ce....

Post je spojen: 1284832759________________________________________ _________
a nisi mi reko koliko pileta staje u taj hotel....... ^-^ 8)

Piksi
19-09-10, 15:20
moze li neko da mi kaze koliko treba pile da pojede cistog kocentrata da bi doslo do kilaze od 2-3 kg uredjeno?

jovanips
19-09-10, 15:46
pa dosta......zavisi, za 1kg mesa, mu treba 2kg hrane....pa ti racunaj, uzmi u obzir da se prilikom klanja, i dalje obrade gubi 40%, onda od zavrsne mase oduzmi to, i tacno ce da vidis kolko treba da imaju zivi, da bi ocisceni imali 2-3 kila.evo, znaci 4,2kg zivog daje 3kg ociscenog.4,2 x 2kg hrane, to mu dodje konverzija, ispada 8,4kg hrane treba da pojede to pile.....nadam se da sdam ti pojasnio malo... ::namigivanje:: ::namigivanje:: koliko pileta imas >:({

valjevac
19-09-10, 17:29
moze li neko da mi kaze koliko treba pile da pojede cistog kocentrata da bi doslo do kilaze od 2-3 kg uredjeno?

Gruba računica, bez decumala i digitrona kaže ovako:
- tovno pile brojler do 1.kilogram telesne težine pojede od 1,8 do 2 kg. kocetrata,
-do završnog tova računaj još 5 kilograma hrane.Tu moraš da računaš i ono što "ućebaju" - prvih dana - znam da to nije najsretniji izraz i ono što se prospe i t d.
Pozdrav >:({ komšiji

Post je spojen: 1284907724________________________________________ _________

a za cega sluzi taj veliki prsten ?

Bojane , prsten služi za napajanje, pilića,koka, ćurića.Jedan prsten oko 244.jedinki.Pročitaj malo unazad više sam pisao o njemu a akot e još nešti interesuje javi se na p.p. da ne zamaramo ostale.

mladjoni1982
20-09-10, 00:44
pozdrav svima. interesuje me da li neko ima problema sa preteranom vlagom u tovilistu i kako izlazi na kraj sa tim:lol: kao rezultat ovog problema javlja se veliki mortalitet pilica

branko
20-09-10, 01:18
Ventilacija je jako loša, ako ima previše vlage u tovilištu.

Potrebno je da napraviš izvlačenje vazduha iz objekta.

jovanips
20-09-10, 19:19
apsolutno se slazem sa Brankom.sad ja neznam koliko je tvoje toviliste, kao ni to koliko jedinki ti imas u njemu, ali losa ventilacija, moze da bude jedan od uzroka mortaliteta kod piladi.zbog lose ventilacije se povecava i sama vlaznost vazduha, a to pilicima nikako neodgovara.problem sa losom ventilacijom mozes vrlo lako da resis, pravilnim posavljanjem ventilatora unutar objekta, gde ce jedni imati ulogu da izvlace stari vazduh koji je pun amonijaka, dok ce drugi ubacivati svez, odnosno novi vazuh.sad posto nezamo koliko ti je toviliste, nemzemo ni precizno da ti kazemo koliko ventilatora bi resilio problem....poZZz >:D

mladjoni1982
24-09-10, 21:13
toviliste je oko 25m2 i tu je oko 200/220 pilica. koliko bi trebalo tu ventilatora i gde ih postaviti. inace toviliste je dimenzija 6/4 m, malo vise. pozz

jovanips
24-09-10, 22:18
pa nije to mnogo veliko, 2-3 ventilatora bi resila problem, a sad gde, to bez slike nemogu da ti kazem, jedan bi trebao na jednom kraju objekta, a drugi na drugom, paralelno da budu postavljeni...ali najbolje bi ti bilo da pitas Valjevca, on se bavi time, on ce ti reci najbolje......pozzz >:D

Maestro
25-09-10, 20:49
toviliste je oko 25m2 i .................. tu ventilatora i gde ih postaviti. inace toviliste je dim................ vise.

mladjoni, pošto si već neko duže na forumu, bilo bi vreme da nam se predstaviš u: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/

Piksi
30-09-10, 21:10
sta mislite danas sam merio pilice imaju dve nedelje teski 520 grama.mnogo ili malo?

jovanips
30-09-10, 21:12
to je odlicno............bravo :D

zoran sef
05-10-10, 11:53
@ Valjevac.
Zemljak, gde si kupio taj prsten i koliko kosta...

valjevac
05-10-10, 12:16
Poslacu ti poruku na p.p. >:({

jovanips
07-10-10, 16:19
zdravo narode...ostavio sam jedno tovno pile, posto nije bilo bas utovljeno, pustio sam ga sa domacim kokoskama, privklo se na njih, sada zna i da ide, ali jos nezna da jede kukuruz u zrnima, nego ga hranimo sa prekrupom 3 puta dnevno, mene sad interesuje zna li neko da li ce to pile moci da pronese, posto je kokica u pitanju, ono ima 92 dana tacno.pa me interuje da li da ocekujem neko jaje, sa koliko meseci pocinju da nose, i tako to...hvala >:({

sasa1
08-10-10, 18:43
evo primera pilece 1. pileca 2.
kukuruz 24.5kg kukuruz 29kg
soja 16.3kg soja 11.4
suncokret 5.5kg suncuk. 6.4
dkf 1kg dkf 0.9
kreda 0.9 kreda 0.8
prem.pile. 0.5 prem.za pili. 0.5
lizin 0.24 lizin 0.08
metionin 0.7 metionin 0.37
so 0.1 so 0.1
ulje(sojino) 1 ulje 1

mladjoni1982
09-10-10, 09:35
Pozdrav!!! Da li neko moze da mi pomogne oko informacije gde mogu da se nabave jednodnevni pilici ali od proverenog jata. Znaci da je kvalitet 100 % zagarantovan. Ja sam iz okoline Beograda, pa ako neko zna gde se mogu nabaviti neka javi.

CAR
10-10-10, 00:30
Kod nas to veterinarske stanice nabavljaju samo po zelji kupaca nebitno koji je mijesec u pitanju neznam zasto je to kod vas problem toliki.

valjevac
10-10-10, 08:58
Pozdrav!!! Da li neko moze da mi pomogne oko informacije gde mogu da se nabave jednodnevni pilici ali od proverenog jata. Znaci da je kvalitet 100 % zagarantovan. Ja sam iz okoline Beograda, pa ako neko zna gde se mogu nabaviti neka javi.

Kod nas to veterinarske stanice nabavljaju samo po zelji kupaca nebitno koji je mijesec u pitanju neznam zasto je to kod vas problem toliki.

mladjoni1
Da neko garantuje 100% kvalitet u današnje vreme bilo čega je utopija svaka čast pojedincima ali ih je malo.To niko ne može pa čak ni inkubatorista
CAR
Ima toga kod nas koliko hoćeš Care.Manje količine idu preko veterinarskih stanica i apoteka a veće količine i ozbiljni proizvođači to ugovaraju direktno sa inkubatorskim stanicama.

CAR
10-10-10, 21:26
U mom kraju je nemoguce direkt od inkubatorskih stanica kupiti jednostavno ti nedaju svak mora ubrati "svoj danak"to je jedna "vrsta mafije" koja se je ogradila i nema sanse prici im ni blizu.Npr.jaja mozes kupiti po cijeni izlezenog pileta i sta sad jel se sta isplati,jednostavna racunica neisplati se ":":{.pile o.90centi pa tko voli nek izvoli.

valjevac
10-10-10, 21:36
Poslednju turu pilića brojlera pre 24 dana sam kupio direktno od inkubatoriste i to me koštalo 32,oo dinara po piletu.Koliko je to centi ne znam ima ovih mlađih pa će to da izračunaju.
A apoteke uzimaju svoj danak tako da uvek uzmu - zarade više od proizvođača.

CAR
10-10-10, 21:41
Pa to je upola manje nego kod nas.Nesikiraj se znam koliko je dinar=euro >:({.

valjevac
10-10-10, 21:48
Ok Care ne sekiram se ja.Otkada sam u trećem dobu nema više sekiracije.Tura za tebe >:({ >:({

W.S.C.
10-10-10, 22:01
Jedva chekam da dodjem u trece doba,da budem opushten nachisto :lol:

CAR
10-10-10, 22:32
Neka mene ovakoga dok mogu ici u selo na kafu a zena pizdi to je dobro kad mi bude vikala ajde sto neizlazis nidje onda sam najebao :D.

valjevac
10-10-10, 23:47
Pozdravljam ja Ljuboviju a pozdravu se pridruzuje covek iz Frankurta koji je trenutno na skajpu a >:({kome je pupak ostao u Ljuboviji. >:({

sasa1
25-10-10, 16:51
danas zaklao 60kom.starost-40dana.pojeli 6,8kg(farm komerc granule)po piletu.prosek 2,62kg.ja sam zadovoljan.

bojanh66
04-11-10, 21:37
Upravo su mi pilici veceras pojeli svu koncentrovanu hranu,pa sam im samleo oko 30kg obicnog kukuruza da im se meso procisti od hemije,da ne bi kasnije smrdilo,nema sanse da se jede,probao sam.

Nego,koliko ih trebam hraniti sa cistim kukuruzom da se prociste,jel dovoljno 2 dana ?

Recimo sutra i prekosutra ih hranim,pa onda na klanje...valjda bi trebalo da se prociste do tada,ali zanima me sta iskusniji ljudi kazu,da ne bih dosao u situaciju da se ne prociste dovoljno,pa da im se oseti meso na smrad hemije.

branko
04-11-10, 21:48
Trebalo bi da ih hraniš bar pet dana da bi ih "pročistio". Moj savet je da im u prekrupu ubaciš 10% sojine sačme, ili sojinog griza, da ne bi kalirali.

bojanh66
04-11-10, 22:11
Imam sojine pogace,pa cu nju ubaciti.
Sad su vec dosta veliki,imaju oko 4.5kg pa jedu kao blesavi ":":{
Ima da mi pojedu sad i kukuruz i pogacu u vrednosti od sigurno 1500-2000 din,eto neplaniranog troska,ali sta sad.
Ja mislio bice dovoljno malo kukuruza dan-dva da se prociste,ali sam se zeznuo.
U svakom slucaju,hvala na pomoci,napravicu im tako i nadam se da nece kalirati.
A sutra cu bas zaklati jedno pile da vidim jel im se "oseti" meso na hemiju.

jovanips
04-11-10, 22:34
bojane najmanje 7 dana, ako cemo iskreno.....sve ispod toga je malo, moj otac je prof.na poljo.fakultetu, i svakodnevno slusam price o tome, znaci optimalno je 7-10dana, ja ih cistim 10 dana, i to ne samo sa kukuruzom , nego im mesem kukuruz sa psenicom, mekinjama, dodajem barene koprive, i deteline, e to je pravo prociscavanje, i tada nekaliraju, a kad je kukuruz sam, onda ga mnogoo slabo jedu, i dosta gube,obavezno posoli kukuruz, nista bez toga, na tvojih 30kg, stavi oko pola kila soli obavezno, da bi bolje jeli, i nemoj da koljes sutra pile da vidis dal se procistilo 100000000% nije, i smrdece ti meso, i za dzabe ces ga baciti, i eto ti trosak plus, ja im zbog troskova oko ciscenja, uskratim neko dzakce koncentrata i dodjem na isto.... ::namigivanje:: pozzz kolo su ti stari pilici, koji konc.su jeli 8)

bojanh66
05-11-10, 15:26
Stari su oko 60-65 dana.
Napravio sam im vec 50kg hrane za ciscenje po Brankovom savetu (45kg kukuruz + 5kg sojine pogace).
Valjda nece kalirati nimalo ^-^

Inace,pravim sam hranu po recepturi jednog prijatelja i pokazala se vise nego odlicna,a evo i da objasnim zasto.

Ukupno su pojeli 100kg keca + 200kg dvojke u ovoj turi.
Trojku nisam pravio ovaj put,jer me novcano izadje skoro isto kao i dvojka,pa sam zato i ukinuo da malo experimentisem.
Pre sam pravio 100+100+100 i tih zadnjih 100kg je bila trojka koja ih procisti i cak i malcice napreduju.

Ovaj put sam napravio kao sto rekoh 100+200+0 i napredovali su super.

Vecina ima oko 4kg,a ima i desetak primeraka od 4.5kg.

A trebali bi da imaju oko 3.5-3.7kg ako cemo po pravilima matematike.
300kg hrane podeljeno sa 40 komada je 7.5kg hrane po piletu.
A od 7.5kg hrane pile treba da napreduje do 3.7 u proseku.

Dakle velika vecina je otisla iznad proseka,ali ima i onih od 3-3.5kg mali broj.

Eto,to je to.

Sledeci put cu se bolje pripremiti za prociscavanje,mozda im cak i napravim 50kg te moje trojke,znam da provereno od nje ne smrdi meso jer sam tako radio prosli put.

Sorry na malo duzem postu,volim da detaljno odgovorim :)

bojanh66
11-11-10, 09:54
Rekao mi tata da ne smem pilicima davati ovaj novi obrani kukuruz sa njive koji ima vlagu oko 20-22% jer ce se pilicima upaliti grlo ^-^
Vec da smem samo kukuruz koji ima od 15% pa nanize.
Pa da proverim sa vama iskusnijim ljudima,jel to istina ^-^

Maestro
11-11-10, 13:44
Rekao mi tata da ne smem pilicima davati .............kukuruz ............vlagu oko 20-22% jer ce se pilicima upaliti grlo ^-^......................kukuruz koji ima od 15% pa nanize.
Pa da proverim sa vama iskusnijim ljudima,j el to istina ^-^

Tako je Bojane, stariji će se setiti naših predaka, u vremenima kada je stari kukuruz bio potrošen, koji su sušili novoubrani kukuruz u plehovima po 10-tak klipova (pećnice "Smederavaca") i tek onda krunili i davali živini. Prema tome, što suvlji kukuruz to bolje za živinu !!!

bojanh66
11-11-10, 14:41
Hvala na potvrdjenoj informaciji.
Da mi cale nije rekao,sad bih vec upropastio male pilice.

jovanips
11-11-10, 14:47
a ti bojane jel uzimas i sada novu turu pilica, pa sta radis sa tolikim pilicima, jel ih prodajes, kako ces oko grejanja, idu hladni dani, jesi li poklao one stare.....pozzz >:D

bojanh66
11-11-10, 15:51
Ma to za sebe hranim,jedem pilice ko blesav,1 pile pojedem za 1 ili 1 i po dan :)
Krilca i vrat odsecem i dam mojima,a ja jedem batak,karabatak (zabatak) i belo meso.

Koljem moje u subotu,a nove jednodnevne uzimam u ponedeljak,taman da preko vikenda im sredim totalno prostor.

Pa ide sad zima,ali izguracu nekako s njima,nisam ih jos nikad drzao preko zime,ali mi u podrumu bude neverovatno toplo posto pozatvaram sva vrata i prozore,a njihova balega podize temperaturu u prostoriji.

I onda na kraju jednom dnevno pustim da ventilator izvuce taj smrad,da se malo procisti i to je to.

Tako sam zamislio i tako cu i da isprobam,pa kako bude :)
To sam radio ono kad je pre mesec dana bilo malo hladnije vreme,napolju oko 5C,a kod njih bude oko 20-22C posto imam toplomer,pa ocitam.

jovanips
11-11-10, 18:30
hahaha, pa de ti stane toliko.... >:({ posto ti je podrum topao, onda nece biti problema, mada, jedne god sam ja uzeo u novembar isto, ali je bilo toplo kao sad, i ipak sam morao da ih drzim 5 dana pored sporeta u kuci, da nebi sakrzljali u startu......mada ti vidi.....kako bude...pozzz >:D

vukmanli
14-11-10, 12:10
zdravo pilicari ja sam vuk predstavio sam se u ceficu. interesuje me u vezi grejanja pilicarnika, na nekoj slici tu na forumu sam video plinske boce i gorionici kao u bastama kafica. da li pilicima smeta plin i kako to postaviti, vetriti?

comlov70
18-11-10, 00:36
nesa zr.tovim pilice vec 15god interesuje me necije iskustvo o tovu u kavezima od pocetka do kraja tova

novi peradar
28-11-10, 12:02
Zdravo ja sam novi peradar,

Jedino što nemam nikakvog iskustva sa tim poslom.

Ima li neko ko je uzgajao tovne piliće za ličnu upotrebu.

Maestro
28-11-10, 12:30
Zdravo ja sam novi peradar, Jedino što nemam nikakvog iskustva sa tim poslom.
Ima li neko ko je uzgajao tovne piliće za ličnu upotrebu.

Dobrodošao na naš Forum, bez ljutnje i uvrede, ali me podsećaš na pušača "koji od svog potrebnog pribora za pušenje, ima jedino dobru volju i puši mu se"!!!

Na ovom Forumu ima mnogo takvih koji se bave uzgojem brojlera, ali da bi s tobom komunicirali, treba bar "koliko-toliko da te upoznaju". Za sada, osim toga da si iz Sarajeva, ništa više o tebi ne znamo. Znači:

1. - Predstavljanje domaćinsko kako to dolikuje, klikni na: http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/ vidikako su to drugi uradili, pa onda napiši nešto o sebi, poslu kojim se baviš i tome slično.

2. - Ova tema kao što vidiš ima 24 strane (a ima još podosta otvorenih i dobro popunjenih na temu uzgoja tovnih piilića). Sigurno će biti dosta toga što ćeš videti i novog naučiti listanjem i čitanjem, jer forumaši koji ti mogu adekvatno odgovoriti neće sigurno da se ponavljaju, s obzirom da su o tome već post-ovali?!

Siguran sam da se slažeš da nigde nema sve "sažvakano i na tacni"??!! :D

robins
30-11-10, 22:12
U temi Prikljucci za traktore-Specijalne masine sam opisao peci koje sam video na jednoj farmi u Makedoniji koje su proste za pravljenje a veoma efikasne za grejanje a kao gorivo se koristi otpadno drvo i mleveno granje. Ne bih da se ponavljam ovde a napomena je da se kod tih peci obavezno treba obezbediti prostor oko njih zbog zastite od pozara.

zmaj73
14-02-11, 11:57
pozz pilicari posle pozdrava u cafeu resih da pitam vas malo iskusnije o grejanju objekta za tov pilica.Planiram zidanje objekta pa me zanima koja vrsta grejanja se pokazala najboljom.Dali mozda podno dolazi u obzir ili da ventilatorima uduvavam topao vazduh ili radijatori.Hvala unapred ^-^

robins
14-02-11, 15:32
Podno grejanje nije najbolje resenje zbog prostirke i zbog isparavanja amonijaka iz nje a postoji vise vrsta efikasnog grejanja od kojih su neka vec pomenuta u ovoj i srodnim temama. Najvaznija stvar kod grejanja je da budu isplativo jer dzabe dobro grejanje kad pojede svu zaradu koja je i onako mala. Zbog toga je ekonomska racunica veoma vazna. Objekti se mogu grejati na vise nacina :

** Gasne grejalice (Siere -sesiri ili gasni topovi ) su veoma dobre jer imaju termostate a gorivo im je gas a problem kod njega je sto stalno poskupljuje.

** Topovi na euro dizel kojih ima od 10kW pa do 70kW izuzetno brzo i efikasno greju a potrosnja eurodizela je na primer za 40kW oko 5 litra na sat.

** Elektro grejalice - kaloliferi rade na el. struju i imaju obicno po 3 grejaca iza kojih je jak ventilator. Uglavnom su trofazni i imaju razlicite rezime rada uz regulaciju termostatom.

** Grejanje na drva ili ugalj u velikim pecima koje mogu biti fabricke ili po sistemu uradi sam a o kojima smo vec pricali.

** Centralno grejanje sa kotlom na cvrsto gorivo i sistemom radijatora ili kalolifera koji su po objektu. Postoje i varijante radijatora sa ventilatorima a umest radijatora se mogu koristiti i stati hladnjaci od kamionskih motora.

Od svih pomenutih vrsta poslednje dve su najjeftinije ali zahtevaju najvise rada oko grejanja.

valjevac
14-02-11, 15:41
Ja sam pristalica gasnog grejanja - Siere -mada je činjenica kao što je Robins veća napomenuo da plin veoma često poskupljuje.Ova vrsta grejanja je efikasna, relativno brzo se dostiže i lako održava trražena temperatura.Problem je i u kvalitetu plina.Kovčku sieru treba održavati, pre starta kompresor i u toku eksploatacije skidanje prašine sa šešira, da ne bi sagorevala.Ima jedan štos a to je da u boci uvek ostaje jedna količina plina, i to onog da kažem otpada, pa ako kod nekoga menjate bocu dešava vam se da se jedna količina plaća više puta.Ako je vi menjate prazna za punu taj štos je moguć a ako vi punite na benzinskim pumpama onda nema problema.Koliko litara toliko novca.Tante za bum.

zmaj73
19-02-11, 21:58
Slazem se da jedino jeftivno grejanje isplativo jer cene varijraju i ogreva i pilica.Zato sam nedavno video slavnu bubanjaru preradenu kao pec za centralno samo jos moram otici kod coveka da skinem punu semu jer mislim da je to zasad naj isplativije.Hvala za savete jer onda odbacujemo podno i idem na varijantu radijatora +bubnjara pacu se javiti sa rezultatom POZZZZ

brankovrdnik
24-02-11, 20:38
Administratore, izvini , prebaci ovu temu gde misliš da joj je mesto.
Zadnju turu sam uzeo 30.12, a klanje je bilo sad 21.02.Piliće uzimam u jednoj poljoapoteci, iz Šida su, a nemam pojma koji je hibrid.Moj burazer verovali ili ne je uzeo piliće 01.12, a klao je 23.01 nije bilo ispod 3kg očišćeni.Istu sam recepturu primenio, ali sam pogrešio zbog mnogo pilića na malo prostora.
Moju prvu turu sam hranio gotovim koncentratom i ubila me cena utroška, na 105 pilića sam imao zaradu nekih 10.000 din, a bili su teški u proseku 2,1 kg očišćeni.Burazer razbija sa njegovim, rastu ko ludi, a da budem iskren nije im tako toplo u prostoriji.

SAMA
25-02-11, 11:19
Ja licno razmisljam o obnovljivim izvorima.Konkretno PELET.Moze da se automatizuje,ne mora stalno da se lozi tj dezura,a orjentaciono je duplo jeftinije od gasa koji pride treba da poskupi.
Pogledajte sajtove PELET ima ih dosta.Moze cak da se peletrira i nus proizvod tj. djubre.

Duško58
25-02-11, 17:25
@ brankovrnik
Branko zamolio bih te da mi jos samo kazes koji je bio premiks i ko ga proizvodi. Vic je najverovatnije u premiksu, a mozda i hibridu pilica. Ja sam isto ove zime tovio, a imam i sada u tovu i prosek ociscenog pileta je bio 2,3 kg. Utrosak hrane 8kg po komadu. >:({

robins
25-02-11, 17:42
Mada smo vec pisali o tome al' nije na odmet da ga ponovimo. Kad je hrana skupa kao sad najvaznija stvar u tovu je konverzija hrane odnosno koliko hrane je potrebno za kilogram prirasta. Treba je svesti na najbolji odnos od oko 2kg hrane za kg zive vage a to je ostvarivo ako se sprece svi gubici na hranilicama, rastur po objektu i naravno obezbede dobri uslovi. Najskuplje grejanjje je grejanje hranom jer kad je hladno onda je konverzija mnogo losija nego u objektima sa dobrim uslovima. U zivinarstvu i kad je dobra i kad je losa tura nikad nije kriv samo jedan faktor vec uvek vise faktora. Glavni faktori koji uticu na tov su hibrid pilica, transport pilica do objekta, kvalitet hrane, kvalitet i temperatura vode, dezinfekcija objekta, unosenje virusa i bakterija spolja, temperatura u objektu, kvalitet prostirke, temperaturni udari i sl. Kad se sve slozi onda se moze ocekivati zarada a kad se zakaze na par faktora ode i zarada.

Duško58
25-02-11, 18:11
@ robins
Hvala prijatelju na pravim savetima, hteo sam samo da vidim sa Brankom posto je i on sa gotovom smesom imao dosta losije rezultate nego sa samopravljenom. Inace 12 god. se bavim tovom ( na manje) pilica i curica. Posto je zabranjena reklama pogledaj moj mejl pa ces videti sto me interesuje koji je premiks i ko je proizvodjac. >:({ >:D

brankovrdnik
25-02-11, 20:09
Ma ljudi, za koji dan će mi stari doći iz sela pa ću vam poslati našu recepturu.
Moj burazer ima sklepane uslove kao i ja , drži piliće u štali od nekih 16m2 , uhrani u turi oko 100kom, i za mesec i 23-24 dana kada kolje malo koje mu je ispod 3kg.Nema nikakvo grejanje, drži piliće do jedno 4 nedelje u manjoj prostoriji, grejanje je sa kvočkama, a onda ih prebaci u štalu.Ja se nadam da će ova moja tura od 80kom koju sam uzeo 10.02 biti mnogo bolja, pa ću rezultate nakon klanja oko 30.mart javiti.
Duško, javljam za premix ujutru kad se čujem za starim.

Beca
27-02-11, 11:40
TATATMAMAMAMAJTGYYH KREK J,MK K,,RE, ,LE,LELDLQLRKRQ ,,E,DW ,.WER, .DQ,DDWD ,WE DQ.EDQ eq e q,eq eq,e qwemdqmfdkwefuw3ruewfxd mq w eqedw3tuaq dsetferyh trfeastg fsdhg gredyge ftrd htrdhrhbhhe gsrdgesrgae frsagfrasdfv grgawgw ewfwegf gfrwf wae E rQ Rq egfwg tr k8lgrmhmkfhb mf,m tkgln hg,g,;l;

robins
27-02-11, 11:54
Ajd' prevedi ovo :D :D >:D

Post je spojen: 1298800496________________________________________ _________
Ovo mora da je neka decja poruka >:D

Karalic
27-02-11, 12:18
Bravo za poruku,Beco :D :lol:
A onaj (ili ona) KO je pisao ovu poruku , neka je ziv (ziva) sto godina. >:({ ::svaka cast:: >:D

Maestro
27-02-11, 13:10
TATATMAMAMAMAJTGYYH KREK J,.........................

Beco,
skloni decu od kompjutera !!!

babara
03-03-11, 23:04
moram da prokomentarisem, kada su tovni pilici u pitanju. Iskljucivo koristim gotovu hranu za tov od 55 do 60 dana i prosek ociscenih je 2,8 do 2,9 kg. za dobar tov je najpotrebniji cist vazduh ako im date vazduha tj. napravite dobru ventilaciju imacete uspeha. Tokom tova pojedu do 7 kg. hrane. Dugo godina drzim po manje turnuse 100 kom, obavezna je dezinfekcija i to sa rastvorom sode.

robins
04-03-11, 00:28
Pa zbog toga na Zlatiboru imaju utovljene pilice od po 7kg. :D

Beca
04-03-11, 18:16
Da, izvinjavam se, petogodišnja ćerka je iznosila svoje utiske o forumu dok sam bio na poslu....Hvala Karaliću na željama ! >:D

Nego, danas mi stiglo 96 pilića, stavio sam ih u drveni sanduk u prostoriju koja se greje , dve sijalice od 75W i merio temp. oko 30 C unutra, jedu i vrlo su zivahni, ali kako im spustim pojilicu iskvase se skroz, probao sa većom, manjom, pokušao da smanjim otvore, ali ne pomaže ... ovo do sad mi se nije dešavalo, ne znam šta da radim .... ^-^

Duško58
04-03-11, 18:33
@ Beca
Sigurno su bili jako zedni. Probaj pojilicu sa rupama, ona na koju se navrce plasticna flasa. >:({

Beca
04-03-11, 18:49
Hvala Duško,ipak su oni krugovi zakon koje ima Valjevac, evo sad su se smirili malo i već se suše. A bio je užas kaže žena ,pošto sam bio na poslu, prvo su im žena i majka stavili okrugle pojilice i ubacivali okolo štipaljke, zatim su ih izvadile i stavile ove sa flašama ,a kada sam došao kući pokušao sam da prelepim otvore selotejpom ...Ali sad se situacija smiruje.
Evo našta su ličili
http://i53.tinypic.com/2a7y6aa.jpg

Karalic
04-03-11, 19:22
Sklanjaj novinu pod hitno! Potparice samo jos vise. I ako nemas nista , onda imas sigurno malo slame, prostri im..Slama ce ih mnogo pre osusiti, a i ugrejati. Malo slame , ako mozes malo je usitni, pa prostri. >:({

valjevac
04-03-11, 20:10
Beca

Koliko sam ja mogao da vidim - možda se varam - ali nisu oni vlažni samo zbog posudue iz koje piju vodu.
Voda i hrana treba da bude u visini njihovih grudi iz više razloga da ne nabrajam i ne pametujem.Ispod ove boce sa vodom stavi podlošku od drveta - dasku i uvek pratiš njihov rast i visinu posude za hranu i vodu.Ako je posuda za vodu i hranu niska, bez obzira da vrstu hranilice ili pojilice, kada pile uzme hranu u usta i krene prema vodi - deo hrane iz usta ostane u vodi.Voda u kojoj je ostao deo hrane za kratko vreme nije poželjna dalje za upotrebu.

Duško58
05-03-11, 23:00
@ SAMA
Hvala druze na dobronamernom savetu, i u pravu si. Tri boksa su u jednom objektu i tu su pilici od dve, cetiri, sest pa navise nedelja do devete. Jednodnevni pilici su u posebnoj prostoriji do starosti dve nedelje. Ova tri boksa nisu po velicini jednaka pa kako najveci ispraznim (pokoljem) tako sledece prebacujem. Prebacio sam se ovde posto u onoj temi odlazimo u of. >:({
@ valjevac
Druze ispraznicemo gajbu kada se vidimo.

SAMA
05-03-11, 23:41
Ja sam prosao varijantu dve generacije po 100 komada pod jednim krovom HVALA BOGU bez posledica.
Zaradio pa napravio,lako je sad pametovati.
Meni su isto pricali.Imas svu podrsku,al cim zaradis nemoj da >:({ vec stvori sebi uslove da mirno spavas.
Inace kad smo kod toga ti i @valjevac nazdravljate,pa volim i ja >:({
ZIVI BILI

Duško58
06-03-11, 17:02
@ valjevac
Druze poklano 59-ti dan,uredjeno, razmereno i rezultat 2,460 kg prosek. Kada bude toplije vreme bice jos bolji rezultati. Zadovoljan sam i tura od mene. >:({
P.S.
Kada budemo onu gajbu praznili zovemo i SAMA u drustvo. >:D

valjevac
06-03-11, 18:18
Dogovoreno.Ja sada imam brojlere ali stari celih 11 dana hubard f-15.Kostao me plin dosta.Bice bolje drugi put

SAMA
06-03-11, 19:33
Ja sam taman izmedju vas dvojice mozemo se naci kod mene. >:({
Mogli smo otvoriti novu temu o >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ >:({ ovu smo skroz fulili.

robins
07-03-11, 14:54
@ Valjevac gde i od koga nabavljas F15 jer u Srbiji ga ima samo u Chik promu, Topoli, Agrozivu i kod nas. Agroziv nema prodaju na malo a od nas uzima firma Pile Bro i nosi po nekim mestima u okolini Valjeva pa reko dal im nisam bio babica. >:({

valjevac
07-03-11, 21:15
Ogovoriću ti na p.p. .......................... znaš zbog čega. >:({

Ovako su izgledali prvi dan
http://i53.tinypic.com/wv1p8w.jpg

SAMA
07-03-11, 21:43
Nemas vise one piramide po coskovima.

valjevac
07-03-11, 21:51
Prvi dan bile vlažne pa išle na prinudnom sušenje.Sada su u opticaju.......................... >:({

robins
07-03-11, 21:59
Ova slika je primer za dobro spremljen objekat i uslove u njemu. Kad se ovako pocne tov mora da bude dobar. >:({
Sto se tice F15 on ima karakteristicne crne tackice po paperju i ovde se vide na par komada a ove tacne su odlicne za prvih nekoliko dana. Ja sam ih koristio prosle godine za odgoj roditeljskog jata od prvog dana ali nisam nasao ove prave sa ispupcenjima protiv klizanja nego sam kupio 100 takvih posluzavnika-ancera sa znakom koka kole koji su bili glatki i klizava al im je cena bila niska. Ceo dan sam grebao sa celicnom cetkom na busilici i sav sam bio crven ko deda Mraz.

SAMA
07-03-11, 22:03
Ja imam te iste tacnice.Covek je iz Nove Pazove,ali je radionicu preselio u Vojku.Mogu ti se raspitati za telefon ili adresu.

valjevac
07-03-11, 23:11
Ako nekoga interesuju tacne tu sam javite ser na p.p. ja sam ih uzeo baš iz razloga koje je naveo Robins, izuzetnosu se pokazale kod ćurića ali samo prvih dana.Ja ih i kod brojlera koristim samo prva dva tri dana.A ove plastične hranilice koje su na fotografiji prazne imaju ove krugove bele boje kojima se reguliše protok hrane tako da nema prosipanja.Dobar štos.Jedva sam ih pronašao - ušteda na hrani.

MilanM
07-03-11, 23:42
Pa ako ne moze da se nadje plastika za hranilice moze da se napravi od kartona, neki stari kalendar i zalepi trakom koju limari koriste da oblepe stakala i delove koje ne boje :) ako se gleda na estetici ili moze neka druga traka bitno da ne mogu da probuse.

Duško58
09-03-11, 23:49
Hranilice sa slike su "hranilice sa obrucevima" mislim da su ove 11 kg a imaju i vece. Jedan obruc sluzi za regulaciju protoka hrane , a drugi da ne prosipaju hranu iz hranilice. Cena ovih od 11 kg je 300,0 din. u radnji kod mene, i imam jos par komada ali mogu da se nabave ovde nije problem. >:({

prezalj
10-03-11, 19:06
Danas sam uzeo 40 jednodnevnih pilica po ceni od 40 din/kom,stavio u kutiju,kvocka od 250w ih greje,dole je suska.Dali su mi "Zivomicin","Elavitol" i neku bocicu sa crvenom tecnoscu,daje se sve zajedno 7 dana u 3 litra vode po kasicica Zivomicina i Elavitola,a jedna supena kasina te crvene tecnosti.Uzeo sam "Jabuka" koncentrat po njihovoj preporuci.
Dajte neki savet ako mislite da bi nesto trebalo drugacije.
Inace ovo mi je prvi put da sam uzeo jednodnevne pilice

Duško58
10-03-11, 19:26
@ prezalj
Ako kutija nije velika infra sijalica je mozda jaka, ako beze po krajevima kutije znaci da im je toplo i stavi obicnu sij. od 150 w Samo im u vodu daj zivimicin sa antibiotikom prvih par dana a kasnije zivimicin tovni. U slucaju neke ne dao Bog bolesti obrati se veterinaru. Elavitol i tu crvenu tecnost su Ti prodali da povecaju promet, ta tecnost se daje samo u slucaju proliva i niko sem veterinara ne sme da je preporuci. Ako stavis obicnu sijalicu kutiju pokri sa nekim platnom ali tako da ima svezeg vazduha. >:({

prezalj
10-03-11, 19:42
@Dusko58
Kutija nije bas mala nekih 100cm x 60cm i oko sijalice imam lim da ne rasipa toplotu,jos da kazem da sam kutiju pokrio kartonom i ostavio nekih 20x20 cm otvor.Znaci da im dajem samo Zivomicin,poslusacu savet.
Kod mene ima koncentrat "Jabuka" i "100%",pa me zanima koji bi ti izabrao?
Hvala na savetima ::svaka cast::

jovanips
10-03-11, 20:03
Pozdrav svima.evo i ja da se ukljucim,posle duzeg vremena... 100% koncentrat je zakon, ja koristim taj, i koristicu ga... da sam na tvom mestu uzeo bi njega...Jabuka i nije nesto bas....dobra je ona, al je ovaj drugi bolji... >:D

prezalj
10-03-11, 20:12
Da li mogu da pustim da pojedu ovaj dzak Jabuje pa da posle promenim i da nastavim da hranim sa 100% ili da odmah da kupim 100% pa da ga pomesam sa Jabukom?

jovanips
10-03-11, 20:19
znas kako, u principu nije pozeljno to menjanje hrane te od jednog pa od drugog proizvodjaca... posto si ti danas uzeo pilice, i poenta je da oni od svog prvog dana jedu kvalitetnu hranu, e sad njih 40 to bi pojeli za jedno 7-10dana...otpilike, nzm sta da ti kazem, ja bih uraio sledece, kupio bih 100%, i davao od sutra, a ovu jedinicu od jabuke, bih ostavio, pa bi ima tamo pri kraju tova, pomesao sa jedno 10tak kila prekrupe.. 2 kila mekinja, 5 kila psenice.i tako poceo prociscavanje pilica...da bi kad to pojedu davao sam cistu prekrupu...jer nevalja naglo ukinuti koncentrat, i preci na kukuruz, kaliraju dosta, dobiju proliv....3jku uopste nemoj da kupujes..ovo ti 3jka....neisplati se...PoZZ >:({

robins
10-03-11, 21:27
Izbegavajte davanje antibiotika od prvog dana jer pilicima uniste crevnu floru a lose uticu i na zastitu koju su nasledili od koka. Antibiotici se daju samo u slucaju nekog problema. Zivimicin je oksitrtraciklin sa vitaminima pa i ne spada u jake antibiotike a mnogo lose je kad ljudi od prvog dana pocnu pilicima da daju jake antibiotike kao enrofloksacin. Kad im se poremeti crevna flora dolazi do raslojavanja i zbog toga treba izbegavati antibiotike bar prvih 5 dana. Elavitol su samo vitamini a crvena tecnost je sredstvo koje se daje samo kod jakog proliva. Od svega toga ima smisla davati samo elavitol a problem je sto prodavci pilica uvale kupcima i gomilu kesica uz preporuku da se daje a sve zbog neke zarade na tim kesicama. Po pravilu to smeju da daju samo veterinari a i oni ponekad razmisljaju kao i ovi prodavci.

Post je spojen: 1299785484________________________________________ _________
Naravno da se ne preporucuje zamena koncentrata a jedinica ima u sebi kokcidiostatika i nikako se ne sme davati na kraju tova. Najbolje je neka ti pojedu taj dzak Jabuke pa ako nisi zadovoljankako napreduju onda menjaj a ako dobro napreduju teraj sa Jabukom i dalje. Pri kupovini koncentrata obratite paznju na datum proizvodnje i da se slucajno nije ugrudvao unutra jer to znaci da je dugo stajao ili je bio u losim uslovima.

prezalj
10-03-11, 21:38
Hvala vam na savetima,covek se uci dok je ziv. :D

Duško58
10-03-11, 22:20
@ prezalj
Nemoj da menjas koncentrat, i jabuku hvale u mom kraju samo neka imaju dovoljno vode i hrane i da im nije pretoplo ili hladno a ni slucajno mokro. Pa nije pilice othraniti doktorat, malo brige i paznje i sve ce biti u redu. >:({

jovanips
10-03-11, 22:41
slazem se sa Robinsonom,ali imam samo jednu malu sugestiju...ako on ceka da oni pojedu ceo dzak jabuke, znaci neki 10tak dana, da bi video dali pilici napreduju ili ne...mislim,da je to suludo, jer ako se oni u startu uniste,posle je dzaba, i zlatan koncentrat da im da..steta je nepopravljiva...ja sam konkretno imao JAKO losa iskustva sa Jabukom, a i poznajem vise takvih slucajeva, i Agro-mil , se pokazao jako lose... >:D

valjevac
10-03-11, 22:53
Pitanje kvaliteta hrane je komplikovano.Hrana je uvek rebus.Moje dosadašnje iskustvo kaže da svako od proizvođača hrane poseduje tehnologiju koja garantuje kvalitet, ali često komponente nisu u kvalitetu.Konkretno ja sam u nekom periodu imao problem sa hranom 100%, bilo je to u nekom trenutku, kada im je kukuruz bio buđav zbog većeg procenta vlažnosti nego je dozvoljeno.Smatram da je jako diskutabilno nekome preporučiti proizvođača hrane obzirom da je kvalitet promenljiv.Teorijski i praktično je moguće da u jednoj vreći ne bude kvalitet hrane isti.
Zamislite mešaonu koja napuni pola vreće a sledeća tura u toj mešaoni dopuni vreću.
Sada kada bi me neko pitao koja je hrana dobra ne bih smeo da se izjasnim a u opticaju je bila od "Inberga", "Jabuke", "100%", "Komponente", "7.juli Debrc", "Proteinka" i da dalje ne nabrajam.
Zato treba biti prusitan u farmi uočavati, gledati potgrtošnju hrane, vode, meriti piliće ......

prezalj
11-03-11, 20:17
@Dusko58
Izgleda da si bio u pravu sto se tice kvocke od 250w,zamenio sam je obicnom sijalicom od 100w,jer su jutros pilici bili u cosku kutije,pa cu videti sutra kakvo ce biti stanje.
Nastavicu da ih hranim"Jabukom",pa ako ne budem bio zadovoljan sledeca tura bice hranjena sa "100%" koncentratom.
Inace imaju dovoljno hrane,vodu im menjam svakoga dana i u nju dodajem "Zivomicin" i "Elavitol",onu crvenu tecnost sam izbacio.Dodajem im i pomalo suske i zasada je sve u redu.
Pilice sam uzeo za svoje potrebe,tako da ako budu imali vise od 2kg ocisceni kada budu stigli,ja cu biti zadovoljan.

Duško58
11-03-11, 20:24
@ prezalj
Vodu koju ces davati pilicima uvek pripremi ranije i neka stoji u prostoriji u kojoj su pilici. >:({

prezalj
12-03-11, 21:13
Danas nasao dva uginula pileta,a ujutro bice verovatno jos jedno.
To sam u neku ruku i ocekivao jer je jedno bilo isuvise sitno,a drugo je imalo proliv jer je trtica bila katastrofa,i jos jedno je takvo isto.
Ostali su za sada veseli,zivahni i ne primecujem nista neobicno.

Duško58
12-03-11, 22:41
@ prezalj
Neka to bude sva steta. >:({

robins
14-03-11, 23:56
Evo jos nekoliko slicica na sta treba obratiti paznju kod malih pilica.

http://thumbnails41.imagebam.com/12359/f423dc123582186.jpg (http://www.imagebam.com/image/f423dc123582186) http://thumbnails35.imagebam.com/12359/3aed81123582196.jpg (http://www.imagebam.com/image/3aed81123582196) http://thumbnails37.imagebam.com/12359/aab463123582201.jpg (http://www.imagebam.com/image/aab463123582201) http://thumbnails39.imagebam.com/12359/8788fa123582212.jpg (http://www.imagebam.com/image/8788fa123582212) http://thumbnails29.imagebam.com/12359/1bf667123582222.jpg (http://www.imagebam.com/image/1bf667123582222)

Post je spojen: 1300140190________________________________________ _________
Jos jedna korisna prezentacija

http://www.2shared.com/document/_QENX3h8/problematika_tova_brojlera.html

tomo555
16-03-11, 00:47
inače držim piliće već godinama,što za svoje potrebe,što malo za prodati..imam turu sad,stari su 4 tjedna i na vagi se kreću oko 1600 g,što je o.k.Ali su mi malo čudni što se tiće ponašanja..orozi skaču,divljaju,lete..nikad do sad nisam imao takvih problema...kad ih hranim ili ja ili žena napadaju ko ludi...ima li netko kakvu ideju u čemu je problem....

Duško58
16-03-11, 21:54
@ tomo555
Mozda im je sada kada su malo porasli tesno pa traze vise prostora. >:({

tomo555
16-03-11, 23:00
ma imaju prostora i previše...ma valjda takvo leglo...al neka još malo ću ih izdržati pa pod nož,a iduća tura mi stiže 24. ali od drugog dobavljača... >:({

SAMA
16-03-11, 23:10
Ja sam fasovo sa tim letacima,bilo je do legla.Razlika je samo sto su moji leteli i ceprkali,a bili sitniji.Tvoji makar imaju lepu kilazu,sto je bitnija stvar.To ti sto ti je samo da su oni zdravi.Ima sredstvo za umirenje,al mislim da nije tako alarmantno,te bolje ih izdrzi jos koji dan pa pod noz.

tomo555
16-03-11, 23:33
Jedva čekam...letit će oni meni u tanjuru... :lol:

valjevac
16-03-11, 23:47
inače držim piliće već godinama,što za svoje potrebe,što malo za prodati..imam turu sad,stari su 4 tjedna i na vagi se kreću oko 1600 g,što je o.k.Ali su mi malo čudni što se tiće ponašanja..orozi skaču,divljaju,lete..nikad do sad nisam imao takvih problema...kad ih hranim ili ja ili žena napadaju ko ludi...ima li netko kakvu ideju u čemu je problem....

Nemoj da te razočaram Tomo ali ja verujem da ti sada gajiš roštiljsko pile.Brojler koji leti ili skače nije brojler.Tako mislim a ne kažem da sam naj.........
Pozdravljam je tebe >:({ >:({

tomo555
17-03-11, 18:43
Danas sam ih opet vagao orozi su 2 kg,kokice nešto lakše....A žena se sjetila i uzela škare i podrezala im krila..za sad su prizemljeni..još 15 dana i pod nož..

prezalj
17-03-11, 20:23
Evo i mojih pilica,stari su sedam dana,i sem ona tri sto su uginula ovih 37 su,hvala Bogu,za sada odlicni.
Danas sam prestao da im dajem"Zivomicin" i "Elavitol".Da li sam dobro postupio ili...?

http://i53.tinypic.com/2dmcw3t.jpg

http://i53.tinypic.com/30u4epw.jpg

http://i55.tinypic.com/29q1it5.jpg

robins
17-03-11, 20:30
Kad vas pilici prilikom hranjenja jure i kljucaju to je uglavnom znak da im nesto nedostaje u hrani. Jedna stvar se lako kontrolise a to je ima li perija po objektu jer ako im je hrana dobra onda po objektu svuda lezi perije a ako im nesto fali onda jedu perije sa poda. Obratite paznju na so koje obavezno treba da ima u hrani jer ako je nema dovoljno onda pilici kljucaju sve a ako je nedostatak veci i duzi moze doci do kanibalizma a to je katastrofa.

Duško58
17-03-11, 21:05
@ prezalj
Lepo izgledaju, pu pu ::namigivanje::. Zivimicin ako je tovni nastavi jos dve nedelje, ako je antibiotik onda prekidaj. Hranilice moraju biti okacene inace ces imati veliki rastur hrane. Probaj da nabavis hranilice kao sto ima valjevac, one sa obrucevima velika je usteda na hrani. >:({

Kiseonik
17-03-11, 22:53
Da li neko moze da mi kaze koliko pilici treba da su teski 35og dana, i koliko treba da budu teski zivi, da bi zaklani bili 2,5 kg? :-)

mladjoni1982
18-03-11, 11:13

Boga mi ako lete ne valja!!! Mozda nije rasa 100%!!

prezalj
18-03-11, 18:59
@Dusko58
Nabavicu ove hranilice sa obrucom,uvideo sam da se rastura hrana.
Interesuje me jos koliko da budu u kutiji,imam prostoriju od nekih 3,5m x 1,8m, visine 1,6m,pa planiram da ih smestim tamo,samo ne znam kada bi bilo najbolje.I da li je za tu prostoriju dovoljna jedna kvocka od 250w,treba li jaca ili slabija.Prostorija je inace tumbas koji se nalazi ispod kosa za kukuruz,koji je okrecen.
Evo i slike,samo sto je ovo slika drugog tumbasa gde su mi svinje,ali je po velicini isti kao ovaj gde hocu da smestim pilice.

http://i52.tinypic.com/2eeyekk.jpg

http://i53.tinypic.com/105p45y.jpg

Duško58
18-03-11, 22:10
@ prezalj
Tu prostoriju prvo pregradi drvenim paletama ili necim sl. da bude prostor malo veci od kutije. Pa kako budu rasli tako im povecavaj prostor, samo stavi dobru podlogu a vidim da sa njom ne oskudevas. Kreni sa infra sijalicom pa kada budu veci i dodju jos topliji dani predji na obicnu jacu sijalicu, infra je veliki potrosac. Nije vic samo othraniti pilice nego da to i ne kosta preko svake mere, uostalom ti si sada vec stari uzgajivac pilica. ::namigivanje::

robins
18-03-11, 22:24
Grejno telo ne birajte prema povrsini objekta jer grejanje objekta zavisi od mnogo faktora. Zlatno pravilo je da temperatura u visini glava pilica prvih nedelju dana bude bar 32 stepena i da prostirka obavezno bude topla. Ima gore onih slika a i vec sam pisao o problemu sa hladnim nogama jer on dovodi do gomile problema u kasnijem tovu. Od toga da dolazi do velikog raslojavanja, losije konverzije, proliva i sl. Dokle god su im nogice hladne treba pojacavati grejanje. Pisao sam vec da je najbolji test da uzmete malo pile i da naslonite nogice na unutrasnji deo vase ruke iznad dlana ili na vrat i ako osetite da su im nogice hladne znaci da temperatura nije dobra ili je prostirka tanka.

prezalj
18-03-11, 22:43
Podsetio si me @robins na jednu stvar koju sam zaboravio da napisem.Pratio sam vasa uputstva za temperaturu i od prvog dana sam postavio kvocku od 250w iznad pilica.Posle par dana @Dusko58 me je upozorio da im je to mozda prejaka sijalica i da je zamenim obicnom od 100w.
Tih prvih par dana sam napravio da temperatura bude nekih 30 stepeni i misllio sam da je to u redu,medjutim pilici su uvek bili u coskovima kutije,kada sam zamenio sijalicu temperatura je spala na oko 24-25 stepena i pilici su bili rastrkani po kutiji,a proveravao sam i toplotu nogu ovom metodom koju si ti napisao i noge su im tople.Prostirka je suva i svakog dana dodajem po malo suske preko,i to veoma tanak sloj.
Mislim da ova temperatura od 32 stepena ne treba striktno da se postuje,vec treba posmatrati ponasanje pilica i toplotu nogu pa po tome odrediti kolika temperatura treba da bude.
Ovo je samo moje misljenje,i ne znaci da sam u pravu,jer sigurno je da imate mnogo vise iskustva od mene,pa bih voleo da kazete i vi nesto o ovome,jer ipak sam ja pocetnik.

SAMA
18-03-11, 23:27
@robins ti je dobro napisao i to se odnosi na temperaturu u objektu,a ne u kutiji ispod sijalice,koja je jaka,jako blizu i zari.Zato su ti bezali po coskovima.Zamisli da je u nekom letnjem mesecu temperatura 40 stepeni U LADU.Ti ako stanes na sunce prokuvaces zar ne.Tebi je ta kvocka bila sunce.Nadam se da si shvatio sustinu problema.
Kvocka i kad se montira u objektu mora ici na 40_50 cm,nekad stavljam i vislje,inace bi im mozak mrokljucao.

robins
18-03-11, 23:56
Temperatura od 32 stepena je u objektima koji se greju pomocu peci, termogena ili siera a kad su u kutiji i greju se infracrvenom sijalicom tu ima osim grejanja prevodjenjem i grejanje zracenjem kao od Sunca koje je jako pa pilici beze od sijalice.

Najmerodavnija provera grejanja je ponasanje pilica:
- ako su na gomilama ispod grejalica onda je hladno,
- ako su po uglovima i beze od grejalica onda je toplo,
- ako su na gomili ali ne ispod grejalice onda je promaja, a
- ako su ravnomerno rasporedjeni po objektu i leze po prostirci onda je temperatura dobra.

Postavio sam negde ono uputstvo u stripu i u njemu je sve lepo nacrtano.

Evo par slika sa jednog useljenja farme u Kavadarcima u Makedoniji. Useljeno je 50000 pilica u dobro pripremljen objekt sa dobrom prostirkom i temperaturom. Za sam istovar nam je trebalo dva sata a vidi se i kolika je gomila praznih kutija. Tamo gde se vide pilici na gomili to je zbog plasticnih tacni sa hranom. Pojilice su takodje dobro podesena da nema kvasenja.

http://thumbnails39.imagebam.com/12414/913d84124137093.jpg (http://www.imagebam.com/image/913d84124137093) http://thumbnails39.imagebam.com/12414/8c3979124137131.jpg (http://www.imagebam.com/image/8c3979124137131) http://thumbnails8.imagebam.com/12414/81f501124137172.jpg (http://www.imagebam.com/image/81f501124137172) http://thumbnails37.imagebam.com/12414/9149ed124137204.jpg (http://www.imagebam.com/image/9149ed124137204) http://thumbnails26.imagebam.com/12414/eb6043124137269.jpg (http://www.imagebam.com/image/eb6043124137269) http://thumbnails39.imagebam.com/12414/9272bb124137330.jpg (http://www.imagebam.com/image/9272bb124137330) http://thumbnails28.imagebam.com/12414/27e48a124137379.jpg (http://www.imagebam.com/image/27e48a124137379) http://thumbnails32.imagebam.com/12414/84f916124137440.jpg (http://www.imagebam.com/image/84f916124137440) http://thumbnails34.imagebam.com/12414/f1f9b7124137464.jpg (http://www.imagebam.com/image/f1f9b7124137464) http://thumbnails8.imagebam.com/12414/73e3b2124137485.jpg (http://www.imagebam.com/image/73e3b2124137485) http://thumbnails37.imagebam.com/12414/132369124137511.jpg (http://www.imagebam.com/image/132369124137511)

Na kraju je objekat bio bas pun ali ne preko tehnologije i tov je zavrsen uspesno.

http://thumbnails28.imagebam.com/12415/63a3d2124140394.jpg (http://www.imagebam.com/image/63a3d2124140394) http://thumbnails37.imagebam.com/12415/cae8eb124140459.jpg (http://www.imagebam.com/image/cae8eb124140459) http://thumbnails30.imagebam.com/12415/8c3979124140517.jpg (http://www.imagebam.com/image/8c3979124140517) http://thumbnails36.imagebam.com/12415/8025aa124140558.jpg (http://www.imagebam.com/image/8025aa124140558) http://thumbnails32.imagebam.com/12415/6ecd12124140609.jpg (http://www.imagebam.com/image/6ecd12124140609)

prezalj
19-03-11, 19:15
Hvala na odgovorima
@robins
Svaka cast na ovako iscrpnim informacijama,puno toga se od tebe moze nauciti :D

Duško58
20-03-11, 19:45
Juce poklao i rasprodao 33 kom. po 260,0 din. za kg.

robins
20-03-11, 21:33
Trudim se da postavim korisne informacije a kod tova pilica je najvaznije pridrzavati se nekih pravila i onda sigurno bude uspesan.

prezalj
20-03-11, 22:50
@Dusko58
Lepa cena,kod mene su 220 din/kg.

prezalj
27-03-11, 19:29
Premestio sam pilice,pojeli 30 kg "Jabuke",stari su 17 dana.Pregradio sam onu prostoriju na pola i imaju dosta mesta.
Zadovoljan sam za sada kako napreduju.
Planirao sam da im dam da pojedu jos 10kg jedinice,pa posle da predjem na dvojku,samo sto kod mene nema dvojke "Jabukine" nigde,mogu li da uzmem "100%" dopunsku smesu i da pomesam sa kukuruzom i da sa tim da nastavim tov?

http://i56.tinypic.com/313qhww.jpg

http://i54.tinypic.com/2rr13rc.jpg

http://i52.tinypic.com/6sgkk5.jpg

Duško58
27-03-11, 22:00
@ prezalj
Neka jedu jedinicu 30 dana, pa onda predji na dvojku. Mozes i od drugog proizvodjaca, a postoji i varijanta sa superom za pilice 40% proteina pomesan sa prekrupom i premiksom za pilice bez kokcidiostatika. Pazi da ne rasipaju hranu, vidim da ulaze u valovcic i sigurno ima dosta rastura. >:({

robins
27-03-11, 23:13
Vidim da medju njima imas i jednog beloglavog supa . On je isto tovni samo ima drugi dres. >:({

prezalj
28-03-11, 21:33
@Dusko58
Ne,nema rastura,hranilica je tako napravljena da nikada nije hrana do vrha,vec je uvek 2-3 cm ispod donje daske.
@robins
E,da to sam hteo da pitam u vezi ovog sarenog pileta,ono je doslo u kompletu sa ostalima.Mozes li malo da mi pojasnis u vezi njega.Da li treba da ga odvojim i kakva je to vrsta

robins
29-03-11, 18:35
Vec sam negde pisao da se roditeljsko jato dobija nizom ukrstanja da bi se sacuvale najbolje karakteristike a kao osnova jedne grane ukrstanja se koristi custa rasa Plimut Rok koja je crna. Ovo crno pile ce rasti kao i ostali samo sto je boju povuklo na prababu ili pradedu sto je retko ali se desava.

prezalj
29-03-11, 20:34
Hvala na objasnjenju ::svaka cast::

gm
30-03-11, 12:08
нисам још писао у овој теми али сам редован читалац. Набавио сам 105 комада товних пилића јуче и данас су сви на броју да куцнем у дрво. Није ми ово прва тура али сам према вашим постовима увидео да сам имао слабу конверзију хране или је у питању био растур хране. Све у свему трудићу се да ову туру одрадим максимално педантно , што би се рекло по књизи! Е сада проблем ми је у првом реду да побољшам појилице и начин на који пилићи узимају воду. Хоћу да узмем оне капаљке или како се већ зову па ме интересује да ли их неко користи? Колики притисак у цреву мора да буде да би функционисале? Ето толико за прво јављање а надам се да ће ускоро бити и слика!поздрав

dkocic
30-03-11, 23:44
Kapaljke ili poilice se napajaju vodom iz bureta koje je iznad nivoa napajanja oko 1-2 metra prirodnim padom a regulacija u buretu kao u vodokotlicu kad plovak padne otvori ventil. Niple dosta rasturaju vodu i ne popiju pilici svu kolicinu nego ode u kanalicu.

Duško58
02-04-11, 17:46
Danas poklao i prodao 30 pilica po 250,0 din. za kg. Stari 56 dana prosek uredjenog pileta 2,320 kg

robins
02-04-11, 19:32
Razlika ova dva nivoa vode treba da bude do 50cm da bi pritisak na niplama bio dobar i da prostirka bude suva. Sa velikom razlikom dolazi do kvasenja pilica i prostirke.

tomo555
03-04-11, 00:54
Danas poklao i prodao 30 pilica po 250,0 din. za kg. Stari 56 dana prosek uredjenog pileta 2,320 kg

Lijepa kilaža...moji su sad 52 dana a kilaža mi je od 1,600 kg-do 2,500 kg..jako velike razlike u jatu

Duško58
03-04-11, 07:48
@ tomo555
Ispljuj dobavljaca pilica, salim se. I kod mene budu 2-3 sitnija ali ne vise. >:({

valjevac
03-04-11, 09:40
Lijepa kilaža...moji su sad 52 dana a kilaža mi je od 1,600 kg-do 2,500 kg..jako velike razlike u jatu
Tomo tu se nešto ne uklapa.Ta kilaža u toj starosti nešto ne štima.Da nisu roštiljski piliči.Ako su malo više živahni, nemirni, lete, skaču na opremu - onda je to roštiljko pile.A nisu zanemarljivi i ostali uslovi hrana, prostorija, toplota, ventilacija.....

zis
03-04-11, 15:33
Lijepa kilaža...moji su sad 52 dana a kilaža mi je od 1,600 kg-do 2,500 kg..jako velike razlike u jatu To ko da su pismonose. kojim koncetratom hranis? Mala kilaza za taj period.^-^

tomo555
04-04-11, 18:06
ma inače koncentrat o.k. Jato mi je nekako bilo čudno,letjeli su,čokali su se...strava...izgleda da je loš hibrid..

prezalj
04-04-11, 20:24
Danas sam merio pilice i sa 25 dana najmanje ima 800g a jedno od vecih tacno 1kg.Do sada su pojeli 60 kg "Jabuke",jedinice.
Od danas im dajem dopunsku smesu "Jabuka" pomesanu sa 20kg kukuruza.

Duško58
05-04-11, 07:04
@ prezalj
Nemoj zaboraviti 300 gr 1% premixa za pilice bez leka.

bojanh66
06-04-11, 19:55
Koliko dugo mogu pilici da budu u zamrzivacu,a da se ne pokvare ?

Planiram da utovim malo vecu kolicinu i da probam da rasprodam,a u najgorem slucaju,ako ne rasprodam,da ih ostavim za sebe,pa me zato interesuje koliko dugo mogu biti u zamrzivacu bez da se pokvare ?

Duško58
06-04-11, 20:46
@ bojanh66
Pa zaledjeni pilici se nece pokvariti, ali sigurno da posle 4-5 meseci izgube kvalitet i to je onda samo za hraniti pse i macke, ako i oni onda budu hteli to da jedu.

bojanh66
06-04-11, 21:25
To me zanimalo,nakon kog vremenskog perioda pilici vise nisu za upotrebu,a to je znaci 4-5 meseci ?
Hvala.

dkocic
07-04-11, 13:11
@robins. ja sam stavio bure na gredi iznad visina je 2,1 tako do nilple je oko 1,8 metra dali mislis da je to visoko. Ispod imam plasticnu kanalicu i visak vode ide u kantu koje pilici rasipaju, neke niple same kapaju pa mi je rastur vode veci.

robins
07-04-11, 18:52
Razlika u nivoima od niplice do povrsine vode treba da bude oko 50 cm a sa povecavanjem ove razlike nivoa raste pritisak na niplicama. Ako niplice nisu kvalitetne onda dolazi do kapljanja a i ako su dobre kad pile kljunom pritisne niplu zbog veceg pritiska dolazi do prskanja po pilicima i prostirci. Ako hocete suvu prostirku nemojte ici preko ove granice od 50 cm.

bojanh66
11-04-11, 12:12
Da li je potrebno vakcinisati pilice kad se vrsi prodaja privatno na sitno ?
Ili se to radi samo kad se prodaju vece kolicine,pa se ne moze bez te dozvole o vakcinaciji prodati ?

Te pilice koje prodajem konzumiram vec godinu dana,svaki dan,ali nije na odmet pitati ipak pre prodaje.

robins
11-04-11, 16:29
Za prodaju na veliko je obavezno samo uverenje da zivina nema salmonelu a ono se dobija od nekog specijalizovanog veterinarskog instituta koji prvo uzme uzorke na analizu. Nigde nije propisano koja je vakcinacija obavezna a one se i inace vrse samo u velikim turnusima.

NenaNiš
13-04-11, 10:20
>:D Pozdrav svima! Za početak samo da vam se javim, čitam već par dana (kao i svaki dobar đakLkl{{) i dragocena su mi sva vaša iskustva i saveti. Sutra bi trebalo da nam stigne I tura 60 pilića, za naše potrebe (i zamrzivač). Potpuno smo novi i neuki u tom poslu (moja struka više je vezana za ono - od pileta do stola:lol:) tako da se trudim da pročitam sve što su pametniji (i iskusniji) napisali... Planirali smo da ih jedno 2 nedelje držimo u objektu iza kuće - a onda da ih "preselimo" u selo, pa me zanima da li je to izvodljivo i neće li biti šok za piliće ovakva selidba?

NenaNiš
13-04-11, 14:55
Evo mene opet, da "editujem" svoje pitanje (na koje mi doduše niste još odgovorili, ali ima vremenaLkl{{).
Pročitala sam ovu temu dosta pažljivo, ali mislim da nigde nisam videla kolika treba da bude veličina prostora u početku (recimo, prve 2 nedelje), za 60 kom pilića - da bi im bilo dovoljno prostora, a da može efikasno da se zagreje sijalicama? Kasnije sam videla da preporučujete da bude 8-12 (različiti forumaši) pileta na 1 m2. "Privremeni smeštaj" sam rešila ovako (samo se bojim da to nije malo mesta^-^) - Velika kutija (od mašine za suđe) dimenzije 0.8m x 0.6m postavljena na drvenu paletu, a između kutije i palete je sloj debljeg kartona. U kutiji je na dnu onakva vreća kakva se navlači na el.aparate (računam da će se tako lakše održavati) , pa sloj piljevine i na kraju sloj krupnije trine. Planiramo dve sijalice od po 100W. Ima li sve ovo smisla ili da tražimo neko drugo rešenje?

robins
13-04-11, 17:12
Ta kutija je za privremeni smestaj od 2 nedelje sasvim dovoljna a za tov na kraju je gustina od 15 do 18 pileta po kvadratnom metru. To se doduse odnosi na velike objekte sa svom opremom. Moj savet ti je da izbacis tu piljevinu jer je pilici kljucaju posto su radoznali a neke vrste drveta mogu da naprave problem. Na dno preko suske poredjaj listove starih novina i kad se zaprljaju samo ih izbacis i stavis novi sloj. Za temperaturu ti je merodavno ponasanje pilica a o tome smo mnooogo pisali. Ako leze ispod sijalice na gomilama onda im je hladno. Stavi i neki termometar pa gledaj da temperatura u visini glava bude prvih dana bar 32 stepena.

robins
13-04-11, 17:18
Nisam napisao da obratis paznju na temperaturu vode za pice jer je opasno da im dajes hladnu a najbolje je da pored njih drzis balon sa vodom iz kojeg im sipas u pojilice. Na ovom forumu ima toliko informacija o svemu a o tovu pilica narocito tako da ako ga dobro procita i potpuni laik moze da odradi tov dobro. Samo citajte postove i ako se primenjuju saveti koji su ovde izneti problema sigurno nece biti. >:({

NenaNiš
13-04-11, 17:31
Hvala puno na odgovoru, tek me čeka čitanje i učenje, ali valjda će sve biti u redu.

NenaNiš
14-04-11, 00:11
Moram da postavim još jedno pitanje...Kupili smo starter "100%" i drago mi je da nismo omašili i da su iskustva s njim dobra. Uz njega prodavac nas je (mlade i zelene :)) ubedio da uzmemo Kostovit - pročitah da se i on može dodavati, pa nije bačena para. E sad, pominju se još i Živimicin i Elavitol (ili AD3 kapi, vodeni rastvor). Šta je od toga zaista opravdano nabaviti i davati - a šta je suvišno, ali ne može da šteti?

robins
14-04-11, 00:26
Ajde pre spavanja i jos jedan odgovor. Kad je koncentrat dobar, a 100% jeste, onda vam je sve ostalo suvisno jer ga vec ima u koncentratu. Druga prica je sto prodavci vole da uvale jos gomilu stvari koje toplo preporucuju. Kostovit je dikalcijum fosfat i ima ga bar 1,8% u svakoj smesi, Elavitol je skup vitamina kojih ima i u premiksu u smesi. Zivimicin su takodje vitamini sa antibiotikom oksitetraciklinom koji treba davati samo u slucaju nekog problema a ako se daje prvih dana onda je i kontraproduktivan. Jedino sto vam nisu ponudili je "crveni rastvor" protiv proliva a koji je takodje nepotreban ako nema problema. Samo lepo opusteno iscitajte deo foruma o zivinarstvu i problema sigurno nece biti.

NenaNiš
14-04-11, 00:37
Živamicin i Elavitol nam, doduše, nisu nudili (biće da ga čovek nije imao) - nego sam ja ovde i pročitala da ih pojedini daju, pa zato i pitam ima li smisla nabavljati i to. Ne bih da zbog par stotina dinara naudim pilićima - ali ne bih ni da im dajem ono što im je nepotrebno.. Razumem da ako je hrana dobra - dodatni vitamini nisu neophodni, pa i decu se trudim da hranih pravilno, a ne kljukam ih svakojakim "marsovcima" i ostalim mamiparama koji svakodnevno "iskaču" sa TV-a kao "apsolutno neophodni". Za crveni rastvor sam odmah shvatila da moževiše da odmogne nego pomogne, a za navedena dva preparata pročitah oprečna mišljenja, pa rekoh bolje da pitam. Mogu li ipak da potrošim ovaj Kostovit - kad smo ga već kupili i da im ga ubacujem u hranu - neće li im to škoditi?

Duško58
14-04-11, 19:25
@ NenaNis
Sve sto Vam je robins napisao je dobronamerno i tacno. Ako zelite Kostanvit da potrosite trosite ga kada pilici budu stari preko pet nedelja, kada otezaju. Zivimicin BEZ ANTIBIOTIKA dajite slobodno, posto ne znate koji je premiks i koliko dobar mesaona stavila u smesu.

NenaNiš
14-04-11, 20:10
Lkl{{ Danas su stigli, 60 komada lepih, malih, žutih i bogami glasnih loptica. Piše na "etiketi" da je hibrid Cobb i da je od "Spasić - farm" D.O.O. iz Stalaća, što meni ništa sada ne znači, ali možda neko od vas zna jesu li dobri ili ne..^-^ Smešteni u kutiju, za sada su po celoj kutiji (jedu, piju i pijuču), to valjda znači da im temperatura odgovara.8)
@ Duško 58, ma verujem ja Robinsu i dragocen mi je svaki njegov savet - zato i pitam ovoliko. Živimicin bez antibiotika nisam našla (tražila po vet.apotekama usput) nudili mi Elavitol - kaže prodavac to mu je to... Nisam kupila, neću bez konsultacije sa onima koji bolje od mene znaju. A i reče Robins da nije potrebno.
I još da pitam, koje su cene jednodnevnih pilića kod vas. Mi smo platili 55 dinara, a u jednoj od vet.apoteka mi rekoše da su sada 60 dinara komad. Koncentrat 100%, džak od 25kg platili smo 1310 dinara, sad vidim da su dobili po 20 kg i košta oko 1050 dinara.

Duško58
14-04-11, 20:31
@ NenaNis
Danas sam razdelio pilice po 53,0 din. Pileca jedinica 25/1 1.130,0 din P-I 10/1 455,0 din. P-II 25/1 1.055,00 din. P-II 10/1 425,00 din. to kod Vas bas skupo kg jedinice 52,40 tu neko dere. ::lose::

NenaNiš
14-04-11, 23:03
@ NenaNis
Danas sam razdelio pilice po 53,0 din. Pileca jedinica 25/1 1.130,0 din P-I 10/1 455,0 din. P-II 25/1 1.055,00 din. P-II 10/1 425,00 din. to kod Vas bas skupo kg jedinice 52,40 tu neko dere. ::lose::

Svi se ugradili po malo - i eto nama veselja...

Duško58
15-04-11, 20:12
@ NenaNis
Moje licno misljenje je da 100% u Vasem kraju dominira i da zna da je najbolji pa sa cenama radi sta hoce. Pogledajte u drugoj radnji istu smesu mozda se i trgovac izbezobrazio.

Dakic
15-04-11, 20:56
Pozdrav svima ! Samo bi da vam se zahvalim svima na ovim korisnim informacijama , sve sam procito od 1 do 24 strane i nemem ama bas ni jedno pitanje , sve ste pojasnili veoma opsirno. Ja sam pre 9 dana uzeo 20 kom pilica , tako malo posto mi je prvi put i samo za moje potrebe nemislim prodavati . Za sad mi je samo jedno uginulo i to odma drugi dan . Kad se resim ovi nameravam da u drugoj turi kupim 50 kom. Pozdrav za sve i hvala !!!

NenaNiš
16-04-11, 10:36
@ NenaNis
Moje licno misljenje je da 100% u Vasem kraju dominira i da zna da je najbolji pa sa cenama radi sta hoce. Pogledajte u drugoj radnji istu smesu mozda se i trgovac izbezobrazio.

Moguće je, pogledaćemo kad budemo kupovali sledeći džak. To je i meni palo napamet, nego smo na istom mestu kupili i piliće - pa nam je bilo lakše da sve utovarimo u auto i da mnogo ne šetamo.
Treći dan, svi živi i živahni.

jovanips
16-04-11, 20:21
pozdrav svima, Pitanje za Nenu, posto sam i ja iz Nisa isto, gde si ti nabavila Cobb hibrid, i ja bih uzeo te pilice, ali nisam uspeo da nadjem apoteku koja isporucuje tu vrstu...
8)

NenaNiš
16-04-11, 21:42
Prodavnica stočne hrane i još koječega DANA.C (nije reklama izvinjavam se moderatoru), NR Jović, odmah posle nadvožnjaka, s desne strane pre IDEA prodavnice. Ali držim u ruci etiketu proizvođača (dobili s kutijom), ako ti treba veća količina možda možeš da ih zoveš pa direktno od njih. Mislim, piše da je Cobb, ja im verujem - pošto stvarno ne znam kako da odredim jel istina.

jovanips
16-04-11, 21:48
e hvala Neno, pa ako pise Cobb, onda veruj da jeste....ja cu 50kom,standarno.icicu neki dan da narucim.... Pozz

mladjoni1982
16-04-11, 23:53
Ljudi treba mi pomoc!!!! Imam veliki problem sa vlagom. Pilice dok su mali, drzim u zidanom objektu tj. prostoriji dimenzija 4 sa 4m. Medjutim stvara se ogromna vlaga i kondenz a prostirka mnogo brzo bude mokra. Molio bih vas da mi date neki savet sta da radim i kako da to saniram. Hvala unapred!!!

zis
17-04-11, 00:45
Šta prostireš pod njih'

mladjoni1982
17-04-11, 11:39
Prostirem susku, camovu, bukovu, koju nadjem, uzimam kod stolara.

cika_jova
17-04-11, 11:43
druze ti to izgleda malo meces, ja dok sam hranio ubacivao sam dzak na 2 kvadrata i traje ihaj-haj

mladjoni1982
17-04-11, 11:48
E pa znas u cemu je stos. Odozgo se napravi vlazna kora a pri dnu je suvo

valjevac
17-04-11, 16:23
Debljina šuške leti 10 cm zimi i do 15cm.Kod brojlera je potrebno skidati pokoricu koja se pojavi a preko dodati nove šuške.Ali koliko sam ja pratio tvoj problem, a nisam baš sve ni pročitao, mislim da o ventilaciji nisi ništa kazao.Obzirom da su u pitanju podrumske prostorije - možda je problem u ventilaciji.Evo ti slika jednog malog prostora za prihvat 150 pilića u najprimitivnijim uslovimahttp://i54.tinypic.com/fdrm8w.jpg.Za ovo mi duguješ >:({

mladjoni1982
17-04-11, 17:01
ne, ne valjevac pomesao si me sa nekim!!! Saljem ti na priv.

valjevac
17-04-11, 22:03
ne, ne valjevac pomesao si me sa nekim!!! Saljem ti na priv.
Izvini, učinilo mi se da si ti pominjao da to sve radiš u podrumskim prostorijama.Čujemo se

robins
18-04-11, 17:36
Ljudi treba mi pomoc!!!! Imam veliki problem sa vlagom. Pilice dok su mali, drzim u zidanom objektu tj. prostoriji dimenzija 4 sa 4m. Medjutim stvara se ogromna vlaga i kondenz a prostirka mnogo brzo bude mokra. Molio bih vas da mi date neki savet sta da radim i kako da to saniram. Hvala unapred!!!

Kondenz se stvara zbog losije izolacije objekta a onda se slivanjem navlazi i prostirka. Sad je vec toplije vrema a posto pilici imaju vec oko 3 nedelje mozes da im pojacas ventilaciju jer vlaga moze da im napravi roblem. Prostirka treba da bude bar 15 cm a ako se stvara kora nju mozes skinuti a ostatak prekopaj nekom vilom. Pisali smo vec o krecu u prahu koji se moze dodavati u tankom sloju po povrsini. Razlog vece vlage mogu biti i pojilice ako nisu dobre. Imas li niplice ili neki drugi sistem i koja je tezina pilica ?

Zoran.Ku
18-04-11, 23:29
Zdravo svima. Hteo bih da pitam dali neko zna kakvi su to neki "tovni pilici" ali nisu beli odnosno zuti kakvi ih znam, nego su od svetlo braon do totalno crnih. Hvala

robins
19-04-11, 00:35
Kod Hubbarda se desava da bude poneko "pirgavo" pile sa crnim tackama a ponekad i skroz crno ili sivo ali to je mozda 1 ili 2% . Ti pilici su istih karakteristika kao i ostali samo im je perije drugacije. Pre 10tak godina je ISA imala svoj hibrid RED BRO koji je bio crven a imao je dobre karakteristike ali je ipak sporije napredovao od belog. Meso im je bilo ukusnije od klasicnog hibrida ali taj hibrid zbog cene nije zaziveo i sada ga ima samo ponegde u Francuskoj.

Duško58
20-04-11, 22:23
@ prezalj
Pa vise od dve nedelje nema izvestaja o pilicima. Pravis se vazan pa neces ni da se javis, naucio pa mu niko ravan. ::namigivanje:: >:({

mladjoni1982
22-04-11, 21:25
Robins prezadovoljan sam sa pilicima!!! Ljudi, nije reklama, ali zaista covek ima kvalitet!! Resio sam kondenzaciju tako sto sm povecao ventilaciju a izolacija ce da priceka malo. Za tezinu ne znam, nisam ih merio!

robins
23-04-11, 20:06
Sad jos samo ovi sa foruma da se dogovore kome da salju fakturu za reklamu. Sto se pilica tice dugo smo u ovom poslu i planiramo da budemo jos dugo a opstanak u ovim vremenima je moguc samo sa dobrim kvalitetom i stalnim kupcima. U svakom slucaju da se svi lepo provedemo za Vaskrs a nadam se da cemo raditi jos dugo i imati koristi od toga.>:({

mladjoni1982
23-04-11, 20:40
Potpuno se slazem!!! Hristos vaskrse i srecno svima!

prezalj
24-04-11, 20:23
@Dusko58
Imao sam nekih obaveza,pa nisam posecivao forum nekoliko dana.Sto se tice pilica,juce sam merio i kilaza je od 2,1kg do 2,6kg,dosada pojeli 60kg jedinice"Jabuka" i 150kg dopunske smese 40% pomesane sa kukuruzom,takodje "Jabuka".
Inace,danas im je 45. dan,svi su zivi i zdravi,hvala Bogu.Meni se cini da dobro napreduju,sta vi mislite?
Planiram da im dam jos 30 kg ove smese,pa da predjem na soju i kukuruz,jedno 10-ak dana i onda na klanje.

Aleks
25-04-11, 11:53
Pozdrav drzim za sebe po 60 komada brojlera,ali imam taj problem da u uzrastu od 30 dana pa do kraja tova ugine mi oko 5-7 pilica samo ga nadjem ujutru mrtvo prevrnuto?

mladjoni1982
25-04-11, 12:13
Prezalj kakva ti je to dopunska smesa?? Kako pravis??

prezalj
25-04-11, 14:56
@mladjoni1982
To je "Jabuka",dopunska smesa od 40%proteina(dzak 10kg) koja se mesa sa 12-19 kg kukuruza,mada ja mesam 10 kg dopunske smese sa 20 kg kukuruza.Inace kod mene je 780 din/10kg.

Duško58
25-04-11, 15:51
@ prezalj
Za P-II 18% prot. na 10 kg dopunske smese za pilice od 40% prot. po Pirsonovom kvadratu mesa se 23,2 kg prekrupe plus premiks bez kokcidiostatika. Pilici su ti dobri ( naucio si ::namigivanje::) a sto se tice soj. sac. i prekrupe niti sam procitao niti sam kadgoda radio tako. Na 10kg dop. smese za pilice za zavrsni se doda 40kg prekrupe i sa takvom smesos se hrani zadnju nedelju, ne duze posto bi pilici dobili masnocu. Kod mene dop. konc. 40% prot. kosta 680,0 din. >:({

robins
25-04-11, 17:13
U ovom uzrastu pilici stradaju od infarkta zbog intenzivnog porasta pa srce ne moze da to izdrzi. Pile dok jede samo pisne par puta i prevrne se na ledja a ako ga odmah otvorite srce mu je eksplodiralo i bude puno krvi. Ako ih drzis zaa sebe najbolje je da smesu razblazis sa 5 do 10% stocnog brasna. Na taj nacin se usporava tov za par dana ali se smanjuje mogucnost infarkta brojlera. Vec sam pisao da ljudi pomekad pogrese pa da bi im pilici sto pre stigli hrane ih duze sa prvom hranom i onda bude mnogo infarkta.

cukaneca
25-04-11, 21:08
Da se pohvalim da sam od danas ponosni vlasnik jata malih loptica kupljenih od Robinsa ili bolje da kazem skoro poklonjenih jer sam izgleda dobio vise vrsti popusta/kao skolski, kao clan foruma../!! Bili smo u zurbi danas pa nisam pogledao celu farmu vec samo inkubatore i moram reci da ono sto sam video izgleda svetski. Pozdrav druze, i ako budes u prilici reklamiraj nam malo forum sutra i okaci nam link od reportaze koja bude snimljena. >:({

MilanM
25-04-11, 23:04
Ja sam imao slican problem sa pilicima i infarktom pa sam ga resio tako sto sam gasio svetlo sa prvim mrakom i palio ga posle 3 ili 4 sati tada pilici odmore malo a posto se radi o odraslim pilicima, bili su stari 5 nedelja mesec je bio jun nisam morao da brinem da li im je hladno

valjevac
26-04-11, 00:10
Moje komšije koji kupuju brojlere od kilogram tov nastave sa dopunskom smešom i prekrupom na sledeći način:
I nedelja odnos 1 : 1
II 1 : 2
III 1 : 3 i ako ih ostave i dalje
IV 1 : 4.
Na taj način pile se hrani zdravijom hranom, ne forsira se, infrakt smanjen na mimimum i smanje se troškovi hrane.

robins
26-04-11, 19:54
Da se pohvalim da sam od danas ponosni vlasnik jata malih loptica kupljenih od Robinsa ili bolje da kazem skoro poklonjenih jer sam izgleda dobio vise vrsti popusta/kao skolski, kao clan foruma../!! Bili smo u zurbi danas pa nisam pogledao celu farmu vec samo inkubatore i moram reci da ono sto sam video izgleda svetski. Pozdrav druze, i ako budes u prilici reklamiraj nam malo forum sutra i okaci nam link od reportaze koja bude snimljena. >:({

Ove nedelje ili u nekoj od sledecih evo mene ponovo na Prvoj u Domacinu. Snimali su odgojnu farmu sa mladim jatom Hubbarda F15 kao i farme sa eksploatacijom i inkubatorsku stanicu. Sto se reklamiranja tice probao sam ali ne dozvoljavaju da se spomene bilo ko cak ni ime svoje firme ne smes da spomenes. Cak su me terali da skinem duks na kome je pisalo Montobene jer je i to reklama. Snimali su me samo u majci a ventilatori su mi bili ukljuceni tako da se ukocio od promaje. Na mom predstavljanju u poslednjoj poruci ima link ka jednom snimku na Foxu od pre par godina.
http://poljoinfo.com/showthread.php?2227-Robins

cukaneca
26-04-11, 20:01
Jel ti bio 'celavko'?

robins
26-04-11, 23:04
Ma bio samo on a bile su najavljene Marija ili Natalija. Da je dosla neka od njih odmah bi te zvao kao vec iskusnog odgajivaca pilica koji ih ima vec 24 sata.

NenaNiš
27-04-11, 11:01
Evo i mene, posle dužeg vremena. Kažu da se svaka škola plaća - pa tako i ja platih svoju, od početka do sada nažalost uginulo mi je čak 9 kom (ostalo ih 51) a ja pojma nemam zašto.. Uvek im je čisto i suvo, vodu (odstajalu i na sobnoj temperaturi) im menjam po 3-4 puta dnevno, uvek imaju hrane, toplo im je...Desavalo mi se da ih obiđem jednom i svi živi i živahni - a kad dođem sledeći put pronađem uginulo pile. Pošto sve pišem (šteber, šta ću) ispada da su 4-tog dana uginula čak četiri komada, 5-tog i 6-tog po jedno, 9-tog dva i taman kad sam mislila da su sad dobro 13-to još jedno. Imate li neku ideju, neko savet - zašto se to dešava? Hranim ih koncentratom 100%, starterom, do sada su pojeli (i rasuli) prosečno po oko 700 grama (ako ne računam ove uginule). Nisam ih još merila, ali "na oko" lepo napreduju.

Duško58
27-04-11, 19:49
@ NenaNis
Neno, ako su pilici stigli 14.04 njih 60 nije smelo da pojede do danas vise od 27-28 kg hrane a oni su pojeli (rasuli) 42 kg ^-^. U cemu to drzite vodu kada menjate po 3-4 puta dnevno. Ujutro naspete vodu u pojilicu od 5 l. i kada bude pred kraj zamenite. Zasto je uginuce toliko, ne mogu da Vam kazem jel za dobar odgoj pilica trebaju tri stvari:
Dobra rasa, dobra hrana i dobar domacin (uslovi i paznja), ako samo jedno fali desi se to sto se desilo.Pozdrav.

NenaNiš
27-04-11, 21:14
@ NenaNis
Neno, ako su pilici stigli 14.04 njih 60 nije smelo da pojede do danas vise od 27-28 kg hrane a oni su pojeli (rasuli) 42 kg ^-^. U cemu to drzite vodu kada menjate po 3-4 puta dnevno. Ujutro naspete vodu u pojilicu od 5 l. i kada bude pred kraj zamenite. Zasto je uginuce toliko, ne mogu da Vam kazem jel za dobar odgoj pilica trebaju tri stvari:
Dobra rasa, dobra hrana i dobar domacin (uslovi i paznja), ako samo jedno fali desi se to sto se desilo.Pozdrav.

Niste me dobro razumeli - pojeli su (a i rasuli verovatno) oko 35kg hrane, rekla sam da ove uginule ne računam, dakle njih 51. Pojilice su one male, na koje se "navrće" flaša od 1.5l, zato im menjam više puta. Računam da je hrana dobra, dakle ili je rasa ili je domaćica...

German hunting terrier | Jagdterrier