Tovni pilići

kostano brasno od perja(kupovalo se u b.topoli)se mesalo pola-pola sa ribom(radi cene)ko nezna tesko ce primetiti raxliku.sto se tice proteina tu je nenadmasno a tek sto se tice smrada to vam nemogu opisati.jos ako je moralo da se premelje(a uglavnom jeste)to je strasno.zbog toga sam govorio o ciscenju pilica jer da bi opstale mesaone(nemislim na nikog direktno)su prinudjene da se snalaze.zbog toga necu navesti gde sam radio da nebi ispala reklama(a one se posebno placaju)ni dobra ni losa.samo vam mogu reci da nije zlato sve sto sija.
 
Još da samo spomenem da je iskoristljivost proteina iz perjanog brašna izuzetno mala...
 
chickenlover je napisao(la):
Robins, ovde ima nekih objasnjenja za mene! Moji su pilici POTPUNO operjani, sto se desilo vrlo rano i sad shvatam da je to verovatno zato sto organski nacin proizv. iskljucuje upotrebu elektricnog osvetljenja, pa je moguce da im je u pocetku bilo hladnjikavo, mada ocito ne toliko da bi od toga bilo bitnih posledica (nema smrtnosti od pocetka tova do sad). Takodje sam ih uzela kad su nominalno velike vrucine (totalno protiv svakog propisa), ali zapravo i nisu bile tolike. Svejedno, moji pilici piju neverovatne kolicine vode, ali i lepo jedu. Nisam stekla utisak da jedu vise, a dobijaju na tezini manje, bar obzirom na alternativni metod koji primenjujem. Najvise me zbunjuje sto su jako zivahni, ne konstantno, ali kad im donosim hranu, cistim i slicno. Takodje UJEDAJU (nikad jedni druge, samo mene). Ako mi neko to objasni, castim ga organskim piletom.
hehe ma bog zna kakve si ti pilice uzela, ma to te oni stipkaju kljunovima, svidjas im se, rani pseto da te ujede, e to ti je to, ne bukvalno....sad hocu pile..... ::namigivanje::
 
Pa znas sta, da hocu da ranim pseta da me ujedaju, jos bih imala muza. :haha: A sad bih konkretan odgovor.
 
Po nekom pravilu kad se pilici kljucaju ili kad vas kljucaju nest im fali u hrani i oni to traze. Cak ako je nedostatak veliki ili ako je to sto im fali ( vitamin,so, neki elementi ili sl) vazno moze dovesti do kanibalizma. Mi imamo problem ma farmama jer se petlovi hrane jedan dan sa njihovim koncentratom a jedan dan im se daje samo ovas i tako naizmenicno. Kad se hrane koncentratom veoma su mirni i nema problema a u danima kad jedu ovas veoma su agresivni i radnice koje skupljaju jaja tad muku muce jer ih biju. Cak se desavalo da biju po kofama u kojima se skupljaju jaja i ponekad ih razbiju. Kako petlovi kod roditeljskog jata pri kraju eksploatacije budu teski i do 7 kg njihovi udarci nogama ili kljunom nisu naivni narocito sto napadaju sa ledja. Tim danima radnici ne ulaze bez motke od 1 metra kod njih a kako je "batina iz raja izasla" to deluje.
 
e, pa sad, svasta moze da im hvali, mozes u neku zasebnu hranilicu, ili sud, da im stavis malo kostovita, da uzmu sta im treba od vitamina.........sigurno da taj organski koncentrat, ne sadrzi bas sve vitamine, i minerane materije....pokusaj, pa vidi za neki dan da li ce da te ujedaju...... ::pomoc:; ::samo bes::
 
Jovanipse, dacu im seckanu marihuanu. Em pojacava apetit, em deluje relaksirajuce. Citajte o tome u mojoj temi "alternativne metode..." :haha: :haha: :haha:
 
Pa da te uhapsi pileca policija............ ::namigivanje:: e posto ti imas iskustva sa curkama, kazi mi nesto o onom hibridu, sto sam tamo napisao.........PoZzZ :cao:
 
Ovako izgleda moje pile staro 44.dana
http://i52.tinypic.com/2mrec0k.jpg[/IMG

Hubbard classic, koncetrat fabrički.
U subotu Roštilj + :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Evo ih sa glavama
1624nc0.jpg
 
Sad sam pregledao odgovore na moja pitanja i zahvaljujem svima.
Ono kad sam rekao da imaju po mojoj proceni oko 3200-3500gr,nisam bio daleko od toga,mada ima i jedno desetak komada koji imaju 3900-4000gr.

E sad,neko mi je napomenuo da napravim 40kg keca,120kg dvojke i jos 20-30kg trojke.
Tu ima ukupno oko 180kg hrane.
Sa tako malom kolicinom hrane,nema sanse da postignem rezultate koje postizem sa 300kg hrane,barem po mom misljenju,jer njima treba oko 2kg hrane za 1kg prirasta.

Ovu turu koljem za 3-4 dana,samo da isprazne hranilice i sledecoj turi smanjujem kec,povecavam dvojku i ostavljam trojku istu.

Trenutno sam pravio ovako:
-100kg
-100kg
-100kg

A sledecoj turi cu ovako:
-50kg
-200kg
-100kg

Moja receptura koju mi je dao prijatelj izgleda ovako:
http://img299.imageshack.us/img299/5412/dsc02333p.jpg

Ono gde pise griz,to je zapravo sojica pogaca,a on greskom napisao sojin griz.
Ako neko misli da receptura moze biti bolja,neka slobodno da svoje misljenje,pa cu se posavetovati sa kolegom.

A kad pogledam realnu situaciju,oni od 300kg hrane treba da imaju 3750gr u proseku iz razloga sto im treba otprilike 2kg hrane za 1kg prirasta.

Dakle,300kg hrane podeljeno sa 40 pilica je 7.5kg hrane pojede svako pile u proseku.
Polovina od 7.5kg je 3.75kg koliko i treba da tezi vecina njih,sto je sasvim u redu,jer je velika vecina skoro te tezine,iako imam 3-4 komada od 3kg i jedno desetak komada od 4kg.
 
Eeeee, tako sam i ja mislila, dok profi odgajivaci nisu poceli da govore. Procitaj pazljivo sve teme koje su o pilicima ovde, pa ces razumeti sta ti pricam. Malo ces da becis oci u kompjuter, al ces mnogo da naucis. I bice ti pilici jos bolji...MASALA!

@Valjevac, ove sa glavom vidim, super su, al ono sto si ostavio prethodno, kod mene nece da se ucita. Svejedno sam sigurna da su odlicni :D
 
Mozes li da citiras deo na koji se odnosi tvoj odgovor,jer je moj post preopsiran da bih znao na koji deo tacno si mislila?
Inace,procitao sam sve teme o pilicima jos cim sam ih poceo drzati pre 2-3 meseca,ali misljenja su veooma razlicita,a kad bih svakog slusao,ko zna gde bih zavrsio,jer kao sto neko kaze,izbaci soju,krkaj samo suncokret,neko kaze suprotno,tako da,ja nadjem zlatnu sredinu i piči.
 
Normalno je da svako ima neki svoj stil i svoj stos. Normalno je i to da, bar kod nas, svi misle da su oni u pravu. Zapravo i jesu. Svakom je nesto njegovo najbolje upalilo. I za tebe bi "to nesto" verovatno upalilo, da se nadjes u slicnoj situaciji. Medjutim, ono na sta sam ja mislila je da razvrstas nas "amatere" (ako se neko uvredi, sta da mu radim) i strucnjake. Amateri smo mi sto gajimo 30 do 100 pilica u domacoj radinosti. Strucnjaci su oni koji imaju farme od 500-10 000. Sigurno je da sve sto oni rade nije primereno, a ni moguce za nas. Ali znaju mnogo o pilicima generalno i treba ih slusati po pitanjima kao sto je konverzija hrane, ili recimo slucaj kakav sam ja imala da pilici brzo operjaju i ujedaju. Uglavnom ces to vremenom sam sve znati i sam ces videti da su svi na neki nacin u pravu, samo je pitanje situacije kad to treba primeniti.

Kako bilo, obrati paznju na ono sto pise @robins. Meni je objasnio neke stvari i hvala mu. I drugi su mi jako pomogli, al on mi je rekao i sto drugi nisu znali. Najkrace receno, ako neko ima uslove slicne tebi, dace ti dobar savet. Ali za pilice UOPSTENO, imas i od profesionalaca sta da cujes.
 
A to je to bez glave ! hahahahaha, ludi ste momci! Valjevac sve ti je po ps-u. Nadamo se da cemo slediti tvoj primer! Stize i moje klanje za koju nedelju, pa cu valjda i ja da se hvalim. A tu su i @jovanips, @bojan66... :ppozdrav: svima sretno.
 
Ona slika gde su sa glavama je skolski primer kako treba da izgledaju dobri brojleri. Petlici su sa jakim i cistim nogama i kresle su im jarko crvene. Svi brojleri imaju cisto i retko perije jer su im uslovi drzanja bili dobri ( suvo i toplo ) a prostirka je od drvene suske i nije uletljena i crna. Ono sto je vazno je da po prostirci ima dosta perija od brojlera govori da im je i hrana dobra jer kad ima neki nedostatak u hrani pilici jedu perije sa prostirke. Pilici su stvarno odlicni i Valjevcu svaka pohvala. Valjevca ne poznajem i pilici nisu moji tako da ovo neko ne shvati kao reklamu za Hubbard clasic.
 
Pilici COBB, koncentrat Farm Commerc:

-5.dan -1 pile =110gr tesko
-11.dan -1 pile ~ 275gr tesko (pojeli ~22kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 440gr koncentrata)
-16.dan –1pile =350-530gr tesko, prosek 440gr (pojeli ~37kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 740 gr koncentrata)
-21.dan -1 pile =600-800gr tesko, prosek 700gr (pojeli ~63kg koncentrata TOV I) (1 pile pojelo 1260gr koncentrata)

Uginuce 0 pileta

Mislim da je gledano po potrosnji hrane dobro, a po vremenu za koje su napravili kilazu slabo. Za 21 dan prosek 700gr, a neko je pomenuo da treba da imaju oko 1000gr. Sta mislite ?
Da li da kupim jos jedan dzak TOV I od 25kg ili da predjem sada na TOV II.
 
Nazad
Vrh