Tovni pilići

Ne znam kako si ti to racunao 100 po 100 po 100

Ovo mi je druga tura pilica uopste u zivotu,tako da se ne razumem bas najbolje :)
100 po 100 po 100 sam krenuo da pravim jer mi nekako ide tako logicno.
Mislim,necu sad da pravim 50kg keca,200kg dvojke,pa 80kg trojke,vec idem sve zaokruzeno.
A i ovaj kolega sto drzi farmu pilica mi je pravio recepture na 100kg hrane,jer i on tako daje svojim pilicima.
Naravno,moze sad tu da se podeli svaka cifra sa 2,pa da se dobije receptura za 50kg,ali ja im dajem 100kg.

Sto znaci,dosad sam pravio 100,100,100,ali odsad cu praviti 100,200,100 iz razloga sto kazes da:
kad se oni najvise goje u sredini tova

a to verovatno predstavlja dvojku,jel tako?

Inace,ide i suncokret u smesi,4kg na 100kg hrane.

Imam sad novu recepturu,pa ako nekoga zanima,napisacu je kasnije.
 
Zameni ti tu soju suncokretom u potpunosti, neces da se pokajes. I opet ti kazem, nemoj da pravis toliko "keca". Na svako pile racunaj po kilo, pa teraj dalje sa "dvojkom". A to sto ti taj kolega prica...da ne kazem sad svasta ljudi pricaju i svasta ljudi rade. Uostalom, on ima farmu, kolko shvatam, druga je to prica. Najbolje ces da vidis kad sam probas, a suncokret ti je zakon, rastu ko iz vode. Posle kad im ponudis drugu smesu, nece ni da pipnu. Ja sam mojima morala da ubacim neki kupovni koncentrat na dva dana, jer je kasnila isporuka suncokreta, pa je to stajalo u hranilicama dok ovo dobro nije stiglo, a onda sam to kupovno bacila dvorisnoj zivini.
 
chickenlover je napisao(la):
Zameni ti tu soju suncokretom u potpunosti, neces da se pokajes. I opet ti kazem, nemoj da pravis toliko "keca". Na svako pile racunaj po kilo, pa teraj dalje sa "dvojkom". A to sto ti taj kolega prica...da ne kazem sad svasta ljudi pricaju i svasta ljudi rade. Uostalom, on ima farmu, kolko shvatam, druga je to prica. Najbolje ces da vidis kad sam probas, a suncokret ti je zakon, rastu ko iz vode. Posle kad im ponudis drugu smesu, nece ni da pipnu. Ja sam mojima morala da ubacim neki kupovni koncentrat na dva dana, jer je kasnila isporuka suncokreta, pa je to stajalo u hranilicama dok ovo dobro nije stiglo, a onda sam to kupovno bacila dvorisnoj zivini.
chikenloveru bas si me zaintregirala ovom pricom oko suncokreta, mozes li malo da mi pojasnis.ja kupujem gotove smese Fsh Stoposto, pa sta mislis dal bi ja tu mogo da dodam koje kilo suncokreta, posto kazes rastu kao iz vode...evo ovako da vam kazem sto se tice kolko keca, kolko dvojke po piletu...nije 100 po 100 po 100, nego jedinice ide kilogram po piletu, znaci ako imate 100 pileta uzecete 100kg keca, ako imate 30pileta uzecete 30kg keca, dvojke ide dva kg po piletu, to vazi za one koji daju trojku, a za one kao ja, sto trojku nedaju, onda ide 3kg po piletu, ako imate 50pileta, onda kupujete 150kg dvojke, ako nedajete trojku.kasnije prekrupe , psenice , mekinja, i ostalih cuda ide od prilike, koliko je potrebno za 5-7 dana dok se ne prociste.jos nesto .... ::namigivanje::
 
Jovanipse, drugar, bas mi je drago da si ponovo sa nama, :ppozdrav: nema bez tebe ko da me podrzi, a bogme ni celu ovu rubriku o zivinarstvu!

Sto se tice tovnih, kilo keca po piletu, to smo apsolvirali. Nego, ja sam za dvojku nabavila organski "koncentrat" ciji je procenat suncokreta veoma visok. Obzirom da nema sve ono vestacko sto inace podstice tov, tu je suncokret koji je mastan, pun vitamina i energetski jak. I stvarno tu ima logike, jer pilici ne mogu da ga se nasite, jedu ko pomahnitali, drugo nece da pipnu, a rastu ko ludi iako lete i skacu po onoj prostoriji od silne energije. Al zato se daje dupla kolicina dvojke. Medjutim posto je prirodan, ne moras posle da ih prociscavas, nego predjes par dana (ili kolko vec hoces da ih jos drzis) pred klanje na posebnu trojku, koja je tek ublazena verzija dvojke, inace bi pukli. I sve me to kosta prilicno manje nego da kupujem klasican koncentrat.

Inace, to sve zato sto znas vec sta rade sa sojom...necu to djubre u svom organizmu.
 
e bas mi je drago.znas kako cu ja, u narednoj turi tamo s proleca, davacu im klasican koncentrat, i plus suncokret, pa kako bude, samo nezam gde da nabavim suncokret, jedino da ga sejem, a jel jedu skrcan, ili sa sve ljuspicom :Dhaha, inace na stranicu o curkama prosto nemam zelju da osavim bilo kakav komentar, ovog puta ga je gosn karalic prekrdasio za desetku. :cool: nego aj ti daj eku sliku tih tvojih orgaskih pilica, da vidimo kako su to zivahni, kolika im je tezina, sa 35 dana, ako negresim u starosti, posto su nam iste, i tvoji i moji ::namigivanje::
 
Jedu skrcan, al sa sve skrcanom i ljuspicom. Ja sam stvarno odusevljena i fascinirana koliko brzo rastu i koliko su ludi. A sto se slika tice, vidis ovu koja mi je ispod nicka? To je moje dete (jedno od) sa jednim od tih pilica kad je imalo (pile) 7 dana. Vec je bilo ko krupan golub. A i za ostale slike ima da se postaram, da ne misli neko da lazem. Samo malo strpljenja, nemamo svi high-tech aparate po kuci.

A suncokret gde da nabavis...pa ne znam kakvo ti je okruzenje i opsta snabdevenost... najbolje na veliko, da se isplati, ili gaji sam ako mozes da odvojis deo, ne treba ti tona.
 
aha, ma ja nisam ni sumnjao u tvoju pricu, taman posla :ppozdrav:. nadam se da je dete lepo na tebe.hehehehe ::super::
Post je spojen: [time]1282921923[/time]
_________________________________________________
evo slika mojih pilica sa 37dana.Mali, veliki :sta: :sta: , da cujemo kritike, i pohvale. ::namigivanje::
5egyvo.jpg
nisu bili bas raspolozeni za slikanje, spavalo im se....haha :spavam:
 
Ala su celavi! :haha: Ma salim se, izgledaju ko pilici. Al moji su skroz pernati, ovi su mi stvarno malo goluzdravi. Nista lose ne mislim, mozda su moji zapravo nenormalni, ja stalno govorim da su ludi.
 
fabricki konc.sadrzi antibiotik kokcidiostatik(narocito 1 a redje 2 obavezno procitas etiketu)zato se jedinica(ili kec)daje tri nedelje(21dan)posle toga prelazis na dvojku.ako nema antibiotika i ribe(koja trazi ciscenje jer smrdi)mozes da ranis dvojkom do kraja tova.posto neverujem da ti stavljas antibiotik ti mozes i kecom do kraja ali ti je skuplje i nepotrebno.
 
Upotreba ribljeg brasna kao sastavnog dela koncentrata je ZABRANJENA ZAKONOM jos pre x vremena. Ne znam ja sta ti to kupujes i od koga, kad pominjes ribe.
Post je spojen: [time]субота, 28. август 2010. 12:58:37 MST[/time]
_________________________________________________

Nije svejedno dal dajes keca ili dvojku ili trojku. Cak se, vidis, i ORGANSKI "koncentrat" pravi u 3 "nivoa". To nije bez razloga. Nemaju pilici iste potrebe tokom celog trajanja tova. Ako se pretera sa kolicinom proteina, posle one faze kad im je to udarno potrebno, mnogo lakse dobiju srcku i lipsu, jer im se preoptereti organizam. To je zato sto se proteini mnogo teze i duze vare. Zato uopste nije svejedno.
 
chikenloveru, slazem se sa tobom, da pilici odredjene starosti zahtevaju drugaciji sastav hrane, ja jedinicu dajem do mesec dana, a onda dvojku do 45tog, i tad prelazim na prociscavanje.Davanje jedinice u drugoj polovini tova, znaci posle mesec dana, je jako rizicno, zato sto moze doci do pojave infrakta, jedinica je dosta masnija od dvojke, vece je energetske vrednosti, a pritom sadrzi manje kukuruza, pa tako da je pilici konzumiraju u zantno vecoj kolicini, da bi zadovoljili tu neku potrebu za kukuruzom, odnosno za sastojcima iz njega, to se odnosi za one koji jedinicu daju, i posle 30tog dana...to je cak dokazano experimentalnim putem.davanje trojke je apsolutno neopravdano, trojka se najvecim delom sastoji od prekrupe, nema puno vitamina, minerala, i ostalih bitnijih sastojaka, ja trojku nikada nedajem, davanje trojke se preporucuje kod tzv.produzenog tova, kada tov traje preko 2.5 meseca, u litaraturi stoji da je produzeni tov,sve ono sto traje preko 56 dana, mada to nevazi i u praxi.poZzZ :cao:
 
Zanimljiv info.
Ja sam ovo turi napravio 100kg keca i njih 40 komada su to jeli tacno 35 dana,odnosno 5 nedelja.
I nije im bilo nista na svu srecu.

Sledecu turu sam mislio da radim ovako,ali ne znam jel to dobro:
-50kg keca
-200kg dvojke
-jedno 50kg trojke cisto da se prociste malo

Dakle,sve nade preusmeravam u dvojku da ce ih ona najvise utoviti,pa videcemo,jer uzimam nove pilice za jedno nedelju dana.

A ovi trenutni pilici ce 1 septembra da imaju tacno 8 nedelja,odnosno 56 dana,trenutna tezina im je oko 3200-3500 po mojoj slobodnoj proceni.

Slabo je to nesto,s ozbirom da imaju 300kg hrane da pojedu,ali jbg,videcu kako ce ici sledeca tura.
 
drugar ja mislim da bi trebao da uradis sledece, kada budes uzeo narednu turu, ukoliko budes uzo 40 pileta, uzmi 40kg.jedinice, znaci svako pile da pojede po kilo, i i tada uzimas dvojku, na svako pile po 3kila, a trojku da sam na tvom mestu nebih ni uzeo, bolje im ti pomesaj 20kg.dvojke, 10kg.prekrupe, kilo mekinja, i 10 kila psenice, i da vidis kako se utove, i plus deteline ako imas, i to seckane...ja tako radim oduvek...znaci 40kg.keca, 120kg.dvojke, i plus 20 kg dvojke za mesanje.....i to je to...e sad sto se zavrsne telesne mase tice, pa moglo je malo bolje za tu starost, meni su sa 49 dana imali po 3,8 prosle godine, i ja ih sa toliko dana i koljem uvek.Moguce da je hibrid upitanju, znam da si i sa proslom turom nesto bio nezadovoljan, ako se nevaram...pokusaj da promenis dobavlajca pilica, a mozda je do koncentrata probaj 100%, ili gebi, extra su......poZZz
 
Ovo gore sto kaze jovanips, sve se slazem, za one koji kupuju gotov koncentrat. Pa posto se nema sta dodati, savet u vezi davanja "zelenisa": koga mrzi da secka, nek stavi u blender na tri sekunde sa malo vode. Ko nema to, odlicno radi masina za mlevanje mesa, oraha, pecene paprike...zapravo, bilo koji aparat koji usitnjava, radi radnju samo tako.
 
dali je riba zabranjena ili ne hecu da ulazim u to.spomenuo sam je samo kao primer zbog cega su se pilici cistili.jos uvek se prave i konc.sa mesnim kostanim brasnom(po narudzbini)i sa ribom ako zelis.sto se tice starosti pilica u redu je da netreba raniti 1. duze od 21.dana(ne 30 ili 40)ali sa fabrickim koncetratom.sto se tice konc.domace izrade retko(skoro niko ako nije tehnolog)da ce napraviti pravi odnos i jacinu kao fabricki.ko neveruje neka ga da na analizu.ovo govorim iz iskustva jer sam 5god.(do zimus)radio u fab.stocne hrane direktno na pravljenju komcetrata(pod tim mislim da su mi sve recepture bile u rukama)a mnoge i sad znam napamet.domaci konc. ili bude slab ili prejak.nezelim nikom da solim pamet samo kazem ono sto znam.pozdrav....
 
ok.nema problema, ja nevidim razloga za ljutnju......a koja fabrika je bila u pitanju, mislim ako nije tajna.... :cao: Pozdrav
 
Mesno-koštano brašno koriste skoro sve mešaone, posebno sad kad je njegova cena u odnosu na suncokretovu i sojinu sačmu mnogo manja.
 
Kod ovih pilica sa slike se vidi da su odgajani u dobrim uslovima jer kad su im dobri uslovi a narocito da im je temperatura odgovarajuca novi hibridi imaju malo perija. Perije u sebi ima najvise proteina (pravi se i brasno od perija koje ima preko 80% proteina ) i mnogo hrane se utrosi na operjavanje. Kada im je malo hladnije pilici su potruno operjani i tada se proteini iz hrane koju pojedu koriste za formiranje perija a prirast je slabiji. Sto se hrane tice ako koristite fabricku hranu ne bi je trebalo davati duze od tri nedelje a maksimalno do 28. dana jer u njoj ima kokcidiostatika a i zbog velike opasnosti od infarkta narocito u toku leta. Maksimalna masa pilica leti ne moze biti ista kao i u ostalim periodima jer zbog visih temperatura leti pilici nisu voljni da jedu preko dana vec uglavnom nocu a i potrosnja vode je mnogo veca pa zbog toga imaju osecaj sitosti i slabije napreduju. Zamena sojine sacme sa suncokretom moze biti samo delimicna a nikako nemojte svu sacmu menjati sa suncokretom narocito u celom toku tova jer moze doci do problema. Znam neke nase tovljace kojma su mesaone da bi imale vecu zaradu dali koncentrat u kojem su smanjili sojinu sacmu i umesto nje ubacili suncokret. Kao rezultat pilici su imali konverziju od preko 3,5 kg koncentrata za kg prirasta i velika uginuca zbog cestog proliva.
 
E Robins hvala, sad mi je srce puno, ova slika visi ovde 10dana, a niko da se seti da pohvali moje pilice...valjda ljubomora :haha:, haha, salim se..... :cool: PoZZ
 
Robins, ovde ima nekih objasnjenja za mene! Moji su pilici POTPUNO operjani, sto se desilo vrlo rano i sad shvatam da je to verovatno zato sto organski nacin proizv. iskljucuje upotrebu elektricnog osvetljenja, pa je moguce da im je u pocetku bilo hladnjikavo, mada ocito ne toliko da bi od toga bilo bitnih posledica (nema smrtnosti od pocetka tova do sad). Takodje sam ih uzela kad su nominalno velike vrucine (totalno protiv svakog propisa), ali zapravo i nisu bile tolike. Svejedno, moji pilici piju neverovatne kolicine vode, ali i lepo jedu. Nisam stekla utisak da jedu vise, a dobijaju na tezini manje, bar obzirom na alternativni metod koji primenjujem. Najvise me zbunjuje sto su jako zivahni, ne konstantno, ali kad im donosim hranu, cistim i slicno. Takodje UJEDAJU (nikad jedni druge, samo mene). Ako mi neko to objasni, castim ga organskim piletom.
 
Nazad
Vrh