Tovni pilići

Vlajkoo, ti obavezno probaj...neko mora, hehe.

Olja, ako ti pilici pojedu 10 kg.hrane po glavi "stanovnika", onda na kraju svako treba da ima oko 5 kg. U protivnom, vise su "uzeli" nego sto su "pruzili". Sve to valja lepo staviti na papir i izracunati u nekoj kurentnoj valuti, pa nema dileme koliko si ulozila, a koliko si dobila. Pozz.
 
pa ljudi ti pilici ce za koju godinu da budu apsolutini hit u nasoj zemlji, svi ce njih da tove.jeste da je rizik veliki, ali ko igra taj i dobija.vlajkoo nerazumem bas oko tog paketa, sta pilici ce imati po 700gr kad ih dobijes, i plus 40kg koncentrata :sta: :sta: Olja02 jel tvoji sa 40 dana imau po 4,5kg,pa to je fenomenalno, ali zato su ti pojeli boga, 250kg dvojke... :bravo:aaaaa. ja se razmisljam da uzmem 5kom za pocetak, da okusam srecu, pa ako bude sve ok, onda sledece god.vise :cool: :cool:
 
Mislim da su do merenja sa 40 dana pojeli 50kg jedinice i 180 kg dvojke što je 5.750 po piletu što mislim i nije loše s obzirom da je bilo desetak piladi iznad 4.5 kg doduše bilo je dvoje sa 3.2.E sad nisam htela da ih odjednom prebacim na prekrupu pa sam je dodavala postepeno i potrošila još oko 70 kg dvojke.Kod nas uopšte nema trojke mora posebno da se naručuje a ja sam imala svoj trikital pa sam napravila tu prekrupu sa kukuruzom.To su mi jeli od 1.avgusta do danas.Od danas krećemo sa čistom prekrupom oko 65kg i nadam se da će piti dobro očišćeni.Nismo ih merili od 28.jula ali se vidi da su veći i jedva se kreću.Videću da kad odem u selo nekoliko izmerim čisto da vidim mada mi to i nije baš mnogo važno jer ih gajim za sebe .Inače kod nas se meso prodaje po 240 dinara pa će mi se u svakom slučaju isplatiti.Piliće sam platila po 70 dinara što je 2800,jedinicu 2300,u međuvremenu koncentrat poskupeo pa dvojka40 din kilogram znači 10000 kukuruz 50kg 1100 dinara što je 16200 odnosno 405 dinara po piletu.Nisam sigurna koliko će biti mesa ali računam prosek bar 2 kg po piletu.
 
405 dinara po piletu?!!! Pa ja cu da se onesvestim! Cek, jel to koliko si ulozila il po kolko ces da ih prodas?...zavrtelo mi se u glavi :( Mene ce moji da kostaju 257 din po komadu, a ocekujem da budu bar 3 - 3.5 kg.

I koji to pilici kostaju jednodnevni 70 din./kom? Jel to taj neki ludi hibrid, il sta? Ljudi raspametili ste me sa ciframa!
 
Sto je pile vece to i konverzija hrane mora da bude losija i ona nije uvek 2kg hrane za 1kg prirasta. To vazi za brojlere do 2kg . Sto se tice onih 7kg nisam rekao da je nemoguce ali takav tov je neisplativ i rizican. Za tih 7kg trebace vam sigurno bar 90 dana i nece vam pojesti 14 kg hrane vec bar 20kg. Uz to ide veliki rizik od infarkta a i kvalitet mesa bi bio sigurno losiji. Sa ovakvim cenama hrane i piletine pri tovu ne treba da se gleda ko daje vecu masu brojlera vec kakava je konverzija jer tu lezi zarada na tovu. Mi smo imali farme sa F15 hibridom ( i do 50000 brojlera u turnusu ) koje su klale brojlere sa prosekom 2.2 kg i koji su uspeli da ostvare konverziju hrane od 1.8 . Naravno bitna je i oprema jer nema dobre konverzije ako je veliki rastur hrane na hranilicama zbog praskaste hrane i losih hranilica. Druga je prica ako se tove za sebe i voli se veeeliki batak jer dobar pileci rostilj nema cenu.
 
Pa to je paket u koji dobijes 15 pilica od 3 nedelje tezine 750 g + 40 kg koncentrata od 19%....i to kosta 2900 dinara...br telefona javljam sutra...
Post je spojen: [time]1281643434[/time]
_________________________________________________
Koji hibrid je ostvario konverziju od 1.8 a koji od 2.2?F 15 ili neki drugi? Do koje kilaze ste ih vi hranili, hibrid F15?
 
Prosecna masa brojlera na klanju je bila 2.2kg a konverzija hrane je bila 1.8 kg hrane za kilogram brojlera. Ili drugacije receno za tih 2.2 kg brojleri su pojeli nesto ispod 4 kg koncentrata. Ovo je ostvareno na nekoliko farmi i uz dobru kontrolu se postize. Mi se ne bavimo tovom brojlera vec samo proizvodnjom jednodnevnih pilica a pratimo rezultate sa farmi na koje nosimo brojlere i F15 ima stvarno odlicne rezultate. Dalja prica bi vec bila reklamiranje. Kod tova ne bi trebalo juriti velike mase narocito leti ako na farmi nemate rashladne sisteme jer tada su lose konverzije i nema neke ekonomske racunice narocito sa ovakvim cenama hrane. U principu bolje, lakse i ekomnomicnije je toviti brojlere do nekih 2,5kg nego ici na tezine od preko 3,5kg. Svi hibridi brojlera imaju genetski potencijal za velike mase ali koliko je to isplativo.
 
Juce su mi stigli pilici I danas od 50 kom tri imaju pozadi kao ovo na slici. Upravo se uneredio kada je slikan. Da li je to proliv ili ne ? Ako jeste sta se tada radi ?
http://www.imagebanana.com/view/yagqspac/Pileuneredjeno.JPG


Ovo je tabela za koncentrat za tovne pilice izvucena sa sajta http://www.robins.co.rs/preuzimanje.html
http://www.imagebanana.com/view/adq6i6f3/Slika.jpg


Zanima me:
-sta staviti umesto Lizin I Metonin posto je neko ovde vec kazao da postoji samo pakovanje od 20kg, a za 300kg koncentrata je potrebno 0.6 kg Lizina I 0.7 kg Metonina
-koje ulje je potrebno, gde se moze kupiti I kako se mesa u koncentrat
-koja mast je potrebna, gde se moze kupiti I kako se mesa u koncentrat
-kukuruzni gluten gde se moze kupiti
-sojin griz gde se moze kupiti na malo (35 kg za 300 kg koncentrata)
-sojina sacma gde se moze kupiti na malo (55 kg za 300 kg koncentrata), pitam posto nema na stocnoj pijaci kao kukuruz I sl.
:sta:
 
Nisu jednodnevni nego starosti dve nedelje 70 din.Jednodnevni mogu da se uzmu samo u veterinarskoj stanici i to po porudžbini na svaka dva meseca,letnja.Ja sam ove nabavila kod preprodavaca koji ih kupuju u Kraljevu Valjevu i bog te pito gde po Srbiji i prodaju starosti 5 dana .Za svaki dan držanja podižu im cenu 2 din pa su tako moja bila 70 din.Zaista me koštaju 405 dinara po piletu do klanja za 6 dana ,ali računam ako su pre 15 dana kada sam ih merila bila prosek 4kg da će valjda zaklani imati bar 2kg mesa što znači nekih 480 dinara po piletu s obzirom da se ovde prodaju 240din kg .Ja ih neću prodavati jer sam ih uzela samo 40 koliko mi je potrebno.Zarada zaista nije velika ali bar znamo šta jedemo.
 
olja02

Cena jednodnevnog pileta u Valjevu je 25 dinara mada je u poslednjih nekoliko dana porasla potražnja tako da idu i po 30 dinara, cena pileta koje ima telesnu težinu oko kilogram ili kako ih popularno nazivaju kilaši je oko 150-160 dinara, pilići pred klanje se prodaju po 120 ili 130 dinara.U poslednje vreme odgajivači nude besplatnu uslugu ređenja i to se uklapa u cenu od 130 dinara.
Ovo sve pišem jer mislim da si ti malo skupo platila te piliće a pomenula si i Valjevo.
Puno uspeha u odgoju
:ppozdrav:
 
Meni to zaista ne znači puno mislim na cene u Valjevu ili bilo gde jer ja mogu da ih kupim samo po ceni koja je kod nas a ona je 45 din za jednodnevne koji se mogu nabaviti samo po narudžbini ,znači prijaviš se u veterinarsku stanicu oni te upišu na spisak i kada se skupi određen broj pozovu te telefonom i kažu za tri dana stižu pilići što je jedom u dva meseca.Na pijaci preprodavci prodaju te neke za koje kažu da su od 5 dana za 50 din. ,a ako im se koje zadrži kao ova moja, za svaki dan držanja naplaćuju dva dinara.Ovde nema ljudi koji drže veći broj pilića.Postoje samo dve mini farme koje proizvedu manje od 1000 u turnusu.Uglavnom ljudi drže za sebe 40-50 komada.Verovatno da ljudi drže veći broj bilo bi više dobavljača sa strane pa bi i cene bile niže.Piliće od kg i ove koji su gotovi za klanje niko ne prodaje.Gledajući cene koje vi ovde navodite cene kod nas su zaista paprene ali tu se ne može baš ništa promeniti.Kada bi se uzelo u obzir da kod nas nema ni soje ni suncokreta ni mnogih drugih stvari koje su potrebne za pravljenje smeša za tov,da je kg kukuruza 21din ,pšenice 15din videlo bi se da je kod nas proizvodnja bilo koje vrste mesa zaista skupa.Ali ljudi moraju nešto da jedu pa tako uzimaju samo onoliko koliko im je neophodno.
 
Ja se izvinjavam ako sam proizveo suprotan efekat a to je da vas ražestim.Samo sam rekao kako je to kod nas
 
Ja se takodje izvinjavam ako si me tako razumeo.Ne žestim se i potpuno razumem da su cene o kojima ja govorim za većinu nestvarne ali su one kod nas zaista takve.Slučajno sam pomenula Valjevo .Nisam sigurna gde nakupci kupuju piliće ,mislim nisam pitala,ali mi je neko rekao da idu i u Valjevo_Ovi kod kojih sam ja kupila rekli su da su pilići iz Kraljeva .Još jednom se izvinjavam.
 
Posle duzeg trazenja cena repromaterijala na raznim mestima za izradu koncentrata, izracunavanja isplativosti pravljenja koncentrata po nekim tabelama, cak I sa sopstvenim korigovanjem istih tabela sa ciljem pojeftinjenja izrade nisam pronasao neku racunicu da sve kupim, trcim po radnjama, maltretiram se sa mlevenjem, pecenjem, mesanjem I td. zbog toga sto ne dobijam skoro nista jeftiniji koncentrat od koncentrata Farm Komerc –Cantavir. Ne znam da li bi dobio nesto u kvalitetu izradom u sopstvenoj reziji, ali samo sabirajuci cene repromaterijala (ne racunajuci svoj rad, struju itd.) dobijam skoro istu cenu kao kod pomenutog proizvodjaca. Najskuplji su kukuruz (merica =300din) I sojina sacma (40kg = 2200din).
Tako da sam odustao od izrade.

Evo neke tabele koju sam nasao na netu sa komponentama koje se lako mogu naci u prodaji, mozda nekome bude koristila:
qrl086.jpg

:pecanje: ::traktor:: ::samo odmor:: ::traktor1:: ::sretan pecaros::
 
Evo ljudi javljam konačan obračun.129.7kg mesa od 40 pilića ja sam prezadovoljna .Kao što sam rekla uložila sam16200 din pa mi je meso izašlo po 125dinara Nisam mogla ni da pretpostavim da ljudi koji kod nas prodaju piliće zarađuju duplo mislim 240din što je mnogo mnogo je.Najveće je bilo 4600g,bilo je još petoro preko 4kg,ali je zato jedno bilo 2200g i još troje sa 2800-2900g.Prosek 3250 g očišćeni mislim da je dobar.Kod mene su bili 51 dan.Prošle godine sam imala ćurke,10 komada.Kupila sam ih 10. maja i držala ih do 22. avgusta bile su teške prosek oko 12kg i bila sam zadovoljna koštale su me 156 din po kg mesa.Mislim da ću sledeće godine uzeti opet piliće.A što se tiče sastavljanja koncentrata šta da vam kažem sem da bih ja za recimo stočnu kredu,za nju tačno znam rekao mi čovek koji je kupio,morala da odem čak u Požegu koja je 100km od Nove Varoši u kojoj ja živim,a za ostale komponente ne smem ni da pomislim.
 
@Joky, olja02, vlajkoo

Dobrodošlica novim članovima i uspešno postovanje na Forumu Živiarstvo !!!

Joky i vlajkoo molim da se predstavite na mestu za to predvidjenom u Caffe-u?! Hvala

:ppozdrav: Urednik
 
Narode,da vas pitam jedno pitanje.
Trenutno pravim svojim pilicima po 100kg keca,dvojke i trojke.
Imam uvek po 40 pilica u turnusu i nisam zadovoljan koliko im ostane mesa nakon kuvanja,jednostavno nije ni malo,ali nije ni puno.

U cilju da ih utovim jos vise,barem do 4.5kg.a minimum 4kg,sta mi preporucujete da uradim sa kolicinom hrane?

Ja sam hteo ovako:
-100kg keca (iz razloga sto to pojedu za prve 4 nedelje,a receno je da im se kec ne treba davati duze od 4 nedelje)
-100kg dvojke + dodatnih 100kg dvojke (ali nisam siguran jel im u redu davati ovoliku kolicinu dvojke u cilju postizanja boljih rezultata)
- i zavrsnica 100kg trojke

Da napomenem da su pre 2 dana pojeli 100kg keca + 100kg dvojke i vecina primeraka ima od 2800-3000gr sto je sasvim solidno.

Jedan kolega mi rekao da nema potrebe povecavati kec sa 100 na 200kg,jer oni 100kg jedu 4 nedelje taman koliko je predvidjeno.
A kad sam ga pitao da povecam trojku sa 100 na 200kg,rekao je da nema ni to potrebe,jer od trojke nece puno narasti,zato jer je to zavrsnica i tu ide najmanja kolicina kvalitetnih komponenti (soja,metionin,kreda,so,DKF) pa nece nesto puno napredovati.
E pa zato mi se jedino povecanje kolicine hrane u dvojci namece kao logicno resenje,ali nemam pojma da li postoji odredjeno vreme dokle smeju jesti dvojku,kao sto je slucaj sa kecom da smeju 4 nedelje.

Pa eto,ako moze mala pomoc i meni.

@Olja,koliku kolicinu hrane si ti njima dala da pojedu kad je solidan broj njih uspeo da predje 4000gr,mislim na kolicinu keca,dvojke i trojke ako si im tako davala rasporedjenu hranu.
Hvala.
 
Ja mojim pilicima za tri dana pocinjem da dajem novih sto kila "dvojke". Pre toga su pojeli 40 kila jedinice. Znaci pojeli su po kilo jedinice, onda su presli na dvojku koje ce pojesti 200 kg. a na kraju finiser, pa dokle hocu da teram. Ne znam kako si ti to racunao 100 po 100 po 100, kad se oni najvise goje u sredini tova, pa je logicno da najvise pojedu dvojke. I jos nesto, kazes sam pravis smesu. Trebalo je tu umesto soje da stavis suncokret, pa da vidis kako bi se udebelili. Bar moji jesu.
 
Moji pilići su bili stari dve nedelje kada sam ih kupila .Kod mene su pojeli 50 kg jedinice i 200 dvojke pojeli su mi još 50 kg dvojke pomešane sa prekrupom od trikitala 30 kg i 15 kg kukuruza.Pošto kod nas nema trojke ,mora se naručiti ,ja sam im na kraju dala prekrupu 35kg kukuruza i30 kg trikitala plus oko 700.g soli.Ovo mešanje sa koncentratom radila sam kao privikavanje na novu hranu 2/1, 1/1 i 1/2 prva cifra je koncentrat pa onda čista prekrupa.Ja sam sa nekog srednjeg pileta izmerila file (belo meso) bilo je teško 850g.
 
Nazad
Vrh