PDA

View Full Version : Startovanje uzgoja šampinjona - kako početi

Advertisement

Slavica
20-04-09, 19:16
Podrav!Posto krecemo sa gajenem sampinjona,da li bi mogao neko da nas posavetuje gde da kupimo kompost? Vec smo razgovarali sa Kovinom,ali nakon vasih komentara postajemo sumnjicavi u vezi kvaliteta njihovog komposta.Osim toga zelim Vase misljenje u vezi pokrivke iz Gaja.Takodje nam je problem da dodjemo do hem.sredstava za dezinfekciju i bolesti,ako do njih dodje.Za sada toliko.Unapred zahvalni Negotinci!

novii
20-04-09, 19:36
Pa što se tiče proizvoda, od nekuda morate krenuti. Nećete naći proizvod sa kojim su svi zadovoljni, pa da budete sasvim sigurni prilikom kupovine.

Za početak nam recite gde gajite šampinjone (topli tunel, zidani objekat ili nešto treće) i kolika je površina.

Slavica
20-04-09, 21:17
Zidani objekat povrsine 30m(200 briketa),sa uradjenom izolacijom,ventilacijom i klimom-to je za sada.Prostor bi trebao da se dezinfikuje pre unosenja komposta-kazu da se to radi Formalinom?Mi imamo 1001 pitanje,ali hajmo redom.Da li je isplativo pocinjati sa ovom kolicinom?

belicb
26-04-09, 19:56
Da li mi mozete pomoći,gde bih mogao da kupim KOMPOST za uzgoj šampinjona? ^-^

Slavica
12-05-09, 10:51
Temu sam otvorila,ali nema odgovora.Da li mogu da ocekujem bilo kakvu informaciju sa ovog foruma?

novii
12-05-09, 13:31
Od mene na žalost ne, pošto nemam iskustva, a od većine ozbiljnih odgajivača takođe ne, pošto ih koči sujeta ili strah od konkurencije. Iskreno verujem da će se naći neko ko će dati konkretne odgovore.
A možeš i ti povremeno napisati koje korake sama radiš u tom pravcu i kako ide. >:D

Slavica
13-05-09, 10:15
Hvala Nikola,barem si mi ustedeo dragoceno vreme.Pozdrav!

peto1
19-07-09, 19:00
Temu sam otvorila,ali nema odgovora.Da li mogu da ocekujem bilo kakvu informaciju sa ovog foruma?

Pozdrav Slavice

Ako si resila da proizvodis sampinjone, koje i nije tako jednostavno, uzmes kompost ubacis u ojekat i cekas da rodi. Prvo treba da se prouci malo literature, i ne bi bilo na odmet da obides nekog ko vec proizvodi i da se licno uveris vizuelno kako to izgleda. Neznam odakle se javlas, ali kompost koji se kod nas proizvodi nije da je neki kvalitet. Sve zavisi od vremena kada se kompost pravi leti ili zimi, ima velike razlike. Na 30m2 dali sa policama ili samo na zemlji. Nadzemni objekat, podrum ili plastenik. tu je i pokrivka koja je isto jedan od jako vaznih stavki u proizvodnji, PH- vrednost, vlaznost pokrivke, mogao bi da ti redam do jutra. Ako te nesto interesuje mogu ti pomoci gajim sampinjone vec vise od 10 godina i iskustva poprilicno PITAJ.

Pozdrav svima koiji hoce da gaje sampinjone ili vec gaje.

Ramo
30-08-09, 19:50
nastavi da pises, kako krenuti sa sampinjonima, sigurno da mnoge zanima...

Karalic
30-08-09, 22:01
Ima nas dosta koji bi to voleli znati , kako se proizvode sampinjonji. A i kako da ih proizvodimo za sopstvene potrebe, jer mi sa sela nema sanse da idemo na pijacu za kilo, dve pecuraka... >:({

Post je spojen: 1251662598________________________________________ _________
Samo napred peto1! Zaista ima kome da pises, ima nas koji umeju da slusaju. >:({

peto1
01-09-09, 19:32
Podrav svima!

Samo da za pocetak kazem da ozbiljan pristup uzgoju sampinjona pocinje od literature. Treba je dobro prostudirati i ako se dode do zakljucka da se mogu ispostovati zadati diagrami temperatura, vlaznost, higijena, naravno i prostorija kao i stelaze na kojima se gajie sampinjoni. Onda se moze poceti tragati za kompostom. Ali prvo ne bi na odmet bilo i da se pogleda kod nekog odgajivaca sampinjona kako to izgleda uzivo, pa se i sa njim konsultovati jer ce sigurno hteti da ti pomogne. Naravno ima i onih koji to cuvaju za sebe zbog konkurencije. Moj savet je da se za pocetak pocne sa manje dakova (Brikete) pa ako se nesto ne odradi dobro ili na vreme steta ce biti manja.
Da bi stalno imao sampinjone potrebo ti je najmanje cetiri prostorije koje su fizicki samostalne. ( ali ni 5 nije na odmet) Da bi se ciklus ubacivanja komposta sveo na 15 do 20 dana, U svakoj prostoriji treba da se se moze regulisati posebno temperatura. Zbog razlicitih faza proizvodnje.
Pod preporucujem da bude od betona da se moze lakse oprati zbog higijene. Napraviti padove prema nekom udubljenju da bi se lakse mogao izbaciti talog i mulj koji je nusproizvod.
Police preporucujem da budu metalne konstrukcije. Dasku treba izbegavati jer se u njima lako nastane razne bolestine i to se vrlo tesko unistava. Ja sam police napravio od zicane ograde koju sam zategao izmedu metalne konstrukcije, i na njih stavljam brikete. Police su na tri sprata stim da je donja polica odignuta od poda 20 sm. sledecaide na 60sm od donje i opet 60sm gorna polica. Sirina polisa su jednoredne 60sm, a dvoredne 120sm. Duzinu odredujes prema svojoj prostoriji. Treba ostaviti dovoljno mesta izmedu polica da se komotno moze prolaziti izmedu njih, najmanje 70sm.
Posto drzim u podrumima za dezinfekciju koristim samo obican gaseni krec, sa kojim preprskam zeo podrum, plafon i zidove a ono sto popada na pod i stelaze to je odma i pod prekrecen i to je najjeftinije i najbolje. Nekad sam koristio Formalin ali morao sam nositi i gas masku i to mi je dosadilo a i to je skuplja varijanta.
Kompost nabaviti od proverenog proizvodaca, domaci ili uvozni (Madarske) mada i tu ima ima dosta odstupanja u rodu. Zavisi dali je letnji kompost ili zimski, ima ponekad drasticne razlike u rodovima. Svi proizvodaci govore o 4-5 talasa, moje iskustvo sa domacim ili uvoznim je isti, 2 talasa eventualno ako uspes da suzbijes bolestine 3-ci talas al se ne nadaj da ce biti blagorodan. U principu su ti najvazniji 1-2-gi talas i ako si sve odradio kako treba treci ne treba ni cekati izbacujem dakove.
Pokrivka je isto vazan faktor u uzgoju sampinjona. Ako je kvalitetna i moze dobro da zadrzi u sebi vodu rod ne sme da izostane. Pokrivku kada postrm po briketu treiram Fundazolom i Sporgonom 1gram po briketu kolicina vode zavisi od vlaznosti pokrivke. Nekada stigne vlazniji a ponekad je dosta rastresit sa manje vode. To se sve stice radom kada koliko i koliko. Vodu ne treba zaliti jer od toga zavisi koliko cemo obrati, naravno ne treba ni preterivati.
Posle prorastanja pokrivke, dolazi do prekopavanja pokrivke i mesanje da bi se sto ravnomernije raspodelio prorasla micelija. To je jako vazan deo uzgoja sampinjona.
Kada se pocnu formirati pecurke koje dostignu velicinu glave sibice treba obarati temperaturu sto se brze moze na nekih 16-18 stepeni i moze se posle toga zalivati, vodu ne treba stedeti jer sastav sampinjona 90% je voda. Sto vise vode i pecurke ce biti punije i teze. Naravno i tu ima odredene granice. Beru se smo najkrupnije pecurke, i to toko da se uhvati klobuk i blago okrene levo desno da bi se odvojio od podloge. Ostrim nozem se odsece koren i stavla se u gajbe ili neku posudu u kojoj mogu da se drze. Pecurke treba sto je moguce manje pipati i hvatati prstima jer ce zbog toga dobiti fleke i nece biti lepe bele.
Kod vece proizvodnje sampinjona obavezno je imati i jednu hladnjacu, u koju mozemo da odlozimo ubrane sampinjone i lagerovati. Temperatura treba da bude oko 2 stepena i to da se uspe postici sto je moguce brze. U hladnjaci ne preporucujem ventilator jer ce pecurke dobiti zutu boju od strujanja vetra. Potrebno je takozvano mirno hladenje sa velikim isparivacima slicnim u frizideru samo mnogo vece.

Toliko sam nalopatao za sada i ovo je bilo dosta dugacko. Ako te sta interesuje posebno slobodno pisi.

Pozdrav.

Karalic
01-09-09, 23:52
Peto1, evo kako stoje stvari... Odradjena je prostorija (4*5), okrecena, kako dolikuje, ( jedna prostorija od stale, visak) postavljeni etazeri u dva reda, jer mi netreba neka velika kolicina, vec za sopstvene potrebe.Inace tu gde mi je stala je ravan, i potok , pa je uvek velika vlaga. Koristice , zar ne?E, a sad mi samo reci gde da uzmem kompost.Mislim da nece biti frka da napises u postu, a ako je problem, pustices mi na P.P. I naravno, Kosmaj Ti je reper, nesto u blizini ako ima, nemoj samo u Pestu da idem... >:({

peto1
02-09-09, 18:09
Pozdrav!

@Karalic
Kako kazes prosorija je OK. Posto hoces samo za sebe da proizvodis sampinjone a ne za prodaju dovoljno ti je desetak briketa i dve vrece pokrivke. I sa tih deset dakova u prvom talasu mozes obrati nekih 20-30kg. neznam dali ces uspeti sve da potrosis sam, zato treba hladnjaca na 2 stepena gde se moze drzati i desetak dana. Sto se potoka tice treba da izmeris temperaturu vode sada dok je leto i posle ti mogu dati nekoliko savete. O nabavci kompost sam ti poslao u PP. da ne reklamiramo ni jednu firmu. Neka se one same reklamiraju i nalaze kupce. Ili traze koperante.

http://www.youtube.com/watch?v=mpZblphPRgE

Pozdrav.

Karalic
03-09-09, 10:59
Peto1 , hvala na poslatim informacijama , (mislim na P.P.) :D
Kontaktiracu ih sutra u toku dana, pa se cujemo. Pozdrav >:({ >:({ >:({

peto1
03-09-09, 21:35
@Karalic

Sta je sa potokom koji si spominjao. Za kupovinu komposta se raspitaj, ali dok ne obezbedis i neki rashladni uredaj sa kojim mozes regulisati temperaturu u prostoriji gde ce ti biti kompost nemoj ni poceti proizvodnju. U toku prorastanja komposta u briketima se dize tmperatura koju moras zaustaviti na nekih maksimalnih 28 stepeni, ako to ne uspes i temperatura prede 32-35 stepeni imas velike sanse da ti sve propadne. Zato nemoj odmah da se zaleces i uzimas kompost.

Jer kompost je cudo kako moze da ti pobegne temperatura, i posle kukas.

jhon dere
13-09-09, 23:35
Evo kako se proizvode micelije , nisam probao , ovo je iz knjige "Proizvodnja , prerada i korišćenje šampinjona " od Prof.dr Petra S. Maksimovića .

http://i31.tinypic.com/rcvyo8.jpg

peto1
14-09-09, 10:32
Sto se literature tice je jedno a praksa je sasvimnesto drugo. Oni to rade u laboratorijama sa visokom zastitom spoljnih faktora, ai PH vrednos se kontrolise sto u kucnom rezimu je malo teze postici. To je samo jedna strana medalje, kompost se tsto tako rdi, mesavina raznih dubriva i dodavanjem gipsa, azotnih dubriva i na kraju termicka obrada komposta. Nama se desavalo da smo otisli po kompost i morali da cekamo cak 1 dan da bi utovarili kompost jer kompjuter nije hteo da otvori vrata pasterizatora jer je nivo azota bio velik. Kada je sve uradeno kako treba tek se onda moglo pristupiti utovaru. Kod nas se na to ne pazi toliko obisao sam nekoliko kompostara i video sam drastricne razlike u procesu proizvodnje komposta. Zato ipak ostajem kod kupovine komposta nego da se zlopatim sa tim. Za desetak dakova iz hobija moze da prode i ovakva varijanta ali kada se radi o tonama to je malo skatljivo.

Necu da te obeshrabljujem jer svi su oni jednom tako poceli, samo sto su vremenom tu investirali na milione evra. Bio sam i kod takvog proizvodaca koji mi je sa dvorista hteo pokupiti kompoast za nekoliko brikete, kada sam mu rekao da mi treba 500 brikete rekao mi da dodem za koji dan. Jos uvek me ceka.

Rod sampinjona uveliko zavisi od komposta i od semena, dali je letnji ili zimski ili prelazni period ima razlike u semenu i kompostu.

Tvoj pokusaj cenim i zelim ti mnogo uspeha.

Pozdrav Pete.

jhon dere
16-09-09, 15:28
A evo načina kako se mogu razmnožavati micelije u "kućnoj radinosti"

http://i28.tinypic.com/ine5mq.jpg

peto1
16-09-09, 18:15
@jhona DERU

Batali to.

I na tarabi je pisalo da je P.... pa se neko ogulio.

http://www.biofungi.hu/?lang=SR

http://www.pieczarkarnia.eu/

http://www.christiaensgroup.com/mushroom/

peto1
30-09-09, 21:12
@jhona DERU

kako napreduje proizvodnja micelija.

jhon dere
30-09-09, 23:24
@jhona DERU

kako napreduje proizvodnja micelija.
Pa za sada nikako , sad sam u fazi pravljenja vina , i pripreme za berbu kukuruza pa priprema za setvu pšenice , al probaću sigurno ništa me nekošta imam žita slame i da vidimo baš štaće biti , al nemam baš uslove idealne jaću to ubaciti samo u podrum pa šta im bog da :lol: biće ko u prirodi nek se potrude malo :lol: . Javiću ti a i slikaću kad počnem sa procesom , svaku fazu . pa nek rodi 1kg po džaku opet super ja ću biti zadovoljan , bez ikakvog ulaganja nešto posebnog ako bude bilo šta :veseljak:: . Biće kao ciga što kaže " Kupim za dinar prodam za dva meni jedan posto dosta " >:({

Karalic
01-10-09, 00:07
" Kupim za dinar prodam za dva meni jedan posto dosta " :lol: :lol: :lol: >:({

peto1
01-10-09, 18:27
Pravi ti je poso kad kupis za dva a prodas za jedan. 8)

Kada si vec spomenuo slamu jedan nas drugar je poceo da gaji bukovacu i da kuva slamu. Sve je odradio po JUS-u limeni kazan mogo je da primi 10 bala slame. Kazan odigao od zemlje ozidao, napravio odak ko mala fabrika. Kada je trebao da vadi bale namontirao dizalicu sve naj -naj. Ali kada je poceo da lozi da zagreva vodu poco je da kuka kako mu treba mnogo drva da bi ugrejao toliku kolicinu mase. On je to sve radio pedantno po danu i racunica mu se nikako nije slozila, mnogo drva i ode pazar. Onda smo mu dali savet da ode kod vulkanizera i pokupi stare gume i da sa tim lozi. Poco da kuka sta ce komsiluk da mu kaze kada pocne da kulja onaj crni dim iz furune. Ubedili smo ga da kuva nocu kad se ne vidi dim od mraka. Tako je i radio jedno vreme, sada nismo u kontaktu tako da neznam dali jos uvek koristi stare gume.

jhon dere
01-10-09, 21:53
peto1 pa što nije uradi da greje vodu na balu da ubaci celu balu u ložište i da vidiš? ili slamu ili kukuruzovinu da je pobalirao i verujem da bi već bilo malo neke računice ::namigivanje:: .

a ja to planiram da radim onako iz hobija za kućnu upotrebu znači jedno 5 džakova da odradim videću koliko mi treba za to bala slame al koliko sam ja čitao to se nekuva mislim dok se priprema supstrat nego kvasi seče prevrće itd i dodaju se neke komponente , e kad je gotov supstrat onda se prokuva ili napari da se ubiju svi štetni mikroorganizmi , pa onda ide u džakove i onda dolazi pšenica sa micelijama , a pokrivku planiram da uradim od glistenjaka isto ga naparim i prekrijem . ubacim sve u podrum i onda šta bude , opet ponavljam nemam adekvatne uslove a nemam ni gde da odradim nešto baš za to , nemam mesta , ali ko ne reskira ne profitira :lol:

peto1
01-10-09, 23:05
Složenim biološkim i mikrobiološkim procesima uz stalno mešanje sirovina (pšenična slama, konjsko- odn pileće gnojivo, gips te voda) dolazi se do podloge za uzgoja pečuraka, komposta, koji se nakon pasterizacije zasejava semenom šampinjona.

Priprema sirovina za postizavanje visoke kvalitete vrši se uz stalno mešanje, ovlaživanje tokom 2-3 dana. Stalnim mešanjem teži se dobivanju savršenog homogeniteta, nakon čega se mešavina predfermentira na podu za aeraciju.

Fermentacija se odvija u potpuno zatvorenom bunkeru sa podom za aeraciju; time se postiže stabilno visoki kvalitet neovisno o meteoroloških uslova. Mirise i amonijak koji se stvara tokom fermentacije, ne izbacujemo u atmosferu, već se svi štetni gasovi sakupljaju u novoizgrađeni sistem bio-pranja, nakon čega sledi bio-filter (vidi: Life-projekt) čime se postiže filtracija gasova iznad 90%.

Iz bunkera se fermentirani, tzv kompost I. Faze u tunel za pasterizaciju gde se pasteriziranjem uništi mikroflora koja šteti razvoju micelije. Preostali mikroorganizmi podpomažu miceliju u procesu razgradnje hranljivih sastojaka. U stručnoj litearturi, ovaj proces se naziva kondicioniranje i njime se postiže bitna osobina komposta. tzv. selektivnost.

jhon dere
02-10-09, 00:28
peto1 slažem se ja sa tobom u svemu što si napisao -prepisao- al vidi to je sve za turbo proizvodnju da ti dobiješ što više kg na što manjoj površini , u strogo kontrolisanim uslovima sa svim i svačim još pride ... al sve to košta ::novac:: , kupuješ supstrat , struja za grejanje hladjenje , dezinfekcije ... itd sve je to ok . Ali nezaboravi da gljive rastu slobodno i u prirodi de nema baš tolike stroge dezinfekcije i baš toliko kontrolisanih uslova nego se poklopilo par idealnih uslova i eto ti gljive ... Ko dezinfikuje šumu i ko održava temperaturu u šumi na 25 pa onda naglo spušta na 19 ? niko sve to ide samo od sebe sve je to priroda sredila sama davno pre nas , samo što su ljudi to malo usavršili . Normalno da prinos nije isti kao kod tebe u objektu namenjenom baš za gljive , al opet rodi nešto ...
E sad ja bi radio nešto izmedju prirodnog i savršenog , znači negde na sredini .
Pa jedne godine je bilo na običnoj napredkovoj njivi prema sasam sa leve strane žito . kombajn pokupio žito ostala slama pala kiša i posle odredjenog vremena nikli šampinjoni , pola pazove išlo da bere šampinjone za DŽ ::svaka cast::
I opet da napomenem ja bi to radio za sebe ne za prodaju nego da imam 2-3 puta nedeljno malo šampinjona za svoje protrebe .

peto1
02-10-09, 07:36
@jhona DERU

Princip ti je isti radio 100 tona ili 100 kg. U Srbiji gde su neki zauzeli stare tunele gde je nekada isla pruga ubace na 1000 briketa i beru ga 6 meseci jer ja temperatura stalna i nije im bitno koliko ce brzo da oberu. Nista nisu ulozili osim sto su zazidali krajeve tunela. Sampinjone mozes gajiti i ovako. Ali na cistoj slami i humusom od glista tesko da ce nesto da se uradi. Nadi nekog proizvodaca u pazovi i od njega kupi 5 briketa i dak pokrivke da se ne zezas dabe. Pa to postavi u podrum i ostavi da vidis sta ce se desavati. Izmeri temperaturu u podrumu i ako ne prelazi 15 stepeni rodiceti samo malo sporije, tako da ces imati sampinjone bar 2 meseca i nece biti udarnih talasa za berbu nego tu i tamo koja taman za kucnu upotrebu.

TEMA
02-10-09, 12:28
Samo pazi da se ne izjednači temperatura u supstratu i u vazduhu, onda neće roditi ništa. Neka bude bar 1-2 stepana veća tempratura u vazduhu >:D

jhon dere
02-10-09, 19:56
peto1 pa dobro nisam mislio baš na samoj slami nego se dodaje još ponešto , a ima tu više načina pripreme hranjivog supstrata , ima sa slamom i rezancima od šećerne repe , ima slama i živinski stajnjak , ima kukuruzovina crvena detelina i još nešto itd ... Ali postupak traje jedno mesec dana znači prvo se slama isecka na 5-6cm pa se zaliva prevrće svaki dan dodaje se osoka i tako ide ...

A temperatura u podrumu sada je konstantno 20c pošto pratim tempereturu zbog vina i od ponedeljka kada sam počeo da beležim nemrda ni gore ni dole imam

http://i38.tinypic.com/ejtzs0.jpg
i stoji stalno na 20c dan noć sunčano oblačno isto , jel to valja za šampinjone 20c ?
A ovo što kažeš kupi 5džakova ... to jeste jednostavnije al nisam ti ja taj , meni će biti zanimljivije da ja to tumbam po dvorištu zalivam zezam se ... :lol: znaš eksperimentišem , tomije onako ... izazov da vidim dal ću uspeti .
Imam ja onu kasetu što je Zaharije prodavao još 2005 pogledaj račun
http://i36.tinypic.com/14jnp0i.jpg
i kad vidiš šta sve ljudi rade i kako ...da neveruješ a onu knjigu sam prostudirao 5-6 puta , al slažem se i sa tobom kad kažeš jedno je teorija a drugo praksa . Videćemo kad završim sa poljskim radovima onda krećem sa ovim . >:D

peto1
02-10-09, 20:26
Kupi one digitalne termometre koje mere i vlaznost u prostoriji, kostaju nekih 300 dinara. Imaju rezim da mere minimum-maksimum posle resetujes i ponovi je dovoljno jednom dnevno pogledati i videces kolika je bila maksimalna temperatura kao i minimalna. 20 stepeni ti je malo mnogo, bolje bi ti bilo da je negdr oko 14-15 stepeni. Jer se kompost greje prilikom prorastana micelije u kompostu pa moze lako da se desi da ti pobegne preko 30 stepeni a to je vec kriticna temperatura. Moraces resiti i ventilaciju i komarnike i CO2 da se ne koncentrise previse. Probaj meriti temperaturu na podu sigurno ima razlike. Necu puno da ti filozofiram kada pocnes videces sta ce se desavati pa imaces neku predstavu uzivo. I ja sam procitao sijaset knjiga i sve lepo pise a kad pocnes onda vidis da to nije to. I ja znam da vozim traktor ali neznam da orem sa njim isto ti je i sa knjigom i praksom.

Bio sam u Madarskoj na nekoliko seminara koji oni organizuju za glivareiu Bio-fungu i Smpinjon unionu, proizvodnja komposta me nije toliko interesovala vise je bilo reci o novim sortama semena i nacinu na koji se koje seme moze odradivati. Za svaku vrstu semena dobijas dijagrame koje bi trebalo ispostovati da bi rod bio dobar. I o bolestima sta cime sprecavati. Ali na prvo mesto stavljaju higijenu.

Pokrivku obavezno kupi jer sa humusom neces nista postici.

jhon dere
02-10-09, 20:35
I ja znam da vozim traktor ali neznam da orem sa njim Ni ja nisam znao do prošle godine , nikakva filozofija samo treba da dobro podesiš plug :lol:
Što znači da i proizvodnja šampinjona nije neka nauka ako sve uslove podesiš kako treba >:({

peto1
03-10-09, 13:12
Ni ja nisam znao do prošle godine , nikakva filozofija samo treba da dobro podesiš plug

E TO SAMO DOBRO vazi i za sampinjone. Samo dobro treba odraditi pojedine faze. Pokrivanje, nemozes po knjizi nego kada ti ocenis kad onda pokrivas. Zalivanje nije to basta da zalivas kada imas vremena nego
kada to uslovi traze. Prekopavanje pokrivke je opet ono kada ti procenis. Obaranje temperature temperature kada se pocnu formirati sampinjoni opet treba ti da odredis. Zato nije to bas teko jednostevno.

Karalic
03-10-09, 14:59
peto1 pa dobro nisam mislio baš na samoj slami nego se dodaje još ponešto , a ima tu više načina pripreme hranjivog supstrata , ima sa slamom i rezancima od šećerne repe , ima slama i živinski stajnjak , ima kukuruzovina crvena detelina i još nešto itd ... Ali postupak traje jedno mesec dana znači prvo se slama isecka na 5-6cm pa se zaliva prevrće svaki dan dodaje se osoka i tako ide ...

A temperatura u podrumu sada je konstantno 20c pošto pratim tempereturu zbog vina i od ponedeljka kada sam počeo da beležim nemrda ni gore ni dole imam

http://i38.tinypic.com/ejtzs0.jpg
i stoji stalno na 20c dan noć sunčano oblačno isto , jel to valja za šampinjone 20c ?
A ovo što kažeš kupi 5džakova ... to jeste jednostavnije al nisam ti ja taj , meni će biti zanimljivije da ja to tumbam po dvorištu zalivam zezam se ... :lol: znaš eksperimentišem , tomije onako ... izazov da vidim dal ću uspeti .
Imam ja onu kasetu što je Zaharije prodavao još 2005 pogledaj račun
http://i36.tinypic.com/14jnp0i.jpg
i kad vidiš šta sve ljudi rade i kako ...da neveruješ a onu knjigu sam prostudirao 5-6 puta , al slažem se i sa tobom kad kažeš jedno je teorija a drugo praksa . Videćemo kad završim sa poljskim radovima onda krećem sa ovim . >:D
Majke mi nisi normalan :lol: :lol: :lol: i sta kaze kaseta :lol: :lol: :lol: >:({

peto1
04-10-09, 20:48
@ Karalic

Jesi se izbanjao jel bilo i zenskog svete da te izmasiraju, cutis nista ne govoris da dogodine i jos neko ode da ti pomogne ako ne mozes svs da postignes.

Karalic
04-10-09, 22:12
Peto1 pozdrav.
Sta da Ti kazem, nije bilo lose.Hrana je bila kao Konc.logoru, ribe oko 75,80 godina. Sve u svemu internacionalno. Svedski sto, Francuski lezaj, Tursko kupatilo, Poljski WC :lol: :lol: :lol:
Pa nisam bio u banji za nerodkinje, nego za kicmu! :D
Mada , ni na forumu se ne desava nesto novo.Sve po starom. >:D

peto1
22-10-09, 16:49
http://i50.tinypic.com/21sy6p.jpg

ismo
23-10-09, 15:02
Pitam Slavicu,da li si pocela sa uzgojem sampinjona i kakva su tvoja iskustva?

peto1
29-10-09, 21:35
http://www.youtube.com/watch?v=vaLZX5_FKKg

Post je spojen: 1256848691________________________________________ _________
http://www.youtube.com/watch?v=EGKulzFcpVk&feature=related

ismo
30-10-09, 12:11
Peto jos jednom hvala.Odlicni snimci.Taman kada sam hteo da pitam prijatelje foruma,gde mogu nabaviti neki video prirucnik o uzgoju sampinjona,evo i tu odgovora u vidu ove kasete Zaharije Trnavcevica.Ali mislim da licna iskustva svakog od nas puno mogu pomoci.Nekada u nijednoj knjizi nemozes naci sto ces cuti preko ovog foruma.Hvala tebi na nesebicnosti i svim prijateljima.Nadam se da cu biti u prilici da i ja jednog dana pomazem pocetnicima.

peto1
05-11-09, 12:30
Jos malo za citanje o uzgoju sampinjona.

http://i33.tinypic.com/2s0eoed.jpg
http://i35.tinypic.com/28jk4qt.jpg

Treba se raspitati dali staavlaju i ovu speciju u kompost jer se zimii kompost sa njim bolje ponasa. Brze prorasta.

Ima i jedan novi BIZNIS PLAN

http://www.privredapalilule.com/index.php?menu=15&submenu=1000&plan=15

LUKA_SD
07-12-09, 16:26
Pozdrav svima!

Imam jedno pitanje uvezi dezinfekcije pokrivke... Propremio sam objekat i planiram ovih dana da ubacim kompost. Najveci problem (za sad) mi je nabavka peral s-a, jer formalin na ovim temperatura ne bi delovao. Dal neko od Vas zna, gde se moze nabaviti u SD-u ili u okolini taj peral S, ili mozda postoji i neke drugo sredstvo za dezinfekciju pokrivke:lol: Ako da, kako iskustvo imate sa njima?
Hvala Vam unapred.

Pozdrav iz Smedereva!!!

peto1
07-12-09, 16:51
Potrazi u poljo apotekama Miraz ili Oktavu a moze i Benomil ide otprilike 1gr. po briketu.

Najbolje bi bilo da se moze naci Sporgon i Dimilin i Fundazol. To jezakon za pokrivku ali je jako skup i prodaju ga samo svrceri i to je tesko naci. Nekad je to bilo u Madarskoj sada je i kod njih reforma pa ga ne uvoze.

LUKA_SD
07-12-09, 20:50
...... @ peto .....

Kao prvo hvala. Imam vec jednu takvu preporuku sa strane proizvodjaca komposta. On preporucuje prvu dezinfekciju pokrivke sa formalinom ili peralom (zavisno od temperature), pa tek posle prvog prelopatanja pokrivke, tj.posle 10-12 dana, opet vrsiti dezinfekciju protiv Mikogone sa "sporgonom, oktavom ili mirazom". Sada moje pitanje: Dali bi takva dezinfekcija, kao sto ti kazes, sa mirazom, benomilom ili oktavom zamenila taj peral sasvim, ili bi svejedno trebalo dodati neko sredstvo za kompletnu dezinfekciju pokrivke?

Poz.

peto1
07-12-09, 21:13
Ako si pokrivku trtirao prilikom postavljana na brikete pozelno je da se polije isa oktavom ili mirazom. Posle prekopavanja ne treba vise nikakva hemija samo malo zali vodom da se zemlja lakse poveze.

Postavio nize na ovoj strnici dijagram gde imas i nacin zalivanja.

Dezinfekcija ide prvi dan kada se postavlja zemlja a ostalo je samo voda.

LUKA_SD
09-12-09, 14:59
@peto

Jel je potrebno vec u fazi inkubacije da recirkulisem unutrasnji vazduh sa tubu-cevom na ventilatoru, ili to tek ide posle pokrivanja?

pozz

peto1
09-12-09, 16:39
@LUKA_SD

Za vreme inkubacije nije potrebno svezeg vazduha. Jedino sada zimi ako temperatura u kompostu dode na kriticnu temperaturu moze se ubacivati hladan vazduh, umesto da se ukopcava klima za hladenje.

Leti ionako kada je spolna temperatura visoka samo klimom laditi do posle prekopavanja, pa se tek posle pocinje sa svezim vazduhom. Imas na ovoj stani dijagram i o CO u prostoru.
http://i50.tinypic.com/21sy6p.jpg

LUKA_SD
10-12-09, 15:08
Puno hvala na dijagramu...

Izvini sto te gnjavim peto, ali danas sam ubacivao kompost, pa mi je naravno sve novo, ne znajuci dali su trenutni parametri tj. temperatura komposta i vazduha, dobri ili ne.

Oko 11h sam ubacio prilicno hladan kompost, i sada (15h) i dalje je relativno hladan sa 15-18° iako je temp. vazduha 21-24°.

Dal je to normalno da duze potraje dok kompost postize potrebnu temp.od 24-26°.

Dal preporucejes da ukljucim ventilator da mesa unutrasnji vazduh da bi se izjednacila temp.u celoj prostoriji?...mnogi kazu da je cak neophodno...!?

Pozdrav is Smedereva

peto1
10-12-09, 16:35
Pa kompos se oladi na ovim temperaturama prilikom transporta, nista ne radi ostavi kako je. Vazduh ti nije potreban, sto manje kiseonika ima u prostoru stim ce pre da krene da se zagreva, prorasta kompost. Videces oko belih zrna zita kojim is kompost pomesan polako ce da se stvara bela masa kao paucina. Kada bude oko semena paucina velicine 5 dinarki onda iseci gornj deo najlona na briketu. Ostavi sa stane oko 4-5 cm najlona na briketu kada budes stavljao zemlju bude kao zid da se zemlja ne raspe. Znaci skalperom iseces kocu na najlonu ako je briket 40x60 iseces rnajlon 30x50 i vratis nazad na briket. Ako zuris da pre krene onda ubaci butansku grejalicu da greje usput trosi kiseonik i imaces bolji efekat.

Oko 11h sam ubacio prilicno hladan kompost, i sada (15h) i dalje je relativno hladan sa 15-18° iako je temp. vazduha 21-24°.

Nemoze to tako brzo da se povrati videces sutra. Posto imas u prostoru 21-24stepeni treba da odrsdi sam od sebe.
Sto se ventilatora tice nemoras, jedino ako imas uslov da ventilator vuce vazduh sa dna prostorije i da duva ipd plafon celom duzinom prostorije.

LUKA_SD
11-12-09, 09:34
Jeste, upravo sada imam temp.u kompostu oko 23°....

Kako ti radis dezinfekciju pokrivke? U mesalici, na betonu..?
Koje metode preporucujes ti?

peto1
16-12-09, 10:15
@LUKA_SD

Samo obrati paznju da ti kompost ne prede 30 stepeni. A ko kojim slucajem dode do toga ladi ga sa spoljnim vazduhom. Ventilatorom ubacuj hladan vazduh kroc najlon koji je razucen po celoj duzini prostorije i ima rupe na gornjoj strani da ne duva direktno na brikete a kasnije na sampinjone.

@ismo

Pises 200m2. Mogao bi malo da obrazlozis tih 200 kvadrata. Jedna prostorija ili vise prostorija. Stelaze koliko spratova ili samo po zemlji. Ima tu sto stvari da se razjasne pre nego se kaze klima ta i ta. Koliko briketa nameravas da ubacis, odjednom ili u vise prostorija po manje kolicine. Ovako iz stomaka nemoze se dati nikakav savet.

ismo
16-12-09, 12:28
Peto ko bi drugi nego ti.Ja sam na ti(nadam se da ne smeta,jer te vec smatram prijateljem).Da upravu si kada kazes da je to onako kao iz stomaka,Jednom si mi objasnio da trebam podeliti prostoriju na 4 pa i 5 dela.Za sada nemam police,samo na podu(nadam se za pocetak),niti pa znam koliko cu briketa ubaciti.Verovatno cu poceti sa jednom manjom kolicinom da bih jednostavno receno,vezbao i po ceni totalnog gubitka.Tek sam u izgradnji objekta,15x15metara i visine 4 metara,sa tvrdim materijalom,betonskim podom,betonskom plocom,duplim izolovanim zidovima.Eto otprilike kako ce izgledati objekat(zbog zime radovi stagniraju),pa pitam za klima uredaje jer moram da isplaniram mesta gde cu da ih postavim i da bih iskoristio ovu pauzu,da nabavim klima uredaje.Toliko ih ima u prodaji,da te glava zaboli.Eto otprilike Peto to je to,da ti makar malo docaram sliku pa ako imas nekih preporuka kako i sta dalje.Moji su planovi na duze staze,sa mogucnoscu da udvostrucim velicinu objekta,pa zato kazem necu se nimalo razocarati ako mi pocetak bude tezak i sa gubicima.

peto1
16-12-09, 13:21
@ismo
Jesi li vec temelj izlio ili ces tek pocetisa izgradnjom od 0. Vidim da imas i potok koji si spominjao odma pored kuce i sa tim ima raznih varijanti, zavisno kolika je temperatura vode leti. Ako za pocetak oces samo po zemlji onda ti skoro i netreba klima. Ako ti je objekat 15x15 dali mozes da napravis dve prosorije, sa pregradnim zidom u sredini. Obavezno ostavi hodnik ispred prostorija minimum 2m da mozes da unosis kompost u prostorije. Zadni zid sa jednim vratima za svaku prostoriju, iznosenje starog komposta. Ako nisi betonirao jos pod obavezno napravi pad prema zadnjem zidu da kada peres prostoriju ima gde voda da se sliva. Da ne ukrstas puteve starog i novog komposta, higijena je jako bitna. Eto za pocetak je to. Ako imas jos kojih problema pisi.

LUKA_SD
17-12-09, 16:00
@peto

strogo pazim da temp.komposta bude 23-25°. Naravno merim temp.na gornjem redu (3.red), stim da je kompost na doljnom redu oko 20°. Nije to premalo? Micelijum ipak raste lepo i širi se kao na gornjem redu.

Rekao si za zemlju iz gr., da mogu direktno da pokrijem bez mešalice. Zar to znači da nije potrebno dodati kreča radi ph-vrednosti?

peto1
17-12-09, 18:58
@LUKA_SD

Temperaturu mozes pustiti do 28 stepeni samo nemoj dalje da dozvolis da ode. Brze ce prorasti i pre mozes pokrivati. Kazes donja polica jel dignuta od zemlje ili je na zemlji.

Pokrivka ti je vec sa Ph vrednostima spremna za pokrivanje netreba nista dodavati.

LUKA_SD
17-12-09, 20:53
@peto

Donja je podignuta oko 10cm od poda, a na podu imam plocice, tako da je relativno hladan...Ali posto u kuci grejem na smederevca, uvek mi stoju 2 lonca sa vodom na njema, koje kasnije ubacim u pecurkaru. Imam dupli efekat ---> Para greje kompost u donjem redu i stvara potrebnu vlagu od 90-95%...Tako bar privremeno zagrejem pod

peto1
17-12-09, 21:07
Dobo da nisi stavio na zemlju. Koliko si briketa ubacio da grejes sa dva lonca tople vode i kolika je prostorija. Koji je dan od kako si ubacio kompost. Jesi li isekao dakove kako sam ti rekao ili su jos uvek zatvoreni. Vlaznost mozes da odrzis i sa polivanjem poda sa vodom, nadam se da imas prikljucak na vodovod u podrumu ili u objektu. Gardnerova prskalica moze dobro da ti posluzi. Dali imas odvod na podu za knalizaciju u objektu.

LUKA_SD
17-12-09, 21:46
Objekat sam spremio po propisu proizvodjaca komposta, znaci imam i prikljucak na vodovod, odvod za kanalizaciju a i naravno grejem (jos, dok mi dozvol spoljasne temp.) sa klimom. Prostorija je +- 5/3,20/2m, a imam 95 briketa. To sa polivanjem poda, vlage radi, sam pokusao, ali ne postizem potrebnu vlagu jer mi voda ostala na plocicama i samo jos vise hladila kompost. Pa sam zato probao sa loncima, a to funkcionise ekstra....7. dan je kako sam ubacio kompost, a i brikete sam isekao.

peto1
17-12-09, 22:20
Onda je sve u najboljem redu. Za jedno 5-6 dana videces da se paucina sasvim povezala i ako probas da stisnes briket mora biti tvrd. Na povrsini od gore ne sme da se stvaraju bele grudvise nedo samo bela ujednacena paucina. Oko 90% povrsine najmanje. Onda mozes pokriti sa tresetom koji imas 1 dak ide na 6 briketa. Pazi samo da debljina pokrivke bude otprilike svuda jednake debljine oko 4-5 sm. Ako ti briket malo stoji nakrivljen onda i pokrivka mora tako stajati. Inace ce gde je tna porivka pre prorasti micelija a gde je deblje slabije ili nikako. dotle jos ima vremena pa cemo se cuti.

ismo
28-12-09, 11:26
Peto kratko ali jasno,eto i mali saveti mogu biti od velike koristi.Svakako da ce mi biti potrebno jos puno tvojih saveta.Hvala ti

peto1
28-12-09, 15:18
Sve sto ti nije najasnije slobodno pisi, uvek sam za pomoc kojima treb. Ne ustrucavaj se.

Pozdrav.

peto1
19-04-10, 16:32
Jos malo informacija o Sampinjonima.

http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona1.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona1.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona2.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona2.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona3.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona3.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona4.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona4.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona5.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona5.jpg) http://img2.imagetitan.com/img2/small/38/38_uzgojsampinjona6.jpg (http://img2.imagetitan.com/img.php?image=38_uzgojsampinjona6.jpg)

Bibliotekar
03-05-10, 14:48
Svaka čast Peto 1 (tj. ::svaka cast::).

Odoh da pogledam, u arhivi, još neki broj časopisa SAM (sećam se da je podosta naučnopopularno pisano o uzgoju bukovače, šitake i šampinjona).

Živeli Samovci svih zemalja >:({ (a i šire :D) !!!

marko123456
27-06-10, 21:16
ljudi hoce li mi neko uopste objasniti STA JE TO KOMPOST:lol: i od cega se sastoji ta POKRIVKA? ^-^

Rabadzija
20-07-10, 10:12
Ja sam bivsi uzgajivac sampinjona iz vremena Shainovica i hiper inflacije pa kasnije i deda Avrama
Ako cete mene poslusati onda se " manite corava posla"
Evo i zasto!
Cena pecuraka na pijaci je 160-180dinara na pijaci na malo
Malte ne je cena piletiine toliko ili jeftinija ( Topiko je nedavno preko sindikata prodavao rinfuzu batak i karabatak po ceni od 150 dinara) da li je potreban dalji komentar
To je nekada bio izuzetan posao jer je cena bila od 5-10 DEM a mogla se kompletna rezija za domacinstvo platiti sa 100 DEM
Posao uzgoja gljiva je visoko strucan i zahtevan posao,vrlo lakomoze da se omane i onda je to katafrofa
Dakle pariteti su otisli bestraga da nekazem do gluposti
Cena lubenice je 40-50 dinara
Cena patlidzana je 300 dinara kg
Cena paradajza je 60-100 dinara
A cena pecuraka 160-180 ajde neka je i 200 dinara
PA TO NEMA VEZE S MOZGOM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DEKA_1
08-11-10, 14:27
Potrebna su mi upustva nacin i svi sulovi za gajenje sampinjona,
gde se moze i kako naci micilijum,kompast,ili nacin kakose priprema micilijum i nacin spremanja kompasa,hvala unapred

peto1
08-11-10, 20:30
Prvo sto je potrebno je da se procita sta se dosad napisalo na forumu o sampinjonima pa onda sa nekim odredenim pitanjem. Ima toliko toga napisano da se odma moze poceti sa gajenjem pecuraka ako se procitaju svi postovi. Ne budi lenj nego ugrej stolicu i malo prestudiraj dosad napisano.

DEKA_1
09-02-11, 17:46
TRazim gde mogu u Srbiji da kupim kompast pozdrav

ninica
11-02-11, 15:30
Pozdrav svima!Jel moze neko nesto da kaze o kooperantima za gljive,da li je neko imao losa iskustva posto imam neku ponudu ali mi je malo neverovatna pa da se nezeznem.Koliko sam citao ima dosta clanova koji znaju za dosta proizvodjaca.Da li je neko cuo za madjarsku firmu koja ima pogon za proizvodnju gljiva u Adi i Pozarevcu?

ganoderma
11-02-11, 16:37
Pozdrav svima!Jel moze neko nesto da kaze o kooperantima za gljive,da li je neko imao losa iskustva posto imam neku ponudu ali mi je malo neverovatna pa da se nezeznem.Koliko sam citao ima dosta clanova koji znaju za dosta proizvodjaca.Da li je neko cuo za madjarsku firmu koja ima pogon za proizvodnju gljiva u Adi i Pozarevcu?

Vrlo zanimljivo.Cudna je kombinacija da Madjari pored svoje svetski poznate proizvodnje pecurki, otvore pogon
kod nas, ali nikad se ne zna.U svakom slucaju sve prvo dobro proveri. Poseti te pogone, pa proceni je li to nesto
ozbiljno ili ...uostalom sam kazez da je ponuda malo neverovatna, pa ako ti obecavaju kule i gradove :<<> {"{":
Daj neke detalje, mozda mozemo pomoci ::namigivanje::

ninica
11-02-11, 20:52
Evo ovako....Vidim ja oglas na netu pise: Bavite se uzgojem gljiva dobra zarada,siguran plasman,vas prostor i rad sve ostalo na nama.Znaci daju mi i police i micilijum,kompast,klimu,hemiju itd...Nazovem ti ja taj broj,javi se covek 53 godine i poce pricu sledecu koja je trajala jako dugo mada sam imao osecaj kao da pricam sa masinom a ne covekom.Uglavnom mi rece sve ovo ali da kad se ugovor napravi i overi u sudu,naravno imaju i pib i firmu mada mi ne rece naziv firme uglavnom da se stavlja pecat od te D.O.O placa ucesce od 20 do 30% zavisno od kolicine porudzbine.Navodno ta firma se nalazi u Pozarevcu to je neko Madjarsko predstavnistvo. Uglavnom da ne duzim previse rece mi da na prostor od 25m2 moze dobro da se zaradi pa cak i do 1500 eura.Sve mi to lepo izgleda i zvuci da bi bila istina poa sada nemam pojma sta raditi jer vidim da je bilo dosta slicni prevara.

dejan 77
11-02-11, 21:02
Kod nas covek imao 7 kg po briketu 1 tura a na drugoj 6,8kg

ganoderma
11-02-11, 21:09
Obecavaju veliku zaradu i traze avans... ":":{ a usput i nece da kazu ime firme :<<>
mislim stvarno {"{":

peto1
11-02-11, 21:20
Pre nego sto se bilo sta potpise i udete u posao, dobro razmislite.

http://www.youtube.com/watch?v=Kj5qgOy_1FM&NR=1

ninica
12-02-11, 12:03
Jel taj prinos imao u saradnji sa nekom firmom ili samostalno?

Post je spojen: 1297510221________________________________________ _________

Obecavaju veliku zaradu i traze avans... ":":{ a usput i nece da kazu ime firme :<<>
mislim stvarno {"{":
Ma da sumnjivo mi je to sve,mora to dobro da se proveri... :<<>

dejan 77
12-02-11, 16:08
Rade sa nekom firmom od nje kupuju brikete, i njima prodaju pecurke. ovi drugi su na oko 5 -6 kg

ganoderma
12-02-11, 17:22
Jel taj prinos imao u saradnji sa nekom firmom ili samostalno?

Post je spojen: 1297485021________________________________________ _________

mislim stvarno {"{":
Ma da sumnjivo mi je to sve,mora to dobro da se proveri... :<<>

Koja je vrsta pecurki u pitanju?

ninica
12-02-11, 18:04
Rade sve vrste pecurki...Hvala vam na pomoci iako cu ipak morati sam licno da se uverim gde su,sta su i kako rade... ^-^

dejan 77
12-02-11, 22:49
Sampinjoni su u pitanju kod nas.

peto1
12-02-11, 23:00

Sta smatras za jednu turu i drugu turu. Prvi talas i drugi talas berbe ili sta?

dejan 77
12-02-11, 23:25
Covek je pocetnik i prva tura je prvi unos.

peto1
12-02-11, 23:30
Covek pocetnik, pitaj ga koliko je briketa imao i koliko je je tona bilo. Prosek briketa u kg.

dejan 77
13-02-11, 14:40
350 znam jer sam ih ja izneo bilo 3 prikolice po 150 mozda koji vise manje .7 kg po briketu, Iznenadi se i ovaj sto otkupljuje i ovaj sto uzgaja.A i svi ostali koji rade pecurke kod nas.Jer kod nas rade dosta njih i dele iskustva, i ide kupis brikete od njih oni ti obezbede prodaju i to je to.

peto1
13-02-11, 18:22
Ako si odneo 3 prikolice po 150komada to je kod mene 450 no to nije bitnio. Ali sa 7kg malo preterujete jedino ako briketi nisu od 25-30kg komad pa je toliko rodilo. Inace briketi od 18-20 kg nece ti nikad toliko roditi. To ti je preko 30% sto je malo preterano. Zato sam te pitao koliko je tona bilo u briketima.

Pozz.

Rabadzija
14-02-11, 23:38
Evo ovako....Vidim ja oglas na netu pise: Bavite se uzgojem gljiva dobra zarada,siguran plasman,vas prostor i rad sve ostalo na nama.Znaci daju mi i police i micilijum,kompast,klimu,hemiju itd...Nazovem ti ja taj broj,javi se covek 53 godine i poce pricu sledecu koja je trajala jako dugo mada sam imao osecaj kao da pricam sa masinom a ne covekom.Uglavnom mi rece sve ovo ali da kad se ugovor napravi i overi u sudu,naravno imaju i pib i firmu mada mi ne rece naziv firme uglavnom da se stavlja pecat od te D.O.O placa ucesce od 20 do 30% zavisno od kolicine porudzbine.Navodno ta firma se nalazi u Pozarevcu to je neko Madjarsko predstavnistvo. Uglavnom da ne duzim previse rece mi da na prostor od 25m2 moze dobro da se zaradi pa cak i do 1500 eura.Sve mi to lepo izgleda i zvuci da bi bila istina poa sada nemam pojma sta raditi jer vidim da je bilo dosta slicni prevara.

Dakle prostorija 5x5m,police sirine 120cmx4m mozes stati 120+70+120+70+120 dakle staje 3 uduz sa hodnicima dakle u jednu policu staje 20 briketa od 20kg=400 kgx3=1200 kg pa i da ides u 4 nivoa to je jedno 2,5 metara visina prostorije minimum to je cca 5000 kgx20%prinos =1000 kg pecuraka x150 diinara prosecna cena jeste cca 1500 evra ALI BRUTO REALIZACIJE A NE CISTE DOBITI tako da te rekleamne price padaju u vodu

peto1
15-02-11, 08:51
@ Rabadzija

I ta kombinacija sa stelazama je malo zavrnuta i malo rizicna, prvo ova prva i zadnja stelaza do zida od 120cm je malo nezgodna za branje jer se neznam kako uvuci na tu sirinu sa jedne strane u drugi red briketa. Jos ovaj sredni red mozes brati sa dve strane a ove samo sa jedne strane bice malo problematicno. A da za zaradu i ne govorimo koliko moze da se obere i koliko se ulaze u sve to sa preparatima igde je pokrivka i sam kompost koji je negde oko 120 jevreja tona pa onda racunaj ko ce ti obrati na vreme da se ne otvore i prostor za lagerovanje , hladnjaca dok ne krene na pijacu ili dale nekom nakupcu. a i cene variraju pa se nemozes osloniti da ce cena biti 150 dinara. Sve u svemu na pairu je tako a u stvarnosti je mnogo drugacuje.

dejan 77
15-02-11, 09:04
Nije preterivanje rade na lejama bez onih okovratnika na kesi. Moram da pogledam papire kad sam koju praznijo nesto sam pomesao

peto1
15-02-11, 11:39
Ma kakvi okovratnici to je pocelo kada su presli na briket, pa ti se svaka peta pokida. Snalazljiv smo mi narod pa se i to resilo.

Rabadzija
15-02-11, 12:43
@ Rabadzija

I ta kombinacija sa stelazama je malo zavrnuta i malo rizicna, prvo ova prva i zadnja stelaza do zida od 120cm je malo nezgodna za branje jer se neznam kako uvuci na tu sirinu sa jedne strane u drugi red briketa. Jos ovaj sredni red mozes brati sa dve strane a ove samo sa jedne strane bice malo problematicno. A da za zaradu i ne govorimo koliko moze da se obere i koliko se ulaze u sve to sa preparatima igde je pokrivka i sam kompost koji je negde oko 120 jevreja tona pa onda racunaj ko ce ti obrati na vreme da se ne otvore i prostor za lagerovanje , hladnjaca dok ne krene na pijacu ili dale nekom nakupcu. a i cene variraju pa se nemozes osloniti da ce cena biti 150 dinara. Sve u svemu na pairu je tako a u stvarnosti je mnogo drugacuje.

Slazem se druze moj , ja sam onako ofrlje pokusao da napunim takav objekat ucinilo mi se malo bajkovito tolika zarada na 25m2 ^-^ ^-^ i to je maximum na papiru a u biti je nesto drugo i zalosno realno ::lose::

Žixić
28-11-11, 12:43
Dobar dan i pozdrav forumasima,
zovem se Živan i hteo bih da zapocnem uzgoj sampinjona,da kapne neki dinar.ima veliki podrum pa tamo planiram da krenem sa uzgojem.Procitao sam dosta toga na internetu u zadnjih dva meseca ali...naime ,sto se tice vlazenja vazduha svi pricaju o tome da se poliva pod.E sad,jedva sam se sa mojim matorim dogovorio oko uzgoja u podrumu (zbog vlage) pa sam ga ubedio tako sto cu svuda da polepim stiropor ali prosipanje vode na beton to je vec nemoguce :) , Peto1 je spominjao prskalicu...gledao sam na netu neke uredjaje od po 8000 din. i td.sve u svemu bilo bi super ako bi mogao da saznam jos neke nacine za vlazenje vazduha.

Džeronimo
28-11-11, 17:06
Prvo da pozdravim sve članove, sada prvi put pišem ovde na forumu, gajim šampinjone već neko vreme pa da odgovorim Žixiću i možda pomognem.

Žixić, bez obzira da li imaš zamagljivače ili ne, pod mora stalno da bude mokar osim 3 dana pre pokrivanja. Vlažnost vazduha u gajilištu je preko 90% tako da ćeš sve jedno imati problema sa vlagom i mislim da ti je jedino rešenje da dobro izoluješ prostoriju mada ne znam koliko je izvodljivo da objekat iznad gajilišta ostane suv.

peto1
28-11-11, 17:08
@ Zixic

Kakav je to podrum stari vinski u luku ili novi betonski? Koliko je to u kvadratnim metrima ima tu sto koje cega koje se treba pre znati da bi se nesto odredeno moglo reci. A stiropor ne bi da stavljam jel je tesko da se odrzava higijena u takvom objektu. U sastave se uvlace musice i spore zaraznih bakterija pa sve ode u propast.

Džeronimo
28-11-11, 17:17
Veliki pozdrav za petla, čitao sam mnogo tvojih postova i to mi je puno pmoglo kada sam počinjao, svaka čast

Žixić
28-11-11, 20:16
Podrum je ispod kuce,omalterisan.Moja i striceva kuca su spojene tako da je cela povrsina podruma preko 100 kvadrata,ima i prozore koji su u nivou zemlje.Podrum je konstrisan tako da ima pregradne zidove a ''hodnik'' je celom duzinom.Namerno stavih navodnike na hodnik jer sa te strane ne postoji zid.Znaci tri strane,jedna do zemlje i dva pregradna zida.tako da bi za cetvrtu stranu napravio pregradni zid sa vratima.
Soba sa kojom bi hteo da pocnem je 3.7m x 3m X 2.2m.
Ja stiropor moram da stavim inace od svega ovoga nema nista.Da stavim najlon na njega?Da uradim mrezicu jednu ruku?da ga premazem smesom laka i voska?
planirao sam da na pod stavim deblji najlon.Mnogo sam razmisljao o tom vlazenju a da pod bude prekriven najlonom.
jedno moje razmisljane:
ne znam koliko ste culi za pravljeno podno grejanje od bakarne zice?razvuce se bakarna zica u odredjenom obliku,prekonje selotejptraka pa sa jedne i sa druge strane najlon,na krajevima se veze za struju.Ne trosi mnogo pogotovo sto bi ja stavio tanju zicu.Moj drug je to pravio nekada pa mi je zato to palo na pamet.E sad,stavim to na pod a preko toga limeno koritance plitko a velike povrsine.Voda se polako greje i isparava.A sta mislite?
P.S ta spravice je recimo 1m x 0.5m,na podu najlon pa grejac na najlon

Džeronimo
28-11-11, 23:23
Ako mene pitaš ja bih ti savetovao da pogledaš kod nekoga ko već ima gajilište i da pitaš za savet kako šta da uradiš. ovo prvo za stiropor bi trebao da uradiš zbog toplotne izolacije (naravno sa mrežom i lepkom), preko toga može najlon ali je to veliki posao pored svega što te očekuje kada počneš sa uzgojem pošto bi svaki put morao sve to da poskidaš zbog dezinfekcije a i smetaće ti dok radiš. Ta površina, oko 11 m2 ja mala, tu će u zavisnosti od rasporeda stati oko 80 džakova u tri sprata. Ta količina nije isplativa jer već moraš da opremiš gajilište kao i kada bi bilo 3 puta veće. To za podno grejanje mi ne izgleda kao pametna ideja, kako ćeš da podesiš temperaturu? u ovom poslu nema velikih odsupanja, šampinjonima se mora dati sve tačno i na vreme. Toliko za sada, pitaj šta treba. Poz

Žixić
29-11-11, 20:52
Sa tom sobicom sam mislio da startujem,da vidim kako cu da se snadjem,pa ako krene lako je prosiriti se.
Upoznao sam momka koji gaji pecurke nedaleko od mog mesta i bio kod njega da vidim kako sve to izgleda,nismo zalazili u detalje.Mada sam ga pitao za vlazenje i on kaze isto,polivanje poda mada mu nisam izneo ovu svoju ideju sa grejacima.Nismo puno pricali,samo u kratkim crtama i video sam njegovo uzgajaliste.ponudio mi je pomoc kad god mi zatreba i na 10-km je od mene a i internet ima.velika prednost za mene,moram priznati.
Ja imam spremnu klimu za regulisanje temperature a ti grejaci bi samo dogrevali vodu kako bi pospesili isparavanje a klima je ta koja je zaduzena za regulaciju.
Razmisljao sam o 4 reda.Prvi na 15-20 cm od poda a police na visini od 50 cm.Znam da bi mi zadnji red bio na 170cm (visina prostorije 2,2) sto bi mi malo otezalo uzgajanje ali sam spreman i na to.
na sve sam spreman u prvoj turi,opet kazem,da vidim da li mogu da se snadjem u tome i po cenu da se malo pomucim u toku pokusaja
Inace, ja radim na naplatnoj rampi kod Smedereva.Taj kraj je poznat po vocarstvu pa dosta ljudi vozi robu u Beograd.Oni su mi sad glavna meta da se raspitam za prodaju.Znam da se radi otkup u Velikoj Plani i u Smederevu ali jos nisam nasao broj.Ako neko moze da pomogne bicu veoma zahvalan
P.S i momak kod koga sam bio kaze da sad zali sto i on nije stavio stiropor i on savetuje da se stavi

Džeronimo
01-12-11, 21:27
Spusti prvi sprat na 10 cm da bi dobio gore tih 10 cm, značiće ti puno kada budeš radio, pod ionako moraš da pereš sa šmrkom pa ti nije mnogo važno koliko je od poda prvi sprat, poz. Za otkup ne vredi da ti dajem kontakt pošto si daleko. Poz

peto1
01-12-11, 21:56
.
Razmisljao sam o 4 reda.Prvi na 15-20 cm od poda a police na visini od 50 cm.Znam da bi mi zadnji red bio na 170cm (visina prostorije 2,2) sto bi mi malo otezalo uzgajanje ali sam spreman i na to.

To ti je jako visoko i nemas mesta za ventilaciju i cirkulaciju vazduha. imaces samo problema. ostani na 3 reda i imaces lepse gljive. A i za branje ti je lakse da beres stojeci na zemlj a ne stalno ici gore dole po nekoj stelazi. Ako pretrpas prostoriju kod pocetka branja ventilacija treba dosta da radi i imaces na gljivama crepove. Ima tu sto sta i zasto.

Džeronimo
01-12-11, 22:28
Mogli bi da otvorimo novu temu vezanu za probleme (bolesti i ostalo) prilikom uzgoja, možda i neku vezanu za cene u raznim krajevima?

Radanovic Radan
16-12-11, 14:41
Postovani, imam jedan problem vezan za trajnost pecurke nakon branja. Naime, kada uberem sampinjone i posaljem ih na pijacu ili u neki obliznji market, desava mi se da brzo pozute, a nakon 3 dana nisu za upotrabu. Dok recimo kod nekih proizvodjaca u Crnoj Gori traju dosta duze. Ovdje vlada velika konkurencija u proizvodnji i zato niko nece da otkrije tajnu. Dali neko zna sta bi moglo da bude uzrok tome? Dali se radi neko dodatno prskanje pa su oni beliji i trajniji ili nesto slicno?? Unaprijed hvala :)

peto1
16-12-11, 20:11
Mozda bi mogli pomoci ali nam napisi u kakom se stanju isporucuje gljiva. Ako rifuzno u gajbama ili na tacnama sa samolepljivom folijom jako je bitna stavka da gljiva stoji na hladnom mestu, frizideru. A ako se drzi na sobnoj temperaturi svaka ce pozuteti.

Džeronimo
16-12-11, 20:17
Da li znate kako se kreće cena šampinnjona ovih dana?

peto1
16-12-11, 20:20
U NS cene od 180-200 dindi zavisi o kvalitetu.

Radanovic Radan
16-12-11, 20:40
Pa isporucujem je u tacnama kaoi rifuzu u drvenim gajbicama. znaci obavezno je posle berbe da se gljiva pohladi na 2 stepena nekoliko sati? i desava mi se da nije trajna nakon dva dana pozuti i dobije pjege dok kod kolega ostaje ne promjenjena

peto1
16-12-11, 21:06
Bitno je da oni koji uzimaju od tebe da drze gljive u frizideru i jos jedna stavka bitna da se sampinjoni sto manje diraju posle berbe. Ako oberes vise ih ne pipas rukama jel gde god se uhvate vise puta pojavljivace se zute fleke.

Džeronimo
16-12-11, 21:16
Te pege koje se pojavljuju su možda bolest

---------- Poruka napisana u 21:16 ---------- Prethodna poruka je at 21:14 ----------

Pogledajpečurku lepo na svetlu, ako vidiš male tačkice one će se kasnije proširiti na celu gajbicu ako nisu na hladnom

peto1
16-12-11, 21:39
A mogu biti i od zalivanja ako se sampinjoni ne osuse i onda oce da se pojave te zute fleke.

Radanovic Radan
16-12-11, 21:52
Znaci nema neka caka koja se ogleda u prskanju pred samu berbu i sl?

Džeronimo
17-12-11, 15:20
Je nikada nisam prskao pre berbe, možda neko ima iskustva sa tim, ne znam. Da li ti se to prvi put dešava?

Radanovic Radan
17-12-11, 15:46
ma inace mi pecurke nisu nesto trajne kao kod ostalih proizvodjaca, imam prinos po kompostu oko 4,5-5,5 kg sto je jako dobro. Jedini problem je taj sto mi brzo propadaju. Mozda je to zato sto ne vrsim pohladjivanje nakon berbe ?

Džeronimo
17-12-11, 19:59
Pečurke se čuvaju na +2 °C da bi ostale u prvoj klasi, bitno je da se brzo rashlade i zato i hladnjače moraju da budu jače to jest da brzo postignu tu temperaturu

peto1
18-12-11, 04:57
ma inace mi pecurke nisu nesto trajne kao kod ostalih proizvodjaca, imam prinos po kompostu oko 4,5-5,5 kg sto je jako dobro. Jedini problem je taj sto mi brzo propadaju. Mozda je to zato sto ne vrsim pohladjivanje nakon berbe ?

Ako nemas hladnjacu onda ti je to prvo sto moras napraviti da bi sacuvao gljive za duzi period. Sad i u hladnjac moze da pozute ako su izlozene velikoj turbuenciji vazduha od ventilatora. Zato je preporucljivo da se hladnjaca pravi sa mirnim hladenjem a ne sa ventilatorom. Ako se koristi s ventilatorom nije na odmet da se pokriju gornjr gajbe sa nekim carsavom da ne dobiju zutu boju. A sto se zalivanja tice zalijes pole berbe i ukopcas klimu na hladenje nekih15-20 mnuta da malo klima pokupi vlagu iz prostorije i ujedno osusi gljive.

Radanovic Radan
18-12-11, 11:28
a zanima me dali treba gljive prije pakovanja u tacne pohladiti ili mogu se posle berbe pakovati u tacne i foliju a zatim stavljati u hladnjacu. izvinjavam se sto sam malo dosadan

peto1
18-12-11, 15:29
Moze se pakovati i ovako i onako. samo da se sto pre olade i da se u prodavnicama kojima isporucujes isto drze u frizideru.

Džeronimo
19-12-11, 16:31
Ja mislim da bi trebale odmah da se pakuju da ih nebi hvatao prstima dva puta

peto1
19-12-11, 17:12
Probali mi al je jako sporo brati na tacne pa e opet treba dopunjavati ili skidati sa tacne. Isti ti je davo.

Džeronimo
20-12-11, 12:38
Da, treba i dosta mesta u gajiluštu

Radanovic Radan
21-12-11, 20:17
Sve u svemu zahtjevan posao :)

rashko978
05-01-12, 22:10
Pozdrav svima!posto sam pocetnik u uzgoju sampinjona,imam par pitanja..kao prvo,poljavili su mi se sampinjoni sa zutim tackicama,nema ih puno,ali ruzno deluju,inace imam 250 briketa.Drugo,da li za vreme berbe treba zalivati?u drugom talasu mi se pojavilo dosta deformisanih pecurkica(oblik srca i dosta niskog rasta,inace su teze nego obicno)..toliko za sada sa pitanjima da ne bih bio dosadan i unapred sam zahvalan :*

peto1
06-01-12, 11:08
Zute fleke oce da pojave od vode koja se ne osusi na vreme nego ostanu kapljice na gljivi. U prvom talasu se zalivaju pecurke kada su nikle i vece su od zrna graska i vece. zaliva se i posle branja prva dva tri dana, da pecurke dobiju na tezini i kvalitetu.
Deformisane pecurke oce da izrastu u takozvanom medutalasu to nije tako strasno. U dugom talasu se manje zalva jer je zemlja vec zalivena i mane je zahteva za vodom.

Evo da ti postavim dijagram koji ti moze posluziti kao orjentir.

http://thumbnails52.imagebam.com/16835/4088a6168340731.jpg (http://www.imagebam.com/image/4088a6168340731)

Džeronimo
06-01-12, 17:01
Koje pesticide si koristio i u kojim količinama? Ako nije ovo što kaže peto, a najverovatnije jesto pošto je još rano da se pojave bolesti u gajilištu, (ako si dezinfikovao i spremio prostoriju) tada može biti da su počeli da se pojavljuju prvi simptomi bolesti. Što se tiče zalivanja imaš tu negde dijagram koji je peto postavio pa vidi tamo, za početak.

Pozdrav za sve, srećni praznici

mojalovaa
06-01-12, 21:38
Mislim da ti je problem kao i kod bukovace , prevelika vlaznost u prostoru te ti se stvaraju bakterije na povrsini gljive koje stvaraju zutilo , smanji vlagu na oko max 90% , inace kod bukovace ne bi trebala da prelazi 90% a krece se u toleranciji od 82% do 90 % , probaj pa ces vidjeti.
Naravno smanjenjem vlage ce ti se i urod nesto malo smanjiti ali ne mozes i ovce i novce , jedno mora na manje.

peto1
06-01-12, 22:51
Mislim da ti je problem kao i kod bukovace , prevelika vlaznost u prostoru te ti se stvaraju bakterije na povrsini gljive koje stvaraju zutilo , smanji vlagu na oko max 90% , inace kod bukovace ne bi trebala da prelazi 90% a krece se u toleranciji od 82% do 90 % , probaj pa ces vidjeti.
Naravno smanjenjem vlage ce ti se i urod nesto malo smanjiti ali ne mozes i ovce i novce , jedno mora na manje.

Naravno da posle zalivanja vaznost ode i na 100% zato sam ja koristio klimu koja je radila 20-tak miuta i skine vlaznost u prostoriji i gljive se brze osuse.

Sika
06-01-12, 23:05
Sad videh ovu temu pa reko da kazem koju.
Dakle,moji roditelji su imali pecurkanu kapaciteta 1200 briketa pre nekih 6-7 godina,tada sam bio dosta mali pa se ne secam mnogo ali ko ozbiljno misli da se bavi sa ovim poslom neka dobro razmisli jel ulaganja su ogromna a zarada se moze ostvariti samo uz dobro trziste.Secam se bilo je mnogo ne prespavanih noci i dana i sve vreme u nutra branje,to su bile GOMILE i GOMILE pecuraka.Na kraju (poslednji turnus) ostalo je 6t pecuraka koje niko nije hteo da uzme i sve je to propalo,onda su i moji digli ruke od toga,jel nema nista gore nego provoditi vreme u pecurkani(hemikalije,vlaznos,vrucina).Moze se ostvariti dobar profit ali ponovo da kazem NE pocinjite ako nemate zasigurno obezbedjeno trziste jel pecurka nije prase ili jagnje pa da mozes da se neckas hoces li ga prodati ili ne,ovo propadne za 2-3 dana.Moji su radili sa pecurkama ja mislim 2 godine i od svega toga je samo ostala full opremljena hala(klime,ventilatori,stalaze,izolacija itd)

Džeronimo
08-01-12, 15:36
Jedno pitanje, no koliko CO2 formirate šampinjone?

peto1
08-01-12, 17:22
@ Dzeronimo

Na koga se odnosi pitanje?

Džeronimo
11-01-12, 00:49
Pa mogao bi najiskusniji :)

rashko978
12-01-12, 15:40
Peto,hvala na dijagramu,sigurno si u pravu,jer bolesti nemam,a prestankom zalivanja,nisu se pojavljivale vise fleke..inace,vlaznost je visoka(98-100 %)od pocetka prvog zalivanja do kraja treceg talasa..probao sam klimom da spustim vlaznost,ali nije bilo efekta,podrum je u pitanju,pa ne mogu praviti promaju,a i nemam CO2 merac,pa ne znam kolkio smem da otvorim vrata.prinos je bio super,5,5 kg po kompostu..AKo neko zna gde ima da se kupi merac CO2 i po kojoj ceni?

peto1
12-01-12, 18:27
Za merac neznam gde se sad moze kupti ali ako imas jedan ventilator koji izbacuje iz dna prostorije,15sm od dna podruma napolje to mozes da resis pomocu tajmera koliko ce puta ukopcati dnevno i na koliko minuta. Sve stap i kanap. U prvom talasu ti je najvise potrebno da radi a u sledecima se smanjuje jel je i rod manji.

Džeronimo
18-01-12, 19:25
Imaš merače na ebay-u, dosta su skupi, oko 250 € je najjeftiji, pa ako imaš nekog u inostranstvu može da ti donese jer ne znam kako to funkcioniše kod nas. Kucaj tamo CO2 meter pa ćeš da vidiši, nešto sam razmišljo da pitam ove naše kineze da li oni mogu da nabave neki jeftiniji.

---------- Poruka napisana 18-01-12 u 19:25 ---------- Prethodna poruka je 14-01-12 at 21:49 ----------

Jedno pitanje za Petla i ostale, kojeg dana posle stavljanja pokrivke počinješ sa primenom preparata za zaštitu šampinjona?

peto1
18-01-12, 22:45
Pokrivka se tretira oma kad se pokriju briketi.

Džeronimo
18-01-12, 22:54
Hvala peto, i ja sam tako radio do sada ali sam dobio neki plan zaštite gde se počinje tek četvrtog dana pa reko da vidim da li još neko tako radi.

peto1
18-01-12, 23:37
Zavisi od zelje koju koristis i koliko je vlazna ako je suvlja posle tetiranja zaliva se jos do 2-3 dana samo vodom da ima dovoljno vlage. Posle vise ne do prkopavanja.Ali se mora dobro dotle zaliti. Vodu ne treba zaliti.

Džeronimo
19-01-12, 13:25
Koristim gajsku zemlju, dobro upija i drži vodu, i vlažna je kada se stavi tako da se ne mora odmah početi sa zalivanjem pošto ima dovoljno vlage. Mene interesuje da li je bolje početi odmah posle pokrivanja sa hemijom ili treba sačekati četvrti dan?

peto1
19-01-12, 14:02
Po meni Kako ja radim uvek posle pokrivanja tretiram sa hemijom a naknadno do 4-5 dana zalivam po potrebi a posle toga nista dok se ne prekopa i onda se malo poprska samo da se povrsina malo sastavi. Ovo govorim za Gradistansku pokrivku. Pirotska je nesto mokrija tu nema toliko zalivanja ali se isto tretira po pokrivanju. Takode i madarska zemlja.

rashko978
22-01-12, 16:08
dobar dan..prvo da se zahvalim svima koji su mi na prethodne postove odgovarali...a sad imam jos jedno pitanje..:)Pojavilo mi se dosta zelene plesni u trecem talasu naravno sve sto sam video skinuo sam i bacio preko malo soli,ali se ona i dalje sirila..:(da li je mja greska ili nesto drugo?od preparata sam koristio "Mirage","actelic","galofungin","Vajdat",dezinfekcija "formalinom"...sve to stavl;jam od pokrivke do prekopavanja...da li postoji jos neko sredstvo koje bi trebao da stavljam bas protiv plesni?

Džeronimo
23-01-12, 23:22
To ti je već, pretpostavljam, kraj turnusa? Pregledaj brikete pa stavi preko mesta zahvećenim buđi neku tkaninu ili možeš toalet papir i pospi mešavinom kreča u prahu i gipsa 50-50% pa sve to zalij. To ti je privremeno rešenje da ti se nebi širila bolest. Mislim da ne možeš ništa posebno da uradiš da bi to sprečio osim pojačane higijene, svakodnevno pranje alata, dezinfekcija ambalaže itd.

Dragan_70
01-02-12, 00:22
Videh temu pa da kazem i ja koju, uzgajam sampinjone vec 6 godina prvih godina je bilo dore zarade danas je nesto slabije.
Za pocetak gajenja sampinjona potrebno je naci nekog velikog otkupljivaca ko ce da vam otkupljuje sampinjone krenuti samostalno je dosta tesko zbog kvarljivosti robe samo da napomenem da sa 500 vreca moze da se ubere oko 1000 - 1200 kg. sampinjona u prvom talasu berba traje 2-3 dana, treba plasirati tu kolicinu sampinjona na trziste.
Neka ozbiljnija kolicina sa kojom treba poceti je 500 vreca ja sam poceo sa 300 vreca danas imam 1 300 vreca kompost dobijam iz Plocica kod kovina treset iz Gaja kod Kovina radio sam i sa kompostom iz Vranova kod Smedereva malo je bolji kompost samo nije povoljno sto kod njih kompost mora odmah da se plati u Plocicama se dobija na odlozeno placanje.

Evo nekih mojih preporuka kako ja radim

Gajenje Sampinjona

Posle ubacivanja komposta od 2 – 4 dana pristupa se otvaranju dzakova
Temperatura u dzakovima mora biti 25 stepeni I ne treba dozvoljavati da predje preko
25 stepeni znaci klimom regulisati temperaturu prostorije optimalana temperatura za prostoriju bi trebalo da bude oko 22 stepena .
Treba voditi racuna 7,8 dana od ubacivanja komposta dolazi do naglog skoka temperature u kompostu to je znak da micelija pocinje da raste i potrebno je u tim danima snizavati temperaturu u prostoriji da bi se u dzakovima odrzala temperatura od 25 stepeni.
Od 14-16 dana se ubacuje pokrivka to jest treset po dzaku se ubacuje 8 litara treseta to je otprilike oko 5 cm debljine.
Treset se pre ubacivanja dezinfikuje.
Posle ubacivanja treseta pristupa se zaljivanju treseta sto ce biti malo kasnije objasnjeno.
Od ubacivanja treseta 9. dana vrsi se grabuljanje pokrivke posle grabuljanja pokrivke potrebno je ostaviti 2-3 dana da se micelijum poveze nakon toga pristupa se ubacivanju
svezeg vazduha kroz ventilaciju (na svakih 2 sata po pola sata) i klima se za po jedan stepen po danu smanjuje tako da se postepeno snizava temperatura u dzakovima u periodu od 5-7 dana treba da se temperatura spusti na 18-19 stepeni u dzakovima u prostoriji je oko 17 stepeni nakon toga do pojave prve pecurke pa do kraja berbe treba odrzavati tu temperaturu vazna napomena od grabuljanja pa do pojave prve pecurke velicine zrna graska nema nikakvog zalivanja.
Dezinfekcija
Treset se prvo mesa napolju uz dodatak kreca negde oko 2 kg na 5 dzaka treseta
Rastvoriti u 150-200 litara vode sledece hmikalije
Galofungin 1 gram po vreci komposta
Miraz 1 gram po vreci komposta
Cineb 1 gram po vreci komposta
Dimilin 0.5 grama po vreci komposta

S tim sto se napolju kad se mesa treset stavlja polovina od navedenih hemikalija znaci napolje 0.5 pa unutra opet 0.5 grama hemikalija
Druga polovina se rastvara u isto 150-200 litara vode sa njom zalivaju dzakovi unutra 2 dana od pokrivanja zaliti svaki dzak 3-4 kruga
3 dana se zaliva sa Vajdatom od 100-200 grama rastvoriti u150-200 litara vode isto zaliti 3-4 kruga svaki dzak
Od 3-7 dana ako je potrebno zalivati po 1 krug sa cistom vodom da bi se odrzala vlaga ako se proceni da nema dovoljno vlage
7 dana rastvoriti u 150-200 litara vode 100 grama Actelik i zaliti 3-4 kruga svaki dzak
8 dan zaliti sa malo vode 1 krug
9 dan grabuljanje
Posle grabuljana nema nikakvog zalivanja do pojave prve pecurke velicine graska
Zalivanje za 1i 2 talas zaliva se 2 puta po 4 kruga po dzaku.Posle svakog zalivanja ukljucuje se ventilator da radi bez prestanka 4-5 sati da bi se osusila pecurka. Posle zavrsetka berbe 1 i 2 talasa zaliva se 2 kruga cistom vodom da bi se podstakao rast pecurke. Treci talas se zaliva samo jednom 4 kruga.
Posle izbacivanja dzakova prostorija se opere I dezinfikuje formalinom 1-2 Lit. u 50 litara vode isprskati celu prostoriju . Zatvoriti prostoriju 1 dan .

E sad da bi pecurka ostala sto duze bela i da ne dobije zute fleke moze da se radi sledece mada nije bas preporucljivo u 150-200 lit. vode rastvoriti 200 gr. galofungina i sa tim zaliti sampinjone
znaci prvo ide zalivanje vodom 4 kruga po dzaku zatim ide zalivanje galofunginom.
Ima nekih proizvodjaca koji koriste i varikinu da bi pecurka imala snezno belu boju nije preporucljivo je se oseca miris praska za pranje rublja.
Eto toliko od mene nadam se da sam bar malo bio od pomoci evo par sajtova gde se moze nabaviti kompost

http://www.champicomp.com/html/saveti.html Plocice

http://www.ucadoo.com/index.php Vranovo kod Smedereva

http://www.compostgroup.com/ Vrsac

http://sampinjoni.eu/index.htm

peto1
01-02-12, 10:40
E sad da bi pecurka ostala sto duze bela i da ne dobije zute fleke moze da se radi sledece mada nije bas preporucljivo u 150-200 lit. vode rastvoriti 200 gr. galofungina i sa tim zaliti sampinjone
znaci prvo ide zalivanje vodom 4 kruga po dzaku zatim ide zalivanje galofunginom.
Ima nekih proizvodjaca koji koriste i varikinu da bi pecurka imala snezno belu boju nije preporucljivo je se oseca miris praska za pranje rublja.
Eto toliko od mene nadam se da sam bar malo bio od pomoci evo par sajtova gde se moze nabaviti kompost

Ovo sto je napisano u gornjem tekstu je sve u redu, ali ovo ne bi preporucio nikome jel se pecurke ne tretirju nicim posle branja ni pre branja. Nikakva hemikalija a narocito varikina to je naveca glupost koju sam do sada cuo. Probajte da to uradite samo na jednom briketu pa cete videti rezultat.

Dragan_70
01-02-12, 15:11
Ja sam probao i jedno i drugo i veruj mi pecurka zaista dobija ekstra belu boju a takodje znam dosta uzgajivaca sampinjona koji koriste varikinu ili sneznik narocito ovi sto pakuju u tacne.

Džeronimo
21-02-12, 23:04
Peto jedno pitanje za tebe a i ostale, da li mislite da pH vrednost pokrivke ima uticaja na količinu roda trećeg talasa?

peto1
22-02-12, 00:00
Peto jedno pitanje za tebe a i ostale, da li mislite da pH vrednost pokrivke ima uticaja na količinu roda trećeg talasa?

Za treci talas nema vise potrebe za merenje pH jel od tog nema nikake koristi. Ono sto oberes u dva talasa to ti je sto ti je.

http://thumbnails48.imagebam.com/17608/d03633176075089.jpg (http://www.imagebam.com/image/d03633176075089) http://thumbnails58.imagebam.com/17608/cfea53176075093.jpg (http://www.imagebam.com/image/cfea53176075093) http://thumbnails62.imagebam.com/17608/944f0e176075094.jpg (http://www.imagebam.com/image/944f0e176075094) http://thumbnails51.imagebam.com/17608/25b526176075095.jpg (http://www.imagebam.com/image/25b526176075095) http://thumbnails60.imagebam.com/17608/330363176075097.jpg (http://www.imagebam.com/image/330363176075097) http://thumbnails65.imagebam.com/17608/01fa29176075098.jpg (http://www.imagebam.com/image/01fa29176075098) http://thumbnails46.imagebam.com/17608/164d38176075099.jpg (http://www.imagebam.com/image/164d38176075099) http://thumbnails66.imagebam.com/17608/1f65c4176075101.jpg (http://www.imagebam.com/image/1f65c4176075101)

Par fotografija o objektu za uzgoj sampinjona. Mogo bi i ti koju da okacis.

Džeronimo
22-02-12, 21:20
Ja od kada radim imam lep treći talas, od zadnje ture sam imao preko kilograma samo treći. Ja sam mislio da znaš neku foru kako stići do 7 kg? Zadnja tura mi je izašla na 6,2 kg/briket.

peto1
23-02-12, 08:17
Ja drugacije racunam koliko tona komposta i koliko uberem roda.To je merodvnije nego ovako. Koliki su ti briketi i ciji kompost koristis.

Džeronimo
23-02-12, 20:44
Od Uče je kompost, ovi klasični briketi, kao ti tvoji na slikama, ne znam koje je težine. Dimenzije su 40.60.20 otprilike

peto1
23-02-12, 21:24
Imas otpenicu tamo pise koliko je tona utovareno vaga se prazan i pun kamion. Po toj racunici mi smo na nekih 30% sto neverujem da moze da se dobije vise.

Džeronimo
23-02-12, 22:14
mislim da ima oko 20 kg, tada bi to bilo oko 30% mada imaju neki i više ali nisu raspoloženi da podele znanje sa nama početnicima. Možda neko veštačko đubrivo posle prvog talasa? Da li si probao tako nešto Peto?

peto1
23-02-12, 22:46
Nemaju 20 kg briketi. Zadnja tura je bila 13800kg a bilo je 800 briketa pa ti izracunaj. To izade 17.25kg prosek. sad neznam koliko je kod tebe bilo kila u briketima al ovako je stanje kod nas. A obrano je 3870 i koja kila sto se odnelo za sebe svaki od beraca. To je maematika. nisam probao jel koliko sam ja obavesten na seminarima u madarskoj koji se odrzava svake godine niko ne radi tako nesto. A dolaze iz holandije pametni ljudi pa se svasta pita. I tako pitanje su i njima postavili oni se smeju, u kompostu ga vec ima dovoljno.

Džeronimo
23-02-12, 23:19
Otprilike sam rekao 20 kg, izmeriću kada uzmem sledeću turu. Koji kompost koristite?

peto1
23-02-12, 23:22
Od Uce zasad mozda cemo preci u Vrsac zavisi od cene.

Džeronimo
28-02-12, 20:52
Briket ima preko 19 kg, danas mereno

peto1
28-02-12, 20:57
Jedan briket ili prosek svih. Koliko briketa imas u jednoj turi.

Džeronimo
29-02-12, 19:26
Prosek, 360 komada u turi. Prosek po briketu 6.2 zadnja tura

Radanovic Radan
06-03-12, 08:28
Postovane kolege.
Zanima me da li mi neko od Vas moze pomoci oko neke dve, meni cudne stvari koje se desavaju sa sampinjonima u mom uzgajalistu. Prvo kao da mi pecurke pucaju i ako su sitne i nisu stare. Drugo, grupisu se i rastu na jednom mjestu. Zao mi je sto ne umem da nadjem opciju na blogu kojom bih vam poslao slike.
Unapred hvala.

peto1
06-03-12, 08:33
Cini mi se da je kod tebe problem kod prekopavanja. Nije dovoljno dobro prekopano i onda se bokori i jos jedna vazna stvar kada se pocinje sa hladenjem. Nije svejedno da se oladi nego kada da se oladi.

nikola_VUK
06-03-12, 08:36
Da li i za koliko prodajete brikete nakon što uberete sve šampinjone?

Džeronimo
06-03-12, 10:44
Kako "pucaju"? Misliš na "crepove"? Ako je to problem, onda je verovatno ventilacija uzrok. Ovo drugo sa grupisanjem je objasnio Peto. Meni se to dešavalo sve dok nisam uzeo sam da prekopavam (onako kako treba a ne na brzaka samo da se završi).

---------- Poruka napisana u 10:44 ---------- Prethodna poruka je at 10:42 ----------

Ja brikete dajem besplatno samo da ih odnesu. Ljudi to koriste za za đubrenje voćnjaka i bašta. Ja sam probao u bašti i odlično je

Dragan_70
31-03-12, 00:09
Ja prodajem traktorska prikolica u koju stane oko 140 vreca za 20 eura.

Evo par slika od mene prvi talas pred berbu kompost iz plocica

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2157&d=1333144701

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2158&d=1333144730

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2156&d=1333144601

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2155&d=1333144578

http://poljoinfo.com/attachment.php?attachmentid=2154&d=1333144502

Džeronimo
03-04-12, 12:03
Kako se kreću cene šampinjona kod vas ovih dana?

H.Mehic
13-04-12, 14:34
kada se stavi pokrivka koliko se zaljeva vodom

peto1
13-04-12, 22:53
Sve ti zavisi od pokrivke, koliko je ona u startu vlazna.

goran doboj
18-04-12, 18:28
pokusacu da vama koji proizvodite sampinjone pomognem sa par slika a i ime firme koja u mojoj blizini proizvodi sampinjone firma je PEČURKA szr Podnovlje kod Doboja na 1500 kvadrata i oko 400 tona godisnje ima jednu halu i oko 15 gljivara u obliku plastenika koliko znam i da proizvodi jos vrsta gljiva osim šamponjona ali to nema na sajtu
http://i42.tinypic.com/23u4k0n.jpg
http://i42.tinypic.com/23u4k0n.jpg
http://i39.tinypic.com/34600hg.jpg

---------- Poruka napisana u 18:28 ---------- Prethodna poruka je at 18:24 ----------

evo još koja slika
http://i40.tinypic.com/65wxzt.jpg
http://i40.tinypic.com/2m83vgi.jpg

mojalovaa
19-04-12, 21:53
Evo moj savjet za bukovace , ona racunica od 5 tona supstrata na 25 kvadrata bas i ne ide u praksi , podjeli na 4 i to je to , brikete ili vrece odignite 20 cm od zemlje , puno ce vam znaciti i radi topline i radi ugljicnog dioksida koji sljeze na pod , u sat vremena trebate 2 puta izmjeniti kompletnu kolicinu zraka , znaci ako ti je prostor od 5x5x3 metra to je 150 kubika u sat vremena , ali ne zaboravite da taj zrak treba o odrzati na 82 do 88% VLAZNOSTI A TAKODJER GA TREBA I GRIJATI I HLADITI PREMA POTREBI , u naj boljem slucaju ces izvuci 30% , to je meni uspjelo kad sam ga sam pravio sa 15% sjena unutra i 1 litrom micelija po vreci od 30 kg , na kupovnom ces maksimalno da dobijes 21% , vecina nikada ne predje 19% , to je moje iskustvo sa 6000 tona supstrata po punjenju.

Da nisi mozda pogresio temu vidi naslov.

Džeronimo
12-07-12, 23:52
Pozdrav svima, da li imate problema u uzgoju u letnjem periodu? koliki prinos imate tokom leta? Ja sam se namučio sa zadnjom turom pa sam mislio da možda neko ima neki dobar savet.

Pchela
13-12-12, 20:58
Pozdrav svim pechurkarima, zanima me da li sam sve dobro postavio na mesto shto se tiche objekta za pechurke.. vodio sam se onim shto sam ovde prochitao..

Povezao sam 5 tunela(15m*2m*2m) horizontalno jedan uz drugi i jedan tunel postavio normalno na njih u kojem ce mi biti kotlarnica..

U svaki tunel postavio po dve stalaze, 60cm shiroke, 1. na 20cm od zemlje, 2. 60cm od prve i 3. 60 cm od druge, e sada to je visina od 140 cm a objekat visok 2m. Da li mogu da ubacim josh jedan red ili da ne rizikujem? Za temperaturu, vlaznost i provetravanje sam se pobrinuo..

Znachi efektivna povrshina(povrshina polica na kojima stoje pechurke) je 220m2.. da li mi neko moze reci koliko briketa postavljam na tu povrshinu?

Postar
13-12-12, 21:09
Pozdrav svima, da li imate problema u uzgoju u letnjem periodu? koliki prinos imate tokom leta? Ja sam se namučio sa zadnjom turom pa sam mislio da možda neko ima neki dobar savet.

Klima uredjaji su najbitniji tokom leta,zbog odrzavanja temperature. Prosle i ove godine sam radio klime i vodoinstalacije i elektroinstalacije na 10hala (u svakoj hali ima minimum dve klime)koje su od oko 70ari,treba da se naprave jos hale da se popuni za hektar. Ima tu posla dosta,kompost,zalivanje,prskanje...

mojalovaa
17-12-12, 17:07
Sory , moja greska samo ne znam kako sam to stavio pod sampinjone a stisnuosam na odgovori u temi bukovace , oprostite,

Mushroom
17-12-12, 20:22
Postovani,

odavno radim na realizaciji svog plana da se bavim preradom povrca, tacnije pecuraka sampinjona. Posedujem hladnjacu, i dve prostorije namenjene preradi, dva kazana za kuvanje (jedan je pasterizator) od 300 lit odnosno 120-130 lit zapremine. Molim za pomoc !!! Kupujem sampinjone od proizvodjaca, placam odmah kako bih dobio dobru cenu i kvalitet, ali kada preradim sampinjone oni nisu onakvi kakvi su kod kokurencije!! Konkretno mislim na to da su moje skuvane pecurke tamnije, dok su konkurentske toliko neverovatno bele ili barem belije arem 3 puta od mojih!!

Konkretno me interesuje nacin kuvanja!
jos jednom molim za pomoc i unapred se zahvaljujem

Ziveli

Postar
17-12-12, 23:55
Jel vec imas svog dobavljaca?

Mushroom
18-12-12, 11:42
Jel vec imas svog dobavljaca?

Postare, pretpostavljam da si mene pitao? Da, imam, ali uvek ima mesta za nove dobavljace! Naravno, ukolko uskladimo kotinuitet, kvalitet, kvantitet i cenu.

Kolika je tvoja proizvodnja?!?

Ziveli

Postar
18-12-12, 18:40
Ne proizvodim ja,vec prijatelj,ima vise velikih hala,radio sam mu struju i vodoinstalacije u halama,kao i naravno po dva klima uredjaja. Prozivode na veliko,pa sam mislio trazis novog dobavljaca.

Mushroom
19-12-12, 09:24
Ne proizvodim ja,vec prijatelj,ima vise velikih hala,radio sam mu struju i vodoinstalacije u halama,kao i naravno po dva klima uredjaja. Prozivode na veliko,pa sam mislio trazis novog dobavljaca.

Ako mozes da mi posaljes br tel, ali prvo proveri sa njim jel to u redu, mogu ga kontaktirati. Gde se nalazi ? Svakako hvala.

Ziveli

Postar
19-12-12, 10:36
Nalazi se u Smederevskoj Palanci. Sad sam se cuo sa njim,ti ga pozovi pa se dogovorite. Poslacu ti broj na pp

mojalovaa
20-12-12, 20:12
Vjerovatno ti dolazi do oksidacije mesa gljive , ista je stvar i sa vocem , ne znam kako kod tebe ali ja kada pravim sok od jagoda , ili bilo kog drugog voca moras dodati vitamin C , on sprecava oksidaciju tkiva a samim time i tamnjenje .
Naj bolji nacin za to je Limun jer sadrzi puno C vitamina , probaj u jednoj turi da pasteriziras gljive ali ih prije toga cim ih izrezes stavi malo u vodu sa limunom , jedno 15 minuta pa onda na pasteriziranje , potrazi malo po internetu ima toga dosta na tu temu , meni je kod jagoda to super jer sok ostane crven kao krv a i djem takodjer , ja dodam limunsku kiselinu i zaista vredi , jeste da ni priblizno nema vitamina c ali radi dobro

Mushroom
01-01-13, 14:42
Vjerovatno ti dolazi do oksidacije mesa gljive , ista je stvar i sa vocem , ne znam kako kod tebe ali ja kada pravim sok od jagoda , ili bilo kog drugog voca moras dodati vitamin C , on sprecava oksidaciju tkiva a samim time i tamnjenje .
Naj bolji nacin za to je Limun jer sadrzi puno C vitamina , probaj u jednoj turi da pasteriziras gljive ali ih prije toga cim ih izrezes stavi malo u vodu sa limunom , jedno 15 minuta pa onda na pasteriziranje , potrazi malo po internetu ima toga dosta na tu temu , meni je kod jagoda to super jer sok ostane crven kao krv a i djem takodjer , ja dodam limunsku kiselinu i zaista vredi , jeste da ni priblizno nema vitamina c ali radi dobro

Mnogo hvala na preporuci, svakako cu probati ! Jesi koristila "vinobran" kazu da je on odgovarajuci barem pecurkama sampinjonima ?! Kada kazes Limun verovatno mislis na limunsku kiselinu - limontus!?!

Ziveli

mojalovaa
01-01-13, 15:49
Ja sam musko , da na limunsku kiselinu , ali ako hoces totalno prirodno onda ide limun.

Mushroom
08-01-13, 15:47
Ja sam musko , da na limunsku kiselinu , ali ako hoces totalno prirodno onda ide limun.

Zahvaljujem se druze Lkl{{ i izvini, nisam mislio nista lose... Svakako, hvala na pomoci!

Ziveli

Dragan_70
19-01-13, 21:42
http://thumbnails103.imagebam.com/23295/54beca232949289.jpg (http://www.imagebam.com/image/54beca232949289) http://thumbnails106.imagebam.com/23299/f1d041232986697.jpg (http://www.imagebam.com/image/f1d041232986697)

http://thumbnails101.imagebam.com/23299/7d18ec232986700.jpg (http://www.imagebam.com/image/7d18ec232986700) http://thumbnails104.imagebam.com/23299/5fe0d8232986704.jpg (http://www.imagebam.com/image/5fe0d8232986704)

http://thumbnails103.imagebam.com/23299/97d3e0232986707.jpg (http://www.imagebam.com/image/97d3e0232986707) http://thumbnails107.imagebam.com/23299/c43cf2232986709.jpg (http://www.imagebam.com/image/c43cf2232986709)

http://thumbnails102.imagebam.com/23299/a5d87a232986711.jpg (http://www.imagebam.com/image/a5d87a232986711) http://thumbnails108.imagebam.com/23299/6f83be232986715.jpg (http://www.imagebam.com/image/6f83be232986715)

- - - - - - - - - -

http://www.youtube.com/watch?v=mpZblphPRgE

- - - - - - - - - -

http://www.sampinjoni.eu/

Homoljac
23-01-13, 07:44
Goran Stević je iz mog mesta a ti si verovatno njegov koperant....

mikica84
10-02-13, 13:50
Postovane kolege ja sam pocetnik u uzgoju sampinjona ali sam zahvaljuci ovome forumu uspeo da uzgojim ali s obzirom da sam to tek jednom uradio mislim jednu turu okrenuo pogresio sam na dosta mjesta sada sam ponovo drugu turu ubacio tacnije 19.01.2013 i stavio sam pokrivku prosle subote i vidim da je vreme da se izvrsi precesljavanje e ja ni prvi put to nisam uradio pa sam imao skupove gljiva pa su bile malo deformisane neke pa su jeli ostajale bez zemlje jer bi se dizale od podlege jer su u grupma dosta bile. no da vas nedusim time a i imam slike za sve mogu ubaciti uikoliko treba. sada bih zelio da izvrsim to prekopavanje a vjerujte da neznam kako cita sam ovu temu barem 5 puta od pocetka do kraja ali nigde nisam mogao da ta ukapiram kako prekopati . pa se pitam dali mi moze neko malo detaljnije reci kako prekopati dali se prekopava cijela pokrivaka izmesa skor do kompsta ili samo par centa ili vec kako
ako vam treabuju slike prvog uzgoja i kako je sve teklo imam naravno sve

peto1
10-02-13, 13:57
Prekopas celu pokrivku, sve do komposta i dobro izmesas da micelije bude otprilike jednako svuda. Zatim poravnas da bude ravnomerna debljina pokrivke na kompostu.

mikica84
10-02-13, 14:09
S obirom da mi je jedan dio pokrivke a ni sam neznam kako dosao vlazniji od drugog djela dali smem da malo zalijem ovaj dio gdje je suhlji jer je jedan dio stalaze dosta suh mislim pokrivka je tu dtsa suhlja nego na osalim policama a i kada sam nanosio bi je u te dve vrece dosta suh

peto1
10-02-13, 14:53
Posle prekopavanja nema vise zalivanja, jedino mozes samo da predes preko dakova sa vrlo malo vode da bi se malo zemlja povezala. Tebo si odma posle pokrivanja te suvlje dakove malo bolje zalivati od ostalih.

mikica84
10-02-13, 17:26
U ove prve dve slike se moze vidjeti to grupisanje u prvom uzgoju .......

http://prntscr.com/s8tuq (http://prntscr.com/s8tuq)
http://prntscr.com/s8thm

a ove druge dvije su kako sada igleda jel sa stalazama kao sam sve uredio

http://prntscr.com/s8tny (http://prntscr.com/s8tny)
http://prntscr.com/s8ts7

mojalovaa
10-02-13, 20:15
Koliko je realan prinos sampinjona u % naspram supstrata ,ili ajde recimo u % od uloga koliko je ralno ciste dobiti , znaci ako ulozis recimo 1000 eura i kada odbijes supstrat , pokrivku , struju , grijanje odnosno hladjenje i sve sto treba , koliko se realno moze ocekivati dobiti naspram uloga?
Drugo pitanje je koliko vremenski traje ciklus proizvodnje , znaci prorastanje supstrata , pokrivanje i prorastanje pokrivke i dva ili tri vala kako vec ide?

mikica84
10-02-13, 21:36
Poz ja ti nesto i nisam pogodan da dajem odgovore jer sam i sam pocetnik ali ja sam od dana unosenja komposta u objekat do dana prve berbe cekao tacno 39 dana(napominjem jos jednom da je to prvi moj uzgoj) i imao sam 2 berbe a 3 nisam hteo da cekam jer mislim da nebi bilo nesto dobra jer sam lose zaljevao u toku berbi cime sam najvjerovatnije ugrozio trecu berbu.A sto se tice zarade u % imao sam zaradu +.- 70%

peto1
10-02-13, 22:08
Koliko je realan prinos sampinjona u % naspram supstrata ,ili ajde recimo u % od uloga koliko je ralno ciste dobiti , znaci ako ulozis recimo 1000 eura i kada odbijes supstrat , pokrivku , struju , grijanje odnosno hladjenje i sve sto treba , koliko se realno moze ocekivati dobiti naspram uloga?
Drugo pitanje je koliko vremenski traje ciklus proizvodnje , znaci prorastanje supstrata , pokrivanje i prorastanje pokrivke i dva ili tri vala kako vec ide?

Sve zavisi od tebe i od objekta gde gajis sampinjone i pratece opreme sa kojom raspolazes. U nekim optimalno povoljnim uslovima moze se ocekivati rod od 20-30 % od tezine briketa. A ostale troskove moras sam videti koliko ce te sta kostati. Po kojoj ceni je mozes prodati pa onda papir i olovku pa podvuci crtu, ispod crte je tvoja zarada.

mojalovaa
10-02-13, 22:36
Imam prostor od nekih 14 x 5.5 metara , 3 m visine , imao sam u njemu gljivaru za uzgoj bukovace , sada mi je radiona , u njemu je kalorifer od 30 kw na centralno grijanje , pa me zanima recimo iz vasih iskustava koliko je dobit , bas zato i pitam u % jer da mi kazete u eurima nema smisla jer nista nije isto kod nas i kod vas , od cjene gljiva pa do cjene radnika kod nas je sve vjerovatno dosta skuplje , znam da je sampinjon na veliko oko 12 kn kilogram to je kad pretvoris u euro oko 1.6 eura .ali znam da je i cjena komposta madjarskog s dovozom bila oko 262 eura za tonu , tako da me bas zanima isplativost kod vas i kod nas.
I jos samo me zanima koliko bi recimo stalo u gljivarnik kao plastenik dimenzija 15 x 5 metara , maksimalna visina bi mu bila 3 metra , izolacija tvrda kamena vuna 15 cm debljine , grijanje takodjer kalorifer 30 kw , to je recimo 2 ili max 3 reda visine , 2 reda u duzinu od cca 13 do 14 metara.

peto1
10-02-13, 22:48
Tu moras da racunas. Briket ti je 60x40x14 duzina, sirina, visina. Izmedu polica bi trebao da imas minimum 70sm. za prolaz pa sad sta se tu moze iskalkulisati.

mojalovaa
10-02-13, 22:53
Ako bi isla 2 reda visine onda 256 vrece a ako u 3 onda 384 komada , e sada mislim da su one negdje oko 19 kg ako se dobro sjecam , to je onda 4864 kg ili 7296 kg , koliko je sada realno ocekivati uroda u %.

peto1
10-02-13, 22:58
Na cije brikete mislis madarske ili neke u hrvatskoj. Mozes uzeti neki prosek od 18 kg pa raspon roda izmedu 20-30%

mojalovaa
10-02-13, 23:18
Madjarske , u hrvatskoj koliko znam nitko ne proizvodi kompost za sampinjone , koja je cjena kod bas po toni.

peto1
11-02-13, 10:48
Danas sam proverio cenu komposta iz dve kopostare i kecu se od130 do 220 evra po toni.

mikica84
13-02-13, 21:47
Poz,,,
Ja placam tonu oko 330km ili ti 170 ewrica i to kupujem kod covjeka koji uvoozi taj madjarski kompost, naravno ni on nije prozivodjac komposta.To je cijena komposta + pokrivka ona kosta vrecom 8 KM tj 4 evra

A peto1 sto se tice prekopovanja jeli u nedelju sam izvrsio prekopavanje i vec danas sam vidio da su pocele gljivice da izlaze i to bas poofino.MIslio sam da treba 7 dana da se oporave od prekopavanja pa da krenu ali ovoje bilo zaista jako brzo za 3 dana su vec pocele odlicno, hvala jos jednom na savjetu

peto1
13-02-13, 22:24
Koliko ti je temperatura u kompostu i u prostoriji?

mikica84
14-02-13, 21:27
Prostora 20-23 a komposta 25
a vlaznost je konstantno 90-95 ispod 90 ne ide.

Evo i slikica 1 kako su jeli krenule slikica je slikana pre pola sata.
https://dub002.mail.live.com/att/GetInline.aspx?messageid=23666549-76e3-11e2-90a5-3c4a92e8f246&attindex=3&cp=-1&attdepth=3&imgsrc=cid:__mnt_sdcard_DCIM_Camera_2013-02-14%252019_21_32_jpg%40sec.galaxytab&cid=ada4e1a5b6f2687b&shared=1&hm__login=mirnes-dukat.b.luka&hm__domain=hotmail.com&ip=10.211.36.8&d=d2460&mf=0&hm__ts=Thu%2c%2014%20Feb%202013%2020:16:03%20GMT&st=mirnes-dukat.b.luka&hm__ha=01_0f6c03f2b37cc31417fe1d4a91a34ba1b9b25b36 297fc1642911fc9203a171ef&oneredir=1

- - - - - - - - - -

Od sutra cu da pocnem sa ubacivanjem zraka svjezeg i sa zaljevanjem i da lagano obaram temperat.I owim tempom bi trebao da uberem prve gljive vec oko Srijede/Cetvrtka ako sve bude kako treba islo a nadam se da oce.Lkl{{

vladaalex
08-03-13, 14:54
Zdravo svima, jel mogu nekoga da zamolim da mi kaze kolika je mera fungicida spartaka za dezinfekciju pokrivke? na ambalazi pise neka za suncokret.. da li i to ide 1gr po kompostu kao i većina ostalih preparata? molim vas za odgovor,sto pre, bilo ko.. unapred hvala!

MagicMaster
15-07-13, 21:52
Imam neki prostor na raspolaganju, mislim da bi lako mogao da se sredi za pečurke .... sutra idem da premerim i osmotrim ... pa samo da se upišem na temu.

Y2K986
06-09-13, 10:45
Zdravo svima. Nov sam na forumu, nov sam u prici sa sampinjonima. Spremili smo objekat od oko 35 m2, krecemo sa 100tinak dzakova, spremili smo rafove i klimu. Ostao je ventilator, pa imam par pitanja vezano za njega.
Koje ste ventilatore stavljali? Da li ima veze sa zapreminom prostorije, da li je bitan broj izmena vazduha, protok?
Da li ventilator izvlaci ili ubacuje vazduh ( podpritisak, nadpritisak ) ?
Da li je bolje staviti ga nize, pri podu, zbog ugljendioksida, ili moze pri plafonu?

peto1
06-09-13, 11:55
Sve zavisi od oblika prostorije. Najbolje je da se gore pod plafonom namesti ventilator za ubacivanje vazduha. Po mogucnosti ne da duva direktno na brikete nego u najlonsku kesu kojoj treba iseci otvore sa gornje strane. To sad sve zavisi od duzine prostorije i sirine. A za izbacivanje moze da bude gore ventilator samo se mora napraviti cev koja se spusta do 10 sm od poda. Ventilatori treba da budu na suprotnim stranama objekta. Vreme koliko ces ubacivati i izbacivati moze se regulisati sa obicnim tajmerom koji ima podelu na po 15 minuta.

Y2K986
06-09-13, 13:16
Jasno.
Prostorija je 8.8 x 3.72m. Nemam trenutno para da postavim oba ventilatora, morace da ide sa jednim.
Sto se regulacije tice ja to ne bi da se radi vremenski. Koliko sam ja pohvatao stvari meri se kolicina CO2 u prostoriji, i ona mora da se krece izmedju 1700-2000ppm. Mislio sam da povezem ventilator da prati te vrednosti i da se ukljucuje kad CO2 prebaci npr 2000ppm, i da radi nekih 5min. I sve tako u krug. Jel gresim?

peto1
06-09-13, 13:36
Ako imas aparat za merenje CO2 onda neznam kako nemas za obican ventilator?

Y2K986
06-09-13, 21:49
Snasao sam se za aparat, nije me kostao nista. Lkl{{
Da li sam dobro shvatio problematiku vezano za CO2 i ventilaciju? Jel je tu poenta odrzavanje nivoa CO2 ili ima tu jos necega?

peto1
06-09-13, 21:56
U procesu prorastanja komposta netreba svez vazduh sto vise CO2 u prostoriji. Ni posle pokrivanja briketa ti netreba svez vaduh pa i posle prekopavanja. Svez vazduh ti trba kada pocnu da se cvore glive na dakovima i kada se spusta temperatura briketa na 18 stepeni.

milan le
16-10-13, 21:03
Snasao sam se za aparat, nije me kostao nista. Lkl{{
Da li sam dobro shvatio problematiku vezano za CO2 i ventilaciju? Jel je tu poenta odrzavanje nivoa CO2 ili ima tu jos necega?
Da li ste poceli sa prizvodnjom? Koliko vidim vi ste iz leskovca, da li bih mogao da pogledam vase prostorije, ranije sam razmislajo u u uzgoju sampinjona, i ovu temu pratim pasivno od samog pocetka..pozdrav!

Crnibombarder88
04-12-13, 16:32
Pozdrav svima !
Duze vreme planiram da zapocnem proizvodnju sampinjona u jednoj napustenoj kuci. Raspitivao sam se kod ljudi iz moje okoline koji se bave ovim poslom i sazano dosta toga od njih, takodje sam puno korisnih informacija procitao na ovom i ostalim forumima.
Plan je da preko zime i ranog proleca odradim sve potrebne pripreme oko prostorije i da na prolece startujem :)

Napravio sam neku orentacionu skicu prostorije da bih imao uvid u stvari koje trebam da odradim.

http://www.dodaj.rs/f/p/H2/4Jfj7q9I/pecurkana.png

To je stara kuca u jos dosta dobrom stanju gde vec par godina niko ne zivi. Zidovi su od cigle, debljina zida je oko 30cm i prostorija je okruzena drugim sobama sa 3 strane. Samo ova jedan duza strana je sa ulice. Tavanica je dosta cvrsta i dobro izolovana.

Zamolio bih clanove foruma da mi pomognu svojim iskustvima oko opremanja prostorije.

Zanima me da li je potrebno da uradim izolaciju iznutra stiroporom ili ne ?
Da li sam napravio dobar raspored polica ?
Da li je pozicija klima uredjaja i ventilacije na dobrom mestu ?
Sta bih mogao da izmenim kod ove prostorije kako bi stvorio sto bolje uslove za gajenje saminjona ?

zoran sef
14-01-14, 19:22
Treba mi da kupim za jednog koperanta manuelna pakerica, ako ima neko nek mi se javi na pp ili 060 30 89 472. Jurio sam nesto po netu, slaba vajda, sve nesto novo i skupo..

565
02-02-14, 19:39
Pozdrav gde ima da se kupi to seme ili kako se vec zove

German hunting terrier | Jagdterrier