Ose u vinogradu

drotos

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2011
Poruka
290
Lokacija
kikinda
U ovom periodu nema mnogo posla u vinogradu planiranje berbe i cuvanje drozdja od raznih napasnika.Jedan od tih napasti jesu ose,u malom broju nisu problem ali kad nastupi invazija to je strasno,e bas to se meni desilo pa bih izneo moje iskustvo s njima.
Kraj septembra vreme za berbu,za desetak dana dolaze mi deca sa fakulteta da beru grozdje.Odem da pregledam vinograd pred branje a tamo haos,jos u vocnjaku zuji kao u vecem pcelinjaku [ko je bio u pcelinjaku zna kako je ],u prvi mah sam pomislio da se uhvatio roj pcela na obliznju granu sljive,sto sam blizi vinogradu zvuk sve jaci.Kad tamo u vinogradu strasno gore nego da je Hickok rezirao,ose lete na sve strane i prema selu i prema ataru a bogami i u vinograd.Grozdovi puni osa,bilo je dosta grozdova koji su 50% bili prekriveni osama samo se zuti od njihovih straznjica.Nasao sam dosta grozdova gde je samo ostala pokozica od celog grozda sve su ocistili.Pojedini cokoti nisu imali nista sem pokozice,retki su bili grozdovi a da nije bar jedna bobica ociscena.I nije to najveci problem.Sta ce biti sa decom kad uzmu u ruku napadnut grozd?Ubicemi decu izbosce ih,prepao sam se...Resio sam da se borim s njima i ako ne smanjim broj nece biti berbe nek nose sve.A radi se oko 400 cokoti.
Nasao sam na obliznjoj njivi kukuruzovinu koju sam upalio i prinosio pod napadnute grozdove.Radi,ose su popadale krila su im izgorela.Trajalo je to dok mi nije izgoreo upaljac.Sutradan ponesem 2.5l piva i dosta flasa,sipao sam deci piva i deci vode u svaku flasu koje sam vezivao na napadnute cokote,na stubove po pravcu naleta osa i na cokote koji jos nisu napadnuti.Plamen sam koristio jos par dana,nisam duze jer se broj osa znatno smanjio.Za nedelju dana osa ima toliko da se moze brati grozdje-berba moze da pocne.
Uhvatio sam oko 2l osa u flase sa pivom,i mogu sa sigurnoscu tvrditi da ose obelezavaju grozd kojeg ce napasti,svaka osinja zajednica to radi za sebe.Ose su preletale flase sa pivom i spustale se na ''njihov '' grozd tako da flase na neobelezenim mestima bile bez osa ,a u obelezenim cokotima bilo je i po 5-6cm debljine osa.
Za spaljivanje bi bilo najbolje uzeti plinsku bocu sa brenerom i tako ih spaljivati ,mnogo je brze i efikasnije
Malo sam oduzio pricu nadam se da administrator nece ovo izbrisati .Na slici se vidi manja kolicina osa nisu slikali ona naj kriticnija mesta,
1q331c.jpg
[/IMG]
2wfib87.jpg
[/IMG]
2ykdw8j.jpg
[/IMG]
 
Ajde da vaskrsnem temu, imam problem sa osam, ne problem nego PROBLEM!

U pitanju su dve njive, jedna dugačka a uska, a druga je odmah iznad nje i daleko je manja ali u obe imam grožđe. U onoj dugačkoj su na početku dve vrste grožđa, od te dve vrste onda idu 50-ak šljiva sve do kraja a u drugoj je duž cele jedna dugačka vrsta.

Negde pri kraju one uske njive su mi se uselile ose. U zemlji imaju gnezdo koje nikako ne mogu da uništim. Još da napravi stvar goru, stavljao sam flaše i u gornji i donji vinograd i u svakoj flaši se upecala hrpa osa i stršljenova, bukvalno hrpa, kada bih skupio sve, imao bih da napunim jednu kantu.

Pored toga što sam nahvatao izuzetno mnogo, one još dolaze. Danas sam došao sam ocem u gornji vinograd i tu je bukvalno bio roj osa. Po nekoj proceni oko dvestotinak osa, ne preterujem, zaista ih je toliko bilo.

Kako da potamanim ove štetočine. Flaše su prepune udavljenih osa ali one još dolaze. Sada trenutno imam belo koje je zrelo i slatko (mislim da je Italia) i njega jedu kao lude, Moldaviju ni da pogledaju.

Čuo sam za komad mesa koji se isprska Mospilanom ali nisam baš siguran koliko je Mospilan efektivan za ose.

Ima li nekog rešenja ili da i dalje kačim flaše sa pivom.
 
Poslednja izmena:
I ja imam sličan problem...već sam pisao skoro u nekoj temi...A meni su problem i stršljenovi koji imaju gnezdo na samoj međi mog vinograda u staroj, ogromnoj divljoj kruški...A i osice su prisutne...Stavio sam još šest flaša , pored starih četiri...ali slabo se hvatajuNeke flaše sam zakačio za špalir-žicu pored samog grozda...nijedne nema u njoj...
Ja ću sutra ili prekosutra ponovo isprati sve klopke i zameniti sadržaj, da se osveži miris iz boce, koji bi trebalo više da ih privlači , od grožđa...
A ti Stefane ako im je gnezdo u tlu ( osama) gledaj preko noći sipaj vode ili zatrpaj nečim , zemljom ili nabacaj suvo lišće ili neke grančice i zapali ( ali oprezno!!!).
Ona kruška kod mene ima nekoliko otvora i nisam siguran da bih mogao nešto da uradim ...a i stršljenovi su opasniji..
Ja sam imao sudar sa osama pre mesec dana , kada sam išao za drva....Jedna ovršina pala preko starog , zaraslog panja, punog osama...moj klinac zamahne sekirom da odseče vrh i pravo sekirom u osinjak....trčali smo kroz bagrenjar što dalje ...ne možeš se otresti samo da ih ubiješ, a one ubadaju po nekoliko puta svaka...Mog sina ujele desetak , a mene 4-5 ...bio sam naduven nekoliko dana...
 
Ili ih zalijes insekticidom, i gotova stvar....saspes insekticid u rupu, u toku noci i vise ne izlaze....malo jacu dozu napravis, ja sam ose uspjesno unistavao aktarom...
 
Nadam se da nisam van teme.
I ja sam imala problem sa Strsljenovima. Naselili se bili u stari Dud pored kuce. Bilo je i jezivo i interesantno gledati ih kako funkcionisu. Na zalost morala sam da ih se otarasim, dvoriste non stop puno dece... Neko mi je reko da nocu stavim gas i krpe i to da upalim da bi izgoreli... Tako sam ih samo razljutila i ako je bila noc. Izlecivali su iz rupe Duda ko metkovi, jezivo. Narednih dana su bili mnogo uznemireni. Ceo roj je bio poremecen zbog paljevine...
Da skratim pricu, ovako sam ih se definitivno resila:
Imala sam aparat "ARDES APARAT PROTIV KOMARACA AR 6SO4". To je onaj aparat koji ima plavo svetlo i radi na struju. Nocu, kad insekt prodje izmedju resetke on se sprzi...
Skinula sam mu onaj crni oklop oko njega (resetka) i na jednu motku za ves, okacila aparat onako go i stavila na izlaz rupe od Duda.
Posto je bila noc, plavo svetlo aparata ih je privlacilo. Kako su izlazili jedan po jedan tako su i padali. Struja im je sprzila krila i nisu mogli da lete. Pucalo je ko da sam petarde bacala.
Ujutru, skoro da sam pokupila puna kolica Strsljena. Tu im je bio kraj.
Mnogima u selo sam pozajmljivala aparat da uniste osinjak. Bila je to prava uspesna racija na Strsljene i Ose.
Nadam se da ce i vama da pomogne.
Pozdrav.
 
Zanima me ovo sa aktarom. Recimo stavio bih duplu dozu ali me zanima kako da primenim. Da li da sipam onako napravljen preparat iz neke flaše u rupu ili da kantom prskalicom isprskam okolo rupe i u rupu.

Probali smo otac i ja već jednom sa brenerom. Bio je već mrak i na jedan štap smo privezali gasni brener. Na desetine smo ih potamanili i zatrpali rupu i dobro nabili zemlju. Sutra kao da ništa nije bilo.

Inače, ako koristite zamke, koristite ove http://i306.photobucket.com/albums/nn274/sumarko/1-1762.jpg Može samo kao ona sa prve slike, samo se izbuše rupe i veže za špalir. Unutra nemojte da spiate nikakv sok ili vino već samo pivo. Pivo je osama i stršljenovima primamljivo ali je pčelama odbojno. Ovim načinom sam nahvatao dosta ali nije efikasan ako je u blizini gnezdo kao kod mene.
 
Probali smo otac i ja već jednom sa brenerom. Bio je već mrak i na jedan štap smo privezali gasni brener. Na desetine smo ih potamanili i zatrpali rupu i dobro nabili zemlju. Sutra kao da ništa nije bilo.

Da ne bude zabune, malo sam se loše izrazio, gnezdo je i dalje tu, iako smo potamanili gomilu osa, ose se opet iskopale rupe i ispalo je kao da ništa nije bilo, kao da nismo spalili nijednu osu.
 
ose nisu problem ako su u zemlji,uspesno sam resavao osinjak praskom protiv mrava... ranije se zvao ''pitroid'' sad neznam.To je insekticid sa produzenim delovanjem,dovoljno je samo ulaz dobro naprasiti ose ga na nozicama same unesu ,za dan dva ih vise nema i ne useljavaju se druge.Strogo vodi racuna ose imaju strazare pored rupe,prasi nocu ili prasak-kutiju-vezi za letvu ili sl. i tako iz dalje prasi i bezi.

- - - - - - - - - -

Ako su ose na grozdovima onda butan boca brener mali plamen i spaljivaj,za par dana ces moci nesmetano da beres grozdje.
Boce sa pivom treba stavljati samo na cokote koje su one Obelezile-zato samo odredjene cokote napadaju,po celom vinogradu i nema smisla postavljati.
 
Nazad
Vrh