Vesti-novosti-obavestenja

Za one koji znaju, a zaboravili su, da se potsete!
Za one koji neznaju, a hoće da nauče, nek pročitaju!
Za one koji neznaju, a neće da nauče, nek' bar pogledaju!!!


aws5e8.gif


sgr6hf.gif


:ppozdrav:, :cao:
 
Najviše prisutnih korisnika danas: 559. Najviše prisutnih korisnika: 559 (danas u 19:49)

Ovde je hladnije nedo kod nas.

 
ORAČI SRBIJE
Četvorica najvećih veleposednika u Srbiji imaju više od 100.000 hektara oranica. Pojedini posedi veći i od nekih evropskih država

2lw6hxc.jpg
BEOGRAD - Najveći srpski veleposednici zajedno imaju više zemlje nego što su površine pojedinih država ili gradova. Samo četvorica najvećih srpskih gazda poseduju više od 100.000 hektara zemljišta, a pojedinačno su jači i od najvećih evropskih zemljoposednika.
U samom vrhu nalaze se Đorđije Nicović, vlasnik “Irva grupe”, sa 30.000 hektara, Miroslav Mišković, vlasnik “Delte”, sa 25.000, Miodrag Kostić, vlasnik “MK Komerca” ima 24.000, a Petar Matijević, vlasnik Industrije mesa “Matijević” 16.000 hektara.

Daleko iza njih je, recimo, “Viktorija grupa”, čiji su vlasnici Milija Babović, Zoran Mitrović i Stanko Popović, sa oko šest hiljada hektara. Međutim, treba napomenuti da sva ta zemlja nije u njihovim vlasništvu, već je dobar deo uzet u zakup od države. Bilo kako bilo, njihovi rančevi su, na primer, veći od države Lihtenštajn, koja ima površinu od oko 160 kvadratnih kilometara ili 16.000 hektara. Pojedinačno su veći od Novog Sada, koji je površine 235 kvadratnih kilometara ili 23.500 hektara. Ovo se, međutim, odnosi samo na zemljište koje su oni i njihove firme kupovali. Ali, ima zemlje koje su kupovali njihovi bliski saradnici i članovi porodice.

Donedavno se u eliti nalazio i Mile Jerković sa 16.000 hektara, ali je Agencija za privatizaciju s njim raskinula veliki broj ugovora, a i on sam je, kako pišu mediji, deo, navodno, prodao vođi narkoklana Darku Šariću.
Branislav Gulan, stručnjak za poljoprivredu, kaže da je kod nas zemljište bilo mnogo jeftino i da su neki zato pokupovali velike površine.

- I sada možete u pojedinim delovima Vojvodine naći kuću i okućnicu za pet hiljada evra. A što se tiče privatnika, pa kod nas je i pre privatizacije oko 95 odsto zemlje bilo u privatnim rukama, s tim što je danas došlo do toga da nekoliko ljudi ima u posedu više desetina hiljada hektara - kaže Gulan. Većina je u privatnim rukama, dok se u državnom vlasništvu nalazi još oko 240.000 hektara.
Ovaj stručnjak smatra da će vrednost zemlje višestruko porasti po ulasku u Evropsku uniju.

Cena zemlje skočiće deset puta ulaskom u EU

Milan Prostran, sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije, kaže da najveći srpski veleposednici imaju više zemlje nego gazde u Evropskoj uniji.

- I to mislim na Evropsku uniju pre proširenja, jer za nove članice nemam podataka. Ali, ono što je poznato jeste to da je u EU prosek po gazdinstvu oko 20 hektara, dok je u Srbiji oko tri hektara - kaže on i dodaje da mnogi veleposednici, poput “Delte” i “Irve”, dobro upravljaju zemljištem, ali ne isključuje mogućnost da su ga neki kupili kako bi ga prodali čim uđemo u EU, jer će tada cena višestruko skočiti.

Prema njegovim podacima, hektar najkvalitetnijeg zemljišta kod nas je oko pet hiljada evra, dok je u Italiji oko 50.000 evra. Do pre nekoliko godina privatizacijom propalih poljoprivrednih kombinata hektar plodne zemlje mogao se pazariti i za tričavih 500 evra.
 
mityoo je napisao(la):
peto1 je napisao(la):
Izmuckace biznismeni ali tesko da ce neki paor na ovu nestasicu da se zaduzuje, i ovako se jedva skupi koji dinar da se namire dazbine.
E baš to! I onda kao pomognuti paori, a mehanizaciju kupilo 10 ljudi!
Bravo,svaka vam je na mestu-to su samo priče za one koji gledaju TV ili čitaju novine a nemaju pojma o poljoprivredi
 
I Rumuni su ušli u EU pa vidim cena zemlje im je skočila 10 puta i hektar košta 2-3000€ a ne 50.000€.Pa ja tada idem u penziju ako tako bude. Samo 10ha da imam to je 500.000€ sa tim imam da živim 41 god.i da pri tome trošim 1000€ mesečno.Pazite od samo 10 ha

500.000€/1000€=500mes.
500meseci/12mes.=41.6god. :haha: :haha: :haha:
 
ZRENJANINAC je napisao(la):
I Rumuni su ušli u EU pa vidim cena zemlje im je skočila 10 puta i hektar košta 2-3000€ a ne 50.000€.Pa ja tada idem u penziju ako tako bude. Samo 10ha da imam to je 500.000€ sa tim imam da živim 41 god.i da pri tome trošim 1000€ mesečno.Pazite od samo 10 ha

500.000€/1000€=500mes.
500meseci/12mes.=41.6god. :haha: :haha: ??

Jao, nasao si sa kime da se poredis, Letos sam bio u Rumuniji deset dana i autobusom presao od Zombulja>Temsivara>Resite>Turnu Severina i Bukuresta pa sve tako nazad i moj utisak je:"MI SMO ZA NJIH UVEK BILI I UVEK CEMO BITI ZAPAD". Cast Bukurestu koji me je odusevio :D

OK, hajde da posmatramo EU kroz primer Slovenije koja sada zamo za ruralni razvoj dobija oko 500miliona evra a Rumuni samo za davanja po ha dobijaju nekoliko milijardi evra, uporedi to sa nasim budzetom od 250 miliona evra za poljoprivredu. OK, u EU ima negativnosti ali hajde da sagledavamo celokupnu situaciju a ne samo negativnosti.

Svako dobro
 
Pa ljudi pomozite i nama mlađima da dođemo do zemlje da kupimo za večito sa povoljnim kreditima na duži niz godina dok je još "jeftina" zemlja.A da ne pričam o podeli državne zemlje u zakup kako smo prošli.
 
Ma sve je lepo kad je na papiru i tv. a ustvarnosti je sasvim druga priča ::lose::

Da ja kao mlad profesionalac ne mogu da dođem do zemlje pri tome mislim na barem 50ha to je stvarno žalosno.Gde je tu država da mi pomogne. :nono:
 
ZRENJANINAC je napisao(la):
Ma sve je lepo kad je na papiru i tv. a ustvarnosti je sasvim druga priča ::lose::

Da ja kao mlad profesionalac ne mogu da dođem do zemlje pri tome mislim na barem 50ha to je stvarno žalosno.Gde je tu država da mi pomogne. :nono:

Slažem se, imam 32 godine i godinama idem na licitacije, ali nikako da dođem do poštene zemlje, ostanu mi samo livade i ono što niko neće. Čak ni sada, kada je tobože donet novi zakon koji ništa nije promenio.
Nađu ljudi nekoga iz katastarske opštine koja je predmet licitacije, plate mu pio i uzmu 100ha, još dobiju i subvencije. Dakle, sve po starom...
Viđala sam na licitaciji i ljude koji imaju zabranu, ali pišu na nekog drugog, naprave punomoć i eto ih, licitiraju.
Teško da će se uskoro nešto promeniti na bolje za nas, poštene ljude.
 
Zoran0230 je napisao(la):
peto1 je napisao(la):
Kako je jadnim Rumunima kad smo im mi zapad, a tesko nama ked nam je BIH zapad.
Jer ti ovo ozbiljno misliš ::svaka cast::

To što je peto1 napisao je više od "filozofske misli", istinito 999,9%, možda još samo tu dodati, na jugo istoku Bugarsku i jugo-zapadu bivšu nam bratsku "dva oka u glavi" i Albaniju.

3x ::svaka cast:: za peto1!!!

:ppozdrav:
 
'Bem ti drzavnu zemlju, mi radimo 35 ha, dobio pre neki dan da platim naknadu za odvodnjavanje 125000 din, a 5 ha od 35 pliva svake godine.
 
Lala iz Banata je napisao(la):
'Bem ti drzavnu zemlju, mi radimo 35 ha, dobio pre neki dan da platim naknadu za odvodnjavanje 125000 din, a 5 ha od 35 pliva svake godine.
pa kad dosad nisi placao. :cao: sad kad platis povuce se voda. ::namigivanje::
 
Lala iz Banata je napisao(la):
Nisu ni trazili da platim. :sta:
Sad ce na sred njive gde je najdublja voda da kopaju septicku jamu.
Post je spojen: [time]1267200467[/time]
_________________________________________________

Od 12. marta srpski krompir u EU

Blic online, RTV | 26. 02. 2010. - 12:38h

"Zvanična izvoznička dozvola za krompir na tržište Evropske Unije očekuje se 12 marta", saopštio je ekskluzivno za Radio- televiziju Vojvodine ministar poljoprivrede Saša Dragin.

"To je naročito važno za čuveni čačanski region, ali i za druge povrtare kojima je ovo bila prilika za deviznu zaradu", rekao je on, navodi rtv.rs.

Vest će svakako obradovati proizvođače koji su ostali bez naših najznačajnijih tržišta - Bugarske i Rumunije, nakon što su te zemlje ušle u Evropsku Uniju, a što je bio i jedan od razloga propadanja domaćeg krompira.
 
Kupi mi majko top!!!


Od naredne nedelje naftni derivati će poskupeti za u proseku za 91 paru po litru, saopštilo je Ministarstvo energetike. Cene će stupiti na snagu po objavljivanju u Službenom glasniku, kada dobiju i saglasnost Ministarstava trgovine i finasija.


Ministarstvo energetike najavilo je poskupljenje najviših maloprodajnih cena naftnih derivata i to motornih benzina u proseku za 0,84 dinara, a dizel goriva za 0,99 dinara po litru.



Međutim, bez obzira na poskupljenje, NIS i dalje prodaje jeftinije gorivo na svojim pumpama u proseku za 2,5 dinara po litru.

Tu praksu od danas primenjuje i "Lukoil Beopetrol", koji je snizio cene evrodizela i dizela D2 za tri dinara po litru.

Dizel goriva su na slobodnom uvozu, pa će u "Lukoilu", koji ima 180 pumpi, zadržati niže cene tih derivata kako bi povećali promet.

Uslovi za promenu cene goriva stekli su se pošto je cena nafte na svetskom tržištu izražena u dinarima u proseku porasla za 1,57 odsto od prethodnog poskupljenja.

Ministarstvo rudarstva i energetike je uputilo novi Pravilnik o cenama na saglasnost Ministarstvu finansija i Ministarstvu trgovine, a nove cene će, po dobijanju saglasnosti navedenih ministarstava, stupiti na snagu po objavljivanju u Službenom glasniku.

Prethodna promena cena goriva na pumpama u Srbiji bila je 30. januara, kada je goviro poskupelo u proseku za 3,1 dinara po litru, odnosno 3,12 odsto.

Preuzeto sa: www.rts.rs
 
Nazad
Vrh