Dali je isplativo prodati jutrio zemlje da bi se platile tekuće obaveze

  • Začetnik teme Tijana022
  • Datum pokretanja
T

Tijana022

Guest
mityoo,zadruge su te koje se opare na seljackoj muci.Branko jeste tako,nema uvrede,ali ima ljudi koji nisu jos platili seme od prosle godine i to bez ikakve kamate po redovnoj ceni.Narod trenutno u globalu nema para i bruka je sta drzava pravi od ratara,cena kukuruza je sramna.Sami ja im bas zato ne bih dala toliko love vise za seme,pa posle opet za herbicide,pa posle zezaju kad treba oni da plate kukuruz,zito ili koju kulturu vec.Da imam toliko zemlj,pre bih prodala jedno jutro i sve sto trba da placam,placala a ne da me neko Zzzzz.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238930660[/time]_________________________________________________
nisam doruckovala,vidi se,pojedoh pola slova :haha:
 
Jutro zemlje se jako lako proda, ali tesko se ponovo kupi.Sto se tice razmene repromaterijala za proizvode ,bilo je i za nas koji to radimo, nekad bolje a nekad gore.
 
kao rece neki filozof... "Teoretski nema razlike u teoriji i praksi,ali u praksi ima"
E tako i ovo za jutro zemlje,ja jos nisam sreo covek koji je prodao jutro zemlje za neku glupost pa posle kupio drugu.
Tako i ovde cenim da je bolje malo kamate dati zadruzi nego prodati KJ zemlje pa placati sudske prevode i sl. dazbine :nono:
 
Pravi zemljoradnik NIKAD, ponavljam NIKAD, ne bi prodavao zemlju za tekuće troškove. Jedino eventualno kad je baš životno ugrožen (bolest, zbrinjavanje dece ...). Ovako nešto mogu samo da kažu nepoljoprivrednici, koji uopšte imaju stav da je poljoprivrednicima lako i da uvek bezrazložno kukaju.
 
prodao bih zemlju jedino da mi neko da dobre pare pa na drugom mestu kupim vise ili da mi treba za stan ili kucu kad se odvojim od mojih a ne budem se bavio zemljoradnjom,a da je prodajem za auto i tako neke hiove NIKAD :zli: :zli:
 
Ja sam piusao uopsteno i nisam hteo nikoga da uvredim a ako jesam ja se izvinjavam! Ali fakat je da se svi obezbedjuju jedino seljak je ostyavljen na cedilu i na seljakovim ledjima hoce svi bezbedno da zive! I zadruge i preradjivaci i potrosaci! Pa neznam sta bi sa svima njima bilo da seljaci propadnu?!?
 
mityoo je napisao(la):
Ja sam piusao uopsteno i nisam hteo nikoga da uvredim a ako jesam ja se izvinjavam! Ali fakat je da se svi obezbedjuju jedino seljak je ostyavljen na cedilu i na seljakovim ledjima hoce svi bezbedno da zive! I zadruge i preradjivaci i potrosaci! Pa neznam sta bi sa svima njima bilo da seljaci propadnu?!?
Mudro zboriš, po ko zna koji put treba seljak da izvuče državu/neradnike na svojim leđima. Igraju na kartu jer znaju da se zemlja obrađivala i kada su bili ratovi i sankcije , a pravi poljoprivrednik nikada neće ostaviti zemlju u parlog. Plus seljačko telo je razjedinjeno po kojakavim strankama(a poljoprivreda je JEDINA industrija koja radi u kontinuitetu sve ove godine ) a realno sve su iste, pa se komšija raspravlja sa komšijom oko izbora, umesto da primarni ratarski proizvođači budu jedinstveni, ništa više nego što su jedinstveni svi neradnici koji seljaku skidaju košulju sleđa(neka se prepoznaju sami) , biće i to dovoljno...
 
'Malo kamate"- Koliko je to malo za ljude koji imaju 100 jutara i treba im 3249000 setvenih jedinica(130 dzakova puta 500-1000din po dzaku-razlika izmedju cene u zadruzi i cene u keshu kad se kupuje i to samo za seme.Tako isto je i za herbicide i insekticide).I to je malo?To je glupost? Stvarno ne kapira, ljude!Ja sam videla temu ,,Oglasi" na forumu i nisam postavila ni jedan jedini oglas da bih zaradila na nekome ovde.Samo komentarisem i pokusavam da iznesem svoje misljenje,nekima mozda i otvorim oci.
 
a ko ima 100kj pa nece ga spasti 1kj mora da proda bar 3kj ya setvu a poreyi pa se voyikaj od vrata do vrata pa 100taksi i drndanja...
 
...Ali dzabe.Ovde i ma nekolicina ratara i veci deo seljaka sa jedva osnovnom skolom,sto se vidi i iz baratanja padezima,al ajde...da ne gnjavim.Ne zelim vise da komentarisem ovde,jer ljudi ne znaju da komentarisu,vec napadaju odmah da su svi protiv seljaka. Novii kad dodje nek mi brise nik.Forum je ok,ali tehnicki odradjen,a vecina clanova bulazni gluposti i razmislja kao ljudi pre 700godina,nista napredka. poz :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238965563[/time]_________________________________________________
North army,aj izrachunaj mi koliko semena treba za 100KJ.Prvo razmisli pa lupi.Ti bar ides u skolu i znas da racunas. :haha:
 
pa vidi tijana ja sam dosta mlad,ali gledam SVE "vece" seljake koji rade preko 50kj niti jedan od njih nije prodao ni pedlja zemlje zbog semena,a sta tek mislis da proda par jutara za setvu,SIGURNO ce tih par jutara doneti zaradu da pokriju kamatu od 500-1000din po vrecici :cao:
a da ne govorim sto zemlju kad kupujes gledas da bude u vecem komadu,da je ne cepkas na pojutrice i tako neke komadica ::namigivanje::
a da jos dodam troskove prevoda sa starog vlasnika na mene... :nono:
Moje licno misljenje je da nisi u pravu :cao:

A Novii ti nece obrisati nick :ppozdrav:
 
novii nema potrebe da se trudi,videla sam sama opciju za brisanje sada.DA,ali ti ni ne pucaju zadruzi 100000din za mesec.Znam ljude koji rade mnogo,mnogo vise od 100KJ ::namigivanje::
 
oldtimer je napisao(la):
Ns 6010 36 eura do 15 jula, 37 do avgusta.
as 72 40eura, isti uslovi.
Jel i kod vas isto?
i nija kako ti kazes po 1000din nego par stotina
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238966090[/time]_________________________________________________
znam ih i ja i radio sam papirologiju za jednog koji radi 360ha ali nije ni pomislio da proda par kj iako se to ne bi ni primetilo :ppozdrav:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238966139[/time]_________________________________________________
kao sto rekoh "Teoretski nema razlike u teoriji i praksi,ali u praksi ima"
 
6010 je 2700,znaci razlika je oko 680din na 7,5kg koliko u proseku ima dzak od 25000SJ.Nisam mislila da MORA da proda jutro,ali da se na neki nacin snadje da ne placa zadruzi toliko vise,tj.htela sam da vam kazem da vas shishaju kao ovce i da ne dozvolite to,da se snadjete na bilo koji drugi nacin.Nisam mislila nista lose.Budala sam sto se i nastavljam sa vama,placajte kad hocete i mozete.
 
u jednom se slazem sa tobom :D
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238967103[/time]_________________________________________________
i da za malo da zaboravim daj nam reci nesto,ali pametno sta da uradimo?? :bravo:
 
u cemu?U tome da sam budala? :haha: Ma bas me briga bre :osmeh:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238967222[/time]_________________________________________________
Nemam nameru ,jer cete terati po svome. Meni dosta i ovih live,jos treba i na netu...
 
@Tijana022

Ok, ako ne razumeš poljoprivrednike, ne razumeš ih. Ali navedi mi bar jednu ozbiljnu delatnost u modernom svetu koja posluje na kešu. Šta misliš zašto ova finansijska kriza drma ceo svet i poprima domino efekat? Zato što je svaka proizvodnja vezana za kredite a zbog zajebancija američkih banaka i gubitka njihovog međusobnog poverenja došlo je do prekida kreditiranja i nestanka efektive za privredu i po domino efektu dolazi do krize. (Istina, nije baš ovako jednostavno (ima tu još svega, npr. količine dolara u opticaju u svetu ...) ali je to suština.) Da privreda radi na kešu kriza ne bi bila tolika, ili je čak ne bi ni bilo. Ali nigde se ne radi na kešu, pa tako ni u našoj poljoprivredi. E sad, što su kod nas kamate zelenaške je druga priča...
I, molim te, nemoj odmah napuštati forum, forumi i služe da se ukrste mišljenja i razmene iskustva pa je sagledavanje svačijeg gledišta na neki način značajno za sve. I tvoj stav ima itekako logike ali nije na odmet čuti i tuđa viđenja. Iako se ne slažem sa tvojim stavom o prodaji zemlje za finansiranje troškova setve, donekle se vladam tvojom logikom - nikad nisam uzimao kredit da nešto kupim već sam uvek čekao da prištedim i onda to uradim (mislim na kupovinu zemlje i mehanizacije) baš zbog enormne kamate. (Ali je činjenica i da evidentno zaostajem za onima koji rade suprotno od mene, doduše ja bar mirno spavam.)
Pozdrav, i bez ljutnje, ništa ovde nije lično, prirodno je da o svemu ne moramo imati isto mišljenje.
I još nešto, ovo je uglavnom muški forum i gubitak bi bio da ostanemo bez jedne od malobrojnih dama.
 
Nazad
Vrh