Pomoć: zaštita čokota od naglog sušenja

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.339
Lokacija
Apatin
Zaštita čokota je osnova vinograda, pošto od kvaliteta čokota dosta zavisi.
 
Pozdrav svima,
Pokusavam da podignem vinograd na mjestu na kome je do prije 50 godina bio vinograd moga djeda i pradjeda. Počeo sam prošle godine sa 20 čokota, a ove godine sam posadio još 50 kalemova. Uglavnom je sorta šardone u pitanju, a ima i nekih 20-tak frankovki. Prošlogodišnja loza dobro napreduje - međutim kod ovogodišnjih sadnica šardonea primjetio 3 čokota koja su se naglo osušila. Čudno mi je bilo kod njih što nisu pokazivali nikakav znak bolesti ili slično. Takođe nema tragova fizičkog oštećenja - što bi divljač mogla da učini. U roku od 4 dana koliko nisam bio u vinogradu, listovi su se oklembesili i osusili. Slike ovih cokota proslijedjuem ispod:

wmkp68.jpg


14chcp0.jpg


33ohzpf.jpg


Molio bih da ako neko ima slicno iskustvo da mi kaze na šta bi trebao da sumnjam, kao i na koji način da zaštitim ostale čokote da ih ne bi zadesila ista sudbina.
Hvala unaprijed!!
 
ilisevic
susi se zbog prevelike vrucine i manjka vode u biljci.zile su jos male i nemogu pokupiti dovoljnu kolicinu vode,treba biljku cesce zalivati nego obicno.
 
drotos, palo mi je to napamet - jeste bila velika toplota ali sam bas zalivao tih dana - a i sve druge loze jednako su zalivane kao i ove sto su se osusile, a za sada ne pokazuju znakove ovakvog naprasnog kolapsa...
 
ilisevic
isto mi se desilo u dvoristu listovi pa i stabljika su pocele da se suse,zeleno stablo je izgledalo kao da je neko iscedio vodu iz njega,bilo je smazurano a i listovi isto.Za dan-dva sve je bilo suvo.Kao i kod tebe nikavi znaci bolesti niti mehanickog ostecenja ostaje samo da je biljka prestala da salje vodu u stablo.Kad se kalem dobro uzili [dvogogisnji] bez problema se nosi sa vrucinom.
 
Nema drugog odgovora, velike vrucine, nedostatak vode u zemlji, sve to cini da se kalemovi sa losijim korenovim sistemom suse. Polivajte cesce, nece vam biti tesko!
 
Hvala ljudi,
nadam se da je do toga problem. Ima vec 10-tak dana kako su se ova 2 čokota osušila. Ostali se još uvijek drže.
 
Samo da potvrdim, sa ove distance od 2 mjeseca - definitivno je susa bila u pitanju. Hvala jos jednom svima na savjetima.
Pozdrav!
 
Nazad
Vrh