Živinarstvo u Srbiji

staridjedo

Član
Učlanjen(a)
29 Mar 2009
Poruka
50
cisto iz znatizelje dje ima najvise kokoski na podrucju bivse Juge?
pitam da li mozda postoji pokrajina dje najlakse uspjevaju?
 
Pa sada što se tiče kokošaka i gde se najviše gaje to je teško odgovoriti, ali zato se može lako reći kojih koka ima najviše. To su naravno tovne kokoši, mada i tu ima razlike među hibridima. Ta razlika međutim neznači ništa, kada je u pitanju tov po kućama za ličnu upotrebu, ane za dalju preprodaju.

@ staridjedo
A kakva je situacija kod vas u Kanadi, što se tiče uzgoja kokošaka?
 
ma znas kako ti je to sada ova udruzenja za zivotinje pa od njih covjek nesme ni prdnuti a da te ne kazne
 
Svi koji misle da zivinari treba da se udruze ili ne, neka ostave svoj komentar.Unapred hvala !!! Boris.
 
Udruživanje u svim oblastima poljoprivrede pa i u živinarstvu može svima puno da pomogne, jer to je jedini način da organizovano nastupimo i time naša reč dobije "na težini".
 
Udrezenja se moraju praviti jedini je nacin za opstanak.Pre mesec dana sam probao da objasnim sta se desava ali su me neki iskulirali misleci da sve znaju.Mozda sam promasio njihovu temu koja glasi cene tovljenih pilica ali bas se sve vrti oko cene i naravno bio sam u pravu,evo sta se dogadja 70 din. ko dobije VRH CENA.Verujte da nema boljitka bar 4 meseca.Daj boze da gresim ali to se jos nije desilo,trebace nam čudo.
2hfl8co.jpg
 
Prema analizama i procenama Evropske komisije u Srbiji je zivinarstvo proglaseno za profitabilnu delatnost pa je zbog toga nase Ministarstvo poljoprivrede ove godine ukinulo sve subvencije vezane za zivinarstvo. Zivinarstvo je izbaceno i iz subvencija za investicije u nove objekte i iz uredbe za subvencije za nabavku maticnog stada u stocarstvu. Cak je proglaseno za visoko profitabilnu granu stocarstva i ne bi se trebala vise razvijati. Sve ovo je potvrdjeno u Ministarstvu i moglo bi se svrstati u rubriku "Verovali ili ne". Da li je istina , ili izgovor, ili nesto trece ko bi ga znao...:haha:??
 
robins je napisao(la):
Prema analizama i procenama Evropske komisije u Srbiji je zivinarstvo proglaseno za profitabilnu delatnost pa je zbog toga nase Ministarstvo poljoprivrede ove godine ukinulo sve subvencije vezane za zivinarstvo. Zivinarstvo je izbaceno i iz subvencija za investicije u nove objekte i iz uredbe za subvencije za nabavku maticnog stada u stocarstvu. Cak je proglaseno za visoko profitabilnu granu stocarstva i ne bi se trebala vise razvijati. Sve ovo je potvrdjeno u Ministarstvu i moglo bi se svrstati u rubriku "Verovali ili ne". Da li je istina , ili izgovor, ili nesto trece ko bi ga znao...:haha:??

Verovatno ti je poznata situacija u državi ovoj.Kako može neko neškolovan da vodi neki resor u ministarstvu.Oni samo znaju za reč UVOZ.Nama ne treba razvoj,treba razvijati države oko nas i dalje, treba polako polagati temelje za put koji nas vodi u Evropu ili iz nje,kako ko uzme,mi treba da se prilagodimo njima,Srpski narod nikada ništa nije znao i .....
Kako će da munu neku lovu koja treba da se negde uloži,a njima preko potrebna :sta:
E pa tako što će postaviti nekoga ko ne zna ništa i samo će da govori TO NE MOŽE i tačka.To je naša situacija.Dok je takvog stava,nećemo mi nigde, čak idemo korak nazad.

Nadm se da si razumeo šta sam hteo da kažem
:ppozdrav:
 
Situacija u srpskom živinarstvu nikada nije bila gora.
Tome je najviše doprinela vlada, što zbog ogre navedenih podataka, što zbog nenormalnog uvoza živinskog otpada koji se kasnije prerađuje u mesnoj industriji, što zbog opšteg pada kupovne moći.
Mnogi manji farmeri će verovatno prestati sa tovom dok se situacija ne smiri.
 
Najveci problem u zivinarstvu u Srbije je promena vlasnicke strukture najvecih sistema (Agroziv Topiko preuzele sevene komsije koje koliko sam shvatio imaju subvencionisanu proizvodnju koju guraju kod nas.Perutina ptuj gril pile u u Hrvatskom i Srpskom Metrou razlika 1e po kikogramu).Plus domaca hiper produkcija,svako ko je dobio neku otpreminicu ili je kupio taxi vozilo ili napravio pilicarnik,ja sam u zadnje tri godine radio struju u objektima ukupnog kapaciteta 100 000 komada,malo smo i sami sebe ugusili.
 
Pored hiperprodukcije nas ogroman problem ne samo u zivinarstvu je monopol na uvoz sojine sacme koji ima odredjena firma i zbog toga je sojina sacma kod nas skuplja za 30 % nego u Hrvatskoj ili Grckoj na primer. Sa ovako visokom cenom soje ne mozemo biti konkurentni nikad jer soja narocito kod hrane za brojlere najvise utice na cenu. Makedonci kupuju sojinu sacmu od Grka i cena im je franko Skoplje oko 32 euro centa a kod nas je 45. Pocelo je sa zivinarstvom a sigurno ce se odraziti i na druge grane stocarstva. Kao da je nekome cilj da se u ovoj zemlji sve unisti da bi mala grupa imala ogromnu zaradu. U Hrvatskoj na primer i pored jeftinije soje imaju drzavnu subvenciju od 15% na izvoz utovljenih pilica u Srbiju. Postoje firme koje izvoze pilice u Srbiju a onda ih ovde kolju i izvoze iz Srbije kao piletinu i uz to koriste srpsku subvenciju za izvoz od 10%. Bice ovo jako teska godina za zivinarstvo u Srbiji i od nje ce se svi oporavljati jos par godina a dotle ce veliki igraci doci i osvojiti nase trziste tako da mi tu nemamo sta vise da trazimo.
 
Treba da napravimo jednu farmu i mini mesaonu na Kosovu i odrali bi se od para.....uvode se carine a nesto nisu vicni za proizvodnju hrane....
 
Ne znam kako je tamo,ali ovde mesaone moraju da ispune hasap standard,bila ona velika ili mala.To mnooooogo kosta i isplati se samo za veliku tj sto vecu mesaonu.
 
Najverovatnije da cu ja dobiti licencu za HACCP standard, GMP (dobra proizvodjacka praksa), predstavlja dobru osnovu za uvodjenje HACCP standarda i jos uvek nije obavezno uvodjenje standarada, sem ako nisi izvozno orjentisan... to tek treba da se potvrdi jer na vodjenju standarda treba da rade ljudi sa licencom, sve zavisi kako te odrape od 1000 do 5000 evra je izrada tog elaborata....od 4-6 meseci traje.
 
Nazad
Vrh