Dali treba dati subvencije svim poljoprivrednicima ili samo onima kojima je to jedina delatnost

drobi

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2009
Poruka
738
Lokacija
..
Postovani lavi!
Sta da ti kazem.I ja sam bio stalno zaposlen(9 god), pa sam prosle godine dao ostavku :bravo:
Ja nemam ni tih 5 ha, al zato radim 25 ha u zakup.Znam da necu bit popularan, ali podrzavam ovu meru ministarstva.Sam si reko da ne volis da radis zemlju, i da ne zivis od nje.Po meni takvi ni ne treba da dobiju subvencije.To su "uzalud" bacene drzavne pare.Te pare ozbiljni poljoprivrednici mogu puno bolje da iskoriste( u korist poljoprivredi).
Po meni subvencija ne treba da bude "socijalna pomoc" za svakoga, nego samo za one koji zive od poljoprivrede.
 
Ja zivim od poljoprivrede pa opet tesko nadjem racunicu za registraciju u PIO! I bez tog troska od 60000 din godisnje smo jesenas pukli na cenama tako da od mog rada nije ostalo koristi ni za jednu prosecnu platu a jos nas sad ucenjuju da platimo kad seljak inace nema novaca! A subvencije kad ce i dali ce uopste platiti s obzirom da su lepo rekli da ce isplacivati subvencije samo dok bude para u budzetu! Lako moze da se desi da donesu rebalans budzeta pa da posle kazu: Nema para za subvencije!
 
drobi je napisao(la):
Postovani lavi!
Sta da ti kazem.I ja sam bio stalno zaposlen(9 god), pa sam prosle godine dao ostavku :bravo:
Ja nemam ni tih 5 ha, al zato radim 25 ha u zakup.Znam da necu bit popularan, ali podrzavam ovu meru ministarstva.Sam si reko da ne volis da radis zemlju, i da ne zivis od nje.Po meni takvi ni ne treba da dobiju subvencije.To su "uzalud" bacene drzavne pare.Te pare ozbiljni poljoprivrednici mogu puno bolje da iskoriste( u korist poljoprivredi).
Po meni subvencija ne treba da bude "socijalna pomoc" za svakoga, nego samo za one koji zive od poljoprivrede.
U potpunosti se slazem sa tobom. Onaj ko hoce ozbiljno da se bavi poljoprivredom treba da bude subvencionisan. Jedino sto zameram drzavi je sto ovaj sistem subvencuja nije provela od samog pocetka. Jer je ovako dosla u situaciju da se koristim veoma ne popularnom merom da prvo nesto da pa da onda to ukine. To ti je kod nas "srba" najgora moguca kazna,ili kletva (da bog da imao pa nemao)
 
I ja vas podrzavam.
Mislim da oni koji ne zive iskljucivo od poljoprivrede ne treba da dobijaju subvencije od ministarstva poljoprivrede. Ali takodje mislim da se tim ljudima treba pomoci na neki drugi nacin
 
Izdvojio sam ovih nekoliko postova, jer se krenulo u off topic u temi o registraciji poljoprivrednih gazdinstava.
A što se tiče konkretnog pitanja, ne znam zašto se ne uradi po primeru neke od zemalja gde to uspešno funkcioniše. Međutim ovi naši političari sada izmišljaju nešto, što se u drugim zemljama primenjuje već decenijama.

U naslovu teme piše Dali, a gramatički je ispravno Da li, međutim postoji ograničenje u broju karaktera koji mogu da budu iskorišćeni u naslovu teme. To je razlog zašto je tako napisano.
 
Meni se nešto čini da se niko neće ofajditi ove godine, biće dobro ako još ne budu nešto tražili. Obećali su da će do 31. marta isplatiti sve za 2008. i naravno ništa. Sad čujem da su produžili rok za dva meseca, to je kraj maja. Ako bude i tada biće dobro. Kad će onda isplatiti za 2009.
Problem je što se u ovoj zemlji ništa ne radi na duži rok već kako kome šta padne na pamet. Jedne godine ti da, druge traži brdo papira, treće nema para... Kad bi čovek znao kakva će biti politika vlade narednih 10 godina znao bi i dali da se prijavi u PIO ili ne, za koju proizvodnju da se odluči i da li da se uopšte bavi poljoprivredom. Ovako j**e lud zbunjenog. Znam da tih 12.000 dosta znači ali da se plati u vreme kad ljudima najviše treba. Poštenije bi bilo da kažu da para nema i da se ljudi ne nadaju i da se snalaze kako znaju i umeju.
 
U mom selu ima par ljudi koji su prijavljeni u PIO za poljoprivrednike iz njima znanih razloga a blage veze nemaju sa poljoprivredom. Da li biste i njima dali subvencije. I sta je dodatna delatnost. I zasto je poljoprivreda dodatna delatnost nekom poslu a ne obrnuto. Bez subvencija se ne može živeti, naročito na jugu Srbije, gde je svaka proizvodnja za 20% skuplja zbog raznih otežavajućih okolnosti. Zato treba subvencije dati svakome ko ima zemlju, povećati poreze (valorizovati osnovicu) na zemlju koji bi se smanjivali prodajom ili daljom preradom poljoprivrednih proizvoda i tako vratiti u budžet date subvencije od onih koji ne obradjuju zemlju. Dalje uvesti obavezu rentiranja zemlje (putem velikih poreza na neobradjenu zemlju).
 
neshasba je napisao(la):
U mom selu ima par ljudi koji su prijavljeni u PIO za poljoprivrednike iz njima znanih razloga a blage veze nemaju sa poljoprivredom. Da li biste i njima dali subvencije. I sta je dodatna delatnost. I zasto je poljoprivreda dodatna delatnost nekom poslu a ne obrnuto. Bez subvencija se ne može živeti, naročito na jugu Srbije, gde je svaka proizvodnja za 20% skuplja zbog raznih otežavajućih okolnosti. Zato treba subvencije dati svakome ko ima zemlju, povećati poreze (valorizovati osnovicu) na zemlju koji bi se smanjivali prodajom ili daljom preradom poljoprivrednih proizvoda i tako vratiti u budžet date subvencije od onih koji ne obradjuju zemlju. Dalje uvesti obavezu rentiranja zemlje (putem velikih poreza na neobradjenu zemlju).
1. Zato je kod vas na jugu srbije cena polj. proizvoda uvek skuplja nego na severu! (npr kukuruz je kod nas 8 a dole 12 dinara)
2. Kod nas (bar u nasem ataru) nemozes naci neobradjenu zemlju pa cak ni arendu nemozes naci jer se ljudi otimaju za arendu!
 
Tako je mityoo. Isti slucaj i kod nas. Kod njih dole u srbiju bre sve po drugu cenu. Zasto je nas kukuruz jeftiniji kad je daleko kvalitetniji nego "dole". Dokle da muzu Vojvodinu :nono:
 
Pa ako je cena u centralnom delu Srbije povoljnija, nevidim razlog zašto ne prodate svoje proizvode tamo. Ipak je ovo slobodno tržište. Postoji tema u delu o ratarstvu o trenutnoj ceni kukuruza, baš iz razloga da bi se mogla pratiti cena i prodavati tamo gde je povoljnije.

:off_topic: Sada sam i sam malo otišao u off topic, ali sam morao da predložim da prodajete tamo gde više možete da zaradite. :haha: :haha:
 
Premije treba dati samo onima koji se bave poljoprivredom...
Problem su oni koji zemlju daju u zakup, jer oni smatraju da te premije pripadaju njima.
 
Tacno zato ja nebi dao nikom subvencije po hektaru nego po kilogramu predatog polj. proizvoda!
Time bi se stimulisalo i da ljudi proizvedu sto vise po jedinici povrsine! A za pojedine kulture bi moglo napraviti bodovnu vrednost pa da ljudi dobiju jednaku svotu za npr 4 tone zita kao za 10 tona kukuruza i sl! Onda se vlasnici zemlje nebi bunili jer je kukuruz i zito tvoje a zemlja njegova!
@ NA trazi i punu arendu(1000kg psenice/Kj) i pola subvencije! :udri:
 
Poljoprivredi trebaju i direktna plaćanja i subvencije po hektaru. Treba i podrška investicijama. Naravno da bi te povlastice, jer to one upravo jesu jer nas Vi hranite, trebalo da dobiju samo poljoprivrednici. Kako će država prepoznati poljoprivrednika to je na njoj da uredi, ali u EU najveći korisnik subvencija po hektaru je kraljica Velike Britanije, a složićete se nije poljoprivrednik. Svaki sistem ima manjkavosti. Korisnici subvencija za izvoz hrane u EU su npr aviokompanije. Tako je Lufthansa na ime izvoznih subvencija za hranu( čitaj poljoprivredne proizvode) koje služi u svojim avionima dobila od evropske administracije 2007. godine - 2,5 miliona evra.
Poenta da skratim, ako ima industrije da podrži poljoprivredu onda je lako, ovako kod nas gde baš i nema industrije ::lose:: Jedna od pravednijih mera je povraćaj na investicije, sagradiš farmu i država ti vrati 50-70% ili kupiš traktor ili već nešto sl. Znam da nije za utehu, ali možemo stvari posmatrati i ovako, ako neko ima 10 ha njemu država da 120.000 din, što možda nije neki novac ali prosečan građanin Srbije ne dobije ni tih 120.000 din. Pa onda npr ako ima pored toga 10 krava dobije još za svaku prvotelku po 12.000 din, pa ako ima simentalsku rasu tu sigurno ima i neki bik da se utovi pa još 7000 din po biku...itd. Da ne bi bilo nesporazuma to tako treba i to je normalno, ali nedavno je irski ministar za poljoprivredu prokomentarisao da ima utisak da kada bi ostavio šleper pun para na poljani poljoprivrednicima opet ne bi bilo dosta :D. Veći je problem, po meni što nema sistema i što nekolicina ljudi u Srbiji ucenjuje i drži u šaci sve ostale. Neću ih imenovati mislim da i sami znate o kome je reč, a drugo i političari se baš ne trude da promene to stanje. :zli: Osim naravno pred izbore :haha:
 
Obavezno promeniti sistem davanja subvencija!!!!!
Danas od subvencija najvise koristi imaju trgovci, jer su cene repromaterijala podigli toliko da od subvencija seljaku ne ostane nista.
Druga grupa ljudi koji imaju korist od subvencija su oni koji daju zemlju u arendu, jer su podigli cenu zakupa (kod mene sa 7, na 12 metara zita :zli: )
E tek u trecoj grupi su seljaci, kojima od tih subvencija ne ostane nista!!!!

A to je normalno u ovoj drzavi, jer jedina stvar koja se stimulise je nerad.
Subvencionisani su trgovci(koji nista ne proizvode), i oni koji daju zemlju u arendu.Od tih arendasa ima stvarno onih koji ne mogu da rade, a ima i onih koji nece.

Nasim politicarima nije na nauk zadrugarstvo s polovine proslog veka, koje je propalo jer zadrugari nisu placani po rezultatu, vec po uradjenoj povrsini-takozvani trudodani.Tada su ljudi dobijali pare za recimo 5ha oranja, a nikog nije bilo briga kako je oranje bilo uradjeno.

Zato treba uvesti, kao sto je neko spomenuo-subvencionisanje po kilogramu(ili nekoj drugoj formuli koja bi nagradila rad).
E onda bi videli da li bi prosecan prinos psenice i kukuruza bio 3,5 tone/ha, da li bi bilo parloga po njivama.
_________________________________________________Post je spojen: [time]1238458633[/time]_________________________________________________
I da-nisam ni rekao kako ja gledam na to "da li treba ili ne treba dati subvencije svim poljoprivrednicima..."

Odgovor je treba, jer svakako ce biti registrovana ista kolicina zemlje kao i prosle godine.Bice 3X manje poljoprivrednika, ali gle cuda svi sa 99,99 ha (jer ce registrovati strine, babe, komsije, drugare iz vojske, uje, tece, i ostale rodjene, i nerodjene)-I opet ce drzava dati iste pare.

Ali sa jednom malom razlikom!!!
Ovi sto su registrovali strine, babe...(i ostale gore pomenute, da ne duzim) ce to uraditi za procenat.I opet ce drzava stimulisati nerad.

Pojavice se sada nova grupa krvopija, koja ce trgovati subvencijama-i opet ce proizvodjac najmanje dobiti para!!!!
 
Da li bi se vi gospodo iz Vojvodine otimali za 1h na 8 razlicitih mesta, kvalitet zemlje ocajan, uz sve agrotehnicke mere prinosi ::lose::?
Noramalno da :nono:!

E vidite parcele na nasem "brdovitom balkanu" izgledaju bas tako, velikim njivama se zovu one od 30 ari! Dali je to normalno, naravno da nije!

Moj pradeda je imao 90h, tri sina i cetri ceri. Cerkama dao ukupno 10h, nesto podelio sinovima, nesto ostavio sebi za starost. Nek je podelio svima jednako. Moj deda ima 3 kceri, pa on njima to podelio na ravne casti, a majka posle meni i sestri.
Onda ja dobijem oko 10h zajedno sa "sumama i gorama", livadama i utrinama. Obradivog nesto oko 4h na 12 mesta, stim da su to vece parcele u selu!
Kako to niko godinama nije obradjivao (nisu hteli ni za dzabe) normalno da su se njive polivadile a livade utrnjale u boljem slucaju posumile! I sad da ja to dovedem u neko normalno stanje treba mi dobra mehanizacija (koju nemam), dosta ulozenog novca(koga takodje nemam) vremena i truda.
E sad ja nemogu da se prijavim preko poljoprivrede jer nemogu ostvariti nikakvu dobit od od nje, nego svaki dinar zaradjen na nekom drugom mestu ulazem tamo i tako vec nekoliko godina.
Prosle godine sam prijavio domacinstvo preko majke, koja radi u prosveti, svega 1h, tek da nas imaju u evidenciji, i sad produzio isto bez povecanja. Prijavio sam samo ono sto zaista radim, a mogo sam sve i onda ::novac:: kolko hoces.
Mislim da treba dati svima koji rade i obradjuju neko parce zemlje. Ko daje u zakup, renta ili subvencija pa neko bira. Ja sto sam dao u zakup covek sklopio ugovor sa kevom i uzima novac.

Profit od subvencija imaju ljudi u gore navedenim postovima, dok obican poljoprivrednik :nono:! :udri:

:ppozdrav:
 
Jeste dudovcanin, ali ni to nije ogranicavajuci faktor, mala parcela.Postoji lek i za to.Jedino je problem sto drzava ne zeli da se to dogodi!!
Evo mali primer da se u normalnoj drzavi isplati obradjivati bukvalno sve-a zasto, jer je nagradjeno!
 
Nazad
Vrh