PDA

View Full Version : Rezanje vrha kljuna kod nosilja

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

AcoVu
28-03-09, 19:23
Da li je istina da se kokama moraju rezati vrhovi kljunova da se ne bi medjusobno kvocale? Dal se to radi prije ili nakon 18 nedelja života?

branko
28-03-09, 22:41
Da, postoji posebna sprava za taj postupak, koji se stručno zove debikiranje.
Kokoške će se kljucati ako nije hrana dobra i ako su izložene direktnoj dnevnoj svetlosti.

AcoVu
28-03-09, 23:49
ok,ja sam mislio da se to mora svakako napraviti,a vidim da nije tako.

branko
29-03-09, 07:19
Pa, debikiranje je poželjno uraditi.
Svaki uzgajivač kokošaka nosilja bi trebao da uradi debikiranje. To svako od njih uračunava u cenu kokoške.

robins
29-03-09, 23:26
Secenje kljunova se radi samo kod zutih koka nosilja u 8. nedelji zajedno sa vakcinom protiv boginja. Kanibalizam se javlja kad uslovi nisu dobri ili kod nekog nedostatka u hrani. Najopasniji je nedostatak soli u hrani jer je tada najizrazeniji. Secenje se vrsi sa specijalnom masinom koja sece kljunove usijanom zicom da kasnije ne bi doslo do infekcije. Koke nemaju receptore za bol tako da ne osecaju bol pri ovom postupku.

autenticom
11-11-09, 21:25
da li neko moze da mi objasni postupak skracivanja kljunova kod nosilja? Cime se to radi?

branko
11-11-09, 22:14
Ima sprava za to, tzv. debikirka.

Nikola77
17-01-10, 15:19
Gde kupiti debikirku i koliko kosta?

duskoc
27-01-10, 16:15
da li neko moze da mi objasni postupak skracivanja kljunova kod nosilja? Cime se to radi?
U kojim slučajevima se vrši skraćivanje kljunova, u koje vreme i zbog čega se to radi?

branko
27-01-10, 18:15
Debikiranje se radi pre svega zbog toga da koke ne bi mogle da kljucaju jaja i da se predupredi eventualna pojava kanibalizma.
Budući da su kokoške u kavezima jako "gusto pakovane", 4-5 komada po bateriji, gore spomenute mogućnosti uvek postoje.

Bibliotekar
07-02-10, 15:32
Kakav kanibalizam, kljucanje jaja :lol:
Kakva seča kljunova :lol:

Danas se seku kljunovi jedino političarima !!!

Primetio sam da slučajni posetioci/članovi našeg Foruma PoljoInfo.com šalju nemušte poruke !!?

* * *

Danas razgovaram sa drugarom na pijaci: NIKAD ČUO za kanibalizam i kljucanje jaja* !!!

* Verovatno zato što mu je savete davao časni Internet Bibliotekar

* * *

Da se malko odmorimo u večnom sukobu amatera-političara, stočara i dipl. veterinara

Halid Bešlić - Miljacka
http://www.youtube.com/watch?v=ndwp6BxWjvY

mzupunski
08-02-10, 19:30
obicno tamo posle 20,30 dana, dok se malo otgrnu, das im gamboro 12 dan, sacekas malo da im se organizam stabilizuje i mozes seci...

necapile
27-08-11, 14:57
Moze li mi neko postaviti sliku kako izgleda koka kojoj je isecen kljun?

Posmatram moje pa mi nije jasno zasto je nekoj gornji kljun kraci od donjeg i dali to smeta pri uzimanju hrane?
Neka ima cak i donji deo kljuna kao prosecen u sredini.^-^

valjevac
28-08-11, 22:05
U kojim slučajevima se vrši skraćivanje kljunova, u koje vreme i zbog čega se to radi?
Ja debikiranje radim 52 dan tog dana se daje i vakcina dibovet.U sledecu sredu radim debikiranje pa ako te interesuje posalcu ti fotografiju na p.p. da ne zamaramo forum, kako izgleda buduca koka nosilja kojoj je izvrseno debikiranje.Javi se p.p. ako mislis da mogu jos nesto da ti poomognem

necapile
01-09-11, 23:44
Zanima me samo da li im smeta za uzimanje hrane to sto je donja strana kljuna duza?^-^
http://i56.tinypic.com/23wtwyv.jpg

branko
02-09-11, 22:57
Malo im jeste otežano, ali to nema uticaja na krajnji rezultat - nosivost.

ivanm
02-09-11, 23:10
Само да вам ове слике не виде ови што су направили Закон о добробити животиња. Наје..листе .

branko
02-09-11, 23:32
Ma to je praksa koja se primenjuje odavno, i kokoške se ne žale, nego samo jedu, pevaju, nose jaja i ser...

ivanm
02-09-11, 23:36
Само да не буде да вам нисам рекао...

necapile
03-09-11, 07:55
Ma to je praksa koja se primenjuje odavno, i kokoške se ne žale, nego samo jedu, pevaju, nose jaja i ser...

Moje od svega toga po najvise ser..
13-ti dan im je kako sam ih dobio a nose samo dve. Jedna neki 6-7 dan a druga od prekljuce. ::lose::

branko
03-09-11, 21:13
Onda su malo mlađe od 18 nedelja. Proneće sve samo im treba malo vremena.

valjevac
03-09-11, 22:40
Moje od svega toga po najvise ser..
13-ti dan im je kako sam ih dobio a nose samo dve. Jedna neki 6-7 dan a druga od prekljuce. ::lose::
Ako m i na p.p. napises gde si ih kupio i koliko si ih platio mozda cu ti reci nesto vise o njima

robins
04-09-11, 09:40
Onda su malo mlađe od 18 nedelja. Proneće sve samo im treba malo vremena.

Problem je u tome što neki koji odgajaju koke nosilje počinju da ih prodaju još početkom 16 nedelje kao 18to nedeljne a kad im se žalite da još ne nose onda je odgovor da je to zbog stresa, promene sredine i hrane i sl. Za te dve nedelje se dosta uštedi na hrani pa onda uspevaju i jeftinije da ih prodaju. Da bi brže pronele pazite na svetlosnu stimulaciju (jačina i dužina svetlosti ).

valjevac
04-09-11, 22:11
Problem je u tome što neki koji odgajaju koke nosilje počinju da ih prodaju još početkom 16 nedelje kao 18to nedeljne a kad im se žalite da još ne nose onda je odgovor da je to zbog stresa, promene sredine i hrane i sl. Za te dve nedelje se dosta uštedi na hrani pa onda uspevaju i jeftinije da ih prodaju. Da bi brže pronele pazite na svetlosnu stimulaciju (jačina i dužina svetlosti ).

Pored te uštede zakida se na veoma važnoj vakcini "polivirol" koja se daje 126 da.tj.sa punih 18 nedelja
A što se tiče pronošenja ili nošenja pored svetlosne stimulacije, koju je pomenuo Robins, bitna je količina hrane koja im se daje.Mnogi su u zabludi što im daju hrane više nego što je potrebno za dobru nosivost."

necapile
10-09-11, 22:54
Evo pocinju da nose. Hvala Bogu. Lkl{{ Pre par dana 6 danas vec 9. Sto se tice hrane dajem im otprilike 110 grama na dan. To im delim u dva puta u razmeri 40% pre podne 60% posle podne. (u 8 ujutru i u 3 popodne). Svetlo im sija od 6 do 21. Dve sijalice mislim da su od 150 vati ali one neonke koje daju dnevnu svetlost. Takozvane "STEDLJIVE' sijalice.

valjevac
11-09-11, 08:07
Moje komšije daju dnevno 120 grama po 60 grama ujutru i uveče, s tim što u periodu pronošenja daju i po 130 grama ..Svetlo imaju od 06 d 22 h.Sijalice su im jačine 60 wati.Kod tebe se verovatno radi o kokama nosiljama koje su prodate sa 16 nedelja i zato malo duže traje pronošenje, ako su "Isa brown" a ako su "Hajnlajn"(zavisi kako ko čita i piš može i "HI-Line") onda one malo sporije pronose i manji je procenat nosivosti.
Ako si raspoložen odgovori mi na ona pitanja koja sam ti poslao na p.p. Mene interesuje- hvala unapred.

necapile
11-09-11, 22:39
Malo smo skrenuli sa ove teme. Lkl{{ hajde da predjemo u temu o ishrani i nisivosti koka. Odgovaram na ovotamo.>:({

Ivan J
10-03-14, 16:29
Zasto ne primenis novu efikasniju praksu secenja kljunova u 9.dan?Ako si zainteresovan,obrati se u inbox.

triatlon
25-01-15, 23:14
Moze li se to sjeci klijestima nekim ili makazama moje su stare 20 sedmica i sve nose...ali imam problem s jedenjem jaja :/

SAMA
26-01-15, 16:12
Trebalo bi kljun zapeci da ne krvari.Bolje je elektricni zagrejani noz.

triatlon
26-01-15, 16:43
a ugrijana bigerska klesta
^-^

valjevac
26-01-15, 21:16
Moze li se to sjeci klijestima nekim ili makazama moje su stare 20 sedmica i sve nose...ali imam problem s jedenjem jaja :/

Uredjaj kojim se vrsi secenje kljunova zove se ":Debikirka".Kombinacija noza i struje - zagrevanja.Najgrublje receno.A "debikiranej" se vrsi 7 i 52 dan.Negde samo 7 dan a negde samo 52 dan.

vladale.rs
28-04-15, 21:20
evo sad sam istopio kljun jednom piletu debilkirao samga na ringlu:lol:sad mi ostaje da ga pratim:-X::sramota::

vladale.rs
05-05-15, 20:46
pile prezivelo i ostali debilkirani:-X

German hunting terrier | Jagdterrier