PDA

View Full Version : Orah - opšta tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3

novii
29-03-09, 14:37
Pre jedno dve nedelje sam kupio četri oraha, dva novosadska i dva bugarska i posadio ih na njivu. Između njih sam ostavio razmak od oko 10 metara, pošto tu polako spremam pa će biti vikendica.
Ali verovatno ima i onih koji se malo ozbiljnije bave sa gajenjem oraha, sa obzirom kakva mu je cena.

jhon dere
29-03-09, 14:44
Mene zanima sledece posaditi orahe ali za prodaju stabala , citao sam da se to sadi na 3m sirine izmedju redova a u redu ide na 2m , navodno posto je gusci sklop oni idu u visinu i dobijase duze i lepse stablo, e sad nebi bilo lose da to malo neko objasni koje strucan za to .

nebojsa
29-03-09, 15:46
Isplatili se to. Treba čekati 20 god. da bi dobio dovoljno debelo stablo. Meni su nudili 150e za kubik sirovog stabla a suva daska/fosna 500-600e.

Hipija
13-09-09, 23:45
Mislim da orahe niko ne sadi zbog stabla,prvenstveno orasi se sade zbog ploda pa tek onda za 50-ak godina pocinju da se vade i tek se onda uzimaju pare za drvo.

ssrki
16-09-09, 17:57
Jel zna neko kako se krece cena ociscenih oraha?

nemanja_st01_58
28-09-09, 10:46
Očošćen orah bez prašine i po mogućstvu beo ide od 250 do 300 na pijacama južno od Bg-a a u Bg-u ide od 400 na veliko do 600 na tezgama.

D.R.E.D
20-10-09, 10:28
Da li mi može neko reći kad je pravo vreme za orezivanje oraha u stvari ja u dvorištu imam dva velika oraha a hteo bih da skratim grane jer smetaju ,dali se smeju seći i glavne grane ^-^ i koliku blizu samog trupca ako neko ima iskustvo nek napiše hvala (žao bi mi bilo da ih iskasapim pa posle toga da propadnu)

dzionik
21-10-09, 07:50
Odavno sam procitao negde mislim da je bilo "Jutro" u pitanju, covek je negde u Hrvatskoj sadio orahe na vecim povrsinama stim sto je prvih desetak godina koristio medju redove za sadnju povrca i jos nekih kultura dok se nisu zatvorili redovi. Ne secam se bas tacno ali je bila lukava fora kako da se maximalno iskoristi zemljiste u prvih cak dvadesetak godina. Bilo bi interesantno videti kako je prosao jer je tada vocnjak bio u starosti do petnestak godina.

maki_vs
21-10-09, 20:32
sadi se orah u kombinaciji sa kajsijom.naizmenicno svako drugo drvo dok je orah mali koristi se kajsija nekih desetak godina dok ne pocne da se susi taman do tad se orah razgrana i pocinje lepse da radja i brze napreduje kada je u zaklonu nego mono.ovde kod nas ima par zasada i mnogo brze rastu oni u kombinaciji sa kajsijom nego oni sami.

mityoo
21-10-09, 22:25
Isto i kod nas...

D.R.E.D
22-10-09, 09:53
I kod nas je to varijanta prvi red kajsije drugi red kajsija orah kajsija, kajsija orah .... treći red kajsija pa opet kajsija orah s tim da se orasi sade dijagonalno ,međuredno 4 metara (između oraha bude 8 kad se kajsije osuše) Nego ima li ko iskustva sa sečenjem debelih grana na orahu u smislu da li se sme i kada je najbolje ;D}

Sale
22-10-09, 11:16
Ne vidim razlog zasto ne bih smeo da seces.Samo kad prestane vegetacija.Mada ako je na dobroj podlozi mozes uvek da seces to sam iz prakse iskusio.Naime,imam jedan orah koji je 3 m od kuce i tako raste brzo da je to za neverovati,sve zice koje idu na kucu prolaze preko njega ( struja telefon .... ) i svake godine ga secemo od zemlje na 2 - 2,5 metara ali komplet. Ostane samo deblo .On za godinu dana pusti siblje ( sa tog mesta gde ga isecem ) po 3-4 metra ,neverovatno. Ali ti sacekas da svo lisce otpadne i seci .
A vocari kod mene ,sade orah na razmaku od 10 metara i izmedju po jednu kajsiju,koju za 7-10 godina krce.

D.R.E.D
22-10-09, 11:48
@ Sale :D plašio sam se ako ostane samo deblo da se ne isuši to jest dal će da istera šiblje jer nebih da propadne . A znam da orah zna da "plače" i onda ume dosta vlage da izgubi i reci dali si te velike rane zatvarao (zaštitio nečim) >:D

Sale
22-10-09, 12:22
Nista .Ja sam hteo da ga totalno odsecem ,cale nije dao.I ja sam mislio samo deblo ostalo (deblo je u precniku izmedju 25-30 cm ) ,nema od njega vise nista .Ali sledece godine on kao da je dobio neku inekciju.Kad budem uhvatio priliku slikacu .Ali ovo je kod mene samo jedan od primera.Mozda je do vrste ,mozda do ko zna cega.
Dok na placu imam neke od 3-4 godine,jadni mali zakrzljali cini mi se kad bi ga malo zasekao da bi se osusio.Ima mnogo do zemljista na kome se nalazi ,na placu mi je pristupacna voda veoma blizu i mislim da zbog toga boluje i dobija hlorozu ( braon listovi ) .
Sad sam te tek bacio u dilemu. ^-^

Karalic
22-10-09, 12:32
Mi na placu imamo 7 stabala oraha zasadjenih pre oko 25 godina. Radjaju fantasticno,(samo ako mraz ne uhvati).A imamo i desetak samoniklih koji su upravo sad stigli na red.Sve u svemu, super je to ali kad dodje vreme kupljenja oraha, a onda su to tantalove muke...

senator
18-12-09, 20:55
Ja imam nekih 14 stabala orasa i u proseku dolazi po desetak veverica na svako stablo, tako da ove godine kupujem orase.

bubu74
13-01-10, 11:22
Tražim sadnicu crvenog oraha, ako neko ima za prodaju, nek se javi.

zokidrum
09-04-10, 21:31
Moj zasad. Star desetak godina, jeste slika losa, ali se moze videti ponesto.70 komada, novosadskih.
http://i40.tinypic.com/2gtdnus.jpg

Dukanac
09-04-10, 22:56
Pozdrav svima, ja sam prosle godine zasadio oko 100 oraha, primilo je se oko 80% a ostatak se posusio, taman za potpalu vatre..... Ne znam koje su vrste jer sam ih licno rasadjivo od svog oraha koji je star preko 30 godina, ali daje extra plod!

Pa sad me zanima kako vi odrzavate orahe (posto ne znam nista o njima)... Sta i kako treba sa njima? Hvala unapred.... >:({

zokidrum
11-04-10, 17:05
Imas nesto sto te konkretno zanima ili? >:({

Dukanac
11-04-10, 23:03
pa zanima me da li treba sa necim da ih prskam i ako imas nekih korisnih saveta dobrodosli su.... >:({

SPYDER
18-04-10, 17:30
zokidrum na koliko si sadio razmaka i na koliko si ostavljao krošnju čini mi se nešto niska a možda mi se i čini zbog slike

zokidrum
20-04-10, 10:54
Sadnice se sade tako da formiraju jednakostranicni trougao , na razdaljini 10x10x10, tako da ispada razmak izmedju redova 8 i 6 metara. Kad se pogleda niz njivu, redovi su dijagonalni. Cini ti se da je niska, ostavljao sam je na visini 1.5-2 metra, da bih mogao pri oranju i freziranju da prodjem traktorom pored samog stabla.

SPYDER
21-04-10, 08:36
tako sam i ja svoje ostavljao, jel imaš šta ploda

zokidrum
22-04-10, 12:24
Ima ponesto. Imao sam oko 40-tak kg ove godine

jhon dere
16-05-10, 12:35
Evo malih oraha , sve zajedno posadjeno 99komada koliko će izaći videćemo
http://i39.tinypic.com/fk5t1y.jpg

novii
16-06-10, 22:52
Kako napreduje nicanje oraha ?

zokidrum
16-06-10, 23:45
Zasad ok, da kucnem u orah :D :D

Panta SD
31-07-10, 14:05
Zoki,
kako guraju novozasadjeni orasi??
Ja od 20 koje sam posadio imam problem sa tri sadnice.. Pored intezivnog prskanja i pracenja saveta {"{":, kisa koja mi je sprala i boju sa Juga 45 je verovatno ucinila svoje , pomenute sadnice su počele da se suše i svi mladari su bukvalno pocrneli.
Posle par nedelja krenuli su novi bukvalno iznad kalema pa me interesuje da li mogu da ih spasim i eventualno docekaju spremni zimu i hladnoću.
Pitanje za forumase. Da li da odsecem stablo iznad novih mladara jer mi deluje da je suvo i beskorisno ili da ga ostavim pa da gledam iz prikrajka sta se desava?
Pozdrav

kicca
31-07-10, 14:34
Seci stablo odmah ;D}
Cim sam poceo da citam post i pre nego sam naisao na pitanje vec sam planirao da ti to kazem to stablo je sada samo teret seci ga mislim da ce te mlade grane imati vremena da zadrvene i dozre dovoljno da bi prezivele njihov porast nece biti sada toliko intenzivan jer biljka "zna" da nema vremena da se pripreme ali ces u svakom slucaju spasiti sadnice i od proleci one ce buknuti mala ce razlika da bude iduce jeseni >:({

zokidrum
02-08-10, 16:53
NE SECI!!!! I ni po koju cenu ne polivaj!! Jos traje vegetacija, ne otvaraj ga, posle moze samo da ga bacis kad se osusi. Literatura kaze da odsad nema polivanja, da bi ti mladari ocvrsnuli i dobili koru, a ne samo rasli. Granu koja je suva odseci u prolece, i to ne do kraja vec par cm od kraja (4-6cm), da ostane malecna grancica, koju ces kroz par godina odseci do kraja. Pozz

ZIDAN
10-10-10, 23:59
-kada se sade orasi,u jesen ili prolece! ^-^

zokidrum
13-10-10, 18:10
Ja sam sadio u jesen, ali nisam siguran da moze u prolece. Kontaktiraj literaturu za svaki slucaj >:({

ZIDAN
14-10-10, 16:37
a da li je bolje da se posadi IZVEDENA SADNICA ili da se direktno plod,odnosno seme,posadi u zemlju!

zokidrum
14-10-10, 17:09
Moze seme, al ces mnogo cekati, i pitanje sta ce ispasti. Bolje sadi izdanak.

Srdjan Žorž
21-01-11, 09:29
Pozdrav svima koji hoce o ovome da razgovaraju. Planiram da zasadim ili leske ili orahe posto ne zelim da radim vise ratarstvo. Molio bih nekog ko je prosle ili ove sadio da da par korisni saveta oko privodjenju njiva nameni vocarstva. Jer bi zeleo da sve bude legalno posto sam cuo da ako ne privedem nameni njivu ne moze da se ostvari subvencija po sadnici. A ujedno ima nagovestaja da ce u dogledno vreme da nam eps uzima tj. isplacuje zemljiste zpog povrsinskog iskopa uglja. Yahvaljujem ako ovo jos nekog interesuje. :D ::svaka cast:: >:({

Srdjan Žorž
02-02-11, 13:09
Da li postoji hibrid koji se sadi za rod a i za tehnicku gradju ili je to odvojeno.Koji bi tacan razmak bio kod zdruzene sadnje orah kajsija, a koji kod samo oraha.

Panta SD
05-02-11, 18:49
Srćko,
što se tiče razmaka nema veze da li imaš nameru da sadiš samo orah ili izmedju sadiš medjukulturu da bi * ubio vreme ( kažu da treba 15 tak godina da orah sklopi krošnju) ili uzmeš neku paru skupljajući plodove medjukulture* razmak je uvek isti .Kažu da treba da bude više od 10 metra * ja se zbog male parcele i njenog oblika odlučio za 11* između oraha kao i između redova .Osim toga orah sadiš u trouglu .
Ja sam poslušao savet da osim budućeg ploda moji unuci imaju i mogućnost da imaju i drvo pa sam najnižu granu ostavio na 2 metra .Izabrao sam poboljšanu krunu kao oblik krošnje.
Pitanje za orašdžije.Koliki treba da bude razmak po visini izmedju primarnih grana u ovom uzgojnom obliku ::pomoc:;

To nisam nigde još *provalio* mada imam još vremena do marta kada planiram da radim na krošnji.
Pozdrav !!

Post je spojen: субота, 05. фебруар 2011. 11:50:54 CST_______________________________________________ __

Srdjan Žorž
08-02-11, 18:21
Ako ima neko iskustva sa terena neka se javi.

Vocar
10-02-11, 11:54
-kada se sade orasi,u jesen ili prolece! ^-^

Svaku voćku je najbolje saditi u jesen.
Naš narod u Krajini kaže: "Ako misliš na svoje unuke, zasadi orah."

Većina nas u selima imamo neke puste njive, krčevine i slične parcele koje se neobrađuju a koje polako osvaja šuma. Ako već treba da preotme šuma, neka to bude plemenito drvo. Ja sam se odlučio za orah, mada nije loš ni kesten.

Ove jeseni ću posaditi orah na nekih 2ha. Razmak 7x7m. To ne sadim radi neke velike dobiti, jer će početi rađati za 10tak godina, ali to radim radi svoje buduće djece i unuka, a imam 27. godina.

Pozdrav!

Vocar
13-02-11, 11:59
U jesen imam namjeru da zasadim na 1,5 hektar oraha na 7x7m. Imam i vlastiti rasadnik nekoliko sorti oraha koji je u 3. godini.

Mene zanima najbolji način sadnje?

tandir
14-02-11, 10:42
jel zna neko ima li leka protiv ovih glodara tipa veverice,i raznih miseva i sl...meni jako dobro rode ali dok cekam da sazru,sve pojede neka sila...samo dole nalazim ispod njega prazne plodove,sa malenom rupicom na njima ,cenim da kroz nju izvuku sav plod.....e sad...cime da zastitim stablo,plod..ako je ikako moguce.....

Panta SD
20-02-11, 10:53
Voćaru,
Deluje mi da je rastojanje izmedju oraha na 7 metara prilično malo čitajući neka iskustva i preporuke . Imajući u vidu površinu deluje mi ozbiljna i mislim da bi trebalo zatražiti nekog stručnjaka koji bi ti pomogao oko saveta. Ja imam samo 20-tak sadnica tako da sam *sitna riba*>:D.
Pozdrav i puno sreće!!

Srdjan Žorž
20-02-11, 11:08
Tu su razlicita misljenja,zbog toga ko sadi u mono kulturi i kosadi zdruzeno sa oprasivacima.Ali moj je savet da se potraze proizvodjaci a mislim na one koji vec imaju iskustva na vecimpovrsinama i iz prve ruke dase sazna.Mozda i neki sajt iz turske tamo su veliki proizvodjaci.

frenky9415
20-02-11, 21:09
To su veverice koje iskopaju orah svojim tvrdim zubima gde su orasi na samstvu udaljeni od suma ili drugih kultura veverica ima manje , a mesta gde je zasad cesci ima vise veverica lako se kriju skacu sa grana na granu ulaze u rupe nekog drugog drveta i td . Znam da su zasticene zakonom . ali vazdusna puska je iz raja izasla ::spreman na sve::

zokidrum
21-02-11, 15:16
Ja sam ko lesnika imao taj problem i sa njima i sa krupnijom divljaci... Morao sam da ogradim plantazu ogradom od pletene zice.....

Vocar
22-02-11, 13:27
Parcela gdje ću saditi je pod nagibom prema istoku. Veći razmak bi bio zbog lakše obrade oko stabala, košenja trave (sijeno). Ne namjeravam da kultivišem niti sadim nešto između. Jedino će biti obrada oko samog oraha u radijusu oko 1m u prvim godinama. Ako se gusto sadi, vrlo brzo će sastaviti krošnje, a u starijim godinama nikad poštenog prečnika stabla zbog građe.

@Panta SD, koliki je po tebi razmak optimalan?

iko
23-02-11, 12:35
Preporučuje se 10X10 metara ili 12x10 ili

Srdjan Žorž
23-02-11, 14:17
Da li je istina da kod gusce sadnje dobije se vislji orah automatski i vise gradje a na prinos nema razlike?

Vocar
24-02-11, 12:59
Pri gušćoj sadnji stablo bude veće visine, jer krošnja traži sunca, ali isto tako ostanu tanka. Nema kvalitetne klade.

Panta SD
01-03-11, 19:03
Voćare,
čini mi se da imaš nameru da sadiš orahe koje nećeš da koristiš samo za plod već kombinacija dobrog drveta u perspektivi* visina debla do 150mm ili unuci će se radovati tome* i dobrog ploda rastojanje izmedju oraha u redu bi trebalo da bude 10-12 metara a izmedju redova 8-10metara imajući u vidu da sadnja oraha obično ide u trouglu.
Ovo je dobra varijanta za početno ulaganje jer ti generalno treba manji broj sadnica nego u tvom prvobitnom planu ::novac::.
Imajući uvidu da treba dosta vremena da orah *oklopi* krošnju mnogi predlažu i bilo bi dobro da izmedju oraha posadiš neku kulturu koja će 10-15 godina ti donositi male radosti čekajući na orah.
PS Koju vrstu oraha imaš nameru da posadiš??
Pozdrav !!

Vocar
01-03-11, 20:02
Hvala Panta SD na savjetu. Baš tako otprilike namjeravam kao što kažeš. Finansije za sadnice nisu problem jer imam rasadnik oraha u 3 godini. Radi se o nekoliko hiljada komada. Imam 5 sorti. Sadiću na jesen, a u toku godine ću pripremiti parcelu, iskopati rupe i nađubriti stajnjakom.

Ne namjeravam saditi ništa između njih jer imam i veliki voćnjak pa je dovoljno posla i na njemu. Neka se samo sijeno kosi, a biće samo oko njih obrađivano.

dunjica
02-03-11, 19:50
Cao drugari, nova sam na forumu i zamolila bih da me neko uputi koji orah da zasadim. Dobro bi bilo da je plod krupan, da se lako krca i cisti.
Unapred hvala >:D.

luka kv
03-03-11, 20:38
Ja sam ko lesnika imao taj problem i sa njima i sa krupnijom divljaci... Morao sam da ogradim plantazu ogradom od pletene zice.....
kako se moze zastititi pletenom zicom- od veverica ^-^

Vocar
04-03-11, 01:02
Cao drugari, nova sam na forumu i zamolila bih da me neko uputi koji orah da zasadim. Dobro bi bilo da je plod krupan, da se lako krca i cisti.
Unapred hvala >:D.

Bilo koja sorta od domaćih mekušaca je dobra.

zokidrum
04-03-11, 20:14
Nisam mislio prvenstveno na veverice, vec na krupnu divljac... ocekujte i to....

zupa100
04-03-11, 20:35
Nisam mislio prvenstveno na veverice, vec na krupnu divljac... ocekujte i to....
Ama kod nas nose mlatače i merdevine (ta divljač)

Vladin salas
11-03-11, 20:53
Ja prepurucujem rasnu od domacih sorti,moze rukama da se otvori ljuuska.,a radja dobro.Ubaci i par oprasivaca jupiter sejnovo i to je to.Izmedju obaveno medjukultura kajsije breskve itd.
Ia imam zasad u 4toj godini 60 :D oraha i 130 kajsija.

valjevac
12-03-11, 09:05
Pročitao sam sve postove na ovu temu.Imam nameru da rasadim orahe na jednoj parceli.Došao sam do stadijuma da kažem sebi sledeće: "Ne treba mi prihod sa parcela ali da nemam rashod".Izuzimajuci prvu godinu i ulaganje u sadnice.A ne mogu da gledam parcelu koja je zarasla.I sada imam nedoumica jer o ovoj oblasti ne znam ništa.Interesuje me da li neko iz svog iskustva može da mi predoži vrstu oraha koja ima kasniju vegetaciju, obzirom da se parcela nalazi neposredno u blizini reke gde su jake rose i slane.Takođe bih zamolio da mi opet neko iz svog iskustva još jednom preporuči razmak izmađu sadnica.
Hvala unapred na dogovoru.Ako je problem može se odgovor poslati i na p.p.
Unapred zahvaljujem i evo od srca >:({

frenky9415
28-03-11, 22:43
Sto se tice tehnicke gradje ja sam negde procitao i nailazio sam na takva stabla po gustim sumama ako hoces orah prvenstveno za gradju od samog rasadjivanja na parcelu treba pred svaku vegetaciju skidati bocne (interoide) - pupoljke da se nebi javljala krosnja na stablu vec samo da ide u vis nekoliko pupoljaka pri vrhu ostaviti naravno> to je pravo tehnicko drvo za posebne komade namestaja bez cvora na stablu to se ceni ako stablo ima cvorova automatski mu pada cena . Da pomenem jos da se dobar deo korena koristi za proizvodnju kundaka i korica za oruzije cuo sam od puskara da se koren orahov nakon kupovine cisti od zemlje kuva se i jos nekoliko obrada Na ovaj nacin se sadi bagrem u Holandiji stablo ide u vis a bocne grane se rezu da ne prave cvorove na stablu...

Vocar
28-03-11, 23:35
Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!

Post je spojen: 1301348157________________________________________ _________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. 8)

frenky9415
29-03-11, 00:06
Ako sadis orah zbog ploda sto naravno vecina nas radi kad iskopas rupu na dno rupe postavi neku plocu najbolje po meni je crep da glavni koren ne ide duboko u zemlju a samim tim gubi na rodu jel u mrtvicu zemlju nema minerala sastojaka za normalno obavljanje funkcije zile treba da idu plice na sve strane da koriste djubre koje je baceno i vodu .Ja sam vadio po sumi orase i procitao sam savet nekog strucnjaka kada ga sadis glavni koren da skratis 20 cm a bocno korenje oko 4-5 cm upravo zbog ovog sto sam pre naglasio.Sejanac treba dugo da se ceka na rod ako je na tvrdu povrsinu po nekad znam da nema roda 10 i vise godina samo lisce ,kalemljenji tu ima prednost desava se da u rasadniku da rod po 1-2 oraha a vec u trecoj godini pun rod naravno ako se oko njega sve radi kako treba .Vidim po nekim literaturama da se lako kalemi ali je procenat primanja mnogo manji u odnosu na npr. jabuku tresnju krusku sljivu .Isto vazi i za lesnik Ja cu ove godine probati da kalemim na zreli pupoljak i na spavajuci posto je to najbolja metoda a trazio sam na you tube nesto o tome a nema puno snimaka za orah i lesnik evo kako bugari kaleme orah http://www.youtube.com/watch?v=RL8vrO9YQrE&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=XAqsNLpQROc

Post je spojen: 1301350249________________________________________ _________

Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!

Post je spojen: 1301326557________________________________________ _________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. 8)
Koji nacin primenjujes ako nije tajna >:D?

Vocar
29-03-11, 00:28
Na spavajući pupoljak.

valjevac
29-03-11, 08:36
Pitao, pisao, čitao ...........i na kraju stegao zube naručio, zasadio i rekao sebi: " I da ne rađa (a rađaće) jer kalem je, za neku deceniju unučići će se setiti dede
http://i51.tinypic.com/95ucrc.jpg

Treba verovati u uspeh >:({ ;D}

Vocar
29-03-11, 09:31
Na kojem su rastojanju?

valjevac
29-03-11, 21:02
Ja sam to odradio na 8 metara, mada vidim da ljudi idu i na 10 pa čak i na 12.metara.Mišljenja su različita.Ja uradih ovo pa šta bude.Pozdravljam Banja Luku.Lepo mi je bilo tamo kad sam bio
>:({

frenky9415
29-03-11, 21:45
Svaka cast za opredeljen posao bice tu plodova a i trupaca Zdravlje >:({

valjevac
29-03-11, 22:13
Hvala družena podršci.Sve je bolje od kukati a ništa ne raditi.Evo za tebe tura valjevskog >:({

Vocar
30-03-11, 14:07
Pozdrav za Valjevo! Ja tamo još nisam bio.
Neki dan sam razvezao stajnjak na parcelu u par hrpa, pa kad u toku ljeta razmjerim i pokopam rupe, staviću u njih pa neka čekaju jesen do sadnje. Još je dilema da li na 7x7 i 8x8. Ima još vremena.

valjevac
30-03-11, 21:26
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. >:({

Vocar
07-04-11, 01:23
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. >:({

A da li to podrazumjeva da redovi idu pravcem sjever-jug?

frenky9415
09-04-11, 00:25
Evo nekih trupaca sto su pali za sloboddu ,naravno ne sece se povrsinski kao druga drva vec sa doblim delom korena koji je izuzetno kvalitetana za kudakte i drvene delove oruzija .Trupac sam slikao kod komsije i ne zna se dalja sudbina znam da neki puskari dolaze pa kupuju ili sami vade i secu posto znaju sta je najbolje od toga za iskoristiti.http://i56.tinypic.com/2zsryvl.jpg http://i54.tinypic.com/mkge1x.jpg http://i51.tinypic.com/10rtquc.jpg http://i53.tinypic.com/32zjgaf.jpg G]http://i51.tinypic.com/2lk8s95.jpg[/IMG] http://i51.tinypic.com/2lk8s95.jpg

dzionik
09-04-11, 06:06
Takvi trupci su previše mali da bi dobio kvalitetno drvo!!
Ako već moraju da se seku iz nekog razloga onda se gradja pari, a da bi se parila mora da bude sveža, ne sme dugo da stoji u trupcu i još manje u daskama.

Vocar
09-04-11, 21:25
Kakve veze ima debljina (mada na slikama nije mala), jer svakako najčešće ide u furnir.

frenky9415
09-04-11, 22:23
Trupci su debeli ali ih slika smanjuje nisam imao metar ili neki orjentir pa da se vidi prava velicina precnik. Kad budem skoro isao u jedan obliznji Manastir slikacu stolove i stolice od orahovine pa to je praznik za oci Lkl{{

frenky9415
14-04-11, 22:26
Evo kako to moze lepo da izgleda Stolovi od kuvane orahovine.... http://i51.tinypic.com/2upr8rb.jpghttp://i52.tinypic.com/2lx8m83.jpghttp://i53.tinypic.com/snz0co.jpghttp://i55.tinypic.com/15nxb7q.jpghttp://i55.tinypic.com/i5n5on.jpg

dzionik
15-04-11, 07:52
Mali trupac ima mali procenat srčevine koja se jedino ceni kod oraha, to može donekle da se kompenzuje parenjem ali to ipak nije to.
U kasnijim godinama orah ima i veći prinos tako da ga treba ostaviti da raste dalje, odokativno mi se čini da ovim gore treba bar još desetak godina.
Frenki ovaj prvi sto je možda i pareni orah ali ladno može da bude i bukva koliko je dosadna tekstura. Ovi dole lamelirani sigurno nisu pareni i bez ljutnje ko god je slagao mogao je malo i da se potrudi da probere malo po boji i teksturi ma koliko bile sitne lamele.
Orah je najbolje i najcenjenije evropsko drvo za nameštaj i treba se sa poštovanjem odnositi prema takvoj sirovini.

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/Picture120696x929.jpg

frenky9415
15-04-11, 20:48
Ma nema ljutnje I ova stolica je prosarana nije poenta da bude sve od srca ..

frenky9415
07-05-11, 21:18
Juce ujutru i jutros je kod nas mraz prerano obrao orase i deo sliva strasno sve deluje kao spaljeno nista od ovogodisnjeg roda i ploda .

Srdjan Žorž
08-05-11, 10:08
Bice skupi ko vatra ima da ojade uzoznici iz Turske

zokidrum
12-05-11, 15:02
Kod mene nema stete, barem mi cale tako kaze....

Vocar
24-05-11, 17:01
Meni je u rasadniku mraz malo "obrao" mlade orahe. Prvo se pokunjili pa izgorali mladi listići,
međutim sad su se oporavili i grabe punom parom. Do jeseni će biti prave sadnice.
Na starim stablima oraha je rijedak plod, vjerovatno isto uzrok mraz.

Vocar
13-06-11, 22:20
Orah Rasna, u 4. godini na pokusnoj parceli. Na jesen ide sadnja na 1,5 ha. Još malo kad se pokosi trava slijedi obilježavanje i iskop rupa za sadnju, đubrenje i onda period odmaranja tla do sadnje.

http://i51.tinypic.com/308dr0i.jpg

Vocar
17-06-11, 21:31
Zasadiću nešto između oraha, ali nikako ne mogu da se odlučim šta? Neko voće mora doći u obzir ali ne kajsija ili lješnik.
Zadnjih dana razmišljam o rebizli ali ne znam je li dobra ideja?

panonac
19-06-11, 12:28
U mome kraju orah obecava dobar prinos.

futurefarming
19-06-11, 16:10
Vocar, zašto ne kajsija ni lešnik?

Vocar
23-06-11, 20:23
Kajsiju zbog apopleksije a lješnik jer nema zainteresovanog tržišta.

futurefarming
23-06-11, 22:57
Razumem te sasvim. Ja se razmišljam da ipak idem na združenu sadnju sa kajsijom, s tim što bih joj smanjo broj sadnica na 30-50% jer za rod nisam preterano zainteresovan a poznato je da sam orah u toj kombinaciji mnogo bolje napreduje.

Razmotri i breskvu/nektarinu i eventualno bostan, na više mesta sam pročitao da je vrežasto povrće kompatibilno sa orahom.

Vocar
09-07-11, 00:09
poznato je da sam orah u toj kombinaciji mnogo bolje napreduje

Zbog čega baš sa kajsijom? Nisam to čuo, a volio bih znati zbog čega.

Sve su veće šanse da će između oraha biti patuljasta trešnja, i to ne mnogo, nego u obimu da pokrije neke tekuće troškove oko održavanja i prihrane
oraha u prvim godinama, ali odluka još nije zaključena. Sadnja oraha će biti "na rod", sa kalemljenjem, navodnjavanjem i orezivanjem, a apsolutno ne
"na drvnu masu".

futurefarming
09-07-11, 13:11
Ne znam da li postoji naučno objašnjenje ali taj odnos je sličan onom među povrćem gde postoje dobri i loši susedi.
Potvrđuju ljudi da baš ta združena sadnja daje najbolje rezultate, pogoduje i orahu i kajsiji. Struka se takođe slaže.

Postoji izreka da se orah i kajsija čuvaju "kao brat i sestrica".

Vocar
11-07-11, 10:42
Gledam na to kao prednost možda zbog toga što se kajsija mora redovno djubriti i štititi pa orah dobija dio kolača i lijepo napreduju :)

zokidrum
15-07-11, 15:10
Meni je ceo zasad samo orasi, i ne zalim se.....

Milan9
25-07-11, 04:55
Cao, nov sam na forumu i imam zelje da ponesto naucim jer imam u planu da napravim vocnak na selu, pa me interesuje koliko se isplati saditi orahe i za koliko mogu da počnem da zaradjujem? Na mestu gde bih sadio postoji mogucnost za vodu, a zemljiste ne znam kakvo je. Imam u planu 50 stabala otprilike.

futurefarming
26-07-11, 19:20
Dobro došao. Mislim da se itekako isplati a verujem da će se i kolege složiti ali moraš imati strpljenja, o nekom ozbiljnijem rodu može biti reči od devete godine. Orah dobro podnosi sušu ali će znati da ceni dovoljnu vlažnost tokom plodonošenja. Analizu hemijskog sastava tla svakako uradi.

kicca
29-07-11, 04:15
Sad sam se setio da sam i ja nesto proucavao na ovu temu pa da vam iznesem to u kratkim crtama moze nekome da koristi
Posebno interesantno moze da bude za kolegu @vocar da orah moze da se sadi u gustoj sadnji 6*4 m i da se u 20ak godina proredi vadjenjem svakog drugog cime se dobija konacni raspored 6*8 i jos jedna interesantna stvar u toku formiranja treba izbegavati rezidbu posebno rezidbu na zrelo jer dosta steti biljci treba planirati krosnju zakidanjem mladih grancica i jos nesto o cemu je vec neko pisao obavezno pri sadnji prikratiti centralnu zilu"percin" jer njen razvoj usporava rast biljke i period do plodonosenja tu je i jedna preporuka koja me je iznenadila treba birati sorte koje daju plod bez oplodnje sto smanjuje stete od poznih mrazeva i loseg vremena koja je redovno kod oplodnje oraha iskreno nisam ni znao da moze bez oplodnje ali izgleda da moze Lkl{{

Vocar
29-07-11, 14:25
Ko izbjegava orezivanje voća (u ovom slučaju i oraha), onda i ne razmišlja o ekonomskoj isplativosti i redovnoj rodnosti.

@Kicca, dobri su savjeti! Dodao bih obavezno izbjegavati zabarene terene u kojima slabo cirkulišu podzemne vode (kiseonik).
Idealni su blago nagnuti osunčani tereni.

HRANA + VODA + REZIDBA su 3 osnovna parametra za ozbiljnije bavljenje voćarstvom, ostalo sve po potrebama voćnih vrsta.

nemanja_st01_58
30-07-11, 00:37
Orah voli vodu i dobro reaguje kada se posadi pored reka, potoka ili pored odvoda za vodu iz kuhinja na selima. U nizinama, ne smeta njemu zabareni teren, jer tu ima dosta vode već mu smetaju kasni mrazevi a hoće da ga, usled povećane vlažnosti, napadnu gljivične bolesti.
Ne isplati se orah saditi gusto pa vaditi svako drugo drvo ,prvo usporio si mu rast, drugo on je vrsta biljke koje voli da je samostalna i da se maksimalno širi, treće ti vadiš stablo koje je dospelo na pun rod?
Kada je dobro zemljište i kvalitetna sadnica ona brzo kreće i već sa 7-8 godina imaš lep rod. Moji orasi radjaju po nekoliko oraha već od 4-5godine. Imam dva varijeteta, jedan je srednjekrupan i dosta beo, meke ljuske, rodan, okruglog ploda , lako se vadi i star oko 80g, radja od 100 do 250kg oraha u ljusci, radman je 45-55%, i sada imam od njega posadjene mlade sadnice (nadam se da će da budu dobre)
Drugi su od kalemljnih oraha, duguljastog krupnijeg ploda, beli, mekane ljuske, malo neotporni na bolesti ali su krupni i lepo radjaju pa nadoknade to, inače njih imam oko 5 i po 20g su stari. Imam jos nekoliko od prvog po4-6 godina i oni tek počinju da radjaju.

kicca
30-07-11, 00:50
O ovome smo vec pisali na temi "sljiva" isplati se vaditi svako drugo stablo i te kako jer npr 200 stabala koje ces da izvadis do vadjenja svako ce da da po 500 kg ne mora vise to je 10 tona ploda ili 30.000€

Srdjan Žorž
30-07-11, 12:51
Ajde neka se javi ko je najblizi za prodaju sadnica oraha za plod i kajsija koje bih sadio na nekih 170 ari ove jeseni.

Mrgud
31-07-11, 21:15
Pozdrav narode. Imam jedan samonikli orah star otprilike 7-8 godina, ali ni traga od ploda na njemu. Sad me zanima sledece: otac je cuo da treba zaseci koru oraha oko stabla, neko kaze jednom, neko dvaput skroz u krug. Meni su rekli da zakucam ekser u stablo ili da bacim stare eksere oko stabla, kao fali mu gvozdja. Bas me zanima sta su vasi stari "bajali" oko vocki? Ziveli >:({

MARČELO
31-07-11, 22:30
Zbog čega baš sa kajsijom? Nisam to čuo, a volio bih znati zbog čega.

Sve su veće šanse da će između oraha biti patuljasta trešnja, i to ne mnogo, nego u obimu da pokrije neke tekuće troškove oko održavanja i prihrane
oraha u prvim godinama, ali odluka još nije zaključena. Sadnja oraha će biti "na rod", sa kalemljenjem, navodnjavanjem i orezivanjem, a apsolutno ne
"na drvnu masu".
Ja mislim da je glavni razlog združene sadnje oraha i kajsije taj što orahu treba 8-10 godina da prorodi a puna rodnost mu je u 15 -oj godini za to vreme kajsija se izrodi i isplati ti uloženo ( verovatno Ti i ostane ) nakon toga povadiš kajsije i ostaviš orase da se još više razgranaju a onda ispod oraha ništa neraste.>:D

Vocar
02-08-11, 21:41
O ovome smo vec pisali na temi "sljiva" isplati se vaditi svako drugo stablo i te kako jer npr 200 stabala koje ces da izvadis do vadjenja svako ce da da po 500 kg ne mora vise to je 10 tona ploda ili 30.000€

Odakle ova računica? :)

kicca
04-08-11, 02:39
Racunica^-^pa iz kompjuktora druze>:({
ovako ako se sadi 6*4 to je 416 stabala po hektaru ali nas zanimaju 208 odnosno da zaokruzimo na 200 koje cemo da vadimo jedan pokojni ing. kaze da ce u ovakvoj sadnji sa kompletnom pomotehnikom da prorodi u 4,5 godini i radjace uzlaznom putanjom do 20. kada vadimo svako drugo stablo. Za 15 godina plodonosenja mislim da je sasvim realno 500 kg po stablu * 200 stabala 10.000kg * cena 3€ vise nego minimalna to je 30.000€
Usput si me podsetio da nisam obracunao prihod od prodaje ovih 200 stabala i bolje da nisi cacko mecku jer je zarada naglo porasla:lol:

Vocar
04-08-11, 19:17
Druže jel ti to pričaš o orahu ili šljivi sa preko 30kg/stablu svake godine?

kicca
05-08-11, 00:16
Ja ne pricam ja prepisujem :lol::lol:
Imam 5,6 oraha na razlicitim mestima i razlicite starosti ali svakako nisu reprezentativni primerci na vecini mesta sam naisao na podatke da kalemljen orah od 10 godine radja 60akkg a da onaj iz sejanca nekih 30-40% manje evo ti jedan citat:
Prinos oraha: Orah razmnozen iz semena, pocinje da radja posle osme ili cak dvanaeste godine, mada ima primera i da mogu proroditi u petoj godini. Okalemljen orah radja mnogo ranije, u drugoj ili trecoj godini. Prinos oraha se krece od 40-50 i od 60-70 kgr po stablu

Vocar
10-08-11, 11:32
Imam rasadnik oraha od par hiljada komada u 2 i 3 godini, posadio sam jednu parcelu prije 5 godina, a ove jeseni sadim na 1,3 ha. Ove godine sam uspio dio i zakalemiti. Ko je ikad sadio orah zna da je nemoguće da rađa u drugoj ili tećoj godini - to je nemoguće pa makar bio i kalemljen! Prinosi koje si naveo na kraju su mogući od 10 godine pa na dalje (zavisno od rastojanja sadnje i održavanja). Nebuloza je da sejanac rađa od 12 godine.

kicca
11-08-11, 03:02
E jesi bosanac :lol: Do sada je trebalo da naucis da je u vocarstvu pojam nemoguce vrlo relativan prinosi neka budu od 10 kao sto kazes do 20. ce da rodi sigurno onih 500 kila koje sam ja pretpostavio.Inace ljudi su cudo svasta im pada na pamet tako sam u jednom nemackom sajtu naleteo da se sadi orah na 4*1m pa se od trece godine razredjuje na svakih par godina na pola zapamtio sam da od onih sto se iseku u 3. se prave nogari za stolice na kraju je formiran 8*8 jbm ga da li je moguce ili Svabe lupaju a sto se tice ovoga gore lepo sam rekao da sam prepisao a sada evo i ceo tekst kopiran od rasadnika "Florakom" Krusevac koji prodaje sadnice oraha a valjda i ugovaraju otkup uz finansiranje sadnje t.j. sadnica>:({

BIOMORFOLOSKE OSOBINE: Orah je drvo koje dostize visinu do 20, pa cak i 25 metara. Krosnja mu je jako siroka i razgranata, najcesce kupastog oblika i dostize sirinu 15-20 i vise metara. Deblo je pravo i snazno i dostize debljinu od 100-150 cm u precniku. Korenov sistem je razgranat, a glavna zila prodire 3-5 metra u dubinu.

FIZIOLOSKE OSOBINE: Rodnost i visina prinosa oraha zavisi od vise cinilaca, medju kojima posebnu vaznost imaju vreme cvetanja i opodjavanje.

Vreme cvetanja: Cvetanje oraha se odvija od pocetka trece dekade aprila pa do kraja prve dekade maja, sto zavisi od osobine sorte, tj. tipa oraha, nadmorske visine i temperaturnih uslova pri kraju zime, na pocetku proleca i u vremenu koje prethodi cvetanju.

Oprasivanje i oplodjavanje oraha: Oprasivanje oraha se vrsi iskljucivo vetrom. Rese su specijlane gradje, tako da ih vetar lako pokrece i iz njih istresa polen koji je podesen da ga vetar lako nosi. Radi bolje rodnosti i dobijanja visokih prinosa sigurnije je gajiti po nekoliko sorti ili tipova oraha.

Zrenje oraha: Plodovi oraha, obicno, sazrevaju u toku septembra. U nekih sorti i tipova plodovi sazrevaju i ranije ( krajem avgusta ) ili kasnije ( pocetkom oktobra ), sto zavisi od bioloske osobenosti sorte.

Vek oraha: Odredjena starost stabala oraha do kojih mogu da radjaju nije ustanovljena ( postoje primeri i da orah starosti preko 300 godina radja normalno ).

Prinos oraha: Orah razmnozen iz semena, pocinje da radja posle osme ili cak dvanaeste godine, mada ima primera i da mogu proroditi u petoj godini. Okalemljen orah radja mnogo ranije, u drugoj ili trecoj godini. Prinos oraha se krece od 40-50 i od 60-70 kgr po stablu, odnosno 4.000 - 7000 kgr po hektaru.

U našoj proizvodnji se nalaze sledeće sadnice oraha:

Šejnovo:Bugarska je sorta. Odlikuje se prilicno kratkom vegetacijom. Plod je srednje krupan, prosecno 11 gr, ovalnog oblika, tanke ljuske, puna i kvalitetna jezgra. Randman jezgra iznosi 54,25 %. Drvo je srednje bujno i otporno na zimske tempreature i biljne bolesti. Ako se obezbede oprasivaci, radja obilnije.

Šampion:Srpska sorta, selekcionisana od strane « Poljoprivrednog fakulteta « u Novom Sadu. Ima kratku vegetaciju. Plod je srednje krupan do krupan, prosecno 13 gr, sa randmanom jezgra do 58%. Stablo je srednje bujno i vrlo rodno. Ova sorta zahteva oprasivace.

Rasna:Srpska sorta, selekcionisana od strane « Poljoprivrednog fakulteta Novom Sadu. Ima kratku vegetaciju. Plod je srednje krupan do krupan, prosecno 12-13 gr, sa randmanom jezgra do 55%. Stablo je srednje bujno i vrl lo rodno.

G-139:Nemacka sorta, sa relativno kratkom vegetacijom. Plod je krupan, prosecno 14 gr, sa randmanom jezgra do 50%. Stablo je srednje bujno i vrlo rodno. Oblik je izduzeno - ovalni, sa tankom i glatkom ljuskom, svetle boje. Kasnija vegetacija.

Vocar
11-08-11, 17:12
Sve je ok, ali da orah počinje rađati u 2 godini je čista glupost ko god da je autor teksta. Sad malo u off, po nacionalnosti sam srbin, a ne bosanac. >:({ Pozdrav!

kicca
11-08-11, 17:41
Ej orah je jedina vocka za koju sam u strucnoj literaturi naisao da se preporucuje gusca sadnja pa proreda stabala
Pa sta znam ima raznih sorti ko zna mozda neka i rano prorodi cudna je to vocka i ja da nisam procitao od coveka koji je Dr. ne bih verovao da postoji vocka koja radja bez oprasivanja>:({
Usput dobio sam plod nektarine u prvoj godini kalem na spavajuci pupoljak koji je bio rodni procvetalo ih dosta ali su 3 opstala i dozrela normalnoLkl{{

Bez udaljavanja od teme kolege.

panonac
28-08-11, 09:06
http://i56.tinypic.com/nqbgxc.jpg

pole
02-09-11, 19:42
Molim za savet sve iskusne . Ovako izgleda 0.45 ha oko 40 stabala oraha sa rastojanjem 10x10 izmedju kruske, zasad krajem 80-tih god. zapusteno ne odrzava se i nema neki prinos samo se 1-2 puta pokosi u toku godine i nista vise
Posto je vlasnik brat mogu da ovo uzmem besplatno da ako je moguce da ovu plantazu OZIVIM . Dali bi se isplatilo da ulozim u ovako nesto.
Predpostavljam i postoje mogucnosti da isfreziram , preventivno 4 prskanja zastite,zaliv,prehrana nekim od vockala,mozda i neki nacin orezivanja ako je potrebno. sta bi radio sa kruskama dali da ih uklonim ....itd
Ako procenjujete da bi se ekonomski isplatilo NA SAVETUJTE me pa da krenem u akciju prvo da procitam sve Vase postove.....itd. unapred HVALA

http://i54.tinypic.com/2wfnt4j.jpg
http://i52.tinypic.com/1zb9ked.jpg
http://i56.tinypic.com/aextfb.jpg
Neznamo koja je sorta samo znam da ima 5-6 nekih grozdana>:({

futurefarming
03-09-11, 12:51
Kruškama tu života nema, odavno su zrele za uklanjanje. Kod oraha nije formiran uzgojni oblik a što je još gore, prve grane su jako nisko te nema ni za valjane trupce. Bez prinosa a sađen je pre 20-30 godina..., iskreno, ne bih se oko toga trudio.

dzionik
06-09-11, 11:13
Dokle ide birokratska gluposti i tiranija..

http://thenewamerican.com/usnews/health-care/8294-walnuts-are-drugs-says-fda

"Seen any walnuts in your medicine cabinet lately? According to the Food and Drug Administration, that is precisely where you should find them. Because Diamond Foods made truthful claims about the health benefits of consuming walnuts that the FDA didn’t approve, it sent the company a letter declaring, “Your walnut products are drugs” — and “new drugs” at that — and, therefore, “they may not legally be marketed … in the United States without an approved new drug application.” The agency even threatened Diamond with “seizure” if it failed to comply."

Orasi su opasni medikametni ? možda se plaše previše potentnih :-) Čemu li služi FDA aj da pogodimo.

Svet je postao jedna sveopšta sprdnja....

oktopod
22-09-11, 20:52
Kao i u svakoj temi, da i ovde postavim isto "glupo" pitanje Lkl{{

Kako znate da je orah zreo? Kod mene jedno staro drvo od preko 35 godina je poneki onako pocrnela kožica i unutra truo, ne vidim da je crv, ne znam šta je, a ovi zdravi su još uvek dobro upakovani u kožu i kad neki nasumični razbijem ciglom plod je još uvek onako...oporog ukusa...kako da znam kad treba da se mlate, jel treba sama ta koža da se otvara i da krenu da ispadaju pa tad da mlatim? :":214

futurefarming
22-09-11, 22:04
Što reče moj čuveni kolega Robert Kish, ne postoje glupa pitanja već samo glupi odgovori. Lkl{{

Kada se zeleni omotač-klapina rasprsne i sam opadne poneki orah, onda treseš (jer mlaćenje oštećuje rodne grančice). One koji opadnu sa klapinom a ne možeš ih rukom odvojiti ostavi dan-dva pa skidaj. Posle berbe plodove treba sušiti.

To što je pocrnela koža nije crv tj. orahov smotavac nego trulež plodova. Takvi plodovi i svo zaraženo tkivo se uklanjaju i spaljuju.

Nadam se da sam pomogao. >:D

Milan9
24-09-11, 18:35
Na kojoj nadmorskoj visini max se moze saditi orah i posle koliko godina krece da radja?? posadio bih do 20 oraha cisto da imam..:) a imam neku njivu odmah do izvora, a ne znam sta da sadim na njoj...ajde ako ima neko neki predlog...:D

YT1RDI
24-09-11, 18:58
panonac знаш ли шта ти је оно напало лист?
Зна ли неко да ли орах може (званично) да се искористи за пошумљавање (у том случају би се саднице могле добити бесплатно)?

Vocar
24-09-11, 22:18
Pole, izvadi kruške, mogle su se izvaditi i prije 5-10 godina. Razlog što nema ni orasa jer su zagušeni kruškom i obrnuto. Po prvoj slici se vidi da "bježe" u nebo jer nemaju osvjetljenosti ni zraka. Nije velika investicija da kruške ukloniš. Izbaci sve suve grane iz oraha i dobro ih nađubri stajnjakom u radijusu od 1,5-2m (po mogućnosti isfrezaj). Može tu biti još dobrog oraha! :)

Oktopod, kolega futurefarming je sve lijepo objasnio. Potpisujem!

Milan9, od 4-5 godine zavisno od sadnog materijala, navodnjavanja i prihrane. Što se tiče nadmorske visine mislim da do 500mnm može, a možda i još više, mada nisam siguran. Orah "ne zahtjeva" prskanje, ovo je pod navodnicima jer je uslovno rečeno. Samo osnovna ulaganja, prihrane, vode i rezidbe i da se čudom čudiš kako od 3. godine može da šprinta :)

YT1RDI, može, naravno, najčešće ga koriste za saniranje otkopa od rudnika itd. Šumska gazdinstva isto tako dijele besplatne sadnice, mada ne znam u kom broju.

oktopod
24-09-11, 22:32
Još jedno glupo pitanje, pod "plod se treba osušiti nakon branja" se misli na nekrcan plod, znači ceo orah? Koliko dugo treba da se suši?
Jel na prethodnim slikama lista onakav list normalan pošto je i meni isti takav, ničim ne prskam taj orah jer ima 15 metara visine Lkl{{ Jel to lisna rđa?

futurefarming
25-09-11, 01:42
Pole, izvadi kruške, mogle su se izvaditi i prije 5-10 godina. Razlog što nema ni orasa jer su zagušeni kruškom i obrnuto. Po prvoj slici se vidi da "bježe" u nebo jer nemaju osvjetljenosti ni zraka. Nije velika investicija da kruške ukloniš. Izbaci sve suve grane iz oraha i dobro ih nađubri stajnjakom u radijusu od 1,5-2m (po mogućnosti isfrezaj). Može tu biti još dobrog oraha! :)

S obzirom na stanje voćnjaka, nakon vađenja kruške može imati problema sa Armilarijom a onda odoše orasi u... Pole, ako budeš vadio kruške, gledaj da ukloniš ceo koren i obavezno dezinfikuj rupe gvožđe sulfatom.

Milan9, po literaturi može i na preko 800 metara ali, što kaže Vocar, do 500 je neki optimum.

YT1RDI, u ovoj temi detaljnije: http://poljoinfo.com/showthread.php?1601-Za%C5%A1titimo-na%C5%A1e-pra%C5%A1ume-i-%C5%A1ume a pitanje je da li bi besplatno da "pošumite" voćnjak ili "poorašite" šumu. Rasadnici šumskog drveća imaju nešto od voćkarica a od oraha samo sejanac, što nije najsrećniji izbor za voćnjak ali pokušati kalemljenje pa šta bude.

Što se slike tiče, mislim da je grinja u pitanju.

Plod se suši u ljusci, na promaji, u onim mrežastim džakovima ili rasut po tavanu npr.

Milan9
25-09-11, 03:11
Vocar, futurefarming hvala vam na odgovorima...

YT1RDI
25-09-11, 20:31
YT1RDI, u ovoj temi detaljnije: http://poljoinfo.com/showthread.php?1601-Za%C5%A1titimo-na%C5%A1e-pra%C5%A1ume-i-%C5%A1ume a pitanje je da li bi besplatno da "pošumite" voćnjak ili "poorašite" šumu. Rasadnici šumskog drveća imaju nešto od voćkarica a od oraha samo sejanac, što nije najsrećniji izbor za voćnjak ali pokušati kalemljenje pa šta bude.
Прочитао сам све са њиховг сајта ал' сам чуо да су људи у расаднику писали једно а узимали друто. Број садница по Ха је 1800 до 2000 (осим тополе - 300) а ја сам заинтересован за орах или питоми кестен. Ако морам да купим онда ћу се определити за орах јер је за трећину јефтинији а и боље се прима. У сваком случају за ову годину сам, као физичко лице, закаснио (рок је био 15 септембар).

pole
30-09-11, 11:35
[QUOTE=Vocar;374882]Pole, izvadi kruške, mogle su se izvaditi i prije 5-10 godina. Razlog što nema ni orasa jer su zagušeni kruškom i obrnuto. Po prvoj slici se vidi da "bježe" u nebo jer nemaju osvjetljenosti ni zraka. Nije velika investicija da kruške ukloniš. Izbaci sve suve grane iz oraha i dobro ih nađubri stajnjakom u radijusu od 1,5-2m (po mogućnosti isfrezaj). Može tu biti još dobrog oraha! :)

>:({ i HVALA

S obzirom na stanje voćnjaka, nakon vađenja kruške može imati problema sa Armilarijom a onda odoše orasi u... Pole, ako budeš vadio kruške, gledaj da ukloniš ceo koren i obavezno dezinfikuj rupe gvožđe sulfatom.

@ futurefarming >:({ Zahvaljujem , i ? ako upotrebim gvozdje sulfat za Armilariju (zlatni ubica) ,koliko bi se mozda negativno odrazilo na recimo Trifander ili T-22 ili mislim da je K-84 ili nesto sl. od koris. mikro organizama Koje bih dodao po preporukama

Opsta konstatacija @vocar je da bi se mozda isplatio aganzman oko ovi oraha , jos kad bi @ deda lala ,@ dragojlo........i dr. iskusni znalci dali svoje misljenje i sugestije bio bih veoma ZAHVALAN Naj verovatnije ulazim u ovu pricu ...... pa sta bude.Lkl{{

Vocar
30-09-11, 20:39
Sutra idem da izigravam geodetu :) Označavanje parcele od 1,5ha za buduće orahe, tj. mjesta za bušenje rupa za sadnju, a poslije njihova detaljna priprema, da orasi dobiju što bolju podlogu za život od 100 godina :)

futurefarming
01-10-11, 17:42
pole, dezinfikuješ lokalno i u te rupe, naravno, ništa ne sadiš tako da te to ne brine.

Panta SD
23-10-11, 17:29
Orasdjije,
treba mi savet.. Kako i kojom kolicinom stajskog djubriva treba podjubriti mladu vocku oraha . . .
Pozdrav !!

futurefarming
23-10-11, 17:58
20-30kg razbacati oko mlade voćke, može se inkorporirati u zemlju ali i prekriti malčom npr. od slame što je još bolje. Bitno je da stajnjak bude što stariji tj. dobro pregoreo. Ako se đubri samo stajnjakom dobro bi bilo dodati i malo dolomitnog (kamenog) brašna ili zeolita a i kreča ako je zemljište kisele reakcije (ako je blago kiselo onda ne mora jer stajnjak i inače podiže pH ka neutralnom).

zupa100
24-10-11, 08:38
http://thumbnails57.imagebam.com/15547/1d7fef155468416.jpg (http://www.imagebam.com/image/1d7fef155468416)

---------- Poruka napisana u 08:38 ---------- Prethodna poruka je at 08:33 ----------

http://thumbnails48.imagebam.com/15547/b3063f155468967.jpg (http://www.imagebam.com/image/b3063f155468967)

Gornja slika je slikana krajem maja ove godine, a ova je slikana ovih dana. Napredak je očigledan. Ali trebalo mi je 9. godina da se oseti napredak u porastu oraha. Prva iole ozbiljnija berba.

Vocar
24-10-11, 21:55
Panta SD, kao što reče futurefarming, oko 20-30kg ili jedna kolica :) Isfrezaj ako možeš. Kojeg je porijekla đubar?

zupa100, odličan napredak. Samo da te pitam jesu li to toliko nisko ramene grane ili je trava visoka? Ako nije tajna,
podijeli sa nama informaciju o prinosu u 9. godini, koja je sorta u pitanju i da li su kalemljeni?

Inače, primjetio sam u ovim našim zapadnim prostorima da je suša uzela svoje što se tiče oraha. Većina je još u ljusci koja je sasušena i priljepljena uz plod što dovodi do čestog truljenja i težeg opadanja sa grane pa je neupotrebljiv. Sve su sorte osjetile sušu ove godine. Mislim da će se ove godine to odraziti i na cijenu.

zupa100
24-10-11, 22:26
Pa gde si bre Voćarčino, legendo. Jbg. pisao sam ranije o tome, puno postova i informacija, ne mari. Kalemljeni orasi, nema ih puno, 25 kom. kupljeni u inst. Čačak, sorte 2-3 vrste, je..m li ga kako se zovu. Prinos cca 80 kg. u ljusci, bilo bi više, suša je uzela danak.
U pravu si, i trava je visoka i niske su grane (iz ramenih su izašli lastari pravo prema zemlji). Seći ću iz s proleća, to im ne gine.
Inače su lagani za krcanje, i baš su ovako džombasti, krupni. Neki su krupni duguljasti, a neki okrugli i naravno krupni.
Pozz.

Vocar
25-10-11, 00:15
Na 100 strana sam. :) Kada budeš orezivao, obavezno i vosak! No nemoj ih sve odstranjivati. Sad je jedinstvena prilika da unutrašnjost krošnje redukuješ a kasnije samo održavaš u kondiciji bez praznih zona. Poz!

zupa100
25-10-11, 07:07
Kada sam već uspeo da te zainteresujem, ajd mi reci kako bi to bilo najbolje. Bio bih ti zahvalan, jer nisam baš baš najsigurniji kako to obaviti. Pretpostavljam da vodilicu ne treba da diram, ali ...?
S poštovanjem!

Vocar
25-10-11, 14:50
Ako budes u mogućnosti, uslikaj kasnije malo bliže krošnju kad opane list pa ću ti reći svoje mišljenje. Može i na pp. >:({

futurefarming
25-10-11, 15:05
Slike, mišljenja, sugestije,... ako može javno, ima nas još koji pratimo, posebno što se rezidbe tiče. >:({

Kolega Vocar, je li pala odluka koji će uzgojni oblik biti u mladom zasadu?

ilicn
28-10-11, 12:16
premestio bih samonikli orah (ne znam koliko je star stablo precnika 4-5cm) kad to da uradim i kako...
je l moram sa busenom da ga izvadim, deluje mi tesko jer je uz sam beton.. ili da mu ocistim koren umocim u stajnjak i u rupu (koja dubina sadnje)..

imam i jedan mali orah mozda 30-40cm od zemlje da li i njega da premestim ili da cekam par godina..

Panta SD
29-10-11, 17:30
Voćar,
što se tiče stajskog u pitanju je kombinacija ovčjeg i kravljeg djubriva koje je vec 3 meseca kod mene na placu tako da očekujem da je sazrelo .Problem je što su tekstovi na Netu a vezano za sadnju , djubrenje , orezivanje i sve ostalo često kontadiktorno tako da možeš naj . . . .i ako slepo pratiš neka uputstva.
Futurefarming, Voćar , Hvala na informacijama i volji da podelite iskustva sa nama pionirima u voćarstvu.
Pozdrav !!

tikabojicic
30-10-11, 13:10
Nemojte mi zameriti sto se nisam ranije ukljucijo u ovu pricu.Hocu samo malo dase nadovezem u vezi pocetka radjanja oraha.svako ko se imalo bai uzgajanjem ove vocne kulture,mora da zna da pocetac radjanja oraha zavisi od:Sorte,moci sadnice,kvaliteta zenje i dobro ivedenog sadjenja. Sorta rasna" je novosadska selekcija koja od deset zasadjenih orasa mora da bar cetiri rode prve godine,ako imaju gore navedene uslove a u drugoj godini mora da rodi svaki. eto toje moja tvrdnja i moje iskustvo nazamerite mi tika.

Vocar
07-11-11, 21:56
Kolege, zasadio sam 1,5 ha oraha, pa bi htio da kažem kako sam ih posadio i neka lična iskustva.

Sadnja je obavljena na rastojanju 8x8m. Zemlja je srednje kvalitete. Rupe su izbušene pomoću svrdla prečnika 45cm i traktora. Svrdlo je izbušilo rupe otprilike 40cm dubine. Fino je izmljelo gornji dio humusa i dio zemlje. Dio te izmljevene zemlje i humusa je ručno izvađeno iz rupa i odvojeno u stranu. Nakon toga smo ašovima i lopatama izvladili još po jedan štih manje kvalitetne zemlje iz dna rupe ne mješajući je sa izmljevenom. Konačna dubina rupa je bila oko 50 cm.

Nakon toga smo u dno rupe sipali kombinovano gnojivo NPK 7-20-30 u količini od 150g. Zatim preko toga dobro pregorali ovčiji stajnjak u sloju od 5 cm, 3 veće lopate. (Stajnjak je dovežen prije 3 mjeseca na parcelu pa je u vrijeme sadnje izgledao skoro kao zemlja za cvijeće). Preko stajnjaka još malo NPK (oko 30g). Zatim smo to prekrili sa slojem one izmljevene zemlje oko 5cm. To smo dobro natabali da nema zraka.

Sadnice su trogodišnje. Obradili smo korijenje, orezali oštećene dijelove.

Natopili smo opisanu rupu i onaj stajnjak sa zemljom sa malo vode, pokvasili žile, rasporedili žile u rupi i lagano zasipali izmljevenom zemljom (pri kraju zasipanja žila malko se odigne sadnica i lagano protrese 1-2cm). To se dobro nataba da se nakvašena žila prijone za sitnu zemlju i nema zraka. Kad su žile pokrivene, onda smo na tu zemlju dodali u rupu još jednu dobru lopatu pregorelog stajnjaka u krug odvojeno od sadnice i posuli stajnjak sa još malo NPK (oko 50g). Na kraju zasuli sa preostalom zemljom i zatrpali rupu do kraja (onom manje kvalitetnom zemljom iz dna rupe - štih) i još jednom dobro natabali.

Nakon toga svaka sadnica je zalivena vodom 5-10l otprilike.

Ako ne stignemo sad prije snijega, onda u proljeće slijedi udaranje dva duža kočića sa dvije strane sadnice u pravcu sjever-jug i vezanje u osmicu na dva mjesta da se u naredne 2 godine sadnica razvija u pravcu i da malu krošnju vjetar ne krivi, lomi i da se ne formira u krivo.

Od napretka sadnica zavjesi koji uzgojni oblik će biti.

zupa100
11-11-11, 22:39
http://thumbnails25.imagebam.com/15878/c095b0158773086.jpg (http://www.imagebam.com/image/c095b0158773086) http://thumbnails54.imagebam.com/15878/60fb73158773103.jpg (http://www.imagebam.com/image/60fb73158773103) http://thumbnails57.imagebam.com/15878/40b5a5158773112.jpg (http://www.imagebam.com/image/40b5a5158773112) http://thumbnails24.imagebam.com/15878/09d36c158773123.jpg (http://www.imagebam.com/image/09d36c158773123)
Voćar, evo tih oraha koji "vape" za rezidbom. Sad ti nastupaš!
Pozdrav!

Panta SD
12-11-11, 17:13
Vocar,
neka je sa srecom Lkl{{ .

Vocar
14-11-11, 13:11
zupa100, da ne šaram po svim slikama daću svoje mišljenje. Dobro se formira krošnja, i plodonošenje je počelo relativno blizu osovine (obod crvenog kruga).
Princip je da centralne grane piramide ostavljaš da rastu i formiraju krošnju veličine koliko želiš, a sekundarne grane koje idu vertikalno u visinu (ali nisu glavne vodilje) ili prema krošnji skratiš na neki od vegetativnih popoljaka koji se sa lakoćom mogu razlikovati od cvijetnih. Ovim potezom, forsiraš orah da ne ogolijeva već u prvim godinama u sredini krošnje, već da i tu plodonosi.

Moj savjet je da ne diraš u opšte periferne grane da bi krošnja išla u širinu, do granica koje ćeš u godinama sam odrediti. Primjeti na starijim orasima u kom procentu i na kojim dijelovima krošnje najviše orah plodonosi i šta je tome razlog, a kolika zapremina krošnje "ne služi ničemu". Ne reži ga mnogo već samo ponegdje gdje vidiš da se očito otima kontroli u smislu gubljenja prirasta a 1 do 2 grane rastu u dužinu.

Još nešto, obavezno poberi (otresi) sve posušene i trule plodove i ukloni ih od orasa, da preventivno smanjiš infekciju iduće godine.
Ovu rezidbu radije ostavi za narednu godinu da se krošnja još izdefiniše. Poz!

http://i40.tinypic.com/2wr179g.jpg

Vidojica
14-12-11, 18:26
Zanima me zna li ko kakav je to CRNI orah i gde ga mogu nabaviti.Hteo sam u jednoj njivi posaditi orah kao tehnicko drvo jer je njiva nepogodna za obradu i pocela da zarasta.Receno mi da su sadnice prodavale Srbija sume.Rasprodali su,ali su mi rekli da posadim crni orah jer je mnogo cenjeniji kao tehnicko drvo.Oraha ima puno samonikli po livadama i sumama,ali kako da znam koji je?

Srdjan Žorž
14-12-11, 18:40
Nikako.Samo kupovinom u rasadnik mozes delimicno biti siguran.

mutavdzic1
14-12-11, 19:35
Imam Crni orah

nenad1
19-02-12, 10:56
Pozdrav svima,nov sam u celoj prici pa bi mi dobro doslo par saveta.Imam jednu njivu na kojoj planiram da posadim 1ha oraha samo je njiva pod malo vecim nagibom pa sad ne znam da li je pametno saditi orah tu ili ne.

zupa100
19-02-12, 18:56
nened1, hoće li tu orah, ima li ga u blizini? Ako hoće, moj bi ti savet bio da, ako je veliki nagib, uzmeš buldožer koji će napraviti stepenastom tvoju njivu. Malo bi te koštalo, vidi sam!

Vocar
19-02-12, 20:00
Koliki je nagib? Može li se mehanizacijom prolaziti?

nenad1
20-02-12, 12:15
Mislim da moze mehanizacija prolaziti ali sledeci put cu da slikam pa cu postaviti slike neke bice vam lakse kad vidite.U svakom slucaju hvala

Naredni postovi premešteni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?723-Zasnivanje-zasada-oraha-i-združena-sadnja

Vocar
20-03-12, 21:27
Evo jednog malog dijela sadnica oraha u 3. godini iz vlastitog rasadnika.
Pripremljeni za zamjenu jednog dijela oštećenih.

http://thumbnails59.imagebam.com/18078/90b06f180771383.jpg (http://www.imagebam.com/image/90b06f180771383) http://thumbnails59.imagebam.com/18078/57248d180771474.jpg (http://www.imagebam.com/image/57248d180771474)

Orah&Lesnik
22-03-12, 11:23
Pozdrav svima, da li zna neko kako se računa deo drveta koji je upotrebljiv za obradu u zavisnosti od broja čvorova na stablu. Moji prodaju stablo oraha staro 40 godina, i kupac hoće da im trećinu stabla skine na te čvorove. Hvala unapred!

Vocar
22-03-12, 13:25
Koliko znam čvorovi uz teksturu i krase orah. Posavjetujte se sa nekim šumarom. Pozdrav!

Orah&Lesnik
23-03-12, 08:33
Vocar, hvala. A zna li možda neko koliko se odbacuje na koru prilikom prodaje stabla oraha?

dubansr
25-03-12, 20:13
Juce i danas orezivao orahe i nadjubrio,sad cekamo samo da bog da da rodi

Vocar
25-03-12, 22:10
Kako si orezivao? Šta si radio?

dubansr
26-03-12, 11:32
Orasi su stari oko desetak godina,ali to nije rezano nikad a krosnja je super,znaci sama se izdefinisala bas kao sto treba,pa sam ove godine orezao grane koje idu ka unutra i skratio neke da napravim jos bolje,ti orasi vec radjaju dosta pa sam morao malo da orezem da to lici na nesto,postavicu slike sutra najverovatnije

Panta SD
31-03-12, 09:52
Pancevac ajde pusti neku slicicu da pogledamo te tvoje orahe;D}.
Pozdrav !!

dubansr
31-03-12, 10:53
Druze slikao sam sa telefonom a ne znam gde mi je usb kabal ali pozajmicu i postavicu slike ubro,mozda cak i danas

Vlada015
04-04-12, 21:33
kakva je situacija sa izmrzavanjem,kod mene orah nesto slabo krece?

dubansr
04-04-12, 22:02
Kod mene je sve u najboljem redu

Vlada015
04-04-12, 22:21
pa da li krece vegetacija?

dubansr
04-04-12, 22:31
Vec ima pupoljaka ali jos nisu cvetali ali nisu izmrzli

Vocar
05-04-12, 07:27
vlada015, još je rano za orah, možda za 10tak dana. Naravno sve zavjesi od sorte.

oktopod
05-04-12, 12:47
Čime štitite orah od Gnomonya leptostylla? Svake godine se pojavi i većina plodova bude trulo tj crno?

http://s19.postimage.org/mt81sb01b/450px_Gnomonia_leptostyla_on_Juglans_regia_Bucca.j pg (http://postimage.org/image/mt81sb01b/) http://s19.postimage.org/i8lvddgbz/247182_1986004563106_1033039915_2331244_4146312.jp g (http://postimage.org/image/i8lvddgbz/)

dubansr
05-04-12, 16:10
Ja imam oko 20-ak oraha i ne stitim ni od cega,nikad nisam imao neki znacajniju kolicinu trulih plodova

futurefarming
05-04-12, 22:09
oktopod, bakarni preparati, oplavi ga dobro a lišće u jesen skupljaj ako te ne mrzi. Prve rese na mladim stablima kod mene, do sada nikad ovako rano.

dubansr
05-04-12, 22:28
Zasto da skuplja lisce druze?

futurefarming
05-04-12, 22:57
Gnomonia juglandis/leptostyla je mikoza koja se razvija iz inokuluma u opalom lišću, izvor zaraze treba sakupiti i spaliti.

frenky9415
06-04-12, 00:13
Lisce treba sakupiti kada opadne i ukloniti ispod stabla da kisa ne spere juglon otrov iz orahovog lisca. A za ovaj tvoj problem Oktopod postoji sredstvo na bazi Bakra zove se Nordox , ja ga nisam koristio ali vidim hvale ga na komsijskom forumu...

zupa100
06-04-12, 07:41
http://t.imgbox.com/aaeOwzWH.jpg (http://imgbox.com/aaeOwzWH) http://t.imgbox.com/aaiVzD8j.jpg (http://imgbox.com/aaiVzD8j)

Slike su od juče, kada sam đubrio KAN-om.

Vocar
06-04-12, 07:51
Koja je ovo vinova loza desno?

dubansr
06-04-12, 16:09
Lisce treba sakupiti kada opadne i ukloniti ispod stabla da kisa ne spere juglon otrov iz orahovog lisca. A za ovaj tvoj problem Oktopod postoji sredstvo na bazi Bakra zove se Nordox , ja ga nisam koristio ali vidim hvale ga na komsijskom forumu...

Nisam znao da treba da se sakuplja ali ja sam prosle godine sakupio i zapalio da ne bude ruzno,a sad sam saznao da sam uradio pravu stvar

zupa100
06-04-12, 20:39
Koja je ovo vinova loza desno?

Ima tu svašta. Prokupac, tamjanika, smederevka, i puno stonih sorti. Za porodičnu dušu!

Orah&Lesnik
09-04-12, 10:46
Može li neko da mi da broj nekog kupca koji bi kupio stabla oraha? Ima oko 10-ak stabala, ali nisu svi iste debljine. Takođe Vas molim da mi kažete koji deo se odbacuje na koru (koliko cm)?
Hvala!

Vocar
11-04-12, 21:07
Pitaj nekog lugara.

dadoxxl
12-04-12, 06:36
Može li neko da mi da broj nekog kupca koji bi kupio stabla oraha? Ima oko 10-ak stabala, ali nisu svi iste debljine. Takođe Vas molim da mi kažete koji deo se odbacuje na koru (koliko cm)?
Hvala!
Da li su kalemljeni?

---------- Poruka napisana u 06:36 ---------- Prethodna poruka je at 06:36 ----------

Da li su kalemljeni?
Mislio sam na mlada stabla za saditi.

Naredni postovi premešteni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?723-Zasnivanje-zasada-oraha-i-združena-sadnja

fitomedicinar
30-04-12, 17:09
Čime štitite orah od Gnomonya leptostylla? Svake godine se pojavi i većina plodova bude trulo tj crno?

http://s19.postimage.org/mt81sb01b/450px_Gnomonia_leptostyla_on_Juglans_regia_Bucca.j pg (http://postimage.org/image/mt81sb01b/) http://s19.postimage.org/i8lvddgbz/247182_1986004563106_1033039915_2331244_4146312.jp g (http://postimage.org/image/i8lvddgbz/)

najbolje sredstvo ti je dodin protiv Gnomonie tj. sive pegavosti oraha, skupljaj lisce i skidaj mumije sa stabla(crni sasuseni plodovi, to je leglo inokuluma) pa spali. Prskas pre nego da krenu uslovi za zarazu. Sad je vec kasno ali planiraj za sledecu godinu.

oktopod
30-04-12, 22:30
U jednoj knjizi, doduše o kalemljenju, sam našao da kažu protiv ove bolesti pa navedeno nekoliko preparata, između ostalog i mankogal80...tako da sam pre jedno dve nedelje oprskao mankogalom, preteklo mi pa ko velim da probam, bilo je tek nešto malo listova...

fitomedicinar
01-05-12, 00:46
Suzbijanje.
Dva prskanja, u maju i junu mesecu, daju dobre rezultate jer se infekcija tada ostvaruje. Mogu se koristiti preparati iz grupe ditiokarbamata-mankogal, ditan ili dodin, i obavezno prskanje bakarnim preparatima u vreme zimskog mirovanja. Dobro je receno u toj knjizi.

http://www.google.com/uds/css/small-logo.png

Vocar
04-05-12, 23:08
Ove godine su orasi u veoma lošem stanju. Skoro svagdje su ih uništili mrazevi da su tek prije 10tak dana krenuli polako da listavaju iz uspavanih pupoljaka i vraćaju se u život. Veliko pitanje je hoće li i iduće godine biti prinosa.

zupa100
02-06-12, 08:26
http://t.imgbox.com/aabIQhCi.jpg (http://imgbox.com/aabIQhCi) http://t.imgbox.com/aajZqsDc.jpg (http://imgbox.com/aajZqsDc)

Slikano ovih dana izmedju dve kise. Kasni mraz im je sasvim skinuo rod, ocekivao sam da rodi fino ove godine. Sa ove strane ima 13 kom. zasadjenih 2004-te godine, a sa druge strane vinograda ima jos 12 kom. zasadjenih 2008-godine.

Panta SD
02-06-12, 09:14
Zupa,
na kojem su rastojanju sadjeni tvoji orasi. Cini mi se da su krosnje vec pocele da se priblizavaju i zatvaraju medjuredni prostor . Lepe su sadnice i slike i zao mi je sto je ova godina izgubljena sto se tice roda jer sam u starijim postovima video da si prosle godine *obrao*80-tak kg u ljusci.
Pozdrav !!

dubansr
12-06-12, 13:35
Ljudi koliko mogu da dobijem odprilike za deblo oraha koje je staro preko 30-40 godina,precnika kao tocak auta i mozda malo veci?A deblo je visoko oko 10 metara s tim da se na daljoj visini deblo suzava

Vocar
12-06-12, 15:59
Pitaj nekog šumara, jer se stablo mora ocijeniti u zavisnosti od kvalitete.

dubansr
12-06-12, 17:54
Vazi druze,pitacu,imacu par komada da ih secem valjda ce padne koja crvena,pozdrav

zupa100
14-06-12, 06:19
Panta SD,
mozda si i u pravu na blizinu sadnje, kad su orasi bili sadnice, cinilo mi se da je 8. metara sasvim dovoljno rastojanje. Sad se i meni cini da je malo!
Pozz!

Neško
14-06-12, 07:17
Župa100 koji su ovo orasi?
Odlično izgledaju da li su to kalemljeni ili ne?

panonac
16-06-12, 20:24
Ako orasi nastave ovako da otpadaju do jeseni nece nista ostati.

Mrgud
16-06-12, 21:53
@dubansr koliko je meni poznato najvece pare mogu da se dobiju od korena oraha tj.deo ispod samog stabla koji se koristi za pravljenje skupocenog furnira.

Stanic
27-07-12, 16:23
Da li je orah biznis od kog se moze ziveti?
Vidim da je vec dugo lepa cena oraha po kg,ali koliko je ta prodaja sigurna?
Lepa je i cena sadnog materijala (koliko sam imao prilike da vidim nema ispod 1000din),treba tu dosta da se radi,ali me zanima da li posle 10 godina mogu da dam otkaz u firmi (u kojoj se jos nisam zaposlio :) ) i da se oslonim samo na orahe i da kazem da su oni moj izvor prihoda za zivot?
Koliko bi mi trebalo sadnica,racunajuci neki minmalan rod po stablu i neku najminimalniju cenu po kg da odgovor bude potvrdan-da moze se ziveti od oraha?
Bas me zanima,jer vidim da orah (kao i badem i lesku) svi hvale,ali nesto malo ih i sade.

futurefarming
27-07-12, 16:40
Moje lično mišljenje da se može živeti pristojno ali 10 godina je ipak malo, tj. zavisi od veličine zasada. Orah je kultura perspektivnija od leske ali se ne sadi iz mnogobrojnih razloga, od problema sa količinom i kvalitetom sadnica, intenzivnim zasadima koji ne postoje kao primer, želje ljudi da imaju i drvo i plod pa izgube oba, izdvajanje jezgra znatno komplikovanije u odnosu na lesku, mraz kao najveći neprijatelj, usitnjeni posedi, krađa skupih sadnica, itd.

Detaljnije o ekonomičnosti proizvodnje je najbolje pogledati u knjigama prof. Koraća.

oktopod
27-07-12, 17:02
ove godine sam prvi put prskao orah i to mankogalom80 u dva tri navrata u aprilu i maju. Uspeo sam da prvi put u poslednjih par godina koliko i pratim na listu nema gnomilie o kojoj sam pisao nešto pre u temi.

Sad imam drugi, isto poznat problem od ranije. Na velikom broju plodova postoji rupica, uglavnom se nalazi na dodirnom mestu dva ploda tj nije vidljiva iz daleka. Kad otvorim plod, unutra nema ni crva ni ploda, samo suv ostatak. Zanima me koji je ovo insekt i kada se protiv njega prska da znam za sledeću godinu, sad je očigledno kasno mada sam ipak isprskao jer nije klasičan smotavac kao kod trešnjine muve, na šljivama i slično gde insekt ubode u plod jaje kad plod krene da sazreva već je izgleda nešto što se zapati u ranijoj fazi a sad kreće da izlazi napolje. Identična situacija je i na lešnicima.

Stanic
27-07-12, 17:29
Citao sam malo njegove knjige (pre svega zbog leske,koju sam i posadio),raspitivao se,pa sam hteo da vidim ovde na forumu kakva su misljenja,iskustva i sl.
To za 10 godina cekanja sam dao primer,neka bude i 12 god. cak i 15 god,ali da znam da recimo na 50,100,300,500 posadjenih sadnica oraha mogu ostvariti solidne prihode.
Ne bih se ja oko stabla patio,vise mi se svidja prodaja ploda,a kasnije ako valja nesto stablo nek ide i ono,ali to mislim na bas dosta kasnije. :)
Mozda se i kod nas pojave kvalitetne sadnice,pa cemo moci da divanimo ozbiljnije,mada mogu da se nadju solidne (koliko sam informisan).
Hvala u svakom slucaju svima koji ce pokusati da mi odgovore i pomognu.

---------- Poruka napisana u 17:29 ---------- Prethodna poruka je at 17:27 ----------

Ako imate neke knjige da mi preporucite,rad sam da ih pronadjem i kupim.

futurefarming
27-07-12, 21:30
Kvalitetnih sadnica ima ali, do njih se teško dolazi, skupe su a proizvodnja više nego ograničena. Sorti oprašivača ima i nije muka nabaviti ali nekoliko stotina sadnica rodnih je ozbiljan problem. U bugarskoj se mogu naći veće količine, dosta povoljno, ali samo njihovih sorti.

"Orah"-Korać, Cerović, Gološin

Oktopod, ako je moguće postavi sliku.

oktopod
28-07-12, 01:00
Slikaću kad budem otišao do placa sutra preksutra, uglavnom zaboravih da kažem da rupe stvarno izgledaju kao izlazne pošto ima nešto sitnog materijala na obodu rupe, baš kao da je bušeno iznutra ka spolja...unutra nema crv, od ploda samo braon prašina.

oktopod
06-08-12, 14:55
Evo obećanih slika, mada na njima nema ničeg što već nisam opisao...očigledno je u pitanju jabukin smotavac, izlazna rupa, tako sam nešto našao na internetu, pitanje je u kojoj fazi prskati, ovo se dešava svake godine i desetkuje mi rod, ne nakupim ni 3 kila sa oraha visokog 10 metara

http://s9.postimage.org/j99dyhn9n/canon_017.jpg (http://postimage.org/image/j99dyhn9n/) http://s9.postimage.org/90gwsnz7v/canon_015.jpg (http://postimage.org/image/90gwsnz7v/) http://s9.postimage.org/ppicokvt7/canon_016.jpg (http://postimage.org/image/ppicokvt7/)

futurefarming
07-08-12, 21:10
Može biti i orahov smotavac (savijač), simptomi su isti a imaš jedno dodatno tretiranje insekticidom u rano proleće. Po programu zaštite tri su letnja prskanja - jun, kraj jula i polovina avgusta jer oba imaju 2 generacije godišnje. Tako da tretiraj već za 7 dana a insekticidi (šta nađeš):

sistemin, fosfamid, ultracid, gusatinon, metasistoks, gebutoks, dimekron, lebajcid, zolon

I zbog te prateće truleži sve što se crni skupljaj i pali pa detaljno bakarnim preparatima početkom naredne vegetacije.

oktopod
07-08-12, 22:11
Tretirao sam pre par dana sa Apche i to je to, šta mu bog da ove godine, sledeće ću od početka. Čujem ima i neki leskin surlaš, isto mi je i na lešnicima.

futurefarming
07-08-12, 22:28
Ima, Curculio nucum ali mislim da ne napada orah.

oktopod
08-08-12, 00:27
pravo da ti kažem smučilo mi se prskanje. Za orah i lešnik sam barem mislio da se ne štite, pogotovo orah ima taj epitet pa čak i u ovoj temi. Na placu osim 60 kajsija i 30 trešanja imam 3 kruške, jagode, jednu dunju, jedan orah, 7 šljiva, 10 čokota grožđa, dve aronije, posadimo sezonski i paradajz, tikvice, kukuruz šećerac, boraniju, grašak itd..sve cveta, zameće plod i ostalo u različite datume, povrće prskam samo protiv vašaka kad cveta, a voće...ne znam više šta prskam i sa čime, sad i orah tri put insekticid i tri put mankogal...mislim...najrađe bih posekao nešto od toga i kupio par kila kad mi se jede

dubansr
09-08-12, 18:32
Ja moje orahe ne prskam ni sa cime,i nema problema do sada,mada ja nemam mnogo oko 15 stabala,ali sve je ok,oktopod je u pravu sto se tice tolikih prskanja,jedino sto radim kod oraha to je da sakupljam lisce i palim

futurefarming
09-08-12, 20:45
Neko moje mišljenje je da se danas sve mora prskati samo je pitanje čime i koliko. Srećom do sad nisam imao problema sa insektima, voćke su mlade ali bakar ne propuštam. Druga bi situacija bila da se neko od nas ozbiljno bavi organskom proizvodnjom oraha te mu se itekako isplati da nabavi bio-sredstva, sad već postoje i takva rešenja za mnoge patogene ali za amaterske zasade dovoljno je pratiti situaciju i reagovati po potrebi, umereno. Bolje je i jednu sezonu maksimalno ispoštovati program zaštite i prekinuti ciklus štetočinama nego da se problem razvlači.

dubansr
09-08-12, 20:52
Druze,meni su ti orasi dodatni prihod,uzmem koji dinar od njih,a ne prskam,a ne vidim ni bolesti ni stetocine tako da nemam potrebe da prskam,jedino bih mozda trebao bakar,kada ti prskas bakrom,u prolece ili jesen?I koji preparat koristis?Pozdrav

futurefarming
09-08-12, 21:10
Bakrocid i bordovska čorba, župska, od prošle sezone dva tretmana, čim opadne list oplavim bordovskom a u proleće menjam sredstvo što mi se pokazalo dobro, na listovima nema pega ali ni kiše/vlage a u normalnim godinama ćemo videti.

dubansr
09-08-12, 21:37
Cek bese i bakrocid je isto zupin?To je isto sto i bakarni oksihlorid koliko je meni poznato?Pozdrav

futurefarming
09-08-12, 21:52
Da, ista stvar, nisam nešto mnogo birao, bilo najpovoljnije u apoteci.

oktopod
10-08-12, 00:27
Jel bordovsku čorbu kupuješ gotov preparat u kesici ili sam mutiš? Ja sam mislio time da isprskam svo voće na jesen, time iz kesice.

dubansr
10-08-12, 10:04
Kupuje se u kesici pa ti posle mutis....samo kod nas nisam vidjao zupine proizvode a cuo sam da su dobri,imas ti bordovskih corbi drugih proizvodjac

futurefarming
10-08-12, 23:22
Postoji pakovanje sa plavim kamenom i sa bordovskom. U mom kraju baš i nema neki izbor a kad već pomenusmo župu, imaju oni dosta proizvoda ali, što kaže dubansr, teško se nalaze.

oktopod, sa bakarnim sredstvima ne možeš pogrešiti a to je i najjeftinija varijanta, bar za početak jer lako je sa magarca na konja ali kad je obrnuto zna da žulja.

draganpan
10-08-12, 23:32
Ima li nesto za prskanje protiv MRAZA jer kod mene su orasi zimus tako izmrzli da su letos izbili mladari samo iz vodilice. Da vidite koje je to ruglo... ni za hladovinu nema krune

futurefarming
10-08-12, 23:41
http://poljoinfo.com/showthread.php?1542-Zastita-vocnjaka-od-mraza&p=111703&viewfull=1#post111703

oktopod
11-08-12, 19:06
Prijatelj bi da posadi par hektara oraha na Kopaoniku, zanima ga prvenstveno da za 10-15 godina ih poseče zbog građe, plod mu je nebitan, ako bude bude...pa imam par pitanja.

Nadmorska visina je manja od 1000 metara, u okolini ima stabala oraha koji uspevaju.

1. Zbog velikog broja potrebnih sadnica, da li je iz finansijskih razloga moguće i dobro rešenje da ih odgaji iz koštice, da ne kupuje kalemljene?

2. Da li se plod za tu namenu prikuplja kad opadne ili se bere ranije, možda može i da kupi osušene ili treba da su "sveži"?

3. Da li sa sve ljuskom ili da se krcne pa ono unutra da se sadi?

4. Kada se sadi?

5. Šta od mera treba da preduzme preventivno da mu se ne zapate neki crvi u stablo, bakarni preparati samo?

6. Razmak sadnje, 8 x 8 x 8 metara?

>:({

edit: našao sam dobru literaturu o orahu, možda nekom zatreba, mene zanimaju i dalje odgovori na pitanja iz ugla prakse tj iskustva, ukratko, a literatura je ovde:

http://www.scribd.com/doc/46734469/Domaci-orah-proizvodnja

futurefarming
11-08-12, 21:09
Ako misli za 15 godina da seče onda neka se spremi da oko njih radi kao da su za plod. To od prilike ide ovako, ako sadi za sebe trka je sa vremenom, ako za decu onda traži tek nešto malo pažnje a za unuke zasadiš i ne misliš. :)

1.,2. i 3. šaljem na pp.

4. Standardno, jesen ili proleće, možda bolje zbog mrazeva;
5. Samo bakar ali ne zbog stabla nego mladog lista;
6. Između redova 12-15, u redu 10-12 (crni 12x10), voditi računa da ramene grane nisu niže od 1,5m, poželjno i preporučeno 2m, oblik krune-slobodna forma.

Kod oraha za drvo se obično ne priprema zemljište (prijatelj bi mogao) već se sadi u jame 120x120 i veće, neka uradi pH test.

oktopod
11-08-12, 21:41
blagodarim, on je lupio 10, 15 godina, u principu ne žuri mu se a ima mnogo zemlje sa kojom ne zna šta će (jadan, muke su to) pa bi čisto nešto da posadi što ne traži puno pažnje pa šta bude bude a nekad u životu će imati solidnu finansijsku injekciju :)

Panta SD
12-08-12, 19:34
Kolege,
zanima me , mada su moji orasi tek u trecoj godini, kako najlakse i najefikasnije , u kucnoj radinosti bez teske mehanizacije , se snalazite i *prskate* orahe kada su u punoj velicini .
Inace sto se tice broja prskanja i herbicida ja sam trazio po net-u recept sa najmanjim brojem prskanja i nasao na sajtu MAVM rasadnika preporuku sa *samo* tri prskanja tako da se trenutno po njoj i rukovodim .
Pozdrav !!

dubansr
12-08-12, 19:42
Ako imas malo vise onda sa automizerom a ako ne mozes i sa rucnom samo teze ce biti kada porastu jer neces moci da oprskas gornje delove oraha,jer ne mozes nabiti toliki pritisak pumpanjem,a zastita se bazira najvise na jesenje i prolecno prskanje bakrom,i kasnije po potrebi nekad fungicid tipa mankogal i to je to,i neko prskanje bi trebalo insekticidom ali ja ne koristim to insekticid kod oraha i nema nikakvih problema

oktopod
12-08-12, 20:00
Ja moj jedan što imam prskam sa DM-25 Villagerovom, baca 10 metara uvis na uzak mlaz, a onda mašeš malo tim mlazom i pri vrhu se to taman raširi. U principu potrošim svih 25 litara na taj jedan mada malo i nepotrebno, cenim oko 15 litara po jednom da je dovoljno uz pun gas. Visina mog oraha je oko 10 metara, prečnik krošnje pa sigurno preko 8.

Stanic
22-08-12, 20:26
Dobra je makina taj Vilager DM-25. Imaju je i ovde kod mene,nahvalili su je,mozda je i ja uskoro uzmem.
Nego,ima li ko ovde na foumu sa teme orah fotografuje sa svojih plantaza oraha :) ili od nekog prijatelja i slicno? Ako ima,neka postavi sliku.
Ako znate mesta (rasadnike) gde se mogu uzeti dobre sadnice oraha posaljite mi u pp ili ovde (ne znam da li sme). Hvala

zokidrum
23-08-12, 21:13
Ja sam extra zadovoljan i sa DM 14... malo vise obilazim oko njega, ali sa 14 litra corbe oprskam oko 10 stabala....

oktopod
24-08-12, 11:51
ali koliko visoka su ta stabla, slažem se da dm14 pravi odličan oblak ali ne baca puno u vis kao dm25...ima tema "motorna prskalica atomizer" gde smo vodili debatu da ne bi počeli i ovde, jednostavno dm25 ima pumpu za vodu, znači radi i bez poklopca, pritisak 30 bari, možeš da pereš auto i mehanizaciju na uzak mlaz, dok dm14 nabija pritisak u bocu i oslanja se na prirodan pad cevi, znači kad podigneš vrh cevi iznad vrha tanka nema prirodnog pada, plus ako su dihtunzi oslabili nema ništa od toga..

dubansr
24-08-12, 17:32
Dobra je makina taj Vilager DM-25. Imaju je i ovde kod mene,nahvalili su je,mozda je i ja uskoro uzmem.
Nego,ima li ko ovde na foumu sa teme orah fotografuje sa svojih plantaza oraha :) ili od nekog prijatelja i slicno? Ako ima,neka postavi sliku.
Ako znate mesta (rasadnike) gde se mogu uzeti dobre sadnice oraha posaljite mi u pp ili ovde (ne znam da li sme). Hvala

Druze zovi onaj rasadnik sto sam ti poslao preko pm

Stanic
24-08-12, 20:20
Hocu,nego sam mislio malo i na forumu da neko nesto napise o rasadnicima,sortama,ako neko ima neke slike da okaci i tako to,cisto da se malo pokrene ova tema.

dubansr
25-08-12, 11:02
Futurefaring izabrao si opciju da ne primas pp-e,tako je meni izbacilo kada sam hteo da ti posaljem pa vidi sredi to,nema na cemu druze da mi se zahvaljujes,pozdrav

futurefarming
25-08-12, 15:28
Sređeno. ;)

nemanja_st01_58
26-08-12, 10:55
Od 50 posadjenih krupnih plodova od mog domaceg oraha niklo mi je nekih 26/27 od jedne sorte a od drugog krupnijeg koji je mozda nekad bio kalamljen pa donese pa je sejan jednu generaciju i evo ja drugu sejem niklo mi je od 50 posadjenih svega 15 stabala i mnogo su neznija i slabija u odnosu na ovaj moj autohtoni koji ima vec nekih 80godina.
Tako da kad neko sadi orah iz ploda treba to da uzme u obzir. Inace mozda bi bilo pametno na primer da se naprave jame i da ih pripremis kao da sadis sadnicu a ustvari da na 5 ili 10 cm dubine posejes po 3-5 ploda oraha i sledece jeseni pocupas visak ili presadis gde nema nista. Mnogo je bolji orah posebno ako je za deblo ako se gaji tu gde je nikao.
Inace vidjao sam orahe u sumi i ako je bas za deblo onda je mislim pozeljno da se sadi na 5x5 ili cak na 4x4 da bi on rastao kao sumsko drvo i sam formirao stablo i isao uvis.

Stanic
26-08-12, 20:26
Ja cu da kupim kalemljene sadnice oraha i cepaj mile. Jos kupim informacije,pa ce to da se desi najverovatnije sledece godine,ili u prolece,ili jesen.
Meni ne trebaju orasi za stablo,vec za plod,a kasnije (mnogo kasnije) mozda i bude koje stablo da se proda,al to me vec nece tako pogadjati. :)

Panta SD
02-09-12, 19:43
Drustvo,
imajuci u vidu da imam sadnice od 1-3 godine stare ovog leta sam povremeno *davao infuziju* orasima u vidu zalivanja sa 10-20 litara vode . Imajuci u vidu da je septembar a od kiše ni traga ali i primecujem da su listovi poceli da se suše na granama * to vidim samo na najvecim i najstarijim sadnicama *pitam se da li treba nastaviti sa povremenim zalivanjem. Negde sam procitao da septembarsko zalivanje moze da produži vegetaciju i ne dozvoli da se drvo pripremi za zimu pa me zanima vase mišljenje . Pozdrav !!

oktopod
02-09-12, 19:46
Jel imaš neke simptome po lišću ili su bukvalno čisto žuti? Ima li nekih gljivica, grba - izbočina i slično?

Panta SD
03-09-12, 13:16
Oktopode,
nisam primetio nista od toga. Izgleda da su ili ožegotine od sunca ili znakovi nedostatka vode . .Sada ne znam da li eventualnim septembarskim navodnjavanjem mogu da uzrokujem da ponovo krene vegetacija ili poremetim procese zdrnjavanja mladara , pripreme za zimu same sadnice a u isto vreme da li otpadanje listova i gubljenje lisne mase kod oraha u ovo vreme može da bude loša stvar za sadnicu i sledecu sezonu ::samo bes::

Pcelar_KG
05-09-12, 23:32
Pozdrav svima koji prate ovaj forum :)

ja sam takođe u priči da pošumim neki hektar zemlje, koja se već godinama ne obrađuje, sa orahom!
Nemogu se finansiski boriti "teškim oružjem" (mislim na kupljene kalemljene sadnice, domaćinskom obradom zemlje ,itd, itd)
možda pogrešno - možda ispravno, zavisi kako se gleda.
Da Vas o tome nedavim.....

Moje biljke koje su posađene jeseni 2011, pa deo i proleća 2012
su dakle sad pred svoju prvu zimu.
Polivao sam ih malo (koliko se imalo vremena) i nisu baš puno narasle.
Najveće su oko 40- 50 cm, puno ih je ostalo na 20 cm.

Evo slika da vidite...
http://www.med100posto.in.rs/Images/orasi_1.JPG

http://www.med100posto.in.rs/Images/orasi_2.JPG

Možda nisam dobro postavio slike,
izvinite zbog toga.
Dakle to su moje dve leje.
Razmak u lejama je 25 X 25 cm otprilike.
Vidite da su prilično nikli možda oko 75%.

Interesuje me:
Da li je oštećenje lista (vidi treću sl.) zbog suše ili nešto drugo?
Ako neko zna, molio bi neki komentar.

Ja sam planirao odmah prve godine da ih presadim, ali mislim da je rano!
Nisu porasli dovoljno i strah me da ne uprskam poso (koji sam i onako previše uprostio :) )
Da li je bolje da ih negujem još godinu u lejama i da li im onda neđe biti gusto???

Šta mislite, da li sam beznadežan slučaj ili ima nade za moje orahe...

Pozdrav svima još jednom.

PS:
Inače u pčele se razumem odlično,
tu me pitajte šta vas interesuje.

Panta SD
06-09-12, 14:59
Pčelar ,
mislim da su oštećenja na listu zbog vrućina i da nema bojazni da ih je nešto *napalo*. Što se tiče vremena sadnje ja bih ih posadio ove jeseni na stalno mesto i uz malo sreće tj. da ne bude zima kao prošla i da bude dovoljno padavina sledeće sezone biće to za 15-tak godina lepa šumica . Možda bi trebalo , osim zaštite od zeca , dodatno sadnice zaštititi od zime ali nemam takva iskustva .Već će se još neko javiti na ovaj tvoj meni stvarno zanimljiv projekat . Osim toga , imajući u vidu da izgleda nemaš nameru da obradjuješ zemlju pre sadnje , trebalo bi barem iskopati malo veće rupe i time omogućiti bolji rast korena sadnica u prvim godinama .
Neka je sa srećom .>:({

kimi-miki
14-11-12, 16:22
Dugo pratim ovu temu na forumu i pre neki dan je konačno došlo do rezultata. Posadio sam 100 sadnica kalemljenog oraha na rastojanju 10X10m. Sađene su tri sorte
1. Šejnovo 10 kom
2. G139 50 kom
3. G 286 40 kom ????

Ova trća sorta-- nikad čuo!!!! Ceo zasad su mi uradili ljudi iz Čačka koji su radili na institutu znači poznaju struku i izbor sam prepustio njima ali ovaj G286 mi je nepoznanica, može li neko da kaže neku reč o toj sorti ?

novii
14-11-12, 16:32
Svaka čast za posao. Kakvo je poreklo tih sadnica oraha, gde su kupljene ?

oktopod
14-11-12, 23:30
http://www.scribd.com/doc/106969435/0350-elit-g139-osobine

kimi-miki
16-11-12, 12:39
Svaka čast za posao. Kakvo je poreklo tih sadnica oraha, gde su kupljene ?

Čovek koji je odradio ceo posao je otac mog drugara i on je obezbedio sadni materijal. Pored orasa posadio sam još 50-ak kom ukupno jabuka, krušaka, šljiva i dunja.
Rado ću postaviti slike samo ne znam kako.^-^

oktopod
16-11-12, 16:27
Imaš temu o tome: http://poljoinfo.com/showthread.php?107-Postavljanje-slika-na-forum&highlight=chat+postavljanje+slika

Ja preferiram sajt postimage.org , odeš na choose files, odabereš slike sa tvog kompa, odabereš "family safe", klikneš na "upload it" pa onda klikneš na "thumbnail for forums" ima pored neko copy, pa onda to samo paste bilo gde ovde u tekst..

kimi-miki
17-11-12, 22:38
http://i45.tinypic.com/wjexhx.jpg

- - - - - - - - - -

http://i49.tinypic.com/ven878.jpg

http://i46.tinypic.com/245mssn.jpg

http://i49.tinypic.com/nml2zm.jpg

Ukratko, sadnice su do 1m visine, svakoj je koren potopljen u kravlju balegu pre sadnje( u stvari razmućenu kravlju balegu), posađeni su na otpr 30-ak cm dubine, delimično zatrpani pa oko svakog je bačena prihrana 12:52 zatim zatrpano u nivou zemlje. Nakon toga je svaka sadnica zalivena da bi zemlja bolje legla oko žila.
Planiram za koji dan da ih zagrnem i to bi bilo to do proleća a na proleće rezanje bočnih grančica i zalivanje voskom.
Ako neko zna šta bih još trebao da uradim bio bih mu zahvalan da to i napiše ovde.

Panta SD
20-11-12, 17:03
2. G139 50 kom
3. G 286 40 kom ????

Ova trća sorta-- nikad čuo!!!! Ceo zasad su mi uradili ljudi iz Čačka koji su radili na institutu znači poznaju struku i izbor sam prepustio njima ali ovaj G286 mi je nepoznanica, može li neko da kaže neku reč o toj sorti ?[/QUOTE]

ovo su nemacke sorte nazvane po gradu odakle je krenula sorta da se gaji.
Kasno pocinje vegetaciju a i rano je zavrsava tako da je ne ugrozavaju prolecni mrazevi.Plod je srednje krupan 12-13 grama glatke , svetle i lako lomljive ljuske.
Randman jezgra je 48%. Jezgro je dobrog kvaliteta , sazreva polovinom oktobra.
Sorta se odlikuje dobrom otpornoscu prema niskim temperaturama tako da moze se gajiti i u hladnijim reonima.
Ovo je definicija po Miladinu Soskicu.
Zanimljiv mi je izbor vrsta kao i da nemas domacih vrsta oraha . . .
Zanima me kao i neke druge ljude koliko su kostale sadnice.
Srecno.

- - - - - - - - - -

Kimi,
Ono sto primecujem je da nisi postavio kolceve koji su mnogo zahvalni za svaku vocku u prvim godinama rasta jer obezbedjuju stabilnost drvetu , mozes uz pomoc njega da vrsis korekciju rasta ako krene da se krivi vocka , itd.
Trebalo bi odmah da posadis neku drugu vocku izmedju oraha da bi iskoristio prostor i dobio neku paru dok orah ne prorodi *kajsija , visnja , lesnik*.
Obavezno i zastiti stabla od zeca jer hoce , u nedostatku neceg sladjeg, da gadno osteti koru mladog oraha kada zagudi zima i nema sta da degustira .
Neko preporucuje i jesenje plavo prskanje pa ako imas vremena , a imajuci u vid broj i cenu orahove sadnice trebalo bi da obilazis plac, mogao da odradis i ovo .
Pozdrav !!

kimi-miki
20-11-12, 18:20
Sadnice su plaćene 10 evra komad plus 1 evro po komadu sadnja.
Što se tiče sadnje između njih, pa ne bih ništa što iz finansiskih razloga a i zbog toga što nije tako nešto ni bilo u planu. Imam neki posao kojim se bavim i po nekoj mojoj proceni "crći će" za 4-5 godina. E tada bih trebalo ozbiljnije da se pozabavim orasom.
Bio sam u nedelju da zagrnem sadnice i gle čuda nedelja je dan lova. Sreo sam dve grupe lovaca koji su prešli preko moje njive, na visku su imali po nekog fazana al od zeca ni traga !!! U razgovoru sa njima( i sam sam znao pošto sam lovac) zaključio sam da ove godine zeca maltene da i nema. Razlog tome je prvenstveno sušna godina pa tek onda neke druge stvari, ali da ne širim priču jer ovde je nešto drugo tema.

Zagrćući sadnice primetio sam na 10-ak komada rupe na delu gde je oras kalemljen. Zanima me da li je to problem i u kojoj meri, postaviću nekoliko slika.
http://i49.tinypic.com/29p9bnr.jpg
http://i46.tinypic.com/fycpag.jpg

imao sam i pomoćnike8)
http://i48.tinypic.com/4rzt04.jpg

Zamolio bih nekoga da me posavetuje u vezi rezidbe. Znam da treba da režem one bočne grane ali recimo šta da radim u ovakvim slučajevima gde je glavna grana na vrhu izračvana na dve ili čak tri grane.
http://i47.tinypic.com/289y49d.jpg

http://i47.tinypic.com/9la36c.jpg

http://i50.tinypic.com/347cx05.jpg

oktopod
21-11-12, 09:58
Te rupe mogu biti problem, moj savet ti je da ih zatvoriš kalem voskom da se ne zapate boleštine. One su nastale verovatno skidanjem odnosno odsecanjem podloge na koju je kalemljeno ili je loš afinitet podloge i kalema. Gledaj da ne pokriješ taj deo zemljom da ne dođe do truleži.

Panta SD
21-11-12, 16:08
Kimi,
slazem se sa Oktopodom da rupe koje si pokazao mogu biti veliki problem imajuci u vidu da sredina orahove stabljike ima mrezastu strukturu i ako ne reagujes i zatvoris ih verovatno ce preko zime ulaskom vode i zamrzavanjem iste da *izgubis*sadnicu.Mozes to da uradis kalemarskim voskom ili kombinacijom zemlje i balege sa obmotavanjem krpe ili zavoja preko tog mesta.
Sto se tice orezivanja zavisi kako zelis da formiras krunu i zeljenu visinu stabla. Ukoliko zelis da imas nesto i od drveta u buducnosti i stablo do 2 metra visine izgleda da mozes prosto rezanjem grancica koje idu u stranu i ostavljanjem one koja ide na gore prosto resiti problem.Imas vremena da proleca da napravis plan i strategiju .
Malo mi je neobicna tvoja kombinacija vrste oraha imajuci u vidu da sam cesto video da kod formiranja vocnjaka koriste Sejnovo kao glavnu vrstu i nesto malo drugih vrsta kao oprasivace ali OK.
Ponovo ti predlazem da posadis nesto izmedju oraha jer ima puno prosotora i treba da cekas predugo na *odrastanje*tvojih oraha.ovo ti govorim iz licnog iskustva jer sam posadio 20-tak oraha pre 3 godine .Moje sadnice su verovatno bile dvogodisnje imajuci u vidu da su bile preko 2 metra i nisam imao problem da primanjem istih.
Gde se nalazi tvoja parcela imajuci u vidu da vidim da si iz Beograda.
Pozdrav !!

kimi-miki
22-11-12, 09:11
Oktopd & Panta SD hvala vam na savetima. Iako nisam stručan naslutio sam da one rupe ne mogu doneti ništa dobro.
Parcela na kojoj su orasi se nalazi u Debrcu, to je mesto na putu Obrenovac-Šabac otprilike 7-8 km od TENT-a B. Pošto je sada poznata i lokacija to bi trebalo da bude odgovor zašto te sorte. Svega na par kilometara je reka Sava i postoji opasnost od kasnih mrazeva.
Što se tiče udaljenosti imam 50-ak km ili manje od sat vremena vožnje.

oktopod
22-11-12, 21:33
Ne kapiram šta si hteo da kažeš, ali kad budeš išao opet ti to zaštiti, lagano šta sad, nije kraj sveta :)

mikikimi
27-11-12, 20:53
Da li moze mala pomoc oko sadnje tj rastojanja.Povrsina je 12x80m
kako najbolje rasporediti orah da ima najvise iskoriscenja prostora.koliko od komsije da li je 4 m dovoljno i kako da rasporedim sadnice da li samo po sredini ili koja kombinacija.molim ako moze neki predlog.i jos nesto imam u ponudi sadnice nekalemljene( takozvane sejance) po 400 dinara komad starost dve godine da li je to ok cena ili ne po vama.
hvala unapred.

mica967
29-11-12, 10:51
Sorta Oraha Šampion gde bi se mogla kupiti.>:({

Panta SD
29-11-12, 18:45
Mikikimi ,
* kako je kombinacija ova 2 imena postala moderna medju orasdzijama* pitanje je sta zelis da uradis sa tim sejancima tj. da li zelis da ides na uzgajanje oraha zbog tehnickog drveta ili zbog ploda. Sve ovo utice na savet da li kupiti sejanca kao i na moguce kombinacije vezane za broj i raspored sadnica.
Pozdrav

kimi-miki
29-11-12, 20:23
Evo mene opet... da nastavim gde sam stao pre par dana... one rupe na sadnicama su definitivno nastale odsecanjem podloge sa kalema,dok sam ih "popunjavao" kalemarskim voskom primetio sam da je deo koji je ostao odsecanjem truo a kalem faktički raste kao bočna grana.
Zanima me da li se neko sretao sa nečim sličnim i hoće li sadnica uspeti da "zaceli ranu" i vremenom zatvori rupu?

@ Panta SD
pročitah negde da si imao sličnih problema.... možda bi mogao da napišeš neku reč na tu temu....kako si rešio problem zapušavanja oštećenja( da li su to fizička oštećenja ili je slučaj kao kod mene nastao truljenjem podloge kalema), da ji se rupe-oštećenja smanjuju itd...

ah što se tiče imena...."ma zovi me i šerpom samo me nemoj razbiti"Lkl{{

Panta SD
01-12-12, 11:48
Kimi * inace je Raikonen moj ljubimac u Formuli 1*,
uradio si sta si mogao i ostaje da prodje vreme da bi video koliko je operacija uspela . . Ja sam slicne probleme pokusao da resim mesavinom balege i zemlje koje sam dodatno ucvrstio zavojem iz nekog starog kompleta za prvu pomoc i ta 2 stabla su prezivela operaciju dobro izgledaju i rastu . Ono sto treba da vodis racuna je da kalem od proleca, imajuci u vidu da ces preko zime da nagrnes zemlju , ne bude u zemlji jer to moze izazvati dodatno truljenje spoja .Sto se mene tice ne smem puno da se hvalisem jer sam apsolutni pocetnik i mozda se u narednim godinama ove moje *kucne carolije* pokazu neuspesnim. Ja konkretno imam mali broj sadnica i mogucnost da ih redovno obilazim sto mi daje sansu da na vecinu primecenih problema relativno brzo reagujem sto ce tebi biti mali problem ali orah je otporna vocka i bice sve u redu .
Pozdrav !!

oktopod
02-12-12, 17:31
kimi-miki, to ti je sad shvatam šta i to može biti opasno ali ne padaj u očaj...

Kada se kalemi pupoljkom, pupoljak se umetne pod koru podloge krajem leta, a onda se na proleće podloga preseče tačno iznad pupoljka. Međutim, neki ostave malo veći patrljak da za njega privežu granu koja krene iz pupoljka tako da sadnica ima prav rast, a onda ga pre prodaje tek skrate na iznad grane. To je opasno jer može dovesti do truljenja i propadanja sadnice (zaboravih stručan izraz, kad se setim napisaću)...nekroza valjda :)

kimi-miki
02-12-12, 23:04
Ide zima, što je urađeno urađeno je na proleće nastavljamo. Ako već ne može da se radi praktično bar možemo da diskutujemo....
Pročešljao sam celu ovu temu ali nisam pronašao nigde upise vezane za zalivanje.... Koji vid zalivanja je najbolji, kada početi, kada prestati sa zalivanjem?

oktopod
03-12-12, 08:54
Kimi, pravi i puni odgovor je jako opširan. Ako te zanima pročitaj ove stranice iz knjige "Savremeno voćarstvo" od Miladina Šoškića:

http://s12.postimage.org/uig7427yx/image.jpg (http://postimage.org/image/uig7427yx/) http://s12.postimage.org/3lw7vqp5l/image.jpg (http://postimage.org/image/3lw7vqp5l/) http://s12.postimage.org/u88okptcp/image.jpg (http://postimage.org/image/u88okptcp/) http://s12.postimage.org/5g92dhc61/image.jpg (http://postimage.org/image/5g92dhc61/)

http://s12.postimage.org/kq8xko7o9/image.jpg (http://postimage.org/image/kq8xko7o9/) http://s12.postimage.org/qsgkb5w49/image.jpg (http://postimage.org/image/qsgkb5w49/) http://s12.postimage.org/uq3u0kixl/image.jpg (http://postimage.org/image/uq3u0kixl/) http://s12.postimage.org/et523uqjd/image.jpg (http://postimage.org/image/et523uqjd/)

German hunting terrier | Jagdterrier