PDA

View Full Version : Orah - opšta tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6 7 8

novii
29-03-09, 15:37
Pre jedno dve nedelje sam kupio četri oraha, dva novosadska i dva bugarska i posadio ih na njivu. Između njih sam ostavio razmak od oko 10 metara, pošto tu polako spremam pa će biti vikendica.
Ali verovatno ima i onih koji se malo ozbiljnije bave sa gajenjem oraha, sa obzirom kakva mu je cena.

jhon dere
29-03-09, 15:44
Mene zanima sledece posaditi orahe ali za prodaju stabala , citao sam da se to sadi na 3m sirine izmedju redova a u redu ide na 2m , navodno posto je gusci sklop oni idu u visinu i dobijase duze i lepse stablo, e sad nebi bilo lose da to malo neko objasni koje strucan za to .

nebojsa
29-03-09, 16:46
Isplatili se to. Treba čekati 20 god. da bi dobio dovoljno debelo stablo. Meni su nudili 150e za kubik sirovog stabla a suva daska/fosna 500-600e.

Hipija
14-09-09, 00:45
Mislim da orahe niko ne sadi zbog stabla,prvenstveno orasi se sade zbog ploda pa tek onda za 50-ak godina pocinju da se vade i tek se onda uzimaju pare za drvo.

ssrki
16-09-09, 18:57
Jel zna neko kako se krece cena ociscenih oraha?

nemanja_st01_58
28-09-09, 11:46
Očošćen orah bez prašine i po mogućstvu beo ide od 250 do 300 na pijacama južno od Bg-a a u Bg-u ide od 400 na veliko do 600 na tezgama.

D.R.E.D
20-10-09, 11:28
Da li mi može neko reći kad je pravo vreme za orezivanje oraha u stvari ja u dvorištu imam dva velika oraha a hteo bih da skratim grane jer smetaju ,dali se smeju seći i glavne grane ^-^ i koliku blizu samog trupca ako neko ima iskustvo nek napiše hvala (žao bi mi bilo da ih iskasapim pa posle toga da propadnu)

dzionik
21-10-09, 08:50
Odavno sam procitao negde mislim da je bilo "Jutro" u pitanju, covek je negde u Hrvatskoj sadio orahe na vecim povrsinama stim sto je prvih desetak godina koristio medju redove za sadnju povrca i jos nekih kultura dok se nisu zatvorili redovi. Ne secam se bas tacno ali je bila lukava fora kako da se maximalno iskoristi zemljiste u prvih cak dvadesetak godina. Bilo bi interesantno videti kako je prosao jer je tada vocnjak bio u starosti do petnestak godina.

maki_vs
21-10-09, 21:32
sadi se orah u kombinaciji sa kajsijom.naizmenicno svako drugo drvo dok je orah mali koristi se kajsija nekih desetak godina dok ne pocne da se susi taman do tad se orah razgrana i pocinje lepse da radja i brze napreduje kada je u zaklonu nego mono.ovde kod nas ima par zasada i mnogo brze rastu oni u kombinaciji sa kajsijom nego oni sami.

mityoo
21-10-09, 23:25
Isto i kod nas...

D.R.E.D
22-10-09, 10:53
I kod nas je to varijanta prvi red kajsije drugi red kajsija orah kajsija, kajsija orah .... treći red kajsija pa opet kajsija orah s tim da se orasi sade dijagonalno ,međuredno 4 metara (između oraha bude 8 kad se kajsije osuše) Nego ima li ko iskustva sa sečenjem debelih grana na orahu u smislu da li se sme i kada je najbolje ;D}

Sale
22-10-09, 12:16
Ne vidim razlog zasto ne bih smeo da seces.Samo kad prestane vegetacija.Mada ako je na dobroj podlozi mozes uvek da seces to sam iz prakse iskusio.Naime,imam jedan orah koji je 3 m od kuce i tako raste brzo da je to za neverovati,sve zice koje idu na kucu prolaze preko njega ( struja telefon .... ) i svake godine ga secemo od zemlje na 2 - 2,5 metara ali komplet. Ostane samo deblo .On za godinu dana pusti siblje ( sa tog mesta gde ga isecem ) po 3-4 metra ,neverovatno. Ali ti sacekas da svo lisce otpadne i seci .
A vocari kod mene ,sade orah na razmaku od 10 metara i izmedju po jednu kajsiju,koju za 7-10 godina krce.

D.R.E.D
22-10-09, 12:48
@ Sale :D plašio sam se ako ostane samo deblo da se ne isuši to jest dal će da istera šiblje jer nebih da propadne . A znam da orah zna da "plače" i onda ume dosta vlage da izgubi i reci dali si te velike rane zatvarao (zaštitio nečim) >:D

Sale
22-10-09, 13:22
Nista .Ja sam hteo da ga totalno odsecem ,cale nije dao.I ja sam mislio samo deblo ostalo (deblo je u precniku izmedju 25-30 cm ) ,nema od njega vise nista .Ali sledece godine on kao da je dobio neku inekciju.Kad budem uhvatio priliku slikacu .Ali ovo je kod mene samo jedan od primera.Mozda je do vrste ,mozda do ko zna cega.
Dok na placu imam neke od 3-4 godine,jadni mali zakrzljali cini mi se kad bi ga malo zasekao da bi se osusio.Ima mnogo do zemljista na kome se nalazi ,na placu mi je pristupacna voda veoma blizu i mislim da zbog toga boluje i dobija hlorozu ( braon listovi ) .
Sad sam te tek bacio u dilemu. ^-^

Karalic
22-10-09, 13:32
Mi na placu imamo 7 stabala oraha zasadjenih pre oko 25 godina. Radjaju fantasticno,(samo ako mraz ne uhvati).A imamo i desetak samoniklih koji su upravo sad stigli na red.Sve u svemu, super je to ali kad dodje vreme kupljenja oraha, a onda su to tantalove muke...

senator
18-12-09, 21:55
Ja imam nekih 14 stabala orasa i u proseku dolazi po desetak veverica na svako stablo, tako da ove godine kupujem orase.

bubu74
13-01-10, 12:22
Tražim sadnicu crvenog oraha, ako neko ima za prodaju, nek se javi.

zokidrum
09-04-10, 22:31
Moj zasad. Star desetak godina, jeste slika losa, ali se moze videti ponesto.70 komada, novosadskih.
http://i40.tinypic.com/2gtdnus.jpg

Dukanac
09-04-10, 23:56
Pozdrav svima, ja sam prosle godine zasadio oko 100 oraha, primilo je se oko 80% a ostatak se posusio, taman za potpalu vatre..... Ne znam koje su vrste jer sam ih licno rasadjivo od svog oraha koji je star preko 30 godina, ali daje extra plod!

Pa sad me zanima kako vi odrzavate orahe (posto ne znam nista o njima)... Sta i kako treba sa njima? Hvala unapred.... >:({

zokidrum
11-04-10, 18:05
Imas nesto sto te konkretno zanima ili? >:({

Dukanac
12-04-10, 00:03
pa zanima me da li treba sa necim da ih prskam i ako imas nekih korisnih saveta dobrodosli su.... >:({

SPYDER
18-04-10, 18:30
zokidrum na koliko si sadio razmaka i na koliko si ostavljao krošnju čini mi se nešto niska a možda mi se i čini zbog slike

zokidrum
20-04-10, 11:54
Sadnice se sade tako da formiraju jednakostranicni trougao , na razdaljini 10x10x10, tako da ispada razmak izmedju redova 8 i 6 metara. Kad se pogleda niz njivu, redovi su dijagonalni. Cini ti se da je niska, ostavljao sam je na visini 1.5-2 metra, da bih mogao pri oranju i freziranju da prodjem traktorom pored samog stabla.

SPYDER
21-04-10, 09:36
tako sam i ja svoje ostavljao, jel imaš šta ploda

zokidrum
22-04-10, 13:24
Ima ponesto. Imao sam oko 40-tak kg ove godine

jhon dere
16-05-10, 13:35
Evo malih oraha , sve zajedno posadjeno 99komada koliko će izaći videćemo
http://i39.tinypic.com/fk5t1y.jpg

novii
16-06-10, 23:52
Kako napreduje nicanje oraha ?

zokidrum
17-06-10, 00:45
Zasad ok, da kucnem u orah :D :D

Panta SD
31-07-10, 15:05
Zoki,
kako guraju novozasadjeni orasi??
Ja od 20 koje sam posadio imam problem sa tri sadnice.. Pored intezivnog prskanja i pracenja saveta {"{":, kisa koja mi je sprala i boju sa Juga 45 je verovatno ucinila svoje , pomenute sadnice su počele da se suše i svi mladari su bukvalno pocrneli.
Posle par nedelja krenuli su novi bukvalno iznad kalema pa me interesuje da li mogu da ih spasim i eventualno docekaju spremni zimu i hladnoću.
Pitanje za forumase. Da li da odsecem stablo iznad novih mladara jer mi deluje da je suvo i beskorisno ili da ga ostavim pa da gledam iz prikrajka sta se desava?
Pozdrav

kicca
31-07-10, 15:34
Seci stablo odmah ;D}
Cim sam poceo da citam post i pre nego sam naisao na pitanje vec sam planirao da ti to kazem to stablo je sada samo teret seci ga mislim da ce te mlade grane imati vremena da zadrvene i dozre dovoljno da bi prezivele njihov porast nece biti sada toliko intenzivan jer biljka "zna" da nema vremena da se pripreme ali ces u svakom slucaju spasiti sadnice i od proleci one ce buknuti mala ce razlika da bude iduce jeseni >:({

zokidrum
02-08-10, 17:53
NE SECI!!!! I ni po koju cenu ne polivaj!! Jos traje vegetacija, ne otvaraj ga, posle moze samo da ga bacis kad se osusi. Literatura kaze da odsad nema polivanja, da bi ti mladari ocvrsnuli i dobili koru, a ne samo rasli. Granu koja je suva odseci u prolece, i to ne do kraja vec par cm od kraja (4-6cm), da ostane malecna grancica, koju ces kroz par godina odseci do kraja. Pozz

ZIDAN
11-10-10, 00:59
-kada se sade orasi,u jesen ili prolece! ^-^

zokidrum
13-10-10, 19:10
Ja sam sadio u jesen, ali nisam siguran da moze u prolece. Kontaktiraj literaturu za svaki slucaj >:({

ZIDAN
14-10-10, 17:37
a da li je bolje da se posadi IZVEDENA SADNICA ili da se direktno plod,odnosno seme,posadi u zemlju!

zokidrum
14-10-10, 18:09
Moze seme, al ces mnogo cekati, i pitanje sta ce ispasti. Bolje sadi izdanak.

Srdjan Žorž
21-01-11, 10:29
Pozdrav svima koji hoce o ovome da razgovaraju. Planiram da zasadim ili leske ili orahe posto ne zelim da radim vise ratarstvo. Molio bih nekog ko je prosle ili ove sadio da da par korisni saveta oko privodjenju njiva nameni vocarstva. Jer bi zeleo da sve bude legalno posto sam cuo da ako ne privedem nameni njivu ne moze da se ostvari subvencija po sadnici. A ujedno ima nagovestaja da ce u dogledno vreme da nam eps uzima tj. isplacuje zemljiste zpog povrsinskog iskopa uglja. Yahvaljujem ako ovo jos nekog interesuje. :D ::svaka cast:: >:({

Srdjan Žorž
02-02-11, 14:09
Da li postoji hibrid koji se sadi za rod a i za tehnicku gradju ili je to odvojeno.Koji bi tacan razmak bio kod zdruzene sadnje orah kajsija, a koji kod samo oraha.

Panta SD
05-02-11, 19:49
Srćko,
što se tiče razmaka nema veze da li imaš nameru da sadiš samo orah ili izmedju sadiš medjukulturu da bi * ubio vreme ( kažu da treba 15 tak godina da orah sklopi krošnju) ili uzmeš neku paru skupljajući plodove medjukulture* razmak je uvek isti .Kažu da treba da bude više od 10 metra * ja se zbog male parcele i njenog oblika odlučio za 11* između oraha kao i između redova .Osim toga orah sadiš u trouglu .
Ja sam poslušao savet da osim budućeg ploda moji unuci imaju i mogućnost da imaju i drvo pa sam najnižu granu ostavio na 2 metra .Izabrao sam poboljšanu krunu kao oblik krošnje.
Pitanje za orašdžije.Koliki treba da bude razmak po visini izmedju primarnih grana u ovom uzgojnom obliku ::pomoc:;

To nisam nigde još *provalio* mada imam još vremena do marta kada planiram da radim na krošnji.
Pozdrav !!

Post je spojen: субота, 05. фебруар 2011. 11:50:54 CST_______________________________________________ __

Srdjan Žorž
08-02-11, 19:21
Ako ima neko iskustva sa terena neka se javi.

Vocar
10-02-11, 12:54
-kada se sade orasi,u jesen ili prolece! ^-^

Svaku voćku je najbolje saditi u jesen.
Naš narod u Krajini kaže: "Ako misliš na svoje unuke, zasadi orah."

Većina nas u selima imamo neke puste njive, krčevine i slične parcele koje se neobrađuju a koje polako osvaja šuma. Ako već treba da preotme šuma, neka to bude plemenito drvo. Ja sam se odlučio za orah, mada nije loš ni kesten.

Ove jeseni ću posaditi orah na nekih 2ha. Razmak 7x7m. To ne sadim radi neke velike dobiti, jer će početi rađati za 10tak godina, ali to radim radi svoje buduće djece i unuka, a imam 27. godina.

Pozdrav!

Vocar
13-02-11, 12:59
U jesen imam namjeru da zasadim na 1,5 hektar oraha na 7x7m. Imam i vlastiti rasadnik nekoliko sorti oraha koji je u 3. godini.

Mene zanima najbolji način sadnje?

tandir
14-02-11, 11:42
jel zna neko ima li leka protiv ovih glodara tipa veverice,i raznih miseva i sl...meni jako dobro rode ali dok cekam da sazru,sve pojede neka sila...samo dole nalazim ispod njega prazne plodove,sa malenom rupicom na njima ,cenim da kroz nju izvuku sav plod.....e sad...cime da zastitim stablo,plod..ako je ikako moguce.....

Panta SD
20-02-11, 11:53
Voćaru,
Deluje mi da je rastojanje izmedju oraha na 7 metara prilično malo čitajući neka iskustva i preporuke . Imajući u vidu površinu deluje mi ozbiljna i mislim da bi trebalo zatražiti nekog stručnjaka koji bi ti pomogao oko saveta. Ja imam samo 20-tak sadnica tako da sam *sitna riba*>:D.
Pozdrav i puno sreće!!

Srdjan Žorž
20-02-11, 12:08
Tu su razlicita misljenja,zbog toga ko sadi u mono kulturi i kosadi zdruzeno sa oprasivacima.Ali moj je savet da se potraze proizvodjaci a mislim na one koji vec imaju iskustva na vecimpovrsinama i iz prve ruke dase sazna.Mozda i neki sajt iz turske tamo su veliki proizvodjaci.

frenky9415
20-02-11, 22:09
To su veverice koje iskopaju orah svojim tvrdim zubima gde su orasi na samstvu udaljeni od suma ili drugih kultura veverica ima manje , a mesta gde je zasad cesci ima vise veverica lako se kriju skacu sa grana na granu ulaze u rupe nekog drugog drveta i td . Znam da su zasticene zakonom . ali vazdusna puska je iz raja izasla ::spreman na sve::

zokidrum
21-02-11, 16:16
Ja sam ko lesnika imao taj problem i sa njima i sa krupnijom divljaci... Morao sam da ogradim plantazu ogradom od pletene zice.....

Vocar
22-02-11, 14:27
Parcela gdje ću saditi je pod nagibom prema istoku. Veći razmak bi bio zbog lakše obrade oko stabala, košenja trave (sijeno). Ne namjeravam da kultivišem niti sadim nešto između. Jedino će biti obrada oko samog oraha u radijusu oko 1m u prvim godinama. Ako se gusto sadi, vrlo brzo će sastaviti krošnje, a u starijim godinama nikad poštenog prečnika stabla zbog građe.

@Panta SD, koliki je po tebi razmak optimalan?

iko
23-02-11, 13:35
Preporučuje se 10X10 metara ili 12x10 ili

Srdjan Žorž
23-02-11, 15:17
Da li je istina da kod gusce sadnje dobije se vislji orah automatski i vise gradje a na prinos nema razlike?

Vocar
24-02-11, 13:59
Pri gušćoj sadnji stablo bude veće visine, jer krošnja traži sunca, ali isto tako ostanu tanka. Nema kvalitetne klade.

Panta SD
01-03-11, 20:03
Voćare,
čini mi se da imaš nameru da sadiš orahe koje nećeš da koristiš samo za plod već kombinacija dobrog drveta u perspektivi* visina debla do 150mm ili unuci će se radovati tome* i dobrog ploda rastojanje izmedju oraha u redu bi trebalo da bude 10-12 metara a izmedju redova 8-10metara imajući u vidu da sadnja oraha obično ide u trouglu.
Ovo je dobra varijanta za početno ulaganje jer ti generalno treba manji broj sadnica nego u tvom prvobitnom planu ::novac::.
Imajući uvidu da treba dosta vremena da orah *oklopi* krošnju mnogi predlažu i bilo bi dobro da izmedju oraha posadiš neku kulturu koja će 10-15 godina ti donositi male radosti čekajući na orah.
PS Koju vrstu oraha imaš nameru da posadiš??
Pozdrav !!

Vocar
01-03-11, 21:02
Hvala Panta SD na savjetu. Baš tako otprilike namjeravam kao što kažeš. Finansije za sadnice nisu problem jer imam rasadnik oraha u 3 godini. Radi se o nekoliko hiljada komada. Imam 5 sorti. Sadiću na jesen, a u toku godine ću pripremiti parcelu, iskopati rupe i nađubriti stajnjakom.

Ne namjeravam saditi ništa između njih jer imam i veliki voćnjak pa je dovoljno posla i na njemu. Neka se samo sijeno kosi, a biće samo oko njih obrađivano.

dunjica
02-03-11, 20:50
Cao drugari, nova sam na forumu i zamolila bih da me neko uputi koji orah da zasadim. Dobro bi bilo da je plod krupan, da se lako krca i cisti.
Unapred hvala >:D.

luka kv
03-03-11, 21:38
Ja sam ko lesnika imao taj problem i sa njima i sa krupnijom divljaci... Morao sam da ogradim plantazu ogradom od pletene zice.....
kako se moze zastititi pletenom zicom- od veverica ^-^

Vocar
04-03-11, 02:02
Cao drugari, nova sam na forumu i zamolila bih da me neko uputi koji orah da zasadim. Dobro bi bilo da je plod krupan, da se lako krca i cisti.
Unapred hvala >:D.

Bilo koja sorta od domaćih mekušaca je dobra.

zokidrum
04-03-11, 21:14
Nisam mislio prvenstveno na veverice, vec na krupnu divljac... ocekujte i to....

zupa100
04-03-11, 21:35
Nisam mislio prvenstveno na veverice, vec na krupnu divljac... ocekujte i to....
Ama kod nas nose mlatače i merdevine (ta divljač)

Vladin salas
11-03-11, 21:53
Ja prepurucujem rasnu od domacih sorti,moze rukama da se otvori ljuuska.,a radja dobro.Ubaci i par oprasivaca jupiter sejnovo i to je to.Izmedju obaveno medjukultura kajsije breskve itd.
Ia imam zasad u 4toj godini 60 :D oraha i 130 kajsija.

valjevac
12-03-11, 10:05
Pročitao sam sve postove na ovu temu.Imam nameru da rasadim orahe na jednoj parceli.Došao sam do stadijuma da kažem sebi sledeće: "Ne treba mi prihod sa parcela ali da nemam rashod".Izuzimajuci prvu godinu i ulaganje u sadnice.A ne mogu da gledam parcelu koja je zarasla.I sada imam nedoumica jer o ovoj oblasti ne znam ništa.Interesuje me da li neko iz svog iskustva može da mi predoži vrstu oraha koja ima kasniju vegetaciju, obzirom da se parcela nalazi neposredno u blizini reke gde su jake rose i slane.Takođe bih zamolio da mi opet neko iz svog iskustva još jednom preporuči razmak izmađu sadnica.
Hvala unapred na dogovoru.Ako je problem može se odgovor poslati i na p.p.
Unapred zahvaljujem i evo od srca >:({

frenky9415
28-03-11, 23:43
Sto se tice tehnicke gradje ja sam negde procitao i nailazio sam na takva stabla po gustim sumama ako hoces orah prvenstveno za gradju od samog rasadjivanja na parcelu treba pred svaku vegetaciju skidati bocne (interoide) - pupoljke da se nebi javljala krosnja na stablu vec samo da ide u vis nekoliko pupoljaka pri vrhu ostaviti naravno> to je pravo tehnicko drvo za posebne komade namestaja bez cvora na stablu to se ceni ako stablo ima cvorova automatski mu pada cena . Da pomenem jos da se dobar deo korena koristi za proizvodnju kundaka i korica za oruzije cuo sam od puskara da se koren orahov nakon kupovine cisti od zemlje kuva se i jos nekoliko obrada Na ovaj nacin se sadi bagrem u Holandiji stablo ide u vis a bocne grane se rezu da ne prave cvorove na stablu...

Vocar
29-03-11, 00:35
Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!

Post je spojen: 1301348157________________________________________ _________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. 8)

frenky9415
29-03-11, 01:06
Ako sadis orah zbog ploda sto naravno vecina nas radi kad iskopas rupu na dno rupe postavi neku plocu najbolje po meni je crep da glavni koren ne ide duboko u zemlju a samim tim gubi na rodu jel u mrtvicu zemlju nema minerala sastojaka za normalno obavljanje funkcije zile treba da idu plice na sve strane da koriste djubre koje je baceno i vodu .Ja sam vadio po sumi orase i procitao sam savet nekog strucnjaka kada ga sadis glavni koren da skratis 20 cm a bocno korenje oko 4-5 cm upravo zbog ovog sto sam pre naglasio.Sejanac treba dugo da se ceka na rod ako je na tvrdu povrsinu po nekad znam da nema roda 10 i vise godina samo lisce ,kalemljenji tu ima prednost desava se da u rasadniku da rod po 1-2 oraha a vec u trecoj godini pun rod naravno ako se oko njega sve radi kako treba .Vidim po nekim literaturama da se lako kalemi ali je procenat primanja mnogo manji u odnosu na npr. jabuku tresnju krusku sljivu .Isto vazi i za lesnik Ja cu ove godine probati da kalemim na zreli pupoljak i na spavajuci posto je to najbolja metoda a trazio sam na you tube nesto o tome a nema puno snimaka za orah i lesnik evo kako bugari kaleme orah http://www.youtube.com/watch?v=RL8vrO9YQrE&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=XAqsNLpQROc

Post je spojen: 1301350249________________________________________ _________

Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!

Post je spojen: 1301326557________________________________________ _________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. 8)
Koji nacin primenjujes ako nije tajna >:D?

Vocar
29-03-11, 01:28
Na spavajući pupoljak.

valjevac
29-03-11, 09:36
Pitao, pisao, čitao ...........i na kraju stegao zube naručio, zasadio i rekao sebi: " I da ne rađa (a rađaće) jer kalem je, za neku deceniju unučići će se setiti dede
http://i51.tinypic.com/95ucrc.jpg

Treba verovati u uspeh >:({ ;D}

Vocar
29-03-11, 10:31
Na kojem su rastojanju?

valjevac
29-03-11, 22:02
Ja sam to odradio na 8 metara, mada vidim da ljudi idu i na 10 pa čak i na 12.metara.Mišljenja su različita.Ja uradih ovo pa šta bude.Pozdravljam Banja Luku.Lepo mi je bilo tamo kad sam bio
>:({

frenky9415
29-03-11, 22:45
Svaka cast za opredeljen posao bice tu plodova a i trupaca Zdravlje >:({

valjevac
29-03-11, 23:13
Hvala družena podršci.Sve je bolje od kukati a ništa ne raditi.Evo za tebe tura valjevskog >:({

Vocar
30-03-11, 15:07
Pozdrav za Valjevo! Ja tamo još nisam bio.
Neki dan sam razvezao stajnjak na parcelu u par hrpa, pa kad u toku ljeta razmjerim i pokopam rupe, staviću u njih pa neka čekaju jesen do sadnje. Još je dilema da li na 7x7 i 8x8. Ima još vremena.

valjevac
30-03-11, 22:26
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. >:({

Vocar
07-04-11, 02:23
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. >:({

A da li to podrazumjeva da redovi idu pravcem sjever-jug?

frenky9415
09-04-11, 01:25
Evo nekih trupaca sto su pali za sloboddu ,naravno ne sece se povrsinski kao druga drva vec sa doblim delom korena koji je izuzetno kvalitetana za kudakte i drvene delove oruzija .Trupac sam slikao kod komsije i ne zna se dalja sudbina znam da neki puskari dolaze pa kupuju ili sami vade i secu posto znaju sta je najbolje od toga za iskoristiti.http://i56.tinypic.com/2zsryvl.jpg http://i54.tinypic.com/mkge1x.jpg http://i51.tinypic.com/10rtquc.jpg http://i53.tinypic.com/32zjgaf.jpg G]http://i51.tinypic.com/2lk8s95.jpg[/IMG] http://i51.tinypic.com/2lk8s95.jpg

dzionik
09-04-11, 07:06
Takvi trupci su previše mali da bi dobio kvalitetno drvo!!
Ako već moraju da se seku iz nekog razloga onda se gradja pari, a da bi se parila mora da bude sveža, ne sme dugo da stoji u trupcu i još manje u daskama.

Vocar
09-04-11, 22:25
Kakve veze ima debljina (mada na slikama nije mala), jer svakako najčešće ide u furnir.

frenky9415
09-04-11, 23:23
Trupci su debeli ali ih slika smanjuje nisam imao metar ili neki orjentir pa da se vidi prava velicina precnik. Kad budem skoro isao u jedan obliznji Manastir slikacu stolove i stolice od orahovine pa to je praznik za oci Lkl{{

frenky9415
14-04-11, 23:26
Evo kako to moze lepo da izgleda Stolovi od kuvane orahovine.... http://i51.tinypic.com/2upr8rb.jpghttp://i52.tinypic.com/2lx8m83.jpghttp://i53.tinypic.com/snz0co.jpghttp://i55.tinypic.com/15nxb7q.jpghttp://i55.tinypic.com/i5n5on.jpg

dzionik
15-04-11, 08:52
Mali trupac ima mali procenat srčevine koja se jedino ceni kod oraha, to može donekle da se kompenzuje parenjem ali to ipak nije to.
U kasnijim godinama orah ima i veći prinos tako da ga treba ostaviti da raste dalje, odokativno mi se čini da ovim gore treba bar još desetak godina.
Frenki ovaj prvi sto je možda i pareni orah ali ladno može da bude i bukva koliko je dosadna tekstura. Ovi dole lamelirani sigurno nisu pareni i bez ljutnje ko god je slagao mogao je malo i da se potrudi da probere malo po boji i teksturi ma koliko bile sitne lamele.
Orah je najbolje i najcenjenije evropsko drvo za nameštaj i treba se sa poštovanjem odnositi prema takvoj sirovini.

http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/Picture120696x929.jpg

frenky9415
15-04-11, 21:48
Ma nema ljutnje I ova stolica je prosarana nije poenta da bude sve od srca ..

frenky9415
07-05-11, 22:18
Juce ujutru i jutros je kod nas mraz prerano obrao orase i deo sliva strasno sve deluje kao spaljeno nista od ovogodisnjeg roda i ploda .

Srdjan Žorž
08-05-11, 11:08
Bice skupi ko vatra ima da ojade uzoznici iz Turske

zokidrum
12-05-11, 16:02
Kod mene nema stete, barem mi cale tako kaze....

Vocar
24-05-11, 18:01
Meni je u rasadniku mraz malo "obrao" mlade orahe. Prvo se pokunjili pa izgorali mladi listići,
međutim sad su se oporavili i grabe punom parom. Do jeseni će biti prave sadnice.
Na starim stablima oraha je rijedak plod, vjerovatno isto uzrok mraz.

Vocar
13-06-11, 23:20
Orah Rasna, u 4. godini na pokusnoj parceli. Na jesen ide sadnja na 1,5 ha. Još malo kad se pokosi trava slijedi obilježavanje i iskop rupa za sadnju, đubrenje i onda period odmaranja tla do sadnje.

http://i51.tinypic.com/308dr0i.jpg

Vocar
17-06-11, 22:31
Zasadiću nešto između oraha, ali nikako ne mogu da se odlučim šta? Neko voće mora doći u obzir ali ne kajsija ili lješnik.
Zadnjih dana razmišljam o rebizli ali ne znam je li dobra ideja?

panonac
19-06-11, 13:28
U mome kraju orah obecava dobar prinos.

futurefarming
19-06-11, 17:10
Vocar, zašto ne kajsija ni lešnik?

Vocar
23-06-11, 21:23
Kajsiju zbog apopleksije a lješnik jer nema zainteresovanog tržišta.

futurefarming
23-06-11, 23:57
Razumem te sasvim. Ja se razmišljam da ipak idem na združenu sadnju sa kajsijom, s tim što bih joj smanjo broj sadnica na 30-50% jer za rod nisam preterano zainteresovan a poznato je da sam orah u toj kombinaciji mnogo bolje napreduje.

Razmotri i breskvu/nektarinu i eventualno bostan, na više mesta sam pročitao da je vrežasto povrće kompatibilno sa orahom.

Vocar
09-07-11, 01:09
poznato je da sam orah u toj kombinaciji mnogo bolje napreduje

Zbog čega baš sa kajsijom? Nisam to čuo, a volio bih znati zbog čega.

Sve su veće šanse da će između oraha biti patuljasta trešnja, i to ne mnogo, nego u obimu da pokrije neke tekuće troškove oko održavanja i prihrane
oraha u prvim godinama, ali odluka još nije zaključena. Sadnja oraha će biti "na rod", sa kalemljenjem, navodnjavanjem i orezivanjem, a apsolutno ne
"na drvnu masu".

futurefarming
09-07-11, 14:11
Ne znam da li postoji naučno objašnjenje ali taj odnos je sličan onom među povrćem gde postoje dobri i loši susedi.
Potvrđuju ljudi da baš ta združena sadnja daje najbolje rezultate, pogoduje i orahu i kajsiji. Struka se takođe slaže.

Postoji izreka da se orah i kajsija čuvaju "kao brat i sestrica".

Vocar
11-07-11, 11:42
Gledam na to kao prednost možda zbog toga što se kajsija mora redovno djubriti i štititi pa orah dobija dio kolača i lijepo napreduju :)

zokidrum
15-07-11, 16:10
Meni je ceo zasad samo orasi, i ne zalim se.....

Milan9
25-07-11, 05:55
Cao, nov sam na forumu i imam zelje da ponesto naucim jer imam u planu da napravim vocnak na selu, pa me interesuje koliko se isplati saditi orahe i za koliko mogu da počnem da zaradjujem? Na mestu gde bih sadio postoji mogucnost za vodu, a zemljiste ne znam kakvo je. Imam u planu 50 stabala otprilike.

futurefarming
26-07-11, 20:20
Dobro došao. Mislim da se itekako isplati a verujem da će se i kolege složiti ali moraš imati strpljenja, o nekom ozbiljnijem rodu može biti reči od devete godine. Orah dobro podnosi sušu ali će znati da ceni dovoljnu vlažnost tokom plodonošenja. Analizu hemijskog sastava tla svakako uradi.

kicca
29-07-11, 05:15
Sad sam se setio da sam i ja nesto proucavao na ovu temu pa da vam iznesem to u kratkim crtama moze nekome da koristi
Posebno interesantno moze da bude za kolegu @vocar da orah moze da se sadi u gustoj sadnji 6*4 m i da se u 20ak godina proredi vadjenjem svakog drugog cime se dobija konacni raspored 6*8 i jos jedna interesantna stvar u toku formiranja treba izbegavati rezidbu posebno rezidbu na zrelo jer dosta steti biljci treba planirati krosnju zakidanjem mladih grancica i jos nesto o cemu je vec neko pisao obavezno pri sadnji prikratiti centralnu zilu"percin" jer njen razvoj usporava rast biljke i period do plodonosenja tu je i jedna preporuka koja me je iznenadila treba birati sorte koje daju plod bez oplodnje sto smanjuje stete od poznih mrazeva i loseg vremena koja je redovno kod oplodnje oraha iskreno nisam ni znao da moze bez oplodnje ali izgleda da moze Lkl{{

Vocar
29-07-11, 15:25
Ko izbjegava orezivanje voća (u ovom slučaju i oraha), onda i ne razmišlja o ekonomskoj isplativosti i redovnoj rodnosti.

@Kicca, dobri su savjeti! Dodao bih obavezno izbjegavati zabarene terene u kojima slabo cirkulišu podzemne vode (kiseonik).
Idealni su blago nagnuti osunčani tereni.

HRANA + VODA + REZIDBA su 3 osnovna parametra za ozbiljnije bavljenje voćarstvom, ostalo sve po potrebama voćnih vrsta.

nemanja_st01_58
30-07-11, 01:37
Orah voli vodu i dobro reaguje kada se posadi pored reka, potoka ili pored odvoda za vodu iz kuhinja na selima. U nizinama, ne smeta njemu zabareni teren, jer tu ima dosta vode već mu smetaju kasni mrazevi a hoće da ga, usled povećane vlažnosti, napadnu gljivične bolesti.
Ne isplati se orah saditi gusto pa vaditi svako drugo drvo ,prvo usporio si mu rast, drugo on je vrsta biljke koje voli da je samostalna i da se maksimalno širi, treće ti vadiš stablo koje je dospelo na pun rod?
Kada je dobro zemljište i kvalitetna sadnica ona brzo kreće i već sa 7-8 godina imaš lep rod. Moji orasi radjaju po nekoliko oraha već od 4-5godine. Imam dva varijeteta, jedan je srednjekrupan i dosta beo, meke ljuske, rodan, okruglog ploda , lako se vadi i star oko 80g, radja od 100 do 250kg oraha u ljusci, radman je 45-55%, i sada imam od njega posadjene mlade sadnice (nadam se da će da budu dobre)
Drugi su od kalemljnih oraha, duguljastog krupnijeg ploda, beli, mekane ljuske, malo neotporni na bolesti ali su krupni i lepo radjaju pa nadoknade to, inače njih imam oko 5 i po 20g su stari. Imam jos nekoliko od prvog po4-6 godina i oni tek počinju da radjaju.

kicca
30-07-11, 01:50
O ovome smo vec pisali na temi "sljiva" isplati se vaditi svako drugo stablo i te kako jer npr 200 stabala koje ces da izvadis do vadjenja svako ce da da po 500 kg ne mora vise to je 10 tona ploda ili 30.000€

Srdjan Žorž
30-07-11, 13:51
Ajde neka se javi ko je najblizi za prodaju sadnica oraha za plod i kajsija koje bih sadio na nekih 170 ari ove jeseni.

Mrgud
31-07-11, 22:15
Pozdrav narode. Imam jedan samonikli orah star otprilike 7-8 godina, ali ni traga od ploda na njemu. Sad me zanima sledece: otac je cuo da treba zaseci koru oraha oko stabla, neko kaze jednom, neko dvaput skroz u krug. Meni su rekli da zakucam ekser u stablo ili da bacim stare eksere oko stabla, kao fali mu gvozdja. Bas me zanima sta su vasi stari "bajali" oko vocki? Ziveli >:({

German hunting terrier | Jagdterrier