Orah - opšta tema

zupa100, da ne šaram po svim slikama daću svoje mišljenje. Dobro se formira krošnja, i plodonošenje je počelo relativno blizu osovine (obod crvenog kruga).
Princip je da centralne grane piramide ostavljaš da rastu i formiraju krošnju veličine koliko želiš, a sekundarne grane koje idu vertikalno u visinu (ali nisu glavne vodilje) ili prema krošnji skratiš na neki od vegetativnih popoljaka koji se sa lakoćom mogu razlikovati od cvijetnih. Ovim potezom, forsiraš orah da ne ogolijeva već u prvim godinama u sredini krošnje, već da i tu plodonosi.

Moj savjet je da ne diraš u opšte periferne grane da bi krošnja išla u širinu, do granica koje ćeš u godinama sam odrediti. Primjeti na starijim orasima u kom procentu i na kojim dijelovima krošnje najviše orah plodonosi i šta je tome razlog, a kolika zapremina krošnje "ne služi ničemu". Ne reži ga mnogo već samo ponegdje gdje vidiš da se očito otima kontroli u smislu gubljenja prirasta a 1 do 2 grane rastu u dužinu.

Još nešto, obavezno poberi (otresi) sve posušene i trule plodove i ukloni ih od orasa, da preventivno smanjiš infekciju iduće godine.
Ovu rezidbu radije ostavi za narednu godinu da se krošnja još izdefiniše. Poz!

2wr179g.jpg
 
Zanima me zna li ko kakav je to CRNI orah i gde ga mogu nabaviti.Hteo sam u jednoj njivi posaditi orah kao tehnicko drvo jer je njiva nepogodna za obradu i pocela da zarasta.Receno mi da su sadnice prodavale Srbija sume.Rasprodali su,ali su mi rekli da posadim crni orah jer je mnogo cenjeniji kao tehnicko drvo_Oraha ima puno samonikli po livadama i sumama,ali kako da znam koji je?
 
Pozdrav svima,nov sam u celoj prici pa bi mi dobro doslo par saveta.Imam jednu njivu na kojoj planiram da posadim 1ha oraha samo je njiva pod malo vecim nagibom pa sad ne znam da li je pametno saditi orah tu ili ne.
 
nened1, hoće li tu orah, ima li ga u blizini? Ako hoće, moj bi ti savet bio da, ako je veliki nagib, uzmeš buldožer koji će napraviti stepenastom tvoju njivu. Malo bi te koštalo, vidi sam!
 
Evo jednog malog dijela sadnica oraha u 3. godini iz vlastitog rasadnika.
Pripremljeni za zamjenu jednog dijela oštećenih.

 
Pozdrav svima, da li zna neko kako se računa deo drveta koji je upotrebljiv za obradu u zavisnosti od broja čvorova na stablu. Moji prodaju stablo oraha staro 40 godina, i kupac hoće da im trećinu stabla skine na te čvorove. Hvala unapred!
 
Koliko znam čvorovi uz teksturu i krase orah. Posavjetujte se sa nekim šumarom. Pozdrav!
 
Orasi su stari oko desetak godina,ali to nije rezano nikad a krosnja je super,znaci sama se izdefinisala bas kao sto treba,pa sam ove godine orezao grane koje idu ka unutra i skratio neke da napravim jos bolje,ti orasi vec radjaju dosta pa sam morao malo da orezem da to lici na nesto,postavicu slike sutra najverovatnije
 
Druze slikao sam sa telefonom a ne znam gde mi je usb kabal ali pozajmicu i postavicu slike ubro,mozda cak i danas
 
Nazad
Vrh