Orah - opšta tema

Vocar, futurefarming hvala vam na odgovorima...
 
YT1RDI, u ovoj temi detaljnije: http://poljoinfo.com/showthread.php?1601-Zaštitimo-naše-prašume-i-šume a pitanje je da li bi besplatno da "pošumite" voćnjak ili "poorašite" šumu. Rasadnici šumskog drveća imaju nešto od voćkarica a od oraha samo sejanac, što nije najsrećniji izbor za voćnjak ali pokušati kalemljenje pa šta bude.
Прочитао сам све са њиховг сајта ал' сам чуо да су људи у расаднику писали једно а узимали друто. Број садница по Ха је 1800 до 2000 (осим тополе - 300) а ја сам заинтересован за орах или питоми кестен. Ако морам да купим онда ћу се определити за орах јер је за трећину јефтинији а и боље се прима. У сваком случају за ову годину сам, као физичко лице, закаснио (рок је био 15 септембар).
 
Pole, izvadi kruške, mogle su se izvaditi i prije 5-10 godina. Razlog što nema ni orasa jer su zagušeni kruškom i obrnuto. Po prvoj slici se vidi da "bježe" u nebo jer nemaju osvjetljenosti ni zraka. Nije velika investicija da kruške ukloniš. Izbaci sve suve grane iz oraha i dobro ih nađubri stajnjakom u radijusu od 1,5-2m (po mogućnosti isfrezaj). Može tu biti još dobrog oraha! :)

:ppozdrav: i HVALA

S obzirom na stanje voćnjaka, nakon vađenja kruške može imati problema sa Armilarijom a onda odoše orasi u... Pole, ako budeš vadio kruške, gledaj da ukloniš ceo koren i obavezno dezinfikuj rupe gvožđe sulfatom.

@ futurefarming :ppozdrav: Zahvaljujem , i ? ako upotrebim gvozdje sulfat za Armilariju (zlatni ubica) ,koliko bi se mozda negativno odrazilo na recimo Trifander ili T-22 ili mislim da je K-84 ili nesto sl. od koris. mikro organizama Koje bih dodao po preporukama

Opsta konstatacija @vocar je da bi se mozda isplatio aganzman oko ovi oraha , jos kad bi @ deda lala ,@ dragojlo........i dr. iskusni znalci dali svoje misljenje i sugestije bio bih veoma ZAHVALAN Naj verovatnije ulazim u ovu pricu ...... pa sta bude.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Sutra idem da izigravam geodetu :) Označavanje parcele od 1,5ha za buduće orahe, tj. mjesta za bušenje rupa za sadnju, a poslije njihova detaljna priprema, da orasi dobiju što bolju podlogu za život od 100 godina :)
 
Orasdjije,
treba mi savet.. Kako i kojom kolicinom stajskog djubriva treba podjubriti mladu vocku oraha . . .
Pozdrav !!
 
20-30kg razbacati oko mlade voćke, može se inkorporirati u zemlju ali i prekriti malčom npr. od slame što je još bolje. Bitno je da stajnjak bude što stariji tj. dobro pregoreo. Ako se đubri samo stajnjakom dobro bi bilo dodati i malo dolomitnog (kamenog) brašna ili zeolita a i kreča ako je zemljište kisele reakcije (ako je blago kiselo onda ne mora jer stajnjak i inače podiže pH ka neutralnom).
 


---------- Poruka napisana u 08:38 ---------- Prethodna poruka je at 08:33 ----------



Gornja slika je slikana krajem maja ove godine, a ova je slikana ovih dana. Napredak je očigledan. Ali trebalo mi je 9. godina da se oseti napredak u porastu oraha. Prva iole ozbiljnija berba.
 
Panta SD, kao što reče futurefarming, oko 20-30kg ili jedna kolica :) Isfrezaj ako možeš. Kojeg je porijekla đubar?

zupa100, odličan napredak. Samo da te pitam jesu li to toliko nisko ramene grane ili je trava visoka? Ako nije tajna,
podijeli sa nama informaciju o prinosu u 9. godini, koja je sorta u pitanju i da li su kalemljeni?

Inače, primjetio sam u ovim našim zapadnim prostorima da je suša uzela svoje što se tiče oraha. Većina je još u ljusci koja je sasušena i priljepljena uz plod što dovodi do čestog truljenja i težeg opadanja sa grane pa je neupotrebljiv. Sve su sorte osjetile sušu ove godine. Mislim da će se ove godine to odraziti i na cijenu.
 
Pa gde si bre Voćarčino, legendo. Jbg. pisao sam ranije o tome, puno postova i informacija, ne mari. Kalemljeni orasi, nema ih puno, 25 kom. kupljeni u inst. Čačak, sorte 2-3 vrste, je..m li ga kako se zovu. Prinos cca 80 kg. u ljusci, bilo bi više, suša je uzela danak.
U pravu si, i trava je visoka i niske su grane (iz ramenih su izašli lastari pravo prema zemlji). Seći ću iz s proleća, to im ne gine.
Inače su lagani za krcanje, i baš su ovako džombasti, krupni. Neki su krupni duguljasti, a neki okrugli i naravno krupni.
Pozz.
 
Na 100 strana sam. :) Kada budeš orezivao, obavezno i vosak! No nemoj ih sve odstranjivati. Sad je jedinstvena prilika da unutrašnjost krošnje redukuješ a kasnije samo održavaš u kondiciji bez praznih zona. Poz!
 
Kada sam već uspeo da te zainteresujem, ajd mi reci kako bi to bilo najbolje. Bio bih ti zahvalan, jer nisam baš baš najsigurniji kako to obaviti. Pretpostavljam da vodilicu ne treba da diram, ali ...?
S poštovanjem!
 
Ako budes u mogućnosti, uslikaj kasnije malo bliže krošnju kad opane list pa ću ti reći svoje mišljenje. Može i na pp. :ppozdrav:
 
Slike, mišljenja, sugestije,... ako može javno, ima nas još koji pratimo, posebno što se rezidbe tiče. :ppozdrav:

Kolega Vocar, je li pala odluka koji će uzgojni oblik biti u mladom zasadu?
 
premestio bih samonikli orah (ne znam koliko je star stablo precnika 4-5cm) kad to da uradim i kako...
je l moram sa busenom da ga izvadim, deluje mi tesko jer je uz sam beton.. ili da mu ocistim koren umocim u stajnjak i u rupu (koja dubina sadnje)..

imam i jedan mali orah mozda 30-40cm od zemlje da li i njega da premestim ili da cekam par godina..
 
Voćar,
što se tiče stajskog u pitanju je kombinacija ovčjeg i kravljeg djubriva koje je vec 3 meseca kod mene na placu tako da očekujem da je sazrelo .Problem je što su tekstovi na Netu a vezano za sadnju , djubrenje , orezivanje i sve ostalo često kontadiktorno tako da možeš naj . . . .i ako slepo pratiš neka uputstva.
Futurefarming, Voćar , Hvala na informacijama i volji da podelite iskustva sa nama pionirima u voćarstvu.
Pozdrav !!
 
Nemojte mi zameriti sto se nisam ranije ukljucijo u ovu pricu.Hocu samo malo dase nadovezem u vezi pocetka radjanja oraha.svako ko se imalo bai uzgajanjem ove vocne kulture,mora da zna da pocetac radjanja oraha zavisi od:Sorte,moci sadnice,kvaliteta zenje i dobro ivedenog sadjenja. Sorta rasna" je novosadska selekcija koja od deset zasadjenih orasa mora da bar cetiri rode prve godine,ako imaju gore navedene uslove a u drugoj godini mora da rodi svaki. eto toje moja tvrdnja i moje iskustvo nazamerite mi tika.
 
Kolege, zasadio sam 1,5 ha oraha, pa bi htio da kažem kako sam ih posadio i neka lična iskustva.

Sadnja je obavljena na rastojanju 8x8m. Zemlja je srednje kvalitete. Rupe su izbušene pomoću svrdla prečnika 45cm i traktora. Svrdlo je izbušilo rupe otprilike 40cm dubine. Fino je izmljelo gornji dio humusa i dio zemlje. Dio te izmljevene zemlje i humusa je ručno izvađeno iz rupa i odvojeno u stranu. Nakon toga smo ašovima i lopatama izvladili još po jedan štih manje kvalitetne zemlje iz dna rupe ne mješajući je sa izmljevenom. Konačna dubina rupa je bila oko 50 cm.

Nakon toga smo u dno rupe sipali kombinovano gnojivo NPK 7-20-30 u količini od 150g. Zatim preko toga dobro pregorali ovčiji stajnjak u sloju od 5 cm, 3 veće lopate. (Stajnjak je dovežen prije 3 mjeseca na parcelu pa je u vrijeme sadnje izgledao skoro kao zemlja za cvijeće). Preko stajnjaka još malo NPK (oko 30g). Zatim smo to prekrili sa slojem one izmljevene zemlje oko 5cm. To smo dobro natabali da nema zraka.

Sadnice su trogodišnje. Obradili smo korijenje, orezali oštećene dijelove.

Natopili smo opisanu rupu i onaj stajnjak sa zemljom sa malo vode, pokvasili žile, rasporedili žile u rupi i lagano zasipali izmljevenom zemljom (pri kraju zasipanja žila malko se odigne sadnica i lagano protrese 1-2cm). To se dobro nataba da se nakvašena žila prijone za sitnu zemlju i nema zraka. Kad su žile pokrivene, onda smo na tu zemlju dodali u rupu još jednu dobru lopatu pregorelog stajnjaka u krug odvojeno od sadnice i posuli stajnjak sa još malo NPK (oko 50g). Na kraju zasuli sa preostalom zemljom i zatrpali rupu do kraja (onom manje kvalitetnom zemljom iz dna rupe - štih) i još jednom dobro natabali.

Nakon toga svaka sadnica je zalivena vodom 5-10l otprilike.

Ako ne stignemo sad prije snijega, onda u proljeće slijedi udaranje dva duža kočića sa dvije strane sadnice u pravcu sjever-jug i vezanje u osmicu na dva mjesta da se u naredne 2 godine sadnica razvija u pravcu i da malu krošnju vjetar ne krivi, lomi i da se ne formira u krivo.

Od napretka sadnica zavjesi koji uzgojni oblik će biti.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh