Orah - opšta tema

Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!
Post je spojen: [time]1301348157[/time]
_________________________________________________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. :cool:
 
Ako sadis orah zbog ploda sto naravno vecina nas radi kad iskopas rupu na dno rupe postavi neku plocu najbolje po meni je crep da glavni koren ne ide duboko u zemlju a samim tim gubi na rodu jel u mrtvicu zemlju nema minerala sastojaka za normalno obavljanje funkcije zile treba da idu plice na sve strane da koriste djubre koje je baceno i vodu .Ja sam vadio po sumi orase i procitao sam savet nekog strucnjaka kada ga sadis glavni koren da skratis 20 cm a bocno korenje oko 4-5 cm upravo zbog ovog sto sam pre naglasio.Sejanac treba dugo da se ceka na rod ako je na tvrdu povrsinu po nekad znam da nema roda 10 i vise godina samo lisce ,kalemljenji tu ima prednost desava se da u rasadniku da rod po 1-2 oraha a vec u trecoj godini pun rod naravno ako se oko njega sve radi kako treba .Vidim po nekim literaturama da se lako kalemi ali je procenat primanja mnogo manji u odnosu na npr. jabuku tresnju krusku sljivu .Isto vazi i za lesnik Ja cu ove godine probati da kalemim na zreli pupoljak i na spavajuci posto je to najbolja metoda a trazio sam na you tube nesto o tome a nema puno snimaka za orah i lesnik evo kako bugari kaleme orah http://www.youtube.com/watch?v=RL8vrO9YQrE&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=XAqsNLpQROc
Post je spojen: [time]1301350249[/time]
_________________________________________________
Vocar je napisao(la):
Koliko je neko ozbiljan kada kaže da sadi orah isključivo radi građe?!
Post je spojen: [time]1301326557[/time]
_________________________________________________
U avgustu novi pokušaj kalemljenja oraha ali na novi način. :cool:
Koji nacin primenjujes ako nije tajna :cao:?
 
Pitao, pisao, čitao ...........i na kraju stegao zube naručio, zasadio i rekao sebi: " I da ne rađa (a rađaće) jer kalem je, za neku deceniju unučići će se setiti dede
95ucrc.jpg


Treba verovati u uspeh :ppozdrav: :bravo:
 
Ja sam to odradio na 8 metara, mada vidim da ljudi idu i na 10 pa čak i na 12.metara.Mišljenja su različita.Ja uradih ovo pa šta bude.Pozdravljam Banja Luku.Lepo mi je bilo tamo kad sam bio
:ppozdrav:
 
Hvala družena podršci.Sve je bolje od kukati a ništa ne raditi.Evo za tebe tura valjevskog :ppozdrav:
 
Pozdrav za Valjevo! Ja tamo još nisam bio.
Neki dan sam razvezao stajnjak na parcelu u par hrpa, pa kad u toku ljeta razmjerim i pokopam rupe, staviću u njih pa neka čekaju jesen do sadnje. Još je dilema da li na 7x7 i 8x8. Ima još vremena.
 
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. :ppozdrav:
 
Vodi računa o visini ili kako smo u školi učili malo "h".Ako uzmeš tri kočića sa kanapom između njih od 8.metara i dobiješ tako jednakostranični trougao, e onda ti visina ili malo "h" bude oko 6,80m.Odnosno razmak između redova ispadne to što sam napisao. :ppozdrav:

A da li to podrazumjeva da redovi idu pravcem sjever-jug?
 
Orahovi trupci

Evo nekih trupaca sto su pali za sloboddu ,naravno ne sece se povrsinski kao druga drva vec sa doblim delom korena koji je izuzetno kvalitetana za kudakte i drvene delove oruzija .Trupac sam slikao kod komsije i ne zna se dalja sudbina znam da neki puskari dolaze pa kupuju ili sami vade i secu posto znaju sta je najbolje od toga za iskoristiti.
2zsryvl.jpg
mkge1x.jpg
10rtquc.jpg
32zjgaf.jpg
G]http://i51.tinypic.com/2lk8s95.jpg[/IMG]
2lk8s95.jpg
 
Takvi trupci su previše mali da bi dobio kvalitetno drvo!!
Ako već moraju da se seku iz nekog razloga onda se gradja pari, a da bi se parila mora da bude sveža, ne sme dugo da stoji u trupcu i još manje u daskama.
 
Kakve veze ima debljina (mada na slikama nije mala), jer svakako najčešće ide u furnir.
 
Trupci su debeli ali ih slika smanjuje nisam imao metar ili neki orjentir pa da se vidi prava velicina precnik. Kad budem skoro isao u jedan obliznji Manastir slikacu stolove i stolice od orahovine pa to je praznik za oci :osmeh:
 
Mali trupac ima mali procenat srčevine koja se jedino ceni kod oraha, to može donekle da se kompenzuje parenjem ali to ipak nije to.
U kasnijim godinama orah ima i veći prinos tako da ga treba ostaviti da raste dalje, odokativno mi se čini da ovim gore treba bar još desetak godina.
Frenki ovaj prvi sto je možda i pareni orah ali ladno može da bude i bukva koliko je dosadna tekstura. Ovi dole lamelirani sigurno nisu pareni i bez ljutnje ko god je slagao mogao je malo i da se potrudi da probere malo po boji i teksturi ma koliko bile sitne lamele.
Orah je najbolje i najcenjenije evropsko drvo za nameštaj i treba se sa poštovanjem odnositi prema takvoj sirovini.

Picture120696x929.jpg
 
Juce ujutru i jutros je kod nas mraz prerano obrao orase i deo sliva strasno sve deluje kao spaljeno nista od ovogodisnjeg roda i ploda .
 
Nazad
Vrh