Orah - opšta tema

pa zanima me da li treba sa necim da ih prskam i ako imas nekih korisnih saveta dobrodosli su.... :ppozdrav:
 
zokidrum na koliko si sadio razmaka i na koliko si ostavljao krošnju čini mi se nešto niska a možda mi se i čini zbog slike
 
Sadnice se sade tako da formiraju jednakostranicni trougao , na razdaljini 10x10x10, tako da ispada razmak izmedju redova 8 i 6 metara. Kad se pogleda niz njivu, redovi su dijagonalni. Cini ti se da je niska, ostavljao sam je na visini 1.5-2 metra, da bih mogao pri oranju i freziranju da prodjem traktorom pored samog stabla.
 
Evo malih oraha , sve zajedno posadjeno 99komada koliko će izaći videćemo
fk5t1y.jpg
 
Zoki,
kako guraju novozasadjeni orasi??
Ja od 20 koje sam posadio imam problem sa tri sadnice.. Pored intezivnog prskanja i pracenja saveta :udri:, kisa koja mi je sprala i boju sa Juga 45 je verovatno ucinila svoje , pomenute sadnice su počele da se suše i svi mladari su bukvalno pocrneli.
Posle par nedelja krenuli su novi bukvalno iznad kalema pa me interesuje da li mogu da ih spasim i eventualno docekaju spremni zimu i hladnoću.
Pitanje za forumase. Da li da odsecem stablo iznad novih mladara jer mi deluje da je suvo i beskorisno ili da ga ostavim pa da gledam iz prikrajka sta se desava?
Pozdrav
 
Seci stablo odmah :bravo:
Cim sam poceo da citam post i pre nego sam naisao na pitanje vec sam planirao da ti to kazem to stablo je sada samo teret seci ga mislim da ce te mlade grane imati vremena da zadrvene i dozre dovoljno da bi prezivele njihov porast nece biti sada toliko intenzivan jer biljka "zna" da nema vremena da se pripreme ali ces u svakom slucaju spasiti sadnice i od proleci one ce buknuti mala ce razlika da bude iduce jeseni :ppozdrav:
 
NE SECI!!!! I ni po koju cenu ne polivaj!! Jos traje vegetacija, ne otvaraj ga, posle moze samo da ga bacis kad se osusi. Literatura kaze da odsad nema polivanja, da bi ti mladari ocvrsnuli i dobili koru, a ne samo rasli. Granu koja je suva odseci u prolece, i to ne do kraja vec par cm od kraja (4-6cm), da ostane malecna grancica, koju ces kroz par godina odseci do kraja. Pozz
 
Ja sam sadio u jesen, ali nisam siguran da moze u prolece. Kontaktiraj literaturu za svaki slucaj :ppozdrav:
 
a da li je bolje da se posadi IZVEDENA SADNICA ili da se direktno plod,odnosno seme,posadi u zemlju!
 
Pozdrav svima koji hoce o ovome da razgovaraju. Planiram da zasadim ili leske ili orahe posto ne zelim da radim vise ratarstvo. Molio bih nekog ko je prosle ili ove sadio da da par korisni saveta oko privodjenju njiva nameni vocarstva. Jer bi zeleo da sve bude legalno posto sam cuo da ako ne privedem nameni njivu ne moze da se ostvari subvencija po sadnici. A ujedno ima nagovestaja da ce u dogledno vreme da nam eps uzima tj. isplacuje zemljiste zpog povrsinskog iskopa uglja. Yahvaljujem ako ovo jos nekog interesuje. :D ::svaka cast:: :ppozdrav:
 
Da li postoji hibrid koji se sadi za rod a i za tehnicku gradju ili je to odvojeno.Koji bi tacan razmak bio kod zdruzene sadnje orah kajsija, a koji kod samo oraha.
 
Srćko,
što se tiče razmaka nema veze da li imaš nameru da sadiš samo orah ili izmedju sadiš medjukulturu da bi * ubio vreme ( kažu da treba 15 tak godina da orah sklopi krošnju) ili uzmeš neku paru skupljajući plodove medjukulture* razmak je uvek isti .Kažu da treba da bude više od 10 metra * ja se zbog male parcele i njenog oblika odlučio za 11* između oraha kao i između redova .Osim toga orah sadiš u trouglu .
Ja sam poslušao savet da osim budućeg ploda moji unuci imaju i mogućnost da imaju i drvo pa sam najnižu granu ostavio na 2 metra .Izabrao sam poboljšanu krunu kao oblik krošnje.
Pitanje za orašdžije.Koliki treba da bude razmak po visini izmedju primarnih grana u ovom uzgojnom obliku ::pomoc:;

To nisam nigde još *provalio* mada imam još vremena do marta kada planiram da radim na krošnji.
Pozdrav !!
Post je spojen: [time]субота, 05. фебруар 2011. 11:50:54 CST[/time]
_________________________________________________
 
ZIDAN je napisao(la):
-kada se sade orasi,u jesen ili prolece! :sta:

Svaku voćku je najbolje saditi u jesen.
Naš narod u Krajini kaže: "Ako misliš na svoje unuke, zasadi orah."

Većina nas u selima imamo neke puste njive, krčevine i slične parcele koje se neobrađuju a koje polako osvaja šuma. Ako već treba da preotme šuma, neka to bude plemenito drvo. Ja sam se odlučio za orah, mada nije loš ni kesten.

Ove jeseni ću posaditi orah na nekih 2ha. Razmak 7x7m. To ne sadim radi neke velike dobiti, jer će početi rađati za 10tak godina, ali to radim radi svoje buduće djece i unuka, a imam 27. godina.

Pozdrav!
 
Nazad
Vrh