PDA

View Full Version : Orah - opšta tema

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : 1 [2] 3

kimi-miki
03-12-12, 11:03
Iz gore priloženog se da zaključiti da je sistem kap-po-kap najpraktičniji u svakom smislu.Minimalna su rasipanja a samim tim smanjiće se prisustvo korova, nema stvaranja "kore" na zemlji a voda će doći baš tamo gde treba. Naravno ako ima mogućnosti za takav vid zalivanja.
Ima li neko iskustva sa zalivanjem kap-po-kap? Bilo kog voća....

- - - - - - - - - -

Bilo je negde na forumu ali sad ne mogu da nađem....gde može da se skine "Savremeno voćarstvo" od Miladina Šoškića ? ::pomoc:;

oktopod
03-12-12, 11:04
http://daninoc.com.ba/site/index.php?option=com_jdownloads&Itemid=40&view=viewdownload&catid=39&cid=586

kimi-miki
03-12-12, 17:33
nešto mi ne ide...iskreno nisam nešto preterano vešt sa netom.
Uđem na stranicu izaberem opciju downloads ali me automatski prebacuje na raznorazne stranice, čini mi se da su neki programi... ako može malo više pomoći...^-^

oktopod
03-12-12, 17:39
Ma otvori neku reklamu i gore desno odbrojava od 5 do nule, pa kad odbroji možeš "skip add" da preskoči reklamu pa ti onda otvori ovaj direktan link, evo ti ovde:
http://www.ziddu.com/download/15264707/MSsavremenovocarstvo.pdf.html

kimi-miki
03-12-12, 19:09
ne radi druže, izbacuje grešku :

oktopod
03-12-12, 19:23
Nemam pojma, ja sam evo probao i krene download...

Prvo klikneš na download dugme sa ove prve slike, a onda uneseš verifikacioni kod na način kao sa druge slike (tebi će generisati drugi kod, ne ovaj sa slike).

http://s8.postimage.org/3n4i5rjg1/image.jpg (http://postimage.org/image/3n4i5rjg1/) http://s8.postimage.org/3oefz6l9t/image.jpg (http://postimage.org/image/3oefz6l9t/)

rekreativac
03-12-12, 21:25
ja sam skinuo preko onog drugog linka i mogu reci da je strava dobra knjiga(posebno jer mi je prva o vocarstvu a hteo sam sejati orase a ovde ima lep opis koliko sam na brzinu video), ako imas jos neku dobru ubaci link za tako lagano skidanje >:({

oktopod
03-12-12, 22:49
Ta knjiga je meni maltene sve što mi treba, ja sam je kupio u knjižari za 2300 dinara, volim da imam knjigu u šakama i da mi je pri ruci u voćnjaku kad zatreba :) Naravno, bilo bi dobro za svako voće imati posebnu knjigu...

ima na tom sajtu još dosta knjiga, kako o voćarstvu tako i drugih sa leve strane menija, link do grane gde su voćarske je: http://daninoc.com.ba/site/index.php?option=com_jdownloads&Itemid=&view=viewcategory&catid=39&site=2&start=10

Obratite pažnju da je to samo prva strana, page 1 of 4.

Da ne tupimo dalje u ovoj temi, imate temu na forumu sa još korisnih linkova ovde:

http://poljoinfo.com/showthread.php?830-Vo%C4%87arstvo-literatura-i-linkovi (http://poljoinfo.com/showthread.php?830-Vo%C4%87arstvo-literatura-i-linkovi)

http://poljoinfo.com/showthread.php?1960-Obavezna-literatura

kimi-miki
03-12-12, 23:09
Ma otvori neku reklamu i gore desno odbrojava od 5 do nule, pa kad odbroji možeš "skip add" da preskoči reklamu pa ti onda otvori ovaj direktan link, evo ti ovde:
http://www.ziddu.com/download/15264707/MSsavremenovocarstvo.pdf.html
Probao sam na oba načina i dođem na isto... ako idem direktno na link koji si dao ovde izbaci mi grešku, ako idem na "skip add" opet dođem na istu stranicu sa greškom.
Nemam nigde opcuju sa dve ili prvom slikom koju si dao u postu 256, umesto toga izbaci mi Fraud Warning

- - - - - - - - - -

Možda grešim u strtu.... kad mi izbaci stranicu gde ima dosta knjiga sa leve strane menija a na sredini piše "Savremeno voćarstvo" biram opciju u malom prozoru po sredini od naslovne strane knjige downloads.... i otvara mi novu sranicu gde opet ima opcija download, tada me prebacuje na "odbrojavanje", sačekam i biram "skip ad". Tada dolazi do greške...{"{":

oktopod
03-12-12, 23:21
Fraud warning je verovatno poruka tvog internet provajdera jer je sajt na black listi odnosno listi nepouzdanih sajtova (fraud je prevara). Može da bude i do internet pretraživača. Probaj iz nekoliko, internet explorer, google chrome, mozila, firefox, safari...ako iz dva izbacuje grešku onda je do provajdera ili možda do tvog antivirus firewall programa. Onda ga ili privremeno isključi ili downloaduj kod nekog prijatelja, nije za slanje mailom, ima 50 mega, ali ako ne uspeš, razbiću ga na 5 komada pa ti poslati na gmail ako se snalaziš da spakuješ 5 ZIP fajlova nazad u jedan, pošalji mi PP da ne dubimo ovde ako ti to odgovara.

kimi-miki
04-12-12, 17:20
@ Oktopod>:({ imaš piće... Sve je ok, nisam mogao preko opere da skinem knjigu, eksplorer je odradio. Hvala

OtoLeoBenHaker
23-12-12, 00:30
Poz svima. Sta mislite, koliko jedan hektar oraha moze da da ploda u punoj rodnosti ? Video sam na nekim sajtovima da pishe od 4000 do 7 000 kg? Jel to misle na orahe u ljusci ili bez ljuske (ocisceni) !?!

I koliko sadnica moze da stane na 1 h ? Tj. ima malo vishe, dva lanca zemlje...

Gledao sam na youtubu onog lika sto je zasadio orahe u 2004 god. Negde kod Pozarevca, al nisam siguran.. Kaze da mu svako drvo u petoj godini daje po jedan ipo kilogram oraha... Pa u kojoj godini kalemljeni orasi dostizu punu rodnost ?!?

I po vama, koliko para treba da se zavrsi jedan h pod orasima ?!? Znaci, sadnice, djubrivo...

I na koji razmak bi ste ih vi sadili? Znaci samo za plod. Na nekih 1m ili malo vishe bih ih kratio.. Ovo su planovi tek za 2014.godinu..

Hvala svima na odgovorima, unapred.

markojajara
23-12-12, 11:22
Obicno 9*9, 10*10, 12*12 ili kombinovano ta rastojanja... broja sadnica po ha racunas 10000/a*b... uzmi kalemljene sadnice pre prorode... pozz

OtoLeoBenHaker
23-12-12, 17:34
Hvala Marko na odgovoru..

Sta mislish, koliko bi treba da odvojim prvi red od komshije ?!? Tj. od susedne njive...

markojajara
23-12-12, 19:58
Pa mozda za 5 do 6 metara... ili polovinu razmaka...

OtoLeoBenHaker
24-12-12, 21:22
Pa mnogo je to batice.. Recimo ako neko ima lanac zemlje, to ti je od prilike 14m x 400m, on ladno ne moze ni dva reda da zasadi... Jer mora i sa jedne i sa druge strane da stavi po 5m..

neba933
25-12-12, 17:49
Mnogo je kad biju, a zamisli porastu počnu da rađaju, stigne tužba i moraš da ih vadiš, e to je mnogo. Al svakako treba proveriti zakon šta kaže-i manje boli. >:({

OtoLeoBenHaker
25-12-12, 23:38
Pa u pravu si. Evo, pokusavam da nadjem na netu i ne mogu... Ubih se trazeci... Jel mozdaznate gde mogu da pronadjem recimo neke zakone ili pravilnike o zasnivanju vocnjaka i pravila ?!? Sve sto sam pronasao je podsticaj o vocnacima...

oktopod
25-12-12, 23:41
Ma računaj ti da ti krošnja ne zađe u tuđe, sve do zamišljene linije je tvoje, znači odvoj 5 metara, jes mnogo ali je i orah veliko stablo...ili da ga orezuješ posle po meri ako ti tako više odgovara, mada visina je to...

markojajara
26-12-12, 15:48
jeste mnogo... procitao sam negde da sve sto predje kod komsije (grane ili koren) ima pravo da isece, pa cak i da vas tuzi :(

zupa100
27-12-12, 08:53
I koliko sadnica moze da stane na 1 h ? Tj. ima malo vishe, dva lanca zemlje...

Gledao sam na youtubu onog lika sto je zasadio orahe u 2004 god. Negde kod Pozarevca, al nisam siguran.. Kaze da mu svako drvo u petoj godini daje po jedan ipo kilogram oraha... Pa u kojoj godini kalemljeni orasi dostizu punu rodnost ?!?

I po vama, koliko para treba da se zavrsi jedan h pod orasima ?!? Znaci, sadnice, djubrivo...

I na koji razmak bi ste ih vi sadili? Znaci samo za plod. Na nekih 1m ili malo vishe bih ih kratio.. Ovo su planovi tek za 2014.godinu..

Hvala svima na odgovorima, unapred.

1. Svaki zasadjeni kalem, bilo koji da je, prosta je racunica ako sadis npr. na 12 m x 10 m = zauzece 12 kvadrata. Pa racunaj!

2. Evo, i ja sam zasadio 25 oraha bas te 2004 godine, sve moguce radnje sam radio, prorodili su posle 7 godina, neznatno. Ove godine je mraz, a kasnije susa ucinila svoje, da je komad jedan ostao. Napominjem da sam orahe kupio u institutu u Cacku.

3. Da se ja pitam, sadio bih ih na 12 x 10 metara razmak. Drugo, ne savetujem da se krati noseca grana, rezaces ih kasnije one koje izadju kao ramene. Raspitaj se malo bolje o tome da li prekracivati kalem!

http://t.imgbox.com/acxYBSqT.jpg (http://imgbox.com/acxYBSqT)

prilazem sliku kako je to izgledalo prosle godine u julu-avgustu

markojajara
28-12-12, 17:28
10 m x12 m ja 120 kvadrata

OtoLeoBenHaker
28-12-12, 22:54
Pa da, lepo je napisati da se sade 12 x 10m.. Al jbg, u Vojvodini su vam parcele malo drugacije u odnosu na Srbiju.. Ja imam par lanaca zemlje, ali svi su razbacani... Svuda po jedan lanac (14m x 400m). I sad, kad bih odvojio i sa jedne i sa druge strane po 5m, znaci da bih ja mogao da zasadim samo jedan red na celom lancu.. I kad svaku stabljiku odvojim po 10m, znaci da bi na jednom lancu stalo oko 38 sadnica oraha.. Zar ne mislite da je to mnogo malo ?!?
Ja planiram da odvojim i sa jedne i sa druge strane po 3m i da zasadim dva reda na razdaljini od 8m. U duzini cu da ih razdvajam nekih 9m i mislim da ce to biti ok. Ipak nije to parcela ko zna kolika pa da treba ogroman razmak... Imacu malo manje od 90 sadnica po jednom lancu, i mislim da ce to biti ok... Jbg, ipak je 38 sadnica jako malo...

nebojsa
29-12-12, 00:04
Tvoja njiva, tvoje pare pa sadi kako god hoces. Ali covek ti je lepo napisao da mozes da imas problem. Jos ako imas nekog mrguda za komsiju eto ti problem 100%

kimi-miki
30-12-12, 20:44
1. Svaki zasadjeni kalem, bilo koji da je, prosta je racunica ako sadis npr. na 12 m x 10 m = zauzece 12 kvadrata. Pa racunaj!

2. Evo, i ja sam zasadio 25 oraha bas te 2004 godine, sve moguce radnje sam radio, prorodili su posle 7 godina, neznatno. Ove godine je mraz, a kasnije susa ucinila svoje, da je komad jedan ostao. Napominjem da sam orahe kupio u institutu u Cacku.

3. Da se ja pitam, sadio bih ih na 12 x 10 metara razmak. Drugo, ne savetujem da se krati noseca grana, rezaces ih kasnije one koje izadju kao ramene. Raspitaj se malo bolje o tome da li prekracivati kalem!

http://t.imgbox.com/acxYBSqT.jpg (http://imgbox.com/acxYBSqT)

prilazem sliku kako je to izgledalo prosle godine u julu-avgustu

Zalivaš li ti to druže? A vidi se i da je zalivadilo....::samo odmor::

Panta SD
31-12-12, 15:16
Leo ,
ne treba forsirati sa brojem sadnica jer su skupe i ljudi ti iz iskustva daju prijateljske savete. Mozda mozes da ides cik - cak sadnju tj.naizmenicno da sadis na 5 metara od komsije orah sa jedne a sledeci sa druge strane na 5 metara od susednog komsije . Da bi bolje iskoristio prostor mozes zasaditi neku drugu vocku* tresnja, kajsija,visnja* i time ekonomski isplativije popunio taj prostor koji je stvarno limitiran.
Negde sam i procitao za varijante da orah uredno orezuje i sade na manjem medjuprostoru ali ne znam da li neko ima pozitivna iskustva iz takve ideje i price .
Svim forumasima a bogami i gostima na sajtu cestitam Novu godinu . . .

- - - - - - - - - -

Zupa ,
hteo bih da te pitam sta znaci da je jedan od 25 zasadjenih oraha ostao posle ovogodisnje stvarno teske godine..

zupa100
08-01-13, 08:49
Panta je sasvim lepo gore pisao, potpisujem! Kad su orasi mali, mnogo je i po metra od medje, rasiri se stablo, tek onda nastaju muke. Svadja sa komsijom (koji je u pravu) i sopstvena nervoza, jer nisi toliko iskvaren da te je bas briga sto drugome smeta!

kimi-miki nisam polivao, samo jos to nisam, sve drugo sam radio... orao do stabla, dok su mali bili prskao protiv vasi, djubrio redovno i obilno...rezao tu i tamo bocne grane, izaslo je onako kako je izaslo. Bolje nisam umeo. ::suncanje::

Panto izvini sto nisam bio dovoljno jasan, mislio sam na plod, ni jedan plod nije ostao, orah hvala Bogu skoro da nije osetio susu! Lkl{{

I naravno...pozz zupa100!

kimi-miki
10-01-13, 12:51
@ zupa 100

u kom periodu su otpadali plodovi( pretpostavljam da je bilo roda pošto kažeš da "nije ostao" ni jedan? Sa čim si đubrio? Moguće je da si dao dovoljno azota ali nedovoljno kalcijuma, kalijuma i magnezijuma ili samo nečega od toga...

zupa100
11-01-13, 07:44
kimi-miki sve sam sagledavao kroz godine porasta oraha. Ucio se sa godinama, popravljao se. Znaci, svake trece godine sam djubrio stajnjakom, i zaoravao iza toga s jeseni. S proleca su isla azotna djubriva, normalno. One druge dve godine izmedju stajnjaka, djubrio sam obilno lincerovim vocnim djubrivom. Tu greske nije moglo biti.

Jaki mrazevi nisu uspeli da naskode orahu, u vreme zametanja ploda naglo je zahladilo, a kasnije stravicna susa su desetkovale rod. Ono sto je ostalo na rodu, skoro da se sasusilo na grani, nesto je opalo pred berbu, a ostatak sam sam stresao, da ne ostane na grani.
Od preko 100-tinak pumpi u polju, ostale su tek 10-ak sa vodom, i one su dosle na rub presusivanja. Recica koja tece mojim krajem je presusila, protekla je tek tokom decembra. Samo hocu da ti docaram o kakvoj se susi radi.
Dosta godina imam, ne pamtim ovakvo vreme.

I naravno...pozz zupa100!

oktopod
11-01-13, 08:59
Meni je dosta plodova ostalo do pred kraj, nije osetio ni mraz ni sušu, ali je 80 posto otpalo i vidi se na njima izlazna rupa insekta, da nije to kod tebe?

Panta SD
11-01-13, 12:18
Leo,
da ne bude da te odvracam od pokusaja guste sadnje . . . .
Ja sam negde u literaturi , doduse bez detaljisanja i vrlo sturo ,nasao da se u zapadnim zemljama i *intezivnim*orasarima sadi orah na 5x4 metara i zestokom rezidbom i svim mogucim agrotehnickim merama dostizu fantasticni rezultati u rodu ali nisam cuo da je u Srbiji neko imao takva iskustva. Tako da ako imas nameru da udjes u takvu pricu treba ti verovatno puno tehnicke pripreme , hrabrosti , znanja a bogami i srece ....
Pozdrav !!

zupa100
22-01-13, 09:15
U delu SADNICE ORAHA, poruka br. 34. pogledati! Kako se to radi u USA.

Panta SD
22-01-13, 13:08
Ovo mi deluje kao Rat zvezda sa ovim masinama i pobeselim Amerima . Video sam u predlozenom pregledu snimaka za ovu temu i malu masinu za *krckanje*oraha. Da li neko od forumasa ima neku slicnu varijantu.Mene to zanima informativno jer sam jos uvek sa mojim sadnicama u trecoj godini .::)
Zupa, kada ces da djubris orah i koje NPK koristis .
Pozdrav iz Smedereva . .

panonac
22-01-13, 21:23
Potreban savet,na koje mesto je bolje posaditi orah,u zaklon ili osuncanu stranu.

Panta SD
23-01-13, 14:30
Panonac,
zavisi od mnogo faktora *namena zasadjenih sadnica , kolicina sunca i maksimalne letnje temperature , tip zemlje i vlaznost ,ucestalost vetra . . *
Ja konkretno imam plac na suncanoj strani*okrenuto prema jugozapadu * i strahovito visoke temperature leti koje , sudeci po literaturi, umeju da zaustave fotosintezu i rast oraha koji je u trecoj godini tako da bih voleo da se isti nalazi na suprotnoj strani koju cesto ljubomorno gledam jer ista strana ima manje temperature a u isto vreme u prolece odmah ujutro dobije sunce i znacajno umanjuje opasnost od prolecnih mrazeva koji mogu ostetiti plod i letinu . . . .
Sigurno je da mozes bez vecih problema saditi na obe strane mada izgleda da malu prednost ima *zaklonjena*..

zupa100
26-01-13, 13:24
Panta SD rasturao sam stajnjak jesenas i zaorao plitko, tek sa pocetkom vegetacije, ide KAN.

Milorad Trivić
05-02-13, 23:13
Ja sam iz okoline Banjaluke , i imam nameru zasaditi orah , nisam jos pronasao kalemljene sadnice u ovoj regiji .
Nudi mi se sejanac , navodno kvalitetan , koji prorodi najdalje u sestoj godini .....sad ne znam ni sam koliko je to pametno ?

Panta SD
06-02-13, 21:06
Milorade,
dobro dosao medju potencijalne orasdzije . .
Zavisi sta imas nameru da u buducnosti dobijes od tog oraha.Kazu da sejanac tesko moze da prenese osobine ploda tako da je veliko kockanje da posle 10-tak godina shvatis da si dobio los i kostunjav plod.Zato svi kazu da treba kupiti kalemljenu sadnicu . . .

Milorad Trivić
11-02-13, 20:25
I ja sam za kalemljenu sadnicu , ali ne mogu da nadjem u BiH i kako da znam ko je pouzdan kalemar ljudi su skloni uvaljivanju .

Panta SD
12-02-13, 09:31
Milorade,
mozda treba da sa rasadnicima u Srbiji da pokusas da pronadjes sadnice oraha koje bi trebalo brzom postom da mogu da se *prebace* preko granice jer kazes da si negde kod Banja Luke .. U svakom slucaju ne znam kako to ide sa carinama ali ti garantujem da ces , ne bih da reklamiram jer to mi nije namera i nemam sa kalemarima i rasadnicima nikakve specijalne veze , ja konkretno iz MAVM rasadnika dobijem brzom postom poslednje 2 godine neostecene sadnice i u fantasticnom stanju.. Sada je februar i malo teze verovatno mogu da se nađu kvalitetne sadnice , treba malo vise brige oko njih ako se posade na prolece ali vredi pokusati mozda i autom doci do Srbije ...Koliko sadnica imas nameru da posadis ??
Pozdrav !!

oktopod
12-02-13, 13:09
Preko granice je zabranjeno prenositi floru i faunu, znači životinje i bilje, zabranjeno je preneti i kalem grančice, pelcere od cveća itd, tako da mislim da ovo nije izvodljivo.

sljivar
12-02-13, 13:31
I ja sam za kalemljenu sadnicu , ali ne mogu da nadjem u BiH i kako da znam ko je pouzdan kalemar ljudi su skloni uvaljivanju .

Koja je količina u pitanju, ako je nešto veće možeš legalno da uvezeš preko neke firme bez nekih posebnih procedura.

Panta SD
12-02-13, 18:31
Vidim da na hrvatskim forumima hvale novosadske vrste oraha i preporucuju kupovinu istih u Srbiji .E sada kako to rade stvarno ne znam ali smatram da *nasa* granica na Drini nije k*o berlinski zid . . >:({

oktopod
12-02-13, 18:38
Ja sam samo rekao kako je po zakonu, sigurno ne možeš 100 komada tek tako preneti na neviđeno :D Na manje se uvek može sakriti, a na veće kao što rekoše, preko firme neke može...

zis
12-02-13, 18:51
oktopod (http://poljoinfo.com/member.php?4329-oktopod) Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .>:({

oktopod
12-02-13, 20:12
Nemam pojma, al nađoh nešto preko google:

Sadnja oraha iz semena.
Orahovo seme ima prirodni period mirovanja koji mora proći pre nego što seme počne da klija. Najjednostavniji metod za prekid perioda mirovanja je sadnja semena u jesen. Svakako seme morate zaštititi od miševa i drugih životinja. Sadite na oko 5cm dubine. Seme možete zaštititi od životinja na sledeći način: uzmite običnu limenku, potpuno je otvorite sa jedne strane, a sa druge probušite rupu prečnika oko 2 cm. Sada utisnite konzervu preko semena tako da rupa koju ste izbušili u konzervi dođe na nivo površine zemlje tačno iznad semena. Obične konzerve ne morate uklanjati jer će se one vremenom raspasti od rđe, ali aluminijumske konzerve morate ukloniti kako ne bi oštetili biljku.
Za prolećnu sadnju period mirovanja možete prekinuti stavljanjem oraha u vlažni treset (ne na mokar). Njega je preporučljivo staviti u plastičnu kesu i držati u frižideru 6 do 12 nedelja odnosno do sadnje. Sadite na dubini od 5 do 7cm u rano proleće.

http://www.mojaradionica.com/sadnja_oraha.htm

Milorad Trivić
12-02-13, 22:18
Koja je količina u pitanju, ako je nešto veće možeš legalno da uvezeš preko neke firme bez nekih posebnih procedura.

Oko 200 komada..... 2 ha otprilike .

mutavdzic1
13-02-13, 00:11
oktopod (http://poljoinfo.com/member.php?4329-oktopod) Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .>:({
Vek klijavosti oraha je 1 godina .Stavi odmah mozda nesto i nikne.Prvo ga stavi u vodu par sati pa onda u zemlju i sacekaj 1-2 meseca pa ces videti rezultat.Ja tako kasno nisam stavljao nikad pa neznam kakav ces da imas procenat klijanja.

zupa100
13-02-13, 08:02
Pokusavao sam s proleca da posadim takve orahe, nisam imao ni jedan da je klijao...

suljaga
13-02-13, 14:15
Ja sam iz okoline Banjaluke , i imam nameru zasaditi orah , nisam jos pronasao kalemljene sadnice u ovoj regiji .
Nudi mi se sejanac , navodno kvalitetan , koji prorodi najdalje u sestoj godini .....sad ne znam ni sam koliko je to pametno ?
Evo možeš pokušati nešto na ovoj stranici imaju svega i svačega a iz BiH su >:({
http://www.pik.ba/?trazilica=sadnice+oraha&id=

Vocar
16-02-13, 15:36
Potreban savet,na koje mesto je bolje posaditi orah,u zaklon ili osuncanu stranu.

Osunčane.

Zavjesi koliko je pametno šta im je primarna namjena. Ima i sejanaca dosta različitih.

Preko granice je zabranjeno prenositi floru i faunu, znači životinje i bilje, zabranjeno je preneti i kalem grančice, pelcere od cveća itd, tako da mislim da ovo nije izvodljivo.

Sve je ovo dozvoljeno Oktopode. Samo se mora prijaviti. :)

oktopod (http://poljoinfo.com/member.php?4329-oktopod) Koliki je vek klijavosti oraha .Nabavio sam neke krupne pa mogu reći veličine osrednje breskve pa bi da ih stavim na klijanje .

Ako smijem da se uključim...

Zavisno od načina skladištenja veoma dugo. Priprema, tj kalusiranje za sadnju oraha je sledeća:

1. način. U frižideru, orahe držati u vlažnoj i veoma čistoj tkanini, sve u najlon kesi 14 dana pred sadnju. Ne vaditi iz frižidera niti mijenjati tkaninu.
2. način. Orahe držati potopljene u hladnoj vodi 10 dana. Svaki dan obavezno promijeniti novu vodu.

Neki od ova dva načina primjeniti pred samu sadnju oraha, tj. druga polovina marta. Nije rijedak slučaj da poneki nabubreli orah već pukne i krene sa klicom.

Toki
17-02-13, 23:10
Pozdrav forumaši
Nov sam član i imam neka pitanja u vezi podizanja zasada...

Parcela na kojoj planiram da podignem zasad se nalazi u Mačvi i ima površinu od 3,7ha, a orah bih posadio (za sada) na oko 1ha.
Zasad se podiže radi dobijanja ploda, a stablo mi nije prioritet.
Sadnju planiram na jesen, a dotle bih da sve pripremim i osmislim unapred.
Prvi korak koji planiram je bušenje cevi za navodnjavanje na sredini parcele, jer blagi pad terena je na dve strane od centra njive.
Planirani razmak između sadnica će biti 10m x 10m. Zasad će imati 4 reda sa po 25 kom.
Područje nije pošumljeno, dobro je osunčano i prilično je vetrovito. Zemlja je plodna i ocedita, a podzemne vode prolaze na oko 4m dubine.
Česta je pojava kasnih mrazeva.

Jedinu dilemu imam oko izbora glavne sorte i kombinacije vrsta oraha.
Za sada u uži izbor glavnih sorti su ušle dve kombinacije - (Rasna - G. 139 - ? ) i (Kasni Rodni - Novosadski Kasni - ?)
Planiram da ovih dana naručim sadnice za jesen.
Voleo bih da čujem vaše savete u vezi izbora sorti i naravno koji odnos u broju sadnica predlažete?
U pitanju je, dakle 100 sadnica ukupno...

Panta SD
18-02-13, 21:04
Toki ,
dobro dosao medju ljubitelje oraha .
Imajuci u vidu da sadnju planiras za jesen na vreme si krenuo i imas puno vremena da napravis pravu pricu i pripremu oko oraha.
Sto se tice odabira vrste , imajuci u vidu da si u Macvi , smatram da ne treba puno da se brines oko kasnih mrazeva i da sve Novosadske sorte oraha bi odgovarale tom terenu i klimi .Ja sam se konketno odlucio za Rasnu imajuci u vidu da cveta , barem prema prici i literaturi imajuci u vidu da sam tek u trecoj godini , homogeno i da je dobar oprasivac bugarskom Sejnovu koga imam kao drugu kulturu kao i nesto Jupitera i Gajzenhajma .
Cela ova prica oko oprasivaca i *moranja* imati 3-4 vrste mi je malo cudna jer sam na netu pronalazio materijale profesora sa Poljoprivrednog fakulteta koji je imao samo Sejnovo u orasaru negde kod Banja Luke i imao korektne prinose bez neke zestoke agrotehnike ali ja sam ipak apsolutni pocetnik sa malim brojem sadnica .
U svakom slucaju , imajuci u vidu veci broj sadnica , imas mogucnost da u saradnji sa nekim rasadnikom za koji se odlucis zajedno dogovorite glavnu sortu i oprasivace, broj i raspored sto ti ja preporucujem kao i sadnju neke kulture izmedju oraha imajuci u vidu da treba orahu dosta vremena da *zatvori*prostor .

Svima bih cestitao na *preko* 300 postova u ovom delu foruma
Pozdrav !!

Toki
18-02-13, 21:54
Panto hvala na savetima...
Već sam razgovarao sa jednim od vodećih proizvođača sadnica u Srbiji i on mi predlaže Rasnu.
Takođe je zanimljivo da mi on garantuje da za ovu sortu nije potrban oprašivač, jer ima izraženu homogamiju, ali ja bih ipak ubacio bar 10% Jupitera i G139.
Našao sam podatak da se Rasna uglavnom gaji kao prateća sorta Šampiona...?
Neko je ovde u temi pomenuo da oprašivač može da oprašuje u krugu od 500m, tako da i dalje mi nije jasno koji procenat oprašivača u voćnjaku je dovoljan?
Sadnice za jesen moram da naručim do 15 marta, pa mi svaki savet mnogo znači >:D

Panto, ako nije problem da mi kažeš nešto više o tvom voćnjaku... Znam da je mlad, ali me interesuje, da li zaista Rasna počinje da rađa tako rano ili je to samo priča prodavaca?

Panta SD
19-02-13, 14:35
Prošla godina je bila , verovatno znas, vrlo losa sto se tice vocaka a za orah narocito. Bilo je skoro ceo februar zestoki minus * 5 oraha u III godini mi je izmrzlo*a onda u maju dodatni minus koji je za malo preteklog cveta onemogucio oprasivanje.Srecom bilo je pola metra snega tako da nije doslo do totalnog izmrzavanja sadnica * jer me je tako covek iz rasadnika umirio kada sam se raspitivao* pa sam odsecanjem stabla i preko latentnih pupoljaka spasio sadnice koje se jos oporavljaju . I pored toga ja sam imao po nekoliko oraha na desetak stabala tako da sam proverio da li je orah pravi tj. da mi nisu *uvalili* lažnjake sto izgleda se desava . Istina je da sam prve 2 godine njihovog rasta imao nekoliko zametnutih oraha na sadnicama ali sam ih uredno skidao da ne bi oslabio biljku i da ne bi eventualno jak vetar polomio mladu granu sa plodom tako da je istina da ove sadnice i u rastilu verovatno *daju*plod ali do pravog roda i nekih para treba prilicno sacekati. Ti vidim da imas nameru da pustas grane nize tako da ces pre se opariti i skratiti znacajno taj period ali i pored toga treba da isplaniras nesto izmedju cisto da ubijes vreme i da ima neku vajdicu .
Ja sam ipak samo vikendas sa tridesetak ari pa ocekujem da ce neko od vecih zemljoposednika da ti pomogne savetima i njihovim decjim bolestima vezane za sadnice i uzgoj oraha .
Za Rasnu sam cuo i procitao na par mesta da joj skoro ne treba dodatni oprasivac i da je dobar oprasivac za Sejnovo ali u princiru nista ne gubis dodatkom novih sorti jer one pored oprasivanja ipak donose i sigurno dobar rod tako da nema generalno nekih gubitaka i praznog hoda.
Imam negde skriptu nekog naseg coveka sa 5ha oraha,firma se zove Coba sistem, koji je napravio pravu stvar i pokupio sve te informacije sa neta sa nekoliko mesta i vredi je citati kao lektiru sto ja bogami cesto radim Tamo ima puno prakticnih stvari koje sam nasao narocito ko uz orah sadi i kajsiju .
Pozdrav !!

rekreativac
19-02-13, 17:48
@Panta SD mozete li postaviti tu skriptu na forum?

mikikimi
19-02-13, 18:05
skripta se zove

Kako Nabaviti Posaditi Gajiti i Prodati Orahe

potrazi na google

rekreativac
19-02-13, 20:57
Pronasao,hvala puno >:({
prelistao i mogu reci super stvar

Panta SD
21-02-13, 14:29
Mikikimi je pogodio na sta sam mislio. Svidja mi se skripta jer je ,cini mi se , strasno aktuelna tj.sa cenovnicima iz 2012-te i razbija neke nase pocetnicke iluzije o lakim parama od oraha .
Izgleda da je ova zima se pokazala dobro, samo da je ne ureknem:-*, pa svima nama zelim da ove godine pricamo o pozitivnim desavanjima u vocnjacima.
Pozdrav !!

malitomic
23-02-13, 18:18
Pozdrav svima u ovom delu foruma.
Imam na placu tri velika stabla oraha starih preko 50 gobina i od 50-80 cm u precniku. Slabo ili nikako ne radjaju godinama i uglavnom prave hladovinu. Nacuo sam da se drvo oraha moze dobro prodati, pa me interesuje kakva su vasa saznaja o tome.
Iscitao sam celu temu ali ne nadjoh nista konkretno.

kimi-miki
24-02-13, 21:53
Pozdrav voćari-orasdžije !!!
Da li je vreme za prvo prskanje oraha i sa čim, u pitanju su sadnice posađene jesenas?? I još jedno pitanje, treba li okrečiti mlade sadnice oraha?

Panta SD
25-02-13, 11:20
Kimi,
svi programi za zastitu oraha kao prvo prskanje navode pocetak otvaranja pupoljaka sto kod oraha je negde tek u Aprilu tako da* nije vreme za borbu* . Na forumu vidim da su ljubitelji kajsije podigli borbenu gotovost i cekaju 2 povezana topla dana da krenu u akciju.Sto se tice sredstava ima puno proizvodjaca i njihovih programa i preporuka tako da mozes ih lako pronaci .
Sto se tice krecenja sadnica misljenja su razlicita. Neko kaze da stabla vocaka treba 2 puta kreciti i to negde u januaru , ako ulovi se neki plus u temperaturi kada se moze smanjiti opasnost od *mrazopuca* i u maju kada treba malo pomoci vocki u borbi sa toplim vremenom. Drugi kazu da je ovaj vid agrotehnicke mere zastareo*narocito za jezgraste vocke* i suvisan mada ja mislim da nije lose obici svako drvo i posvetiti mu malo vremena i okreciti ga jer se moze videti nesto sto ti moze pomoci da vidis neki problemcic koji bi ostao neprimecen da nisi bio u krecenju . Samo treba obratiti paznju da se tada krecom i smesom ne ode previsoko i ne zamazu pupoljci koji trebaju sada u prolece za start i normalan rast vocke sto tebi moze biti problem imajuci u vidu da je tvoj orasar zasadjen jesenas tako da ja tu nista ne bi dir*o..

kimi-miki
25-02-13, 19:17
@Panta SD hvala. Poslušaću tvoj savet što se tiče i krečenja i prskanja. Ja sam moje orase orezao pre 20-ak dana i pošto nisu veliki svaki sam dobro "zagledao". Ima par komada koje je zec dirao, ne puno ali je dirao, jedan ili dva sam našao sa promrzlim !!?? vrhom i to sam prekratio. Za dalje videćemo, samo neka krenu...

pitbullns
26-02-13, 15:47
Sta mislite imali ovom nesretniku pomoci? Sem da se posece Lkl{{ Nisam vise siguran, ali trebao bi da ima izmedju 10 i 15 godina, nikad djubren, zalivan itd.
http://i46.tinypic.com/vzikd2.jpg

http://i50.tinypic.com/hv781s.jpg

http://i47.tinypic.com/6zlmx1.jpg

http://i45.tinypic.com/20q1h7l.jpg

Panta SD
27-02-13, 10:28
Ne znam da li je vredan truda tj. da li ima nesto od ploda i kakav je plod uopste. Ukoliko ima dobar plod mogao bi*radikalno* da ga rezes pa kom obojci kom opanci. . .

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Kimi ,
Dobro si onda prosao jer cini mi se da nisi stavljao nikakvu zastitu od zeca. Mislim si malo pozurio sa orezivanjem jer se obicno ceka toplije vreme zbog mogucih mrazeva i pocetak bubrenja pupoljaka da bi imao jasnu sliku koji pupoljak je odrveneo i gde recnuti ali u redu je ...

oktopod
08-03-13, 18:52
Otac mi je danas kupovao neko cveće, goji i slično i ponet manijom sadnje (razumem ga), bez da me posavetuje, kupio neki orah koji nemam pojma ni gde misli da posadi a da ne smeta...pa imam par pitanja.

Sorta je Juglans Regia L. Koja je to sorta, u brošuri piše domaći? Traži li oprašivač?

Drugo u brošuri piše samonikli, na etiketi za podlogu piše "sopstveni koren". To mu dođe "iz koštice"? Drugim rečima to ništa ne valja? Ne vidim mesto kalemljenja, kao i sam izgled sadnice mi dodatno potvrđuje da je to divljak kakve viđamo na putu do njive :D

Koliko je takav orah bujan da bih znao gde da ga sadim, što se tiče krošnje a i prostiranja korena? Da li da ga prekratim ili pustim da raste slobodno?

futurefarming
08-03-13, 19:14
Juglans Regia L. nije sorta nego vrsta. Sve komercijalne sorte su sorte ove vrste tzv. domaćeg oraha (engleski, persijski, grčki, karpatski , domaći - isti orah a različiti nazivi). -Sopstveni koren- znači sejanac. Pošto se ne zna koja je sorta, sadi ga u blizini drugih stabala oraha pa će se već nekako oprašiti. Ako ga ne orezuješ tj. pustiš da samostalno formira krošnju biće ogroman a može se oblikovati kao i svaki. Kod slobodne krune, obim krošnje je od prilike jednak obimu korena, ako glavnu žilu prikratiš pre sadnje sistem će biti plići a širi i obrnuto. Ako sadnicu skratiš tako da prve grane budu veoma nisko onda će i proroditi ranije.

oktopod
08-03-13, 19:32
Na papirčetu piše:

Vrsta: orah
Sorta-klon: Juglans Regia L.
Podloga-klon: Sopstveni koren

A u brošuri, katalogu svih proizvoda za taj piše "domaći orah".

Znači glupost, divljak...lepo kažem ocu al ne sluša, ja se pravim pametan, mora da je po mom, ja komandujem.. :D

Nemam drugi orah na placu, imam jedan prastari koji je u planu da se vadi, ni to me ne pitaj zašto...

futurefarming
17-03-13, 01:39
Kalem na crni orah - http://img43.imageshack.us/img43/885/70249665.png

Milorad Trivić
19-03-13, 20:21
Zna li neko gde uzeti sadnice oraha , ali nekog pouzdanog bez uvaljivanja ?

zupa100
20-03-13, 07:31
Milorad Trivic, jel imas ti neko lakse pitanje? :D

Salu na stranu, ja sam kupovao pre 10-ak godina kalemljene orahe u institutu Cacak, i zadovoljan sam. Pokusaj, mozda imaju za prodaju...

Panta SD
20-03-13, 20:52
MAVM rasadnik... Samo je sada kraj sezone tako da ne znam da li se moze naci kvalitetna sadnica

Na mojim orasima sam danas primetio rupe precnika 6-8mm na nekoliko sadnica * na razlicitim visinama stabla* koje su verovatno nastale od nekog insekta..Da li neko imao slicna iskustva i kako je iste resavao ..Kazu da slika govori bolje od hiljadu reci . . ::spreman na sve::
http://www.dodaj.rs/f/1Q/b7/1hCnXJka/probusen-orah.jpg

oktopod
21-03-13, 00:07
Da nije detlić ispitivao teren, sad mu je sezona, kod mene prekoputa dvorišta u jednom dvorištu od vodovoda ima prastari orah visok barem 15 metara, njega detlić svake godine u ovo vreme kljuca a posle mi se mota po dvorištu i hvata insekte sa zemlje :) znači pravi gnezdo tu svake godine, mada sam se uvek pitao zašto ne iskoristi prošlogodišnje...

Mada ova rupa mi je nekako suviše pravilna za bilo šta što je priroda mogla da priredi...

zupa100
21-03-13, 07:27
Panto ja sam do sada svake godine uljima tretirao orahe na pocetku sezone. Znaci, nikakve probleme nisam imao, kora je glatka i mazna, vidi se da je zdrava. Mozda ne bi bilo lose da i ti negde krajem meseca odradis i ti isto, sa plavim uljem, da dodas bilo koji insekticid.

I sad ono stalno pitanje...nikako cudu da se nacudim? Nekada se orah nije prskao nicim, radjao svake godine kada ga mraz nije dirao. Sta je ovo, Bog ce ga znati? Pa orahovo lisce smo upotrebljavali kada prase ili jagnje u letnjim mesecima skinemo sa vatre, bezala je muva od oraha. Sad...ako ne odradis sve sto treba, dobijes ...da ne kazem sta!

misoo83
21-03-13, 08:46
Imam ja oras star preko 5 godina a visok mozda 1-1.5 m i pre par dana kad sam ga gledao ima isto tako rupe u drvetu to mora da je neki insekt jel detlic nije sigurno, mozda je bas moj oras zakrzljao zbog tih rupa.

Panta SD
21-03-13, 17:10
Pozdrav svima i hvala na na odgovorima..
Župa, ja sam do sada, od sadnje voća, radio i jesenje i *zimsko*prskanje. Konkretno plavim uljem sam pre 2-3 nedelje oprskao visnju i kajsiju koje imam medjuredno pa i orah sa njima.. Smatram da ovo nije skorašnje sudeći po crnom krugu koji se nazire na slici.Ova sadnica je u IV godini i formirane 3 primarne grane sa tim da je najniža negde na 1,8m . Kako je oštećenje negde na 1,5 metara mogu da poludim , skratim orah ispod, molim Boga da krene nešto od latentnih pupoljaka i krenem sa ponovnim formiranjem krošnje gubeći 2 godine u njegovom rastu.Problem je da na 2 druge sadnice sličan problem imam na pola metra visine i tu nemam plan B. Poslao sam fotografiju i ljudima u MAVM rasadniku pa cu videti šta će profesor Ognjenov da mi kaže..

kimi-miki
22-03-13, 11:22
ne bi trebalo da je detlić. Kažu detlić kljuca samo obolelo stablo !!!

zupa100
25-03-13, 07:41
Panto,
ajd' kad cujes sta je uzrok, podeli sa nama druze! Bas bih voleo da znam uzrok.

Panta SD
01-04-13, 19:16
Panto,
ajd' kad cujes sta je uzrok, podeli sa nama druze! Bas bih voleo da znam uzrok.

Danas sam dobio mejl od ljudi iz MAVM-a i oni na osnovu slike sumnjaju na zimu i mraz kao glavni uzrok problema i traze mi vise slika iz razlicitih uglova ..Verovatno misle na zimu 2011-2012 koja je bila grozna i gde su ,osim oraha koji su se vidno smrzli,ostali delovali da su pregurali zimu ali su kasnije znali da pokazu ostecenja. Ja sam ove rupe konkretno gledajuci ove kise i mraz , koristeci spric i zagrejani kalemarski vosak , popunio istim , zalepio rupe tesa trakom i sada cekam da vidim *rezultate*svoga rada..:-X
U svakom slucaju javicu o detaljima :P{. .

Panta SD
18-04-13, 21:59
Postovanje, orasi samo sto nisu krenuli pa sam ih danas obisao i oprskao Funguran-om imajuci u vidu da mi je to preteklo od jesenas..Pre nekoliko dana sam se pentrao po merdevinama i pomalo orezivao vrhove grana imajuci u vidu da su prosle godine bas porasli i video na nekoliko vrhova ovo

http://www.dodaj.rs/f/2Q/6f/47p6wheO/probusen-orah1.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2c/bd/43l5lpEi/probusen-orah2.jpg

Konkretno rupe su na nekoliko vrhova grana na 30-40cm ispod ali je srednji deo stabljike totalno crn i u raspadu tako da me ovo pomalo izludjuje a u isto vreme neverovatno mi je da se to samo meni desava :veseljak::..Ja sam isekao , tamo gde sam primetio ostecenje, na mesto ispod istog i zato sam ih danas i dodatno oprskao pa videcemo . .

zupa100
19-04-13, 08:18
Na nekoliko vrhova Panto? Nista strasno, nema mesta brizi

zokidrum
19-04-13, 14:35
Juce pao obilazak i tretman oraha

http://www.dodaj.rs/f/1B/s0/1xHt24SA/fotografija0354.jpg

http://www.dodaj.rs/f/46/MP/5vs1Xdo/fotografija0353.jpg

Prskanje nisam slikao, inace aparatura je bila Bordovska corba i VIllager MD 14...

oktopod
19-04-13, 23:50
Panto, ja imam isto na trešnjama od jesenas, nešto je ušlo gore u presek i izašlo sa strane ispod drugog trećeg pupoljka, savet je odseći taj deo i presek namazati voskom radi zaštite!

zupa100
25-04-13, 08:07
http://www.dodaj.rs/t/1Y/Us/1HJPS6ow/1/240420131100.jpg (http://www.dodaj.rs/?1Y/Us/1HJPS6ow/1/240420131100.jpg)
U pozadini se vide orasi, puni resica...poneli rod...bice, bice, ako Bog da!

Andi
26-04-13, 22:39
Pozdrav svima.
Ako moze mala pomoc za pocetak. Lkl{{
Imam jedno malo gazdinstvo nedaleko od Valjeva. Tu imam jedan manji vocnjacic od prilike 30-40 ari. Taj vocnjak je poprilicno star tj sljive koje se nalaze u njemu su stare i vise gotovo da ne daju rod i ne planiram da ga obnavljam. U vocnjaku se nalazilo nekoliko stabala oraha koji su se tokom poslednjih godina rasticili i sad imam poprilican broj mladih orasa. Jasno mi je da ce njihov prinos i kvalitet biti losiji nego da imam kaleme. Pa me zanima sta bi mogao da uradim sa njima kako da ih tretiram i pospesim? Planiram da posadim i jos kalema. Svaki savet bi mi dobro dosao s'obzirom da tek planiram da pocnem da se bavim orasima.

zupa100
01-05-13, 08:27
Lagana obrada oko njih bi im dobro dosla, s obzirom da je to zapusteno. Dodao bih im ureu, da ih animiram da krenu sto jace, a s jeseni, pravac Cacak u institut po kalemljene...
Evo kako izgledaju ti kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Cacku, zasadjeni 2004-te godine

http://www.dodaj.rs/t/7/kx/1HtJteIP/1/slika0136.jpg (http://www.dodaj.rs/?7/kx/1HtJteIP/1/slika0136.jpg)

i poneli rod na svakom zavrsetku...

http://www.dodaj.rs/t/3g/JT/3hfJpUQI/1/slika0137.jpg (http://www.dodaj.rs/?3g/JT/3hfJpUQI/1/slika0137.jpg)

Panta SD
22-05-13, 21:16
Nestade nekoliko postova . . .

oktopod
23-05-13, 00:03
Nije nestalo, sređujem teme po forumu pa sam tvoje postove prebacio u odgovarajuću tema, da sve bude na jednom mestu jer tvoj problem nema veze direktno sa orahom već sa crvima u stablu a to napada svakakvo voće....da je neko odgovorio u toj temi, stiglo bi ti obaveštenje kao da si tamo pisao odmah :)

Tvoji postovi su ovde: http://poljoinfo.com/showthread.php?8865-%C5%BDilogriz-potkornjak-crvi-u-stablu&p=699256&viewfull=1#post699256

zokidrum
27-05-13, 19:14
Lagana obrada oko njih bi im dobro dosla, s obzirom da je to zapusteno. Dodao bih im ureu, da ih animiram da krenu sto jace, a s jeseni, pravac Cacak u institut po kalemljene...
Evo kako izgledaju ti kalemljeni orasi kupljeni u institutu u Cacku, zasadjeni 2004-te godine

http://www.dodaj.rs/t/7/kx/1HtJteIP/1/slika0136.jpg (http://www.dodaj.rs/?7/kx/1HtJteIP/1/slika0136.jpg)

i poneli rod na svakom zavrsetku...

http://www.dodaj.rs/t/3g/JT/3hfJpUQI/1/slika0137.jpg (http://www.dodaj.rs/?3g/JT/3hfJpUQI/1/slika0137.jpg)

NA tvom mestu, ja Ureu nebih bacao... ( osim pod uslovom da zemljiste nije dovoljno kiselo )

Vocar
27-05-13, 21:42
zoki drum, u kojoj su godini ovi orasi sa slika?

zupa100
28-05-13, 08:44
zoki drum, ne planiram da rasturam ureu po svojim orasima, hvala ti. To je bilo upuceno nekom drugom... u zapustenim orasima. Mislim da nema bolje djubrivo u ovom periodu, za takve slucajeve, animacija im je zagarantovana

Neško
28-05-13, 09:19
Gdje mogu da se kupe kvalitetne sadnice oraha?
Kalemljenog naravno, jer ove obične mogu i sam da proizvedem mada ne znam koliko je to pametno.
Koja sorta je najbolja za ove moje krajeve, sušne i kamenite, bez navodnjavanja (može se zaliti prvih godina malo). Ja sam planirao da na jesen posad onako nasumično (znači ne u voćnjak nego oko kuće na selu po imanju) tridesetak sadnica oraha. Te sadnice znači ne bi mogao da prskam.

zupa100
31-05-13, 08:52
Neško, ja sam svoje kupio u institutu u Čačku. Verovatno ima i u institutu u Novom Sadu. Savetovao bih ti da isključivo kupiš u institutu, sertifikovan. Dok ti čekaš da prorodi, obrao si zelen bostan. Zamisli da posle 5-6-7 godina prorodi, ti shvatiš da ti je neko uvalio divljaka.
A to da ih ne prskaš, zaboravi. Moraćeš barem prvih 4-5 godina, sem ako nije tako područje da ga ne napada ništa, što je nemoguće.

the.vlado
03-06-13, 20:44
Pozdrav svim clanovim foruma. Pratio sam ovu temu i skoro sve ostale vezane za orah. Video sam da ovde ima ljudi koji se razumeju u ovu temu.
Dosao sam na ovaj forum sa zeljom da sakupim sto vise znanja i iskustva da bih uspesno zasnovao zasad oraha na 4 ha.
Planiram da sledece jeseni to uradim. Ali ono sto me sada najvise brine jeste kradja sadnica. Bojim se da me neko ne osteti. Interesuje me kakva su vasa iskustva?
Zasad bih napravio na ataru koji je dosta frekventan. Znaci nije neki proplanak vec je u pitanju zemlja 2 i 3 klase. I to bi bila jedina parcela u celom ataru na kojoj ne bi bila posejana neka ratarska kultura. Cak sam se zapitao da li je dozvoljeno da se na takvom mestu i na takvoj zemlji pravi zasad oraha. Nije u pitanju zemlja 1. klase i sumnjam da bi to trebalo biti problem.
Ono sto vidim kao resenje jeste da se angazuje neko ko bi cuvao zasad. Mozda samo nakon sadnje i u prolece. Jer po meni to su dva perioda kada bi neko pokusao da udje u zasad. Ne verujem da ce neko hteti da krade sadnice kada vec pocnu da listaju. A za drugu godinu bi vec trebale biti sigurne. Ne bih ga ogradjivo jer mi je to velika investicija za pocetak.

Toliko od mene u prvom postu. Planiram da budem jos dosta dugo na ovom forumu. Pogotovo, ako udjem u sve ovo. :)

Hvala na odgovorima i podeljenom isustvu.

zokidrum
04-06-13, 13:57
Ako mislis na slike koje sam ja izbacivao, u 13-toj.....

the.vlado
06-06-13, 21:26
Imam IMT-ov spartac koji lici ovom na slici. Baterije su dugacije, ali nozevi su isti.

http://images2.polovniautomobili.com/user-images/classifieds/273/2739037/464051b05e89-800x600.jpg

Da li se zasad oraha moze odrzavati sa prepravljenim spartacem?
Prepravka bi se sastojala u tome da spartac nema razmak izmedju nozeva.

Panta SD
10-06-13, 17:18
Vlado,
ja nisam imao problema sa kradjom sadnica mada sam sadio na frekventnom mestu i smatram da , imajuci u vidu dvogodisnje sadnice koje sam ja kupio, sadnica oraha je teska za eventualnu kradju jer zahteva puno vremena i dosta znoja uz frku da ga neko nahvata .Ja sam konkretno kopao rupe 1x1xo,8m i koren istih je dobro popunio prostor . Koliko ja vidim fukara krade samo sadnicu koja se moze u *trku* pocupati i uteci .Tako mi je na prolece *neko* ukrao sadnicu visnje koju sam posadio na jesen.Ako imas mogucnost da zalivas sadnice i plasis se kradje rezervisi sadnice na jesen i sadi u rano prolece mada ti ja savetujem ipak jesenju sadnju |Dobro dosao na forum . .

the.vlado
11-06-13, 21:16
Panta, hvala na odgovoru.

Sto se tice kradje mene tesi to orah bas nije visnja ili neka druga vockica koja trazi malo prostora i koja za brzo vreme da neki plod. Osim sto ima neku finansijsku vrednost ne vidim zasto bi nekom bila interesantna za kradju. A i ako se ukrade bice samo nekoliko komada. A i ima posla da se iskopa. :)
Ali opet ja ne razmisljam kao lopov... :)

Ako se odlucim za sadnju bice to sadnja u jesen zbog mnogo razloga koji su dobri sa sadnicu, njen koren i buduci razvoj. Sadio sam kod kuce par lesnika u prolece koje sam sam presadjivao. Imao sam osecaj da se te godine samo bore za opstanak i da od razvoja nema nista. Preziveli su i sada su lepi, ali imao sam osecaj da sam izgubio jednu godinu sa njima. Od tada sam rekao: "Samo sadnja u jesen."

braca78
12-06-13, 21:14
Pozdrav svima,interesuje me da li postoji rizik od smrzavanja oraha kad se sadi u jesen ? Koliko je neophodno zalivati sadnice oraha vodom ako se sade u prolece?

the.vlado
12-06-13, 23:40
Pozdrav svima,

Interesuje me vase misljenje o razmaku sadnje oraha. Da li da se ide 11x11 ili 12x12? U pitanju su kalemljene sadnice i to verovatno Rasna.
U rasadnicima preporucuju sto veci razmak jer ce kasnije krosnje da se spoje.
Sta je posledica spajanja krosnju? Da li to znaci da ce se u onim delovima krosnje koje su spojene izgubiti stvaranje ploda jer tamo nema dovoljno sunceve svetlosti?

Hvala na odgovorima.

p.s.
U jednom rasadniku su mi rekli da u orasima nema para. Da orah treba saditi samo kao tehnicko drvo. Vase misljenje?

zupa100
13-06-13, 12:07
the.vlado
Polako...kud žuriš! Moja procena je da treba saditi orah 12 x 10. Orah se ne reže iznutra, zato što rađa svuda i ne treba mu baš svetlost.
Da li ima para u orasima ili nema, još ne mogu lično da ti kažem. Zasadio sam 25 kalemljenih oraha kupljenih u instituru u Čačku 2004-te godine. Počeli su da rađaju pre dve godine. Znači, sve što je trebalo radio sam, orao, podrivao đubrio, čak jedno vreme i štitio od nekih vaši zelenih... dobro. Prošle godine kasni mrazevi i sušno vreme su uništile eventualni rod. Ove godine je druga priča, svaki je rodio po malo. Utisak je da se neki značajniji rod ne može očekivati pre 15-te godine od sadnje.
Izmeri ovo što sam napisao, pa se odluči, eto!

I naravno...pozz Srđan zupa100!

the.vlado
18-06-13, 21:40
Evo jedne interesantne stvari.

Pricao sam jednim prijatnim covekom koji ima zasad oraha preko 25 godina. Voljan je da prenese svoje znanje i iskustvo. Kaze da se radom gresi, ali i uci. Kaze da je njegova greska sto je pravio razmak izmedju oraha 10x10. Da je to onda bilo aktuelno po knjigama u to vreme. Kaze kada bi sada pravio novi zasad isao bi sa razmakom od 20x20. :) Najbolje mu radjaju orasi po obodu jer su najmanje uguseni.

A i meni su jednom rasadniku rekli da ne idem ispod 12x12. Da je to cak i mali razmak.

Nazalost, nikako ne mogu da dobijem na tel. nekoga sa poljoprivrednost fakulteta u Novom Sadu da cujem sta oni preporucuju.

zokidrum
22-06-13, 15:10
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?

Panta SD
23-06-13, 19:22
Braco,
rizik je isti kao i sa sadnicom koja je nekoliko godina stara ako *udari* zima kao ona pre 2 godine..Ako se na vreme zasadi , lepo zagrne nema vecih problema . .
Sto se tice prolecne sadnje i zalivanja opet puno zavisi od temperatura i kolicine padavina . .

Pavle.
24-06-13, 03:26
Ja sam moje orahe stavio na razmak od 20 metara i mogu vam reci da su se bas lepo razgranali i iskustveno mislim da je to idealan razmak.

jefticaco
24-06-13, 09:50
Pozdrav drugari, ja sam Aleksandar i nov sam na ovom forumu (poznajem Pantu SD). Doduše, pratim ovaj forum već duže vrijeme, imao sam problemčića oko registracije, ali sad je OK.

U okolini Prijedora (BiH) imam malu plantažu lješnika (0,2 ha) u trećoj god. i malo veću plantažu oraha (0,7 ha) u prvoj godini.

Imam 87 sadnica, sađene u kvadrat 8x8 m (manji razmak pošto je strana, mada kod mene ima i ljudi koji su sadili 7x7 m), Šampion i G-139 po 34 i 35 kom i Rasna 18 kom.

Od 87 sadnica 4 se nisu primile, a dvije su mi oštetile životinje pa se jedna osušila. Imao sam rod u prvoj godini na 10-ak stabala ali sam ga skinuo na preporuku iskusnijih kolega.

Trenutno imam jedan problemčić kao na slici:

http://s16.postimg.org/rob7qsjh1/orah_1.jpg (http://postimage.org/)
image upload no compression (http://postimage.org/)

Malo sam tražio po internetu i ovaj moj problem liči na gljivicu "microstroma juglandis" što bi bilo nešto kao "žuta pjegavost lista oraha". Prema onom što sam ja mogao prevesti sa mađarskog i engleskog nije "ekonomski" štetna i nema potrebe za tretiranjem sem što ružno izgleda. Ako neko hoće, tretman je isti kao kod sive pjegavosti lista.

Ali opet, dvije glave su pamatnije od jedne, pa bih vas molio za mišljenje.

braca78
24-06-13, 11:55
Hvala puno na odgovoru.

2pan
01-07-13, 22:12
Slatko se ismejah kad sam procitao komentare tipa: "Zasto bi neko krao sadnice oraha?" Gadna je ovo zemlja, drugari... kradu i samonikle sadnice, tripuju ljudi da je hibrid, sta li je... Znam slucajeve da su ljudima vadili TROGODISNJA stabla oraha, dakle bukvalno su drvece vadili ^-^ Obezbedite se dobro, ljudi, ako sadite orahe, lopovi su naculi nesto oko visokih cena sadnice i sad ih cupaju gde stignu...

the.vlado
06-07-13, 12:16
Kako trenutno stoje stvari sve su manje sanse da se upustim u ovu investiciju. A sve zbog jadnog naroda koji zivi u ovoj drzavi. Da zivimo sa boljim standardom onda ljudi ne bi isli po njivama i krali.
Cuo sam svakakve price. Nekim ljudima su obrstili kukuruz sa njve. Jednom coveku su ceo zasad tresanja pokrali. Sve sadnice su izvadili.
Stanje je takvo da covek moze samo da se razocara. Imam volju da ulozim pare u nesto gde bi moja porodica imala korist, a i ljudi koji bi tamo radili, a i drzava jer bih ulagao pare i stvarao nesto. Barem ja to tako gledam. Ali sve to padne u vodu kada neko zbog svoje licne koristi moze da dodje i unisti sav tudji rad. A samim tim polako se i drzava unistava. :(

2pan
06-07-13, 23:12
U mom kraju ti sto kradu uopste nisu siromasni... Siromasi guraju kako znaju, a kradu oni koji vole da kradu. Tu ti nije kriva ni drzava, ni standard, ni niko drugi, kriv je covek koji je DJUBRE! Nije gladan onaj koji ti udje u vocnjak i obere ti nektarine, a ostavi vinogradarske breskve, nije gladan onaj koji ti obere sljivu japanku, a ostavi cacanku, nije gladan onaj koji ti izvadi orah, a ostavi sadnice jabuke.

U mom selu ima jedan covek, socijala, siromasan, alkoholicar. On kad krene sezona kukuruza ide od njive do njive i kida po 3-4 korena na svakoj njivi, da ne bi nekog previse ostetio. Jos mu niko iz sela nije losu rec rekao... Al mi je zato prosle godine covek parkirao BMW pored baste i odsekao 30 glavica kupusa, i to na oci mojih komsija.

jefticaco
08-07-13, 09:36
Polako Vlado,

Valjda ništa u životu nije ziher, ali kad bi čovjek uzeo u obzir sve rizike nebi trebao ni iz kuće da izlazi.
Orah je dugoročna investicija i prvi ozbiljan prinos pa i prihod, ako sve radiš po PS-u, treba očekivati tek poslije 10-e godine, a to je dug period i svašta se može desiti.

I ja sam tako razmišljao, moj zasad je na osami, sa tri strane šuma, a sa četvrte put kojim u toku dana prođu 2,3 vozila.
Predležem da za sve radove angažuješ lokalce, mlađe momke koji će zajedno sa tobom raditi i zaraditi, pa će i tvoj zasad doživjeti kao svoj. Ti isti momci će vjerovatno drage volje poslije sadnje obići zasad svaki dan, ali možeš i da ih platiš da malo pripaze prvih mjesec dana.

Kao i u svemu što čovjek u životu radi rizici su veliki, u zasad može da ti uđe neka divljač pa ošteti sadnice (kao meni), možda si policajac pa si nekog kaznio pa ti dođe i posječe sadnice, ili muž od ljubavnice dođe ...., a na kraju žilogriz, vjeverica i ostale štetočine.

Kako se ono kaže "ko ne riskira, ne profitira", čovjek jednostavno mora neke stvari da pokuša pa šta bude. Doduše tvoja 4 ha su ozbiljna investicija, pa predlažem da svake godine sadiš po 1 ha. Tako ćeš i sebi olakšati investiciju i smanjiti šanse za neke velike štete.

Ne treba odustajati zbog potencijalnih problema, jer ako sve bude u redu, za šta su velike šanse, imaćeš 15-20 tona oraha (sa 4 ha) što ti godišnje može donijeti i preko 40.000 evra. Mislim da vrijedi rizikovati.

zupa100
09-07-13, 09:07
Jedno pitanje za sve ozbiljne uzgajivace : kako ste resili pitanje plasmana plodova ?

Ako nešto radiš, moraš prvo misliti o plasmanu. Ispravno pitanje. Ja sam sadio pa sam u hodu o tome razmišljao... Niko ti ništa ne garantuje, moraš se sam izboriti za mesto pod suncem. Ako imaš želju, a imaš, snaći ćeš se, ja jesam...

the.vlado
16-07-13, 23:47
Aco,

Hvala ti na podrsci. Lepo si to napisao. :)

Sto sam vise razmisljao o tome tako se kao jedna od solucija rodila ideja da udjem sa nekim u partnerstvo. Kao sto si rekao sa nekim ko je "lokalac". :) Ideja mi je da zasadim i kajsije, a da partner ubira veci deo zarade od toga. Mislim da bi mu to bila velika motivacija. :) Moj cilj je da mi se u 10-15 godina samo povrate ulozena sredstva i da imam "preziveli" i odrzavan zasad oraha.

Sve su to samo ideje, ali i dalje se nazalost bojim ljudi. Jer cifre na papiru ove investicije rastu svakim danom. :)
Njiva se nalazi 5 km daleko od sela. Tacno u sredini atara i to jos na glavnom (letnjem) putu i to na samoj raskrsnici koja vodi ka sledeca 3 mesta. Znaci mogu da dodju sa sve cetiri strane sveta i da brzo odu.

Necu da gresim dusu za coveka jer ga ne znam, ali svi lokalci kaze da se na poljocuvara ne mogu osloniti. :(

A kada bih procentualno izrazio ono sto su mi ljudi rekli bilo bi sledece:
- Nemoj da sadis tamo, pokrasce te: 70%
- Nece biti problema: 20%
- Ne znam kako da te savetujem: 10%

Inace ja se ne zanosim nekim velikim profitom kao sto si ti naveo od 40.000 evra. Meni je sasvim dovoljno i 5.000 godisnje. To dodje kao jos jedna plata na godisnjem nivou. :)

oktopod
17-07-13, 01:06
nema ništa od toga evo i ja da ti kažem, barem oko toga da sa nekim sklopiš dogovor, dok ne ideš stalno i sam radiš od toga nema ništa, što ne znači da treba da odustaneš ili da će te pokrasti, već da se ne zanosiš previš i ne ulažeš mnogo novaca

jefticaco
17-07-13, 09:33
Gledaj Vlado, kolika je šansa da ti pokradu sve sadnice?

Onaj ko hoće da podigne plantažu oraha on ti sigurno neće krasti sadnice jer i on razmišlja kao ti, a sa druge strane rizikuje da ošteti sadnicu i da se ista ne primi.
Sadnicu ti može ukrasti neko ko hoće u dvorištu da zasadi jednu ili dvije, ali realno mogu ti ukrasti 5-10 komada i to je rizik u koji svjesno ulaziš. Ja još nisam čuo da su nekom krali sadnice, uglavnom su polomili, posjekli i sl.

Ako ti treba 5.000 evra godišnje onda zasadi oko 1 ha, nema logike da ulaziš u posao na 4 ha i da očekuješ 5.000 evra godišnje. Jedino ako ne misliš da ubiješ cijenu oraha. :)

>:D

the.vlado
17-07-13, 16:46
E jesi me nasmejao na kraju sa poslednjom recenicom! :)

Pazi, ovde je bilo slucajeva da su ljudima odneli sve sadnice tresanja sa jednog zasada. A siguno ih je bilo vise nego sto cu ja da posadim. Razmisljam da postavim ogradu. To samo moze da me zastiti od onih koji bi uzeli jednu ili dve sadnice. Cena sadnica oraha je mozda i najveca od svih sadnica. Ali ono sto sam i ja napisao u prvom postu ti takodje potvrdjujes. Sadnica oraha nije nesto sto se lako proda i nema bas neku veliku potraznju.

Gledam kako ide cena ograda po jednom duznom mestru. Nije naivna cena na 1.000 metara koliko bi meni trebalo. :)

zupa100
18-07-13, 08:59
Ja sam mislio da su lale pošteniji?! :) Kod nas se krađa kalemova smatra grehom...čak štaviše, stablo seče samo onaj ko ume da kalemi...ko veruješ!

the.vlado
22-07-13, 16:42
Imam jedno cudno pitanje. :)
Kako ljudi kradu sadnice? Da li ih iscupaju, otkopaju ili samo odseku?

Moram da znam kako neprijatelj razmislja da bih mogao da se borim protiv njega! :)

suljaga
22-07-13, 19:05
Imam jedno cudno pitanje. :)
Kako ljudi kradu sadnice? Da li ih iscupaju, otkopaju ili samo odseku?

Moram da znam kako neprijatelj razmislja da bih mogao da se borim protiv njega! :)

Hahahaha Jel se to spremas da "maznes"necije? Lkl{{

Milorad Trivić
31-07-13, 12:00
Ja ga sadim na jesen konacno , pripremam teren za sada .
Oko 2 ha , Sampion , Rasna , Gazenhajm 139. i to je to . Pa sta mi bog da....

jefticaco
31-07-13, 13:44
Ja ga sadim na jesen konacno , pripremam teren za sada .
Oko 2 ha , Sampion , Rasna , Gazenhajm 139. i to je to . Pa sta mi bog da....

Nek' je sa srećom.

the.vlado
31-07-13, 21:55
Da li planiras da iskoristis prostor izmedju sadnica? Na kojem razmaku ces da sadis orah? Kako pripremas zemljiste? Hoces li podizati ogradu?
Ako ti nije problem, molim te podeli ove informacije sa nama.

Hvala i srecno! :)

- - - - - - - - - -

Hahahaha Jel se to spremas da "maznes"necije? Lkl{{

Naravno da ne! Nego imam neku ideju kako bih mozda mogao da zastitim sadnice prilikom sadnje. Ali, ako ne znam kako ih kradu onda ne mogu reci da li je ideja pametna ili nije! :)

Milorad Trivić
07-08-13, 11:09
Nemam u planu da koristim prostor izmedju sadnica , malčiranjem cu cistiti njivu a malč će biti korisno djubrivo. Razmak 9x7 , 158 sadnica po hektaru , zemljiste cu izorati pa onda kopati jame , djubrivo samo stajsko . Ograda obavezno .

zupa100
08-08-13, 09:08
Milorad Trivic Razmisli jos malo o razmaku, narocito o onom od sadnice do sadnice u redu. Meni je 8 metara, malo... i 9-oj godini se vec sastavljaju...

Milorad Trivić
10-08-13, 14:19
Koje sorte si sadio ?

the.vlado
13-08-13, 15:03
Jeste da jos uvek nemam iskustva, ali slazem se da je to mozda mali razmak. To su meni barem rekli skoro svi koji imaju zasad. Cak su mi to rekli i u rasadniku, a njima je u cilju da prodaju sto vise sadnica.

Milorad Trivić
16-08-13, 00:09
Literatura kaze 9x7 , verovatno se misli uz odrzavanje krosnje rezidbom .

jefticaco
19-08-13, 09:10
U literaturi svašta piše.

Ako orah sadiš za drvo onda može manji razmak jer će rasti u visinu da "dohvati sunce" i tako ćeš imati lijepo dugačko stablo ali će biti manje roda ali visoko i teško dostupan.

Ako sadiš za plod onda treba veći razmak da bi se mogla formirati lijepa kruna. Opet to zavisi od bujnosti sorti i konfiguracije terena (ravnica ili nagib) ...

Kod mene su na ravnom sadili 7x7 m, pa su se već sad u 7-8 godini krošnje sastavile. Ja sam tražio nekakvu kombinaciju i drvo i plod, a u pitanju je nizbrdica pa sam sadio 8x8 m, a da je ravnica vjerovatno bih sadio na većem razmaku (9x9 ili 10x10).

paliic
20-08-13, 18:03
Pozdrav svima!
Ljudi ja sam u novembru 2012. posadio 50 sadnica na površini od oko 50ak ari - razmak sadnje 11x11m. Najbolje bi bilo orah na vecim parcelama saditi u temenima jednakostaničnog trougla, tako da međusobno budu udaljeni min 11m.
Ubacići i koju sliku da vidite moj zasad.

DA.. naravno da je bilo krađe.. 5 sadnica.. Isčupane su iz zemlje, negde u aprilu već im je počela vegetacija, zajedno sa zaštitnim mrežicama.

Ostalih 45 se primilo.

- - - - - - - - - -

Link ka slikama: LINK1 (http://sdrv.ms/14yfnQ1), LINK2 (https://skydrive.live.com/redir?resid=C87BE14BA9B0F8D0!164)

- - - - - - - - - -

Pre par mesecu su mi u prolazu polomili još dve sadnice na pola, da bih pre par dana video da mi je polomljena i sadnica koja je prorodila ove god. (imaje na slici) na nekih 30 cm od vrha. Samo čovek da poludi, ali trudim se da učim samokontroli.

- - - - - - - - - -

Zanimljiva je pojava i crnih vrhova na sadnicama, vidi se na linku br. 2.
Još nisam siguran o čemu se radi, ali to me više plaši od svih ovih zveri na dve noge zajedno. Ako neko ima neko mišljenje neka pomogne. To je mi se pojavilo na nekih 15 sadnica. Jedan agronom smatra da je u pitanju monilija.

jefticaco
20-09-13, 08:57
U nekoliko oraha, koji su doduše ležali na zemlji nekoliko dana, kad ih razbiješ unutra ima kao nekakva ljepljiva sluz, gel.
Šta bi to moglo biti i hoće li to nestati kako se i orah osuši?

Panta SD
21-09-13, 13:32
Pallic,
ti se boris da Veliko Orasje bude jos vece . .Lkl{{
Sto se tice crnih vrhova , imajuci u vidu da imas mladare ispod njih , mislim da si trebao prvo *uvezati* mladar ispod crnog dela za drvo da bi odrveneli i dobio vertikalan rast ,odseci kasnije te crne delove ispod na prvi *zdravi* mladar i da to mozes uraditi i na prolece sledece godine. Mislim da nije monilija vec da nisi dobro *zatvorio* vrhove sadnica i da je prodor vlage i vode uradio svoje.

Imajuci u vidu da je vreme branja oraha i *zelenjenja* prstiju bilo bi dobro da prodrmamo malo forum i iskusne orasdjije nam sumiraju ovu godinu. Ja sam tek u 4.godini tako da nemam šta pametno reci i prijaviti .
Pozdrav !!

andrew
22-09-13, 23:09
Tražim zdrave i kvalitetne sadnice domaćih sorti oraha. Ako ima neko preporuku može na PP. Hvala

jokics
26-09-13, 14:32
Pozdrav svima, planiram da zasadim nekih 30 sadnica oraha, po deset Rasne,Šejnova i Gazenhajm 139. Pročitao sam ovu temu od početka, ali bih opet postavio pitanje.
Na koji bi ja ovo način trebao posaditi, da li u red da sadim jednu vrstu, ili pak da ih izmješam? Ne planiram između njih ništa stavljati znači samo orah.

jefticaco
27-09-13, 08:55
Jokics,
Mislim da to nije nešto posebno bitno na tu količinu i broj redova. Ja bi ih izmješao.

paliic
01-10-13, 14:30
Pozdrav svima, planiram da zasadim nekih 30 sadnica oraha, po deset Rasne,Šejnova i Gazenhajm 139. Pročitao sam ovu temu od početka, ali bih opet postavio pitanje.
Na koji bi ja ovo način trebao posaditi, da li u red da sadim jednu vrstu, ili pak da ih izmješam? Ne planiram između njih ništa stavljati znači samo orah.

Slobodno ih izmešaj, možeš i nasumično; zasad je mali i svi će biti relativno blizu, tako da je oprašivanje zagarantovano. Moja je preporuka da samo negde zabeležiš raspored po kojima si ih posadio, da bi mogao da znaš koji je od koje sorte kada prođe malo vremena.

jokics
01-10-13, 20:12
Hvala na savjetima, ma tako sam i planirao izmješati, a zabilježiti koja je sorta gdje kako bi se posle vidjelo i po prinosu i kvalitetu, u slučaju da krenem u povećanje broja.

Panta SD
05-10-13, 13:47
Jokics-u,
mislim da je 10 Gazenhajma , imajuci u vidu planiranu povrsinu i broj sadnica, malo mnogo za omogucavanje dobrog oprasivanja.Kako su Rasna i Sejnovo dobra kombinacija, imajuci u vidu da Rasna je dobar oprasivac za Sejnovo i cveta skoro homogeno tj. skoro da joj nije potreban dodatni oprasivac , smatram da mozes vise posaditi stabala ove 2 vrste a 3-4 oraha neka budu neki *rezervni * oprasivaci .Ne znam kakva je mikroklima u Teslicu imajuci u vidu da se Rasna + Sejnovo predlazu za sadnju u vinogradarskoj zoni tj. tamo gde nema prolecnih mrazeva ili su retki.
Pozdrav i neka je sa srecom..

Panta SD
13-10-13, 20:48
https://www.dropbox.com/sc/nnwpq9mm90bjwo1/pt2p6-rnYc
Jedan *divljak* u mom kraju ali oko njegovog ploda je opsta otimacina..Jutros je bio prelep tako da nisam mogao da odolim .
http://www.dodajsliku.com/?di=3SL2

zupa100
16-10-13, 09:09
Panto jel ovo sa terase... Lkl{{

Panta SD
19-10-13, 15:52
Jeste mada bi bila fora da kazem da nije vec sam se popeo na moj orah.
Pozdrav >:({
PS Ko bolje zagleda na terasu iznad ovog oraha videce da omladina u mojem kraju se zanima za urbani nacin poljoprivrede mada sade *problematicnu* kulturu.
Zupa kako ti prodje sa orasima ove godine..

- - - - -http://www.dodajsliku.com/?dt=FBRR (http://www.dodajsliku.com/?pt=FBRR)- - -
https://www.dropbox.com/s/hquy5dunp03bb0v/Orasi%20oktobar%202013.jpg
- - - - - - - - - -

Evo danasnje slike sa placa.Da li jos neko se ovako *zeza*sa asovom oko oraha ili je ova radnja prevazidjena.
Pozdrav iz SD-a

sale-ristic
19-10-13, 22:42
lepo.yanima me zasto si krecio stabla i koliko godina imaju one velike sadnice

- - - - - - - - - -

cao ja sam sale iz negotina jesenas sam zasadio 650 kom ja sam uzimao iz okoline krusevca tacnije selo konjuh rasadnik gilic imas i na sajtu

zupa100
22-10-13, 08:47
Panto, ma znao sam da si vredan.

Vidite, svoje orahe sam sadio na mesto pocupanih kalemova grozdja plovdine, koje je te godine desetkovano nekakvom bolestinom u Zupi. Hocu reci da je zemlja bila "radna" a narednih godina sam podrivacima obradjivao oko njih.

Drugo me nesto interesuje druze. Zbog cega si spajao grane na ovoj prvoj sadnici? I jedan savet, ako moze. Vec mozes da prekracujes spoljne grane, insistiras na njihovom grananju jelda. Ja to i sada radim, gde-gde i fino se formiraju, veruj mi.

A sto se tice roda, s proleca kada sam video kako su "poneli" vec sam trljkao ruke, dzaba. Valjda od suse, deo je opao, tako da sam imao na tih 30 sadnica puna dva dzaka. Dobro, krenuli su sa radjanjem, to mi je najbitnije.

Poz od Srdjana, zupa100

Panta SD
23-10-13, 19:46
Sasa,
ja sam u cetvrtoj godini a krecim ih jer imam problem sa nekim **opasnim**crvima pa mi je lakse da uocim problem na belom..
Mada me i ne mrzi da ih krecim jer kada me uhvate zivci super mi je medju orasima sa cetkom . .

- - - - - - - - - -

Zupa,
sto se tice podvezivanja grane koju si primetio polomila se vrsna grana u jednoj oluji proletos pa sam jednu bocnu podvezao i usmerio da bude voditeljica.Sledece prolece planiram da kratim spoljne i da se granaju pa cu videti kako ce to da prodje .Inace sam , po savetu coveka koji mi je prodao sadnice, se trudio da najniza grana bude negde na 1,7 - 2 metra i na jugozapadnoj strani mada mi se cini sada da je to prilicno visokoooo.
Pozdrav i uzivaj u krckanju oraha >:({

bojan bor
26-10-13, 02:36
Pozdrav svima.citam ovu zanimljivu temu,pa me interesuje da li
u novom zasadu oraha obrada moze da se vrsi kosenjem
ili mora kultivacija.i da li je sad kasno zasaditi neki orah ?

oktopod
26-10-13, 10:29
Samo košenje uz okopavanje motikom oko stabala ti je najbolja stvar za svaki voćnjak. Sad nije kasno, već rano, za par dana kad opadne lišće se počinje sa sadnjom.

bojan bor
26-10-13, 10:51
Hvala.sta preporucujete od sorti,nekih 10-ak komada bih sad stavio u plac a dogodine bi se finansijski pripremio za neku vecu kolicinu,jer po meni orah je dobra investicija za buducnost

zupa100
29-10-13, 08:39
bojan bor, ako ces kalemljene orahe, vratices se unazad, imas toliko dobrih sorti, samo napominjem da trazis sorte koje krecu sa vegetacijom kasnije, zbog kasnih prolecnih mrazeva. Ukoliko planiras da zasadis "divljaka" onda i nije bitno.
A investiranje u orah je odlicna ideja, tu se slazemo u potpunosti.
Pozz zupa100

Gorski Car
01-11-13, 16:01
Gde i po kojoj ceni nabavljate sadnice oraha? I na koji razmak sadite?

Panta SD
11-11-13, 11:46
Ja pazario u MAVM rasadniku..Cena je bila 12 Eura...
Jos jednu stvar sam primetio u vezi okopavanja oko oraha..Prosle godine nisam bio u mogucnosti da na vreme pokosim oko oraha tako da sam prvo kosenje kasnio 2-3 nedelje i nisam na trimeru koristio strunu nego noz imajuci u vidu da je trava bila bas narasla . . .Kako sam napravio klasicne otkose travu sam stavio oko stabala , super je stitila koren od vrucine i sada kada sam okopavao oko oraha zemlja je bilak*o puter . .

Toki
14-11-13, 00:05
Predstavio sam svoj plan za sadnju oraha u ovoj temi ranije, a sada bih da iznesem statističke podatke, pa bih voleo da čujem kritike...
Na površini od 3,6ha u Mačvi, posadjeno 360 oraha u formaciji jednakostraničnog trougla, sa razmakom 10m.
Posadjene sorte:
Rasna 135 kom.
Šejnov 155kom
G139 30kom
G251 5kom
Jupiter 15kom
Šampion 10kom
Srem 10kom
Rupe bušene mašinski sa kardanskom burgijom f 50
Sadni materijal je iz Konjuha kod Kruševca(ne znam smem li pomenuti rasadnik?)
Sadnice sam naručio još proletos i planirao sam da posadim jednogodišnje, ali zbog produžene vegetacije ove godine
ipak sam odlučio da uzmem dvogodišnje. Jednogodišnje su još uvek u vegetaciji! Zelene potpuno.
Voćnjak ogradjen sistemom- oguljen bagremov stub 2,6m ( tretiran u plavom kamenu), pletena žica 7x7cm i bodljikava žica 3 reda.
Pored svake sadnice stavljen PVC kočić, kao zaštita od jakog vetra.
Sistem za navodnjavanje radim na proleće, a planiram da svu neiskorišćenu površinu stavim pod pasulj.
Samo ne znam koji, ali za sada planiram da posejem "zeleni" i da ga vršem kombajnom.
Za par dana počinjem sa tretiranjem sadnica bakarnim krečom, a kasnije bih da ih premažem kulinetom zbog zeca (kupio poslednju litru u Šapcu!)
Verovatno ću stavljati i najlon oko sadnica, pa ako uspe da prodje sve tri mere zaštite, svaka mu čast :D
Ne znam šta još da navedem, a slike ću okačiti uskoro, jer su radovi oko ograde još u toku.
Šta velite, da li će se može isplatiti sav uložen:-\?

oktopod
14-11-13, 00:52
svaka čast na površini i odrađenom poslu!

Nemoj da stavljaš najlon, upariće se sadnice i pojaviće ti se buđ i raspala kora, stavljaj mrežicu fasadnu pa zaheftaj

Toki
14-11-13, 01:23
Hvala
Ma brine me malo mraz i izmrzavanje sadnica, pa sam mislio da kad stegne zima to odradim...
Samo se zime plašim.
Pokušao sam da osiguram sadnice od izmrzavanja, ali nisu hteli da rade osiguranje za to!
Kažu, samo cvet osiguravaju?

zhaki
17-11-13, 19:22
ja sam takodje pre dve godine posadio 3,20 ha. pa da malo razmenimo iskustva. Prvo, a na mestu gde sam i ja pogresio ali ne slucajno nego namerno, da bih dobio od drzave pespovratna sredstva je razmak. I ja sam sadio 9x10,5 zbog odredejenog broja sadnica. Medjutim u svetu se sadi orah od 12x12 do 14x14. Ovako znam ,s'obzirom da se orah sadi i za pokolenja,da cu u 18 godini morati svako drugo stablo skinuti. Naravno nije ni lose jer 5-6 godina koristis oba, ali ako ides sa obaranjem grana i pravilnom rezidbom vlo brzo ni kolicima nece moci da se prodje. Drugo. Svi nesto kude sampiona. Jeste, malo je podlozniji pegavosti ploda i lista ali kod mene je on najbolje napredovao za ove dve godine i uz redovno prskanje ne moze mu nista pegavost.. Dal mu prija zemlja ili sta vec iglavno grancice u prvoj godini dostigle debljinu 5 milimetara. a ostale, rasna i g139 2mm. Bolje su po meni dvogodisnje sadnice. Ja sam posadio jednogodisnje ali rasadnici da bi izgledale sadnice sto lepse i zbog lakseg vadjenja zalivaju do kasno Orah tako zelen i pun vode udje u zimu i smrzne 7-8 pupa pri vrhu. Protiv zeceva ima originalna mreza. samo je stavis. Ja sam narucio negde u Novom Sadu. za taj broj ti treba nekih 200 evra investicije al si resio problem za stalno. Brza montaza i demontaza tj postavljanje i skidanje. Voleo bih na pp da mi posaljes ime tog prodavca iz Konjuha. Milsim da znam na koga mislis. Mada sam ja otisao u susedno selo Lazarevac. Nemoj da ti kocic bude blizu stabla i direktno sadnica bide vezana za stub. Zadrzi se sneg i tu sadnica od mraza pocrni. Ja sam udaljio kocice na 50 cm i razvastim stapicima privezao. Ako ne duva jak vedar skoro da ti zimi i ne treba biti vezan ,pogotovu ako nize formiras krosnju. Ja sam po ugledu na Bugare podigao krosnju na 190-200. Nije to dzaba. Bugari su najaci sa prinosom po stablu. i redovno radja iz tog razloga. Bas mi je drago da nekom mogu malo pomoci posta u mom kraju nije bilo nikoga koji se u vocarstvo razume. Imao sam veliku srecu u jednog gospodina kog sam upoznao sasvim slucajno. Profi rezac . Kada to kazem mislm stvarno profi ,. ne slaze se skoro ni sa jednim nasim strucnjakom i u potpunosti je u pravu. Da se smrznes leti koliko covek zna. Brzo vidis ko je u pravu. Dal nasa struka ili on koji se usavrsavao na zapadu.Pozdrav kolega i drago mi je

Toki
18-11-13, 20:27
Kolega, hvala na savetima, imacu u vidu sve navedeno.
Danas sam zavrsio ogradjivanje vocnjaka i zekonji ce bar biti otezano ulazenje. Na prolece cu uraditi i jednu pastir zicu na struju sa donje unutrasnje strane ograde i mislim da vise nece moci da ulazi.
Juce sam premezivao sadnice Kunilentom i primetio da je vec nekih 20-ak stabala grickao. Uglavnom je samo probao pupoljke, ali ostecenja nisu velika i mislim da ce se sadnice izvuci.
Od subvencija sam odustao, jer sam nasao podatak da se subvencije daju samo za sorte- Srem, Macva, Tisa i jos neke prevazidjene sorte.
Kocice sam stavljao na oko 10 - 15cm od sadnice i pricvrscivacu ih trakama od unutrasnjih guma za auto. Morao sam stavljati PVC kocice, jer vetar na mojoj parceli ume biti prilicno jak. Ceo atar je ravnica bez sume. Jos nisam poprskao bakrom, ali ovih dana cu i to odraditi. Mozda nije pametno sto sam prvo mazao kunilent, ali morao sam. Stablo cu skratiti sto nize, mozda cak i na 120cm, jer ne zelim visoku sadnicu. Interesuje me da li Rasna stvarno tako brzo stupa na rod? Ja sam hteo sve pod Rasnu, ali ipak sam poslusao savete iskusnijih vocara i stavio pola pod Sejnovo.
Jos me interesuje koliko si odvajao kalem od zemlje i da li zagrces sadnice pred zimu? Drugar mi je obecao neku vecu kolicinu tankog kartona, pa sam mislio i njega da stavim oko sadnice, ali onako sa dosta prostora za vazduh. Dosta me brine izmrzavanje, jer ni jedna osiguravajuca kuca, nece da mi osigura zasad od izmrzavanja!
Pozdrav kolega i hvala na savetima.

markojajara
18-11-13, 20:59
Cestitke na zasadu... Je l' moze neka slika? Gde si nabavio sadnice i po kojoj ceni ako nije neka tajna? A kunilent radi na +5 imaj to u vidu... pozz

Toki
18-11-13, 23:26
Hvala, bice slika, ali sada je tamo jos uvek stnjika i ne vide se sadnice dobro. Nisam orao zbog radova oko ograde, ali bice uskoro i slike.
sadnice su iz Konjuha, dvogodisnje, 10e komad sa sortimentom i svom pratecom dokumentacijom.
Kunilent mi je za prvu pomoc, a svakako uskoro stavljam verovatno karton oko sadice, a danas je i ograda zavrsena.

vockica
19-11-13, 03:03
da li neko moze da mi nekako objasni kako mi je najbolje kalemiti orah posto sam totalno zbunjen...imam 10 sejanaca koji su vec prerasli za kalemljenje i 50 sam posadio sejanaca pa se nadam da ce bar 30 da nikne....hvala unapred

zhaki
19-11-13, 17:44
@toki

kalem mora biti najmanje tri prsta iznad zemlje. meni se na tri sadnice zbog obilnih kisa proletos kalem utopio u zemlju i sve tri se osusile a krenule odlicno imale grancice extra. agrnuti ih mozes jedino slamom ,jer slama ne smrzava za razliku od zemlje ,stajnjaka, kartona kad se natopi....nemoj da se bojis izmrzavanja. Cak i da bude nije strasno, uglavnom ako su povadjene nespremne onda smrznu. ali ako ostane samo jedan pup to posle lako ide. a mogu da smrznu samo 4-5zadnja.

miki25
20-11-13, 23:48
Dragi prijatelji, imam zasad oraha od 130 stabala, pa me zanimaju preporuke za redovno, preventivno prskanje, (u kom periodu i kojim preparatom), kao i redovno djubrenje.
Takodje me zanima i orezivanje oraha jer sam cuo da ga ne treba nikako orezivati, a uopste nemam iskustva sa orezivanjem...

Unaprijed zahvalan na svim savjetima.

Toki
21-11-13, 15:10
Sada odradi prskanje sa nekim preparatom na bazi bakra. Samo trazi bakarni krec u apoteci, a proizvodjaca imas dosta... (ja sam sada uzeo Bakarni oksihlorid 50 - Galenika, npr...) Prskanje istim preparatom ponovi na prolece. Kod mladih zasada sada mozes odraditi i mazanje cetkom, Dosta manje rastvora se potrosi. Za 130 kom. mladih sadnica, dovoljno ti je 1l rastvora. Obavezno zastiti sadnice od zeca!
Za ostala prskanja u vegetaciji, imas dosta brosura i preparata na netu, skoro svi su na istoj bazi, razlikuju se nazivi, proizvodjaci, cene i kvalitet. Za orah u vegetaciji imas 3 osnovna preventivna prskanja, a ako se pojavi neki problem u medjuvremenu, reagujes po potrebi.
Sa djubrenjem pazi, ali moj ti je savet da obavezno odneses zemlju na analizu i dobices kompletan savet i preporuku za analiziranu zemlju.
Besplatna je za registrovana domacinstva za zemlju do pete klase. Nista ne radi napamet i neces bacati pare uzalud.
Orezivati moras prvih par godina, zbog visine stabla i formiranja primarnih grana, a kasnije orezujes samo po potrebi. Mada orah kasnije zaista ne treba preterano "cackati'.

Daj bar reci koje si sorte sadio, razmak, oprasivaci, koje godine. Zbog cega ga gajis, stablo, plod?

miki25
21-11-13, 15:46
Sadio sam Rasne 30%, a ostalo su podjednako Seinov, 139, 251 i nesto malo Sampiona. Razmak izmedju redova mi je 7,5 a izmedju sadnica u redu 8m, trokut sadnja.
Zasadio sam u jesen 2011. god. i te prve zime (zbog niskih temp. i do -30) mi je iznad snijega izmrzlo 90% sadnica, ali su iznad kalema ponovo potjerali i sad su stigli ponovo u prvobitnu velicinu.
Prskao sam ja sad bordovskom corbom i zastitio sam od zeca...
Radio sam analizu zemljista prije sadnje i dosta joj humusa nedostaje (10t/ha) pa sam sad razbacio oko sadnica stajskog djubriva...

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/t/n/BO/2lEqWKoN/img00001.jpg (http://www.dodaj.rs/?n/BO/2lEqWKoN/img00001.jpg)

Evo i slika kao zasad izgleda.

Toki
21-11-13, 15:48
Vidis da nije bas da nista ne znas :)
Samo analiza i pratis stanje azota u zemlji, jer njega orah dosta trosi.
Ja sam sadio ove godine i po analizi zemljista, savetuju mi da uopste ne bacam stajnjak. Ima 3% humusa.
Sta su ti rekli na NPK(MAP) i KAN?
Na koliko si ostavio visinu stabla?

miki25
21-11-13, 16:05
Rekli su NPK, ove godine sam dva puta djubrio sa NPK i 2 puta sa KAN, sa po 100g oko svake sadnice i dobro se pokazalo bas su izrasli.
Prevrsivao sam ih na oko 180cm, a na proljece moram opet prevrsiti ove sto su bili izmrzli pa ove godine opet porasli.
Mene najvise obrine zastita od velikih hladnoca u toku zime i orezivanje.
Sta mislis da li da sad opet poprscem bakarnim krecom i ako sam prskao bordovskom corbom.
Koliko si ti zasadio?

Toki
21-11-13, 17:07
Pa ne znam, mozes opet prskati, nece skoditi. Svi ti preparati su na istoj bazi, samo sto je to gotov proizvod i ima tu jos dosta korisne hemije. Ja cekam da stane kisa, pa onda cu raditi i prskanje i krecenje.
Kolicinu vestackih djubriva dupliras svake naredne godine, jer im je i potraznja za djubrivom veca.
U jbt koliko si stajnjaka bacio, pazi da ne podivlja.::samo bes:: Mozda malo vise da razgrnes okolo...
Stvarno ti lepo izgleda vocnjak, vidi se da si uredan i vredan :)

Moj zasad sam predstavio na prosloj strani ove teme, ali procitaj celu temu kada budes imao vremena, ima dosta korisnih stvari.

miki25
21-11-13, 17:38
Procitacu. Znaci ti krecis sadnice? Ja ih jos ni jednom nisam krecio...
Ma slaba mi je zemlja pa sam morao baciti dosta stajnaka.

sale-ristic
21-11-13, 17:40
cao svima yanima me dali mora da se prska sada bakrom i zasto.ja sam na noje sadnice bao 2 kg npk 8 16 24 po sadnici.inace cadnice su zasadjene prosle godine dali sam pogresio i dali moze skoditi a imam ih 650 kom.

Toki
21-11-13, 19:10
Procitacu. Znaci ti krecis sadnice? Ja ih jos ni jednom nisam krecio...
Ma slaba mi je zemlja pa sam morao baciti dosta stajnaka.
Nisam jos, ali hocu. Nije na odmet, a neko lepo rece ovde na forumu "lakse je primetiti problem na beloj sadnici".

- - - - - - - - - -

cao svima yanima me dali mora da se prska sada bakrom i zasto.ja sam na noje sadnice bao 2 kg npk 8 16 24 po sadnici.inace cadnice su zasadjene prosle godine dali sam pogresio i dali moze skoditi a imam ih 650 kom.

Koliko ja znam, prskanje bakrom je najbitnije, jer sprecavas eventualan ulazak insekata u stablo, pred zimu. Naravno dobra je preventiva i zbog bolesti.
Za djubrenje je verovatno ok ako je razbaceno ravnomerno.
Meni je preporuka 1000kg (MAP + KAN) po hektaru, sto mu dodje 1kg po 1m2. Sejem pasulj izmedju, pa moram da bacim svuda.

650kom! Svaka cast, ajd napisi nesto detaljnije o tom vocnjaku...

miki25
21-11-13, 19:11
Vec sam stavio mrezice za zastitu tako da nista do sledece jeseni, samo da zima ne bude jaka. :)

oktopod
21-11-13, 19:36
2 kg veštaka po sadnici je preterano! Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda uopšte, kao pesčana plaža oko sadnice?? Ako su sađene prošle godine, onda si trebao 200 grama što je 2-3 šake otprilike.

Bakar nije protiv insekata već fungicid, on dezinfikuje stablo i mesto gde je bila lisna drška, tako da sledeće godine list u startu bude zdrav a ne zaražen gljivičnim oboljenjem, to važi i za grane koje krenu iz tih pupoljaka.

sale-ristic
21-11-13, 19:47
zasadio sam 650 kom jesen 2012 na parceli od 6,5 h sadnice sam kupio u konjuhu kod krusevca rasna ,139 bugarski i nemacki gaizenham neznam kako se tacno zove preko leta su mi se osusile oko 180 kom pa sam sad ponovio zasad sadio sam 8 * 10 na trougao lepo mi izgleda plantaza sada sam je ogradio bacio djubru pored sadnice i celu parcelu poorao bas mi je juce bila fito sanitarna ispektorka veoma je zadovoljna ocekujem neki novac da mi se vrati.a do sada sam ulozio preko 25000 eur a na prolece planiram da stavim kap po kap.bas mi je drago sto imam sa kim da pocaskam i posavetujem u mom kraju niko nista nezna sto se tice oraha.

- - - - - - - - - -

cime je najbolje da isprskam stabla

Toki
21-11-13, 23:20
2 kg veštaka po sadnici je preterano! Ne mogu ni da zamislim kako to izgleda uopšte, kao pesčana plaža oko sadnice?? Ako su sađene prošle godine, onda si trebao 200 grama što je 2-3 šake otprilike.

Bakar nije protiv insekata već fungicid, on dezinfikuje stablo i mesto gde je bila lisna drška, tako da sledeće godine list u startu bude zdrav a ne zaražen gljivičnim oboljenjem, to važi i za grane koje krenu iz tih pupoljaka.
Meni su preporucili 1kg djubriva po m2, mada i meni je delovalo da je to malo preterano! Ja sam isto nasao podatke da je mladoj sadnici dovoljno 200g. Mada opet moram da kazem, da ja sejem svuda izmedju pasulj i radim sistem za navodnjavanje na prolece.
Po analizi i preporkama je tako, ali imam deficit fosfora u zemlji i moram to da nadoknadim. Jbg cale godinama bacao 15 15 15 i naravno da je moralo doci do deficita necega.

Pa sta da radim ljudi? Treba da pljunem 1000e na djubrivo, da ih poslusam ili da smanjujem? Nisam pametan.

Za bakar si u pravu, on je fungicid, ali ja sam mislio da je plavo ulje i bakarni preparati jedno te isto. Vidim sada da je p.ulje kombinacija bakarnog oksihlorida i nekih mineralnih ulja.
Prska se radi zastite od polganja jaja insekata, grinja, a i ujedno je fungicid.
Mislis da bakarni oksihlorid ne deluje na polozena jaja u kori i sl?

markojajara
22-11-13, 08:18
1kg po m2 je 10 000 kg po ha... nemoguce. Nemojte preterivati sa azotnim djubrivima, jer sadnica ne sazri i zato se desava izmrzavanje... A sto se tice ovoga 2 kg po sadnici, verovatno su mislili na ukupan broj sadnica po ha, i da rastura po celoj njivi, sto je suludo, sto da hranis korov.

Toki
22-11-13, 10:38
hahahah, da tacno. 100m x 100m = 10000m2 To mu onda dodje u mom slucaju 100g po m2, a kod Sala 200g po sadnici, 2kg po ar.
Tesko nama, sa nasom matematikom ::sramota::

miki25
22-11-13, 15:23
Jel dovoljno da se jesenje prskanje izvrsi samo sa bakarnim oksihloridom?

sale-ristic
22-11-13, 16:28

dali moze da skodi nesto

Жиле
22-11-13, 22:41
1kg po m2 je 10 000 kg po ha... nemoguce. Nemojte preterivati sa azotnim djubrivima, jer sadnica ne sazri i zato se desava izmrzavanje... A sto se tice ovoga 2 kg po sadnici, verovatno su mislili na ukupan broj sadnica po ha, i da rastura po celoj njivi, sto je suludo, sto da hranis korov.

hahaahahhah odavno se ovako ne nasmejah na forumu,nisam stručan ali sa tim proporcijama će spržiti zemlju na duži period.Mogu da zamisli još i taj čarobni pasulj između hahhahhaahahah...............

sasamunze
23-11-13, 00:20
mala pomc iz vaseg iskustva
razmisljam sta da posadim na jednom strmom delu orah (za gradju) ili crni bor, cilj sadnje bi bio dugorocnije resavanje trnja, divlje kupine, pavite itd a i da bi posle nekog vremena iha haj bilo bi neke koristi od stabla za gradju
kako je vase misljenje da li da sadim orah i koji bi vi preporucili
unapred hvala na pomoci

sale-ristic
25-11-13, 21:39
Orah se đubri kompleksnim mineralnim đubrivima. S jeseni, posle opadanja lišća, rasturiti izaorati 400 do 500kg po hektaru ili 4kg po stablu đubriva NPK odnosno 0:15:30. Rano sproleća, pak, rasturiti i zaorati 200 do 250kg po hektaru ili 2kg po stablu kompleksnogđubriva NPK čiji je odnos 20:5:5.

- - - - - - - - - -

ovaj sajt sam nasao na forumu

- - - - - - - - - -

Zasad kalemljenog oraha
podiže se tako što se zemljište dobro pripremi (očisti od panjeva iporavna, pođubri i poore). Zatim se kopaju rupe široke 120, a duboke oko 60cm. Ako jezemljište umereno plodno, u jame treba najpre ubaciti i sa zemljom dobro izmešati 30 do40kg dobro zgorelog stajskog djubreta i 2 – 3kg mešanih mineralnih djubriva, najbolje uodnosu 10:20:30.

- - - - - - - - - -

ja sam to procitao nisam izmiskio

oktopod
26-11-13, 16:42
Sve što se pročita ne mora biti sto posto tačno. Tako ovo što je napisano nije netačno, već je samo orijentaciono. Tačnu količinu đubriva ne može niko da ti kaže pre analize zemljišta, kao ni koju tačno formulaciju da koristiš.

Ako je zemljište dobro, onda važi da se na zimu baca veštak sa više K, a u proleće sa više N, time je ovo što je napisano dotaklo poentu.

sale-ristic
26-11-13, 17:19
meni pise da moj browser ne podrzava automatsko kopiranje.dali ima neki drugi nacin

- - - - - - - - - -

dali neko zna uredbu za 2012 koliko isplacuju po sadnici subvecije

Toki
26-11-13, 19:10
Evo uredbe, na strani 5 je pomenut orah.
http://www.mpt.gov.rs/postavljen/126/Ispravljena%20verzija%20Uredbe%20vocke%20vinova%20 loza%20hmelj%20i%20lincura%20%283%29.pdf

- - - - - - - - - -

...evo i uredbe za 2013. god.
Pogledati dole na dokument PDF
http://uap.gov.rs/pravilnik-o-podsticajima-programima-za-investicije-u-poljoprivredi-za-unapredenje-konkurentnosti-i-dostizanje-standarda-kvaliteta-kroz-podrsku-podizanja-visegodisnjih-proizvodnih-zasada-vocaka-vin/?lang=lat

Konkretno se daju subvencije samo za sorte (Sampion, Srem, Tisa, Backa i Mire)!!!!!
Prc, e zato sam ja u startu odustao od subvencija, jer to stvarno nema smisla. Kao ocuvajmo stare dobre sorte.
Kuda ide ova drzava, zna li? ::jako_besan::
Strana 2, clan 5

sale-ristic
26-11-13, 19:22
dali mene kaci uredba iz 2012.zasad sam stavio jesen 2012

Toki
26-11-13, 19:25
Izgleda da ne. Pise tamo, strana 2

sale-ristic
26-11-13, 20:10
Ако се подстицаји из става 1. тачка 1) овог члана односе на
производне засаде са српским домаћим и одомаћеним сортама воћа, односно
сортама винове лозе из члана 5. овог правилника подстицаји се увећавају за
50.000 динара по хектару подигнутог производног засада

sto su onda napisali ovo

- - - - - - - - - -

Ради подстицања подизања производних засада са српским
домаћим и одомаћеним сортама, прихватљиви трошкови за саднице воћа,
винове лозе и хмеља, утврђени у складу са чланом 4. овог правилника, увећавају
се у одговарајућем износу у складу са овим правилником, и то за:
1) воћне засаде са домаћим сортама: кајсије (Новосадска
касноцветна, Новосадска родна, НС-4 и НС-6); вишње (Шумадинка), шљиве
(Чачанска најбоља, Чачанска лепотица, Чачанска рана, Чачанска родна,
Чачански шећер, Ваљевка и Јелица), крушке (Јунско злато), јабуке (Чачанска
позна, Рани делишес, Чадел), брескве (Дора и Јулија), малине (Градина и
Крупна двореда), ораха (Шампион, Срем, Тиса, Бачка, Мире) и одомаћеним
сортама: дуње (Лесковачка и Врањска), јабуке (Будимка и Колачара), шљиве
(Ранка) и вишње (Облачинска);

- - - - - - - - - -

toki toliko sadnica imas zasadjeno i koje

Toki
26-11-13, 20:20
Pa ni meni nije jasno!
Jel to samo kao bolje ako sadis te stare srpske sorte ili je uslov za subvencije?
Ajde ljudi, ako ima neko kompententniji da pomogne, jer i meni je u interesu da dobijem koji dinar, ako moze.:veseljak::
Imam sve racune od sadnica i racune od materijala za ogradu i sl.
Ma ako stignem sutra, idem u upravu za agrarna placanja, pa cu da se raspitam.
Cak i ako ima neke sanse, siguran sam da je rok za podnosenje zahteva do kraja ovog meseca za jesen.

- - - - - - - - - -

toki toliko sadnica imas zasadjeno i koje

Pogledaj na strani 20 ove teme sve sam ispisao

sale-ristic
26-11-13, 20:21
ja mislim da daju vise novca za srpski sorte.ja sam predao jos jun jul neznam tacno i odgovolili mi da su papiri ok izasla mi iskekcija i oni su isto rekli poslala je papire nazad i trebalo bi da bude.valjda bi mi rekli odma kad sam poslao papire

Toki
26-11-13, 20:27
Ajd mi molim te posalji pp ili na toki.dino@gmail.com, sta je sve potrebno da se spremi od dokumentacije ili bar neki link, ako postoji.
Ne znam jel moraju fiskalni za sve ili kako to vec ide.
Da ne spemujemo ovde vise o tome...

sale-ristic
26-11-13, 20:30
jesi li gledao za kap po kap i ja mislim da stavim na prolece mislim da stavljam creba i sam da montraim kapaljke oko 5 po stablu.ako imas neki sajt povoljam kazi

Toki
26-11-13, 20:39
Ja planiram prskalice i okiten crevo u redovima. Moram tako zbog medjukulture, ali drugar mi je radio sistem za sljivu ove godine.
Daj mi mail, poslacu ti sve sta je on uradio. Dosta jeftino izaslo...

sale-ristic
26-11-13, 20:48
sale-ristic@hotmail.com

Isnogood
26-11-13, 23:43
Toki zemljace,hocu i ja plan za zalivni ako nije problem...
shupi87@yahoo.com

Toki
27-11-13, 01:28
hahaha, ma nije nikakav plan zemo, nego nisam hteo da spemujem ovde o tome.
Cvrsto crevo kap po kap, jeftino a cini mi se dobro.
evo slika, verovatno ste ga vec videli, ima ga svuda.
http://www.yellowpages.rs/komitent_multimedia/78000/78046/slike/atp_irrigation_-_cvrsta_creva_za_navodnjavanje.jpg

Isnogood
27-11-13, 01:39
Ja sam razmisljao okiten 1\2 i uvrnem kapaljke sa regulatorom mislim da je 0-60 l protok kod njih i kod svakog sstabla 2 ili 4...
kapaljke su 12din,okiten je 30ak po metru... ne znam posto je taj cvrsti kap po kap... ali deluje mi da je ovako bolj varijanta jer zalivas samo gro korena... e sad najbolje bi bilo 2 reda creva pored reda voca,pola metra levo,pola metra desno...,ali ko ce to isfinansirati...

Toki
27-11-13, 01:44
Pa i ja cu verovatno okiten sa prskalicama, to mi treba zbog medjukulture.
Ovo crevo stvarno dobro radi, a kada se vocnjak malo razraste, nema gubljenja vode. Stvarno lepo radi, bas sam ga proucavao kod drugara.
Poslao sam ti mail, puno ti sanduce.

jefticaco
07-12-13, 16:42
Jel' ima neko od mojih zemljaka viška 6-7 sadnica kalemljenog oraha ili možda zna gdje ih u Banja Luci ili okolini mogu kupiti?

miki25
08-12-13, 03:41
Jel' ima neko od mojih zemljaka viška 6-7 sadnica kalemljenog oraha ili možda zna gdje ih u Banja Luci ili okolini mogu kupiti?

Ja znam gdje ima u okolini Bijeljine...

jefticaco
11-12-13, 11:40
Ja znam gdje ima u okolini Bijeljine...

Možeš li mi poslati broj telefona?

miki25
11-12-13, 21:38
Možeš li mi poslati broj telefona?

065/737-425
Slavko

darknula
12-12-13, 14:32
Pozdrav ljudi, nov sam ovde i
razmisljam o sadlji oraha na 1,2 do 2ha oraha, tj prvo razmisljam o kupovini zemljista,
pa tu imam najvise brige.
To su prakticno dve njive blizu jedna druge i na jednoj je sada soja, i prilicno je ravna,
a druga je zarasla i pod nagibom. Obe se vode kao 5 i 6 klasa i nalaze se u opstini Beocin,
znaci na obroncima F.Gore pa razmisljam da li mi je to uopste dobra lokacija za orahe?

Sta mi vi predlazete, koji bi moji logicni koraci bili sada?
Da odradim analizu zemljista?
U tom smislu pitanje, jel moram da radim analizu na dve dubine (0-30cm i 30-60cm), ili mi to nije vazno?

Kako idu podsticaji drzave sa orahom?

Sto se tice same sadnje, tesko da mogu da napravim kašu kravlje balege, zemlje i vode,
pa jel ima neka alternativa tome ? (ne znam kako balegu da nabavim svezu)

Hvala na informacijama 8)@->--

jefticaco
13-12-13, 10:10
To bi trebalo da je sjeverna strana Fruške Gore, pa bi trebalo da je i ekspozicija terena sjeverna? Ako je ekspozicija terena loša (S, SZ, SI) treba tražiti adekvatne sorte koje kasnije kreću i imaju kraću vegetaciju (Rasna, G139, NS kasni ...). Valjda na te parcele zimi "dolazi" sunce.

Mislim da orah nije prevelik probirač zemljišta ali je sigurno da je bolje ako je zemlja kvalitetnija. Takođe, pravilnim đubrenjem i prihranom zemlja se može značajno popraviti prema zahtjevima oraha. Uradi analizu, oba sloja (ako već kupuješ 2 hektara šta ti znači 30 eura), a kad budeš đubrio i prihranjivao radi to lokalno (oko sadnica) jer ćeš u suprotnom imati velikih problema sa travom i korovom.

Možeš saditi i sadnice koje su umočene samo u vodu, ali... Mislim da se preporučuje i nekakav rastvor sa plavim kamenom zbog dezinfekcije žila, ili da se doda fosfor zbog boljeg prijema sadnica ali sa tim nemam iskustva tako da ...

darknula
13-12-13, 15:42
To bi trebalo da je sjeverna strana Fruške Gore, pa bi trebalo da je i ekspozicija terena sjeverna? Ako je ekspozicija terena loša (S, SZ, SI) treba tražiti adekvatne sorte koje kasnije kreću i imaju kraću vegetaciju (Rasna, G139, NS kasni ...). Valjda na te parcele zimi "dolazi" sunce.

Da upravo je tako. Jedna (veca) je tako orijentisana a druga je prilicno ravna pa bi trebala da ima "svakakog" sunca.
Duž te manje protice mali mali izvor koji izvire 50m pored, pa kontam da je to skoz ok varijanta ako mi bude trebalo vode
(mada se malo razliva preko njive, ali kontam da se to lako sanira...)

Hvala za preporuke sorti

(ako već kupuješ 2 hektara šta ti znači 30 eura)

Ja sam zvao NSseme i oni mi rekose da je analiza 2600+1300din=3900din po jednom uzorku (osnovni parametri + mehanicka svojsta).
Jel ima jos negde da se radi ta analiza, ili su oni jedini?

a kad budeš đubrio i prihranjivao radi to lokalno (oko sadnica) jer ćeš u suprotnom imati velikih problema sa travom i korovom.

Odlican savet, samo kako to da odradim? Usput, ja nemam nista od mehanizacije, pa bih sve iznajmljivao :-/

Možeš saditi i sadnice koje su umočene samo u vodu, ali... Mislim da se preporučuje i nekakav rastvor sa plavim kamenom zbog dezinfekcije žila, ili da se doda fosfor zbog boljeg prijema sadnica ali sa tim nemam iskustva tako da ...

NIsam jos nigde cuo za ovakvu varijantu, pa cekamo onda da se neko javi i prosvetli nas.
Hvala puno !

oktopod
13-12-13, 18:02
Svako voće kad se sadi mogu da se prvo skrate žile pa onda da odstojio 24 sata u rastvoru bakra, npr bakaroksihlorid 50 grama na 10 litara vode, ali to i nije nešto krucijalno iskreno...

Panta SD
13-12-13, 19:12
Pozdrav svima,
na ovom i nekoliko slicnih foruma primecujem da se javlja sve vise ambicioznih ljudi koji bez ikakvog iskustva hoce da posade velike povrsine orahom sto mene odusevljava sa jedne strane jer mi je drago da se za ovu vocku zanima sve vise ljudi.Sa druge strane smatram da je jako hrabro u ove varijante uci bez ikakvog iskustva i predznanja imajuci u vidu da su potrebne velike pare i da se rizikuje sa velikim brojem sadnica i povrsinama bez potrebe .Predlazem svima da posade ogledno manje povrsine gde bi mogli da sagledaju problematiku i prebole *decje* bolesti pa onda da eventualno *zagrizu* na ozbiljne povrsine. Razmisljajmo mozda malo konzervativno a ne razmisljajmo ovako 5 hektara x 156 sadnica po ha x 40 kg.ociscenog oraha po stablu x 1200dinara po kilu oraha u megamarketu jednako :-\ .
Pozdrav i sve najbolje !!

darknula
14-12-13, 10:53
Poprilicno si u pravu.

Ja sam bio jedan od takvih do pre 2 meseca (i JAKO sam nov u svemu ovome) jer sam zurio da kupim zemlju pre jesenje sadnje.
Posto sam sad to propustio, sad sve studiozno izucavam jer imam vremena do proleca (ili jeseni). Naravno ovaj forum smatram kao dragoceno mesto za ucenje kako pocetnika tako i iskusnijih ljudi, pa se nadam da cu uz pomoc svih vas se najbolje pripremiti za ono sto me ceka!

...hvala svima unapred!

Toki
14-12-13, 13:09
Dobro dosao Drakula. Polako sa sadnjom i izborom sorti. Orah jeste vocka koja se moze saditi na razlicitim terenima, ali naravno sve se mora raditi studiozno.
Ja sam Orah izucavao skoro 2 godine i sve radio postupno. Sadnice naruci za sledecu jesen i ne zuri. Narucivanjem sadnog materijala, ces moci da biras. Za prolece uvek ostane
skart od sadnica, tako da je svakako bolja ugovorena jesenja sadnja. Imas vremena da uradis analizu i da u toku sledece godine sve pripremis.
Moj savet je da sadis jednogodisnje, jer ce se bolje primiti i adaptirati na zemljiste na kojem sadis.
Naravno svaka godina je jedinstvena, kao i ova. Ove godine, zbog produzene vegetacije, jednogodisnje sadnice u mom slucaju nisu bile spremne za jesenju sadnju.
Tako da sam ipak posadio dvogodisnje.
Koliko god se trudio i planirao, tesko se desi da sve ide po planu i budi spreman na kompromise.
Ukoliko registrujes gazdinstvo, analiza je besplatna i od sledece godine ce biti izmenjen zakon o subvencijama.
Obavezno trazi racun za sadni materijal i sortiment sadnica, jer trebace ti kasnije zbog subvencija i prodaje.
Napravi plan sadnje, osmisli zastitu od zeca i srna kojih tu pretpostavljam ima dosta. Ukoliko se njive nalaze blizu sume, racunaj i na posetu veverica.
Imas nekoliko literatura o orahu i mozes ih skinuti na netu.
Za pocetak nabavi knjigu ili skini PDF od Miladina Šoškića. "Orah i Leska"
Uporedjuj sorte i napravi izbor vodecih, a naravno racunaj i na 10 do 20% oprasivaca.
Imaj u vidu da Srbija ima jako dobre sorte Oraha (mozda i najbolje) i da su dosta hvaljene i van nasih granica. Orah voli ovo nase podneblje i dobro uspeva kod nas.
Srecno i samo polako.
Javi ovde kad ima nesto novo...

the.vlado
15-12-13, 11:23
Pa ni meni nije jasno!
Jel to samo kao bolje ako sadis te stare srpske sorte ili je uslov za subvencije?
Ajde ljudi, ako ima neko kompententniji da pomogne, jer i meni je u interesu da dobijem koji dinar, ako moze.:veseljak::
Imam sve racune od sadnica i racune od materijala za ogradu i sl.
Ma ako stignem sutra, idem u upravu za agrarna placanja, pa cu da se raspitam.

Da li se daju subvencije i za podizanje ograde oko zasada??

Toki
16-12-13, 15:30
Cekacemo ovu novu godinu, pa da vidimo.
Ja sam takodje slupao oko 3.500e u ogradu, imam sve racune i cekam taj nov zakon.
U zakonima iz proslih godina, nisam nasao nikakav podatak za subvencije ograde, ali sam saznao da se uprava za sumarstvo time bavi.
Samo cuvajte racune, jer bez toga nista.
Sacekacemo do proleca, ja cu prvi pokusati da nesto izmuljam.
Ako neko zna nesto vise o ovome, recite ljudi.

sale-ristic
17-12-13, 16:45
Da li se daju subvencije i za podizanje ograde oko zasada??

evo meni su pre dve nedelje poslali resenje da su mi odobrili subvencije ali nije kao prosle godine kada su davali 1000 din za sadnicu nego sad daju 30 posto od racuna sadnog materijala sramota

oktopod
17-12-13, 18:16
30 posto od ukupne cene svih sadnica ti je dato kao subvencija za podizanje ograde ako sam dobro razumeo?

sale-ristic
20-12-13, 18:05
30 posto od ukupne cene svih sadnica ti je dato kao subvencija za podizanje ograde ako sam dobro razumeo?

ne za ogradu jos nisam predao neznam ni koju uredbu da trazin za ogradu a dali su mi 30 posto za sadnice

bojcetic
21-12-13, 02:02
Neko je napisao cena oraha 1200din, to nema sanse dobiti na kolicinu. To je mozda cena u radnjama na pakovanje od 200 grama. Racunajte ove godine da na veliko mozete dobiti 4-4.2e/kg za ociscen. Takodje je jako bitno da sto manje ima loma i trunja. Prilikom ciscenja obe polovine treba da su ucelo. Birajte sorte koje se lako ciste i koje se minimalno lome prilikom ciscenja. Boja ploda da je sto lepsa itd. Kvalitet ce uvek naci kupca, dok za los kvalitet u godinama kada je rod dobar i ponuda velika je pitanje je po kojoj ceni ce se prodati.

darknula
23-12-13, 13:15
Narucivanjem sadnog materijala, ces moci da biras. Za prolece uvek ostane
skart od sadnica

Definitivno cekam jesen! Ne moze dugorocni projekat na brzinu da se zapocne!

Ukoliko registrujes gazdinstvo, analiza je besplatna i od sledece godine ce biti izmenjen zakon o subvencijama.
U kom smislu izmenjen? Ja ocekujem smanjene i ukinute subvencije, evo i ovde je neko rekao da je dobio samo 30% od sadnica...
:(

Za pocetak nabavi knjigu ili skini PDF od Miladina Šoškića. "Orah i Leska"

Nabavio.
Imas jos neku za predlog?

Javi ovde kad ima nesto novo...

Hvala jos jednom, odlicni saveti i trezveno razmisljanje.
Respekt !

sale-ristic
24-12-13, 19:58
ja sam rekao da mi je stiglo resenje na 30 posto a danas sam zvao sabac da vidim kada ce mi ouste pare posto je proslo mesec dana od resenja a oni kazu nadajte se do nove godine posto nema para u budzetu

sobic
05-01-14, 07:49
Imam 7 oraha prečnika stabla 35-40 cm. Bili su u dobrom stanju i solidno su rađali sve do ove godine. Krošnje su im se osušile. Izgleda da su im naškodili jaki mrazevi preprošle godine. Raspitao sam se kod nekih ljudi i svi su mi savetovali da ih posečem, jer im nema spasa. Koliko bi para mogao da dobijem za kubik orahovine?

genca
07-01-14, 14:29
Nadmorska visina je odprilike izmedju 200-250m.
Da li je ta visina pogodna za sadnju oraha ili da sadim nesto drugo...?

Stanke
10-01-14, 00:42
Imam nekih 2.4 ha zemlje koja je zapustena,deo se vodi u knjigama kao njiva, deo kao pasnjak,ima i malo bagremove sume... Sve u svemu to je dosta zaraslo,deo gde je pasnjak malo vise,gde je njiva manje,ali ima dosta posla. Na prolece planiram da cistim sve to i da pripremam za orah,makar nekih 60-70 ari,koje bih pripremio za setvu sledece godine u jesen,taman cu zavrsavati studije na Poljoprivrednom fakultetu na smeru vocarstvo,pa to sto sam naucio da pocnem da iskoriscavam. Prva stvar koja me zanima je rigolovanje, gde u okolini Beograda,tj u podavalskim selima naci nekoga ko bi mogao da mi to rigoluje?? Raspitivao sam se po komsiluku i niko ne zna da u okolini ima neko ko ima masine za duboko oranje, a hteo bih sto dublje moze da se to izrigoluje,minimum nekih 60-70cm, ako ima neko neke informacije,bio bih mu vecno zahvalan :)

oktopod
10-01-14, 01:29
Ima jedan čovek sa ogromnim traktorom i plugom je orao na tu dubinu mom prijatelju koji je kupio plac u Parcanima, sad je kasno da ga zovem na mobilni za detalje, ako niko drugi ne odgovori pošalji mi PP ali sutra da bi me podsetio...čovek je iz Vrčina pa je najveći problem bio dok stigne i kuda da dođe :))

darknula
15-01-14, 13:55
Ljudi, malo sam čačkao i istrazivao (radim domaci zadatak pre nego sto ja krenem u akciju).

Naisao sam na članak o plantaži oraha u Liparu, kod Kule, u kome pricaju da imaju jako mali
rod jer su pregusto sadili. Pogledao sam na Google earthu i geo portalu nasem, i koliko vidim
razmak izmedju krosnji je oko 11m (!!!), merio sam centar-centar krosnje.

Nije mi sad jasno, literatura kaze 10m, a mislim da je prof Šoskic učestvovao u prici u Liparu,
nisam siguran.
Šta vi malo iskusniji kažete na ovo ?

Clanak je iz dnevnika iy 2003. godine:

TIHA PROPAST NAJVEĆE PLANTAŽE ORAHA NA BALKANU

Gužva u prašumi „voćke čudnovate”

http://www.vojvodina.com/images/foto20/hom031125-11.jpgNa šumu grandioznih razmera, ali istina nekako čudno niskog drveća, pred ulaz u Lipar, selo desetak kilometara od Kule, liči zasad stabala oraha, dostojan da uđe i u NJegošev ep. Pre 22 godine na oko 50 hektara, plodne ravnice u podnožju Telečke visoravni, zasađeno je 5.000 sadnica oraha i gotovo dvostruko više kajsija. Kad je vreme kajsijama prošlo, ostali su samo orasi, na najvećoj balkanskoj plantaži.
- Bila je ranih osamdesetih to odlična ideja, jer u ovom regionu postoji više fabrika kojima su orasi neophodni za proizvodnju slatkiša, kaže direktor Zemljoradničke zadruge “Sokolac” u Liparu Miloš Aćimović. Međutim, kad je počelo stvaranje najvećeg zasada oraha u ovom delu Evrope, videlo se da to, ipak nije lako. Već na početku, teško je bilo obezbediti sadnice dobrog kvaliteta. Projektom je bilo predviđeno samo šest sorti, a kad su stabla porasla videlo se da smo dobili čak dvadesetak. Ipak, u zadruzi se nije odustajalo od oraha, pa je 1992. i 1993. posađeno još 26 hektara oraha i kajsija.
Kako su stabla oraha rasla, zapažali su se i novi propusti iz vremena sadnje. Naime, sadnice su posađene gušće no što je predviđeno, pa se sad stabla praktično “guraju” i više rastu u vis nego u širinu, što je jedan od razloga niskih prinosa. Očekivalo se oko 200 tona u ljusci, a prinos poslednjih godina jedva prelazi 50 tona. Ova godina je bila posebno teška, jer su prolećni mrazevi i suša tokom vegetacije umanjili rod za trećinu.
- Greške napravljene u vreme sadnje sad je nemoguće ispraviti, pa smo se pomirili sa sudbinom da neki značajniji rod nikada nećemo imati, objašnjava Aćimović. Istina, orasi ne pravi gubitke, ali nema ni bogzna kakve zarade. Ulaganja u održavanje za sad su minimalna, pa i rod od oko deset kilograma oraha po stablu pokriva troškove sakupljanja i prodaje. Ostaje nam da čekamo i kad dođe vreme stabla prodamo za preradno drvo. Ali i tu neće biti neke vajde, jer su sadnice orezivane nisko, pa su i stabla niža, što im obara cenu. Kad se sadi orah, a misli na prodaju drveta, sadnica se ostavlja na visini od najmanje dva metra, što kod nas nije urađeno.
Da bi smanjili troškove održavanja zasada u Zadruzi je odlučeno da se kupi 200 ovaca, koje će pašom uništavati korov, a ujedno i đubriti zasad. Ideja nije bila loša, ali sem ovaca, malo ko je šta preduzimao. Ovce su pasle i đubrile orahe, ali u Zadruzi nisu imali mogućnosti da organizuju mužu i isporuku ovčijeg mleka, pa tako ovce sada služe samo jagnjadima koji sisaju dok ovce imaju mleka. Pokušaj sa ovcama, do pola realizovan, bolje je prošao nego navodnjavanje. Kada se počelo razmišljati o izgradnji sistema za navodnjavanje kap po kap, zaključeno je da nema novaca i da za takvu investiciju valja čekati neka bolja vremena. I dok je vreme prolazilo, pokušaji oživljavanja proizvodnje propadali, ZZ “Sokolac” je siromašio, sve dok u ovoj godini nije došao u situaciju da kolektivu ozbiljno preti stečaj. Tako je najveći zasad oraha na Balkanu to ostao samo po hektarima i broju stabala, ali bez perspektive u budućnosti.

- Uz sve greške koje su načinjene u vreme sadnje, a i posle u održavanju i korišćenju voćnjaka, nikada nismo imali značajniju podršku preradnih kapaciteta, kojima je orah bio namenjen, niti države, naglasio je direktor Aćimović. Fabrike su redovno plaćale isporučene orahe, ali nikada nisu vodile brigu o našoj proizvodnji, dok je država učinila gotovo sve da nam proizvodnja propadne. Naime, godinama se dozvoljava uvoz oraha iz Rumunije i Ukrajine. Pre dve godine orasi su se na pijaci prodavali za oko 400 dinara za kilogram, a danas ne možete da ih prodate ni za 250 dinara. Na našu nesreću preradni kapaciteti takođe nisu zainteresovani za naš orah, pa ga sada prodajemo pijačarima, koji rod u ljusci neće da plate više od 120 dinara za kilo. Kad radnike platimo sa 20 odsto onoga što su obrali, od oraha nema značajnijeg prihoda, ali srećom za sad nismo u minusu.
http://www.vojvodina.com/mediji/arhiva3/031125.html

jefticaco
17-01-14, 15:41
Sve je moguće, samo sve to treba uzeti sa rezervom.
Kod nas se kaže "što je svačije, nije ničije".
Direktor je vjerovatno ekonomista, možda je u pitanju nekakva krađa i prodaja na crno, možda prikazuju mali rod zbog poreza ili trebaju ZZ odvesti u stečaj da je neko kupi jeftino, i to nekako treba opravdati.
Najlakše je svaliti krivicu na nekog ko je prije 20 godina sadio orahe.

Toki
18-01-14, 12:44
Pitanje je i koji kalemi su korisceni, koje sorte?
Ljudi kakvo je stanje kod vas u vocnjacima, jel miruju pupoljci?
Mene malo plasi ovo vreme...
Izgleda ce morati klima da se ugradjuje u vocnjake!

Kod mene sve jos uvek miruje, ali na jednogodisnjim sadnicama je doslo do izmrzavanja vrhova sadnice (crn vrh na prvih par santimetara).
Evo prvih par slika dok je stanje mirovanja. Ne mogu bas sve da obuhvatim aparatom, jer je ravnica.

http://www.dodaj.rs/f/2R/Xj/1vACixnf/img5621.jpg
http://www.dodaj.rs/f/2w/2Y/ltrbVA2/img5624.jpg
http://www.dodaj.rs/f/34/2L/32bRDthb/img5627.jpg
http://www.dodaj.rs/f/r/lb/3ibeyVfe/img5638.jpg
http://www.dodaj.rs/f/28/Dm/4rBWcApk/img5634.jpg

Liskovac
19-01-14, 16:18
Vezano za pricu o ZZ Sokolac, su mnoge stvari menji sumnjive. Ali cak i da zanemarimo sumnju, ono sto meni smeta je sto oni traze krivce u drugima a napravili su gomilu propusta u samom zasnivanju i vodjenju same proizvodnje.

Fabrike su redovno plaćale isporučene orahe, ali nikada nisu vodile brigu o našoj proizvodnji, dok je država učinila gotovo sve da nam proizvodnja propadne. Pa sta je trebalo kupac da im vodi racuna o proizvodnji, tj. da radi njihov posao? A sto se tice drzave, ona moze da bude kriva zbog mnogih stvari ali ne moze da bude kriva zbog ociglednih greski napravljenih u podizanju zasada.

Naime, godinama se dozvoljava uvoz oraha iz Rumunije i Ukrajine. Pre dve godine orasi su se na pijaci prodavali za oko 400 dinara za kilogram, a danas ne možete da ih prodate ni za 250 dinara. Na našu nesreću preradni kapaciteti takođe nisu zainteresovani za naš orah, pa ga sada prodajemo pijačarima, koji rod u ljusci neće da plate više od 120 dinara za kilo. Kad radnike platimo sa 20 odsto onoga što su obrali, od oraha nema značajnijeg prihoda, ali srećom za sad nismo u minusu.

Ono sto je kljucno u ovakvim stavovima, a i generalno u domacoj poljoprivredi sto nasi ljudi ocekuju da im neko plati vise troskove njihove neracionalne i neadekvatne proizvodnje. Pri tome isti ti ljudi se isto ponasaju kada su oni u ulozi kupca, tj. kupuju tamo gde je jeftinije. Prosto, vreme planske privrede je proslo, i videli smo kakve posledice ono ima. Ukoliko zelis da se bavis poljoprivrednom proizvodnjom ne mozes ocekivati da neko placa tvoje neznanje ili neracionalnost. Naprosto, proizvodnja mora da bud konkurentna ili ce propasti. Dosta vise stalnog kukanja i trazenja krivaca u drugima. Pri tome, covek kaze da nisu u minusu, sto znaci da nije problem u ceni nego upravo u njigovoj neorganizaciji. Jer da imaju bolju proizvodnju i zarada bi im bila veca. Ovako, njihove gluposti ih kostaju mnogo, ali ocigledno to neko drugi treba da plati. Verovatno krajnji kupci u vidu visih cena ili ukidanja konkurencije zbog npr. zabrane uvoza? Najbolje bi bilo da drzava propise da samo oni mogu da proizvode orah u Srbiji i da samo njihov orah moze da se prodaje, pa da ga placamo 2000 din/kg kako bi oni bili zadovoljni?! Ja to vidim ovako, niti oni moraju da opstanu, niti pare kupaca rastu na drvetu da bi finansirali neciji nemar i nerad.

Stanke
19-01-14, 19:12
@Toki sta planiras kao medjukulturu?? Koji je razmak izmedju sadnica? Jesi li rigolovao pre sadnje?

Toki
19-01-14, 20:37
Medjukultura Pasulj. Razmak 10m x 10m x 10m (pravougli trougao) Orao nisam pre sadnje, jer su rupe busene burgijom i imao sam dosta posla oko ograde. Trebao mi je cist prostor zbog prilaza autom i traktorom.
Orano je tek pre 15-ak dana.

sale-ristic
20-01-14, 15:12
zanima me koje prskanje ide sledece i kada isto me zanima i za djubrenje hvala

Panta SD
21-01-14, 19:40
Toki, prvo svaka cast za trud.
Vidim da si koristio drvene stubove i da si privlacio cak i neku zicu kroz njih.Koliko te je kostala ograda i kolika je ukupna duzina..Vidim i specificne kolceve to je plastika ili . .
Pozdrav !!

Toki
22-01-14, 10:58
Stubovi su oguljen bagrem 2,6m, potapani u rastvor plavog kamena. Treba jos da ih prmazem preradjenim uljem. Zica kroz rupe je pocinkovana zatezna, a funkcija joj je da drzi subove u pravcu, da se ne krive.
Ukupna duzina ograde je 900m. Materijal me je kostao oko 3500e, ali sve oko nje sam radio i postavljao sam. Tako sam ustedeo jos 1000e, ali robijao sam na njivi celo leto i jesen. :)
Potporni stubici su od PVC plastike i postavljao sam ih pre sadnje u rupe, da bih izvukao sto bolji pravac redova. Trebalo bi da stite sadnice od udara vetra i sletanja vrana i sl.
Pozdrav Panto, kakvo je stanje kod tebe?

Erminos
23-01-14, 10:16
u blizini moje kuce nasao sam orah veliki 57 mm duzina a 50 mm sirina da li bih mogli mi reci koje je vrrste?planiram od njega sadnice presaditi zbog velicine aa imam inace dosta oraha bili dobra bila ideja?pozz za sve clanove inacew sam pokupio dosta savjeta ovdje sto se tice poljoprivrede

jefticaco
23-01-14, 16:23
Ne vjerujem da ti iko može, na osnosvu toga što si napisao, reći koja je sorta oraha u pitanju.

Iz plodova možeš izvesti sadnice, ali malo je vjerovatno da će plodovi tih sadnica zadržati karakteristike (krupnoću, randman ...) "roditelja".

Erminos
23-01-14, 17:09
predpostavljo sam ali nemogu staviti slike od njega nikako neznam kako ide a stavio bi sliku.onda jedino da skinem snjega kaleme pa da sebi prebacim??? kakav vi prijedlog dajete?

http://thumbnails110.imagebam.com/30344/2a93c8303439845.jpg

http://www.imagebam.com/image/2a93c8303439845

jefticaco
24-01-14, 10:01
Možes posaditi plod pa za 2-3 godine kad sadnica ukrupnja na nju kalemiti ...

Ako ti treba nekoliko sadnica radije ih kupi.

Erminos
24-01-14, 14:10
Možes posaditi plod pa za 2-3 godine kad sadnica ukrupnja na nju kalemiti ...

Ako ti treba nekoliko sadnica radije ih kupi.
hvala vam imam neki sadnica pa cu vidjeti znam da je tesko kalemiti orah pa znal ko mozeli se kalemiti kao ostale vocke tj u martu kad vec se kalemi?imal uspijeha imalo?pozz ili mozel ko mi opbjasniti postupak kalemljenja najlaksi posto nemma bas mnogo vremena stim se baviti od ostalog posla

oktopod
24-01-14, 17:46
Erminos, malo sam ti uredio post zbog slike, a kako dodati sliku imaš link u mom potpisu :)

Kalemljenje oraha je malo specifično i slab je prijem, treba malo iskustva nije tek tako kao ostalo voće...

Panta SD
24-01-14, 19:18
Potporni stubici su od PVC plastike i postavljao sam ih pre sadnje u rupe, da bih izvukao sto bolji pravac redova. Trebalo bi da stite sadnice od udara vetra i sletanja vrana i sl.
Pozdrav Panto, kakvo je stanje kod tebe?

Ovo toplo vreme me je plasilo kao i ostale zbog najave da sadnice mogu da krenu da *rade* tako da sam dobro prekrecio stabla krecom i pomalo razmisaljam o nekim stvarima koje nisam odradio u pocetku konkretno o izradi drenaznog kanala u dnu placa jer se tu ponekad podigne nivo podzemnih voda u prolece i o nekoj ogradi jer je narod poceo opasno da obilazi polja i vocnjake..Kada sam 2009 godine posadio stotinak sadnica*orah + visnja i kajsija medjuredno* nije bilo stete . Prosle godine od 10 zasadjenih visnji 2 su mi pocupali i odneli .Ove godine sam testirao komsiluk sa 10 posadjenih dunja pa cu da vidim kakva je situacija ..

Erminos
24-01-14, 22:29
Erminos, malo sam ti uredio post zbog slike, a kako dodati sliku imaš link u mom potpisu :)

Kalemljenje oraha je malo specifično i slab je prijem, treba malo iskustva nije tek tako kao ostalo voće...
imam jednog pajdu on iam siskustva s ovim vockama pa cemo pokusati i orahe paa sto uspije uspije uglavnom da steknemo iskusstva jer imamo drugi izvor prihoda za ziviti to je malo dodatno zanimanje

- - - - - - - - - -

pa ako ko ima volje da nacin kalamljenja objasni od pocetka do kraja pa da mi to primjenimo unapred zahvljivam kad se kalemi koji postupak itd

sale-ristic
24-01-14, 22:33
zanima me koje prskanje ide sledece i kada. isto me zanima i za djubrenje. hvala

oktopod
25-01-14, 21:28
Erminos, pročitaj malo ovu stranicu: http://www.oglasi.vocnesadnice.net/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=50&id=98&Itemid=42

zupa100
26-01-14, 10:19
Ove godine sam testirao komsiluk sa 10 posadjenih dunja pa cu da vidim kakva je situacija ..
Panto, nemoj mnogo da testiras komsiluk, da ti ne iskoci na nos... Lkl{{

Panto "Orah je vocka cudnovata" rece neko, muku je imao dok je to smisljao. 2004-te sam zasadio 30 kalemljenih oraha, tek poceli da radjaju onako kako bi trebalo. Da sam znao, sadio bih ih jos pre 20 godina, sporo bre stizu na rod. Podkultura je obavezna ako hocemo da imamo nekakvu korist. Jedino ako ne planiramo nista drugo.
U posao sam usao kao totalna neznalica, nakupilo se deo znanja tokom godina. Orao sam, stitio, rezao tu i tamo, samo nisam imao mogucnosti navodnjavanja, mislim da je to dobra ideja. Iste jeseni kad sam sadio tri komada su mi odmah odneli, zasadio sam s proleca, cini mi se da kasne ne godinu, vec 4 godine.
Toliko o prozivanju na temi VISNJA druze... ::namigivanje::

I naravno, pozz zupa100!

markojajara
26-01-14, 12:06
Zupa koje sorte si sadio te 2004.? i sa kojom si zadovoljan? rod, krupnoca, randman? pozz

Panta SD
26-01-14, 18:45
Zupa,
nisam te prozvao nego kada te vidim u drugim vocnim kulturama pomislim da nisi odustao od oraha>:({>:({Sto se mene tice prijaju mi ,od mojih pocetnih interesovanja za sadnju oraha, tvoji postovi jer si jedan od retkih koji ima orah *evo vec 10-ta godina* a bez ustrucavanja i zavlacenja mladih orasdzija pricas o prinosima i problemima koje si imao...
Pozdrav i

zupa100
28-01-14, 09:16
Panto, zar sad da odustanem kad stizu konacno na rod...taman posla! A ono za "prozivanje" shvati kao salu, naravno, volim da promenim misljenja, racunam da je to dobro...a o ovoj temi bas volim sa tobom da diskutujem, u zdravlju ziveli drug!!!

Pozz zupa100!

miki25
30-01-14, 00:37
Postovani, nisam neki strucnjak za orezivanje, pa me zanima kako orezati orah prve godine?
Da li sadnice u proljece prevrsiti na nekih 180cm i onda da najvisociji populjak da bude vodilja, a nize naci 4 najbolje rasporedjena pupoljka za primarne grane i njih forsrirati a ostale sjeci?

Srdacan pozdrav.

zupa100
30-01-14, 12:12
Zupa koje sorte si sadio te 2004.? i sa kojom si zadovoljan? rod, krupnoca, randman? pozz

Sta ti pricam, kad sam ih kupovao u institutu u Cacku hmmm...tada placani 15 nemackih maraka, uopste nisam znao za sorte, jedino sto me je interesovalo to je da budu sa kasnijom vegetacijom...posrecilo mi se ili se ljudi ne zezaju.
E sad koje sorte, ko verujes bilo je 5 razlicitih sorti (za svaki slucaj), i sve su vise nego dobre. Ima ovalnih, okruglih, skoro cetvrtastih...zajednicka osobina im je da imaju ljusku sasvim tanku i da se krcaju skoro prstima. randman im je odlican, krupni su, i lagano se ciste, eto.

miki25, ja nisam rezao vodilju granu, iz verovanja da se ako im se ta grana reze suse, insistirao sam na rezanju spoljnih grana, da napravim sto vise mesta za rod, i zadovoljan sam. Dosta mi je pomogao u tome i FRUITBOY, mozda se vidi u ranijim postovima. Nesto ne bih dirao orah prve godine, vremena za rezidbu imas na pretek, sacekaj sledecu, kada se dobro primi i krene da "radi". Eto, ja bih tako, a ti sacekaj da te posavetuju mozda strucniji od mene.

Pozz zupa100!

jefticaco
30-01-14, 16:25
Ni ja nisam skraćivao sadnice, duduše zato što su mi sadnice lošije i malo koja da je viša od 1,5 m. Samo sam formirao krošnju i uklanjao izdanke koji su niži od 50-60 cm od zemlje

miki25
30-01-14, 20:55
Znaci po vama ne treba rezati vodilju samo formirati primarne grane gdje zelimo? Ja imam slucaj da su mi izrasli po 3m a da ne krecu primarne grane. U knjizi prof. dr Milovana Koraca pise sadnice treba prekratiti u proljece prve godine na nekih 170-180cm...
Na kojoj visini ste vi ostavili prve grane?

oktopod
30-01-14, 23:18
Ostavi ti 2 metra ako su već tako visoke, da bi tvoji naraštaji kad stabla ostare prodali stabla za drvnu preradu.

miki25
30-01-14, 23:25
Lkl{{ Svakako da i to treba imati u vidu al mene sad prvenstveno zanima rod. Pa me zanimaju iskustva iz prakse jer u knjizi pise da treba prekratiti...

jefticaco
31-01-14, 08:55
Mislim da u istoj knjizi piše da svakih 10 cm iznad 120 cm znači da po jednu godinu kasnije počinje da rađa.

Ja sam planirao (u ovoj ili sledećoj tj. 2. ili 3. godini) kad krene vegetacija da skraćujem vodilje kad dostignu 150 cm. Nisam htjeo u prvoj zbog prijema i razvoja korjena, ali kontam da u 2. ili 3. godini nebi trebalo biti problema.

I da, hvala ti za broj od onog rasadničara. Kupio sam 6 sadnica i mogu ti reći da su mu sadnice dobre, a i dosta su jeftinije nego u Prijedoru.

miki25
31-01-14, 13:31
Kod mene je malo specifican slucaj ja imam 130 sadnica koje su sadjene u jesen 2011. godine i te zime su izmrzle jer je bilo -30, prezivio je samo dio koji je bio u snijegu (nekih 30cm) i odatle su potjerale nove koje su prosle godine vec izrasle na oko 2m. Pa sam sad u dilemi da li da ih prekratim. A imam i 120 sadnica posadjenih prosle jeseni pa ne znam da li i njih prekracivati. Taj rasadnicar mi je rekao da ih treba prekratiti i nista vise ne orezivati. Ja nisam bas neki strucnjak za to a da mi je da ne pogrijesim.
Znaci po vama bi vodilju trebalo pustiti da raste i njegovati 3-4 lijepo rasporedjene primarne grane na nekih 150cm, ostale sjeci???

Nema na cemu za broj, tu smo da se pomazemo.

- - - - - - - - - -

Evo ovako izgledaju te sadnice iz 2011. godine koje nisu izmrzle (nesto mi se grane krive ne znam zasto, pa sam mislio i njih orezati)

http://www.dodaj.rs/f/2j/uP/iMil8T/img20131230142403.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2p/qx/4OTgSGrC/img20131230142604.jpg

http://www.dodaj.rs/f/C/13a/q6IlRMn/img20131230142522.jpg

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/1j/3B/3Exly3NH/img20131230142455.jpg

jefticaco
31-01-14, 15:48
Ja tu ne bih ništa dirao. Koliko ja vidim to su grane, a ne stablo.

miki25
31-01-14, 17:32
Da grane su. A sta mislis za ove u pozadini, da li prekracivati vodilju?

- - - - - - - - - -

http://www.dodaj.rs/f/n/BO/2lEqWKoN/1/img00001.jpg

German hunting terrier | Jagdterrier