Stočni grašak 2009

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.378
Lokacija
Stara Pazova
Evo malo foto priče o ovogodišnjoj setvi graška.

Pre setve seme se meša sa nitraginom, a kao vezivno sredstvo koristi se, naravno - samo Jelen pivo.

Mešalica "home made", ali pozajmljena od kolege:

Kada budem obilazio kasnije njive sa graškom, ima sve da se ori pesma: "Još jedan litar dobrog piva dajte nama vi..."

Setva počinje:



Majstor zagleda seme...

Fali piva semenu, ali i majstoru.

Opazih i jedan jubilej:


I posejasmo grašak. Dalje je sve u Božjim rukama.
 
Grašak slikan juče.

Jako redak.
Ne verujem da će biti roda kao prošle godine. Ustvari, biću srećan ako bude i pola od toga.
Jako mu fali kiša.
 
Relativno mi je nepoznata tehnologija gajenja st.graška, pa reko* da pitam starog znalca. Isplati li se više od kukuruza, pšenice, suncokreta? Kako stoje stvari s otkupom? koliko sam shvatio cela proizvodnja se odrađuje mašinski, e sad kako skidanje(čime), skladištenje? pozdrav
 
ja sejem grašak već 3 godine i dajem ga svinjama i bikovima. Ove godine sam posejao 17. jutara možda bi nešto prodao ako dobro rodi. jel neko zna ko kupuje grašak i po kojoj ceni. :ppozdrav: :cao:
 
Miloše, možda možemo neki dil uraditi sa graškom.
Hajde javi mi se na PP.

I napiši u profilu odakle si. :D

@Farmer
Grašak je kao hranivo dobar u tom smislu što ga ne treba termički obrađivati, kao soju.
Ako imaš svinje, ili goveda, to je odlično hranivo.
Tehnologija je jednostavna. Seje se u proleće čim vreme dozvoli, znači od polovine februara nadalje.
Setvena norma semena je 80 do 100 kg/kj semena za sortu Junior, jer jedino tu sejem. Seje se žitnom sejalicom.
Nakon setve je poželjno podrljati i povaljati zemlju da bi svo seme ušlo u zemlju i da bi se što je moguće bolje poravnala zemlja.
Kada je grašak visine oko 15-20cm, tj. kada niknu svi korovi i počnu da smetaju grašku, prska se sa kombinacijom 0,2 lit/kj Pivot + 1 lit/kj Deltazon. Ili slične kombinacije od drugih proizvođača (Pirat, Galbenon...)
Žetva je neposredno nakon pšenice. Kombajn se podesi kao za soju, i obavezni su podizači na hederu, jer inače neće pokupiti sav grašak, pošto grašak usled težine mahuna polegne kao graorica.
Kosi se kada je 80 do 90% graška potpuno suvo, po mogućnosti u večernjim, ili ranim jutarnjim časovima, jer inače mahune pucaju skoro na dodir.

I da dodam. Grašak ima 22% proteina, koji su dobro iskoristljivi u organizmu životinje.
 
mi smo lane imali prosecan prinos stocnog graska od 1200kg po jutru i cena mu se kretala od 40 do 60din/kg :ppozdrav:
 
Tesko moze nesto da uspe posle postrnih graska ali najbolje je ostaviti zemlju da miruje i orati je sto vise puta a, postrni grasak je jedan kod nas sejao posle zita i nije imao nikakav prinos jer je bio vec oktobar kad je gurao mahune i dosao prvi mraz i sjebo sve pa ga morao zaorati...tako da grasak je najbolje posejati u martu pa vrsiti u julu i tad ima najbolje prinose :ppozdrav: a posle zetve graska zemlja moze da se koristi i za postrne useve ali prinosi nisu dobri bez navodnjavanja,,,,
 
@Miloše

Kako misliš zreo?
Kod mene ima ga koji je formirao lepe mahune a na istoj stabljici ima i cveta. Sve će to biti OK. :D
 
moj grašak je sejan 2 marta i vecim delom zrero (ako to zrelo treba da je poput zrele soje) mozda čak 60-70%,inače ima 5-6 meuna sa po 5-6 zrna na stabljici takodje sorta Junior
ps: selte ovo u grašak 2009
 
moj grasak je skoro zreo ali jos uvek je zelen i ove kise ga samo usporavaju zrenje pa ako za 10 dana bude sunca bez kise ja ocekujem zetvu za 2 nedelje i nadam se prinosu od 1,5t po jutru
inace ima grasak sorte junior :D
 
sad sam bio da vidim i idem da trazim ko bi mogao da ga radi,svi spremni za zito bice muke naci kombajn
 
isto tako i mi jedva da nekog nadjemo da nam kombajnira grasak jer niko to nece da radi da guta prasinu i zemlju i da zajebe svoj kombajn i svi beze od toga :zli: i mi imamo jednog koji to radi sa zmajem 142 ali nema podupirace pa nemoze sve da pokupi ali jako lepo uradi grasak bez lomova zrna jer covek podesi kombajn na najmanje obrtaje da nelupa zrno i jedno vreme nam je radio mali claas koji je imao podupirace i uspeo je da pokupi skoro sav grasak jer je imao heder od 2 metra ali za razliku od zmaja koji je imao heder od 4 metra,claas je bolje radio ali je vise lupao zrna i bilo je dosta lomova na kraju i covek je sad odustao od toga jer je s graskom sjebao sav kombajn :udri: i sad nam radi taj covek sa zmajem koji jos dobro radi i dobro ga pokupi ali samo jos kad bi imao podupirace uspeo bi da vise graska pokupi a manje bi gutao zemlju,ali i ovako je dobro i kad malo graska ostane na njivi pa da se on zaore pa kad nikne i naraste pa kad se zaore on je kao dodatni azot,i posle graska na toj njivi biva najbolji kukuruz :ppozdrav:
ali moj grasak je vec u fazi vostane zrelosti i vec je pozuteo i susi se i ja ocekujem zetvu za oko 10 dana ako bude sunca i ocekuje prosecan rod od 1200 do 1500kg po jutru :ppozdrav:
 
nasao sam kombajn, poceli juce pa se nesto pokvario,pa kao vlazno,kreno pa odusto,kad sam jurtos izmerio vlagu tog skinutog vlagomer podesen na soju bilo je 16% a podesen na grasak al nepise koji, 22% :zli:
 
Nema ništa od žetve graška još 10 dana. Danas sam gledao malo: najniže mahune skroz zreo a najviše zelen, pa bi mogao da se kuva...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh