Predsetvena priprema zemlje

North ARMY je napisao(la):
Problem je sto ljudi ne znaju da koriste setvospremace,NIJE resenje da se on "zakrka" 8-9cm u zemlju i tako izvuce vlagu iz zemljista.
Ako se na vreme poore ostaje do proleca tako onda par dana pred setvu predjemo drljacom oranje i neposredno pred setvu setvospremacem. Problem i dalje postoji izmedju mene i caleta jer "on bolje zna" pa spusti setvospremac do kraja.
Setvospremac koji ima S opruge da ga zkarkas 20 ili 3 cm u zemlju on ce da izvuce vlagu jer su te moticice konstruisane za zemljista koja imaju problema sa viskom vode u prolece te da bi oni posejali u okviru agrotehnickih rokova bili su primorani da naprave moticice koje isusuju zemlju.
Da bi S opruge pravilo radile , da sile vibriraju u svim pravcima , potrebno je da slobodno rade bez velikih pritisaka konstrukcije na njih i da rade na propisanoj dubini..a to je u zavisnosti od kulture do 10 cm. Takodje peskovita zemljista treba da imaju vise opruga nego zemljista koja su tezeg sastava.
 
Pa izvini ali nema teorije da ce istu kolicinu vlage iz zemljista izvuci ako ga pustis da ide 10cm u dubinu i ako ide cca 4cm.Vlaga ostaje dole u zemljistu i kada sejacica pusti zrno u zemljiste ono dole ima vlage i moze da klija a,a kada on pocne da izaljuje busenje sa 10-ak cm onda to ne valja jer iz vecih dubina izvlaci vlagu.
 
Zaboravih da napisem ....drljace su korisne jer ne isusju zemlju , medjutim...javlja se problem kad pokusavamo da zakacimo neki veci traktor za recimo IMT drljacu koja ima male klinove i koje kao da su konstruisane da ih konji vuku. Znaci drljace sa velikim klinovima ili jos bolje resenje germinatorske opruge koje su ravne i koje ne "izvlace" vlagu.
 
Ok ni ja nevolim duboko da spustim spremac ali kada idem plitko desava se da tockovi dosta nabiju iza spremaca tragove kuda su prosli ,pa sam praktikovao da udjem sa setvospremacem u njivu jos pocetkom marta ako vreme dozvoli pa onda malo dublje ga pustim ,pa se do aprila zemlja malko jos slegne i taman ,mada hoce korov da krene i komsije da izgaze krajeve.mada ove godine planiram da nabavim razbijace tragova za setvospremac
 
Na taj nacin kad gledas onda da vise se izvuce vlaga ... ali isti ti vrag izvuces je svejedno i ovako i onako. Ako ne korisitis klasicne S opruge moci ces da posejes malo plice i neces morati da "trazis " vlagu. Bolji su uslovi za razvijanje mlade biljke ako je ceo sloj u koji se seje vlazan.
 
Niko od nas nije lud da ne zna sta treba biljkama,samo smo je vecina nas ogranicena brojem prikljucaka,pa gledamo da od 2 zla izaberemo manje. :ppozdrav:
 
Bez obzira sto je zemljiste izmrzlo,uvek su bolje teske,odnosno teze drljace od svih ostalih orudja. A zasto?
Pa zato sto se prilikom njihove upotrebe zemljiste dobro slegne,nabije pa je bolji kontakt semena sa zemljistem.Zadrzava se vlaga jer je zemljite zbijenije,i dobija se mek pokrivac.
Dok sa setpspremacom mozes sve to dobiti ali moras bas da potrefis dubinu,da ne ide preduboko a ni preplitko da se ne poznaju tockovi.
 
Ne znam ja. kad idem rano spremacem ne kazem da ne izvucem vlagu ali ako spremam rano pocetkom marta do sredine aprila ima sanse da padne koja kisa koja nabije zemlju vrati vlagu a kada sunce zasija u aprilu a steknu se uslovi za setvu stvori se povrsinski sloj od 3 do 4 santimetra suve zemlje a ispod njega je vlaga i ja sejem plitko bas na tai vlazni sloj na nekih 5 cm dubine i tako sam i u susnom prolecu zahvaljujuci tome imao fantasticno nicanje.
Uslov je da je ravno oranje da bi se u jednom prohodu moglo spremiti pa neka ima i malo grudvi po povrsini sto ne smeta a mogu i da pomognu ako nastupe jaki pljuskovi nece tako da se stvoti kora kao na sveze i sitno spremnu zemlju a ako i dodje do pokorice oko svake ce grudvice da pukne kora i biljka kako tako bolje nice nego da je sve savrseno ravno. A pre neku godinu je kod nas masovno presevan kukuruz zbog pokorice
Post je spojen: [time]субота, 22. јануар 2011. 10:08:31 CST[/time]
_________________________________________________
Jos da dodam da sam ja na moi setvospremac pravio rotore masivne i teske , prednji su sa flahovima a zadnji umesto flahova su cevi tako da prednji mrve a zadnji ravnaju i tabaju zemlju , pa donekle se lepo spremi u jednom prohodu, malo je tezak za traktor ali ga nosi nekako
 
isidor je napisao(la):
Jos da dodam da sam ja na moi setvospremac pravio rotore masivne i teske , prednji su sa flahovima a zadnji umesto flahova su cevi tako da prednji mrve a zadnji ravnaju i tabaju zemlju , pa donekle se lepo spremi u jednom prohodu, malo je tezak za traktor ali ga nosi nekako
Bravo majstore,neki se hvale prasinom koja ostaje posle spremaca a to nije bas za pohvalu za razliku od Vaseg razmisljanja. :ppozdrav:
 
Kako raditi i čime zavisi od mnogih faktora-recimo ova godina će za mnoge biti specifična a da bi se izvršila kvalitetna setva zemljište treba što bolje pripremiti (da bude što rastresitije) mada ne mora da znači da će i usev biti dobar što pokazuje prethodna godina jer je bilo vlage u izobilju.U normalnim uslovima brazdu zatvaram drljačom u drugoj polovini februara ili prvoj polovini marta,Setvospremač teram u razmaku od 15-ak dana.Drugi put teram setvospremač u oči same setve s tim što ga prvi put pustim dokle može da ide a drugi put čisto da se počupaju korovi koji su naknadno nikli.Ali sve je ovo relativna stvar-ove godine će sigurno i tanjirati da bi se isitnila zemlja jer će uglavnom biti prolećno oranje,tako da priče o isušivanju zemljišta ostavljam onima kojima je to posao (da nam preko novina ili medija pričaju kako se radi) i za to primaju plate :ppozdrav:
 
E to je već u domenu više sile-ne mora da znači ako je lepo da bude i dobro-lepota je prolazna
 
Zoran0230 je napisao(la):
U normalnim uslovima brazdu zatvaram drljačom u drugoj polovini februara ili prvoj polovini marta,Setvospremač teram u razmaku od 15-ak dana.Drugi put teram setvospremač u oči same setve s tim što ga prvi put pustim dokle može da ide a drugi put čisto da se počupaju korovi koji su naknadno nikli.
A zasto dva puta spremac? Mi idemo jednom drljacom i pred setvu jednom spremacem
 
Kao što sam i napisao zbog nicanja korova i eventualno razbijanje kore ukoliko padne jača kiša-pokazalo se dobro ali ne može uvek da se izvede
 
Svako ima svoje. Kod nas u selu ima ko radi 1 drljaca 1 setvospremac, 1 drljaca 2 setvospremac i samo 2 puta setvospremac. Ja radim samo 2 puta setvospremac i obicno ispadne bolje neko kod onih sto rade prve dve kombinacije.
 
Bubu je napisao(la):
Svako ima svoje. Kod nas u selu ima ko radi 1 drljaca 1 setvospremac, 1 drljaca 2 setvospremac i samo 2 puta setvospremac. Ja radim samo 2 puta setvospremac i obicno ispadne bolje neko kod onih sto rade prve dve kombinacije.
tako i ja i bude dobro :D
 
ja praktikujem poravnavaje oranja u jesen drljacom,zatvaranje vlage cim moze da se udje u njivu (februar,mart) i predsetveno sa unosom hraniva
 
Prvi put idem sa setvospremačem čim dozvoli vreme tako da mi daska pomalo ravna a s-opruge neidu dublje od 10 cm, a drugi put idem sa ovom mašinom sa slike ne dublje od 5 cm sve zavisi koju kulturu sejem.
wkfggh.jpg
 
Ti setvospremaci su se pokazali extra,retko da sam video koji da tako dobro radi. Kod nas ih bas ima mnogo i jos od nikog zamerku nisam cuo. Proizvode ih sada i u Somboru
 
isidor je napisao(la):
Ne znam ja. kad idem rano spremacem ne kazem da ne izvucem vlagu ali ako spremam rano pocetkom marta do sredine aprila ima sanse da padne koja kisa koja nabije zemlju vrati vlagu a kada sunce zasija u aprilu a steknu se uslovi za setvu stvori se povrsinski sloj od 3 do 4 santimetra suve zemlje a ispod njega je vlaga i ja sejem plitko bas na tai vlazni sloj na nekih 5 cm dubine i tako sam i u susnom prolecu zahvaljujuci tome imao fantasticno nicanje.
Uslov je da je ravno oranje da bi se u jednom prohodu moglo spremiti pa neka ima i malo grudvi po povrsini sto ne smeta a mogu i da pomognu ako nastupe jaki pljuskovi nece tako da se stvoti kora kao na sveze i sitno spremnu zemlju a ako i dodje do pokorice oko svake ce grudvice da pukne kora i biljka kako tako bolje nice nego da je sve savrseno ravno. A pre neku godinu je kod nas masovno presevan kukuruz zbog pokorice
Post je spojen: [time]субота, 22. јануар 2011. 10:08:31 CST[/time]
_________________________________________________
Jos da dodam da sam ja na moi setvospremac pravio rotore masivne i teske , prednji su sa flahovima a zadnji umesto flahova su cevi tako da prednji mrve a zadnji ravnaju i tabaju zemlju , pa donekle se lepo spremi u jednom prohodu, malo je tezak za traktor ali ga nosi nekako
Isidore potpuno je pogresno to sto samo jednom ides spremacem,jednom ces da platis ceh...Moj savet min 2puta nekim orudjem!
Post je spojen: [time]1295725457[/time]
_________________________________________________
ralekiraj je napisao(la):
Zoran0230 je napisao(la):
U normalnim uslovima brazdu zatvaram drljačom u drugoj polovini februara ili prvoj polovini marta,Setvospremač teram u razmaku od 15-ak dana.Drugi put teram setvospremač u oči same setve s tim što ga prvi put pustim dokle može da ide a drugi put čisto da se počupaju korovi koji su naknadno nikli.
A zasto dva puta spremac? Mi idemo jednom drljacom i pred setvu jednom spremacem
Kiraj i mi idemo isto tako drljaca pa spremac.
 
Nazad
Vrh