Predsetvena priprema zemlje

Jesi probao na jednoj parceli pola- pola, pa ispao slabiji rod sa setvospremacem, ili pricaju ... :cao:
 
trenutno setvospremacem :ppozdrav:

r8714z.jpg

2646zxk.jpg
 
@Dicki

Nemam potrebe da probam-ima ko proba za nas-Instituti razni. Ja samo prenosim ono sto su oni zakljucili. To su zakljucci mojih profesora s faksa, iz raznih ogleda.
 
Pa da....ali ako zatvaras brazdu sspremacem, vise ces isusiti zemlju nego drljacom. Samo to sam hteo da kazem.
To naravno ko moze. Ako imas 200 jutara da uradis, neces se sigurno zezati mesec dana da zatvoris brazdu
 
oldtimer je napisao(la):
Pa da....ali ako zatvaras brazdu sspremacem, vise ces isusiti zemlju nego drljacom. Samo to sam hteo da kazem.
To naravno ko moze. Ako imas 200 jutara da uradis, neces se sigurno zezati mesec dana da zatvoris brazdu
Nećeš.... zatvorićeš brazde za 4-5 dana... ili sa dva traktora za 2-3dana......A gde ima 200 jutara tu se nađu i dva traktora sa drljačama 5 krila!
 
Ne bi da pametujem, vec samo iznosim svoje iskustvo, pa kome se svidi-svidi. Kao prvo trudim se da uzorem [ rec je o zemlji u Sirigu] sto ravnije-da lepo poslazem brazde, pa kada tako uzorano izmrzne mogu baciti ureu, sto sam uradio pre dva dana vozeci 539 drugom brzom na 1400 o/min. Isti dan sam zatvorio brazdu sa setvispremacem u jednom prohodu max. duboko 5 cm. vozeci drugom brzom 1900 o/min. Istom brzinom cu dan dva pred setvu spremiti samo oko 2 cm. dublje. I to je to. Sto se tice profesora - postujem , ali moj komsa po njivi [velikoj vecini poznata licnost,a ne zelim mu pomenuti ime] je dan pre mene bacio mesano djubrivo i zatvorio brazdu setvospremacem i pri tome isao dublje nego ja. Ko je blize Sirigu moze da navrati na :ppozdrav: pa onda sa mnom na njivu [ pred setvu javiti p.p], a posebno bi volio primiti u goste one koji imaju slicnu zemlju i misljenja su da je spremanje teze od oranja. :D
 
Evo današnje pripreme za setvu šećerne repe! radna dubina 4cm, setvospremač IMT FOP 2.9m + Ursus 904. Stepen prenosa 13 od 16 ili ti treća brza prepolovljena, Brzina kretanja 14,2 km/h:

2ez3aex.jpg


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZlBMWzztEh8[/youtube]
 
Pa to se tako vozi kod nas, bez točkova na spremaču, a za repu je bitno da se zemlja što bolje sabije, i onda paker valjci drže spremač da neide suviše duboko!
 
Ja sam za suncokret išao jednom grabuljom i dva puta spremačem jer mi se činilo dosta neravno.Posle ovh pljuskova jako se kajem što nisam ostavio grublje pripremljenu zemlju.Ako kojim slučajem zapeče u vreme nicanja ne gine mi presevanje.Srećom najavljuju kišu svaki drugi dan.
 
Danas smo uradili predsetvenu pripremu za kukuruz .Ekipa
10gbrsg.jpg
nb9jt3.jpg
258m9mf.jpg
 
Nazad
Vrh