Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Analiza sigurno nije tačna. Preporuka je 20:20:0 200-250 kg/ha ili 100 kg/ha MAP. To je to. Izbegavajte kombinacije sa K (kalijum). Ako je vrednost K ispod 15 mg/100 gr zemljišta ide kombinacija koja ima kalijum. Ako se tanjira, tj. konzervacijska obrada, ide 100 kg SAN, AN ili do 100 lt./ha UAN-a. Predupredi azotnu depresiju. Urea, NE!
Gariša.
 
@garisa
Ako se tanjira urea nije pozeljna ni u jesen ni u prolece? Planirao sam 100kg/ha 12.52.0 i 100kg/ha urea pre tanjiranja. U prolece jos azota (urea, an ili san). Gde je po vasem misljenju greska?
 
@Gariša
I ja ću postaviti isto pitanje,zašto ne UREA?
Ako se radi sa UAN-om jel mora odmah posle prskanja da se promeša( tanjira,drlj,freza ..itd) ili može da se ostavi koji dan dok se ne završi prskanje pa krene redom sa spremanjem?
 
Juce i danas pripremljeno za setvu, i to ovim redosledom: mulcher, rasipac, gruber 2x, roto drljaca. A izgleda ovako, pa prosudite sami?

img1969.jpg
img1973.jpg
 
Pavle Nenadović, tvoj zemljak ima da se zabrine da dogodine možda on neće biti rekorder po prinosu NS seme
Koliko si goriva i vremena potrošio po kj,i koliko će to biti završno sa setvom,eventualno valjanjem? Cenio bih realan odgovor
 
Paja je moj veliki prijatelj i svakako da mu nece biti briga ako meni rodi na 7 jutara. Ovako, nisam potrosio pola rezervara (84l je pun), bacio sam vestak na 9jutara i 4,75 jutra sam uradio 2x gruberom, i 7,25 jutara sam presao RD, znaci 2,5 jutara mi je izgruberisao drugar. Na malchiranju nije preslo 3l/jutru, pa **greška li ga mislim nece preci 150€ za gorivo sve ukupno.A vremena sam potrosio dva cela dana za pripremu i jedan za mulciranje, jos jedan ce otici na setvu i valjanje. Da budem jos precizniji, sve navedene operacije su radjene 1 brzom ( oko 7-9 km/h ), nisam gledao na sat ali od 45-60min/jutru jedna operacija, a kad sam rekao ceo dan to se podrazumevalo i sa odlaskom kuci posle svake operacije pa otkaci - zakaci ...
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam traktor racunajuci na malu potrosnju i univerzalnost u radu 90% poslova mogu sa njim da odradim, a kad je poceo da vuce RD 2,5m (mogla bi biti malko kraca) i kad sam video koliko malo tosi, iznenadio je i mene.
 
Analiza sigurno nije tačna. Preporuka je 20:20:0 200-250 kg/ha ili 100 kg/ha MAP. To je to. Izbegavajte kombinacije sa K (kalijum). Ako je vrednost K ispod 15 mg/100 gr zemljišta ide kombinacija koja ima kalijum. Ako se tanjira, tj. konzervacijska obrada, ide 100 kg SAN, AN ili do 100 lt./ha UAN-a. Predupredi azotnu depresiju. Urea, NE!
Gariša.
Sve se slažem , osim ovog za UREU... pa ako možeš da kažeš zašto ne ...bilo bi lepo.

Ja ću reći zašto po MOM MIŠLJENJU može UREA:
1. Ima više azota u sebi od AN-a - SAN-a i UAN-a
pa je tretman generalno jeftiniji
2. Ako se ispoštuje pauza nakon unošenja u zemljišteod 4-5 dana pa se onda obavi setva ne sme da bude nikakve fitotoksičnosti.
3. Pri OVIM TEMPERATURAMA od 30 stepeni (a i po dugoročnim prognozama koje kažu da će ceo oktobar biti za 1-2 stepena topliji nego što je višegodišnji prosek ) Urei treba vrlo malo vremena da predje u pristupačan oblik

Zašto možda ne bi trebalo UREA nego AN... moguće zbog isparavanja amonijaka, medjutim... ako se pravilno odradi inkorporiranje ne bi smelo da bude velikih gubitaka, tačnije , sveli bi se na minimum.

Pozdrav Gari...čekam odgovor!::vino::
 
Izuzetna i jedna i druga, simonida srednje rana zvezdana nesto kasnija, ispod 150kg/jutru nesejati.
 
Zvezdane sam ove godine imao nešto malo na probu i ostavio sam je za seme, što se tiče kvaliteta zrna (odlična) hektolitar 83, nižeg rasta, lepog klasa i dosta dobro se nosi sa bolestima, srednje rana sorta, inače kod mene na na probi rodila 4100kg po kj.Simonida kao i zvezdana isto dobra jedino što je malo višlja na slami i hoće malo da polegne u kišnim godinama ali ništa strašno, nju sam prošle godine sejao mom koperantu na 4kj i ako se dobro sećam prinos oko 4000kg po kj.Samo agrotehnika i neboj se za prinos.Ovo je bilo ukratko.

Što se tiče setvene norme, 120 kg po kj preporuka mada bi se složio sa kolegom raca 150 kg po kj pošto je manjak vlage velik a neznamo kakvo nas vreme očekuje tokom zime.
 
a sto se tice ns-40s? koliko toga planirate da posejete, kakva su vam iskustva, agrotehnika?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh