Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja se razmisljam da li ove godine da sejem psenicu,jos ne znam sta da radim.
 
Logika je ta da nema logike. :osmeh: Pre nekoliko godina sam rođaku sejao 2 k.j pšenice sa setvenom normom od 250 kg/k.j.Čudio sam se kada mi je rekao koliko ali veži konja gde ti gazda kaže.Prinos je bio mnogo više iznad proseka za tu godinu a pošto mu i baliram na toj parceli je bilo okruglo 750 bala slame.Tako nešto od onda nisam video.Sorta je domaća ali on ne zna tačno koja jer je seje već 20+godina u krug.
 
@Momo Potpisujem ovo sto si rekao. Ja sam juce tako spremio sve u dva prohoda stim da na mom setvospremacu su dvostruke s opruge pa se ne uvijaju bas toliko da bi otisli zivci. :)
 
Usled manjka hraniva,bokorenje je znatno slabije,tako da ko štedi na osnovnom đubrenju,nesme štedeti na semenu
Ja CCB INGENIO ću sejati i svoje i kupovno seme 160 kg/ha,BALATON 180 kg/ha
Sto mislis da bilo ko stedi na djubrivu. Moje psenice dobiju koliko i kukuruz.
Sa 160 kg/ha nema sanse da ostvaris vrhunski prinos. Ti jedino mozes da imas minimalne troskove proizvodnje jer sejes sa agrinom sejalicom.
Ma kakva da je psenica ona se nece izbokoriti tako da nadoknadi ono sto nije posejano. Mi smo u protekle tri godine probali svasta, a neke preporuke mi je savetovao i tvoj tehnolog Dragan Popov, i nikad nije setva sa toliko malo semena mogla da parira guscoj setvi.
Najbolji prinos na He sam imao sa rapsodijom 9600 kg/ha. Apac nikad nije mogao da da toliko ni sa manje ni sa vise kise. Sejali smo i na 11 cm i na 19 cm i uvek je isti rezultat.
Licno smatram da NS seme ima odlicne sorte psenice i ne stidi se ni jedne strane kuce.
Jos jedna novost jeste da apac i ostale polu stocne psenice nece u nasem kraju od ove godine niko da ugovara ni da otkupljuje sledeceg leta.
 
Paore, a koja ti je setvena norma za rapsodiju, posto sam ja uzeo ove godine sve da posejem sa njom, a dvoumim se, ns preporuka 130kg//j?
 
@Baca, zar nije malo rano ?

Poslednjih godina praktikujem raniju setvu i nisam do sada primetio manjkavosti. Gledam da to bude oko 1.10. Prošle godine smo posejali oko 7.10. odmah posle kiše i stiglo je da uhvati ono malo vlage i nikne. Svi koji su kasnije sejali u našem kraju imali su veliki problem sa nicanjem jer je zasušilo sve do novembra. Ove godine planiram da počnem idućeg vikenda (nedelja), a to je 30.09.
 
@aca
Aco seti se pocetka ove godine,vecina nas na ovom forumu,a i sire smo mislili zito ce podbaciti,valda ce mo se izvuci na soji...kokuruzima.Kad ono "CVRC".Kod mene u ataru jos zito naj bolje platilo.(dobili na mostu-izgubili na cupriji).
 
Mozda nije za ovu temu ali se tice psenice.Sta da radim tj.radio sam analizu parcele gde cu da sejem psenicu a analiza kaze sledece pH 7,CaCO3 3,91,humus 3,68,N 0,184,P2O5 100,K2O 62.Dali je moguce da fosfor i kalijum imam u stetnom sadrzaju ili je neka greska pogotovo sa fosforom.Da li ima neko ideju kako ja da prihranjujem a pogotovo na prolece sta i koje i koliko da prihranim?
 
Verovatno je greska ili laboratorije ili prilikom uzimanja uzorka.Bio sam prisutan kada je covek doneo uzorak zemlje u vreci od NPK djubriva:haha:
 
Od silnih preporuka više ne znam koliko i koje đubre da bacim ?!?
Sejaću Rapsodiju
Bio sam spreman da ,,bacim" 150 kg Fertila 5:24:16 i + 50 kg urea-e po kj.
E sad neki preporučuju 100 -150 kg Map-a /ha
neki NP 20:20:0 200-250 kg /ha
Pre 4 god. sam radio analizu zemljišta i preporuka je bila da zaoravam 8:24:16 ili 10:30:20
Koju kombinaciju sad izabrati ...:sta::sta::sta:
Bilo bi lepo i od vas čuti mišljenje ??::pomoc:;
 
Pero to što su ti preporučili, a možeš ići i sa mapom.Mada i ova tvoja kombinacija je sasvim dobra.
 
Danas placeno 3000kg apacha i 1500kg ingenia po 58 din/kg
Bacamo 110kg/kj MAP
sejemo 130kg/kj
toliko od mene pa sta joj onaj čiko gore da!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh