Pšenica 2012/2013

Koliko planirate posejati pšenice na jesen?

  • Isto kao ove godine

    Glasovi: 74 37,9%
  • 50% manje

    Glasovi: 14 7,2%
  • 50% više

    Glasovi: 40 20,5%
  • 100% više

    Glasovi: 31 15,9%
  • 100% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 10% manje

    Glasovi: 3 1,5%
  • 20% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • 30% manje

    Glasovi: 5 2,6%
  • 40% manje

    Glasovi: 4 2,1%
  • ništa

    Glasovi: 17 8,7%

  • Ukupno glasača
    195
  • Anketa je zatvorena .
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Predvece prosao kroz atar i video jednu njivu (oko 3-4 jutra)bila zitnica ugarena,spremna za sijanje zita(potanjirano,bacen vestak i setvospremirano)Pored ljudi beru kokuruze i cude se,gde zuri ?
 
Sad baš gledam da sam glasao da ću isto sejati ko i prošle godine, al ipak neće biti tako... Povećavam površine duplo, jer neću da se kockam sledeće godine sa kukuruzom na suncokretu, pa ću posejati žito... Inače sejem sortu NS 40S (koja je već i naručena), a cena je 370 evra/toni.
 
Anketa je odlična ideja. Naravno i paori treba da se zamisle oko učešća pšenice u proizvodnji na svojim njivama. Ipak, kukuruzna zlatica, bolesti suncokreta, truleži repe pr. rizoktonia, koju svi zaboravljaju kako rasturi usev itd, ostavljaju traga ne samo na finansijam u jednoj godini nego i u mogućnosti da se zaradi u sledećoj. Proizvodnja koja može da bude vrlo jeftina se ne zasniva! To su narvno strna žita i najdominantnija od strnih žita, pšenica.
Zato sledi link,http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.gov.rs/sites/default/files/PSS_ozimestrnine.pdf, pripremili smo analize makroogleda pšenice u 2011/12 sa svih 12 poljoprivrednih stanica APV.
Živeli!:ppozdrav:
Gariša. 064/881 44 07
 
Kod mene NS sopte 48.5din/kg. Iako sam na forumu vise puta pisao kako nikada necu sejati prenicu, na jednoj njivi je sejem. Simonida porucena danas, kazu sl nedelje stize.
 
I kakvi su komentari za izlaganje profesora Marinkovića?
Juče na voćnjaku sam malo brao jabuke i svratio na komšijsku parcele jel je on tanjirao suncokretište.
Mogu reći da u jednom prohodu nije ništa uradio osim usitnio štapove.Grudve su napolju kao posle nekog plićeg oranja.Tamo sejalica nema šta da traži.
Grudve se ne lome kao što kaže profa već su tvrde ko kamenje.
Bar što se našeg atar tiče biće zeznuta priprema jer većina ljudi nema adekvatno oruđe.
Ja ću kao i ranijih godina spremiti sa frezom jer napravi sloj ujednačene dubine pogodan za setvu.
Takođe ću probati i jednu parcelu odraditi sa rotodrljačom.
Probaću i jednu malu parcelu pola-pola (freza-RD) pa da vidimo rezultate.
 
Ja na neke nove parcele koje sam ove godine uzeo u zakup ,a nisu radjene duze godina sa korovom veci od traktora MORAM da orem!Probao sam pre neki dan i suvo kao barut,probam jutros posle ove male kise i ista stvar!Kod nas je inace najmanje i pala kisa od svih delova Srbije.
 
Tanjiracu nemam da imam tanjirao bi,profa je mislio na bukvalno oranje ja mislim da sejem psenicu na sojiste tako da cu bukvalno da ugarim sto je plice moguce i odmah drljanje ili spremac, sejanje i valjanje sve u istom danu,ako za to budu postojali uslovi.
 
Ja bi isto hteo da posejem ali u kukuruziste.Prvo paljenje ostataka pa tek onda tanjiranje.Teska tanjiraca sa paker valjcima mislim da bi odradila poso pa makar u par prohoda.
 
Mislim da ce se morati paliti, jeste da nisam fan takvog cina, ali mislim da nam druge nema, bar kako sada izgleda...
 
Ja sam zapalio pre ove kise,nije smetala kuruzovina tanjiraci,nego jednostavno da pobijem razne gamadi i bolest,posto kuruzovina prenosi fuzarijum,od nje nekad ostanu i "vazdusni dzepovi"....
 
Ja sam za ovu godinu zamislio sledecu kombinaciju za pripremu setve zita: 01.MULCHER (to je vec odradjeno, sitno ko duvan), 02.laki GRUBER (ako treba i dva prohoda dok se nedobije zeljeni sloj sitne zemlje, u tu akciju krecemo u ponedeljak), 03.ROTODRLJCA ( mozda cambridge valjak), 04.SETVA, 05.CAMBRIDGE VALJAK. Nemam veliki traktor pa ce biti dosta kaci-otkaci, sve operacije ce ici za jednu njivu, znaci zavrsim njivu ovim redosledom pa na sledecu, 2011/12 je placena skola kad sam orao pa zasusilo nisam odma poseajo... neponovila se.
[video=youtube_share;dqwAw1bViJY]http://youtu.be/dqwAw1bViJY[/video]
 
Poslednja izmena:
Uf imas ti tu dosta operacija(kao Pavle Nenadovic)salim se malo...
Ja kao i do sad,2x tanjiraca(jednom dijagonala,drug put pravac),sejalica,drljaca(ako nebude gusila),kembridz mozda 2x,zavisi od prvog prohoda...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh